Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

lampa foto pt orto?

discutie din eugenol.ro : Ar trebui sa-mi schimb lampa foto, si am vazut ca sunt si lampi sau accesorii speciale pentru orto. De ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Ortodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree6Multumiri
  • 1 Scris de dany76
  • 1 Scris de skillz
  • 2 Scris de ortho_dr
  • 1 Scris de dentapro
  • 1 Scris de sonila stefoni

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 01-04-09, 13:16   #1
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Question lampa foto pt orto?

Ar trebui sa-mi schimb lampa foto, si am vazut ca sunt si lampi sau accesorii speciale pentru orto. De exemplu radii-plus de la sdi (medica m3) am vazut ca are un dispozitiv special pentru orto, care din cate am inteles poate polimeriza 5 min continuu.Foloseste cineva sau ati auzit de asa ceva?
Ce m-ar interesa in mod special ar fi sa reduc timpul de polimerizare/dinte . Nu ma prea pricep la lampi, asa ca mi-ar fi utile niste sfaturi. Multumesc in avans

Modificat ultima data de patratica; 01-04-09 la 15:40.
patratica este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-04-09, 13:11   #2
Ucenic timid
MD Ortodont
Fara status.

.

De ce crezi ca ai avea nevoie de polimerizare continua timp de 5 minute?!?
La colarea bracket-urilor cu compozit foto, timpul de actiune este de 20 sec pt fiecare dinte, din cate stiu eu....
ortho_dr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-04-09, 14:37   #3
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Nu am nevoie, pentru ca fac colare directa. Ma gandesc ca poate ar fi necesar daca faci colare indirecta. Cand am vazut dispozitivul respectiv, eu nestiutoarea in tehnologie, m-am gandit ca poate sunt chestii speciale pentru orto de care nu stiu eu, si daca tot vreau sa-mi iau lampa acum, ca-i pe moarte cea veche, sa-mi iau una adaptata nevoilor mele. Deci sa nu ma stresez cu asa ceva, merge orice lampa buna?
.
Vechi 04-04-09, 23:06   #4
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

eu folosesc Transbond XT şi optibond solo plus şi fotopolimerizez câte 10 secunde mezial şi distal, la nivelul bracket-ului şi,să bat în lemn, bracketsii nu cad...
patratica a multumit.
Vechi 05-04-09, 17:51   #5
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

orice lampa normala e buna.
patratica a multumit.
skillz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-04-09, 09:55   #6
Ucenic timid
MD Ortodont
Fara status.

.

Eu am Haereus Kultzer... polimerizez 20 sec fiecare bracket si e beton!
Pana acum nu mi-a cazut nici un bracket ceramic si vreo 2-3 br metalici...
Deci merita.
Dar totusi cred ca mai important decat lampa este mateialul de colat!
dany76 si patratica au multumit.
ortho_dr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-04-09, 13:16   #7
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Am mai intrebat in stanga/ dreapta, (oricum lampa mi-am luat-o chiar ieri) si mi-a spus distribuitorul de produse orto de la care ma aprovizionez pe moment ca ei recomanda 20sec/bracket daca lampa scoate sub 900mW/cm2 si 10 sec daca da peste. Materialul meu este Light Bond de la Reliance, si sunt destul de multumita.
Intrebare suplimentara: foloseste cineva diga la aplicare? se recomanda cumva? ma gandeam ca, dupa cum zicea cineva pe aici ca adeziunea fara diga e o intamplare, poate ar fi nevoie si la colarea bracket-urilor? Eu deocamdata folosesc numai departatoare, da am zis sa intreb sa nu mor proasta
.
Vechi 16-04-09, 13:53   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Am facut topic nou cu diga aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
patratica a multumit.
Vechi 16-04-09, 23:05   #9
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Eu am folosit la 2 pacienti diga si mi-a placut tare mult ca merge ca pe roate. La un pacient am folosit ca stiam ca saliveaza f mult iar la altul de proba (si aveam si timp mai mult la dispozitie)... E f util in special in arcada inferioara

Mai ales daca ai si lampa puternica. La un cabinet la hunedoara unde lucrez. colega mea are o lampa de albit mica cu led care are maxim 9sec la polimerizat compozitul si 6sec bondingul si eu folosesc 18sec ptr bracketuri si sunt super multumita de ea. Iar ca material de colat folosesc Te-econom. Ce-i drept mi se cam desprind bracketurile, dar nu chiar f des ca sa renunt la el.
patratica a multumit.

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, alb, arcada, bracketuri, buna, cabi, cola, colega, compozitul, diga, drept, eugenol, folosesc, folosi, folosit, forum, lampa, lucrez, material, maxim, merge, mica, nou, pacienti, proba, stiam, topic

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:19) timp.

Alegeti schema de culori preferata: