Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

rog propuneri de trat

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de augustin pai, ai avut carie pe radacina sau nu? Ca eu asa am retinut. Dar ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Parodontologia
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree9Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 09-11-09, 11:53   #58
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
pai, ai avut carie pe radacina sau nu? Ca eu asa am retinut.

Dar acum zici ca ai facut obt. doar in portiunea coronara........deci nu ai avut carie radicular. Sau ai avut si numai ai netezit suprafata?

hai si cu rx-ul!
avand in vedere faptul ca atunci cand s-a prezentat pac la mine avea o "punga" unde se acumulau resturi alimentare e normal ca cementul radicular sa fi fost afectat (carie?). in concluzie s-a indepartat cementul afecat +obt foto cu punct de contact+igiena pacientei a rezultat conditii favorabile remisiunii simptomatologiei
cu rx mai greu ca nu-l am inca la indemana. pacientii mai uita sa-l faca. si eu sunt tare curios
uscat stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-11-09, 13:31   #59
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

m-ai zapacit. In primul post ai zis ca e carie pe fata meziala a radacinii, apoi ai zis ca e obturatie numai coronar (deci nu radicular), acum iara ca ai obturat si radicular.

Deci, UNDE E PLOMBA?
Vechi 09-11-09, 15:21   #60
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
m-ai zapacit. In primul post ai zis ca e carie pe fata meziala a radacinii, apoi ai zis ca e obturatie numai coronar (deci nu radicular), acum iara ca ai obturat si radicular.

Deci, UNDE E PLOMBA?
nu am avut intentia sa zapacesc pe nimeni!!!
-in cazul cementului afectat, s-a facut rootpalning
-"punga" a fost irigata local cu smartclean
-coroana a fost reconstruita cu obt foto(m-am chinuit tare sa adaptez o matrice circulara astfel incat sa am inchidera buna in zona jonctiunii smalt-cement; daca am reusit inchiderea aia o sa vad peste ceva timp; pacienta nu a mai facut rx de control); nu am facut plomba pe radacina!!
uscat stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-01-10, 21:40   #61
Ucenic Sef
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

eu as fi chiuretat punga parodontala!
DR.S2008 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-02-10, 22:20   #62
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Alveoliza angulara/verticala....chiuretaj (sub anestezie)....antibioterapie locala (Arestin).
Daca nu raspunde, lambou, si aplicarea unor materiale de regenerare osoasa (vezi Emdogain) +/- membrana.
uscat stefan a multumit.
Daniel Boldea este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, acte, afara, angulara, buna, chx, coroana, dinti, forum, igiena, linistit, mesajele, meu, mm, opere, orto, osoasa, pacienta, panoramica, pare, personal, primul, punga parodontala, radiografia, rama, ramane, recomanda, regenerare osoasa, repara, simplu, stoma, studentii, tehnician dentar, tratament, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (18:03) timp.

Alegeti schema de culori preferata: