Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

eruptie precoce???

discutie din eugenol.ro : am avut recent o pacientica de 9 ani cu eruptie completa a dentitiei definitive pana la molarii de 12 ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Pedodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree9Multumiri
  • 4 Scris de tiptop
  • 1 Scris de tiptop
  • 1 Scris de tiptop
  • 1 Scris de daniii
  • 2 Scris de daniii

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 26-10-07, 13:35   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default eruptie precoce???

am avut recent o pacientica de 9 ani cu eruptie completa a dentitiei definitive pana la molarii de 12 ani inclusiv. fara inghesuiri, dinti curati frumos ingrijiti, poate pe ici pe colo nev de o sigilare. nimic mai mult.
intrebarile mamei: de ce au erupt mai devreme? o sa aiba probleme in viitor?? e normal, e anormal??
ce ziceti??
dr maria savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-10-07, 16:28   #2
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

nu e nimic extraordinar. Pur si simplu au aparut mai devreme si cu asta basta. O sa aiba probleme daca nu ii ingrijeste.

Acu sa nu crezi ca daca au aparut dintii mai devereme, vesteste apocalipsa, taifune sau mai stiu eu ce... gaina aia cu pui vii e alta mancare de peste

Sau poa sa fie vreo dereglare endocrina... aci e mai complicat.

Citez:

"- Eruptia precoce: dintele erupe pe arcada normal format, dar mai devreme, iar factorii care pot determina aceasta eruptie precoce sunt reprezentati de boli febrile, endocrine si sex."

"Hyperthyroid children, on the other hand, will have accelerated tooth eruption."

Mai avem si:

"Soto Syndrome - premature teeth eruption"

Mai caut?
Vechi 31-10-07, 19:56   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

or fi erupt ei, dar probabil inca stau prost cu mineralizarea. Asha ca, dupa mine, igiena perfecta, controale si fluorizari si la vita e bella!
Vechi 01-11-07, 16:26   #4
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

merci frumos. asa i-am zis si eu, k o sa aiba probleme daca nu ii ingrijeste. si intr-adevar cred ca are nevoie de ceva fluorizari...
dr maria savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-11-07, 14:39   #5
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

am putea vedea si noi un rx, (opt)
solutia :fluorizari,sigilari si dispensarizare
Ioana Ban este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-01-13, 11:19   #6
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu deschid un nou topic cu toate ca este eruptie precoce....
David 4 ani ... 11 erupt cu mobilitate marcata :
Comentarii ,pareri ...
Din discutile cu mama ...multiple procese inflamatorii la 51 in trecut .
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg david.jpg (462,0 KB, 70 vizualizari)
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-01-13, 01:03   #7
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de daniii View Post
Din discutile cu mama ...multiple procese inflamatorii la 51 in trecut .
... si asta din vina lui, bineinteles!! Ca nu adormea nici de-al naibii daca ma-sa nu-i dadea ceaiul indulcit cu un kil de zahar sau miere din biberon inainte de culcare... fir'ar sa fie, ca le-as zgaltai pe aiuritele astea de nu s-ar mai aduna...
Mobilitatea e cauzata de absenta mineralizarii radacinii... as recomanda sa protejati cumva dintele... de exemplu, sa evite sa muste si/sau mestece in zona frontala iar parintii sa evite sa ii dea alimente greu masticabile, gen mere, pere, morcovi, paine cu consistenta elastica etc. Nu stiu cum arata lucrurile, poate ar trebui scos din ocluzie temporar... fie prin slefuire usoara a antagonistilor temporari sau inaltare cu compozit pe lateralii temporari, daca nu cumva si aia sunt resturi gangrenoase.
Pacientul tau are tendinta la clasa a III-a? ca pe OPG asa pare... oricum, e un viitor candidat la extractii de PM si, eventual, ortodontie.
daniii, KLMircea, BorYs si alti 1 au multumit.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-01-13, 10:44   #8
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de tiptop View Post
... si asta din vina lui, bineinteles!! Ca nu adormea nici de-al naibii daca ma-sa nu-i dadea ceaiul indulcit cu un kil de zahar sau miere din biberon inainte de culcare... fir'ar sa fie, ca le-as zgaltai pe aiuritele astea de nu s-ar mai aduna...
Am mai spus undeva si repet: OF DE CAND IMI BAT SI EU GURA si eu vin cu tine si sunt mare si cred ca daca le zgaltaim se imprastie pe pereti.
.
Vechi 26-01-13, 12:28   #9
Ucenic timid
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
...Pacientul tau are tendinta la clasa a III-a? ca pe OPG asa pare....
How do you do that? Please teach me
Ce semne te duc cu gandul la clasa III pe un OPT (sau OPG, cum preferi) ?
Vechi 26-01-13, 13:19   #10
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
...
Mobilitatea e cauzata de absenta mineralizarii radacinii...
Pacientul tau are tendinta la clasa a III-a? ca pe OPG asa pare... oricum, e un viitor candidat la extractii de PM si, eventual, ortodontie.
Nu stiu , mea culpa dupa 30 de min de discutii despre surubelnite ,tablouri ,lumini si alte chestii din cabi am reusit sa-l fac sa deschida gura 5 secunde atat cat pot sa pun mana pe dinte ! Probabil mai multe detalii dupa sedinta viitoare .
Nu am vazut pana acum o eruptie atat de precoce la incisivi si ma gandeam ca dintele (eram aproape sigur de starea radacinii ) se pierde : mobilitatea e f mare !!! Orice mic traumatism ,eventual un aliment mai dur ...nu stiu !
Multam de vizita si incurajari , eram un pic demoralizat de viitorul dintelui (ami treceau prin cap tot felul de ligaturi ,aparate etc ) ...dar daca spui ca mai are o sansa ...
.
Vechi 26-01-13, 14:38   #11
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de dr_moleu View Post
How do you do that? Please teach me
Ce semne te duc cu gandul la clasa III pe un OPT (sau OPG, cum preferi) ?
Gaina batrana... cred ca e o chestie de experienta, dupa ce ai vazut multe sute de pacienti, le simti pur si simplu
Daca nici asa nu iese, atunci poti observa ca desfasurat, arcul mandibular e cam de doua ori mai lung decat cel maxilar. La varsta de 4 ani, 37, 47 sunt aproape complet detasati din unghiul mandibular pe cand la maxilar e o aglomeratie de megalopolis, ceea ce ma duce cu gandul la o relatie sagitala de clasa a III-a. A ajutat?

P.S. E OPG, nu OPT. Asa l-au botezat americanii cand au dezvoltat metoda si nu e cazul sa facem noi pe desteptii si sa il reinventam in Romania secolului XXI.
dr_moleu a multumit.
.
Vechi 26-01-13, 17:43   #12
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Poate fi si o problema transversala nu neaparat sagitala. O compresie de maxilar produce o lipsa de spatiu la fel de grava. Eu n-am asa de multa experienta ca tine, dar OPG-ul in cazul asta nu cred ca ajuta pentru a vedea Clasa III. Diagnosticul il pun clinic si evident ca pe TeleRX.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/pedodontie/2680-eruptie-precoce/
A propos, cum vezi 21 si 22?

Ai intrebat-o pe mama copilului cand a pierdut frontalii si de ce?

Nu ar trebui sa ne gandim si la ceva hormonal? In ziua de azi sunt destui copii cu o eruptie timpurie a dintilor permanenti. Aici vedem ca la 4 ani coroana lui 7 e destul de mineralizata, iar 46 e deja submucos, iar aici chiar ca nu a mai ajuns ceaiul indulcit sau ce le mai dau unele mame grijulii copiilor (am eu una acum de cica nu poate sa nu-i mai dea biberonul fetitei ei de aproape 4 ani si 20kg ca cica plange mult si ii e mila de ea; dar se pare ca nu ii e mila cand o vede cu toti dintii facuti aproape resturi radiculare).
gigica_srl este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-01-13, 21:06   #13
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de gigica_srl View Post
Poate fi si o problema transversala nu neaparat sagitala. O compresie de maxilar produce o lipsa de spatiu la fel de grava. Eu n-am asa de multa experienta ca tine, dar OPG-ul in cazul asta nu cred ca ajuta pentru a vedea Clasa III. Diagnosticul il pun clinic si evident ca pe TeleRX.
A propos, cum vezi 21 si 22?

Ai intrebat-o pe mama copilului cand a pierdut frontalii si de ce?

Nu ar trebui sa ne gandim si la ceva hormonal? In ziua de azi sunt destui copii cu o eruptie timpurie a dintilor permanenti. Aici vedem ca la 4 ani coroana lui 7 e destul de mineralizata, iar 46 e deja submucos, iar aici chiar ca nu a mai ajuns ceaiul indulcit sau ce le mai dau unele mame grijulii copiilor (am eu una acum de cica nu poate sa nu-i mai dea biberonul fetitei ei de aproape 4 ani si 20kg ca cica plange mult si ii e mila de ea; dar se pare ca nu ii e mila cand o vede cu toti dintii facuti aproape resturi radiculare).
Gigica, nici eu nu pun asemenea diagnostic pe OPG dar nimic nu ma impiedica sa ma amuz. Problemele transversale de obicei alungesc maxilarul anterior si atunci, desfasurat, acesta nu pare frapant de mic... dar, cum spuneam, e doar amuzament
Nu stiu daca pe mine ma intrebai, dar 21 este localizat vestibular fata de 22. Atat 12 cat si 22 vor erupe in angrenaj invers.
5.1 l-a pierdut din cauza de procese inflamatorii repetate zicea Daniii iar 61, 62 sunt resturi radiculare, vad eu. E drept ca si eu m-am hazardat facand afirmatii legate de zahar si mai stiu eu ce, pe prunc se poate foarte bine sa-l fi lovit o hinta peste gura. Nu-mi dau seama daca 52 mai e prezent sau nu, dar poate ne spune Daniii.
Mie mi se pare ca molarii de 6 ani inferiori inca sunt situati subcortical iar pericolul eruptiei inca nu exista, radacina inca nu si-a inceput mineralizarea. Eu cred mai degraba ca e vorba de cauze locale dar sigur ca pot sa gresesc, nici macar medicul nu a exeminat pacientul nu stiu cat de amanuntit. Tu la ce cauze hormonale te gandesti?
gigica_srl a multumit.
.
Vechi 27-01-13, 00:50   #14
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Am cativa amici pediatri care spun ca in ultima vreme au intalnit alarmant de multe cazuri de pubertate precoce, la 7-8 ani. Banuiesc ca intr-un caz asa toate modificarile hormonale se manifesta si la nivelul dentitiei, prin accelerarea exfolierii temporarilor si eruptia precoce a permanentilor.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=2680
Se pare ca una din cauze ar putea fi stresul la care sunt supusi multi copii, cel putin asa se discutata pe la conferintele pediatrilor.
Dar asta e doar ipotetic. Trebuie vazut evident copilul.
Banuiesc ca tu vezi multi copii mici si vezi de toate. Eu am doar doua cazuri de eruptie precoce, amandoua fiind fetite, foarte dezvoltate, foarte inalte pentru varsta lor si care la 5 ani au avut toti cei 8 frontali erupti si evident ca si molarii de 6 ani. Sunt cazuri izolate, dar exista.
M-am uitat mai bine pe OPG si nu cred ca e cazul de fata.
gigica_srl este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-13, 11:53   #15
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

L-am pozat pe baiat (scuze pt calitate e facuta cu tel. mobil ) se vede mai clar raportul dintre coroana si radacina .11 nu are contact..inca.. cu antagonistii ,exista un spatiu de 1-1,5 mm.
5.2 este (a fost)prezent pe arcada ,intr-o pozitie ciudata :radacina aproape fara rizaliza cu apexul spre palat corona (sau ce a mai ramas din ea) vestibular ,dintele la suprafata acoperit doar la niv.coletului de un capison de mucoasa .
Extras !
Ocluzie normala. Nici din profil nu pare o hiperdezvoltare mandibulara .
Probabil o cauza locala a eruptie precoce , altfel era mai generalizata euptia precoce ...
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg IMG-20130131-00016.jpg (429,9 KB, 16 vizualizari)
tiptop a multumit.
.
Vechi 02-02-13, 15:46   #16
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Pot sa te intreb de ce ai extras 5.2-ul?
.
Vechi 02-02-13, 16:08   #17
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In pozitia in care era ...(nu stiu daca m-am facut inteles ,era ca un mic rest radicular de vreo 4-5 mm traversand superficial mucoasa cu axul lung vestibulo-oral ...nu am facut decat sa imping cu un elevator usor dinspre apex si a iesit ) nu cred ca ar fi mentinut spatiul ....
ceva de genul :
Imaginile atasate
Felul fisierului: png Untitled.png (11,9 KB, 1 vizualizari)
tiptop si gigica_srl au multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., arcada, ati, boli, caut, con, controale, determina, dintele, dintii, eruptia, eruptie, forma, format, gaina, hand, igiena, molarii, perfecta, precoce, probleme, pur, simplu, stau, teeth, tooth, vita

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Caz clinic: sarcina+bruxism+dureri puternice+eruptie ciudata martini Cazuri dificile 20 17-06-10 12:32
consecintele pierderii precoce a dintilor deciduali cameliamaglaviceanu Pedodontie 0 22-02-09 13:43
rizaliza precoce Lony Pedodontie 3 11-10-08 15:30
Dinti in eruptie... annamo Pedodontie 13 28-02-07 00:55

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (18:04) timp.

Alegeti schema de culori preferata: