Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

afectare parodontala...35ani

discutie din eugenol.ro : Pacient de 35 ani...se prezinta la cabinet pentru primul detartraj din viata lui.. ..muncesc in 2 sedinte sa eliberez ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Parodontologia
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree12Multumiri
  • 1 Scris de sico
  • 2 Scris de Tudor G.
  • 3 Scris de Mona Lisa
  • 1 Scris de dr.Brata
  • 4 Scris de Tudor G.
  • 1 Scris de sweetvanilla

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 06-04-10, 19:57   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default afectare parodontala...35ani

Pacient de 35 ani...se prezinta la cabinet pentru primul detartraj din viata lui....muncesc in 2 sedinte sa eliberez bietii dinti de tartrul bine intepenit si constat ca are pungi parodontale la nivelul molarilor.Nu prezinta nici o carie doar molilitate gradul 1-2 la un 37 care nu are vecin mezial.La sondare parodontala 3 - 4mm chiar 5mm interproximal(molari si premolari),nu a avut niciodata abcese parodontale.Inferior vestibular prezinta recesii de 2-3 mm oral dupa detartraj.As vrea sa incep un tratament prin chiuretaje subgingivale riguroase la nivelul molarilor si premolarilor dar si pe cale generala cu antibiotic si vaccin.Pacientul este de acord si asteapta cu nerabdare noua programare.Pentru antibioterapie tetraciclina in 3 doze de 250mg asociat cu metro si vaccin stafilococic pentru 15 zile....ce parere aveti?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/parodontologia/10404-afectare-parodontala-35ani/
opt vine mai tarziu...
sorabela2000 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-10, 20:35   #2
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ce vaccin?
eu ti-as recomanda sa incerci tratamentul Charon.si dupa aceea daca pacientul se tine de treaba poti trece mai departe daca e nevoie.
sweetvanilla a multumit.
Vechi 06-04-10, 21:06   #3
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

"pe ce te bazezi" cand te gandesti sa administrezi atb prezentului pacient? ce efect crezi ca vor avea?
vaccin- no comment.

iata cum as face eu: instructaj de igienizare, OSFMD, eventual cautat & indepartat alti fact. favorizanti, (intr-un cuvant phase I therapy), recall de 3 luni si apoi m-as gandi si la altceva daca este cazul.
cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 06-04-10, 22:52   #4
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Tudor G. View Post
"pe ce te bazezi" cand te gandesti sa administrezi atb prezentului pacient? ce efect crezi ca vor avea?
vaccin- no comment.

iata cum as face eu: instructaj de igienizare, OSFMD, eventual cautat & indepartat alti fact. favorizanti, (intr-un cuvant phase I therapy), recall de 3 luni si apoi m-as gandi si la altceva daca este cazul.
cu stima si respect,
tudor g.
corect ....incepe cu lucrurile simple...unde gasesc amanunte despre tratamantul Charon...aaa si inca ceva era organizata pe undeva o biblioteca cu link catre diverse carti pdf...nu o mai gasesc ...daca isi face careva pomana sa-mi dea link
Vechi 06-04-10, 23:06   #5
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Question

nu te supara, dar unde ai gasit acest tratament medicamentos, si de unde crezi ca s-ar potrivi situatiei descrise de tine??

Nu te ambala asa de tare! Mobilitate patologica nu exista (dupa descrierea ta), poate doar una - sau doar la cativa dinti - sondari de 4-5 mm, care nici macar nu e asa de dramatic (adica sunt pacienti care "apar" la noi the first time si cu 8-9mm cu dinti care se balangane)
Uita de atb, mai ales tertaciclina, care daca da reactii alergice, complici situatia inutil.
Fa foarte bine curat peste tot, si la un recall de 3-4 luni, vei vedea ca retractiile ggv. s-au redus, iar gingia s-a atasat de dinti si nu mai apare sangerare la periaj; cam asta ar trebui sa fie o evolutie buna.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10404
Si spune-i omului ca daca nu coopereaza, si nu vine periodic la curatiri prof. si la controale, nici n-are rost sa mai discutati!!!!
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-10, 23:48   #6
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default atb

prost obicei cu atb astea...tragi cu tunul dupa musca...dar daca pleaca pac fara reteta mdea...hmmm nu da bine...iau atb dar nu s-ar spala cum trebuie nici morti..dar atb cat mai multe augmentin daca se poate(eu scriu amoxi vine pac cu augmentin...a zis la farmacie ca e mai bun...)
Vechi 07-04-10, 10:19   #7
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

stiu ca in astfel de situatii trebuie sa mergi si local si general..stiu ca tretraciclina se concentreaza in santul gingival si are efecte pozitive in boala parodontala... scrie si prin cartile de parodonto....pacientul e constiincios cu igiena acum....
am mai avut o situatie similara la o pacienta de aceeasi varsta si facea abceese regulat deci era recidiva afectiunea parodontala si s-a stabilizat cu augmentin metro si cantastim ..igiena era ok..folosea periute interdentare si dusuri bucale ...dintii mobili erau devitalizati si imobilizati cu atele de compozit...pacienta a facut in urma cu ceva timp o interventie la inferiorii frontali cu emdogain care a esuat(gingia era subtire)..cristalele erau vizibile si se plangea ca din cand in cand mai simte o bobita prin gura mai dura..
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10404

nu stiu daca chiar trebuie sa aruncam cu antibioticele dar nici folosite aiurea...
.
Vechi 07-04-10, 10:46   #8
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sorabela2000 View Post
stiu ca in astfel de situatii trebuie sa mergi si local si general..stiu ca tretraciclina se concentreaza in santul gingival si are efecte pozitive in boala parodontala... scrie si prin cartile de parodonto....pacientul e constiincios cu igiena acum....
am mai avut o situatie similara la o pacienta de aceeasi varsta si facea abceese regulat deci era recidiva afectiunea parodontala si s-a stabilizat cu augmentin metro si cantastim ..igiena era ok..folosea periute interdentare si dusuri bucale ...dintii mobili erau devitalizati si imobilizati cu atele de compozit...pacienta a facut in urma cu ceva timp o interventie la inferiorii frontali cu emdogain care a esuat(gingia era subtire)..cristalele erau vizibile si se plangea ca din cand in cand mai simte o bobita prin gura mai dura..

nu stiu daca chiar trebuie sa aruncam cu antibioticele dar nici folosite aiurea...
asta-i ca si in bancul ala, cand merge unul la dermatolog si se plange - D-nul doctor, mi-a aparut o zgabeatza pa piele, am incercat cu de toate, cu alifii, pomezi si diferite creme si n-a trecut. Ce sa ma fac, sunt disperat!!!
La care doctorul ii spune da┬┤ cu apa si sapun ati incercat??!!
Asa si aici, se prescriu o gramada de medicamente, fara sa se insiste la "curatenie"
...totusi, de unde treaba cu trtraciclina, unde scrie ca este indicata in pungi parodontale de 3-4mm (care, iertat sa-mi fie tupeul, sunt inca in limitele acceptate ), si la recesii ggv de 1-2mm, cu care poti trai mult si bine, daca te speli pe dinti, fara sa fie nevoie neaparat sa le dai tetraciclina???

Modificat ultima data de Mona Lisa; 07-04-10 la 10:47. Motivul: corect
.
Vechi 07-04-10, 11:06   #9
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

spalare pe dinti dupa fiecare masa in prima faza pana se mai intemeaza treburile; dupa aia seara si dimineata; clatire cu apa de gura obligatoriu; apai daca nu-i schimbi naravul nespalarii tratamentele sunt paleative.
Vechi 07-04-10, 11:14   #10
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

multumesc dar nu ma ajuta bancul tau....pe undeva am scris emdogain din greseala...nici de corectat ...dar ma rog ...
ma interesa mai mult daca in situatii asemanatoare faceti ceva...altceva..
stiu de la o dr cu specializare ca detalii nu prea se da..ca de....asa ca.. ma asteptam la un astfel de raspuns..
--------------------------
paleative...corect. multumesc!
.
Vechi 07-04-10, 11:18   #11
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
multumesc dar nu ma ajuta bancul tau.
daca ti se pare banc e nasol.
Vechi 07-04-10, 13:34   #12
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
multumesc dar nu ma ajuta bancul tau....pe undeva am scris emdogain din greseala...nici de corectat ...dar ma rog ...
ma interesa mai mult daca in situatii asemanatoare faceti ceva...altceva..
stiu de la o dr cu specializare ca detalii nu prea se da..ca de....asa ca.. ma asteptam la un astfel de raspuns..
paleative...corect. multumesc!
nu-i nimik, da-i cu tertacicline,/ sho sa fie biiine
.
Vechi 07-04-10, 15:22   #13
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

sora'lu'arabela...ca-sa nu mai spunem noi bancuri, nu postezi tu un opg si niste poze cu aspectul clinic?...poate se transforma asa zisele bancuri in povesti nemuritoare...

p.s. ca si eu am o pacienta cu iritatii gingivale de la ...si o doare si o pisca...ce sa ii pun sa-i treaca? am incercat cu crema de galbenele si ceai de rostopasca, dar zice ca e amar si o supara cand doarme...noh ceva de genu asta e expunerea cazului tau...fara sa te superi, daca e cu adevarat important pt tine si pacient, incerca sa documentezi cum se cuvine cazul...
p.p.s. acuma o sa imi spui ca nu ai aparat cu ce sa faci niste amarate de poze...stiu poezia
danblebea a multumit.
.
Vechi 07-04-10, 18:00   #14
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
stiu ca in astfel de situatii trebuie sa mergi si local si general...
din nou, "pe ce te bazezi" cand zici ceea ce am subliniat eu mai sus?
ce dg. ai care sa justifice asa ceva?

@opera lu' Leonardo:

Citat:
dar unde ai gasit acest tratament medicamentos

Citat:
... scrie si prin cartile de parodonto....
vezi daca citeai atenta? ti-a raspuns sorabella inainte.
acuma ramane de vazut care carti (vezi mai jos).

pe mine insa fraza asta m-a terminat:
Citat:
dintii mobili erau devitalizati
(mai ales ca la data inscrierii scrie mai 2007).

ce recomand eu: sorabella, acum ca nu mai ai de dat examene (mai demult scria student in dreptul numelui tau, vad ca acum scrie med. dentist), da un delete mare si lung la majoritatea parodonto pe care ai avut-o de spus la examene. si apoi na de-aci:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

81 de parai cartea cu transport cu tot, e un adevarat chilipir.
Lindhe din 2008 n-am gasit asa heftin. da' nici n-am cautat decat 2 minute.

cu stima si respect,
tudor g.

PS: si altii au avut o epoca de dinainte sa citeasca vreo carte "mare". si altii de pe-aici au sperat ca reduc mobilitatea cu devitalizari, bai cu namol, prafuri.
eu personal invidiez generatia celor care au avut acces la comert electronic, eugenol etc. inca din studentie. "pe vremea noastra"(ce uraaaattt sunaaa!) , iti trebuia viza ca sa ajungi la cea mai apropiata librarie in care puteai gasi vreo asemenea carte. nu-ti mai spun ce sentimente aveai cand vedeai pretul. nu ca astea ar fi niste scuze. este un indemn de a profita de niste porti deschise. si sujenolul e una din acele porti.
Vechi 07-04-10, 23:01   #15
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

uite, din editia a X-a a lui Carranza,
citeste capitolul 49: "Phase I Periodontal Therapy":
Link [Necesita inregistrare pentru acces.].

de data asta nu "ma " mai rad, vorba lui Tudor
.
Vechi 07-04-10, 23:14   #16
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
sora'lu'arabela...ca-sa nu mai spunem noi bancuri, nu postezi tu un opg si niste poze cu aspectul clinic?...poate se transforma asa zisele bancuri in povesti nemuritoare...

p.s. ca si eu am o pacienta cu iritatii gingivale de la ...si o doare si o pisca...ce sa ii pun sa-i treaca? am incercat cu crema de galbenele si ceai de rostopasca, dar zice ca e amar si o supara cand doarme...noh ceva de genu asta e expunerea cazului tau...fara sa te superi, daca e cu adevarat important pt tine si pacient, incerca sa documentezi cum se cuvine cazul...
p.p.s. acuma o sa imi spui ca nu ai aparat cu ce sa faci niste amarate de poze...stiu poezia
Exact! Clinic si paraclinic.Nici macar nu stim despre ce vorbim.Bine, sunt unii care pun un diagnostic doar uitindu-se la radiografie, sau unii care atunci cind citesc cuvintele "punga parodontala" iti tin un curs( pe linga, binenteles).
Citat:
Publicat initial de Tudor G. View Post
din nou, "pe ce te bazezi" cand zici ceea ce am subliniat eu mai sus?
ce dg. ai care sa justifice asa ceva?

@opera lu' Leonardo:

vezi daca citeai atenta? ti-a raspuns sorabella inainte.
acuma ramane de vazut care carti (vezi mai jos).

pe mine insa fraza asta m-a terminat:

(mai ales ca la data inscrierii scrie mai 2007).

ce recomand eu: sorabella, acum ca nu mai ai de dat examene (mai demult scria student in dreptul numelui tau, vad ca acum scrie med. dentist), da un delete mare si lung la majoritatea parodonto pe care ai avut-o de spus la examene. si apoi na de-aci:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

81 de parai cartea cu transport cu tot, e un adevarat chilipir.
Lindhe din 2008 n-am gasit asa heftin. da' nici n-am cautat decat 2 minute.

cu stima si respect,
tudor g.

PS: si altii au avut o epoca de dinainte sa citeasca vreo carte "mare". si altii de pe-aici au sperat ca reduc mobilitatea cu devitalizari, bai cu namol, prafuri.
eu personal invidiez generatia celor care au avut acces la comert electronic, eugenol etc. inca din studentie. "pe vremea noastra"(ce uraaaattt sunaaa!) , iti trebuia viza ca sa ajungi la cea mai apropiata librarie in care puteai gasi vreo asemenea carte. nu-ti mai spun ce sentimente aveai cand vedeai pretul. nu ca astea ar fi niste scuze. este un indemn de a profita de niste porti deschise. si sujenolul e una din acele porti.
Da, dar pe alea pe care le aveati le citeati de 4-5 ori.Si stiati pe dinafara continutul si substraturile.Acum lumea se baga direct la articole de pe net, carti de afara.Nu pot vorbi chiar pe sleau, dar unele carti ale noastre "conspecteaza" cam tot ce a aparut pe afara pina in 2007
dr.Brata a multumit.
sweetvanilla este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, apa, augmentin, bancul, biblioteca, buna, cauta, dinti, diverse, faza, gura, indepartat, luni, masa, mm, nevoie, obligatoriu, osfmd, pacientul, pare, prima, punga parodontala, recall, rece, recomanda, seara, tau, tratamentele, tratamentul, vaccin

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (18:17) timp.

Alegeti schema de culori preferata: