Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

ce poate fi?

discutie din eugenol.ro : Am si eu o intrebare? Pacient se prezinta cu o pata de culoare albastra-movie desupra coletului la 2-3 mm ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Patologie Orala
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de alin dinca

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 13-02-10, 14:50   #1
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Lightbulb ce poate fi?

Am si eu o intrebare? Pacient se prezinta cu o pata de culoare albastra-movie desupra coletului la 2-3 mm a lui 21 care recent, din spusele pacientului ar mai fi difuzat "ca o pata de cerneala care se intinde".
"Istoria petei": de vreo 4 ani de zile e aparuta si crede, dar nu e sigur ca e din cauza unei lovituri cu periuta de dinti. Pata e acolo, dar nu e nici o tumefiere a mucoasei, edem...nimic,mucoasa e "normala"...doar o coloratie de 3 mm in diametru...
Pacientul nu are lucrari protetice frontale...nici macar obturatii! Dinti vitali.. Excus pivoti de argint, obturatii cu amalgam rezectii... plus o igiena buna! Are si 2 albiri la activ...kituri ptr acasa cu gutiera!
Idei??? ce ar fi de facut?
scuze, dar nu am nici o foto
multumesc
lungu.bogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-02-10, 15:11   #2
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Esti sigur ca nu tine de patologie orala ?? o poza ar ajuta mult mai mult .... ai mare grija , sub o aparenta "pata" se pot ascunde multe ....
Vechi 14-02-10, 15:17   #3
sig
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pe gingia fixa ar putea fi o pigmentatie specifica anumitor etnii...
sig este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-10, 06:55   #4
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     
Default natura

pune poza...posibil savaiba legatura cu pigmentare pielii
Vechi 24-03-10, 14:42   #5
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Stiu ca probabil nu e cazul pacientului tau(te cred pe cuvant ca nu a avut obturatii de amalgam pe care le-a schimbat) dar 'amalgam tattoo' seamana cel mai bine cu descrierea ta.(Asta daca nu cumva pacientul mesteca pixuri fara capac sau are vreun sifilis)A avut cumva piercing in buza?
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 500038-fx15.jpg (6,9 KB, 454 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 4813017-f18.jpg (15,9 KB, 451 vizualizari)
Vechi 24-03-10, 14:57   #6
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Poate au avut rezectzii apicale si obturatzii retrograde cu amalgam
Tudor G. a multumit.
Vechi 24-03-10, 15:42   #7
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am avut un caz la un pacient care s-a trezit cu gingiile pigmentate in albastru-violet in dreptul unor stalpi din lucrari protetice metalo-ceramice la care metalul s-a oxidat. din pacate nu au disparut dupa refacerea lucrarilor insa nu au mai crescut.
muresan sergiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-04-10, 00:03   #8
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de muresan sergiu View Post
eu am avut un caz la un pacient care s-a trezit cu gingiile pigmentate in albastru-violet in dreptul unor stalpi din lucrari protetice metalo-ceramice la care metalul s-a oxidat. din pacate nu au disparut dupa refacerea lucrarilor insa nu au mai crescut.
idem sergiu-am intalnit si eu la fel la o paci "pete de cerneala" in dreptul coroanelor cu nush c fel de schelet metalic,i-am zis k s-a procopsit si ca probabil or sa-i mai creasca dar a zis k n-o deranjeaza asa ca...
...ce sa zic-ai exclus tot ce mi-a trecut prin cap inca din prezentare asa k ...insist...fa-i o radiografie poate o sa ramai uimit-pacientii nu au o memorie asa buna a istoricului dentar-asta in cazul in care nu esti sigur de testele de vitalitate,examen clinic s.a.m.d.
....sau tine de patologie orala si habar n-am in cazul asta!!!!
Vechi 18-01-19, 21:28   #9
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna

As vrea o părere pentru acest caz. Pacientul relatează faptul ca în urma unei leziuni carioase pe dintele in cauză, după ce s-a curățat caria, i s-a pus sârmă de viplă - aproximativ 14 ani în urmă+coroana, ulterior, după câțiva ani, după ce a făcut un abces vestibular, i s-a indepărtat sârma, ,,tratat endodontic,, dintele apoi pus -IOS metalic+coroana. După ce i s-a pus ios.ul metalic s-a ales cu acest aspect al gingiei file:///C:/Users/Denti/Desktop/gingie.jpg
Cum s-ar putea soluționa problema?
Pun si rx.ul cu dintele
file:///C:/Users/Denti/Desktop/rx.png
dr12roxana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-01-19, 22:06   #10
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[QUOTE=dr12roxana;290032]Buna

As vrea o părere pentru acest caz. Pacientul relatează faptul ca în urma unei leziuni carioase pe dintele in cauză, după ce s-a curățat caria, i s-a pus sârmă de viplă - aproximativ 14 ani în urmă+coroana, ulterior, după câțiva ani, după ce a făcut un abces vestibular, i s-a indepărtat sârma, ,,tratat endodontic,, dintele apoi pus -IOS metalic+coroana. După ce i s-a pus ios.ul metalic s-a ales cu acest aspect al gingiei
Cum s-ar putea soluționa problema?
Pun si rx.ul cu dintele
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg gingie.jpg (401,5 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: png rx.png (164,5 KB, 5 vizualizari)
dr12roxana este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., albastra, buna, caz, ceramice, crescut, disparut, dreptul, grija, intrebare, legatura, lucrari, lucrarilor, mm, natura, obtura, orala, pacate, pacient, pata, patologie, patologie orala, pigmentare, poza, pro, protetice, pune, rezi, schelet metalic, sigur, stalpi

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/patologie-orala/9895-poate/
Publicat de For Type Data
ce poate fi? - info Sanatate! This thread Refback 04-10-10 01:56

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (14:43) timp.

Alegeti schema de culori preferata: