Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Hipoplazii ..

discutie din eugenol.ro : Ideea de-a posta acest caz mi-a venit rasfoind pe aici prin pedo si amintindu-mi ca printre fotografiile grabit luate ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Pedodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree12Multumiri
  • 10 Scris de gkretzu
  • 1 Scris de drcalinc
  • 1 Scris de gkretzu

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 31-01-10, 03:12   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Hipoplazii ..

Ideea de-a posta acest caz mi-a venit rasfoind pe aici prin pedo si amintindu-mi ca printre fotografiile grabit luate in timpul tratamentelor (cu telefonul),am adunat ceva pentru a fi asezate cap la cap si numite "cazuistica"..
Voi incerca poate sa ma axez pe ceea ce tine de subiectul ales si nu mici detalii.pe care sigur le veti observa si singuri.
Deci, sa incepem:

Fetita de 13 ani se prezinta cu multiple cariute,OH nesatisfacatoare.inflamatii gingivale.singerare la atingere usoara cu sonda,placa,gingie fina,uscata,cantitate redusa de saliva si de consistenta vascoasa.Respiratie orala.
Obiceiuri alimentare bogate in zaharuri si hidrocarbonate si bineinteles Cola fiind una din preferatele ei bauturi.Mese neregulate.

Sedinta 1: Sc+Rp ,sigilari,instructaj periaj,alimentatie corecta.

** micii mele paciente i-i s-a accentuat faptul ca vizitele in care se vor constata depunere de placa si sangerare vor intarzia rezolvarea dintilor frontali cat si anularea tratamentelor si inlocuirea lor cu sedinte de instructaj..iar si iar..pana voi vedea o colaborare si din partea ei. Si bineinteles micul "amanunt".. PERIUTA ce va trebui s-o insoteasca la fiecare sedinta de tratament pentru "periajul dinaintea tratamentului"..

Sedinta 2 : Aplicare prin pensulare de Vitrabond pe zonele afectate de smalt si eliberarea gingiei ptru un periaj corespunzator #13--#23 + obturatii temporare cu IRM cu eliberarea papilelor. Intre timp,obturatii pe grupul lateral de dintzisori ce ma asteptau cu distrugeri mari de dentina si dureri
[ATTACH][ATTACH]Link [Necesita inregistrare pentru acces.][/ATTACH][/ATTACH]

Sedinta 3 : O noua sedinta Vitrabond prin pensulare si rezolvarea proceselor carioase 11,21 cat si pregatirea prin obt provizorie ptru refacerea peretelui Bucal al lui 21 ptru urmatoarea sedinta de trat endo (diga)
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

** incep sa apara semne de remineralizare,devine dur dar inca mai necesita aplicatii
[ATTACH][ATTACH]Link [Necesita inregistrare pentru acces.][/ATTACH][/ATTACH]

Sedintele 4,5: rezervate trat de canal ..si sper sa nu fiu "pusa la colt" pentru el , dentatus si refacere cu compozit ( charisma A1) Din pacate n-am putut face prea mare lucru ptr ca atat am in cabinet..iar cabinetul este echipat cu strictul necesar. nu prea ne rasfata nimeni cu materiale..Ideea de baza aici unde fac pedo este instructajul,"plombele" si nu ESTETICA..Si atunci ma strecor si eu cum pot pemtru a le face obturatii cat mai estetice..dar pe care sa simta ca le merita din plin.. Iar rezultatele le vad la Rec.de 3,6 luni..
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/pedodontie/9732-hipoplazii/

** este cam ce mi-a iesit dintr-un maraton de cate 30 minute/sedinta si 2 sedinte/60 min

[ATTACH][ATTACH][ATTACH][ATTACH]Link [Necesita inregistrare pentru acces.][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.jpg (151,1 KB, 11 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.jpg (130,9 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 3.jpg (200,8 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 4.jpg (228,9 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 7.JPG (314,3 KB, 17 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 10.jpg (162,9 KB, 13 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 11.JPG (282,1 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 13.JPG (201,2 KB, 6 vizualizari)
radualionte, nico, drcalinc si alti 7 au multumit.
gkretzu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-01-10, 13:20   #2
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

foarte fain, mai ales ca stim cu toii cat e de greu sa lucrezi cu kinderii.

m-am cam speriat cand am vazut prima poza. mi=a dat impresia la prima vedere ca e unu gata -gata sa traga o priza de pe oglinda aia.
gkretzu a multumit.
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-01-10, 14:01   #3
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Foarte frumos totul, insa cel mai mult mi-a placut endo-ul (ce draguta e "steluta" din apex in primul rx).
Ce mai este fain facut, este inchiderea marginala cu compozit, care se vede super bine pe rx.
.
Vechi 01-02-10, 15:03   #4
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ai dreptate,de aceea am specificat asta de la inceput,,stiam si ma asteptam la mai multe critici din partea voastra dar pana acum am "scapat" usor
#in leg cu endo: este ceva over de Ah ,adevarat dar nu cred ca este critic..dintele nu are sensibilitate si oricum va fi sub observatie
#in leg ca obturatiile ,fetita a fost monitorizata la 3 luni..si ma intereseaza mai mult felul cum intretine Oh si apoi ii voi reface frontalii,inclusiv punctul de contact
Dar multzam frumos de interventie
dr.Brata a multumit.
.
Vechi 01-02-10, 15:42   #5
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de gkretzu View Post
Sedintele 4,5: rezervate trat de canal ..si sper sa nu fiu "pusa la colt" pentru el , dentatus si refacere cu compozit ( charisma A1)
Nicidecum...foarte ingrijit tratamentul endo.Dentatusul , insa, nu stiu cat ajuta la retentia obturatiei foto...
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-10, 16:00   #6
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Eu, unul nu mi-as face griji in ceea ce-l priveste pe overfill-ul ala cu AH...e posibil ca reactivitatea organismului sa fie buna si sa nu dea probleme pe viitor, ba chiar s-ar putea vindeca leziunea.
.
Vechi 01-02-10, 19:17   #7
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Adrian Adn View Post
Nicidecum...foarte ingrijit tratamentul endo.Dentatusul , insa, nu stiu cat ajuta la retentia obturatiei foto...
Sunt de acord cu tine doar ca aici am o singura problema..tratamentele sunt pentru o anumita clasa sociala ce primesc tratamente gratuite..asa ca micii mei pacienti beneficiaza de tot ce nu tine de tehnicieni..Iar fiber post nici nu se pune problema.Oricum cred ca ii voi pune o policarbonata si monitorizata la 3 luni la inceput .Cu greu incerc sa-i conving sa-mi accepte sa fac endo in locul extractiilor(desi sincera sa fiu incep sa realizez ca au ceva dreptate..dpdv al scaunului si sansele de-a pastra dintele pe arcada mai mult de doi ani-ma refer la shesari la varste fragede).
Iti multumesc pentru interventie Adrian.
--------------------------
Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
Eu, unul nu mi-as face griji in ceea ce-l priveste pe overfill-ul ala cu AH...e posibil ca reactivitatea organismului sa fie buna si sa nu dea probleme pe viitor, ba chiar s-ar putea vindeca leziunea.
Sunt de-acord cu tine.
Apropo..cum stai cu "noptile albe" ?
.
Vechi 01-02-10, 19:48   #8
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Sunt de-acord cu tine.
Apropo..cum stai cu "noptile albe" ? [/quote]

Eu am program pana la ora 1-2...dupa, vine schimbu' 2 pana dimineata...
incepem sa ne adaptam...e f cuminte printesa, daca faci abstractie de colici...
.
Vechi 13-02-10, 21:30   #9
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de gkretzu View Post
Sedinta 1: Sc+Rp ,sigilari,instructaj periaj,alimentatie corecta.
adica root scaling si planing? de ce?

multu' pt postare.
Vechi 19-02-10, 13:02   #10
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
adica root scaling si planing? de ce?

multu' pt postare.
Privire agera ai nico
Nu se referea specific la grupul frontal.. Avea niste depozite de tartru pe inferiori si doar acolo am facut Rp.. Scalling-ul il fac obligatoriu la inceput si cateodata il repet pana redresez gingia si apoi incep obturatiie sau endourile..Nu-mi place sa ma "balacesc" in secretii singerande
Multam' de interventie
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., buna, canal, color, compozit, denta, endo, endodontie, fiu, foto, gata, greu, impresia, lucrezi, obtura, oglinda, periaj, poza, prima, priza, red, refacere, rezerva, root, sedinta, sedintele, sigilari, tratamentul

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:34) timp.

Alegeti schema de culori preferata: