Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

obtura

discutie din eugenol.ro : Am o pacient...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Pedodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-10-06, 17:02   #1
La primele mesaje
Fara status.

.

Default obtura

Am o pacient
claudy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-06, 21:30   #2
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Pai tot caoh... daca o sa vina. Altceva nu vad.
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-11-06, 19:19   #3
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Daca nu vine peste 6 luni, vine peste 1 an la extractie!i Incearca sa-i explici ca e vb de niste dinti din zona frontala si ca este f inportant sa-i pastereze pt fizionomie! Din pacate asta e ceea ce tine cel mai bine la tipul acesta de pacienti
m_mosu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-11-06, 01:14   #4
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Default Re: obtura

[quote=claudy]Am o pacient
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-12-06, 18:23   #5
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Din punctul meu de vedere este f imp diagnosticul in cazul asta. Pt ca daca ai plecat de la gangrena este una iar daca e vb de o pulpita e alta. Oricum, amestecarea hidroxidului de Ca cu Walchoff pt apexificare mi se pare cea mai nefericita idee, indiferent ce zice doamna Prof. Cocirla. Pai Walchoff-ul o sa-ti dezactiveze tot hidroxidul care tre sa fie in stare pura sa poata initia obtinerea unor tesuturi (de cele mai multe ori : cement+ dentina , sau Os+ dentina in functie de norocul pacientului) care sa inchida apexul. Amestecul de care pomenesti poate cel mult sa sterilizeze un canal dar niciodata sa initieze morfogeneza de tesut nou in zona. Pt asta se foloseste hidroxid de ca singur, sub f de pasta si sub f resorbabila. Schimbarea sa se face saptamanal in primele 2-3 luni, apoi lunar pana incepi sa vezi radiologic ceva schimbari. Ai sa vezi pe parcurs ca la inceput de la un control la altul nu mai gasesti pasta pe canal, apoi treptat o sa fie in cantitate din ce in ce mai mare, ceea ce inseamna ca trebuie schimbata mai rar. Atunci cand schimbi hidroxidul trebuie sa cureti f bine canalul inainte de aplicarea pastei noi, si sa indepartezi tot hidroxidul intarit care nu mai este activ.
andiacob este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-12-06, 18:25   #6
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Si mai am o nelamurire, ca sa intelegi de ce am intrebat de diagnostic, cum se face ca un central si un lateral superior nu au apexul inchis la 13 ani. Asta inseamna ca e vb de o lez veche, eventual o carie de cel putin 3-4 ani.
andiacob este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
aplicare, canal, cantitate, cazul, control, dentina, diagnosticul, functie, gangrena, hidroxidului, icul, inceput, luni, meu, nefericita, nou, obtinerea, obtura, pacient, pare, primele, prof, pulpita, rar, zona

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (18:45) timp.

Alegeti schema de culori preferata: