Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Grefa epitelio-conjunctiva

discutie din eugenol.ro : Pacienta are 42 ani, si prezenta la 41 vestibular o recesie clasa a 3-a (recesie ajunsa la nivelul liniei ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Parodontologia
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree86Multumiri
  • 34 Scris de rx
  • 2 Scris de drcalinc
  • 20 Scris de rx
  • 1 Scris de drcalinc
  • 2 Scris de rx
  • 1 Scris de sico
  • 6 Scris de rx
  • 4 Scris de rx
  • 5 Scris de danblebea
  • 1 Scris de Moise
  • 2 Scris de rx
  • 1 Scris de cristescu dragos
  • 1 Scris de rx
  • 6 Scris de rx

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 21-09-10, 17:45   #1
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+6 (+6/-0)     
Default Grefa epitelio-conjunctiva

Pacienta are 42 ani, si prezenta la 41 vestibular o recesie clasa a 3-a (recesie ajunsa la nivelul liniei mucogingivale, insotita de atrofia orizontala septurilor osoase si a papilelor interdentare).
Scopul tratamentului prin grefa epitelio-conjunctiva recoltata din palat este in acest caz in primul rand stoparea evolutiei prin realizarea unei latimi de gingie fixa keratinizata, si abia in al doilea rand acoperirea recesiei care nu o deranja pe pacienta nici estetic nici functional.
Situatia initiala :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
OPG : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Incizia si decolarea unui lambou cu grosime partiala :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Grefa recoltata din palat :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Prima sutura - de pozitionare cervicala:Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
A doua sutura - orizontala Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Sutura finala-circumferentiala pe dinte pt. compresia grefei pe patul receptor:Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/parodontologia/11773-grefa-epitelioconjunctiva/
Sutura zonei donoare : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Cimentul paro :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

PS : ma bucur ca s-a reactivat forumul de paro, e prima luna in care primeaza cazurile de paro .
PPS : astept critici : le consider intotdeauna constructive !
radualionte, cgcorina, nico si alti 31 au multumit.
.
Vechi 21-09-10, 17:54   #2
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Imi place, asteptam poze in continuare sa vedem cum arata!
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-09-10, 18:30   #3
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+1 (+1/-0)     

pentru mine, care nu iubesc partea chirurgicala a stomatologiei, totul pare horor si nu pot decit sa ma gindesc cu mila la bietul pacient.
dar pe de alta parte, nu pot decit sa te felicit pentru profesionalismul cu care abordezi chirurgia parodontala. sunt convins ca vindecarea va fi super OK. in fond suferinta are mai putina importanta daca rezultatul final e cel dorit.
cu certitudine doresc sa vad pozele finale.
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-09-10, 11:38   #4
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Daca nu critica nimeni, atunci sa o fac eu . *poate am exagerat cu dimensiunea cervico-apicala a grefei - mergea si doar jumatate din latime. *pozele sunt horor...pacienta a sangerat masiv din plaga palatinala si nu am avut timp sa cosmetizez pt.poze. *etc. Dar, desi pare greu de crezut, dupa astfel de interventii pacientii nu sufera f. mult : pt. ca a tinut gheata, edemul buzei inf. a fost redus iar plagile au fost complet nedureroase pt. ca cimentul paro protejeaza cu adevarat...cam 3 sapt. in acest caz. Singurul lucru care o deranja era senzatia ca buza inf este "tinuta" de sutura.
.
Vechi 22-09-10, 22:21   #5
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

de ce nu ai mers pe o tunelizare?

btw, cred ca era mai potrivit un castro pt sutura 50(60) decat portacul ala. oricum in cazurile astea nu e important ce , cum si cu ce s-a facut, important e rezultatul . asteptam pozele peste cateva luni. sper sa nu fuga pacientu pana atunci.
aurelian si SebastianF au multumit.
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-09-10, 08:49   #6
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc pt. observatii Calin.
Uite deocamdata aspectul la scoaterea cimentului paro si a firelor (dupa 18 zile in acest caz ).
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.jpg (123,0 KB, 20 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.jpg (137,2 KB, 36 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 3.jpg (146,6 KB, 32 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 4.jpg (141,4 KB, 29 vizualizari)
.
Vechi 23-09-10, 11:14   #7
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

vezi pe aici pe undeva cazurile de tipul " say No for the palate".

deobiei sangerarile sunt destul de mari dupa recoltarea "petecului cald" din palat in scopul vulcanizarii.

de ce nu incerci si cu alloderm?
SebastianF a multumit.
.
Vechi 23-09-10, 11:25   #8
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Care a fost etiologia recesiei si ce prognostic ii dai dintelui?Il lasi asa sau te-ai gandit la o imobilizare?
Vechi 23-09-10, 12:30   #9
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Frumos lucrat doamna doctor ,felicitari ptr modul in care ati sintetizat cazul .

Sunt cateva aspecte neclare ptr mine , acel OPG este din 2009 ?? Pacienta intre timp din cate observ are corp punte in cadranul 2/4 + un implant , as fi vrut sa vad un opg mai recenent , dupa parerea mea 41 ....e cam de scos , ce grad de mobilitate are ?? Probabil pe un OPG nou/recent s-ar vedea resorbtia osoasa mult mai accentuata decat pe opg din 2009 ....o parere ....
Vechi 23-09-10, 21:42   #10
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de drcalinc View Post
vezi pe aici pe undeva cazurile de tipul " say No for the palate".
deobiei sangerarile sunt destul de mari dupa recoltarea "petecului cald" din palat in scopul vulcanizarii.
de ce nu incerci si cu alloderm?
nu am facut tunelizare si nici nu am folosit alloderm , pt. ca am considerat ca e un caz extrem de recesie si trebuie sa merg pe varianta care va stopa in modul cel mai previzibil avansarea recesiei... deci din cate stiu eu era indicatie clara de grefa ep-conj.

Pacienta nu a avut nici o problema cu plaga palatinala (cimentul paro e chiar minunat pt. protectie) si vezi si tu cum arata la 18 zile de la recoltare...e aproape complet epitelializat.
--------------------------
Citat:
Publicat initial de SELENA View Post
Care a fost etiologia recesiei si ce prognostic ii dai dintelui?Il lasi asa sau te-ai gandit la o imobilizare?
folosesc extrem de rar imobilizarea - nu este benefica sanatatii parodontale , ci este doar o metoda de a reda pacientului confortul in caz de mobilitate mare...nu este cazul aici.

cauza recesiei pot doar s-o presupun : pe un fond de rezorbtie osoasa generalizata cauzata de o proasta igienizare (in aceasta faza a venit pacienta la mine prima oara) probabil actiunea unui fren inserat aproape de colet.
Prognosticul eu il consider bun avand in vedere ca pacienta a constientizat tehnica corecta de igienizare, dar vom vedea la recall-uri.
Citat:
Publicat initial de SebastianF View Post
Frumos lucrat doamna doctor ,felicitari ptr modul in care ati sintetizat cazul .

Sunt cateva aspecte neclare ptr mine , acel OPG este din 2009 ?? Pacienta intre timp din cate observ are corp punte in cadranul 2/4 + un implant , as fi vrut sa vad un opg mai recenent , dupa parerea mea 41 ....e cam de scos , ce grad de mobilitate are ?? Probabil pe un OPG nou/recent s-ar vedea resorbtia osoasa mult mai accentuata decat pe opg din 2009 ....o parere ....
41 mobilitate fiziologica. Eu ii dau sanse bune de supravietuire cel putin 10 ani. Promit recall-uri ca sa vedem cat rezista.
Daca l-ati scoate care ar fi planul de tratament pe care il propuneti in continuare ?
SELENA si marian_bogdan au multumit.
.
Vechi 23-09-10, 22:12   #11
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

sa inteleg ca dupa recoltare nu a sangerat deloc? deobicei astea sangereaza ca naiba.
.
Vechi 23-09-10, 22:19   #12
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de rx View Post
Daca nu critica nimeni, atunci sa o fac eu . *poate am exagerat cu dimensiunea cervico-apicala a grefei - mergea si doar jumatate din latime. *pozele sunt horor...pacienta a sangerat masiv din plaga palatinala si nu am avut timp sa cosmetizez pt.poze. *etc. Dar, desi pare greu de crezut, dupa astfel de interventii pacientii nu sufera f. mult : pt. ca a tinut gheata, edemul buzei inf. a fost redus iar plagile au fost complet nedureroase pt. ca cimentul paro protejeaza cu adevarat...cam 3 sapt. in acest caz. Singurul lucru care o deranja era senzatia ca buza inf este "tinuta" de sutura.
Vechi 23-09-10, 22:23   #13
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
aha.
.
Vechi 24-09-10, 00:09   #14
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SebastianF View Post
dupa parerea mea 41 ....e cam de scos , ce grad de mobilitate are ?? P
inlocuirea unui incisiv central inferior mi se pare o chestie foarte dificila fie ea prin implant,sau punte.
Tudor G. a multumit.
Vechi 24-09-10, 14:02   #15
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Dupa 1 luna

Multumesc Sico...asa gandesc si eu.
ateva imagine cu vindecarea la 1 luna :
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.jpg (121,0 KB, 20 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.jpg (112,4 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 3.jpg (116,4 KB, 20 vizualizari)
drmaselutza, sico, raulsiladi si alti 3 au multumit.
.
Vechi 24-09-10, 14:06   #16
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Foarte frumoss rezultatul! Vindecare ca la carte. Nicio diferenta de culoare unde ai suturat grefa!
putin off: are o afta pe brida din stanga?
.
Vechi 24-09-10, 14:18   #17
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu cred...n-am vazut discoloratia decat atunci cand m-am uitat la poze...poate fi de la sutura o cicatrice mai putin vascularizata .
Multumesc pt. aprecieri... sunt destul de novice pe astfel de interventii.
.
Vechi 25-09-10, 20:38   #18
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.
+1 (+1/-0)     

si care este castigul dupa toate astea?
comparand imaginile pre si la o luna?
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-10, 20:42   #19
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

impl de la 24 a fost postextractional imediat?
.
Vechi 25-09-10, 20:43   #20
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Piulitzul View Post
si care este castigul dupa toate astea?
comparand imaginile pre si la o luna?
Stoparea evolutiei prin realizarea unei latimi de gingie fixa keratinizata. Daca n-am inteles bine ma cearta RX-ul...
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-10, 20:46   #21
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Adrian Adn View Post
Stoparea evolutiei prin realizarea unei latimi de gingie fixa keratinizata. Daca n-am inteles bine ma cearta RX-ul...
cred ca se referea la" cati mm de radacina s-au acoperit" dupa toata interventia.
.
Vechi 25-09-10, 21:07   #22
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.

da, ma efer la castigul de gingie, si ma refer la orice alt castig, care este...si inca mai astept raspunsuri...
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-10, 21:20   #23
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Piulitzul, eu inteleg nedumerirea ta - sarmana pacienta a suferit atat doar pt. 2 mm de reacopreire radiculara... ?!
Uita-te la primele 2 poze- se vede clar ca 41 sufera de o afectiune gingivala rapid evolutiva care va duce in curand la pierderea dintelui.
Ei bine, studiile unor oameni mai destepti decat mine au demonstrat ca daca reusesti ca la un astfel de dinte sa realizezi la colet o banda lata de gingie fixa keratinizata, si inveti pacientul sa foloseasca o tehnica corecta de igienizare, se stopeaza evolutia recesiei, si dintele poate fi pastrat o perioada f. lunga pe arcada cu recesia existenta dar stabilizata (de fapt eu am spus in primul post ca pe pacienta nu o deranja recesia, dar o deranja teribil ideea ca isi va pierde dintele).
In concluzie - am obtinut doar 2 mm de acoperire radiculara, dar ceea ce cred eu ca e mai important, un prognostic favorabil pt. dinte si o gingie sanatoasa in jurul lui.
Citat:
Publicat initial de drcalinc View Post
impl de la 24 a fost postextractional imediat?
Nu...dar cred ca asta se vede si uitandu-te la OPG
.
Vechi 25-09-10, 23:32   #24
Ucenic timid
MD Parodontolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Aici povestea cu gingia atasata cat mai lata e fff circumspecta. Studiile lui Lindhe si Nyman au demonstrat ca se poate mentine o stare de sanatate parodontala si in cazul unei gingii atasate de 1mm, cu o tehnica corecta de periaj! Defapt nu conteaza deloc latimea ci culmea! GROSIMEA gingiei atasate. Evident ca prin tehnicile de augmentare gingivala se creste concomitent si grosimea tesuturilor gingivale. Cu aceasta tehnica nu prea se pot acoperii cu succes retractiile, dar castigul de gingie e ok (deci intr-adevar NU mergea o tehnica tunelizata standard). Problema e ca intr-adevar tehnica operatorie in astfel de cazuri e destul de invaziva fata de alte alternative (lambou avansat coronar cu grefa de tesut conjunctiv, sau translatat lateral + GTC) unde grefa isi preia o dubla vascularizatie atat din periost + tesut conjunctiv cat si din suprafata interna a lamboului (cam tot tesut conjunctiv), iar de trauma din palat nici nu mai vorbesc. Dar sa nu uitam totusi, ca grefele epitelio-conjunctive sunt standardul la care se raporteaza restul de tehnici. Felicitari pt rezultatul f frumos!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11773
P.S. Daca se are rabdare, acest tip de grefe mai prezinta un efect ciudat, de "creeping attachment", unde in timp, gingia mai creste surprinzator in sens vertical inca 1-2 mm!
rx, Tudor G., cristina ghita si alti 2 au multumit.
danblebea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-10, 23:55   #25
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.
Tolerat  -6 (+1/-7)     

RX, nu te cunosc, nu ma cunosti, dar sincer vorbesc: mi se pare super tare.
Ca unii nu vad diferenta dintre doua poze sau viseaza sa puna implante si pe amigdala palatina n-ar trebui sa te descurajeze!
cristina ghita a multumit.
.
Vechi 26-09-10, 00:35   #26
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Piulitzul, eu inteleg nedumerirea ta - sarmana pacienta a suferit atat doar pt. 2 mm de reacopreire radiculara... ?!
Uita-te la primele 2 poze- se vede clar ca 41 sufera de o afectiune gingivala rapid evolutiva care va duce in curand la pierderea dintelui.
Ei bine, studiile unor oameni mai destepti decat mine au demonstrat ca daca reusesti ca la un astfel de dinte sa realizezi la colet o banda lata de gingie fixa keratinizata, si inveti pacientul sa foloseasca o tehnica corecta de igienizare, se stopeaza evolutia recesiei, si dintele poate fi pastrat o perioada f. lunga pe arcada cu recesia existenta dar stabilizata (de fapt eu am spus in primul post ca pe pacienta nu o deranja recesia, dar o deranja teribil ideea ca isi va pierde dintele).
In concluzie - am obtinut doar 2 mm de acoperire radiculara, dar ceea ce cred eu ca e mai important, un prognostic favorabil pt. dinte si o gingie sanatoasa in jurul lui.

Nu...dar cred ca asta se vede si uitandu-te la OPG
nu de alta, dar are o pozitie cam ciudata.
.
Vechi 26-09-10, 11:22   #27
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ai dreptate, l-am plasat cam palatinal.
.
Vechi 26-09-10, 12:54   #28
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
ai dreptate, l-am plasat cam palatinal.

pai de aia te-am intrebat . ca am crezut ca ai facut post extract si nu ai avut loc in sept si ai pus palatinal. nu era moarte de om.

dar, ai dreptate, daca ma uital pe rx nu mai intrebam aiurea. adik m-am uitat dar nu am copciolit .

is curios sa vad cum o sa arate grefa peste cateva luni. iti zic io pe privat eventual ce nu imi convine la ea acuma.

we placut.
.
Vechi 26-09-10, 13:27   #29
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

poti sa zici si aici, sa invatam cu totii ... Wk placut si tie !
.
Vechi 26-09-10, 16:24   #30
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
poti sa zici si aici, sa invatam cu totii ... Wk placut si tie !
nu era nika de invatat din ceea ce am vrut eu sa intreb.
.
Vechi 27-09-10, 12:27   #31
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Moise View Post
Foarte frumoss rezultatul! Vindecare ca la carte. Nicio diferenta de culoare unde ai suturat grefa!
putin off: are o afta pe brida din stanga?
modificarea de culoare apare mai tirziu, nu imediat postop
hary este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-10, 20:56   #32
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default Aspect la 1 luna jumatate

Situatia dupa 1 luna jumatate, comparativ cu situatia initiala .
Se vede vreo diferenta in starea de sanatate parodontala a lui 41 ?
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.jpg (120,5 KB, 17 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 01.jpg (108,8 KB, 18 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.jpg (138,6 KB, 17 vizualizari)
cristina ghita si patratica au multumit.
.
Vechi 30-09-10, 11:17   #33
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Situatia dupa 1 luna jumatate, comparativ cu situatia initiala .
Se vede vreo diferenta in starea de sanatate parodontala a lui 41 ?

eu zic ca da. e drept ce examenul meu clinic se limiteaza la "inspectia" unei fotografii.
nush cum sa-ti spun, dar vreau sa vad si peste cativa ani recall....
cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 30-09-10, 18:33   #34
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mi s-a parut interesant sa vedem cum arata grefa si plaga palatinala la 2,4,6 sapt, si de aceea am postat pozele cazului asa.
bineinteles voi tine pacienta in dispensarizare, sper ca va veni la recalluri si le voi putea posta periodic.
.
Vechi 30-09-10, 20:47   #35
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
mi s-a parut interesant sa vedem cum arata grefa si plaga palatinala la 2,4,6 sapt, si de aceea am postat pozele cazului asa.
bineinteles voi tine pacienta in dispensarizare, sper ca va veni la recalluri si le voi putea posta periodic.
Mie mi s-a parut interesant ce se intampla cu grefa la 2,4,6,10 zile. Am un caz in lucru ,il pozez si o sa-l postez
rx a multumit.
cristescu dragos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-10, 17:46   #36
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de hary silvasan View Post
modificarea de culoare apare mai tirziu, nu imediat postop
Cam la cat timp?
.
Vechi 12-10-10, 22:24   #37
Ucenic timid
Medic
Fara status.

.

frumos....
De curand am efectuat si eu un caz similar, dar cu retractie mai mare. Motivul pt care am practicat interventia aminitita este raspunsul favorabil la igienizarea facuta de mine, unde am observat regenerarea epiteliala nu prin crestere, ci prin modificarea favorabila a culorii zmeurii in culoare roz.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11773
Am practicat in schimb grefa conjunctiva pt a permite sutura palatului. Sangerarea intalnita de etiologie arteriala am rezolvat-o cu ultima achizitie a unui cauter cu radiofrecventa. Inainte aveam un termocauter tip pen-like si inainte de acela, ac cu ata.
Oricum relativ la critica pe care o soliciti, o formulez mai mult in intrebare: De ce ai riscat prelevarea grefei epitelio conjunctive adiacent implantului - eventualele complicatii ale situsului donor putand interfera cu vindecarea postimplantara, mai lipsit de riscuri fiind prelevarea de grefa din palatul controlateral.
doco este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-10-10, 10:23   #38
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc doco pt. comentariu, si bine ai venit pe forum !
Intrebarea ta e foarte pertinenta, si intr-adevar am avut un motiv pt care am folosit palatul din zona implantului ca zona donoare.
Pacientei ii explicam de mai bine de 1 an ca are nevoie de aceasta interventie, si o tot amana. Am programat faza de descoperire chirurgicala a implantului 24 (pe care am realizat-o prin tehnica lamboului vestibular deplasat apical, pt. marirea zonei de gingie fixa keratinizata pe versantul V in dreptul implantului) si la o saptamana dupa, pacienta s-a hotarat sa faca si grefa.
Nu putea deci sa manance pe stg, trebuia sa manance pe dreapta, asa ca am exclus-o ca zona donoare.
Oricum implantul este deja osteointegrat si recoltand grefa la distanta de coletul lui, nu cred ca l-am pus in pericol in vreun fel.
cristina ghita a multumit.
.
Vechi 25-09-11, 20:30   #39
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Un recall la 9 luni, pe care nu l-am postat din lipsa de timp ... igiena din pacate nu mai era suficient de buna, se vede tartrul depus pe IInf.
Zilele astea trebuie sa o chem la recall-ul de 1 an, sper sa fi fost mai atenta cu igiena.
Apropo de discutiile anterioare : vi se pare ca grefa are o culoare inestetica ?
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.jpg (433,2 KB, 19 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 3.jpg (443,1 KB, 15 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.jpg (461,1 KB, 12 vizualizari)
augustin, raulsiladi, Radu si alti 3 au multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, 38, achizitie, ani, attach, caz, cicatrice, clasa, continuare, dinte, estetic, etic, finala, fixa, grefa, intrebare, iv, lambou, mm, nivelul, osoase, pacienta, palat, paro, place, pozitionare, prezenta, primul, tratamentului, vestibular

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:41) timp.

Alegeti schema de culori preferata: