Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Frenotomie

discutie din eugenol.ro : Incep si eu cu ceva mai simplu de chirurgie plastica: o frenotomie (la cererea ortodontului). Caz initial & fotografie ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Parodontologia
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree2Multumiri
  • 2 Scris de mclupu

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 19-05-08, 23:35   #1
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Default Frenotomie

Incep si eu cu ceva mai simplu de chirurgie plastica: o frenotomie (la cererea ortodontului). Caz initial & fotografie la o luna dupa "interventie"

C&C are wellcome...
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg frenotomie.jpg (266,8 KB, 134 vizualizari)
mihai.s si danblebea au multumit.
.
Vechi 20-05-08, 00:16   #2
Ucenic timid
MD Parodontolog
Fara status.

.

Ce tehnica ai folosit, ai excizat frenul in totalitate (frenectomie) sau ai efectuat o frenoplastie, cu realocarea frenului mai sus?!
Oricum, arata fain...
danblebea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-05-08, 14:49   #3
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Incizie in V incepand cu varful frenului (incizie pe fiecare parte a frenului), sectionarea fibrelor fata de baza de implantare a frenului, sutura spre baza fundului de sac. A ramas o zona descoperita care s-a epitelizat secundar; as fi vrut sa pun o grefa epiteliala, dar tinand seama de varsta pacientului (12 ani), am decis sa nu o "chinui". Nu am excizat nimic (de aceea a ramas si restul de fren spre baza vestibulului).

Probabil ar fi aratat mai bine cu excizie (frenectomie) si acoperire zonei descoperite cu o grefa epiteliala. Eu cred ca obiectivul meu a fost indeplinit.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg incizie.JPG (44,8 KB, 13 vizualizari)
.
Vechi 20-05-08, 15:11   #4
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu
nu trebuie grefa conjunctivo epiteliala pentru frenectomie
este de evitat acest tip de grefa in zona frontala superioara din considerente estetice
Vechi 20-05-08, 15:39   #5
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

daca te gandesti la diferenta de culoare care apare atunci cand recoltezi grefa din bolta palatina, atunci solutia e simpla: se poate recolta din zona de gingie aderenta de la un dinte lateral sub forma de triunghi care se sutureaza in zona descoperita din zona frenului.
Grefa suturata are si rol in a impiedica formarea unei bride cicatriciale in locul frenului excizat.
Zona donoare se epitelizeaza secundar.

Era un filmuletz pe dental espace.com
.
Vechi 20-05-08, 16:04   #6
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

de obicei cand faci o frenectomie itzi ramane destul de mult spatziu ce ar trebui acoperit cu grefa
shi atunci ai nevoie de o grefa mare
sa iei din gingie atashata de la un dinte lateral te supui unor riscuri destul de mari
1. ca sa fie viabila grefa conjunctiva trebuie sa aiba o grosime de 1.5 2 mm - asta inseamna ca site-ul donor trebuie sa aiba gingia atashata mai groasa in sens V-O de 2mm - ca sa lashi ceva periost shi pe osul de pe care iei grafa respectiva sa nu ai dehiscentza acolo - destul de rar chestia asta chiar shi la pacientzii cu un fenotip gros
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/parodontologia/3894-frenotomie/
2. daca nimereshti pe o fenestratzie pe zona laterala respectiva atunci e deranj mare
3. cand dezinseri fibrele din fren din vestibul itzi ramane os curat shi nu un split flap cum e la grefa conj-epiteliala clasica
4. manevra de recoltare este pretentzioasa din pct-ul meu de vedere
5. nu am avut cicatrici deranjante cand am facut frenectomii
6. cantitatea de grefa conjunctiva ce o potzi obtzine din gingia atashata a unui dinte lateral este destul de redusa ... shi nu cred ca merita riscurile la care te expui pentru a reliza grefarea unui loc de frenectmie ...
Vechi 21-05-08, 13:09   #7
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Lightbulb

ideea mea de reacoperire e cu grefa epitelio-conjunctiva, altfel cea conjunctiva nu am cu ce sa o acopar pentru revascularizare.

Pe imagine am conturat ce as fi facut:
1. indepartarea si bazei frenului spre mucoasa mobila (verde) cu sutura celor 2 margini rezultate
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=3894
2. recoltarea unei grefe EC din zona laterala si suturarea in fosta zona varfului frenului.

Ca dimensiuni, acoperirea cu grefa EC este strict cat e de inalta gingia atasata a dintilor vecini, fara a se exitinde in mucoasa mobila. Nu mi se pare o zona destul de mare pentru reacoperire. Gresesc?

Bineintels ca site-ul donor trebuie sa iti permita recoltarea grefei (grosime cum ai subliniat) si mai ales si dimensiuni, tinand seama si de adancimea sulcusului si cat de late / inalte este zona de gingie atasata de unde vrei sa recoltezi.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg frenectomie.JPG (51,0 KB, 8 vizualizari)
.
Vechi 21-05-08, 17:07   #8
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

rezultatul e foarte ok din cate se vede si fara grefa! crezi ca ar fi fost mare diferenta (estetic vorbind) daca foloseai grefa? eu nu cred.

intrebare: zona care ramane descoperita o protejezi cu ceva? (gen ciment parodontal) sau ramane asa? se plang pacientii? (durere, usturime, ceva?)
mihai.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-05-08, 17:14   #9
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Daca a solicitat ortodontul frenectomia, inseamna ca avea nevoie de un fren lung si o mobilitate mai mare a buzei si a mucoasei mobile si pasiv-mobile. Intrebarea mea este: de ce nu incizie in Z cu alungirea corespunzatoare a frenului si eliberarea de tensiune a tesuturilor moi?
Vechi 21-05-08, 17:15   #10
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

@mihai.s: zona descoperita (de unde recoltezi grefa) sau in cazul meu zona in care ar fi trebuit sa pun grefa se epitelizeaza secundar. O protejezi cu un pansament hemostatic (gen burete) care in timp poate cade.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=3894
Mai poti folosi o mesa iodoformata (chirurgii se dau in vant dupa asta ).
Cimentul parodontal poate fi folosit pentru protectie, dar personal nu am folosit niciodata.

Indicatiile postoperatorii pot include antialgice, mai degraba CHX pentru ca in zona respectiva nu periaza, si evitarea alimentelor care ar putea duce la usturimi (iute, piperat, etc). Pacientii descriu o jena, dar e minora...

@radualionte: am preferat indepartarea frenului de gingia fixa, fiind foarte aproape inserat fata de "creasta". Intrebarea mea in cazul asta (vis a vis de plastia in "z"): situatia pe care am creat-o mobilitatea nu e mai mare a buzei si a mucoasei mobile? In alta ordine de idei, la ce i-ar folosi ortodontului un fren subtire, lung si mobil, inserat aproape de gingia fixa?

Modificat ultima data de mclupu; 21-05-08 la 17:25.
mclupu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-05-08, 01:06   #11
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

bine ...
Vechi 22-05-08, 10:03   #12
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Tot la cazul pus in discutie: tu ai facut o excizie in "felie de pepene" pentru alungirea frenului.
Sincer, intre pre si postop. diferenta nu este foarte mare (no ofense!).
As fi facut o frenectomie transversala cu decolare spre superior, dupa care as fi facut o plastie in "Z" pentru alungirea frenului. Ortodontul, proteticianul, etc. au nevoie de un fren sus inserat si mobiliteatea suficienta a buzei si a mucoasei mobile si pasiv-mobile. Este doar o parere personala, n-o lua ca o critica...Ai lucarat bine!
Vechi 22-05-08, 11:23   #13
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Tot la cazul pus in discutie: tu ai facut o excizie in "felie de pepene" pentru alungirea frenului.
Sincer, intre pre si postop. diferenta nu este foarte mare (no ofense!).
Numai de cam 1 cm ...no offense
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-05-08, 14:39   #14
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

nu-i nici o offensa... ideea e de a prezenta si mai ales discuta cazurile... toti avem de invatat, inclusiv eu...

incizia nu e in felie de pepene... doar am incizat in v partea inferioara, fara sa excizez nimic... de ceea a ramas pe portiunea de mucoasa mobila - tzmburucul ala - nu ar fi existat daca as fi excizat tot frenul... so.. am facut doar o frenotomie, nu o frenectomie...

Stiu ca a fost o discutie despre termeni vis a vis de amputatie, hemisectie, etc sper sa nu existe si in cazul asta diferente de termeni intre NE tarii de unde sunt (care e aproape de rusia ) si restul tarii..
.
Vechi 15-01-12, 10:51   #15
Ucenic
Medic Dentist
bomboane :)

.
-1 (+0/-1)     

de la ce varsta se face recorectarea frenului la copil daca are un fren jos inserat .
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
cazul, chx, considerente, diferenta, discutie, eliberarea, estetic, etic, evitat, frenectomie, frontala, grefa, lung, mm, mobile, mobili, mobilitate, nevoie, ofense, personala, pro, riscuri, solicita, superioara, superior, tesuturilor, zona

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:29) timp.

Alegeti schema de culori preferata: