Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

orto la pacientii paro

discutie din eugenol.ro : da sau ba? am o pacienta de 45 de ani, cu probleme paro.... am extras 36 si 46, 48... ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Ortodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree50Multumiri
  • 1 Scris de ortho_dr
  • 10 Scris de andiacob
  • 11 Scris de andiacob
  • 2 Scris de andiacob
  • 2 Scris de andiacob
  • 2 Scris de andiacob
  • 1 Scris de Dr.Mada
  • 4 Scris de andiacob
  • 6 Scris de andiacob
  • 6 Scris de andiacob

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 15-04-08, 02:27   #1
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Default orto la pacientii paro

da sau ba? am o pacienta de 45 de ani, cu probleme paro.... am extras 36 si 46, 48... pe hemiarcada 3 am inghesuire in dreptul pm... nu-mi vine sa-i fac punte 35-37, cind as putea inchide acel spatiu prin orto.... pareri? se practica in ro asa ceva? e recomandabil? timp de purtare? contentie? rezultate in timp?
Vechi 15-04-08, 02:41   #2
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

asta e un pct sensibil
in primul rand pacientul trebuie adus pe linia de plutire paro vorbind shi sa arate ca se poate ingrijii apoi orto pentru indepartarea factorilor favorizantzi
eu recomand control shi igienizare la 1 luna pentru pacientzii care fac tratamente orto egal ca sunt parodontopatzi sau nu
acum suportul osos este redus deci fortzele care se aplica ar trebui sa fie mai reduse ... dar aici e alt domeniu la care nu ma pricep
Vechi 15-04-08, 02:51   #3
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

eu am un pacient de 37 ani care a fost initial la parodontolog ptr retractii gingivale si tratament de specialitate, iar el l-a trimis la mine ca sa ii corectez ocluzia ca cica ea era de vina ptr problemele parodontale. Fiind ceva nou ptr mine am acceptat challenge-ul .
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/ortodontie/3628-orto-pacientii-paro/
Ce am observat diferit fata de pacientii mei de orto este ca i-au durut dintii toata luna (e vorba de prima luna dupa aplicatia aparatului fix), in timp ce pe ceilalti fara probleme parodontale doar in prima saptamana au probleme cu durerea. Sapt asta vine parca iar la control. Te tin la curent cu acest caz.

Cat despre zona 35-37, e putin mai greu de inchis spatiul lui 36 (in general al molarilor de 6 ani) daca nu ne ajuta si 38 (adica sa erupa in timpul tratamentului orto ). Avand in vedere ca este si in varsta, tratamentul ma gandesc ca va dura ceva mai mult de 1 an.

Dar ca sa nu te complici, trimite-l la un ortodont, sau pune niste poze pe aci.

Eu, cel mai in varsta pacient l-am avut de 43ani. , dar vad ca tu dai mai mult

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-01-09, 03:40   #4
La primele mesaje
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Buna, ma numesc Marius si sunt nou pe forum. Atata timp cat ai os pot sa-l duci si pe marginea bazilara ! . E o singura regula sfanta de care trebuie sa tii cont: Nu trebuie sa aiba pic de inflamatie parodontala si e necesara o igiena perfecta. Daca mi-ai da un diag. complet parodontal (PMCP,PMCS, PMCM, etc) as putea sa fiu mai explicit cu variantele de tratament.
Doar ca trebuie sa pui in balanta faptul ca are nevoie de un fix timp de vreo 6 luni, ulterior contentie ( daca ai probleme in zona fronatala ai putea sa asociezi si putina intruzie cam vreo 3 mm (recidiveaza 1 mm dar tot mai castigi 2mm de os ) daca permite overbite-ul. Poate un OPT ar fi de folos. Sau solutia de punte 35-37 unde ai si contentie post paro (daca ai nevoie).
Cu stima, Marius
Maris Marius este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-09, 07:25   #5
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ceau marius
ce inseamna PMCP, PMCS etc?
Vechi 06-01-09, 12:08   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

parod. marg. cronica profunda/ superficiala?
Vechi 06-01-09, 12:46   #7
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

na poate mi-s io scartzar dar
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
e adevarat cea cronica poate fi localizata, generalizata care fiecare la randul ei poate fi superficiala, moderata, avansata da asha de shod mi-o sunat PMCP etc ... prescurtarile astea ma omoara hihihihi
Vechi 06-01-09, 15:56   #8
La primele mesaje
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Bine, pana la urma important e sa fie tratata. Daca avem inflamatie parod sistemul resorbtie/ apozitie nu mai functioneaza si atunci riscam o hialinizare sau chiar o anchiloza,
Cu stima, Marius
P.C. (aia cu PMC urile cred ca tin de alt forum)
Maris Marius este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-01-09, 02:04   #9
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Dupa aproape 1 an, parerea mea s-a schimbat: mai bine nu faci nimic sau punte. Ortodontic nu cred ca vine 37 fara ajutorul lui 38, pe acest teren parodontopat.
Eu personal am renuntat la pacientul acela de 37ani de care mentionam sa inchid spatiile molare inferioare. Ce-i drept la el scopul aparatului ortodontic era altul (ingresiuni, egresiuni, contacte dentare multiple), iar inchiderea de spatiu mi-am propus eu optional. Problema de care am dat era ca nu aveam ancoraj puternic si in loc sa inchid spatii, faceam retruzia si implicit inghesuirea inferioara , asa ca mai bine am renuntat

.
Vechi 08-01-09, 20:39   #10
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
pe hemiarcada 3 am inghesuire in dreptul pm...
Citat:
Publicat initial de sonila stefoni View Post
Ortodontic nu cred ca vine 37 fara ajutorul lui 38, pe acest teren parodontopat.
sonila, eu am inghesuire in dreptul premolarilor... intentia mea era nu sa mezializez 37, ci sa distalizez pm2 si sa aliniez pm1 (care e ectopic) ca sa inchid acel spatiu ramas in urma extractiei lui 36..
Vechi 09-01-09, 09:26   #11
Ucenic timid
MD Ortodont
Fara status.

.

Buna!
Pentru nico:

Poti sa distalizezi PM, insa cu forte fffffffffffffffffffffoarte mici!!!!!

Succes!
nico a multumit.
ortho_dr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-09, 10:15   #12
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sonila stefoni View Post
Dupa aproape 1 an, parerea mea s-a schimbat: mai bine nu faci nimic sau punte. Ortodontic nu cred ca vine 37 fara ajutorul lui 38, pe acest teren parodontopat.
Eu personal am renuntat la pacientul acela de 37ani de care mentionam sa inchid spatiile molare inferioare. Ce-i drept la el scopul aparatului ortodontic era altul (ingresiuni, egresiuni, contacte dentare multiple), iar inchiderea de spatiu mi-am propus eu optional. Problema de care am dat era ca nu aveam ancoraj puternic si in loc sa inchid spatii, faceam retruzia si implicit inghesuirea inferioara , asa ca mai bine am renuntat

daca tot nu aveti ancoraj, nu va mai chitrositi si bagati un minisurub. va scapa de o gramada de probleme.
skillz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-09, 00:19   #13
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
sonila, eu am inghesuire in dreptul premolarilor... intentia mea era nu sa mezializez 37, ci sa distalizez pm2 si sa aliniez pm1 (care e ectopic) ca sa inchid acel spatiu ramas in urma extractiei lui 36..
Nico, eu am inteles ce zici, dar un 36 e aproape dublu cateodata decat un pm2, iar pm1 si mai mic. De aceea de aliniat poti alinia pm-i dar nu stiu daca poti inchide TOT spatiul ramas de la 36 (daca nu cumva a ramas doar putin din el)

Implantele orto nu cred ca sunt binevenite pe teren parodontopat...

.
Vechi 12-01-09, 08:32   #14
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pai in cazuri cu parondopati din astia sau cazuri de adulti cu edentatii, implantele orto sunt si mai binevenite decat intr-un caz "normal", tocmai fiindca dintii restanti sau cu diferite probleme nu pot constitui un ancoraj bun.
skillz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-12-13, 14:32   #15
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     
Default Caz paro I

Tratam orto la pac parodontopati nu numai ca este posibil, dar este in cele mai multe cazuri obligatoriu. Sunt foarte multe studii in jurnalele de parodontologie care arata ca in absenta unei ocluzii echilibrate si functionale, chiar si cel mai bun tratam paro nu poate obtine o ameliorare a situatiei parodontale. Asa cum mentiona cineva intr-un post anterior este insa obligatoriu ca inaintea tratamentului orto sa se realizeze cel parodontal, cu indepartarea fenomenelor inflamatorii si eventual realizarea interventiilor de regenerare. In functie de tipul defectului si directia de deplasare a dintilor in cursul tratamentului, tratamentul ortodontic poate incepe imediat dupa cel parodontal, sau trebuie temporizat.

Situatia initiala:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Finalul tratamentului ortodontic:

Indepartarea aparatelor si refacerea cu compozit a morfologiei uzate de malocluzie:

Ghidajul C obtinut prin tratament si refacerea morfologica:
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=3628

Situatie stabila la 1 an dupa tratament:

Este un caz mai vechi, nu stiu daca acum as mai scoate 4 Pm la un pacient paro, chiar si cu o inghesuire atat de mare, pt. ca spatiile se inchid foarte greu si se pot redeschide...
nico, raulsiladi, catalinmv si alti 7 au multumit.

Modificat ultima data de andiacob; 31-12-13 la 14:56.
andiacob este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-12-13, 16:40   #16
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
da sau ba? am o pacienta de 45 de ani, cu probleme paro....
Pacienta de 57 ani :

Initial:

Inceputul tratam orto:

Finalul tratam orto:

Situatia stabila la 13 luni de la indepartarea aparatelor ortodontice si protezarea pe implante:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Un alt caz, pacienta de 23 ani cu probleme parodontale, cu fen inflamatorii acute la nivelul lui 11 si migrarea acestuia incizal, ca urmare a epuizarii parodontale si traumei ocluzale.
Planul de tratament presupune rezolvarea fen inflamatorii si regenerare tisulara cu Emdogain la nivelul lui 11. Dupa tratam paro pacienta va incepe tratamentul orto la 6 luni.
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Finalul trat orto:

1 an de la finalul tratam orto:

3 ani de la finalul tratam orto:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Modificat ultima data de andiacob; 31-12-13 la 16:38.
.
Vechi 02-01-14, 14:42   #17
Ucenic timid
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de andiacob View Post

Un alt caz, pacienta de 23 ani cu probleme parodontale, cu fen inflamatorii acute la nivelul lui 11 si migrarea acestuia incizal, ca urmare a epuizarii parodontale si traumei ocluzale.
Planul de tratament presupune rezolvarea fen inflamatorii si regenerare tisulara cu Emdogain la nivelul lui 11. Dupa tratam paro pacienta va incepe tratamentul orto la 6 luni.
[
Pot pentru ca sa intreb: de ce inferior full-arch si superior nu? Sau altfel spus, de ce si inferior daca problema e doar 1.1?
Vechi 02-01-14, 18:16   #18
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr_moleu View Post
Pot pentru ca sa intreb: de ce inferior full-arch si superior nu? Sau altfel spus, de ce si inferior daca problema e doar 1.1?
Pacienta a avut aparat fix complet, de la 7 la 7 mandibular si maxilar. Intradevar sup am inceput doar partial, nu mai stiu exact motivul , este un caz mai vechi, de prin 2008, cred. Din pacate nu am timp sa fac poze pe cat de des mi-ar placea asa incat nu am avut o poza cu toti dintii sup prinsi in aparat.
liviu2008 si dr_moleu au multumit.
.
Vechi 02-01-14, 22:04   #19
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Gata mi-am adus aminte, ap sup a fost aplicat initial partial pt ca parodontologul si-a dorit dintele (11) imobilizat pe durata interventiei si a celor 6 luni, in care dintele nu are voie sa primeasca forte post-operator. Mentionez ca dintele a fost slefuit selectiv pt a-l scoate pe cat posibil din ocluzia statica si dinamica si a fost colat pasiv pt a nu primi nici forte ortodontice. Dupa cele 6 luni l-am recolat si am inceput tratam orto, dar din lene sau din lipsa de timp probabil ca am mentinut ap sup inca cateva luni doar pe front.
liviu2008 si dr_moleu au multumit.
.
Vechi 03-01-14, 11:58   #20
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Sau altfel spus, de ce si inferior daca problema e doar 1.1?
Nu cred ca problema a fost doar la 11. Cauza modificarii pozitiei lui pare sa fie fenomenul Thieleman, un molar de minte care a cauzat trauma ocluzala la distanta (in zona frontala).
Dar poate ma insel.
Vechi 03-01-14, 12:09   #21
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Nu cred ca problema a fost doar la 11. Cauza modificarii pozitiei lui pare sa fie fenomenul Thieleman, un molar de minte care a cauzat trauma ocluzala la distanta (in zona frontala).
Dar poate ma insel.
Aproape niciodata problema nu este la nivelul frontalilor. Cele mai multe cazuri in care d ant se deplaseaza cu spatiere la pac paro se datoreaza unui contact prematur posterior (M3 sau M2 daca M3 nu mai exista sau este insuficient erupt)care deviaza mandibula din RC spre IM catre anterior. Acest ~shift~ anterior al mdb determina incisivii inf sa ~loveasca~ incisivii sup; cata vreme parodontiul frontalilor superiori acomodeaza se produce cel mult abrazia fetei lor palatinale si a muchiilor incizale inferioare. Cand parodontiul nu mai face fata acestor forte, frontalii superiori se ~evazeaza~ cu aparitia spatierii. De aceea intotdeauna tratam trebuie sa ia in vedere corectarea rap de ocluzie in zona post la acesti pacienti. Fara a se face acest lucru, chiar daca se inchid spatiile, acestea vor recidiva mai devreme sau mai tarziu chiar si cu o contentie fixa superioara.
cosminaG si dr_moleu au multumit.
.
Vechi 04-01-14, 00:57   #22
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

La ultimul caz cu linia mediana nu s-a putut face nimic? mersi
andiacob a multumit.
Vechi 04-01-14, 02:31   #23
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

)))))
Ai perfecta dreptate, probabil ca se puteau centra liniile mediene, dar....
Daca te uiti atent, ai sa observi ca deviata este l med inf spre dreapta pacientei. Pt. centrarea ei in raport cu cea superioara ar fi trebuit sa fac stripping inferior, sa plimb incisivii intr-un os deja cu probleme ( observi recesiunea care a aparut pe incisivii inf), as fi obtinut o f mica inocluzie sagitala care m-ar fi obligat probabil la stripping si retrudare si superior ( alte forte asupra lui 11) si una peste alta o mecanica de inca 4-6 luni. Sincer, m-am gandit ca este prea mult pt dintii si osul pacientei respective si avand in vedere ca putusem obtine o ocluzie functionala, atat eu cat si pac am hotarat ca ne putem opri aici . Faptul ca este stabila la 3 ani dupa tratament, din care 1 an fara contentie superior, imi arata ca nu m-am inselat.
cosminaG, Dr.Mada, BorYs si alti 1 au multumit.
.
Vechi 05-01-14, 14:12   #24
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Un alt caz, similar cu cel prezentat anterior.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Este un caz pe care daca ar fi sa-l retratez, acum as proceda diferit.
Pac a fost tratata paro si s-a efectuat regenerarea tisulara cu Emdogain, iar la 6 luni post-operator s-a inceput tratam orto.
In loc sa intrudez 21, ar fi trebuit sa-l extrudez astfel incat sa nivelez osul alveolar si marginea gingivala. Bineinteles dintele ar fi trebuit slefuit la nivelul marginii incizale pe masura ce extruzia s-ar fi produs.
Din fericire intruzia orto nu a accentuat defectul paro, dar ar fi putut sa o faca , dar marginea gingivala si implicit osul alveolar a ramas mai gingival comparativ cu 11.
cosminaG, Dr.Mada, liviu2008 si alti 3 au multumit.
.
Vechi 06-01-14, 13:36   #25
Ucenic timid
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de andiacob View Post
In loc sa intrudez 21, ar fi trebuit sa-l extrudez astfel incat sa nivelez osul alveolar si marginea gingivala. Bineinteles dintele ar fi trebuit slefuit la nivelul marginii incizale pe masura ce extruzia s-ar fi produs.
.
Cred ca ai procedat excelent, daca mergeai pe varianta extruziei obtineai doar nivelul gingiei uniform, in detrimentul raportului coroana/radacina. De asemenea, estetic mi se pare dificil sa obtii o muchie incizala la fel de buna cu cea construita de "mama natura". In suras pacienta nu expune excesiv grupul frontal superior, deci regretul ca nivelul coletelor nu este ideal este doar al tau:P
Vechi 14-01-14, 23:48   #26
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
daca mergeai pe varianta extruziei obtineai doar nivelul gingiei uniform, in detrimentul raportului coroana/radacina.
Aici am o mica mentiune: nivelul gingiei uniform inseamna os uniform (pt ca gingia atasata sta pe os), iar prin slefuirea marginii incizale si un raport coroana / radacina mai bun. Prin intruzie eu nu am facut decat sa mut defectul paro mai apical, am lizat osul si am deteriorat raportul coroana/radacina. De aceea, spuneam ca daca as trata acum cazul as extruza, in loc sa intrudez.
Ca regula generala, intruzia unui dinte intr-un defect parodontal, nu va face decat sa adanceasca acel defect.
nico, liviu2008, patratica si alti 3 au multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ajutorul, ani, buna, con, contentie, dreptul, ectopic, extras, inchide, inghesuire, mm, orto, ortodontic, pacienta, pacientii, paro, parodon, pm1, pm2, practica, probleme, pun, punte, pur, ramas, ras, spa, spatiu

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Intrebare: cursuri de orto pt tehnicieni gabi makkai Ortodontie 4 19-12-08 09:56
Cine mai da rezi pe orto anul acesta? coco_chanel Rezidentiat 126 28-11-07 12:49
Restanta orto an 6 Luanna Forumuri Studenti 0 04-07-07 10:37
carti de orto? steli Perfectionare 1 08-03-07 02:01
Rezidentiatul la orto Tooth Fairy Rezidentiat 7 24-11-06 13:15

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:12) timp.

Alegeti schema de culori preferata: