Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Tratament la 4.6

discutie din eugenol.ro : Salut vreau sa primesc si eu niste sfaturi. Am un pacient de 9 ani cu "dintii praf". Pe langa ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Pedodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 21-01-07, 18:55   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Tratament la 4.6

Salut vreau sa primesc si eu niste sfaturi. Am un pacient de 9 ani cu "dintii praf". Pe langa ca are majoritatea dintilor temporari cariati are si 3.6 si 4.6 distrusi pana aproape de gingie. Copilul este foarte putin cooperant. Am reusit la 4.6 sa fac ceva spalaturi si sa intru putin cu acele. Problema e ca nu stiu ce sa fac in continuare. Am radiografie si se vede ca nu are apexurile inchise. De izolare nici nu poate fi vorba si nu stiu cum sa continui tratamentul, cu ce sa fac in viitor obturatia de canal (Ca(OH)2 schimbat la 6 luni?) si cum sa refac dintele coronar.. Please help
Vechi 21-01-07, 19:02   #2
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

cred ca problema e aceeasi si "taticu" Robert scrie f. frumos aici cum ar trebui sa abordezi cazul....... Dar fara izolare, nu stiu ce sa zic.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 22-01-07, 02:50   #3
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

ai un OPT? Daca sunt M3 se poate astepta pana la 10ani si apoi extrasi M1 ca sa vina M2 la locul primilor. Vezi daca nu lipseste si vreo PM ca atunci e incurcata treaba.

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-01-07, 09:33   #4
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Sunt mugurii de PM si C care urmeaza sa erupa banuiesc, sunt si muguri de M3 mi-e frica sa iau decizia de extractie a 4.6 si 3.6 (mi-a trecut prin minte) dar precum am spus nu garantez tratament corect endo si nici nu am idee cum sa refac coronar (sunt distrusi pana la gingie poate si subgingival nu am reusit sa curat tot procesul carios). Sincer am incepus sa am cosmaruri dar parintii au vazut ca doar la mine a cooperat copilul cat de cat (nu ma laud) si continua sa vina desi eu tare mi-as dori sa se duca la un pedodont
Vechi 22-01-07, 23:14   #5
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

anestezie i-ai facut?

izolarea cu diga ar fi za best....
Vechi 23-01-07, 20:04   #6
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

daca nu poti pune diga clestele e solutia... nu e ideea mea
eu cred ca de cat sa ne chinuim si sansele de succes sa fie mici, mai bine extractie la 10 ani si sigur vine molarul 2 pana atunci se mai poate amana nu???
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-01-07, 22:44   #7
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu as incerca totusi un tratament cu hidroxid de calciu, daca reusesti sa inchizi canalele cu hidroxid de calciu,si nu mai ai nici o simptomatologie apicala poti incerca apoi o apexifiere cu mta sau cu hidroxid de calciu iar dupa ce apexurile vor fi inchise, obturatie de canal , dcr si coronita
incearca sa lucrezi cu copilul fara pariniti in jur, copii pot fi mult mai cooperanti fara persoane apropiate in jurul lor
incearca sa slavezi dintele, eu as prefera solutia asta in detrimentul extractiei
qwerty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-01-07, 22:50   #8
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Dupa inca o experienta cu Bogdanel: am reusit o izolare cu rulouri si aspirator, tratament mecanic am pus mese uscate si o buleta cu putin Cresophene. DAca suporta pansamentul data viitoare pun Ca(OH)2. Intr-adevar copilul este mai cooperant dupa ce am dat afara parintii. Oricum se pare ca la inceput se speriase si el de mine si eu de el , acum ne-am mai "imprietenit". Sper sa se inchida apexurile cu Ca(OH)2 schimbat la 6 luni si apoi obt def etc. Din pacate 3.6 pare intr-o stare mai rea si urmeaza .... Merci mult pt ajutor si suport. Va tin la curent.
Vechi 24-01-07, 10:48   #9
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

la 36 as pune direct ca (OH)2, fara acele mese si categoric fara cresophene, mai ales ca ai apexuri deschise...!!! daca acum iti vine cu dureri, scoate mesele alea si baga Ca(OH)2.
Vechi 26-01-07, 02:59   #10
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

eu iti zic sa vezi bine daca merita salvati dintii aia. Este spatiu destul ptr dintii de inlocuire? Daca nu, eu sustin extractia
Nu ai u Ortodont pe acolo sa-si dea si el cu parerea? Sau incearca sa pui niste poze si rx sa vedem si noi mai obiectiv.

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ajutor, ani, apex, canal, caria, con, continuare, copilul, coronar, dintele, dintii, dintilor, endo, help, hidroxid de calciu, izolare, luni, obtura, obturatia, pacient, primesc, problema, radiografie, refac, salut, sfaturi, temporari, tratament, tratamentul

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Un plan de tratament? cotormaria82 Protetica 5 08-03-08 07:58
Ce plan de tratament? annamo Protetica 8 10-02-08 14:09
extractie sau tratament? annamo Chirurgie 18 01-12-07 02:18
PAC 12, 22 + tratament ortodontic sonila stefoni Endodontie 44 11-03-07 20:06
Tratament PAA ralucag Endodontie 33 09-11-06 23:30

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:47) timp.

Alegeti schema de culori preferata: