Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ce vaccin folositi?

discutie din eugenol.ro : Buna ziua! In primul rind vreau sa va anunt ca va citesc de mult timp, insa nu mi-am facut ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Parodontologia
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree6Multumiri
  • 3 Scris de danblebea
  • 1 Scris de nico
  • 1 Scris de eugenol man
  • 1 Scris de dentist

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 04-04-08, 16:24   #1
PRM
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Post Ce vaccin folositi?

Buna ziua!
In primul rind vreau sa va anunt ca va citesc de mult timp, insa nu mi-am facut curaj sa scriu.Sunt un medic dentist racent intrat in bransa si cu 1000 de intrebari pentru cei dispusi sa acorde un sfat
Am folosit pentru PMCP vaccinul stafiloccocic D (elaborat la Inst. Cantacuzino) si am descoperit cu stupoare ca nu se mai fabrica. Mi-am trimis antenele pina la poarta Institutului, unde aveau afisata lista cu preturi (evident si vaccinul "inculpat"), insa...minune:am primit o replica exceptionala:"Nu se mai fabrica din vara"
Voi ce folositi?...
In asteptarea raspunsurilor....mutumiri anticipate
PRM este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-04-08, 16:42   #2
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

iete acilişa
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
mervey este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-08, 11:07   #3
PRM
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Din pacate de Cantastim nici urma...voi intreba de Alflutop.
"Sa vedem"...zise orbu'.
Anyway...merci beaucoup
.
Vechi 06-04-08, 11:17   #4
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Am re-citit si topicurile indicate. Cantastimul se fabrica numai la Cantacuzino de vreo 2 ori pe an. Trebuie sa fii pe faza cand se fabrica ca sa prinzi vreo 10 fiole. Personal, il folosesc submucos nu subcutan! Si am avut rezultate bune. In lipsa de Cantastim, injectez submucos (la nivel de canini si M2) Alflutop care se gaseste inca in orice farmacie. Rezultate bune dar inferioare Cantastimului.
Vechi 06-04-08, 11:38   #5
PRM
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Alflutop 1 fiola (impartita la cele 4 hemiarcade) zilnic timp de 3 saptamini...zic bine?..??
.
Vechi 06-04-08, 11:52   #6
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de PRM View Post
Alflutop 1 fiola (impartita la cele 4 hemiarcade) zilnic timp de 3 saptamini...zic bine?..??

alflutop si eu.si gerovital faceam cindva.
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-08, 12:03   #7
PRM
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

DIAGNOSTIC:
alflutop si eu.si gerovital faceam cindva.
si acum alflutop simplu?...si la ce interval sa repeta tratamentul?...ma repet..e ok 3 saptamani zilnic?
.
Vechi 06-04-08, 13:09   #8
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pai 3 sapt e cam mult,zic eu.faci 10 fiole,ajunge.
.
Vechi 07-04-08, 16:03   #9
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

.. eu folosesc doar vaccinul antigripal.. de obicei toamna ca sa ma fereasca de raceli si corenti
.
Vechi 04-05-08, 22:14   #10
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

eu am folosit cantastim la 3 pacienti pana acum. Ei se simt bine. dar sa nu fie ca in studii, la unii pe bune, la unii placebo.
oricum daca mai solicita vreunul, nu-l refuz.
prefer sa cred ca are ceva rezultate, cel putin la 2 dintre cei 3 parea ca s-a imbunatatit ceva.
Vechi 05-05-08, 09:38   #11
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

victor: atat timp cat il folosesti ca ADJUVANT al terapiei si nu ca terapie de electie (singura) poti sa incerci (asta nu inseamna ca vei avea rezultate), dar nu mi se pare normal sa te executi, atunci cand un pacient iti CERE sa ii faci vaccin...

Daca pacientii tai sunt mai bine din cauza terapiei initiale, si nu vaccinului?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/parodontologia/3497-vaccin-folositi/

am citit si eu mai sus cazuistica.. nu mi se pare concludenta, chiar daca nu are poze pt ca
- se reduc pungile (dar nu vorbeste nimic de nivelul de atasament)
- se reduce placa bacteriana (chiar daca nu s-au modificat prin igiena / detartraj)
- "regenereaza gingia" la unele cazuri
de cand stafilococii se gasesc in pungile parodontale??? Nu se spune nimic de flora implicata in bolile parodontale..
etc

Poate rezultate similare se pot obtine doar cu clatiri cu CHX

Modificat ultima data de mclupu; 05-05-08 la 09:46.
mclupu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-05-08, 14:52   #12
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

si eu am folosit clorhexidina in combinatie cu betadina... si se simt super...asta dupa o igienizare foarte riguroasa... ba mai mult... rezultatele sunt ok si la aia la care am putut sa-i mai vad la cateva luni... hi hi hi fara vaccine fara alte nebunii... daca se gasesc curiosi poate ar fi interesant sa stabilim ce inseamna aces "se simt super" ca poate pentru mine inseamna ceva la sondaj, poate ca inseamna sangerare alea alea... poate pentru unii inseamna ca pacientul nu mai e deprimat... parea mai vesel ba mai mult poate ca vine bucuros ca ii ofera asistenta un zambet mai placut
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-05-08, 01:21   #13
Ucenic timid
MD Parodontolog
Fara status.

.

Oare de ce creatorii de scoala ca LINDHE, CARRANZA nici macar nu pomenesc in tratatele lor in vreun rand de aceste vaccinuri "romanesti"?! Probabil ca nu au "cules invatatura din mosi stramosi" de la noi......
robbycarlos, raulsiladi si mclupu au multumit.
danblebea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-05-08, 00:15   #14
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

asha dane ... zi shi tu cum e cu vaccinurile
Vechi 18-05-08, 23:24   #15
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Poate se incumeta cineva la un studiu cu lot martor pe tema asta sa lasam parerile si sa vorbim studii. In fond este avizat si lotul martor primeste ser fiziologic ... Doar sa semneze pacientii.
Vechi 19-05-08, 03:05   #16
Ucenic Sef
MD Conferentiar
Fara status.

.

Desi nu e nimic mai inutil decit un studiu pentru un asemena vaccin, studi exista cita frunza si iarba (google un pic). Un asemena studiu e inutil pentru ca contrazice tot ce se stie pina acum in paro.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=3497

In loc de vaccin propun urmatoarea chestie care va garantez ca e mult mai eficienta: se face o fiertura din coada soricelului si laba gistii, se pun trei picaturi de argint viu, cind da in clocot se adauga o pisica sacrificata ritual pe luna plina, cind pisica e fiarta se ia fiecare oscior si se gusta, cu osciorul care e dulce se unge locul si parodontoza se vindeca.

Daca fiertura miraculoasa nu da rezultate atunci pune mina pe scule, fa un FMD si toate procedurile alea nasoale la care trebuie munca si patzientu face au au si ia sa vezi ce o sa mai mearga. Sau ca sa-l citez pe Sculeanu: "Numa ce faci procedurile corecte si deja functioneaza, incredibil..."
Zahnfee este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-05-08, 12:28   #17
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Question cimenturi

Ce cimenturi folositi(cu rezultate durabile)pentru cimentari de pivoti din fibra de sticla?Dar pentruDCR-uri?
gabib este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-05-08, 12:32   #18
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

vezi la protetica
Vechi 19-05-08, 13:48   #19
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Zahnfee View Post
Desi nu e nimic mai inutil decit un studiu pentru un asemena vaccin, studi exista cita frunza si iarba (google un pic). Un asemena studiu e inutil pentru ca contrazice tot ce se stie pina acum in paro.

In loc de vaccin propun urmatoarea chestie care va garantez ca e mult mai eficienta: se face o fiertura ...
Draga Zahnfee

Un studiu ar fi util ca sa distruga mitul acestui vaccin cu date concrete. Oricand vor spune ca vaccinul lor e mai special decat oricare alt vaccin ...

In ce priveste mistoul tau trebuie sa mai lucrezi la el. Eventual citeste si tu ce scrie drLouis pentru inspiratie dar ma indoiesc ca ai sanse sa te apropii.

PS Partea cu contrazisul cunostintelor prezente s-a mai intamplat si a insemnat progres (nu de fiecare data, evident)
Vechi 19-05-08, 16:00   #20
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

salut. terapia initiala a fost detartraj si periaj
asa ca sunt de parere ca a fost de ajutor cantastim-ul. Am vrut sa incerc si cu celebra pasta TM dar nu am avut cu cine sa ma inteleg. Si oricum nu fac acest vaccin pentru ca vrea pacientul, ci pentru ca inca cred in el.
Cum zicea eugenol man, cel mai bun e un studiu. O sa o gandesc si vorbim toti sa-l facem. Ca ajungem la o parere oarecum unanima.
Vechi 19-05-08, 16:01   #21
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

ce e scris mai sus este pentru mclupu. nu am vazut ca pot scrie cu citat. Merci de link.
Vechi 19-05-08, 16:52   #22
Ucenic Sef
MD Conferentiar
Fara status.

.

Eugenol man

Cum spuneam o data mai demult la noi exista oficial si publicat in Bundesanzeiger (Monitorul oficial) o lista de medicamente neindicate. Pe lista aia se afla si toate vacinurile de felu asta. Pe lista se ajunge intotdeauan in urma unor studii. Studiile alea deci exista si au demonstrat efectul de apa de plaoie al respectivelor vaccine. Desigur ca nu exista nici un vaccin romanesc daca producatorii nu au incercat sa-l comercializeze aici - lista se adsreseaza numai Germaniei.

drLouis e departe de a fi un exemplu pentru mine. Eu am umorul meu, unii il gusta. altii dimpotriva.

Fireste ca oricine are dreptul sa incerce orice mumbo-jumbo doreste in tratament dar atunci se numeste altfel si nu medicina.

Victor vhm: "Cum zicea eugenol man, cel mai bun e un studiu. O sa o gandesc si vorbim toti sa-l facem. Ca ajungem la o parere oarecum unanima."

Un studiu nu se face ca se hotarasc 17 stomatologi din praxuri sa faca un studiu impreuna. Un asemenea studiu are probabil o valoare la Cioplaca si Burkina-Faso dar nu in lumea medicala. Un studiu acceptat de lumea medicala se face cu totul altfel :d
.
Vechi 19-05-08, 17:15   #23
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Daca esti la curent cu protocoalele medicale si le respecti in tocmai atunci se pot hotara si 17 medici stomatologi din RO sa faca un astfel de studiu.
Si va fi apreciat pentru ca in aprecierea studiului nimeni nu se uita la cine face studiul ci la respectarea protocolului.
Dar sunt convins ca stii asta si doar ti-a scapat pe moment

Citat:
Desigur ca nu exista nici un vaccin romanesc daca producatorii nu au incercat sa-l comercializeze aici - lista se adreseaza numai Germaniei.
De asta spuneam ca trebuie un studiu pe vaccinul local
Parca Germania se mandrea cu abordarea stiintifica si nu dezminte un produs doar pentru ca e produs in alta tara decat Germania. Parca eficienta unui produs e evaluata pe baza unor studii de lab si clinice nu pe considerentul ca am verificat noi vaccinele noastre si nu merge sigur si cu ale voastre.

Evident ca nu afirm ca e bun sau nu vaccinul . Dar as prefera un studiu independent, ca cei de la firma intodeauna spun ca e bun.
Vechi 19-05-08, 18:46   #24
Ucenic Sef
MD Conferentiar
Fara status.

.

OK eman, nu am nici un chef sa ma incontrez pe felul asta de argumente si nici nu am nici un chef sa-ti explic ca un aseemnea studiu nu are nici o valoare in lumea medicala serioasa.

Ce Carranza, ce Lindhe, ce Universitatea din Heidelberg. Niste prosti inapoiati dom'le...

Oooops si mi-am pierdut iar chefu de a discuta paro cu voi. Cred ca o sa gasesc mai bine niste prosti de astia de pe aici pentru asa ceva. N-o sa ma apuc eu acum sa ma incontrez cu renumita si puternica scoala de parodontologie romaneasca. Devitalizati in tratamentu paro si dati apoi vaccinuri ca faceti bine ce faceti.
.
Vechi 19-05-08, 20:34   #25
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

zahnfee, eu personal am apreciat mesajele tale in buna masura (ma refer la continut), desi nu am fost intotdeauna de acord cu tine... atit cele de paro, cit si cele legate de asistente si altele, au avut un continut informativ bun...
dar nu te poti astepta ca noi sa fim draguti cu tine, cita vreme tu ne plasezi in afganistan... omul nu e facut doar din logica.... mai are si sentimente... de ce le-ai rani gratuit? cu atit mai mult cu cit e evident ca nici tie nu-ti place reactia noastra...
nu este vina noastra ca asta ne-a invatat scoala romaneasca (vaccinuri, depulpari si o gramada de alte nonsensuri)... sintem aici tocmai fiindca ne straduim sa (re)invatam ceea ce e corect si bine... ceea ce ar fi numai si numai de apreciat...
reif_felicia a multumit.
Vechi 20-05-08, 00:11   #26
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
OK eman, nu am nici un chef sa ma incontrez pe felul asta de argumente si nici nu am nici un chef sa-ti explic ca un aseemnea studiu nu are nici o valoare in lumea medicala serioasa.

Ce Carranza, ce Lindhe, ce Universitatea din Heidelberg. Niste prosti inapoiati dom'le...

Oooops si mi-am pierdut iar chefu de a discuta paro cu voi. Cred ca o sa gasesc mai bine niste prosti de astia de pe aici pentru asa ceva. N-o sa ma apuc eu acum sa ma incontrez cu renumita si puternica scoala de parodontologie romaneasca. Devitalizati in tratamentu paro si dati apoi vaccinuri ca faceti bine ce faceti.
Incearca sa verifici cand a descoperit germania stomatologia preventiva
Incearca sa aflii de ce sistemul medical german e in colaps ...
Incearca sa aflii mai multe de germania si apoi sa ne plasezi pe noi in Afganistan.
A, ups am uitat ca Germania are vagoane de bani si Romania vagoane de datorii , ups , la noi au fost zeci de ani de comunism dar in Germania au fost zeci de ani de lume libera, ups ... Hmmm you must be doing something wrong
Si mie imi piere cheful instant cand citesc atata aroganta in fiecare mesaj.
Pana acum nu ai demonstrat nimic stiintific pe forum.
Daca este atat de avansata scolala ta posteaza cazuri / cercetare in loc sa ne spui cat castiga asistenta ta. Numai asa ai sanse sa castigi respectul celorlalti.
Dar poate nu ai inteles ca aici ne adunam sa invatam nu sa ne etalam apartenenta la maretul sistem oricare ar fi el, apartenenta ce are valoare 0. Valoarea unui sistem e dat de oamenii care sunt acolo.

PS Stim si noi ca vaccinul e frectie, ca scoala noastra de paro si alte scoli au mari oportunitati (ca sa fiu delicat in exprimare) ... dar hai ca pierd prea mult timp + ca eram gata nervos inainte sa citesc aici.

PPS @eugenol Scuze pentru tonul mesajului meu. @ Nico bravo pt raspunsul diplomatic asa ar trebui sa fie si raspunsul meu.
reif_felicia a multumit.
Vechi 20-05-08, 01:03   #27
Ucenic Sef
MD Conferentiar
Fara status.

.

Nico:
"dar nu te poti astepta ca noi sa fim draguti cu tine, cita vreme tu ne plasezi in afganistan... omul nu e facut doar din logica.... mai are si sentimente... de ce le-ai rani gratuit? cu atit mai mult cu cit e evident ca nici tie nu-ti place reactia noastra...
nu este vina noastra ca asta ne-a invatat scoala romaneasca (vaccinuri, depulpari si o gramada de alte nonsensuri)... sintem aici tocmai fiindca ne straduim sa (re)invatam ceea ce e corect si bine... ceea ce ar fi numai si numai de apreciat..."

Nico, nu eu plasez pe cineva in Afganistan. In Afganistan se plaseaza singuri cei care nu numai ca enunta teorii bizare dar vin cu tzishpe mii de argumente apoi sa se incontreze. Vad cum pe forumu asta oameni ca Alin Dinca si alti vreo patru-cinci care in mod evident stiu paro va scriu de cel putin 30 de ori ca vaccinu e o prostie si tot mai apar inca oameni printre care cu uimire vad ac e si eugenol man sa incerce sa argumenteze si sa se incontreze ca poate totusi e o treba faina si sintem noi niste prosti ca nu vrem s alasam vaccinu minune romanesc pe piata germana si alte bazaconii de te doare mintea. Ba mai imi vine si cu teoria studiilor facute de 17 stomatologi anonimi care o sa demonstreza ca ploua de jos in sus. Sorry da nu va baga nimeni in Afganistan, va bagati singuri, si ma refer aici la cei ca eugenol man si alti citiva nu al tine.
In rest eu n-am venit pe forumu asta sa stirnesc reactii de prietenie ci ca sa schimb pareri. Am o viata reala si nu fac prietenii pe forumuri.
Reactia voastra apropos de mine e data in mare masura de un complex de inferioritate impotriva caruia eu n-am ce sa fac. Daca recitesti postarile mele si reactiile la ele ai sa-ti dai seama foarte repede ca nu ar fi stirnit aceleasi reactii daca as fi spus ca sint din Ploiesti. Ca argument pot sa-ti aduc tolerarea lui drLouis care e de un grobianism cum rar am intilnit si o badaranie cum numai in Romania am mai intilnit. Ei, daca omu ar fi spus ca scrie din Paris l-ati fi mazilit de mult.
Nu am cum sa lupt impotriva complexului vostru de inferioritate pentru simplul motiv ca e autoindus si te asigur ca sint convinsa ca asta e singurul motiv al multora din reactiile la postarile mele.

@eugenol_man
Domnu saf da forum reactia ta e sub nivelul genunchiului broastei si ai scris niste prostii asa de mari ca nici macar nu am obosesc sa le comentez. Eu nu te-am plasat in Afganistan dar te felicit ca te-ai bagat singur acolo. Din punctul meu de vedere te-ai bagat exact al locul potrivit pentru ca acolo esti acasa mental dupa cite ai aratat. Si acum arata-ti muschii in tip taliban si da-mi ban. Si nu-mi mai spune ca esti nervos ca sint sensibiloasa si incep sa pling. hahaha
DE altfel va trebui sa-mi dai ban pentru ca altfel o sa postez pe forum amenintarile pe care le-am primit de la prietenii "doctorului" fara doctorat savu in care eram amenintata sa-l las in pace ca altfel o sa patesc aia si aialalta, amenintari pe care le-am facut forward catre tine si avind ca rezultat ca respectivii nu au patit nimic ca deh eram pretinii tai dar ca de injurat tot pe mine m-ai injurat.
Eu speram ca macar de data asta s astai cuminte si sa nu arati iarasi ac esti taliban, dar tu nuuu, cu turbanu pe cap dai si lupta.
Asa ca domnu doctor taliban (macar tu ai doctoratu, ca-i plin da doftori fara doftorat la voi?) trebuie sa dai un ban ca altfel postez amenintarile talibane la care ai fost partas.

Modificat ultima data de Zahnfee; 20-05-08 la 01:39.
.
Vechi 20-05-08, 05:49   #28
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ceau
nu cred ca trebuie sa luam personal anumite afirmatzii ... fiecare de pe acest forum ishi aduce contributzia mai mica sau mai mare
fiecare are genul lui de a se exprima unii mai acizi altzii mai diplomatici unii mai documentatzi altzii mai romantici unii mai tehnici altzii mai shozi unii cu prescurtari altzii "mai cu talent", unii mai superiori, altzii mai inferiori
cred ca este loc pentru toata lumea ... consider ca fiecare user de aici care citeshte shi/sau scrie e un cashtig pentru ca daca te duce un pic capul nu ai cum sa ramai insensibil la informatziile pertinente de aici shi ceva se schimba
shi cred ca asta e scopul eugenolului
Vechi 20-05-08, 09:02   #29
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Nico:
"dar nu te poti astepta ca noi sa fim draguti cu tine, cita vreme tu ne plasezi in afganistan... omul nu e facut doar din logica.... mai are si sentimente... de ce le-ai rani gratuit? cu atit mai mult cu cit e evident ca ...
Eu zic cu tot respectul ca ar trebui sa-ti dai singur ban, sa-ti rezolvi frustrarile de superdentist si senzatiile de persecutie "de germania" si apoi daca mai ai ceva de spus poti sa te "incontrezi" evidence based cu cine vrei tu pe forum.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-05-08, 12:35   #30
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Eu propun sa introducem banul pentru stupizenie repetata in faza agravata si mai ales pentru arogantza absurda. Cum o fi sa scrii asa de bine romaneste si sa te referi la Germania ca "la noi"? Cred ca ii lipseste si cel mai elementar bun simtz.
Vechi 20-05-08, 15:04   #31
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

vreti sa va fac la fiecare un vaccin? sau revenim la discutia din topic?
.
Vechi 20-05-08, 16:34   #32
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

io as fi tolerat si un louis parizian.
nico a multumit.
.
Vechi 23-05-08, 17:23   #33
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

la fel cum a fost super bine primit si victor turbina, si drpstern,m si cred si altii de peste mari si tari. Sa nu il uit pe peter, tot din Nemtia. Sigur mai sunt si altii pe forum. Deci sigur nu e nimeni persecutat pentru ca e din afara tarii.
Vechi 09-10-10, 23:42   #34
PRM
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu-mi doreasm ca intrebarea mea sa starneasca atatea controverse nelegate de subiect.
Oricum, revenind la subiect, intre timp s-a redeschis institutul, a reaparut pe piata vaccinul...si eu , intre timp am folosit si pasta TM cu succes...chiar de curind pe 2 pacienti care au trait 30 ani in Germania si care mi-au marturisit ca acolo nu se foloseste asa ceva, iar medicul le-a spus ca datorita medicamentelor pt inima sangereaza abundent si nu are ce sa le faca.
Ei bine, aici cu pasta TM si cu vaccinul respectiv am avut rezultate ^minunate^ dupa spusele pacientilor...si nu, nu i-a zimbit asistenta ), cu reducerea pungilor parodontale a sangerarii si scaderea drastica a inflamatiei gingivale (bineinteles cu detartraj de la sine inteles).
.
Vechi 14-05-11, 01:12   #35
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

In timp ce vaccinul stafilococic ar putea face bine doar la ten ori la moralul pacientului si terapeutului ("dom'le, incercaram CHIAR totul"), exista o serie de studii pe modele animale pentru Porphyromonas gingivalis dar nici alea nu au trecut de primatele non-humanoide, tocmai pentru ca metoda este destul de subreda si necesita cercetari suplimentare. In expectativa, zic sa continuam sa-i convingem ca sunt necesare macar doua periaje dentare pe zi. Tot profilactic.
IrinaU este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-05-11, 11:25   #36
La primele mesaje
Asistenta igienista
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Mama ce i-am dat la cap sarmanei zahnfee la vremea aia . Imi cer scuze cu intarziere de 3 ani, eram mai irascibil atunci )
mihaella82_ct este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, ajutor, buna, chestie, chx, con, data, date, eficienta, evident, exista, fier, iga, intampla, intamplat, lasam, loc, lucrezi, medic dentist, mis, mitul, pacientii, paro, partea, salut, sanse, studii, studiu, tau, tema, vaccin, vaccinul, vara

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Intrebare: Folositi Trainere? coco_chanel Ortodontie 10 07-11-14 19:28
ce materiale folositi pt GBR? drcalinc Implantologie 5 13-09-10 17:31
Un vaccin contra cariilor ann Odontologie 18 23-08-08 09:10
ce instrumente folositi? florin dediu Aparatura stomatologica 13 19-03-08 09:50
vaccin alexxxandra Parodontologia 1 18-03-07 11:16

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:34) timp.

Alegeti schema de culori preferata: