Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

eruptii intarziate

discutie din eugenol.ro : pacienta 21 ani,se prezinta la cabinet pt rezolvarea aspectului estetic.dupa cum se vede pe opt ordinea este inversata,caninul inclus,16 ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Ortodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree2Multumiri
  • 1 Scris de cindy
  • 1 Scris de patratica

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 29-11-09, 14:31   #1
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default eruptii intarziate

pacienta 21 ani,se prezinta la cabinet pt rezolvarea aspectului estetic.dupa cum se vede pe opt ordinea este inversata,caninul inclus,16 erupt in vestibul,super cariat iar 15 erupe in locul molarului.ce sanse ii dati?daca aveti nevoie de rx din alta incidenta sau de poze o sa va trimit
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC04697_opt.jpg (100,0 KB, 27 vizualizari)
cindy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-11-09, 15:36   #2
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Ar fi utile intr-adevar niste poze clinice, si poate o rx axiala de palat. Situatia in hemiarcada 1 ar fi : 11, 12 apoi 53 persistent, rest de 14(?), rest de 16(despre care spuneai ca e erupt in vestibul?) , apoi 17 si 18, daca inteleg eu bine, daca nu te rog sa ne mai dai detalii.
Intra maxilar eu vad inclus intr-adevar 13, dar parca ar fi 2 premolari inclusi, deci 14 si 15, dar daca e asa, ce persista pe locul lui 14, ca parca nu arata a 54? sau?
Te asteptam cu lamuriri. Succes
Ps. arata interesant si radioopacitatea apicala de la nivelul radacinii meziale a lui 37. Care oricum pare de extras. Ceva osteita condensanta?...sau poate vorbesc prostii, sa vina un chirurg
Vechi 09-12-09, 00:08   #3
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

doar patratica interesata de subiect?mersi de raspuns.situatia vazuta si clinic de mine arata cam asa:11,12 prezenti.13 inclus,53 prezent,rest de 14,16 erupt in vestibul(are morfologie de 16 chiar daca pe rx arata altfel),15 cred ca vrea sa erupa pe pozitia lui 16,si apoi binenteles 17 si 18.acum eu ma gandesc daca se poate aduce 13 la locul lui,si colaborand si cu un ortodont sa se puna ordine pe arcada aceasta.se mai implica si altii?
.
Vechi 12-12-09, 14:06   #4
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

poate asta ne mai ajuta putin.deci....
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Untitled-1.jpg (105,5 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Untitled-2.jpg (100,0 KB, 3 vizualizari)
patratica a multumit.
.
Vechi 12-12-09, 14:40   #5
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Parerea mea e ca primul molar de pe arcada e un 5 de lapte, un 65 deci, rizalizat partial de premolarul inclus (14?). Nu e mai albicios la culoare? Oricum, dupa acest presupus 65 se mai vede un rest radicular - o palatinala dintr-un 6? sau e rest de 15?
Oricum ar fi, ar trebui extrase resturile, vad ca 53 a plecat, cred ca 16 cum zici tu si 65 cum zic eu ar trebui sa plece si el, ca e rizalizata radacina meziala, si se poate incerca aducerea pe arcada a dintilor inclusi. Dar cred ca va trebui suplimentare de ancoraj, ceva mini implanturi, pentru tractiunea lor. Si prevenit pacientul de la inceput ca dintii inclusi nu totdeauna "vor" sa asculte. Succes
ps. s-ar putea daca se extrage 65/16 premolarul sa erupa spontan
dany76 a multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ani, arcada, aveti, cabi, cabinet, caninul, caria, eruptii, estetic, etic, inclus, intarziate, inversa, locul, molarului, nevoie, ordinea, ortodont, pacienta, poze, prezinta, raspuns, rezolvarea, rx, sanse

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (06:19) timp.

Alegeti schema de culori preferata: