Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

clasa III prin hipodezvoltarea maxilarului

discutie din eugenol.ro : E vorba de o pacienta de 12 ani hipodezvoltata, care se prezinta dupa cum arata imaginiile...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Ortodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree6Multumiri
  • 2 Scris de sonila stefoni
  • 1 Scris de Maris Marius
  • 2 Scris de oana laslau
  • 1 Scris de sonila stefoni

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 04-02-08, 22:59   #1
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Default clasa III prin hipodezvoltarea maxilarului

E vorba de o pacienta de 12 ani hipodezvoltata, care se prezinta dupa cum arata imaginiile
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg dsc04733_1202158448.jpg (551,5 KB, 24 vizualizari)
Felul fisierului: jpg dsc04737.jpg (525,3 KB, 9 vizualizari)
Felul fisierului: jpg dsc04739.jpg (603,0 KB, 7 vizualizari)
Felul fisierului: jpg dsc04741.jpg (617,2 KB, 6 vizualizari)

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-08, 23:09   #2
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

La prima vedere am zis ca e neaparat nevoie de colaborare chirurgului cu noi, dar mama a refuzat interventia chirurgului . Asa ca am luat inima in dinti si am zis sa fac si Teleradiografie de profil, care in zona noastra se pare ca se intelege defilata de mandibula (inca chiar 2 din ele)

Daca "teleradiografia" respectiva nu m-a ajutat cu nimic, am luat inima intre dinti sa fac ceva experimental cu pacienta aceasta. Mi-am propus expansiunea maxilarului cu disjunctor pana la relatii normale in plan transversal, adica rezolvand ocluzia incrucisata bilaterala, urmata de cresterea frontului maxilar printr-o placa maxilara cu surub transversal. Nu am facut niciodata astfel de schema si am emotii. Chiar daca deja am obtinut primul obiectiv (relatii de circumscriere a arcadei inferioare de ceea superioara), inca am emotii.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/ortodontie/3114-clasa-iii-hipodezvoltarea-maxilarului/

Voi pune si pozele din aceasta faza intermediara in curand

Voi ce parere aveti? Ati fi facut altceva in locul meu?

.
Vechi 05-02-08, 00:19   #3
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Acestea sunt pozele dupa terminarea activarii disjunctorului. Se observa ca lateral relatiile sunt de circumscriere. Urmeaza a doua faza de crestere frontala a maxilarului
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg dsc07510.jpg (517,5 KB, 17 vizualizari)
Felul fisierului: jpg dsc07511.jpg (479,8 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg dsc07512.jpg (468,5 KB, 6 vizualizari)
Felul fisierului: jpg dsc07514.jpg (478,2 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg dsc07515.jpg (454,9 KB, 13 vizualizari)

.
Vechi 09-03-08, 23:11   #4
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Smile

salut sonila
disjunctorul chair ti-a facut disjunctie sau doar o versiune in zona laterala? ai avut diastema interincisiva? vei avea spatiu apoi pt aliniere?
ce vei folosi in continuare? eu ma gandesc la o masca delair ca ar merge
steli este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-08, 10:10   #5
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

salut steli.
desjunctorul a facut disjunctie, chiar si varsta e inca favorabila ptr asa ceva. A avut si diastema. Acum e de 3sapt cu o placa palatinala cu surub transversal pentru cresterea maxilarului anterior. Poate era mai de folos un surub tridimensional, dar ma gandeam ca nu mai am nevoie de dilatare transversala ci doar frontala... O sa vad eu... Daca nu merge asa, schimb surubul. Pacienta este oricum f constiincioasa si nu cred ca vor fi probleme.

Cat despre spatiu, el e deja, caci inghesuirea nu e asa de mare. Mai ales ca daca fac cresterea frontal a maxilarului castig si mai mult spatiu. Deci nu mi-e frica de lipsa de spatiu.

De Masca delair nu cred ca e cazul. Cel putin asa e parerea mea

.
Vechi 11-03-08, 23:41   #6
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

am inteles..din poza imi parea inghesuirea mai mare....succes...poate mai postezi poze cu o etapa ulterioara ca sunt curioasa cum evolueaza
steli este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-03-08, 20:07   #7
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Pai din modele eu cred ca prin usoara protruzie a dintilor si a procesului alveolar voi avea destul spatiu.

Tptusi sunt curioasa si eu cum va merge.

.
Vechi 15-06-08, 18:35   #8
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

salut Sonila,
a mers frumos cazul tau, cu disjunctorul.Cât de curând voi aplica şi eu primul disjunctor, pentru un caz asemănător.Îmi spui, te rog, ce fel de disjuncţie ai folosit,cum a mers cimentarea aparatului...Am emoţii...Mulţumesc anticipat.
dany76 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-08-08, 14:47   #9
La primele mesaje
MD Ortodont
Fara status.

.

eu zic sa pui ap fix deja superior si o gutiera de inaltare a ocluziei inferior;placa cu surub nu cred ca te va ajuta;eu abia de 1 sapt sunt pe site,si am vazut cazul abia acum,si vad ca msj e de prin martie!chiar m ar interesa sa mi spui cum merge;sa faci si tele din nou,si vezi ce dg. ai si ce s a imbunatatit dupa disjunctie!succes
munteanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-09-08, 01:15   #10
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dany76 View Post
salut Sonila,
a mers frumos cazul tau, cu disjunctorul.Cât de curând voi aplica şi eu primul disjunctor, pentru un caz asemănător.Îmi spui, te rog, ce fel de disjuncţie ai folosit,cum a mers cimentarea aparatului...Am emoţii...Mulţumesc anticipat.
Si eu am avut emotii la primul disjunctor. Iti tb un tehnician bun ptr asta ca te chinui daca nu a sudat in pozitia corecta surubul. Inelele e ideal sa le probezi in gura inainte de a le da tehnicianului ca nu cumva sa te inseli si sa fie mici (ca aia mari macar intra in gura).

Intr-un an de zile si eu am pus doar 5 disjunctoare, deci nici eu nu sunt atat de experimentata. Important este ca daca cumva se decimenteaza, sa-l recimentezi cat mai repede ca sa nu-si revina dintii.

Practic, disjunctorul se activeaza zilnic sau chiar de 2ori/zi dimineata si seara. El e astfel activ cam 21 zile (eu folosesc de la forestadent). Apoi il las vreo 2luni ptr contentie si apoi aplic aparatul fix sau mobil care va continua sa rezolve celelalte probleme (aliniere, nivelare etc).

Cam asta e in mare ce fac eu. Dar fiecare face dupa ce aude si dupa experienta trecuta. Deci daca eu am putut, sigur poti si tu

succes

.
Vechi 03-09-08, 14:18   #11
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Arcada sup. adanca (sugator de deget in antecedente), in "V", ocluzia inversa...hmmm!
As fi incercat un surub in "V" numai la zona frontala (evazare), apoi placa despicata in "Z" cu 2 suruburi (unul transversal, unul sagital- pt.saltul articular).
Disjunctorul greu o sa-ti faca saltul articular plus ca doare ceva...
Te rugam sa ne tii la curent cu fazele intermediare.
Vechi 03-09-08, 15:41   #12
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

de 2 luni pacienta nu a venit la control. SPer sa poarte macar aparatul ptr contentie.. Abia astept si eu sa vad cum merge. Sau sa schimb ceva daca nu e bine.

.
Vechi 04-09-08, 20:41   #13
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Mulţumesc pentru mesaj,Sonila. Am cimentat disjunctorul în 15 iulie.Am avut noroc,pentru că tehnicianul a lucrat excelent şi nu am avut probleme cu inelele. Am activat aşa cum ai spus şi tu şi deocamdată pacienta este în contenţie pentru disjunctor, cu şurubul blocat. Pe la începutul lunii octombrie îi fac extracţia PM 1 inferiori, pentru că are înghesuiri marcate la grupul frontal inferior şi apoi îi aplic aparat fix sectorial la arcada inferioară. La sfârşitul lunii noiembrie îi aplic şi aparatul fix la arcada superioară. Sper să meargă şi restul tratamentului bine, pentru că este un caz dificil.
dany76 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-09-08, 18:50   #14
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Pune cazul pe un topic separat cu poze sa vedem si noi. Scuze ca nu am fost mai rapida

In rest succes,,,

.
Vechi 07-09-08, 14:30   #15
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Default noutati la cazul meu

Deja am ajuns la ocluzie ca la cap la incisivii centrali URAAAAAAAAAAAAAA

Am vazut pacienta ieri si vad ca merge. Putin mai greu dar merge. Sper in 2luni sa rezolvam ocluzia inversa frontala. Urmeaza apoi sa hotaram (financiar) daca mai continuam alinierea cu aparat fix.

.
Vechi 07-09-08, 14:50   #16
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sonila...poti pune poze cu fazele intermediare?
Vechi 08-09-08, 01:45   #17
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

iata si poze
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC01382.jpg (78,7 KB, 9 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC01383.jpg (89,3 KB, 9 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC01384.jpg (54,7 KB, 13 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC01385.jpg (84,7 KB, 7 vizualizari)
ann si albei oana au multumit.

.
Vechi 25-09-08, 17:20   #18
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sonila stefoni View Post
Si eu am avut emotii la primul disjunctor. Iti tb un tehnician bun ptr asta ca te chinui daca nu a sudat in pozitia corecta surubul. Inelele e ideal sa le probezi in gura inainte de a le da tehnicianului ca nu cumva sa te inseli si sa fie mici (ca aia mari macar intra in gura).

Intr-un an de zile si eu am pus doar 5 disjunctoare, deci nici eu nu sunt atat de experimentata. Important este ca daca cumva se decimenteaza, sa-l recimentezi cat mai repede ca sa nu-si revina dintii.

Practic, disjunctorul se activeaza zilnic sau chiar de 2ori/zi dimineata si seara. El e astfel activ cam 21 zile (eu folosesc de la forestadent). Apoi il las vreo 2luni ptr contentie si apoi aplic aparatul fix sau mobil care va continua sa rezolve celelalte probleme (aliniere, nivelare etc).

Cam asta e in mare ce fac eu. Dar fiecare face dupa ce aude si dupa experienta trecuta. Deci daca eu am putut, sigur poti si tu

succes
Intrebare: varsta pacientei indica terapia fixa. de ce ai preferat sa scoti disjunctorul si sa treci pe mobil? mobilul nu iti va face mai mult decat o versie in zona frontala care oricum ai putea sa o obtii cu fixul (nu mai vorbim de ancoraj). Nu era mai bine sa pastrezi disjunctorul, sa aplici fixul? (eventula sa inalti ocluzia prin butoni de ocluzie) ca sa poti face saltul frontal.

Ce i-a aratat pe tele? poti face o compensare doar dentara in conditiile in care pacienta refuza chirurgia?
.
Vechi 26-09-08, 01:04   #19
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Unhappy

ptr mclupu: money, money money, must be funny, in the rich men's world.. din pacate...

Tele cum am zis nu am primit ci doar defilata de mandibula (ca asa stia sa faca tele medicul din Deva) Deci nu am prea avut ajutor.

.
Vechi 26-09-08, 01:29   #20
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

cu ce te ajuta un "inceput" de tratament, daca nu poate sa il duca la capat?
chiar si din punct de vedere financiar...
iar cu tele, trebuie sa fie prin jur un oras mai mare la care poate sa faca o vizita la mall (sunt rau aici) si implicit si pe la centrul de radiologie sa iti faca tele..
daca se opreste aici pacienta, cum ramane cu ocluzia? era mai bine inainte de a incepe tratamentul? Chiar daca acum i s0a "ameliorat" aspectul (departe de ideal) ocluzia e mult mai departe de echilibru...
.
Vechi 23-12-08, 10:34   #21
Ucenic timid
MD Ortodont
Fara status.

.

Obligatoriu ai nevoie de fix superior...!!!
ortho_dr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-01-09, 14:12   #22
La primele mesaje
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Tele, Tele, Tele. Sunt prea multe necunoscute pt. o evaluare strict clinica.
Da, fix, fix, fix.
Cu stima,
Marius
sonila stefoni a multumit.
Maris Marius este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-01-09, 00:44   #23
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Ai f mare dreptate in ceea ce zici, avand in vedere ca pacienta nu e prea constiincioasa, De la ultima data cand am scris nu a mai venit sa vad cum merge... Sau poate a pierdut aparatul nu stiu pe inde si ii e rusine sa mai vina.

Dar o intrebare: Puteam cu aparat fix sa realizez saltul articular? Ca mie mi s-a parut ca fac mai usor cu aparat mobil cu surub chiar si inclinarea crestei osoase frontale.

Cum as fi putut face saltul articular cu ap fix? Cu torque mai accentuat in zona incozala sau reverse arch sau altcumva? Asa de usor se face retruzia cu ap fix iar protruzia f greu...

.
Vechi 02-02-09, 00:48   #24
La primele mesaje
MD Ortodont
Fara status.

.

Frumos cazul . Daca pacienta ar fi mai constiincioasa, probabil ca ai fi facut saltul articular de mult timp. Asta e problema aparatelor mobile..
Pe fix ai mai multe metode:
- cel mai elegant (asa mi se pare mie): criss-cross-uri pe zona frontala
- altfel.. cu coil-springs compresionate, cu tractiuni elastice intermax..
Depinde si ce tehnica folosesti
sonila stefoni si dany76 au multumit.
oana laslau este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-09-14, 00:04   #25
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

acum uitandu-ma la caz, imi pare rau ca nu am stiut atunci cat stiu acum. La 1,5an experienta atata am stiut sa ma impun pacientilor. Acum as fi mai hotarata in ceea ce vreau sa fac.
Legat de tratamentul de sus imi dau singura rapunsul: expansor+ fix+elastice de clasa III.
Dr.Mada a multumit.

.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
adanca, ajutor, ani, arcada, ata, bila, clasa, contentie, deget, doare, faza, frontala, greu, hipodezvoltarea, incercat, inima, intrebare, inversa, maxilarului, ocluzia, pacienta, placa, plan, prezinta, primul, pune, rezolva, salut, zona

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Clasa a 4-a dentapro Odontologie 45 25-04-09 22:14
MOD =clasa?? Dr.Mada Odontologie 31 28-11-08 18:02
Ce fel de autoclav clasa B? bica Sterilizarea 31 27-11-08 16:39
clasa III iulia20 Ortodontie 2 31-07-08 23:27
clasa a treia nico Odontologie 44 21-10-07 22:33

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:59) timp.

Alegeti schema de culori preferata: