Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

recomandare ortodont

discutie din eugenol.ro : Ati putea va rog sa imi recomandati un ortodont priceput in Bucuresti?...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Ortodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 29-11-06, 21:17   #1
Lizette
Vizitator
Fara status.

.
Default recomandare ortodont

Ati putea va rog sa imi recomandati un ortodont priceput in Bucuresti?
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-11-06, 23:01   #2
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu, da' ai putea citi acilea:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-12-06, 17:31   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Lidia Boboc, excelent raport pret-rezultate. Stiu de pe propria ocluzie si din rezultatele tuturor pacientilor trimisi la ea. daca vrei da-mi mail si iti trimit nr. tel
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-12-06, 03:29   #4
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

vorbeste si cu andiacob. Poate el e din Bucuresti si te ajuta

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-01-08, 21:42   #5
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Pot, lizette, sa iti recomand. Dar nu vreau sa fac reclama intre dentisti. Daca te intereseaza inca subiectul, trimite-mi un mesaj privat si raspund cu detalii. Ciao!
Vechi 01-08-08, 10:52   #6
La primele mesaje
Asistenta
Fara status.

.

Buna ziua. Am si eu o dorinta. Am nevoie de un ortodont din Iasi care sa se ocupe de un pacient de 41 de ani. Spuneti-mi, va rog, daca doamna doctor Zetu ar accepta un pacient asa in varsta (daca o cunoaste cineva). Va multumesc.
violett este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-08-08, 10:55   #7
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Pe vremea stagiaturii, am avut si pacienti de 70 de ani... Varsta nu este o contraindicatie si D-na Dr. Zetu este un medic foarte bun. Ai facut o alegere buna!
Vechi 01-08-08, 11:25   #8
La primele mesaje
Asistenta
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Pe vremea stagiaturii, am avut si pacienti de 70 de ani... Varsta nu este o contraindicatie si D-na Dr. Zetu este un medic foarte bun. Ai facut o alegere buna!
Multumesc de raspuns. Sunt adulti, trecuti de 40 de ani, care isi doresc sa isi "indrepte zambetul". Nu au facut-o pana acum din diverse motive. Ajung la cabinet si medicul ii respinge folosind fel de fel de motive. De acest lucru imi este frica pentru ca am simtit pe pielea mea. Am sa aflu unde are doamna Zetu cabinet si merg la dumneaei.
Va multumesc.
.
Vechi 19-08-08, 15:32   #9
La primele mesaje
MD Ortodont
Fara status.

.

Dr ZETU are cabinet str. petre tutea nr 13,bloc 913 ap.1,(bloc dyo),telefon fix 0232.278758;dar,atit ca durata de tratament este cam de 3 ani;nu stiu dc. foloseste DAEMON,SUCCES
munteanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-08-08, 23:22   #10
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Violett, de ce nu intrebi direct pe Dna Dr. Zetu daca iti ia pacientul in tratament?
da un search... si gasesti de exemplu Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

@munteanu: Daemon? ce e ala?

Nu stiu de ce un ortodont nu ar accepta pacienti mai "in varsta".
E ciudat.
E adevarat ca tratamentul poate dura mai mult, osul mai putin "elastic", deplasarile se fac mai greu..
3 ani e ca o ghilotina, depinde de anomalie, de ce vrei sa obtii,etc.. De ex daca vrei doar sa redistribui spatiul ca sa poti face refacerea zambetului prin lucrari protetice, nu cred ca dureaza 3 ani
Daca ai un tratament chirurgical ortodontic, cu siguranta 3 ani e cam "limitat".
.
Vechi 20-08-08, 19:04   #11
La primele mesaje
MD Ortodont
Fara status.

.

Default raspuns la cine e daemon?

Citat:
Publicat initial de mclupu View Post
Violett, de ce nu intrebi direct pe Dna Dr. Zetu daca iti ia pacientul in tratament?
da un search... si gasesti de exemplu Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

@munteanu: Daemon? ce e ala?

Nu stiu de ce un ortodont nu ar accepta pacienti mai "in varsta".
E ciudat.
E adevarat ca tratamentul poate dura mai mult, osul mai putin "elastic", deplasarile se fac mai greu..
3 ani e ca o ghilotina, depinde de anomalie, de ce vrei sa obtii,etc.. De ex daca vrei doar sa redistribui spatiul ca sa poti face refacerea zambetului prin lucrari protetice, nu cred ca dureaza 3 ani
Daca ai un tratament chirurgical ortodontic, cu siguranta 3 ani e cam "limitat".
Daemon e tehnica cu bracketi autoligaturanti,care scurteaza perioada de tratament,e un pic mai scumpa,dar se merita @munteanu
.
Vechi 24-08-08, 14:53   #12
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Offline: despre bracketi autoligaturanti

mi-am adus aminte de ceva...
intradevar bracketii autoligaturanti sunt mai scumpi
dar nu vad cum sa scurteze perioada de tratament.. pana la urma "ataseaza" arcul in slotul bracketului
Ce scurteaza este doar sedinta de activare: e mult mai simplu sa inchizi clapetele decat sa pui elastice..
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/ortodontie/894-recomandare-ortodont/
Avantajul este pentru practician - timp mai scurt pentru activare, mai multi pacienti pe unitatea de timp > cash flow
dezavantajul: uneori se strica clapeta autoligaturanta... si revii la elastice (unii producatori indica instrumente speciale pentru deschiderea clapetei, dar romanul inventiv foloseste sonda dentara )

pentru pacient e avantajos datorita sedintei mai scurte, dezavantaj daca vrea elastice colorate (ajungi tot la functionalitatea bracketului obisnuit, dar cu un cost mai mare)

my 2 cents
.
Vechi 24-08-08, 16:06   #13
La primele mesaje
MD Ortodont
Fara status.

.

ptr. Ciprian:

DAMON-este th. "sliding doors",bracketi mai mici decit cei clasici,ceea ce confera o igiena f. buna;deci,conceptul in sine duce la scurtarea duratei de tratament,nu sedinta de activare;pacientul este chemat la intervale mai mari de timp decit cel obisnuit, si sunt cazuri de ex. terminate in 16 luni cu 10 activari;si majoritatea cazurilor nu necesita extractii(bineinteles ,acolo unde se impune se fac extractii)si obtinem per total si un profil bun(DAMON smile)
cred ca acum am fost suficient de explicita
have a nice day!
.
Vechi 03-09-08, 14:11   #14
La primele mesaje
Asistenta
Fara status.

.

Buna ziua.
Spuneti-mi, va rog, aveti cunostinta daca in Iasi se pun aparate Damon? Cine? Multumesc
.
Vechi 03-09-08, 22:13   #15
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de munteanu View Post
ptr. Ciprian:

DAMON-este th. "sliding doors",bracketi mai mici decit cei clasici,ceea ce confera o igiena f. buna;deci,conceptul in sine duce la scurtarea duratei de tratament,nu sedinta de activare;pacientul este chemat la intervale mai mari de timp decit cel obisnuit, si sunt cazuri de ex. terminate in 16 luni cu 10 activari;si majoritatea cazurilor nu necesita extractii(bineinteles ,acolo unde se impune se fac extractii)si obtinem per total si un profil bun(DAMON smile)
cred ca acum am fost suficient de explicita
have a nice day!
eu nu prea inteleg:
1. chestia cu conceptu in sine duce la scurtarea duratei de tratament. care concept ? bracketi mai mici decat cei clasici ? poate frictiunea mai mica intre arc si bracket ?

2. chestia cu extractiile: cazurile nu necesita extractii pt ca asa sunt alesi pacientii sau datorita sistemului damon nu mai e nevoie de extractii ?

3. profil bun = Damon smile ? care e legatura intre profil si suras ? cum influenteaza sistemul Damon profilu altfel decat alte tehnici ?

Thx
skillz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-09-08, 14:07   #16
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

ideea cu reducerea tratamentului se refera la prosibilitatea "exprimarii" mai bine a informatiiei din slotul fiecarul bracket datorita faptului ca sliding door (adica klapitza ) tine mai bine arcul in slot (mai ales la cele rectangulare) vis avis de elasticele obisnuite folosite (care se slabesc de la o activare la alta).

nu are nici o importanta vis a vis de marimea talpicii bracketului. uneori chiar o marime mai mica a bracketului (avantajoasa pentru pacient datorita faptului ca sunt mai putini vizibili, mai comozi, etc) nu permite crearea unui brat de forta suficient pentru derotarea eficienta unor dinti (mai ales in cazurile de macrodontie).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=894

frictiunea nu depinde neaparat de caracteristicile bracketului ci si de ale arcului
Pe de alta parte corodarea arcului in mediul oral duce la o frictine crescuta si implicit ar trebui schimbat de la o activare la alta (chiar daca se pune acelasi arc).

ideea cu extractiile probabil se refera la durata mai lunga a tratamentului in cazul cazurilor extractionale. si timpii dati acolo se refera doar la un caz obisnuit.

@ violett: conteaza mai mult ceea ce se urmareste in cursul unui tratament si nu neaparat mijloacele prin care se obtine.
Orice tip de bracketi ai folosi daca nu sunt colati de exemplu in pozitia optima vor duce cu siguranta la modificari de pozitie in final. fie ei si DAMON care pot deveni

iar ma aflu in vorba si nu sunt de specialitate
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
ani, ati, boboc, bucuresti, buna, con, contraindicatie, dentis, eugenol, forum, intereseaza, mail, medic, mesaj, ocluzie, ortodont, pacienti, pacientilor, pret, privat, raport, raspund, reclama, recomand, twisted, varsta

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
colaborare medic ortodont valentin Ortodontie 3 26-03-14 10:50

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (04:46) timp.

Alegeti schema de culori preferata: