Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

ocluzie deschisa 16-26

discutie din eugenol.ro : Un caz tare aiurea, la care nu stiu de unde sa incep si cum... nu prea am avut astfel ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Ortodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree38Multumiri
  • 1 Scris de patratica
  • 1 Scris de costea.adrian
  • 14 Scris de sonila stefoni
  • 2 Scris de sonila stefoni
  • 1 Scris de andreea33
  • 1 Scris de sonila stefoni
  • 11 Scris de sonila stefoni
  • 2 Scris de sonila stefoni
  • 1 Scris de sonila stefoni
  • 1 Scris de Maris Marius
  • 3 Scris de sonila stefoni

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 01-09-08, 14:34   #1
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Default ocluzie deschisa 16-26

Un caz tare aiurea, la care nu stiu de unde sa incep si cum...
nu prea am avut astfel de caz pana acum si ma simt derutata.

Profilul e tipic clasa 2, dar rapoartele intre arcade, si dezvoltarea arcadelor nu par atat de grav afectate. Din cate eu tin minte in hipodezvoltarea mandibulei nu sunt indicate extractiile, dar nu pot spune nici ca mandibula e hipodezvoltata.

Pacienta are 16ani si mama nu stie sa fi avut vreodata un accident ci afectarea ramurii verticale a mandibulei (nu am posibilitate sa ii fac TGR de profil aici). Sau e vb de vreun sindrom si nu stiu eu care???

Dati-mi ceva idei pls... Daca se poate pana miercuri cand vine inapoi, ar fi super... Sau spuneti-mi ceva carte unde se scrie mai mult despre tratamentul acestei anomalii.

Multumesc anticipat

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-09-08, 18:56   #2
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

pozele:
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC01319.jpg (65,6 KB, 82 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC01264.JPG (471,9 KB, 47 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC01265.jpg (85,0 KB, 36 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC01315.JPG (487,2 KB, 40 vizualizari)

Modificat ultima data de sonila stefoni; 17-12-08 la 23:35.
.
Vechi 05-09-08, 19:01   #3
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Default am inceput... m-am hotarat

Deja am avansat: extractii 16, 26. Sapt viitoare intervin pe 11, 21: retrat endodontic, reconstituire pivot fibra de sticla si coronite acrilat. Cred ca tot sapt viitoare aparat fix superior.

Urmeaza cat de curand extractii 36, 47, si aplicare aparat fix inferior.

Mi-a fost atat de greu sa ma decid de extractii. Acesti dinti nu sunt deloc favorabili inghesuirii si nici profilului pacientei, dar sunt cei mai afectati dinti si ma ajuta la coborarea ocluziei.

Dar inca mai astept idei...

Mai bine mai multi decat unul

.
Vechi 05-09-08, 19:02   #4
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Am uitat sa scriu ca tb sa ma ocup si de limba, caci ea e de vina ptr aceasta anomalie: interpunerea in repaus si in deglutitie

.
Vechi 06-09-08, 10:36   #5
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Cu asta, m-ai linistit. Banuiam, eram chiar aproape sigur ca are deglutitie de tip infantil. Cum ti-ai propus sa rezolvi problema cu limba?
Vechi 07-09-08, 14:19   #6
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Radu, ce usor te-am linistit...) Dar eu inca nu sunt linistita. Ectractiile respective ma ajuta la ocluzia deschisa, dar nu prea la profil. Mi-e cam teama, dar tb sa fac ceva. E cel mai greu caz pe care l-am avut pana acum

Limba momentan am inceput-o cu exercitii: deglutitia in 3timpi, suptul bomboanei, calutul. Voi vedea daca mai fac si altceva pe parcurs. Oricum riscul va fi dupa datul jos aparatului fix si pana atunci sper sa se obisnuiasca pacienta.

.
Vechi 08-09-08, 10:26   #7
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

am si eu o pacienta care oclude doar pe molarii de minte, cand o prind data viitoare o sa pun o poza .
Vechi 08-09-08, 18:06   #8
Initiat
MD Parodontolog
langa Geneva, cu fata spre
munte...

.

Zic si io sa ma aflu in treaba: nu crezi ca te-ai cam grabit cu extractiile alea? pare a fi o anomalie de dezv. a fetei , este vizibila si o asimetrie a fetei la niv pometilor, ochilor, nasului.

cred totusi ca este vorba, primar, de o hipodezv mb.!
Vechi 08-09-08, 21:04   #9
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

asta am scris si eu la primele mesaje cand am prezentat cazul. Oricum eu am nevoie de spatiu ptr alinierea dintilor, si acest spatiu nu am cum altfel sa-l obtin la varsta si inghesuirea ei. Eu mi-am pus problema si a unui sindrom, dar nu stiu ce anume. La prima vedere ai impresia ca toata fata aplatizata de parca e calcata cu fierul.

In plus arcadele sunt bine dezvoltate daca le vezi separat, deci eu nu opresc dezvoltarea astfel a mandibulei daca fac extractii.

Dar mersi de atentionare oricum.

Azi am retratat 11, 21 si maine fac reconstituirile cu pivot. Atata m-am chinuit sa scot surubul de pe 12. Aveam impresia ca voi extrage dintele la un moment dat. Dar a trecut cu brio.

.
Vechi 20-11-08, 20:27   #10
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Am si eu o mica intrebare : cum folosesti spatiul obtinut din extractia lui 47(care intr-adevar pare cel mai afectat de pe hemiarcada 4, dar parca si 46 e afectat endodontic), mai exact cu ce distalizezi?
Cum merge cazul?
Ca si tip, (poate cam intarziat, scuze) la un curs de la ortoforum am vazut folosita in ocluzii deschise o bara gosgharian construita la distanta mai mare de palat, pe care pacientul sa preseze cu limba (constient sau nu)cu efect de intruzie a molarilor. Se mai poate adauga un fel de scut lingual facut din bratele meziale ale picioruselor barii.
sonila stefoni a multumit.
patratica este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-11-08, 23:50   #11
La primele mesaje
MD Ortodont
Fara status.

.

Chiar daca a trecut o gramada de timp de la initierea acestui thread, ma intreb daca ai facut teleradiografie de profil la fetita asta.....profilul mi se pare afectat grav si nu cred ca o interventie strict ortodontica poate sa il amelioreze. Nu sunt un adept infocat al chirurgie ortognatice,mai ales ca putini chirurgi de maxilo stiu sa o faca,dar cazul asta mi se pare clar unul cu indicatie chirurgicala. Daca ai mai avansat u tratamentul,ar fi super sa mai vedem ceva poze de etapa Poate reusesc si eu sa salvez de la chirurgie vreo cativa pacienti
.
Vechi 04-12-08, 00:33   #12
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Question

Multumesc de interes, patra si adrian. Cazul e f greu. Teleradiogrsafie de profil nu am unde sa facin zona. Tb sa trimit la 200km pacientul doar ptr ea si nu prea merg pacientii atat de departe doar ptr o rx.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/ortodontie/4603-ocluzie-deschisa-1626-a/

Cand am vazut-o si eu prima data m-am socat, dar la auzul ca e caz chirurgical, pacienta si mama s-au speriat si nicidecum nu au vrut sa mergem pe varianta asta. Atunci eu am zis ca incerc si varianta asta, si merg cat pot cu ortodontia. Daca nu reusesc, aliniez dintii si apoi vine treaba chirurgului.

Patra ma intreba de distalizarea lui 46. Inca nu am inceput tratamentul pe arcada infeiorara, ca abia a facut extraciile jos. Dar ma gandesc sa merg pe distalizare cu resorturi si inel pe molar. Si asa nu e nevoie de multa distalizare, pentru ca spatiul ptr 42 mai mult il voi face prin miscarea dintilor pe hemiarcada 3, caci linia interincisiva e deviata spre dreapta.

Nu stiu daca tractiuniile intermaxilare ma pot ajuta cat de cat sa inchid ocluzia. Voi le ati mai folosit? mi se pare atat de comic sa ii legi dintii pacientului. Cu ce mai bea el? cu ce mananca? cu Paiul?

Maine vine oricum pacienta si incerc sa fac oze daca am timp si nu uit.

MULTUMESC de interes

Modificat ultima data de sonila stefoni; 27-05-10 la 00:03.
.
Vechi 07-12-08, 18:46   #13
La primele mesaje
MD Ortodont
Fara status.

.

Default Tractiuni intermaxilare

Eu am avut un caz in care a trebuit sa inchid ocluzia cu tractiuni intermaxilare in triunghi si in caseta,depinde mult de constiinciozitatea pacientului. De obicei pacientii de 13-16 ani invata foarte repede sa isi puna singuri elasticele. Prima data cand pun elasticele, aduc pacientul in fata oglinzii ca sa vada mai bine cum trebuie sa le aplice.
.
Vechi 28-07-09, 22:02   #14
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Thumbs up noutati despre caz

Am ajuns la aliniere si nivelare. Urmeaza inchiderea ocluziei cu elastice inter-maxilare
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC07202.jpg (248,9 KB, 36 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC07201.jpg (259,9 KB, 24 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC07200.jpg (237,6 KB, 25 vizualizari)
radualionte, rx, nest si alti 11 au multumit.

Modificat ultima data de sonila stefoni; 28-07-09 la 22:36.
.
Vechi 31-07-09, 08:03   #15
La primele mesaje
MD Ortodont
Fara status.

.

Bravo Sonila!
Cu elasticele nu sunt probleme . In timpul mesei pacientul indeparteaza elasticele apoi le pune din nou. Ptr . motivare reaminteste pacientului ca altfel va trebuie facuta interventie chirurgicala. Intrebare : pe 11si 12 spuneai ca ai coroane acrilice .Cu ce colezi pe astea?
Profita de vacanta ptr elastice . E mai usor.
andreea33 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-08-09, 10:18   #16
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de andreea33 View Post
Bravo Sonila!
Cu elasticele nu sunt probleme . In timpul mesei pacientul indeparteaza elasticele apoi le pune din nou. Ptr . motivare reaminteste pacientului ca altfel va trebuie facuta interventie chirurgicala. Intrebare : pe 11si 12 spuneai ca ai coroane acrilice .Cu ce colezi pe astea?
Profita de vacanta ptr elastice . E mai usor.
Multumesc pentru sugestii.

Am pus intentionat coroane acrilice pe 11,12 pentru ca auzisem ca pe ele se poate cola bracketul, dar am avut surpriza neplacuta sa vad ca nu puteam lipi cu nimic, nici compozit, nici poxipol . Asa ca sotul care e tehnician le-a "lipit" cu acrilatul cu care a facut coroanele, adica a facut o gaura in coroana in locul unde am indicat plasarea bracketului si in prezenta mea a aplicat acrilatul. Asta a fost singura varianta in care ne-a rezistat fara a se dezlipi.
mateicrisan si dany76 au multumit.

.
Vechi 06-08-09, 08:17   #17
La primele mesaje
MD Ortodont
Fara status.

.

Mersi de raspuns! Succes in continuare !
andreea33 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-08-09, 21:23   #18
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Default grija dar...

Ah ca am uitat un detaliu: sa nu fie prea mare gaura in acrilat, ci doar cat sa faci o retentie si poti pune acrilatputin mai mult decat pui normal compozitul, ca sa nu se infunde bracketul si dintele respectiv sa fie mai protrudat decat cel de langa fara coroana
dany76 a multumit.

Modificat ultima data de sonila stefoni; 27-05-10 la 00:05.
.
Vechi 17-05-10, 23:35   #19
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

update cu rezultatele finale... si sapt asta si cu cele actuale
--------------------------
in momentul de fata schimb coronitele de acrilat in coronite de portelan si apoi pun poze noi
ce ma bucur cel mai mult este ca am putut realiza inchiderea ocluziei. 11,12 erau coronite si bracketul era ingropat in acrilat. de aceea dintii par mai protrudti decat ceilalti. Stiu, linia mediana lasa de dorit, poate se putea mai mult, dar... EU MA BUCUR CA AM PUTUT INCHIDE OCLUZIA...
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC02944.jpg (491,1 KB, 15 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC02945.jpg (440,9 KB, 15 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC02946.jpg (349,3 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC02947.jpg (444,9 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC02948.jpg (438,0 KB, 12 vizualizari)
rx, Dr.Daraban Bogdan, skillz si alti 8 au multumit.

.
Vechi 17-05-10, 23:51   #20
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Frumos sonila, felicitari! A fost constiincioasa pacienta la purtarea elasticelor, se pare.
Apropo de colatul pe coronite de acrilat, am mai practicat si eu sportul asta, imi pare rau ca n-am vazut pana acum intrebarea ta. Eu fac retentii mecanice cu freza in acrila, nu mari, cam 0.5 mm maxim si pe urma colez cu compozit. Faza de etching o fac mai mult pentru curatare, nu mi-e clar daca bondig ar trebui sa pun sau nu. Cred ca am uitat prrea multa chimie
ps. cu ce faci cotentia?
ps2: ai reusit sa-i deconditionezi deglutitia ?
Vechi 18-05-10, 16:15   #21
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ce schimare.... cum ii vei mentine ocluzia max si mandibular ? nu sunt ortodont...
planuiesti retainer -e ??
bonasera01 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-05-10, 02:46   #22
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Merci patra.
Contentia e cu placi de contentie, o data pentru ca nu perturba inchiderea ocluziei, si in al doilea rand pentru ca biprotruzia initiala nu imi permite sa pun retainer fix, ca exista risc mare de desprindere.
Doar sper ca pacienta va fi la fel de constiincioasa sa poarte aparatele.

Cat despre colajul pe acrilat, mie, avand laboratorul in "casa" mi-e mai usor sa il coleze tehnicianul . Doar tb sa munceasca si el sa-si castige painea, nu?
dany76 si patratica au multumit.

Modificat ultima data de sonila stefoni; 26-05-10 la 23:48. Motivul: litere lipsa
.
Vechi 26-05-10, 18:22   #23
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

felicitari...este o mare diferenta in bine....intre inceput si rezultatul final...noroc ca sunt si ortodonti pelumea asta
johnny_bravo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-05-10, 23:52   #24
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

mersi de incurajari.
Sunt constienta ca s-ar fi putut face mult mai mult pentru pacienta asta, dar avand in vedere extractiile molarilor impuse prin distructii mari coronare, in timp ce mai favorabili erau premolari pentru extractii, eu a trebuit sa ma descurc cu ce aveam in mana.
De aceea sunt fericita
dany76 a multumit.

.
Vechi 01-06-10, 22:39   #25
La primele mesaje
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

felictari pt caz colega. Si eu as fi ales un 44 44 dar avand in vedere condintia molarilor de 6 ani parerea mea este ca ai ales bine.Felicitari oricum. Succes in continuare
Maris Marius este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-11-10, 10:57   #26
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Foarte frumos, Soni! Bravo!
Am si eu o curiozitate... Cum mai arata acum ocluzia? Poarta contentia? A mai venit la controale?
.
View Post Vechi 10-02-11, 02:41
Susanu Mari
Sters (automat) pentru prea multe voturi negative. Mesaj cu cel mai mic Rank
Vechi 10-02-11, 09:32   #28
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
Publicat initial de Susanu Mari View Post
un central si un lateral foarte foarte nereusit ! cine i-a pus acea instalatie in gura ?
Daca ai fi citit, nu numai te-ai fi uitat la poze, ai fi vazut ca i le-a pus colega noastra Sonila, cu rol de coroane provizorii. Dupa care i le-a schimbat cu coroane ceramice.
Suntem convinsi ca o sa ne dai niste lectii de ''instalatii'', asteptam cu sufletul la gura cazurile tale.

Modificat ultima data de tiptop; 10-02-11 la 14:19.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-11, 03:29   #29
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

mersi denisa, chiar daca a fost f dur raspunsul...
coroanele sunt badarane pentru ca nu am slefuit definitiv, si am vrut sa pastrez cat mai mult din volumul dintelui (sau mai bine zis a reconstituirii) si in acelasi timp sa am grosime cat mai mare de acrilat ca sa nu se fractureze coroana in timpul deplasarii dintilor.

Deci inca o data, am tinut mult nu la estetica, ci la protectia dintelui in timpul tratamentului ortodontic

POate ar fi utila o poza cu coronitele de portelan, dar momentan pacienta e plecata. Cand o prind, postez.
nu dau un minus mesajului tau susanu mari caci se va sterge, si pana la urma conteaza si raspunsul la intrebarea ta pentru ceilalti colegi
rx, dany76 si Mona Lisa au multumit.

.
Vechi 22-02-11, 03:51   #30
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

mersi rx si cristi de propunere pentru nominalizare, dar nu e cel mai perfect caz, deci eu clar ca nu m-as nominaliza cu el.
CHestia a fost doar ca incepand sa scriu de cand aproape ca nici nu stiam de unde sa incep si cum va merge, mi-a fost atat de drag sa va arat evolutia cazului. Rezultatul e oricum mult preadeparte de a fi perfect, si imi dau seama de asta

.
Vechi 16-03-11, 12:29   #31
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cat a durat tot tratamentul? Multumesc
BONE MONICA este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, anomalie, arcada, ata, carte, caz, clasa, contentie, deschisa, extractiile, fan, hipodezvoltarea, idei, indicate, intrebare, iv, limba, linistit, mama, mandibula, mb, mm, molarii, ochilor, ocluzie, pare, primar, problema, sigur, sindrom

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Intrebare: ocluzie deschisa creatoarea Ortodontie 9 13-05-09 12:10
scrisoare-deschisa-ministrului-sanatatii mihai.s Loc de dat cu capul 20 15-02-09 17:34
Caz clinic: ocluzie inversa florin dediu Ortodontie 10 10-09-08 19:38
WEEKEND EUGENOL, declaram LISTA deschisa nico Anunturi eugenol 148 21-11-07 17:44
Ocluzie habituala/ocluzie in RC Ingrid Protetica 3 25-03-07 11:40

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:54) timp.

Alegeti schema de culori preferata: