Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Nevoie de un sfat la slefuire!

discutie din eugenol.ro : Dap, si eu m-am socat cand am vazut ca s-a reactivat postul asta...Asa patesti daca te uiti la cer ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Protetica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree20Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 19-04-12, 00:55   #58
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
+2 (+2/-0)     

Dap, si eu m-am socat cand am vazut ca s-a reactivat postul asta...Asa patesti daca te uiti la cer cand scrii si nu la monitor Cerule...(mare)...
.
Vechi 19-04-12, 01:14   #59
Cer
Ucenic
Student M. Dentara
Fara status.

.

Cer este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-12-13, 16:52   #60
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de longinator View Post
cred ca problema lui dr white vine din faptul ca are "burti" pe bonturi fata de axa comuna a lor, ceea ce obliga tehnicianul sa faca coroana mai larga decat diametrul de la colet pentru a obtine o axa de insertie; astfel grosimea mare de ciment provi de sub nivelul burtii (unde adaptarea e f buna cu film subtire de ciment) inpiedica o dezindertie usoara dupa cim provizorie

efectul este similar cu dificultatea de indepartare prin percutie a lucrarilor vechi (si groase) din gau sau cr, de pe bonturi slefuite cu "pastrarea ecuatorului", ca sa nu zic altfel

in concluzie eu zic sa verifici mai bine paralelismul si convexitatile si totul va merge bine pana te scarbesti de ele si inveti sa slefuiesti cu prag

P.S. baga niste silicon fluid in ele si zi-mi daca am dreptate

In cazul asta tehnicianul pune modelul la paralelograf, marcheaza "burtile" si trimite frumos modelul doctorului pentru a obtine paralelismul. In nici un caz nu toarna coroanele metalice mai largi doar de dragul de a se potrivi pe bonturi.
Slefuirea cu prag e sfanta.
Dr.AP este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., adaptare, afara, apa, bont, buna, ceramica, ceramice, ciment, cimentare provizorie, clinic, cobalt, coroane, crom, eugenolul, exista, folosi, gen, intrebare, metalice, moale, pagina, perfect, prima, pun, puntea, slefuirea, studiu, tea, total, vara

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:04) timp.

Alegeti schema de culori preferata: