Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Igienizarea ideala a unui pacient purtator de aparat orto

discutie din eugenol.ro : Sper ca nu s-a mai scris despre asta, insa as vrea, daca se poate, sa ma lamuriti in privinta ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Ortodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree7Multumiri
  • 1 Scris de tiptop
  • 1 Scris de tiptop
  • 1 Scris de tiptop
  • 1 Scris de tiptop
  • 1 Scris de augustin
  • 2 Scris de Dr.Julie

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 02-12-11, 19:59   #1
Initiat bine
Medic Dentist
over the rainbow

.

Default Igienizarea ideala a unui pacient purtator de aparat orto

Sper ca nu s-a mai scris despre asta, insa as vrea, daca se poate, sa ma lamuriti in privinta catorva lucruri.

Cum se realizeaza cat mai corect igienizarea unui pacient purtator de aparat ortodontic fix? Sunt curioasa mai ales in afara care ar fi protocolul. Stiu ca acolo exista igienist specializat pe asa ceva.

Insa, dincolo de floss, superfloss, periute interdentare, dus bucal folosite zilnic, dupa fiecare masa (mai putin dusul), ce altceva ar mai trebui facut?
Adica Air-Flow, spre exemplu, cat de des e indicat, in fiecare luna sau cum?

Multumesc anticipat.

Modificat ultima data de ange_la; 02-12-11 la 20:54. Motivul: ortografie
ange_la este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-12-11, 23:24   #2
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Aici frecventa controalelor la ''gp'' sau igienista se face in functie de indicele de carie al pacientului respectiv. Eu nu am un protocol anume dar constat ca mare parte din pacientii mei au o igiena impecabila pe care o intretin din perie si pasta. Si ceva ata dentara. Nimeni nu isi perie dintii de 3x/zi, sa fim seriosi. Dar unui purtator de aparat ortodontic fix un periaj minutios ii ia cam 10 minute.
Cei a caror igiena lasa de dorit au de obicei doar placa si ajunge un periaj facut cu piesa rotativa dupa indepartarea arcului sau chiar pacientul isi poate peria dintii la fata locului, in lipsa anumitor zdranganele de pe aparat.
Cei cu igiena mai precara de atat nu sunt pacienti de ortodontie.

Nu stiu ce va place atata la air flow-ul ala...
ange_la a multumit.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-12-11, 01:31   #3
Initiat bine
Medic Dentist
over the rainbow

.

Citat:
Publicat initial de tiptop View Post
Nimeni nu isi perie dintii de 3x/zi, sa fim seriosi. Dar unui purtator de aparat ortodontic fix un periaj minutios ii ia cam 10 minute.
Eu ma perii de 2x pe zi, adica dupa fiecare masa, sau daca nu reusesc imediat, la maxim 20 de minute distanta. Si da, chiar dureaza 10 minute un periaj minutios, de aceea daca nu am timp sa ma si spal pe dinti (adica cele 10 minute extra) mai bine nu mai mananc deloc.

Tiptop, dupa parerea ta Air-flow-ul nu ar imbunatati in vreun fel situatia?
Multumesc de raspuns insa.
.
Vechi 03-12-11, 14:29   #4
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de ange_la View Post
Tiptop, dupa parerea ta Air-flow-ul nu ar imbunatati in vreun fel situatia?
Multumesc de raspuns insa.
Cu mult drag!
Nu vreau sa ma pronunt in privinta air flow-ului. Nu il folosesc si nu il recomand. Asta nu inseamna ca il consider contraindicat. Dar atata vreme cat vad zilnic pacienti in tratament care au dinti absolut stralucitori, inseamna ca se poate.
DAR: pacientii mei au brackets autoligaturante sau, daca nu, ligaturi din sarma de otel si niciodata module elastice. Catene elastice pun extrem de rar, asa ca exista si premisele unei bune igienizari.
Nu stiam ca intrebi legat de cazul tau... dar, cunoscandu-te putin de pe eugenol, presupun ca vrei o igiena mai buna decat foarte buna... sau?
Da-ti cu un pic de revelator de placa dupa periaj, daca arata ok, nu insista, daca nu, iti imbunatatesti putin tehnica de periaj.
Mananca regulat si evita mancatul intre mese, nu bea apa de 100x cate 10 ml ci bea-ti portia de apa zilnica in doze mai mari si mai rare. Nu manca dulciuri si nu bea bauturi carbogazoase. Foloseste o apa de gura ce contine fluor dupa periaj si lasa-ti dintii sa se odihneasca cel putin doua ore dupa aceea. Si uita de air flow! Nu-l ponegresc dar stiu ca iti poti asigura de una singura o igiena impecabila prin mijloacele obisnuite.
ange_la a multumit.
.
Vechi 03-12-11, 16:33   #5
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ma bag si eu asa aiurea in discutie. Nu ar fi bine sa foloseasca un dus bucal, ca sa nu trezeasca suspiciuni asupra periajului, sau sa fie sigura ca s-a curatat in locurile mai greu accesibile datorita aparatului. Tip top tu ce parere ai despre dusurile bucale?
nokx83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-12-11, 17:45   #6
Initiat bine
Medic Dentist
over the rainbow

.
+1 (+1/-0)     

Citat:

Insa, dincolo de floss, superfloss, periute interdentare, dus bucal folosite zilnic
@nokx - folosesc dus bucal, seara.

@ tiptop - Da, despre mine e vorba, insa eu am module elastice si ligaturi de sarma ce solidarizeaza mai multi dinti (de ex de la 42 la 32, sau de la 24 la 27),la fel si catene elastice pe care le urasc de moarte pentru ca sunt foarte greu de igienizat cu toate dusurile bucale din lume. In plus mai am si implanturi orto si sunt si ele extrem de dificil de igienizat. Motivul pentru care sunt atat de stricta in privinta igienei este ca, pe langa aparatul orto, sunt purtatoarea si a catorva coroane fixe, deci mai mult din respect pentru munca altora...

Am intrebat de Air-flowdin urmatorul motiv : anul trecut la stagiul de orto, doamna doctor, care lucra in paralel si in Franta sau Italia sau cam asa ceva (mergea acolo o data pe luna) , spunea ca acolo pacientii merg regulat la igienist pentru igienizare, cam odata cu controlul lunar si pomenea si de Air-flow in acest context.
Multumesc frumos de lamuriri si de sfaturi, o parte din ele mi le respect deja cu strictete (sa nu mananc intre mese), la restul, inca mai lucrez.
.
Vechi 04-12-11, 02:29   #7
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
@nokx - folosesc dus bucal, seara.

@ tiptop - Da, despre mine e vorba, insa eu am module elastice si ligaturi de sarma ce solidarizeaza mai multi dinti (de ex de la 42 la 32, sau de la 24 la 27),la fel si catene elastice pe care le urasc de moarte pentru ca sunt foarte greu de igienizat cu toate dusurile bucale din lume. In plus mai am si implanturi orto si sunt si ele extrem de dificil de igienizat. Motivul pentru care sunt atat de stricta in privinta igienei este ca, pe langa aparatul orto, sunt purtatoarea si a catorva coroane fixe, deci mai mult din respect pentru munca altora...

Am intrebat de Air-flowdin urmatorul motiv : anul trecut la stagiul de orto, doamna doctor, care lucra in paralel si in Franta sau Italia sau cam asa ceva (mergea acolo o data pe luna) , spunea ca acolo pacientii merg regulat la igienist pentru igienizare, cam odata cu controlul lunar si pomenea si de Air-flow in acest context.
Multumesc frumos de lamuriri si de sfaturi, o parte din ele mi le respect deja cu strictete (sa nu mananc intre mese), la restul, inca mai lucrez.
Roaga-ti ortodontistul sa iti puna ligaturi de otel. Din drag pentru dintii tai. Sau pentru o mai buna exprimare a informatiei din arc. Dintii se pot solidariza cu stopuri pe arc... sau cu un tie-back de la hook la hook. Daca ai... Iar catenele se pot inlocui si ele cu... nu vreau sa te certi cu ortodontistul tau.

Mi se pare exagerat sa mergi la igienista o data pe luna... inseamna ca esti chiar incapabil sa mentii o igiena buna. Mi se pare exagerat si sa imi chem pacientii la control o data pe luna. E un fel de aflare in treaba. Informatia dintr-un arc nici nu apuca sa se exprime in timp asa scurt. Dar stii si tu, cate bordeie, atatea obicee, asa o fi rutina pe acolo. Succes cu tratamentul, mai ai mult?

Citat:
Publicat initial de nokx83 View Post
Ma bag si eu asa aiurea in discutie. Nu ar fi bine sa foloseasca un dus bucal, ca sa nu trezeasca suspiciuni asupra periajului, sau sa fie sigura ca s-a curatat in locurile mai greu accesibile datorita aparatului. Tip top tu ce parere ai despre dusurile bucale?
Presupun ca au rol important in clatire
ange_la a multumit.
.
Vechi 04-12-11, 02:55   #8
Initiat bine
Medic Dentist
over the rainbow

.

Citat:
Roaga-ti ortodontistul sa iti puna ligaturi de otel. Din drag pentru dintii tai. Sau pentru o mai buna exprimare a informatiei din arc. Dintii se pot solidariza cu stopuri pe arc... sau cu un tie-back de la hook la hook. Daca ai... Iar catenele se pot inlocui si ele cu... nu vreau sa te certi cu ortodontistul tau.
Ligaturile cred ca sunt din otel, nu stiu exact, dar le urasc oricum. De restul... cred ca stie "ortodonta" mea mai bine ce si cum, nu ma pricep absolut deloc la chestiile astea. Si apoi, chiar daca sunt medic dentist, nu am de gand sa fiu un pacient dificil, ba dimpotriva, incerc sa fiu cat mai rabdatoare cu putinta.

Citat:
Succes cu tratamentul, mai ai mult?
Multumesc. Port aparat de un an si jumatate si cred ca o sa mai dureze ceva.
.
Vechi 04-12-11, 18:44   #9
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Ligaturile cred ca sunt din otel, nu stiu exact, dar le urasc oricum. De restul... cred ca stie "ortodonta" mea mai bine ce si cum, nu ma pricep absolut deloc la chestiile astea. Si apoi, chiar daca sunt medic dentist, nu am de gand sa fiu un pacient dificil, ba dimpotriva, incerc sa fiu cat mai rabdatoare cu putinta.

Multumesc. Port aparat de un an si jumatate si cred ca o sa mai dureze ceva.
Ma refeream la ligaturi de otel in loc de module elastice. In rest, sunt de acord cu tine, stie medicul care te trateaza ce face.
ange_la a multumit.
.
Vechi 04-12-11, 22:17   #10
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
constat ca mare parte din pacientii mei au o igiena impecabila pe care o intretin din perie si pasta. Si ceva ata dentara.
hehe...ma mut in suedia :P
cracanel101 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-11, 18:18   #11
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Nu stiam ca intrebi legat de cazul tau... dar, cunoscandu-te putin de pe eugenol, presupun ca vrei o igiena mai buna decat foarte buna.
Denisa, ai intuit perfect. E nemultumita de igiena asta.

Si nu, nu e imediat dupa o igienizare, asa e in fiecare zi.
--------------------------
--------------------------
nu-i ziceti angelei ca i-am publicat pozele, ok?
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg PICT0004.JPG (230,9 KB, 37 vizualizari)
Felul fisierului: jpg PICT0009.JPG (234,2 KB, 32 vizualizari)
Felul fisierului: jpg PICT0007.JPG (255,4 KB, 27 vizualizari)
Vechi 06-12-11, 00:21   #12
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
Denisa, ai intuit perfect. E nemultumita de igiena asta.
Arata frumos!
.
Vechi 10-02-12, 22:49   #13
La primele mesaje
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

arata impecabil si nu o zic fiindca Angela a fost colega mea!Totusi nu vreau sa ma gandesc cat dureaza tot procesul
augustin si ange_la au multumit.
Dr.Julie este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
fix, luna, masa, medic dentist, orto, periute

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (16:32) timp.

Alegeti schema de culori preferata: