Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

retractie gingivala+sensibilitate 3.3

discutie din eugenol.ro : Buna seara!....pe scurt....pacienta 22 de ani,retractie gingivala 3.3, 3 sau 4 mm cu sensibilitate mare la atingerea coletului expus ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Parodontologia
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree7Multumiri
  • 1 Scris de alin dinca
  • 1 Scris de danblebea
  • 5 Scris de hary

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 04-05-10, 23:45   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default retractie gingivala+sensibilitate 3.3

Buna seara!....pe scurt....pacienta 22 de ani,retractie gingivala 3.3, 3 sau 4 mm cu sensibilitate mare la atingerea coletului expus si la stimuli termici,usturime gingivala la periaj.Din anamneza rezulta periaj intempestiv,de 3,4 ori,miscare verticala energica cu dintii frontali in ocluzie cap la cap.nu face o miscare circulara a mainii dinspre gingie spre dinte,ci una verticala cu periuta doar in contact cu dintele,care se propteste puternic in marginea gingivala.Nu prezinta tartru supragingival(posibil subgingival,o sa verific)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/parodontologia/10635-retractie-gingivala-sensibilitate-3-3-a/
Ma gandescs ca fiind dreptace,actioneaza puternic pe partea stanga,astfel se explica doar retractie 3.3.
Ma gandeam sa fac asa:detartraj(cu anestezie la 3.3),periaj si florizare(repetata mai des pe 3.3),corectarea periajului,sensodine-pasta,corsodil-apa de gura,recaldent......E bine?
Mai revine gingia la loc?Va disparea sensibilitatea?
mase este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-10, 23:51   #2
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

probabil. Nu. Posibil.
Vechi 05-05-10, 00:00   #3
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sa treaca pe o periuta "soft".
Probabil e o combinatie periuta "medium" sau tare cu o tehnica de periaj agresiva inceputa exact la 3.3. Si cum la tehnica de periaj va renunta mai greu, indica-i o perie moale.
Pacat ca nu exista (dupa cate stiu) Elmex Gelee in RO. Cu asta in vreo 3-4 saptamani ar scapa de sensibilitate...
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-05-10, 01:34   #4
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Ceau
da posibil dar asha tratezi doar efectul - sensibilitatea nu si
cauza -retractia
retractziile gingivale provin de la o combinatie de factori
trauma la periaj, cea ocluzala, tipul de gingie, pozitia dintelui
pe arcada fiind unele dintre ele
eventual ameliorarea tuturor si o interventie chirurgicala pentru
a corecta si opri avansarea recesiei ar fi o optiune
mase a multumit.
Vechi 05-05-10, 11:39   #5
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alin dinca View Post
Ceau
da posibil dar asha tratezi doar efectul - sensibilitatea nu si
cauza -retractia
retractziile gingivale provin de la o combinatie de factori
trauma la periaj, cea ocluzala, tipul de gingie, pozitia dintelui
pe arcada fiind unele dintre ele
eventual ameliorarea tuturor si o interventie chirurgicala pentru
a corecta si opri avansarea recesiei ar fi o optiune
Da,azi am consultat-o mai amanuntit si aveti dreptate.De fapt e un cerc vicios.Pacienta are respiratie orala,cauzata de polipi.Astfel s-a produs o dezocluzie ocluzala prin inocluzie frontala iar dintii frontali "isi cauta antagonistii",retrctia manifestandu-se si la ceilalti dinti......La toate acestea a contribuit si pacienta cu periaj intempestiv de 4,5 ori pe zi pana a facut rani la gingii.Am pus-o sa faca o panoramica sa vad starea osului,apoi o sa incepem cu scoaterea polipilor,redresare ortodontica si eventual grefa.Pana atunci sper sa rezolv sensibilitatea coletului,care e foarte puternica.
.
Vechi 05-05-10, 11:42   #6
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da asa e, insa se intampla de multe ori ca recesia ggv sa fie de ceva vreme acolo, si sa se mentina exact la aceeasi parametri.
Problema e doar cand se agraveaza, adica recesia merge mai departe si apare eventual si inflamatie. Daca ramane asa, eu as trata-o initial doar simptomatic, si as face bineinteles si o analiza a ocluziei, static si dinamic, plus indicatiile de rigoare in ceea ce priveste periaj, etc.
Se poate trai ani la rand cu o recesie ggv la un singur dinte (dupa cate am inteles e numai un dinte implicat), fara sa te apuci de la bun inceput de chirurgie.
.
Vechi 05-05-10, 11:44   #7
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de mase View Post
Da,azi am consultat-o mai amanuntit si aveti dreptate.De fapt e un cerc vicios.Pacienta are respiratie orala,cauzata de polipi.Astfel s-a produs o dezocluzie ocluzala prin inocluzie frontala iar dintii frontali "isi cauta antagonistii",retrctia manifestandu-se si la ceilalti dinti......La toate acestea a contribuit si pacienta cu periaj intempestiv de 4,5 ori pe zi pana a facut rani la gingii.Am pus-o sa faca o panoramica sa vad starea osului,apoi o sa incepem cu scoaterea polipilor,redresare ortodontica si eventual grefa.Pana atunci sper sa rezolv sensibilitatea coletului,care e foarte puternica.
apai n-ai zis ca gg e inflamata si nici de restul! vorbesc si eu aiurea-n tramvai...
"dezocluzie ocluzala" , asta da termen stiintific ;-))

Modificat ultima data de Mona Lisa; 05-05-10 la 11:45. Motivul: adaug.
.
Vechi 05-05-10, 11:49   #8
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mona Lisa iar citesti pe sarite
in postul de deasupra postului tau scrie ca sunt totuşi afectaţi si ceilalţi dinti. Din cauza unei "dezocluzii ocluzale"
mase, ca desensibilizant eu folosesc duraphat de la colgate. Se găseşte sub doua forme,in carpule ca si anestezicul sau in tub. Rezultatele mi se pare foarte bune. Sper ca se găseşte si in România.
Vechi 05-05-10, 13:30   #9
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am scris in paralel cu mase, dar el a postat mai repede, sico
cred ca Duraphat se gaseste si in RO, daca nu, este in mod sigur ceva asemanator, trebuie interesat.
.
Vechi 05-05-10, 14:07   #10
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Of,am vazut si eu "termenul stiintific'....Eram in intarziere si am scris fara sa mai citesc...si fara sa gandesc.....pacat ca nu mai pot corecta.......inocluzie sagitala.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10635
Intradevar,gingia cu un lizereu rosu e doar in dreptul lui 3.3,care are si sensibilitatea cea mai puternica(deja refuza sa se mai perieze).Si la 4.3 e un inceput de retractie cu usoara sensibilitate iar la ceilalti centrali inf e doar o usoara sensibilitate sub marginea gingivala,dar fara retractie vizibila.E clar ca se zbate puternic la periaj,dovada si micile rani de pe gingia frontalilor,mai e si dreptace,astfel explic retractia masiva pe stanga......Cel mai aiurea e ca trebuie sa-i spun ca e posibil sa scoata polipii,sa-si puna aparat si sa mai faca si o grefa,daca se dovedeste ca asta e cauza.....Pana atunci tratez efectul:corectare periaj,periuta soft,masaj gingival,apa de gura,recaldent......
.
Vechi 22-05-10, 02:41   #11
Ucenic timid
MD Parodontolog
Fara status.

.

Sustin ce zice si Alin, se rezolva intr-o sedinta: deoarece vorbim de un canin, se indica lambou avansat coronar cu grefa de tesut conjunctiv. Daca se opereaza microchirurgical, trauma operatorie este minima, si in 3 saptamani arata perfect estetic si evident fara simptomatologie. Dup-aia poate sa treaca pe tot felul de periutze si ape si fluorizari etc
mase a multumit.
danblebea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-06-10, 12:22   #12
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
Tolerat  -5 (+1/-6)     

mase,eu zic sa ii faci o interventie cu lambou in stagiu la odonto. daca nu,zi-i ca ce are ea este f grav si ai consultat si internetul si ai informatii variate,vagi si ca cel mai bine e sa ii scoti nervul ca acolo oricum va fi carie care va durea f tare din moment ce ea refuza sa se mai spele.dupa care ii pui ionomer:usor de aplicat,daca vrei poti sa pui si fir,daca nu,nu,e auto,nu mai astepti dupa lampa...Daca e fitzoasa,pt fizionomie,ca tot nu iei bani de la pacienti...coroana ceramica..ceramica roz la colet,frumos.sper sa iti iese ghidajul ...cere ajutorul mai marilor profi ,ca de nu...retractie mai mare si e cerc vicios...deci extractie din prima, de la 22 de ani si o certi cat mai mult ca nu se spala pe dinti
cristina123 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-06-10, 12:30   #13
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cristina, e foarte bine ca incerci sa citesti si sa postezi pe forum, dar e preferabil sa postezi ceva constructiv !
.
Vechi 07-06-10, 22:28   #14
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
Publicat initial de rx View Post
Cristina, e foarte bine ca incerci sa citesti si sa postezi pe forum, dar e preferabil sa postezi ceva constructiv !
nu, nu oana, mai las-o...ca eu nu m-am mai prapadit de ras atata de multicel, pe forum,...poate de pe vremea lui Andu', Lu' si mada...
cristina...i'm all eyes adn ears...shoot!
.
Vechi 07-06-10, 22:44   #15
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

a trecut o luna... cum e pacientul?

il mai doare?
Poate pui o fotografie a zonei...
.
Vechi 10-06-10, 00:21   #16
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina123 View Post
mase,eu zic sa ii faci o interventie cu lambou in stagiu la odonto. daca nu,zi-i ca ce are ea este f grav si ai consultat si internetul si ai informatii variate,vagi si ca cel mai bine e sa ii scoti nervul ca acolo oricum va fi carie care va durea f tare din moment ce ea refuza sa se mai spele.dupa care ii pui ionomer:usor de aplicat,daca vrei poti sa pui si fir,daca nu,nu,e auto,nu mai astepti dupa lampa...Daca e fitzoasa,pt fizionomie,ca tot nu iei bani de la pacienti...coroana ceramica..ceramica roz la colet,frumos.sper sa iti iese ghidajul ...cere ajutorul mai marilor profi ,ca de nu...retractie mai mare si e cerc vicios...deci extractie din prima, de la 22 de ani si o certi cat mai mult ca nu se spala pe dinti
Cristina,stii ca e aproape imposibil ceea ce spui tu referitor la operatia cu lambou.....sau poate la voi la cluj e o alta viata.....Foarte grav nu mi se pare ca e.Are o dantura foarte bine ingrijita,grozavia fiind facuta tocmai din cauza unui periaj prea des si prea puternic.....si incorect.De la partea cu devitalizarea chiar m-ai pierdut,eu merg pe principiul de a conserva cat mai mult posibil (atat vitalitatea ,cat si resturi radiculare)atat cat se poate.
Retractia s-a stopat in urma corectarii periajului,iar sensibilitatea e mai mica,dar nu a disparut.....ii fac in continuare badijonari cu desensibilizanti....Carie nu are cum sa faca in zona aia,caci toata atentia acolo se indreapta,sa zicem ca e cea mai rasfatata zona din cavitatea orala,iar glassionomer sau compozit acolo nici gand,doar nu ma bag sa-i maresc chiar eu retractia.......Faza cu extractia cred ca e o gluma,nu?
Deocamdata monitorizarea periodica mi se pare cea mai eficienta metoda...
.
Vechi 11-06-10, 00:20   #17
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

[QUOTE] Cristina,stii ca e aproape imposibil [QUOTE]

eu cred ca nu are rost sa ii mai dai explicatii, eu sper, da sper rau de tot ca ce a scris acolo a scris asa la misto. Incredibil, cum s a ajuns de la dintele vital fix la extractie! OMG

ai putea sa i recomanzi periuta de la parodontax, care e incredibil de soft,mi am luat o pentru mine si iti spun sigur ca n ai cum sa ti traumatizezi gingia cu ea.
Vechi 11-06-10, 16:19   #18
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de mase View Post
daca-i faci o grefa, cred ca poti rezolva sensibilitatea dintelui.Daca nu se "prinde" grefa, va fi mai rau ca inainte.
Cred ca e singura optiune valabila pe termen lung.
Totusi, e foarte interesant cum se sustin pareri, fara se fie macar o poza a cazului. (inclusiv eu)

-un caz similar( banuiesc)- sensibilitate, grefa, la 1 luna dispare sensibilitatea complet
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Picture 5.jpg (246,4 KB, 43 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 017.jpg (79,8 KB, 34 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 27.jpg (291,5 KB, 39 vizualizari)
rx, Ileana, rumbu si alti 2 au multumit.
hary este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-06-10, 17:25   #19
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

foarte frumos

grefa libera? sau lambou repozitionat?
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-06-10, 18:03   #20
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

grefa libera epiteliala
.
Vechi 13-06-10, 13:37   #21
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

glumeam,clar.you are all too serious. mase nu a pus poze,nu a decris cazul suficient sa puna si el poza ceva,cum a spus dr mclupu si il ajutam cu sfaturi.numai dr barata s-a prins de glume?!?!you are too serious again.oricum pacientul e din ce in ce mai bine si o sa fie f bine
.
Vechi 13-06-10, 21:22   #22
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina123 View Post
....oricum pacientul e din ce in ce mai bine si o sa fie f bine
insinuezi k esti tu pacienta ca sa te scoti !!!???
Vechi 15-06-10, 23:50   #23
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

victor stanciulescu,te asigur ca nu sunt eu pacienta,citesc doar cu atentie ce a zis dr care o trateaza, a zis ca se simte mai bine pacienta
.
Vechi 28-07-10, 07:59   #24
Ucenic
MD Chirurg Oral
DDS, MSc, PhD

.

mai exista si o alta varianta de aplicarea grefei, respectiv sa faci un buzunar pe vestibular in dreptul retractie gingivale iar grefa sa o introduci acolo iar peste sa pui niste fire doar pt a nu glisa grefa.oricum frumos...mai ai un caz asemanator cu rezultate f bune.bravo!
dr.jones este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-08-10, 23:57   #25
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna,revin cu un nou caz. Un prieten apropiat,care are un status dentar de invidiat,adica i-am inlocuit 2 obturatii vechi de amalgam pe 36 si 47,in rest nicio probl odontala,are retractii in cadranele 1 si 4. I-am verificat ocluzia static si dinamic,dar la slef selective inca nu ma bag,m-am gandit ca la urmat venire a prof. Coca in Ro l-as putea duce.Facea periaj intempestiv,acum i-am explicat si nu mai face,dar problema lui este ca se trezeste diminetata cu gingiile sangerande,peste zi nu are aceasta probl. Nu are gingivita,nu are nici sensibilitate la dintii cu retractie,dar il deranjeaza f tare sangerarea. Din ce cauza se intampla asta?
anatooth este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-08-10, 11:15   #26
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de anatooth View Post
Buna,revin cu un nou caz. Un prieten apropiat,care are un status dentar de invidiat,adica i-am inlocuit 2 obturatii vechi de amalgam pe 36 si 47,in rest nicio probl odontala,are retractii in cadranele 1 si 4. I-am verificat ocluzia static si dinamic,dar la slef selective inca nu ma bag,m-am gandit ca la urmat venire a prof. Coca in Ro l-as putea duce.Facea periaj intempestiv,acum i-am explicat si nu mai face,dar problema lui este ca se trezeste diminetata cu gingiile sangerande,peste zi nu are aceasta probl. Nu are gingivita,nu are nici sensibilitate la dintii cu retractie,dar il deranjeaza f tare sangerarea. Din ce cauza se intampla asta?
cred ca este o mica eroare in prezentarea cazului.singerare fara inflamatie?
poza????
fara un dg. corect nu cred ca se poate aplica un tratament corect...parerea mea...
.
Vechi 06-08-10, 15:14   #27
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

voi incerca data viitoare sa pozez pac,dar da!nu are inflamatie
.
Vechi 06-08-10, 15:34   #28
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
voi incerca data viitoare sa pozez pac,dar da!nu are inflamatie
scuze ca insist, dar cum cum curge singele? asa pur si simplu?(sunt eu toma necredinciosu')
.
Vechi 09-08-10, 12:37   #29
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

nu stiu cum curge....ce intrebare..mi-a spus ca dimineata cand se trezeste,inainte de periaj,vede gingiile sangerande,inca n-a venit sa postez cazul,maine sper sa reusesc sa pozez
.
Vechi 24-03-18, 14:50   #30
SUNT BANAT!
Pacient
Fara status.

.

Citat:

Incredibil cum atatea facultati si cunostinte specifice nu pot inlocui chestii native..... E EVIDENT CA OMUL SUFERA DE BRUXISM ! ....si n-am nicio treaba cu medicina....
ady7 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, buna, cauta, cauza, citesti, colgate, constructiv, dintelui, dinti, folosesc, forme, forum, interesant, intrebare, iv, lambou, libera, lisa, luna, lung, mm, ocluzale, pacienta, pare, perie, postului, poza, rezolva, sensibilitatea, tau

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:56) timp.

Alegeti schema de culori preferata: