Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Senzatie de arsura

discutie din eugenol.ro : Am nevoie de un sfat.Am 2 paciente in varsta care sustin ca nu suporta protezele acuzand arsuri la nivelul ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Patologie Orala
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree5Multumiri
  • 1 Scris de ann
  • 1 Scris de augustin
  • 1 Scris de zachei
  • 2 Scris de ann

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 08-09-08, 18:56   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Senzatie de arsura

Am nevoie de un sfat.Am 2 paciente in varsta care sustin ca nu suporta protezele acuzand arsuri la nivelul buzelor si limbii.Ob iectiv nu se vede nimic.Nu prezinta leziuni de decubit.Protezele sunt facute de o jumatate de an-un an.Sunt sigura ca tehnicienii au fiert destul protezele deci nu e vorba de monomer rezidual.Una dintre batrane a facut tratament anticandida la recomandarea medicului de familie si tot degeaba. Ce sa fac?
todea oana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-09-08, 19:29   #2
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Din ceea ce spui pare a fi SGA (sindr de gura arsa).Ce varsta are pac?Prezinta xerostomie(gura uscata) si perceptia gustativa alterata?
Intreaba pacienta daca mai prez unele din urmatoarele semne:insomnie,cefalee,depresie,iritabilitate nervoasa,libidou scazut.Simptomatologia e agravata de alim fierbinti,oboseala?Dupa ce se odihneste scade intensitatea?Prezinta hipovitaminoze?
Trebuie sa fii f atenta cand iti descrie simptomatologia.
Ca tratament:igiena coresp(limba va fi curatata cu un tifon),i se vor admin vitamine (A ,B12 timp de 3 luni,se face pauza o luna si apoi se reia admin),sa evite alim condimentate.Daca semnele persista este necesara colaborarea cu un psihiatru.
Si am uitat...se pot admin si sedative usoare.
sonila stefoni a multumit.
Vechi 08-09-08, 19:52   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ann View Post
libidou scazut
Anamneza: "Mamaie, cum stai cu libidoul?"
BONE MONICA a multumit.
Vechi 08-09-08, 20:43   #4
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Augustin sunt si femei la 35-40 de ani care au proteze totale.Tema libidoului nu tine de stoma...dar e gresita ideea potrivit careia daca ai o anumita varsta libidoul trebuie sa fie spre zero.Nu ma avant mai mult in subiect,deoarece ca nu e locul potrivit pentru astfel de discutii.
Vechi 08-09-08, 22:22   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

@ann:
Citat:
Publicat initial de todea oana View Post
Am 2 paciente in varsta
dar de ce nu intri in detalii?
Vechi 09-09-08, 19:50   #6
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Femeile au amandoua in jur de 70 de ani si s-ar putea sa fie cam depresive amandoua fiindca una are un barbat cu cancer terminal iar alta unul cu Altzaimer. Acuza amandoua xerostomie.O sa incerc cu vitaminele.In ceea ce priveste tratamentul antidepresiv emai greu de realizat findca oamenii reactioneaza foarte urat cand le sugerezi ca ar avea nevoie de el. Merci de sfat.
Citat:
Publicat initial de ann View Post
Din ceea ce spui pare a fi SGA (sindr de gura arsa).Ce varsta are pac?Prezinta xerostomie(gura uscata) si perceptia gustativa alterata?
Intreaba pacienta daca mai prez unele din urmatoarele semne:insomnie,cefalee,depresie,iritabilitate nervoasa,libidou scazut.Simptomatologia e agravata de alim fierbinti,oboseala?Dupa ce se odihneste scade intensitatea?Prezinta hipovitaminoze?
Trebuie sa fii f atenta cand iti descrie simptomatologia.
Ca tratament:igiena coresp(limba va fi curatata cu un tifon),i se vor admin vitamine (A ,B12 timp de 3 luni,se face pauza o luna si apoi se reia admin),sa evite alim condimentate.Daca semnele persista este necesara colaborarea cu un psihiatru.
Si am uitat...se pot admin si sedative usoare.
todea oana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-08, 23:27   #7
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
@ann:

dar de ce nu intri in detalii?
Ce de off-topicur pe aci

Ai venit cam relaxat din vacanta Augustin..

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-09, 10:22   #8
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Senzatie de arsura

E vorba despre mama mea care la inceputul lui august a facut o extractie la 48 in timpul careia a fost afectat nervul alveolar inferior(cu persistenta senzatiei de amorteala in cadran IV).La momentul actual,buza este doar putin amortita,undeva catre comisura,la nivel dentar simte dintii,dar parca n-ar fi ai ei(ii simte altfel decat pe omologi)Problema e alta si e foarte stresanta:usturimi foarte mari atat ale buzelor(sup si inf) cat si ale crestei edentate cadran IV senzatia ca o ustura radacinile dintilor din cadranul I usturime care se amplifica foarte mult cand mananca(nu mananca nimic condimentat) si chiar si cand bea apa;simte buzele ca si cum ar fi de carton si sunt gata sa se crape cand le misca sa manance,sa bea apa.Mai este prezenta si senzatia de arsura in aceleasi zone.Spontan apare senzatia de anesteziere a buzei si umflatura a acesteia(moment cand si vorbeste ca o persoana ce are anestezie) care coincide si cu senzatia de uscaciune a ochilor.Au fost infirmate sdr. Sjogren,Sdr. Bechset,a ajuns si la neurologie,i-au facut RMN dar nu s-a vazut nimic,si au spus ca poate o fi vorba de nevralgie de trigemen si i-au dat Lyrica,apoi au schimbat pe Carbamazepin pe care-l ia de vreo 4 zile,dar simptomatologia s-a accentuat foarte mult(buza mereu amortita si ochi mereu uscati)Nu pentru ca e mama,dar e stabila psihic si nu e ipohondra.Chiar sufera foarte mult si nu stiu cum sa o ajut.Poate ma ajutati si voi cu niste sfaturi.
gabib este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-02-09, 14:08   #9
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

In afara de lezarea alv. inf. (parestezii) care ar merge cu B-uri, restul simptomatologiei (arsura, usturime, necondimentat) m-ar duce cu gandul la o posibila micoza sau stomatita, declansata de scaderea reactiei imunologice post-extractional. As merge cu dansa la patologie orala, la facultate ca sa-si dea si ei cu parerea. Cam exclud o posibila nevralgie de n.V pt. ca nu are zona trigger.
Vechi 24-02-09, 14:38   #10
Moderator eugenol
Aspirant la MD
:)

.

menopauza? (e doar o idee)...
.
Vechi 24-02-09, 18:31   #11
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

poate te ajuta asta:BURNING MOUTH SYNDROMEhttp://www.aafp.org/afp/20020215/contents.html
ann a multumit.
zachei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-02-09, 18:50   #12
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ms Zachei pt link.E mai complet articolul decat ceea ce este prezentat in cartile romanesti.
Gabib...mama ta ar trebui sa-si faca analize si sa vada daca nu prezinta vreo hipovitaminoza.Acea extractie si rezultatele ei au avut un efect nu prea placut asupra psihicului doamnei putand determina aparitia sindromului de gura arsa.Este foarte greu de pus acest diagnostic.Sper sa auzim vesti bune!Multa bafta!

Modificat ultima data de ann; 24-02-09 la 20:40.
ann este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-02-09, 20:24   #13
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in prima faza am fost la patologie orala si s-au gandit la sdr.Sjogren,dar nu s-a confirmat.I-au dat tot felul de colutorii si geluri(printre care si kenalog) dar cu nimic nu merge.Chiar recent si-a repetat un exudat si e steril.Analize si-a facut de la a la z,inclusiv HIV,hepatite si alti virusi nu mai stiu ce,toate analizele fiind bune.Vit ,iclusiv complex de B-uri a luat de m-am saturat eu.A facut si milgama si intravenoase cu dexametazona(toate la recomandarea medicului,bineinteles),ac din urma fiind singura care da o calmare cat de cat a starii dar atat cat este facuta.Dupa ce intrerupe tratamentul,se reia povestea.Nu reusesc sa intru pe adresa data aici pt sdr de gura arsa,google-ul cica nu-l gaseste,dar totusi Ann am dedus ca a intrat.Cum ai facut?Va multumesc tuturor pt cele scrise si mai astept opinii daca aveti.
.
Vechi 24-02-09, 20:29   #14
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
zachei si gabib au multumit.
Vechi 24-02-09, 22:10   #15
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

multumesc,am reusit intre timp sa intru si am citit
.
Vechi 06-03-09, 20:45   #16
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu am avut o pacienta care avea senzatie de arsura pe limba si obraji,zicea ca debutase dupa ce si-a facut o lucrare la mandibula.Lucrarea era din Nichel crom iar antagonist avea gaudent.Sa fie bimetalism?Este f greu de tratat senzatia de arsura a gurii care poate avea f multe cauze
madag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-03-09, 10:42   #17
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

lucrarile pe care le are sunt din cr-ni,cu fatete de acrilat,ultimele facute,la maxilar,ambele cadrane sunt vechi cam de 6-7 ani.Cea din cadranul III este si mai veche,dar cred ca este acelasi metal.Nu si-a facut nimic de 6-7 ani incoace si pana la extractii nu a fost nici o problema.Chiar daca senzatia de arsura este foarte mare,se gandea totusi sa faca o lucrare si in cadranul IV,pe ce i-a mai ramas( de proteza,de oricare ar fi ea nu vrea sa auda)Din ce material m-ati sfatui sa fac lucrarea?
.
Vechi 21-02-11, 20:03   #18
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Alergie la acrilatul din care sunt facute protezele.Incearca sa ii refaci protezele cu Superacryl transparent.
Dr.Bobby este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-11, 10:08   #19
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de todea oana View Post
Am nevoie de un sfat.Am 2 paciente in varsta care sustin ca nu suporta protezele acuzand arsuri la nivelul buzelor si limbii.Ob iectiv nu se vede nimic.Nu prezinta leziuni de decubit.Protezele sunt facute de o jumatate de an-un an.Sunt sigura ca tehnicienii au fiert destul protezele deci nu e vorba de monomer rezidual.Una dintre batrane a facut tratament anticandida la recomandarea medicului de familie si tot degeaba. Ce sa fac?
In urma cu o saptamana la stagiul de patologie orala se prezinta un domn in varsta de 74 de ani care sustine prezenta acestor "senzatii de arsura la nivelul buzelor aparute in urma aplicarii protezei totale inferioare". Diagnosticul pus de dna dr a fost "ALGIE BUCALA NESPECIFICA"-pacientul prezinta simptomatologie,insa clinic nu are nimic. Recomandare: consult de specialitate (psihiatrie).
Poate va ajuta aceste informatii.
denelysee este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-11, 19:33   #20
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

este clar ca este o problema de troficitate. Dar ce legatura are cu ochiul? Incearca sa-i faci si o anestezie la spix pe partea cealalta. Sa fie oare un dezechilibru nervos?
BONE MONICA este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
afara, arsura, con, facultate, idee, igiena, inf, limba, luna, luni, merge, nevralgie, oboseala, orala, pac, pacienta, pare, patologie, patologie orala, perceptia, post, prezinta, stoma, tratament, us, varsta, zona

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Senzatie de voma la periaj doru_stere Cazuri dificile 17 16-03-11 23:32

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:24) timp.

Alegeti schema de culori preferata: