Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Al XIX-lea Congres International AMSPPR - 2010

discutie din eugenol.ro : Aha, ai participat cumva la congres?...

Reveniti   eugenol.ro > Servicii eugenol > Perfectionare profesionala > Perfectionare
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree28Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 25-03-10, 09:07   #58
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Sunt atit de scump ca nu-mi
permit sa ma tratez nici pe
mine

.

Aha, ai participat cumva la congres?
.
Vechi 25-03-10, 12:46   #59
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aha View Post
Ce intreb eu si ce raspunde el!? M-am lamurit, a fost un "succes ".
Eu nu ti-am raspuns la nimic.Te-am intrebat ceva.Senzatiile (adica raspunsurile) vad ca ti le dai singur .
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-03-10, 20:07   #60
aha
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bogdancta View Post
Aha, ai participat cumva la congres?
Nu am participat si sper ca nu o sa ma iei cu texte de genul: Din cauza celor ca tine care vor puncte nu s-au adunat oamenii!
Dupa cum am scris si in ianuarie, cred ca nu era momentul sa cheltuiti irational din rezervele AMSPPR in an de criza si numai pentru a gidila orgoliile nesatisfacute ale conducerii.
Cred ca era important sa ginditi la cum cheltuiti banii celor care v-au pus acolo sus in mod util si nu pentru satisfactii trecatoare, de aceea nu am participat la mareata manifestare.
Daca poti argumenta rostul unei manifestari fara puncte, cind de acum incolo mai sint inca vreo 6 manifestari de care stiu eu pina in iunie care au si EMC si conferentiari la fel de bazati ca acestia pe care i-ati chemat voi, atunci ma declar convins de necesitatea manifestarii.
Si in calitatea mea de patron care plateste la asociatie 32 RON pe luna , vreau sa aflu un bilant contabil al acestui grandios congres? Sper sa fie macar pe zero daca nu pe plus.
doru_stere si raulsiladi au multumit.
Vechi 25-03-10, 20:12   #61
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

si daca eu platesc la fel de mult cotizatie, dar nu sunt patron, am aceleasi drepturi?
Vechi 25-03-10, 21:22   #62
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bilantul contabil e trimis anual spre aprobarea delegatilor in AGN.Sigur,nu e nici o problema sa primesti si tu un exemplar (daca-ti dai numele,ceea ce nu cred ca vei face).Intrebarile legitime pe care le pui isi vor afla raspunsul,probabil,in urmatorul editorial al revistei.Voi posta si aici articolul.
Pana atunci insa,spune-mi te rog : de ce ai intrat in AMSPPR?

Augustine,toti membrii asociatiei au prin statut aceleasi drepturi.Singura obligatie reala este plata cotizatiei:
-medic titular de cabinet - 32 ron;
-medic angajat - 16 ron;
-medici debutanti in primii 3 ani de practica - 10 ron;
-studenti - gratuit.
.
Vechi 25-03-10, 21:46   #63
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

stiu radu, doar ca mie mi s-a parut funny ca a tinut sa precizeze ca e patron.......
Vechi 26-03-10, 08:19   #64
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Am mai scris despre asta dar probabil (unii colegi, ex.:aha) nu au citit. La modul general, exista congrese/conferinte/manifestari stiintifice, etc. care au puncte EMC, altele nu sunt acreditate de CMDR. Eu, ca simplu palmas, imi pot alege un congres/curs in functie de cine conferentiaza/prezinta materialul respectiv, cat de util imi poate fi in practica de zi cu zi si gradul de interes personal. Poate sa aiba puncte EMC sau nu. Pentru mine, este putin important acest aspect. Personal, ma intereseaza muuult mai mult cu ce ma aleg in practica mea decat o hartie ce trebuie s-o dau la CMDR...
Vechi 26-03-10, 09:09   #65
aha
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
si daca eu platesc la fel de mult cotizatie, dar nu sunt patron, am aceleasi drepturi?
Ai exact aceleasi drepturi, precizarea referitoare la suma era doar pentru a sublinia ca dau aproape 100 de euroi pe an la o asociatie care in loc sa incerce sa reconcilieze situatia tensionata cu CMDR-ul, se ambitioneaza sa organizeze congrese bune pentru risipit banii si doar pentru a ne arata muschii ce asociatie misto suntem. Asa, mai bine dau banii astia la un ONG gen SMURD, macar vad un folos de pe urma lor.
Pentru Radu Tepordei: am intrat pentru ca la momentul respectiv am vazut asociatia ca o contrapondere la influenta tot mai mare a asociatiilor de universitari, plus imaginea data de dr Savinescu, dr Gornicioiu si dr Radauceanu si altii la nivel local.
Vechi 26-03-10, 11:53   #66
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+3/-1)     

Relatia "tensionata" cu CMDR-ul nu poate fi reconciliata (desi au avut loc discutii in acest sens) din 2 motive:
1.o parte a BEX (singura structura ce ia decizii in colegiu) nu "inghite" o parte din liderii asociatiei
2.restul BEX nu "inghite" intreaga asociatie pt. ca nu poate fi controlata,fiind o structura democratica.
Nu AMSPPR are ceva cu actuala conducere a CMDR ci invers.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/perfectionare/8697-xixlea-congres-international-amsppr-2010-a/

Ca practician privat,in locul tau as gandi nitel altfel.Interesele mele pot fi reprezentate doar de cei asemeni mie,iar singura asociatie ce prin statut isi propune asta este AMSPPR.Ca sa existe,o astfel de structura are nevoie de bani - sedii,secretare,revista,corespondenta etc. - deci fiecare trebuie sa plateasca o cotizatie.Nimeni in afara personalului angajat (secretara,contabil,avocat) nu primeste salar sau indemnizatie,nici macar presedintele.Daca tie ti se pare mult sa dai 32 roni pe luna singurei asociatii care te poate reprezenta in termeni reali,inseamna ca stomatologia privata nu e de tine.
Probabil ti se va parea o enormitate ce spun,insa in locul tau as fi platit 150 de roni taxa de congres,chiar daca nu m-as fi dus,din 2 motive:
1.asociatia trebuie sa existe pt. ca ii reuneste pe cei ca mine;
2.in anul in care implineste 20 de ani de existenta,asociatia nu poate rupe traditia celor 18 congrese anterioare.

Sigur ca din punct de vedere economic nu era momentul organizarii unei astfel de manifestari.Mai mult,necreditata.Insa nu ideea profitului,discutabil dealtfel, a impins conducerea asociatiei sa organizeze congresul,ci dorinta de a arata ca asociatia traieste.Ea insa nu poate supravietui doar prin entuziasmul si efortul personal al catorva,ea poate supravietui doar prin spiritul solidar al membrilor ei.Pana una-alta singura manifestare a acestui spirit solidar,in ce te priveste, este reprezentata de acei 32 de roni lunar.E intradevar un mare sacrificiu!
stef_ank a multumit.
.
Vechi 26-03-10, 20:38   #67
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Sunt atit de scump ca nu-mi
permit sa ma tratez nici pe
mine

.

Citat:
Nu am participat si sper ca nu o sa ma iei cu texte de genul: Din cauza celor ca tine care vor puncte nu s-au adunat oamenii!
Dupa cum am scris si in ianuarie, cred ca nu era momentul sa cheltuiti irational din rezervele AMSPPR in an de criza si numai pentru a gidila orgoliile nesatisfacute ale conducerii.
Cred ca era important sa ginditi la cum cheltuiti banii celor care v-au pus acolo sus in mod util si nu pentru satisfactii trecatoare, de aceea nu am participat la mareata manifestare.
Daca poti argumenta rostul unei manifestari fara puncte, cind de acum incolo mai sint inca vreo 6 manifestari de care stiu eu pina in iunie care au si EMC si conferentiari la fel de bazati ca acestia pe care i-ati chemat voi, atunci ma declar convins de necesitatea manifestarii.
Si in calitatea mea de patron care plateste la asociatie 32 RON pe luna , vreau sa aflu un bilant contabil al acestui grandios congres? Sper sa fie macar pe zero daca nu pe plus.
Nimanui nu-i face placere sa piarda bani! AMSPPR are insa o traditie de vreo 18 ani de congrese - crezi ca era de preferat sa o intrerupem numai pentru ca unii dau credite dupa bunul plac?!
Ca sa-ti mai argumentez rostul unei manifestari fara puncte... mai exista practicieni (e adevarat, putini in Romania), care vin la o manifestare pentru calitatea informatiei pe care o pot acumula acolo! Congresul de anul trecut - un succes incontestabil - a fost, deasemenea, necreditat! Crezi ca a fost de proasta calitate? Cursul lui Castellucci, la fel. Eu, personal, prefer sa dau banii pe informatie, nu pe numarul de EMC! Pentru asta sunt suficiente (asa cum ai si spus) congrese la care pot cumpara EMC!
"Satisfactiile trecatoare" la care te referi au costat nu numai banii membrilor, ci si timp, foarte mult timp alocat de organizatori din timpul personal/familial! Macar pentru asta, cit si pentru ca ai avut dreptul sa nu participi, nu-i critica!
.
Vechi 27-03-10, 08:43   #68
aha
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Daca suma de 32 RON este asa de mica, sunt curios daca cei din conducere isi platesc la zi aceasta cotizatie de nimic pentru ca sunt animati de sentimentul bunului samaritean?
Nu cred ca argumentul ca trebuia continuata o traditie de 18 ani justifica implicarea intr-o activitate total contraproductiva mai ales inaintea unui an electoral. Faptul ca s-a organizat acest congres nu cred ca asigura vizibilitatea asociatiei mai ales pentru membrul simplu care nu va putea elucida confuzia intre congresul acesta si cel organizat de filiala Ardeal nord in locatia pe care AMSPPR a pierdut-o. Oricum vad ca va feriti sa dati date referitoare la realitatea druda a cifrelor si veniti cu argumente sentimentale.
Vechi 27-03-10, 09:13   #69
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Faptul ca s-a organizat acest congres nu cred ca asigura vizibilitatea asociatiei mai ales pentru membrul simplu care nu va putea elucida confuzia intre congresul acesta si cel organizat de filiala Ardeal nord in locatia pe care AMSPPR a pierdut-o.
si tu esti un pic in confuzie: nu e vorba de filiala AN
Vechi 27-03-10, 12:41   #70
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Daca suma de 32 RON este asa de mica, sunt curios daca cei din conducere isi platesc la zi aceasta cotizatie de nimic pentru ca sunt animati de sentimentul bunului samaritean?
De ce nu te duci tu la sediul de filiala sa afli ce face capra tuturor vecinilor ?
Citat:
Nu cred ca argumentul ca trebuia continuata o traditie de 18 ani justifica implicarea intr-o activitate total contraproductiva mai ales inaintea unui an electoral.
AMSPPR nu e strung,atelier de remaiat ciorapi,gogoserie sau crescatorie de rame.Implicit,ca ONG non-profit, nu are cum sa fie contraproductiva.Daca vrei neaparat , e nonproductiva.Ca si medicii in general.Nici Dentalsurf,nici revista,nici situl nu sunt productive.Cred ca si ele ar trebui condamnate cu aceeasi manie proletara.
Citat:
Faptul ca s-a organizat acest congres nu cred ca asigura vizibilitatea asociatiei mai ales pentru membrul simplu care nu va putea elucida confuzia intre congresul acesta si cel organizat de filiala Ardeal nord in locatia pe care AMSPPR a pierdut-o.
Am mai spus aici ce e cu AMSPPR Ardeal Nord: e asociatia ce si-a facut-o R.Aldica dupa ce a fost exclusa.Sigur,s-a bazat pe aceeasi confuzie in care te afli si tu,si anume ca lumea va crede ca e vorba de filiala cu pricina,nicidecum de o cu totul alta asociatie.Problema de titulatura este insa in curs de rezolvare.
In ce priveste locatia (Romexpo ),a fost optiunea AMSPPR de a muta congresul la Rin,din dorinta de a nu amesteca stiinta cu bazarul.Insa daca nu ai participat la nici o manifestare de la Rin,nu e de mirare ca nu intelegi cum stau lucrurile,si ramai un exemplu neaos de amator de chilipiruri - adhesor,manusi,Te-econom si puncte emc.
Citat:
Oricum vad ca va feriti sa dati date referitoare la realitatea druda a cifrelor si veniti cu argumente sentimentale.
Aici chiar ai haz.Bineinteles ca am cifrele,insa ai vazut pe vreun forum postate situatii financiare de la vreo asociatie?Aceste cifre le pot vedea doar membrii AMSPPR.Ia inscrie-te tu in UNAS si cere si-acolo socoteala?Si spune-ne ce raspuns primesti.

Ca membru al asociatiei ai posibilitatea de a sanctiona deciziile conducerii, pe care le consideri eronate.Citeste statutul si fa ceea ce crezi ca trebuie.

Stii ce?Ce-ar fi sa vii tu la AGN a CMDR,chiar ca membru simplu,ca e dreptul tau, si sa ceri sa fie facut public bilantul.Si ca sa nu piarda lumea vremea cu descifrarea lui,sa-ti spuna care e indemnizatia membrilor BEX,CDN,comisiilor si salarul avocatei.Aceste cifre ar trebui sa le poata afla tot dentistul roman.Ma indoiesc insa ca vitejia-ti se manifesta dincolo de propria locuinta.
bogdancta a multumit.
.
Vechi 27-03-10, 21:20   #71
aha
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Pentru Nico: am uitat sa pun niste ghilimele la filiala. Stiam povestea de la Cluj.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=8697

Pentru Radu: sint satul de persoanele care considera ca banii altora nu au valoare, emitind fraze de genul" ce conteaza 32 roni sau 120 roni". Aceste persoane sunt cele care isi cumpara tuareg si apoi pun benzina de 10 roni, si au buzunarele cusute . Chiar , tu ai platit cei 120 roni daca tot nu reprezinta mare lucru?

"AMSPPR nu e strung,atelier de remaiat ciorapi,gogoserie sau crescatorie de rame.Implicit,ca ONG non-profit, nu are cum sa fie contraproductiva.Daca vrei neaparat , e nonproductiva.Ca si medicii in general.Nici Dentalsurf,nici revista,nici situl nu sunt productive.Cred ca si ele ar trebui condamnate cu aceeasi manie proletara."

Daca asa se gindeste la nivel de conducere a asociatiei, atunci viitorul este sumbru. Sa tocam tot ce avem ca sa fim fuduli. Valoarea unei asociatii este data de oamenii care o compun dar si de marimea contului ce ii asigura existenta.

"Ia inscrie-te tu in UNAS si cere si-acolo socoteala?Si spune-ne ce raspuns primesti."

Concluzie: AMSPPR=UNAS, modul de operare este identic.

"Ma indoiesc insa ca vitejia-ti se manifesta dincolo de propria locuinta."

Ce iti mai place sa te lauzi! Asta ca sa nu consider aceasta replica un atac la persoana.
Vechi 28-03-10, 00:52   #72
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

In mod evident acesta e un dialog al surzilor.Oricat de rational in raspuns si pertinent in ideatica as incerca sa fiu,cred ca mi-e imposibil sa-ti transmit ceea ce gandesc.Eu vorbesc de spirit de breasla,tu de bani,eu vorbesc de atitudine,tu de laudarosenie,eu iti cer curaj,tu te simti ofensat.Cred ca mai curand iti vei regasi semnul trecand de cealalta parte a egalului,AMSPPR-ul ,in mod evident, nesatisfacandu-ti abilitatile algebrice.

End of my story.
.
Vechi 28-03-10, 06:49   #73
aha
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Daca lipsa contraargumentelor logice este un dialog al surzilor ,atunci mai bine sa ne oprim aici.
I rest my case.
Vechi 28-03-10, 11:51   #74
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

aha,eu nu am nici o treaba cu amspr,dar mi se pare ca tot bati pe langa...
Vechi 28-03-10, 15:19   #75
aha
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de sico View Post
aha,eu nu am nici o treaba cu amspr,dar mi se pare ca tot bati pe langa...
Laissez tombe, sico!
Vechi 28-03-10, 19:41   #76
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Laissez tombe, sico!
daca tot vrei sa scrii ceva in franceza scrie corect macar.
Vechi 30-03-10, 11:54   #77
aha
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Important este ca ai priceput ideea.
Vechi 30-03-10, 12:10   #78
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ai zis lăsaţi mormant.
Si eu pot zice in loc de las-o balta ?, las-o bata.
Vechi 31-03-10, 21:43   #79
aha
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Merci de lectia de franceza.
Paste fericit!
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, cazuri clinice, citit, cmdr, colegi, congres, congrese, credite, curs, emanuel bratu, emc, endo, exista, functie, general, hartie, important, info, interes, intereseaza, intrebare, iv, materialul, medic dentist, medicina dentara, mine, modul, personal, practica, prezinta, puncte, simplu, subiecte
Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/perfectionare/8697-xixlea-congres-international-amsppr-2010-a/
Publicat de For Type Data
Google Groups This thread Refback 17-05-10 12:05
Dr. Holger Gleixner - Personen / Infos zu Name Dr. Holger Gleixner - Personen-Suchmaschine yasni.de This thread Refback 21-04-10 13:37

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (23:11) timp.

Alegeti schema de culori preferata: