Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Probleme cu alti useri din forum

discutie din eugenol.ro : Eu sunt pro "Stop violenta" , fie ea si verbala. Asta imi maduce aminte de un banc: "Care e ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona administrativa a celei mai mari comunitati dentare din Romania! > Administrativ > Probleme, sugestii
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree100Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 18-03-13, 19:46   #115
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.
Apreciat  +8 (+9/-1)     

Eu sunt pro "Stop violenta" , fie ea si verbala. Asta imi maduce aminte de un banc:
"Care e diferenta dintre o blonda si un tantar?
Tantarul inceteaza sa suga dupa ce primeste o palma. "
Muller A. Norbert a multumit.
Vechi 18-03-13, 22:09   #116
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de bolodoctoru View Post
nu inteleg de ce va dati cu capul de pereti ca a publicat blue un mesaj privat!
pana la urma, este mesajul lui privat si poate sa faca ce vrea cu el, iar daca prin publicare ii pateaza onoarea lui dinulescu... asta sa nu-l fi scris!
Discutia privata spre deosebire de discutia pubilica nu are nevoie de explicatii.
Poate fi publicata doar cu acordul partilor ... asa este regula.

Nu are importanta ce scrie in mesaj.

Dinulescu a luat penalizare pentru ce ne-a scris noua O premiera sa primesti penalizare pentru ce raportezi dar limbajul si atitudinea ne-a zgariat rau.

Tiptop, te rog sa raportezi cand crezi de cuvinta. Eu am citit pe sarite de pe telefon si foarte pe fuga.
Vechi 18-03-13, 22:28   #117
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de tiptop View Post
NU?!

Si cum ramane cu flame-ul? Adica vine unu' si te zgandareste si iti spune ca el crede ca lucrezi prost, ca daca erai bun sigur ar fi auzit el de tine... Adica Blue jurizeaza profesionalismul sau absenta lui in cazul anumitor useri? Respect!

Ce mesaj privat?! Ca layout-ul e de forum. In inbox ai optiuni ''mesaje scrise de la ultima vizita'' si ''scrieti un rapsuns rapid''?
Ce ai citat din regulament sunt explicatiile / recomandarile si nu ce este penalizat.
Ar trebui sterse 40% mesaje pentru - nu-ti exprima parerile in sentine definitive ...

Daca te zgandare cineva nu e musai sa ii raspunzi pe acelasi ton. Apreciem ironiile fine (daca sunt intemeiate)

Legat de poza pusa de blue, este un print screen dupa un mesaj privat.

Noi chiar ne straduim sa moderam si dupa cum vezi timpul de reactie este bunicel pentru un forum gratuit si pentru oameni care au si ei viata lor (moderatorii )
Nu stii pe unde scot telefonul sa verific eugenolul... ar trebui sa ma opresc din a conduce si a ma da pe eugenol in acelasi timp .. Noroc de stopuri ca sunt lungi.

Poate asteptarile fata de eugenol sunt prea mari: dragi eugenoli nu putem sterge mesaje la 5 min dupa ce au fost postate indiferent de ora / zi pentru ca inseamna sa citim TOT ce se scrie pe forum live.
In schimb daca RAPORTATI un mesaj cu probleme putem reactiona mult mai rapid. Primul moderator care intra pe forum dupa raportare ii apare imediat si ghici care este primul mesaj pe care il citesc cand intru pe forum? Desigur: super banc (glumesc) ... raportarile
k.Adina si tiptop au multumit.
Vechi 19-03-13, 00:12   #118
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Tocmai ai luat inca 10 puncte penalizare pt mesajul anterior ...
Cum spuneam, incetati sa va uitati la alte mesaje si cititi propriile mesaje pentru a intelege actiunile noastre de moderatie.
Vechi 19-03-13, 00:16   #119
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+5 (+5/-0)     

Calm, Blue, calm! Ar trebui să știi că respectul se câștigă. Chiar și numai din vorbe Prin tonul mesajului și prin cuvintele folosite, nu faci decât să-i dai dreptate celui care te-a jiGnit. Aș spune că ții destul de mult la părerea colegului ”cioban” dacă te aprinzi așa. În situații ca acestea, indiferența este o reacție înțeleaptă. Ea arată că mesajele jignitoare nu pot întreține o relație de comunicare. Sau mai scurt spus: lasă-l vorbind singur! Că doar nu-ți plac strigăturile ca la ușa cortului? Sunt situații în care ieșirea din scenă face rolul memorabil
matei_e este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-03-13, 00:30   #120
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
+1 (+2/-1)     

Era o coleghina de a sarit cu gura la mine acu vreo 2 ani si tot vroia sa-mi trimita pe mess mesaje lungi si obositoare - pur si simplu am blocat-o --n-o cunosc, n-am ce imparti si n-o bag in seama; daca nu pot comunica, mai bine nu ma obosesc certandu-ma cu cineva; cel putin pe forum, nu stiu ce avem de castigat zburlindu-ne unii la altii.
Adevarul e ca, demult, in vremurile indepartate, cand eram inainte de 30, punctam ce m-a enervat la 'vinovat';, apoi ii bagam 2 de-l lasam lat - deci, dirigentie, apoi...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/probleme-sugestii/297-probleme-useri-forum/
Acuma, in fc de cat mi-e de apropiat - ori ma cert si nu-l bat, ori rad si plec mai departe si-i doresc sa nu-mi mai taie calea in viitor, ca tot la tratamentul din 'tinerete' ajung. Am avansat, nu-i asa ? Eh, dar asta e in real life, nu in virtual.

In plus, cel putin la noi, daca avem ceva de discutat, vorbim acasa, nu facem deliciul celorlalti; cred ca si aici, micilor meciuri ar trebui sa li se respecte intimitatea, nu sa-si ridice poalele-n cap adversarii. Deci, baieti, 'en garde'
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-03-13, 12:05   #121
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.
-4 (+1/-5)     

în concluzie acum am 15 pct penalizare pt ca am fost înjurat, nu e nimic mortul este de vina!

pentru ca îmi place foarte mult forumul și am învățat foarte multe de aici în ultima perioada, și pentru a-mi păstra dreptul la a citi fără a-mi face alt cont, nu o sa mai comentez nimic si-mi voi ispăși sentința! Sper ca sunteți foarte mulumiti de rezultat!

s1 cm10 jellybean
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-03-13, 12:17   #122
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+4 (+4/-0)     

Citat:
Publicat initial de Blue View Post
în concluzie acum am 15 pct penalizare pt ca am fost înjurat, nu e nimic mortul este de vina!
Ai primit penalizare pentru ce ai scris tu. Dinulescu a primit si el puncte pentru ce a scris. Evident si el ca si tine, sunteti nevinovati si noi suntem de vina

Este atat de greu sa respecti un regulament? De asta altii se cred nedreptatiti de justitie si nu inteleg ca trebuie doar sa respecti legea si procedurile deja stabilite.

Cred ca justitia ca notiune principiala este relevanta doar in zona religioasa ca justitie Divina, dar nici aia nu este foarte inteleasa pentru ca nu stim care sunt legile divine incalcate ... Si uite ca tot la legi ajungem si la respectarea/nerespectarea lor.
KLMircea a multumit.
Vechi 20-03-13, 02:18   #123
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
+1 (+3/-2)     

E important sa se mentina un nivel civilizat de dialog, ca doar suntem doctori, nu ingineri ( aa ! ce banc dragut stiu, dar nu-l spun - probabil il stie toata lumea pe domn' inginer de-a cedat locul in tramvai )

pai nu fa asa, Blue - scrie, ca asa inveti

Mi-am adus aminte de un banc dragut, gandindu-ma la expresia de mai sus:
Vine baiatul de la scoala - ' tati, tati, ce inseamna moderatie?' taica-sau ii da una si-l trimite-n camera.
Peste ceva timp, iara vine micutul ' tati, tati, ce e aia perspicacitate?' Taica-sau, acelasi gest - ' pleaca draq d-aci'.
Cand incearca pruncu' a treia oara, il opreste mama zicandu-l ' lasa-l pe tata, ca-i ocupat'. La care tatal raspunde responsabil ' lasa-l draga, sa-ntrebe, c-asa invata copilul '
.
Vechi 20-03-13, 18:21   #124
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+2 (+4/-2)     

Citat:
Publicat initial de k.Adina View Post
ca doar suntem doctori, nu ingineri
nu stiu de ce unii tineti f tare in a clasifica oamenii in f de tipul licentei si nu pot sa nu constat ca asta vine preponderent din partea posesorilor de Dr.
stiu atat de multi ingineri de o calitate umana impresionanta si medici pe care doar diploma ii ajuta, conform logicii tale ei ar trebui sa foloseasca spusele tale taman pe dos? ar fii la fel de eronat.
oamenii sunt buni sau rai, inteligenti sau idioti, rezonabili sau marlani, cand folosim clisee pe baza de categorii o facem rau intentionat.
nico, KLMircea si k.Adina au multumit.
.
Vechi 20-03-13, 18:37   #125
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Si la fel este fie ca e vorba de ingineri, bucatari, gradinari... nu judecati... sunt oameni foarte inteligenti care nu sunt doctori... asta ca sa ma aliniez citatului ca doar suntem doctori, nu ingineri.
Dani Sîrbu si k.Adina au multumit.
.
Vechi 20-03-13, 19:42   #126
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

La cum o cunosc, eu cred ca Adina a folosit comparatia respectiva doar ca figura de stil... in rest sunt de acord cu Liviu si Mircea, calitatea umana nu e garantata de nici un fel de diploma. Imi aduc aminte de vorba unui om foarte drag sufletului meu: domn esti sau nu, scoala de domni nu exista..
radualionte, nico, KLMircea si alti 1 au multumit.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-03-13, 01:00   #127
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+3/-1)     

Se presupune ca forumul asta afost creat ca sa stabilim relatii profesionale, chiar daca sunt ele virtuale, ca sa invatam unii de la altii, sa ne dam seama unde gresim si unde nu, sa vedem ce mai fac altii prin alte parti, sa fim medici mai buni, pe cat se poate, si nu sa ne certam, sa ne jignim sau sa-l param pe altu' tovarasei profesoare :"Uitati ce mi-a spus cutarescu!!! Ca sunt asa si pe dincolo. Poate-l pedepsiti si-l puneti la colt!!!"
Cred ca toti de pe aici, sau macar majoritatea, sunt persoane adulte, cu capul pe umeri, cu obligatii personale si profesionale, cu o anumita educatie si cultura, cu dorinta de a invata lucruri noi si de a impartasi cu alti colegi experientele profesionale. Se merita sa pierdem timpul, atat de pretios!!!!, pe care-l avem, preocupandu-ne de ce i-a spus cutare lui cutarescu? Ce e mai simplu intr-o discutie, indiferent de ce natura? Sa incepi sa jignesti cand nu mai ai argumente, cand nivelul de educatie nu-ti permite sa-ti stapanesti primele impulsuri, si sa treci la atac. Asta nu e de admirat in nici o situatie. Mai ales aici, unde se presupune ca trebuie sa respectam colegii, indiferent daca sunt medici, studenti, tehnicieni, pacienti. La urma urmei sunt colegi de forum.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=297
E o zicala, nu stiu de unde, care zice ca "inteligentul cedeaza".
reif_felicia si GELAL au multumit.
gigica_srl este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-03-13, 02:48   #128
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
+5 (+5/-0)     

Mai baieti, nu v-ati obisniut cu stilul meu - glumesc mai tot timpul - ma refeream doar la faptul ca sigur stim cu totii sa ne comportam , dar sa si facem crize cand ne apuca.
Hai sa va zic ceva - la noi in familie, de multe generatii incoace, cam toti aveau 2 facultati si erau educati la sange si pe latura de ' nu dezaprecia omul fara diploma' ca personalitatea, caracterul omului nu se castiga prin studiu, ci se cizeleaza. Eu apreciez persoanele dintr-o bucata, cu bun simt. Nu-mi plac tupeistii deloc. Sunt constienta ca meseria am ales-o pt ca-mi place, dar, e ca oricare alta. Eu am avut un program mai strict - scoala, cultura generala si sala - dupa 5 ani de chitara clasica, am schimbat chitara pe antrenamente de kungfu - de la 16 ani n-am mai facut alt sport si nici unul din colegii de la sala nu e doctor ; cand tragi , nu ai timp sa devii fatait si cu nasul pe sus; peste ani, am observat ca inca ma inteleg bine cu ei, comparativ cu multi colegi de faculta, carora am ajuns sa nu le mai corespund, pt ca n-am intrat in tiparele fixiste pe care ei s-au grabit sa si le imagineze si sa le dea viata; in lumea mea sunt in anii 80-90 , deci, port des blugi si ascult rock si hard metal de duduie Corolla. Cand ma imbrac mai de doamne ajuta - gen fusta etc, se da anunt la ziar.
Deci, ca sa inchei episodul saga, cand cititi ceva ce am postat, relaxati-va, stati mai comod in fotoliu si distrati-va, ca eu chitcai cand scriu cate ceva, c-asa-s eu, nascuta-n ora maimutei
.
Vechi 21-03-13, 13:39   #129
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

din pacate de multe ori (si mie mi se intampla) glumele nu razbat prin randuri scrise , ba de multe ori nu ne prindem din cauza multitunilor de situatii reale, in care se dilueaza.
daca ai glumit, e ok (pune si tu un zambet ), insa remarca mea ramane in picioare pentru ceilalti care chiar traiesc fantezia aia.
KLMircea si k.Adina au multumit.
.
Vechi 21-03-13, 14:46   #130
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
0 (+2/-2)     

Nu ma pot abtine.
Cred ca se face o confuzie. Nu ma poate convinge nimeni ca o facultate, fie ea si trecuta ca gasca prin apa cum tot vad din ce in ce mai des, nu lasa niste brazde in ceea ce priveste cizelarea absolventului. In general, de cum imi intra pe usa cabinetului , pot diferentia fara greutate pe cei cu studii si pe cei fara. Scoala lasa urme vizibile in gesturi, mimica, privire. Gradul de cultura, de scolarizare se cam citeste pe fata ta, de multe ori fara sa scoti un cuvant.
In ceea ce priveste caracterul, INSA, din pacate, asta nu prea are legatura decat cu propria constiinta a individului, chestie nativa si mai putin dobandita.
Caracterul si gradul de cultura nu sunt mana in mana , nu se potenteaza reciproc , poate doar se influenteaza : cel cu un grad de scolarizare mai mare face eforturi mai bine gandite si mai convingatoare de a-si ascunde partile negative sau lipsa de caracter.
Avantajul titratului este in posibilitatea de a disimula lipsa. Si cam atat.
PS: Cand am nevoie de un profesionist, care sa imi presteze un serviciu, il voi alege pe acela care este perfectionist si imi ofera serviciul la cea mai inalta calitate. Indiferent de caracter. Presupun , pana imi dovedeste contrariul , ca trebuie sa ma feresc si sa verific minutios posibilele efectele nocive ale unui caracter urat (furt neseriozitate etc). In cazul in care exista hartii care ma salveaza in eventualitatea unui jeg, stau linistita. Pot, ca un exemplu, sa merg la un medic scarbos , si sa ii suport mizeriile, pentru ca stiu ca este un medic bun care ma diagnosticheaza corect. Nu am nevoie de unul dragut care ma diagnostichaza prost.
In ceea ce priveste viata personala, pot accepta caractere urate langa mine , atat timp cat sunt caracterele urate ale unor oameni exceptional de inteligenti. Un om prost si bun nu ma impresioneaza. La fel, unul mediocru si cu un caracter desavarsit, este ok, dar nu imi trezeste admiratie. Il apreciez, il tin aproape pentru ca ma face sa ma simt bine, dar..cam atat. Oamenii extrem de buni sunt apreciati, dar ajung in scurta vreme sa fie folositi . Din pacate.
Spui si apreciezi un om ca are un caracter minunat din prisma faptului ca ori ti-a adus vreun beneficiu, ori ca nu te-a deranjat niciodata cu nimic, ori ca simti ca nu iti va fi concurenta niciodata, ori ca se poarta frumos cu toata lumea si te simti intr-o zona de confort ca nu ti-ar face nici tie nici un rau sau ca nu te va face sa te simti in inferioritate. Insa, pentru ca tu sa poti sa fii fericit, vei fi nevoit sa deranjezi. Insasi starea ta de fericire este deranjanta pentru cei din jur care poate nu au ajuns acolo.
Oameni extrem de inteligenti cu caractere minunate...wow...rara avis. Rara de tot.
Acestea fiind zise, eu zic sa invatam sa toleram si caracterele urate, sunt pretutindeni, si macar sa fim sinceri cu noi ,de multe ori nici noi nu dam dovada de mare caracter. Doar ca disimulam mai bine sau mai prost.

Modificat ultima data de anduluta81; 21-03-13 la 15:47.
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-03-13, 17:34   #131
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Iti dau dreptate partial, Anduluta. Teoria e frumoasa, dar sa vedem practica. Eu am un coleg foarte bun, implantolog de renume, supersimpatic, ce mai, fara defecte la prima vedere. Mie sincer niciodata nu mi-a placut stilul lui, prea exagerat, de prea multe imbratisari cand ne vedem ca si cum am fi prieteni de o viata. Toate bune si frumoase pana am vazut-o pe nevasta-sa plina de vanatai dupa ce o snopise in bataie prea dragutul coleg. Cum stie ca "am decoperit" micul lui secret, e mult mai rezervat de atunci, chiar daca intre timp nu mai e cu respectiva. Pentru mine poate sa fie cel mai bun implantolog de pe fata pamantului ca nu-l mai recomand nimanui si evident ca nu m-as da pe mana lui nici de-ar fi ultimul ramas. Eu cred ca e imposibil sa facem abstractie de caracterul unei persoane si sa vedem doar partea profesionala. Tu, spre exemplu ti-ai duce copilul la un pediatru care a fost acuzat de pedofilie, chiar daca poate nu s-a putut demonstra? Eu cred ca nu! Evident ca nu stim si nici nu ar trebui sa ne intereseze ce face un medic in timpul lui liber, dar daca aflam vreun detaliu sigur nu ne lasa indiferent.
.
Vechi 21-03-13, 18:00   #132
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
Nu ma poate convinge nimeni ca o facultate, fie ea si trecuta ca gasca prin apa cum tot vad din ce in ce mai des, nu lasa niste brazde in ceea ce priveste cizelarea absolventului
toate licentele de pe planeta nu pot sterge in veci damful de ceapa adanc impregnat in piele.
Citat:
Pot, ca un exemplu, sa merg la un medic scarbos , si sa ii suport mizeriile, pentru ca stiu ca este un medic bun care ma diagnosticheaza corect
cat de multe scarbosenii esti dispusa sa suporti pentru o saracie de diagnostic?
cristaldental si tiptop au multumit.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-03-13, 18:10   #133
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Multe, multe, dar mi-am asumat chestia asta. E verificata pe pielea mea chestia.
La chestia cu damful..well..te contrazic.
ncrstus a multumit.
Vechi 21-03-13, 18:56   #134
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
In ceea ce priveste viata personala, pot accepta caractere urate langa mine , atat timp cat sunt caracterele urate ale unor oameni exceptional de inteligenti. Un om prost si bun nu ma impresioneaza. La fel, unul mediocru si cu un caracter desavarsit, este ok, dar nu imi trezeste admiratie
dar, daca acest caracter urat peste care treci, pentru ca are o abilitate ce iti starneste admiratia si accepti sa-i fii prietena doar din acest unic motiv,in momentul in care isi pierde aceasta abilitatate mai este prietenul tau?
eu cred ca prietenii ar trebui sa-i alegem nu pe baza unei competente pe care o au ci datorita afinitatilor dintre noi,
de ce sa incurajam acest comportament ,si sa-l tratam ca pe un lucru normal si sa acceptam orice mojicie,doar pentru ca are ceva exceptional (in opinia ta) acesti oameni intotdeauna raman singuri intr-un final ,pentru ca nu au avut un prieten adevarat care sa le spuna ca gresesc
si nu uita intr-un geniu 90%este perseverenta si doar 10% inteligenta(parca asa era)
eu cred ca e bine sa avem prieteni pe care ne putem baza si nu prieteni care reprezinta ceva la un moment dat

Modificat ultima data de nico; 21-03-13 la 19:53. Motivul: inchis citatul
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-03-13, 21:09   #135
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+5 (+6/-1)     

Citat:
In ceea ce priveste caracterul, INSA, din pacate, asta nu prea are legatura decat cu propria constiinta a individului, chestie nativa si mai putin dobandita.
Sorry, dar tu ești într-o mare confuzie. Dacă ai avea dreptate când spui că avem caracterul din naștere, adică ne naștem cu știința binelui și răului, minciunii și adevărului, virtuților și nevirtuților, în genere, nimeni nu ar mai putea fi tras la răspundere pentru faptele sale pentru că vina ar fi a antecesorilor, adică a celor care i-au transmis informația genetică viciată. Ceea ce e aberant. Caracterul se formează prin educație, prin contactul zilnic cu modele, prin încercări cotidiene în care trebuie să facem alegeri, să luăm decizii. Cu cât mai încercat caracterul, cu atât mai puternic!
Și ai grijă ce-ți dorești! Preferi o minte brici, chiar dacă e însoțită de un caracter deplorabil? Mă întreb ce ai gândi dacă ai avea un așa partener, să spunem de afaceri, și, cu inteligența sa, te-ar lăsa falită, fără nicio remușcare? Ceea ce deosebește esențial oamenii între ei este caracterul, nu inteligența. Marile personalități ale culturii au fost și oameni remarcabili în plan moral. Inteligența, golită de bunătate, umanism, iubire, toleranță este distructivă. De asemenea, erudiția fără toate acestea este plictisitoare. La fel de bine poți deschide o enciclopedie.
.
Vechi 21-03-13, 21:42   #136
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.
+2 (+4/-2)     

Citat:
Publicat initial de evelyne View Post
Caracterul se formează prin educație
Sorry, dar eu nu cred in asta.
Ce ti-e scris in gene, in frunte ti-e pus.
robbycarlos si titiluka au multumit.
Vechi 21-03-13, 22:07   #137
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+4 (+5/-1)     

Dacă n-ar fi un forum cu și despre medici, m-aș potoli. Dar cum știu cu cine discut, te rog să-mi spui și mie care sunt genele răspunzătoare de alegerea între bine și rău sau care sunt mecanismele genetice care îl fac pe om, de pildă, să-și jignească prietenul sau să-și bată nevasta. Da, temperamentul e înnăscut pentru că e direct determinat de particularități neurofuncționale, dar caracterul este format. Cesare Lombroso, medic și psihiatru, a lansat teoria criminalului înnăscut, indicând chiar însușiri fizice prin care poate fi identificat acesta. Nu pot spune cât de periculoasă a fost considerată teoria sa care, odată acceptată, putea duce la exterminarea sau, în cel mai bun caz, izolarea unor indivizi care prezentau astfel de trăsături, fără nicio judecată a acestora. Legile, normele, regulile există tocmai pentru că omul e capabil să învețe cum e dezirabil să te comporți, e capabil să discearnă între bine și rău în mod conștient și nu instinctual, și, de aceea, e tras la răspundere când greșește. Dacă acest mult discutat caracter ar fi dat din naștere și apoi omul pedepsit pentru defectele caracterului lui, tot așa legea ar trebui să pedepsească bebelușii că fac pe ei și nu în locurile special amenajate
radualionte si gigica_srl au multumit.
.
Vechi 21-03-13, 22:41   #138
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Mai simplu. Doi copii crescuti in acelasi mediu si care au primit aceeasi educatie. Unul are caracter, celalalt nu. De ce?

(Si aici sint de acord cu Anduluta):
Citat:
dentist4u a multumit.
Vechi 21-03-13, 22:55   #139
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

cu o paleta atat de bogata la specia umana, sa te aventurezi sa faci niste clasificari atat de definitorii mi se pare superficialitate.
adica genula asta de analize sunt mai mult de plictiseala, rautati pe care le facem de multe ori din suparare, frustrare, cu toate ca stim ca nu au un fundament real. de exemplu "sa te ia naiba de sudust" o spui cand unul din sud te-a deranjat, e din cauza faptului ca e din sud? nu, dar iti face bine sa te descarci in modul asta.
sa "vezi" pe cineva doar uitandu-te la el si sa fii cinvins de ce "vezi"...aiurea. iti pot da niste exemple de medici pe care nu dai doi bani nici la contactul vizual, nici dupa interactiunea verbala. altfel, am fos uimit sa dialoghez pe subiecte culturale si arta cu depanatorul centralei de apartament, stupoare fusese solist la opera.
ori viata te-a ferit de superba-i multitudine sub toate formele, ori perceptiile tale sunt cam distorsionate.
un om infect e infect indiferent de diploma lui sau profesionalism. intre caracter, educatie si profesionalism trebuie sa fie un echilibru, altfel orice caracteristica are de suferit de pe urma celorlalte.
nico, cristaldental, k.Adina si alti 2 au multumit.
.
Vechi 21-03-13, 23:52   #140
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Citat:
Publicat initial de nico View Post
Mai simplu. Doi copii crescuti in acelasi mediu si care au primit aceeasi educatie. Unul are caracter, celalalt nu. De ce?

(Si aici sint de acord cu Anduluta):
Amândoi au caracter , dar sunt diferite calitativ. E posibil ca unul dintre frați să fie un delincvent, de exemplu, pentru că oricât ai încerca, nu poți să demonstrezi că ei sunt crescuți EXACT în același mediu. Fiecare are prietenii lui, preocupările lui de timp liber, profesorii lui. Sunt studii care demonstrează că și în cazul gemenilor monozigoți evoluția personalității, implicit a caracterului, este diferită din cauza extraordinarei variabilități a factorilor de mediu care, chiar în condițiile acțiunii asupra unui genotip asemănător sau aproape identic, produce fenotipuri diferite. Citește mai multe despre bazele neurofiziologice ale psihicului și îmi vei da dreptate.
Iar conștiința, dragă Andu, nu e o chestie nativă. La naștere copiii sunt din punct de vedere psihic orbi. Analizatorul lor vizual este funcțional, dar conștientul lor este o mulțime vidă pentru că nu pricep și nu cunosc nimic din ceea ce îi înconjoară. Adultul care îi va îngriji are rolul să îi tot repete cum se numește fiecare lucru și să-l ghideze, mai bine sau mai rău, prin lumea înconjurătoare, până ce copilul va fi singur în stare să înțeleagă. Asta se cheamă educație și are la bază învățarea.
.
Vechi 22-03-13, 00:36   #141
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de weber maria claudia View Post
dar, daca acest caracter urat peste care treci, pentru ca are o abilitate ce iti starneste admiratia si accepti sa-i fii prietena doar din acest unic motiv,in momentul in care isi pierde aceasta abilitatate mai este prietenul tau?
De obicei abilitatile pe care le admir nu trec si nu au cum sa se piarda. Nu stiu de ce zici "acest unic motiv" , nu am exclus niciodata alte motive. De multe ori ma regasesc in partile urate ale celor apropiati mie si observandu-i pe ei ma pot analiza mai bine pe mine. Un om nu poate fi caracterizat numai de abilitati, ci si de inteligenta, inclusiv cea conversationala. Defectele, cateodata si ceea ce unii vad ca fiind lipsa de caracter, in fata mea apar ca tolerate cand exista afinitati pe alte planuri.

Citat:
Și ai grijă ce-ți dorești! Preferi o minte brici, chiar dacă e însoțită de un caracter deplorabil? Mă întreb ce ai gândi dacă ai avea un așa partener, să spunem de afaceri, și, cu inteligența sa, te-ar lăsa falită, fără nicio remușcare?
Am avut asa un partener de afaceri si sper sa il am din nou cand se mai dezmorteste treaba. De obicei in afaceri nu te bazezi pe caractere minunate , ci din nou pe abilitati. Daca cu inteligenta sa te lasa falita inseamna ca tu ai fost o proasta ca te-ai lasat inselata si ca nu ti-ai luat masuri de precautie. In afaceri nu te lasi pe seama bunatatii partenerului , ci pe seama capacitatii sale de a-ti aduce bani. Sa te protejezi singura, este absolut responsabilitatea ta si daca ti-ai luat teapa inseamna ca esti naiva si ar trebui sa te lasi de afaceri.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
cu o paleta atat de bogata la specia umana, sa te aventurezi sa faci niste clasificari atat de definitorii mi se pare superficialitate.
In general, clasificarile si flerul imi fac viata mai simpla. Cumva, clasificarile superficiale m-au ajutat de multe ori sa transez si sa ajung la o concluzie buna, de cele mai multe ori. Cand m-am inselat, m-a interesat de ce si am notat. Si am mai adaugat ceva la clasificari. Poate.
In general etichetez, si nu din start, daca ma intereseaza subiectul analizez si pun o eticheta mai tarziu. Dar o data pusa, cam aia e. Si mie mi se pare ca a functionat pana acum.
In rest, nu stiu de ce dar am senzatia ca nu vorbim despre acelasi lucru.
Vechi 22-03-13, 00:48   #142
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Daca cu inteligenta sa te lasa falita inseamna ca tu ai fost o proasta ca te-ai lasat inselata si ca nu ti-ai luat masuri de precautie.
Trebuie să fie tare obositor să stai într-o stare de vigilență permanentă! Ce spui tu sună a junglă: ăla mai abil supraviețuiește. Dacă ai ști ce reconfortant este să știi că te poți baza pe cineva, chiar dacă nu-i specialistul anului în profesia sa!

Citat:
Defectele, cateodata si ceea ce unii vad ca fiind lipsa de caracter, in fata mea apar ca tolerate cand exista afinitati pe alte planuri.
Este adevărat ce spui, numai să nu duci asta la extremă. Este normal și corect să tolerezi defecte pentru că nimeni nu este perfect, iar slăbiciunile ne fac uneori mai abordabili, mai accesibili. Depinde, însă, cât și ce poți tolera.
CIOBOTEA LIVIU a multumit.
.
Vechi 22-03-13, 00:55   #143
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
-2 (+1/-3)     

Citat:
Iar conștiința, dragă Andu, nu e o chestie nativă
Nu sunt de acord. Una dintre pasiunile mele este , de multi ani, analizarea mintilor marilor criminali ai istoriei. Mediu, educatie, familie,inclusiv studierea creierelor lor comparativ cu ale unor oamnei normali. Este deja stiut ca inca din uter, influenta hormonilor materni prefigureaza caracterele viitorului adult. Si nu ma refer la cele fizice. Fiecare se naste cu anumite zone din creier mai mult sau mai putin dezvoltate, zone responsabile cu empatia, agresivitatea, sensibilitatea, vederea in spatiu, posibilitatea de a face mai multe lucruri o data, etc. Toate acestea determina un caracter. Subiectul este atat de larg, incat mi-ar trebui luni sa il dezbat.
Pot sa spun atat: caracterul este nativ, tine de creier , exista tot felul de predispozitii, potentate sau atenuate de mediu, intr-adevar.
O sa dau un mic exemplu: s-au facut studii pe un grup de copii, in care baietii au fost tratati ca niste fetite, au fost imbracati in rochite, li s-au dat papusele, li s-a spus ca e ok sa plangi, sa iti arati slabiciunile etc.
Cand acestia au crescut, au inceput sa se revolte, sa se bata intre ei, sa devina neascultatori,agresivi, concurentiali, sa faca chestiuni tipic barbatesti. Desi mediul a incercat sa ii transforme in ceea ce nu erau, biologia si-a spus cuvantul.
Era intr-un film, "lord of War" parca..spunea ca in lupta impotriva biologiei tale vei pierde intotdeauna.

Trebuie să fie tare obositor să stai într-o stare de vigilență permanentă! Ce spui tu sună a junglă: ăla mai abil supraviețuiește. Dacă ai ști ce reconfortant este să știi că te poți baza pe cineva, chiar dacă nu-i specialistul anului în profesia sa!

Wow, dar suntem intr-o jungla. Sau poate doar eu cred asta? Nu stiu, faptul ca trebuie sa ma bazez pe cineva , pe buna lui intentie deja pentru mine este un disconfort! Prefer sa ma bazez pe mine si sa fiu surprinsa placut cand dau peste oameni de treaba cu care pot avea o relatie. Dar sa ma bazez pe ei? Si daca ar disparea? Si daca s-ar dovedi intr-un final dezamagitori? Te mai bazezi pe cine? Sau exista garantii?
Nu, ma bucur de ce imi pot oferi cei din jur, ofer si eu...dar sa ma bazez? No way.
Dependenta este o slabiciune si viata ti-o trage exact in locul in care veriga este mai slaba. Ajungi , la un moment dat sa permiti anumitor persoane sa te faca dependent de ei: actionand le nivel cerebral in locusul in care isi face mendrele si cocaina, si anume senzatia de indragostire. Creierul percepe senzatia de indragostire ca pe un drog care da euforie , exact ca si cocaina. Si aceasta perceptie ia loc pentru amandoua fix in aceasi portiune in creier. In acel moment, starea ta de bine, fericirea si alte trairi de acest gen sunt influentate de actiunile partenerului. Este una din modalitatile in care ajungi sa te bazezi pe cineva. Si tot una din modalitatile in care ti-o iei cel mai tare peste bot. Am dat un exemplu. ))
Vechi 22-03-13, 01:00   #144
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Daca cu inteligenta sa te lasa falita inseamna ca tu ai fost o proasta ca te-ai lasat inselata si ca nu ti-ai luat masuri de precautie. In afaceri nu te lasi pe seama bunatatii partenerului , ci pe seama capacitatii sale de a-ti aduce bani. Sa te protejezi singura, este absolut responsabilitatea ta si daca ti-ai luat teapa inseamna ca esti naiva si ar trebui sa te lasi de afaceri.
sa inteleg ca in cazul in care partenerul de afaceri e un infect, dar prin capacitatile tale, prin flerul tau reusesti sa controlezi situatia si sa faceti bani, tu nu dezvolti o frustrare ca esti asociata cu un abject ci iti faci o statuie ca esti f f tare, mai tare ca el ca il controlezi.
nu stiu ce sa spun, oamenii vad multe lucruri diferite.....dar parca mai ca esti ca si asociatul, fiecare rau in felul lui.
asocierea fara incredere e ZERO! cand apare un singur motiv de nemultumire fata de celalalt, scindarea e doar o problema de timp. asta daca cel putin unul ARE CARACTER si nu e sluga banilor.
.
Vechi 22-03-13, 01:00   #145
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Nu
Citat:
Fiecare se naste cu anumite zone din creier mai mult sau mai putin dezvoltate, zone responsabile cu empatia, agresivitatea, sensibilitatea, vederea in spatiu, posibilitatea de a face mai multe lucruri o data, etc. Toate acestea determina un caracter.
Nu, toate acestea nu determină un caracter. Caracterul este latura relațional-valorică a personalității noastre, adică aceea care ne ajută să stabilim relații cu ceilalți bazându-ne pe valorile însușite de la educatorii noștri - părinți, bunici, frați mai mari, prieteni, profesori etc. Zonele din creier despre care vorbești se diferențiază tot ca rezultat al activității individului, adică a experienței de viață în care este implicat. De aceea copiii izolați, legați de piciorul patului și privați de interacțiunea cu ceilalți rămân la stadiul instinctual și nu-și dezvoltă potențialul uman dat genetic. Dacă biologicul ar învinge mereu, s-ar face o economie considerabilă la bugetul statului pentru că ministerul educației ar trebui să desființeze toate școlile și universitățile și să trimită lumea acasă ca să aștepte să înflorească de la sine omu bun și pomu copt. Că doar e scris în gene, nu?
ange_la si bolodoctoru au multumit.
.
Vechi 22-03-13, 01:14   #146
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
-2 (+1/-3)     

Tocmai ce am spus ca scoala nu influenteaza caracterul. De ce sa inchida scolile? Scoala formeaza caractere? Asta nu o stiam, e noua pentru mine. Nu, scoala, educatia, iti da niste valori, pe care tu, conform genelor si caracterului tau, si perceptiei tale, filtrelor tale, ti le insusesti sau nu. Unii dintre cei mai groaznici criminali sa stii ca erau extrem de titrati si veneau din familii f ok. Cum Doamne iarta-ma nu le-au intrat si lor valorile in cap? Oare pentru ca nu a rezonat cu caracterul lor? Adicatelea cu cat esti mai titrat, mai educat, ai un caracter mai maret? Nu, doar poti sa iti maschezi mai bine si mai inteligent lipsa de caracter , ca sa fii acceptat de societate. Si atat.
De exemplu, am vazut in jurul meu oameni care pusi in aceeasi situatie cu mine, una extrema poate, au reactionat diferit de mine. As fi reactionat si eu intocmai ca si ei, la fel de animalic, la fel de crud, la fel de violent. Numai ca scoala, educatia, si altele, m-au invatat ceea ce este acela autocontrol. Eu nu mi-am miscat un muschi pe fata, ei au fost agresivi. Eu poate am parut toleranta si un om bun, iar ei niste animale. De fapt, daca nu traiam in societate, poate daca scoteam la iveala animalul din mine, i-as fi intrecut. Insa iata, asta ne invata scoala. Sa mimam civilizatia.
Vechi 22-03-13, 01:15   #147
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
. Cumva, clasificarile superficiale m-au ajutat de multe ori sa transez si sa ajung la o concluzie buna, de cele mai multe ori. Cand m-am inselat, m-a interesat de ce si am notat. Si am mai adaugat ceva la clasificari. Poate.
cred ca toti facem asta intr-un fel sau altul, dintr-un motiv sau altul. insa valoarea lor de adevar, fundamentul lor e spre 0 daca suntem rationali. e doar o pornire emotionala si ar trebui sa fim constienti de asta.
ar fi corecta doar daca pe un esantion, majoritatea exemplelor sunt intr-un anumit fel, dar asta ar presupune sa cunosti tot esantionul
.
Vechi 22-03-13, 01:19   #148
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+3/-1)     

Citat:
Tocmai ce am spus ca scoala nu influenteaza caracterul. De ce sa inchida scolile? Scoala formeaza caractere? Asta nu o stiam, e noua pentru mine.
Văleeeeeeeeeu! Mă duc la culcare! De ce nu ai spus așa de la început? Somn ușor!
.
Vechi 22-03-13, 01:28   #149
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

hai ca deliram mult deja.
clasificarile oamenilor nu pote fi facuta decat retroactiv, in baza experientelor traite si poti fi folosite eventual ca statistica (irelevanta dupa parerea mea). sa faci un sablon pe care sa-l folosesti asupra altora pe care nu-i cunosti sau ii cunosti prea putin mi se par preconceptii, oricat de mult vrei sa para psihanaliza
.
Vechi 22-03-13, 02:39   #150
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Clasificarile le fac nu pe baza unei psihanalize, pentru ca nu sunt atat de complicate. Si nici despre sablon nu e vorba. E vorba despre 3 mari categorii: oameni a caror existenta imi pot influenta cursul vietii intr-un fel sau altul sau cu care simt o conexiune fantastica, oameni cu care interactionez dintr-un interes sau altul sau din plictiseala si oameni care pur si simplu nu exista pentru mine decat cu titlu informativ. Astea sunt marile clasificari , care se bazeaza intr-adevar pe trairi trecute, experiente si fler sau feeling. Sunt subiective si nu necesita o mare psihanaliza. Mare chestie. Modul in care percep un om , eticheta la care ma referam de fapt in alt post, se refera strict la nevoia mea de a decide in care din cele 3 categorii va exista acea persoana pentru mine. Si atat.
In rest, valeu si somn usor si sunt de acord sa nu mai deliram, mai ales eu.
Vechi 22-03-13, 09:50   #151
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de nico View Post
Doi copii crescuti in acelasi mediu si care au primit aceeasi educatie. Unul are caracter, celalalt nu. De ce?
In formarea unui om, are importanta educatia, anturajul (prieteni, cunostinte) si mediul social (scoala, institutii, etc.).
Temperamentul este mostenit genetic, caracterul si personalitatea se formeaza in timp.
Vechi 22-03-13, 09:53   #152
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

E clar!. Am asistat la o polemica intre 2 categorii de oameni:
Unii care la Paste si Craciun sarbatoresc Invierea si respectiv Nasterea Domnului si altii care la aceste date sarbatoresc faptul ca au mai multi cozonaci de pus pe masa decat altii.
Andulutza tu in care categorie te numeri?
matei_e a multumit.
reif_felicia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-03-13, 09:54   #153
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
In formarea unui om, are importanta educatia, anturajul (prieteni, cunostinte) si mediul social (scoala, institutii, etc.).
Temperamentul este mostenit genetic, caracterul si personalitatea se formeaza in timp.
Si apoi vine karma si amesteca toate astea ca nu mai intelegi nimic
anduluta81 si k.Adina au multumit.
Vechi 22-03-13, 09:56   #154
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Doar temperamentul? Deci tu zici ca luand doi copii si supunandu-i la acelasi mediu si conditii externe vor iesi cu un caracter asemanator , nu? Daca tu zici, asa o fi.
Vechi 22-03-13, 10:05   #155
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+2 (+2/-0)     

Valeeeuuuu! Recomand colegilor, pentru dezvoltarea personala si imbunatatirea activitatii profesionale (comunicarea cu pacientul) sa citeaca un minim de curs de psihologie pentru notiunile de baza si fundamantale. Sunt o multime de carti de nivel "basic" de studenti.
bolodoctoru si matei_e au multumit.
Vechi 22-03-13, 10:12   #156
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de reif_felicia View Post
Andulutza tu in care categorie te numeri?
Era o vorba: daca crezi nu pierzi nimic, daca nu crezi poti pierde totul. In general nu imi place sa pierd. In rest, sarbatorile sunt un moment bun de a petrece timp cu cei dragi, familia. Si cateva zile in care incerci sa fii mai bun. Daca as apartine altei religii, probabil as face asta in alte date. Si as sarbatori altceva. Cred ca este un bun moment de reevaluare si de smerenie. Cred in forte superioare noua, cred in energii, cred in bine si rau, cred in echilibrul lor si in existenta ambelor in fiinta umana. Probabil este un moment bun de a sarbatori ideea de sacrificiu si iubire divina si totala.
Cozonaci nu mananc, inclusiv de sarbatori ma abtin de la desfatare culinara.
Nu pot sa dau un raspuns mai la obiect, treaba e mai complicata.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Da, si apoi vine karma. Exact. Sunt perfect in acord cu tine, dar asta e o discutie mult prea lunga si de abia am raspuns la intrebarea cu cozonacii..Daca ne legam si de karma, presimt multe flame-uri pe aici.
A, si intelegi, e man, intelegi. Poate la sfasitul vietii, in care puzzle-ul e complet...unii inteleg cand vad imaginea finala. Oricum, bine punctat eman, bine punctat. Thumbs up!
Vechi 22-03-13, 11:51   #157
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Aleluia! Ai grăit pe sufletul meu!

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Hmmm, îmi place filosofia indiană! Karma, concept filosofico-religios indian, este tradus în înțelepciunea populară românească prin zicala ”După faptă și răsplată!”, numai că indienii și-au acordat ceva mai multe vieți pentru scadență Credința în existența karmei face omul mai conștient de faptul că acțiunile sale, fizice și spirituale, au, mai devreme sau mai târziu, efecte care se întorc asupra sa. Asta nu anulează liberul arbitru al individului, ci îl face mai important pentru că, la fiecare reîncarnare, omul trebuie să conștientizeze părțile negative ale karmei sale și să încerce să progreseze în plan spiritual, depășind aceste dificultăți. I like this!

Citat:
Doar temperamentul? Deci tu zici ca luand doi copii si supunandu-i la acelasi mediu si conditii externe vor iesi cu un caracter asemanator , nu? Daca tu zici, asa o fi
Cu drag te întreb: Tu nu citești decât mesajele tale? Răspunsurile altora de pe topicul ăsta, nu? Diversitatea și individualizarea sunt esențiale pentru existența vieții. Unicitatea biologică conferită de codul genetic unic, constituie premisa unicității în plan psihic. Fiecare om este unic din punct de vedere genetic și își construiește o personalitate unică. Iar asta se poate reprezenta matematic cam așa:
COD GENETIC UNIC + ACȚIUNEA FACTORILOR DE MEDIU (într-o configurație unică pentru fiecare individ) = PERSONALITATE DISTINCTĂ (unică) Nu există ce spui tu, același mediu, aceleași condiții externe. Este IMPOSIBIL!

Citat:
Valeeeuuuu! Recomand colegilor, pentru dezvoltarea personala si imbunatatirea activitatii profesionale (comunicarea cu pacientul) sa citeaca un minim de curs de psihologie pentru notiunile de baza si fundamantale. Sunt o multime de carti de nivel "basic" de studenti.
I like VĂLEEEUUUU!
.
Vechi 22-03-13, 20:51   #158
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Sunt multe cazuri cercetate de-a lungul istoriei, unele mai adevarate, altele fraude, dar care incearca sa explice rolul mediului asupra caracterului si felului de a se comporta al unui individ (vezi cazurile Kamala si Amala, Gaspar Hauser, Oxana etc). Toate astea demonstreaza ca oricat de multe gene minunate ar avea un copil, daca il lasi intr-un anumit mediu se adapteaza mediului respectiv si se comporta ca atare.
De ce doi copii crescuti in acelasi mediu sunt diferiti? Pentru ca situatia nu e niciodata aceeasi. Primul e educat singur, al doilea cu un frate, al treilea cu doi frati etc. Deci chiar daca e acelasi mediu sunt alte imprejurari. Apoi copiii cresc si apare influenta amicilor, una mai buna alta mai rea. Aici cred ca incepe sa intervina nivelul de inteligenta a fiecaruia de a sti sa selecteze persoanele din jurul sau.
Si, contrar celor spuse de Anduluta, scoala are o importanta fundamentala in educatia unei persoane, din punct de vedere social, cultural, stiintific samd. Toti cred ca am avut un profesor pe care l-am admirat si respectat mai mult decat pe ceilaltui si care a fost un exemplu pentru noi. Macar pentru atat si tot e importanta scoala Anduluta!!
bolodoctoru si matei_e au multumit.
.
Vechi 22-03-13, 21:35   #159
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+1 (+1/-0)     

Pfff...nu am spus ca scoala nu are importanta. Am spus doar ca nu construieste caractere. Scoala te educa, iti deschide noi orizonturi, te ajuta pe baza informatiilor pe care le citesti sa iti alegi un drum in viata, o profesie, te informeaza, te face sa citesti, sa te luminezi. Insa toate aceste informatii sunt filtrate prin caracterele cu care te nasti, ele iti dicteaza cum preiei si iti insusesti aceste date. Nu stiu de ce este atta de greu de inteles si de ce se ia partial ce spun si nu se citeste tot contextul.
Uite, ce exemplu mai la indemana sa am decat persoana mea. Inca de mica, mica mica, am avut niste caracteristici ce tin de caracter (stiu ca nu suna bina, dar asa e f clar) , de cum ma raportez fata de cei din jur, fata de familie, studiu, si ce vreti voi nu foarte diferite de ce sunt acum. Toate defectele , calitatile, chestiunile bazale care ma construiesc ca si caracter sunt exact aceleasi pe care le-am avut de cand eram copil. A, ca m-am maturizat, ca am experimentat, ca am invatat sa ma controlez, sa disimulez , sa imi schimb punctul de vedere in urma lecturilor in multe chestii...asta da. Dar instinctiv sunt aceeasi. Pornirile mele sunt aceleasi. Nevoile mele primare sunt tot alea. Reactiile mele ar fi tot alea daca nu ar fi coafate de experienta. M-a socat de multe ori sa remarc, ca oricati ani ar trece, sunt tot aia de la 3 ani care plangea cand ii atingea cineva un lucru, sunt tot aia care isi batea colegul de banca mai micut, sunt tot aia care isi dorea creionul cel frumos al colegei de clasa, tot aia care se avanta cu capul inainte in situatii de neimaginat, tot aia impulsiva, tot aia care se indragostea de cel mai frumos si de neatins din liceu, tot aia care oricate papusi avea plangea in fata vitrinei pana ii lua cineva ce isi dorea, tot aia care cand lua lectii de pian si gresea undeva era in stare sa reia la infinit pana cadea jos si pana ii iesea nota.
Acum, dorintele mele sunt altele, varsta m-a temperat, raporturile cu cei din jur la alt nivel, dar bazal, indiferent cata scoala, cate carti, cata educatie, nimeni , absolut nimeni nu a putut sa ma transforme in altcineva sau sa ma faca sa simt in interiorul meu altceva decat am simtit toata viata. Sunt multe defecte pe care le-am constientizat, "ca nu e frumos" si am incercat sa mi le reprim, dar nu este decat o reprimare. Ele exista in continuare, si daca nu le-as reprima, ar iesi la iveala. Scoala, societatea m-au facut sa devin un om constient de cat rau si cat bine am in mine, sa le reprim, dar nu a putut sa mi le stearga! Daca as fi insa intr-o situatie de genul lupta sau fugi, ghici ce: toate caracteristicile mele reprimate ar iesi la iveala. Daca am trai in jungla, ar fi aceeasi Anduluta, dar cu alta palarie.
Asta incerc aici sa explic si degeaba: ceea ce esti se cizeleaza dar nu se schimba niciodata. Practic viata te transforma , te schimba, te maturizeaza, dar mereu totul se calculeaza pe baza aceluiasi x, y, z =constante , si anume ceea ce esti tu in cel mai launtric mod. Adica ,caracterul.

Scris dupa 20 minutes:

PS: tot ceea ce spun mai sus este strict parerea mea, nu este o generalizare. Sunt convinsa ca majoritatea m-ar putea contrazice si nu se regaseste in ce spun eu si nu am nici o problema cu asta . Imi asum. In diversitatea opiniilor sta frumusetea, nu?
nico, robbycarlos, gigica_srl si alti 1 au multumit.

Modificat ultima data de anduluta81; 22-03-13 la 21:35.
.
Vechi 22-03-13, 22:24   #160
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Ai dreptate în ceea ce spui, numai că nu vorbești despre caracter, ci despre aptitudini, înclinații native și temperament.
radualionte a multumit.
.
Vechi 22-03-13, 22:31   #161
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+1 (+1/-0)     

Da, m-am gandit si eu ca de aici poate porneste confuzia. In acceptiunea mea moralitatea, constiinta, temperamentul, empatia, taria, capacitatea de a trece peste piedici, temerile, capacitatea de a minti, a fura,slabiciunile, ambitia, lacomia, rautatea-lipsa sau existenta lor, masura in care ele exista in noi, toate astea formeaza caracterul. Si sunt chestiuni native. Poate insa ma insel.
Vechi 23-03-13, 07:54   #162
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
ambitia, lacomia, rautatea-lipsa sau existenta lor, masura in care ele exista in noi, toate astea... sunt chestiuni native. Poate insa ma insel.
sigur te inseli... nu cred ca te-ai nascut ambitioasa...
anduluta81, tiptop si matei_e au multumit.
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-13, 08:02   #163
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Comportamentul de "fuga sau lupta" se activeaza numai in afectele negative (ex.: anxietate, frica, etc).
Vechi 23-03-13, 11:27   #164
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Da, spuneam ca in momente exterme, negative ,normal, oamenii isi dezvaluie adevarata fire.
Cand totul e bine nu ai ce sa scoti la iveala, nu?
Vechi 23-03-13, 11:59   #165
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+5 (+5/-0)     

În momentele extreme, majoritatea oamenilor iau decizii spontane care să asigure supraviețuirea, salvarea, protecția - fizică sau afectivă, ignorând bună parte din regulile de conviețuire învățate. Dacă vrei, e vorba în majoritatea cazurilor de instinctul de autoconservare activat de frică. Dar asta nu înseamnă că asta e adevărata fire a omului.
Dacă într-adevăr vrei să cunoști cu adevărat omul, dă-i putere. Și atunci să vezi!
.
Vechi 23-03-13, 13:22   #166
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+5 (+5/-0)     

cum naiba sa vezi adevarata fire a omului in momente extreme cand e acaparat de reflexe cum e cel "lupta sau fugi"? atunci vezi de fapt ce e sub carcasa, dincolo de ce pretinde fiecare.
anduluta tu faci un ghiveci din partea reflexa, primara a omului si cea sociala, dobandita, dumnezeu stie cum reusesti
tiptop si matei_e au multumit.
.
Vechi 23-03-13, 16:20   #167
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.
-1 (+3/-4)     

of mancalear tata de victimutze!!!
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-13, 21:50   #168
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Pai tocmai, un ghiveci din toate astea insemnam noi, ca oameni.
Caracterele primare, native determina care anume din cele posibile de dobandit , sociale sunt potrivite si se doresc a fi insusite.
Unui om cu un temperament agresiv si cu o placere, inclinatie primara de a face rau poti sa ii spui tu sa fie bun si milostiv si poate chiar te va asculta si va fi, insa intr-o situatie extrema el va fi primul care iti ia gatul. Mult mai rapid decat altul care nativ este empatic si bland si care este asa nu pentru ca a fost invatat sa fie asa ci pentru ca altfel nu poate fi. Un copil care gaseste o placere in a chinui animalele cand este mic , are sanse mari sa devina un criminal feroce. Poate avea o viata perfect respectabila, si poate fi un membru al societatii marcant, si poate isi va reprima nevoia de a chinui, insa aceasta predispozitie va exista in el mereu.Mila o ai sau nu, nu te invata nimeni sa fii milos. Nu este nimeni vinovat, nici famila , nici mediul ca el gaseste placere in a chinui. Este ceva primar. Un mincinos nu a devenit asa, in sufletul lui nu a fost un cinstit niciodata, dar fiiind copil nu a fost luat in seama. Un egoist va amuza familia cand este mic, dar va ingrozi cand este mare. Un adult seamana cu un copac: radacina si trunchiul reprezinta instinctele lui primare, inclinatiile ,din care infloreste coroana, cu tot ceea ce a deprins din mediul social, si din cauza careia , cu cat este mai mare si mai deasa, se pierde din vedere trunchiul.Cu cat mai infloritoare coroana cu atat mai ascuns trunchiul. Asa vad eu lucrurile.

Citat:
Dacă într-adevăr vrei să cunoști cu adevărat omul, dă-i putere.
Din fericire nu poti da putere cuiva care nu si-a castigat-o. Nu va sti ce sa faca cu ea, si poate se va dovedi cu un caracter maret pentru ca nu a avut timp sa si-l strice castigand puterea. Puterea nu e pentru maicute de la manastire. Ci pentru oameni care isi urmaresc , facand inclusiv compromisuri morale, un scop clar. Nu poti fi un munte de omenie si cinste si sa ajungi sus. E o contradictie in termeni. Daca esti asa de bun si de minunat si de elevat spiritual nu o sa alergi dupa putere, nu? Ce nevoie ai de ea?

Modificat ultima data de anduluta81; 23-03-13 la 22:14.
.
Vechi 23-03-13, 22:24   #169
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Chiar m-am enervat On Topic ca in topicul sugestii achizitie unit .... Iar vine cineva care nu citeste inainte desi intreabarea mai exista, e lipsit de umor si probabil nu numai dar bine ca nu am citit ca s-a sters deja motivul fiind FLAME. Imi pare rau ca nu am citit ce a scris Denisa. Pt ei nu sunt puncte ca intreaba aiurea si deschid aiurea subiecte?

Modificat ultima data de KLMircea; 23-03-13 la 22:45.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-03-13, 09:48   #170
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Interesant ....
Come to the dark side! ... we have cookies

My Journey From Evil to Heroism by Philip Zimbardo on Prezi
anduluta81 a multumit.
Vechi 25-03-13, 10:42   #171
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Da, f interesant experimentul. Da, da.
Cum am ajuns noi de la problemele lui Blue cu Dinulescu la polemica asta beats me , dar deja e un pattern, s-a mai intamplat de atatea ori.
Blue a multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., achizitie, afara, ajutor, ati, atitudine, avertisment, buna, calca, colegi, deranjeaza, dispute, dragi, folosirea, forum, forumului, iga, iv, legat, mesaj, mihnea, obraznic, pare, posta, primit, probleme, raportati, regulile, stoma, stomatologi, studenti, subiecte, topice

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
canada vazuta cu alti ochi drmaselutza Viata nu e o gangrena simpla 3 12-02-07 21:49
Romania vazuta cu alti ochi...super!!!!!!!!!!!!!!! Ingrid Sa ne descretim fruntea 2 06-02-07 19:08

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:54) timp.

Alegeti schema de culori preferata: