Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

incisiv wanted, adica mai bine os, ca nu am

discutie din eugenol.ro : din meniul de astazi(de fapt e mai veche supa, dar o servesc doar acum), un caz ce imi da ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Parodontologia
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree3Multumiri
  • 1 Scris de Bakai Attila
  • 1 Scris de aqua
  • 1 Scris de raulsiladi

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 22-05-08, 17:08   #1
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default incisiv wanted, adica mai bine os, ca nu am

din meniul de astazi(de fapt e mai veche supa, dar o servesc doar acum), un caz ce imi da batai de cap in adevaratul sens al cuvantului.

pacienta, 29 de ani, se prezinta cu multiple resturi radiculare, procese carioase, tartru, bla bla bla...igiena, aproape zero. evident, vrea o rezolvare cat mai rapida, cu accent puternic pe partea estetica. si acu vine si buba: bresa edentata ca rezultat al extractiei lui 41, "necesita" o rezolvare care mi se pare ca e....nasol, sa nu zic altcumva. i-am explicat ca nu pot face pur si simplu o punte pe cei doi dinti limitanti pt ca nu au implantare suficienta...pt ca...abia se mai tin saracii, pt ca...nu merge chiar asa, pt ca...lista poate continua.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/parodontologia/3903-incisiv-wanted-os/

ce solutii am, concret, la indemana? "implant" de os? cand/cum? daca nu, ce altceva?

si inca ceva, pe zona laterala inca nu pot discuta pt ca se pune problema unei scheletate/proteze/whatever....dar nici nu ia in calcul

orice ajutor, e binevenit
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg balazs aliz.jpg (489,9 KB, 22 vizualizari)
cosmin huplea a multumit.
Vechi 22-05-08, 17:22   #2
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

genul asta de edentatzie eu il rezolv prin lipirea unui dinte de proteza intre cei doi laterali cu solidarizarea grupului frontal cu fibra de sticla - dupa terapie paro -
daca se pune problema de a cashtiga os pe verticala ... blocul osos ar fi cel mai de succes ...
Vechi 22-05-08, 17:40   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

la modul serios, eu cred ca o proteza totala ar fi ce merita, daca nu intelege gravitatea situatiei si vrea doar ceva repede.
Vechi 22-05-08, 18:18   #4
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
la modul serios, eu cred ca o proteza totala ar fi ce merita, daca nu intelege gravitatea situatiei si vrea doar ceva repede.
tu vrei sa ma impuste?
Vechi 22-05-08, 18:41   #5
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Asta e marea belea cu pacientii de genu asta: faptul ca tinem cont de opiniile lor. decat sa faci ceva de compromis , inpotriva vointei tale mai bine ii explici clar optiunile si daca nu e de acord sa caute alt dentist. altfel risti sa refaci dupa un an doi.
Vechi 22-05-08, 21:32   #6
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

n-am de gand sa cedez. explorez toate optiunile...incerc, incet incet sa o conving de utilitatea si necesitatea interventiei corecte
Vechi 22-05-08, 23:10   #7
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

pune si o radiografie sa vedem si noi cum arata dintii implantati...

Ca o varianta hilara: poti sa ii propui extractia dintelui putin implantat... si apoi o lucrare... asa se justifica cel putin canin - canin, mai ales ca sunt slab implantati...
Iar de la canin -canin la pm1-pm1 e doar un pas: plus scheletizata in spate...
.
Vechi 22-05-08, 23:37   #8
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si la punte ce te faci ca iti ies niste dinti cat cei de cal.....????
dumitriu_diana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-05-08, 23:51   #9
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alin dinca View Post
genul asta de edentatzie eu il rezolv prin lipirea unui dinte de proteza intre cei doi laterali cu solidarizarea grupului frontal cu fibra de sticla - dupa terapie paro -
...
...si tine? Dintele de proteza, vreau sa zic. Ai vreun caz cu poze?(sau cateva amanunte suplimentare...)
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-05-08, 13:28   #10
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

depinde ce intelegi prin tzine ...?
am cazuri in care nu s-a intamplat nimic de 6 luni un an - pacientzi pe care i-am revazut - shi altzii care nu i-am revazut asha ca nu shtiu ce sa zic
s-a discutat pe larg despre asta intr-un alt topic ...
Vechi 23-05-08, 17:12   #11
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dumitriu_diana View Post
se poate masca cu ceramica roz, dar oricum nimeni nu arata coletul inferiorilor, sa se vada cat sunt de lungi. Eu as face chiar corp de punte suspendat acolo, dar nu stiu cine ar accepta.
Vechi 23-05-08, 19:57   #12
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alin dinca View Post
genul asta de edentatzie eu il rezolv prin lipirea unui dinte de proteza intre cei doi laterali cu solidarizarea grupului frontal cu fibra de sticla
poti da niste detalii? eventual niste poze cu caz/cazuri, evident daca ai pe undeva

merci
Vechi 23-05-08, 23:58   #13
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ok
nu am poze deoarece inca nu am un aparat foto performant pentru a face poze intrabucale
Vechi 26-05-08, 14:44   #14
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dumitriu_diana View Post
Ce poti face e o grefa osoasa eventual cu o membrana pentru a-ti pastra creasta in zona respectiva, eventual corectata cu o grefa conjunctiva pentru a-ti conforma creasta (intr-un al doilea timp).
Dupa asta creasta isi va mentine inaltimea si respectiv nu iti va iesi dinti de cal

Imagini gasesti in atlasul sato / alta carte de chirurgia crestelor (era si una franceza - Link [Necesita inregistrare pentru acces.])
.
Vechi 28-05-08, 11:26   #15
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

bre, daca faci ditamai grefa e pacat sa nu pui implant dupa. Adica daca se merge pe varianta punte, parerea mea e ca nu merita grefa numai de dragul de a fi creasta.
Vechi 28-05-08, 15:53   #16
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mda, daca se gandeste omul ca investe in asa ceva ca mai apoi sa zica sa ii fac o punte metalo-acrilica....te si apuca rasul
Vechi 28-05-08, 15:57   #17
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

deci tot la bani se reduce... macar grefa se face cu materialul clientului
.
Vechi 28-05-08, 23:21   #18
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

la igiena pe care zici ca o are , cea mai buna solutie ar fi cea cu imobilizarea cu ados de dinte fara contact cu creasta pt intretinere mai eficienta
madameM este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-05-08, 23:23   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

obligatoriu dupa un rx la frontli
madameM este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-05-08, 09:01   #20
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de mclupu View Post
deci tot la bani se reduce... macar grefa se face cu materialul clientului
cu materialul clientului,dar nu e deloc simpla sau ieftina.
Vechi 16-12-09, 12:31   #21
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

"vrea o rezolvare cat mai rapida, cu accent puternic pe partea estetica."
atunci ar fi ok niste aripioare kemeny
ciao attila
Vechi 30-12-09, 18:52   #22
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ce nu s-a discutat pana acum, desi este important: in primul rand, trebuie evaluata situatia foarte bine, adica vazut ce dinti se pot pastra si care nu; cei care sunt foarte mobili, in toate sensurile adica, si au retractii osoase de mai mult de 5-6 mm, trebuie din pacate extrasi!
Apoi, pentru cei ramasi, trebuie inceput un tratament parodontal, ce presupune etapele: detartraj, Airflow, politura, iar apoi trecut la tratamentul parodontal propriu-zis, cu chiuretare subgingivala si netezire a radacinilor, totul, bineinteles, sub tratament cu antibiotice si clatiri din partea pacientei cu Listerine, de ex.
Trebuie de asemenea explicat cu frumosul, ca trebuie si ea sa contribuie la reusita operatiunii efectuate, ca de nu, pierde dinti in continuare!
Abia dupa vreo 4 saptamani, cand dupa controlul post- paro, la un sondaj parodontal, pungile s-au redus ca dimensiune , gingia s-a mai solidarizat de os, si nu sangereaza la sondare, sunt create conditiile de a te apuca de treaba si a incepe tratamentul protetic! Pana atunci, orice initiere a unui tratament protetic, indiferent de ce natura, se va solda foarte curand cu un esec!
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-09, 21:30   #23
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Mona Lisa View Post
ce nu s-a discutat pana acum, desi este important: in primul rand, trebuie evaluata situatia foarte bine, adica vazut ce dinti se pot pastra si care nu; cei care sunt foarte mobili, in toate sensurile adica, si au retractii osoase de mai mult de 5-6 mm, trebuie din pacate extrasi!
Apoi, pentru cei ramasi, trebuie inceput un tratament parodontal, ce presupune etapele: detartraj, Airflow, politura, iar apoi trecut la tratamentul parodontal propriu-zis, cu chiuretare subgingivala si netezire a radacinilor, totul, bineinteles, sub tratament cu antibiotice si clatiri din partea pacientei cu Listerine, de ex.
Trebuie de asemenea explicat cu frumosul, ca trebuie si ea sa contribuie la reusita operatiunii efectuate, ca de nu, pierde dinti in continuare!
Abia dupa vreo 4 saptamani, cand dupa controlul post- paro, la un sondaj parodontal, pungile s-au redus ca dimensiune , gingia s-a mai solidarizat de os, si nu sangereaza la sondare, sunt create conditiile de a te apuca de treaba si a incepe tratamentul protetic! Pana atunci, orice initiere a unui tratament protetic, indiferent de ce natura, se va solda foarte curand cu un esec!
dupa ce ai postat aici ma intreb daca ai ceva in comun cu stomatologia sau esti clona lui careva si ne iei la 13-14 pe aici
drcalinc a multumit.
aqua este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-09, 22:16   #24
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

oameni buni, asta e topic vechi, chiar tare vechi. nu am mai "pompat" in el pt ca pur si simplu nu am avut ce. pacienta, asa cum spuneam, cu interes mai mult pt latura estetica, nu prea a inteles ce ar fi insemnat sa mergem mai departe, asa ca, a ales calea cea mai usoara, cel putin pt moment, evident. asa ca, urmand sfatul lui Alin Dinca, am mers pe varianta lipirii unui dinte de acrilat, cu gandul de a astepta pana se decide....

repet, ea vroia dinte, nu o rezolvare in sine. eu nu em vrut protetica acolo(cel putin nu in conditiile date si cu planul ei)

cum bine v-ati dat seama, de atunci nu prea a mai dat la cabinet. ne-am intalnit o singura data pt o treaba banala.

raman la concluzia lui Alin: "daca pacientul nu se spala pe dinti, degeaba faci tu multe...si marunte..."
Vechi 30-12-09, 22:26   #25
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aqua View Post
dupa ce ai postat aici ma intreb daca ai ceva in comun cu stomatologia sau esti clona lui careva si ne iei la 13-14 pe aici
de ce te intrebi toate astea?! :-)... On-topic, please!
Chiar astept un raspuns de la tine!
.
Vechi 30-12-09, 22:28   #26
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de aqua View Post
esti clona lui careva si ne iei la 13-14 pe aici
hihihi tare asta - hotu' striga hotii!
ann a multumit.

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-09, 23:40   #27
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

...chiar nu stiu cum se poate face pe dinti cu branza pe ei de trei decenii, si care se misca ca si coada vacii, o lucrare durabila, dupa care sa mai si dormi linistit noaptea ca ti-ai facut datoria cum trebuie.
...Poate ne spune aqua , "cea care a fost si este si va mai fi, si nu se arata la fatza" - de jena, probabil...
.
Vechi 10-01-10, 20:26   #28
Ucenic Sef
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

31si 42 poti sa i extragi cu incredere.din ce se vede are sau va avea edentatie terminala bilaterala dupa extractia resturilor radiculare irecuperabile.zici ca vrea repede?dar ce a patit?s a trezit asa peste noapte.problemele pe care le are nu sunt de ieri de azi.iar lipsa igienei bucala si nesimtirea sunt la ea acasa.ce inaltare de creasta?ce implant?eu i as face extractiile si o proteza provizorie captusita cu material rezilient.i as atrage atentia in legatura cu igiena bucala iar dupa tinand cont de varsta si buget vom mai vedea.
DR.S2008 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-10, 21:48   #29
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de DR.S2008 View Post
31si 42 poti sa i extragi cu incredere.din ce se vede are sau va avea edentatie terminala bilaterala dupa extractia resturilor radiculare irecuperabile.zici ca vrea repede?dar ce a patit?s a trezit asa peste noapte.problemele pe care le are nu sunt de ieri de azi.iar lipsa igienei bucala si nesimtirea sunt la ea acasa.ce inaltare de creasta?ce implant?eu i as face extractiile si o proteza provizorie captusita cu material rezilient.i as atrage atentia in legatura cu igiena bucala iar dupa tinand cont de varsta si buget vom mai vedea.
mersi de comment. daca citesti un pic mai sus(sau... "mai in spate") vei observa ca acest caz si-a gasit deja sfarsitul. planuri marete am avut doar la inceput pana s-a lamurit situtia. cred ca a fost mai mult un exercitiu de propuneri de planuri de tratament.

cat despre edentatie...deja s-a ajuns acolo(bilaterala terminala - mandibula). restul, Cel de Sus cu mila
Vechi 10-01-10, 22:05   #30
Ucenic Sef
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Bakai Attila View Post
mersi de comment. daca citesti un pic mai sus(sau... "mai in spate") vei observa ca acest caz si-a gasit deja sfarsitul. planuri marete am avut doar la inceput pana s-a lamurit situtia. cred ca a fost mai mult un exercitiu de propuneri de planuri de tratament.

cat despre edentatie...deja s-a ajuns acolo(bilaterala terminala - mandibula). restul, Cel de Sus cu mila
dupa ce am postat am vazut data publicarii.sunt convins ca pacienta a renuntat si a neglijat tratamentul de aceea am zis ca ar fi fost utila o proteza,macar sa o sensibilizeze.deci in concluzie un pacient cu o igiena proasta,cu probleme neglijate de mult timp si care grabesc tratamentul la prezentare(cu exceptia sit obiective) trebuie priviti circumspect in ceea ce priveste tratamentele de amploare.
DR.S2008 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ajutor, buna, ceramica, corp, creasta, dinti, grefa, ieftina, iga, implant, macar, masca, materialul, merge, merita, mm, modul, nime, pacat, pro, proteza, pun, punte, repede, roz, serios, simpla, suspendat, totala

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
incisiv aiurea-ce iese fara rx intraoperator augustin Endodontie 10 17-08-08 10:46
incisiv central magda Odontologie 2 26-03-08 19:14
Sa traiti BINE! ClaudiU23 Salut 11 15-07-07 05:05
incisiv central superior fara nerv???? diadent Endodontie 17 24-10-06 14:15

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:56) timp.

Alegeti schema de culori preferata: