Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Bracket pus si abandonat

discutie din eugenol.ro : Nu-mi imaginam ca o sa postez la ortodontie vreodata,dar iata ca se mai intampla! Fetita de 11 ani frumoasa ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Ortodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree28Multumiri
  • 12 Scris de SELENA
  • 1 Scris de SELENA
  • 1 Scris de Dr.med.dent.Peev Mirela M.
  • 1 Scris de SELENA
  • 3 Scris de tiptop
  • 1 Scris de tiptop
  • 9 Scris de SELENA

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 17-08-11, 21:57   #1
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+3 (+3/-0)     
Default Bracket pus si abandonat

Nu-mi imaginam ca o sa postez la ortodontie vreodata,dar iata ca se mai intampla!
Fetita de 11 ani frumoasa si curajoasa se prezinta in urgenta cu mama;de cateva zile 'o inteapa rau o sarma'(am incheiat citatul mamei).Intrucat n-am vazut initial ca ar purta aparat ortodontic,am intrebat-o pe mama daca a avut.Imi spune ca in urma cu cativa ani(2),fetita a avut un incisiv central supranumerar care a fost extras(se observa si un 22 supranumerar).I s-a pus aparat ortodontic si i s-a descoperit chirurgical 11,pe care s-a pozitionat un bracket.
Ma uit pe radiografie!WTF?Cand am indepartat buza fetei..soc
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Dupa ce a iesit un pic 11,aparatul a fost indepartat si s-a comunicat de catre ortodontist faptul ca dintele 11 va erupe in continuare singurel.Bracket-ul s-a dezlipit,a ramas subgingival,dintele a erupt 'toate bune si frumoase' pana a erupt si bracket-ul cu sarma de ligatura.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/ortodontie/14464-bracket-pus-abandonat/
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Nu stiu ce naiba s-a intamplat de nu a fost observat.Probabil medicul respectiv s-a gandit ca s-a dezlipit bracketul si a fost inghitit???Ramanand subgingival nu a fost observat??
Pana a prins anestezia am indepartat compozitul cu care a fost cimentat bracket-ul pe fata V.
Am sectionat sarma de ligatura si am scos intial partea care intepa frenul labial apoi am indepartat usor bracket-ul si am suturat cu fir de matase(polipropilena mi s-a parut cam agresiva aici).
O vad in doua zile la control si o sa o trimit la ortodontist.

Se pot rupe ace in endodontie,se pot rupe radacini in chirurgie....dar nu-mi imaginam ca se pot uita bracketi subgingival in ortodontie

Modificat ultima data de SELENA; 17-08-11 la 22:55.
SELENA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-08-11, 22:07   #2
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
-1 (+1/-2)     

De ce esti asa surprinsa? Chirurgii uita foarfeci in burtile pacientilor
Glumesc, nici eu nu am mai intalnit situatii din astea, ce ma nedumereste este ca a lasat compozitul pe loc. O alta nedumerire: de ce ai facut radiografie? Nu ca ar fi irelevanta, dar bracket-ul ala se zarea si clinic.
Inca una: de ce ai suturat? Era descoperit osul, radacina? Era un defect mare?

Si, revenind la ortodont, chiar daca acum 2 ani incisivul dadea semne ca va erupe singur, tratamentul era departe de a fi terminat. Pacienta inca are un dinte suprenumerar... inghesuire mare, o radacina angulata... era prevazut un control ulterior sau?
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-08-11, 22:49   #3
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de tiptop View Post
O alta nedumerire: de ce ai facut radiografie? Nu ca ar fi irelevanta, dar bracket-ul ala se zarea si clinic.
Dintr-o inspiratie de moment.Programarea a fost facuta telefonic si atunci am spus sa vina cu o radiografie(evident ca n-am inteles mare lucru din explicatiile telefonice si nici nu-mi imaginam asa ceva)
Citat:
Era descoperit osul, radacina?
Da,putin.Am considerat ca e mai bine cu sutura.Am incercat sa nu sectionez marginea gingivala libera,ca atare am indepartat din gingia pozitionata apical de bracket.Era si mult mai aderenta de el.Am ramas cu un defect gingival de vreo 4 mm diametru.
Citat:
era prevazut un control ulterior sau?
Nu stiu ce sa-ti raspund deocamdata.Data viitoare o sa o iau la bani marunti pe mama(ori ea n-a fost sincera cu mine ori medicul a fost....distrat).Oricum,fetita asta va fi urgent trimisa la ortodontist.Problemele ei nu s-au terminat astazi
tiptop a multumit.
Vechi 17-08-11, 23:11   #4
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

mai exista si varianta ca pacientul sa fi fost trimis de ortodont la chirurg pentru descoperire chirurgicala, si sa fi uitat sau sa nu fi inteles ca trebuie sa se si intoarca la ortodont.
Vechi 17-08-11, 23:33   #5
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
mai exista si varianta ca pacientul sa fi fost trimis de ortodont la chirurg pentru descoperire chirurgicala, si sa fi uitat sau sa nu fi inteles ca trebuie sa se si intoarca la ortodont.
Posibil sa ai dreptate!
Mama fetitei mi-a spus ca a avut aparat ortodontic,11 a fost tractionat si in momentul cand acesta a aparut(cat anume nu stiu) i s-a scos aparatul cu mentiunea ca dintele va continua sa erupa singur.
Sunt muuulte necunoscute in acest caz.Sper sa obtin mai multe informatii data viitoare.
Vechi 18-08-11, 10:01   #6
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Daca mai apare... tine-ne la curent! (380 V de preferat :-) )
Vechi 19-08-11, 19:17   #7
La primele mesaje
MD Ortodont
Fara status.

.

Exclamation

asa ceva....ingrozitor...
nu pot sa inteleg, ce cauta un bracket la "nivel" gingival/subgingival...
Ar fii interesant daca Serena, pe care o felicit, ne-ar da mai multe informatii (anamneza) la revenirea pacientei...sunt curioasa cum s-a ajuns la o asemenea situatie ingrozitoare.
SELENA a multumit.
Dr.med.dent.Peev Mirela M. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-08-11, 19:35   #8
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de cristaldental View Post
Daca mai apare... tine-ne la curent! (380 V de preferat :-) )
Citat:
Publicat initial de Dr.med.dent.Peev Mirela M. View Post
mai multe informatii (anamneza) la revenirea pacientei.
Am revazut azi mini-pacienta!Relatarile initiale ale mamei au fost adevarate.Fetita a avut aparat ortodontic care a fost indepartat dupa eruptia partiala a lui 11.Nu a mai fost chemata la controale ulterioare dar nici mama nu s-a dat peste cap.Asta este!
Concluziile le trageti singuri.Eu nu vreau sa comentez.

Gingia se vindeca frumos,hipertrofia frenului lingual s-a redus considerabil si astazi am inceput deja sa pregatim dintisorii pentru tratamentul ortodontic:sigilare largita pe 46 'conopidiform'.
cristaldental a multumit.

Modificat ultima data de SELENA; 20-08-11 la 00:41.
.
Vechi 19-08-11, 23:32   #9
La primele mesaje
MD Ortodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Selena imi cer scuze...am scris gresit numele...
Cand se decoleaza un aparat ortodontic fix, lingual sau vestibular, se curata toti dintii de compozit, se lustruiesc si se trece la contentie...nu ai cum sa uiti un bracket desprins de pe dinte, "pe dinte"...probabil desprinderea lui s-a facut in timp ( pacienta poate a muscat din ceva tare, mar,etc.), datorita ligaturii metalice, bracketul "s-a prins" de gingie, iar prin eruptia vestibularizata a dintelui (f.mare),cu presiunea muscaturii ca prima forta pe acel dinte, bracketul a intrat tot mai mult subgingival...nu-mi explic ce cauta o ligatura metalica pe un bracket fara arc...
.
Vechi 20-08-11, 00:31   #10
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Selena imi cer scuze...am scris gresit numele.
Stai linistita...e ok!
Citat:
.nu-mi explic ce cauta o ligatura metalica pe un bracket fara arc..
Eu,care nu am ortodontia ca specialitate,nici atat!
Multumesc pentru explicatii!Ma ajuta sa 'vizualizez' mai usor ce s-a intamplat!

Atat eu cat si mama pacientei am invatat mult din aceasta experienta.Acum ne concentram atentia spre viitor.In cativa ani aceasta fetita extraordinara se va indragosti pentru prima data(ale pubertatii valuri) si cat va depinde de mine,o va face cu dintii 'aliniati' si ocluzie functionala!
Vechi 20-08-11, 12:45   #11
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+1 (+2/-1)     

Selena, de ce ii faci sigilare pe 46 la 11 ani? Dintele ala are deja 5 ani pe arcada. Sau te referi la obturatie prin ''sigilare largita conopidiform''? Altfel, ar fi bine sa ii deschizi fisurile, sa nu ai vreo surpriza mai tarziu.

@ Mirela: e o scapare, intr-adevar, dar nu e o situatie ''groaznica''. Groaznic ar fi fost sa fi gasit brackets-ul prin vreo bronhie sau capete de arc prin spatiul perimandibular. Unii ascut clestii distal end cutter de asa maniera incat, in loc sa retina arcul dupa taiere, il arunca distal cu viteza
augustin, daniii si bolodoctoru au multumit.
.
Vechi 20-08-11, 14:34   #12
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Selena, de ce ii faci sigilare pe 46 la 11 ani? Dintele ala are deja 5 ani pe arcada. Sau te referi la obturatie prin ''sigilare largita conopidiform''? Altfel, ar fi bine sa ii deschizi fisurile, sa nu ai vreo surpriza mai tarziu.
Incurc termenii si nu ma prind eu??
Avem:1.sigilare-aplici materialul fara interventie cu freza pe dinte
2.sigilare largita-aplici materialul dupa ce ai deschis santurile,aka fisurotomie,plastie de sant ocluzal(denumirea mea favorita)
3.sigilare preventiva-o strutocamila intre obturatie si sigilare.
Eu am facut-o pe-aia de la punctul 2.Am deschis santurile(cum spui tu) tocmai ca sa nu am surprize,intrucat 36 are deja carie.In ceea ce priveste varsta la care se fac sigilari...nu inteleg care e impedimentul din punctul tau de vedere.

Decizia mea de a sigila un dinte nu e influentata de varsta pacientului ci de necesitatea interventiei.Acest 46 al unei fetite de 11 ani(care il spala constiincios,dar care nu e ajutata de relieful ocluzal retentiv) il poti regasi la un copil de 6-7 ani,care nu prea se omoara cu spalatul.

Modificat ultima data de SELENA; 20-08-11 la 16:11. Motivul: Plural ametit.Merci,Cristina!
.
Vechi 20-08-11, 16:00   #13
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SELENA View Post
Incurc termenele si nu ma prind eu??
poate termenii??
Vechi 20-08-11, 18:25   #14
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
Publicat initial de SELENA View Post
Incurc termenii si nu ma prind eu??
Avem:1.sigilare-aplici materialul fara interventie cu freza pe dinte
2.sigilare largita-aplici materialul dupa ce ai deschis santurile,aka fisurotomie,plastie de sant ocluzal(denumirea mea favorita)
3.sigilare preventiva-o strutocamila intre obturatie si sigilare.
Eu am facut-o pe-aia de la punctul 2.Am deschis santurile(cum spui tu) tocmai ca sa nu am surprize,intrucat 36 are deja carie.In ceea ce priveste varsta la care se fac sigilari...nu inteleg care e impedimentul din punctul tau de vedere.

Decizia mea de a sigila un dinte nu e influentata de varsta pacientului ci de necesitatea interventiei.Acest 46 al unei fetite de 11 ani(care il spala constiincios,dar care nu e ajutata de relieful ocluzal retentiv) il poti regasi la un copil de 6-7 ani,care nu prea se omoara cu spalatul.
Nu stiu daca incurci termenii, ca nu sunt batuti in cuie, eu ma gandeam la indicatiile sigilarii. Molarul de 6 ani se sigileaza de obicei intre faza in care fata ocluzala s-a degajat din mucoasa si inainte sa isi intalneasca antagonistul: atunci e cel mai predispus la carie din cauza mediului oral septic (dinti temporari eventual cariati), acces dificil pentru periuta de dinti, imposibilitatea autocuratirii etc. Dupa, riscul aparitiei cariei scade semnificativ si sigilarea devine oarecum inutila sau chiar riscanta daca nu cauti bine dedesubt inainte sa aplici sigilantul.
sico a multumit.
.
Vechi 21-08-11, 00:04   #15
La primele mesaje
MD Ortodont
Fara status.

.

@ Mirela: e o scapare, intr-adevar, dar nu e o situatie ''groaznica''. Groaznic ar fi fost sa fi gasit brackets-ul prin vreo bronhie sau capete de arc prin spatiul perimandibular. Unii ascut clestii distal end cutter de asa maniera incat, in loc sa retina arcul dupa taiere, il arunca distal cu viteza[/QUOTE]

Tiptop: la faza de clesti m-am socat cu ceva timp in urma (deci am imunitate)
cand am vazut "un mare cadru universitar" care a taiat arcul distal cu un cutter drept (care nu retinea arcul)...
.
Vechi 10-11-11, 20:33   #16
Ucenic timid
MD Ortodont
Fara status.

.

Problema nu este neaparat cu "ce" tai, ci "cum" tai...daca ai grija sa nu iti scape capatul...nu?
ortho_dr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-12-11, 16:47   #17
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+2 (+2/-0)     
Default Intre timp...

....ne-am pregatit serios pentru aparatul ortodontic
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Am facut un "crop al tratamentului" cu manoperele care mi s-au parut mai interesante.

tratamentul cariilor.

36-mi-a scos peri albi.'Punctele verzi' nu vroiau sa dispara.Imi rasuna in cap "Drumul scurt de la marmoratie la carie" in interpretarea Cristinei G.

16-mentinerea morfologiei prin folosirea matricii ocluzale anatoforme alcatuita din bariera gingivala fotopolimerizata + aplicator.CU ACEASTA OCAZIE VREAU SA-I MULTUMESC LUI DAN LAZAR PENTRU IDEE

oblojirea ranilor
Leziune pe buza superioara aparuta in urma unui traumatism(a cazut in baie).Se observa cum acest tip de malpozitie a favorizat laceratia labiala

extractia 22-ului supranumerar

aparatul aplicat pe arcada superioara
Vascularizatia mai accentuata indica locul unde a fost bracketul 'defunct'

La ordinele colegei mele am extras 65-ul,intrucat rizaliza incompleta a radacinii meziale ar fi 'taraganat' tratamentul.Urmatorul va fi 55.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=14464
Se vedea foarte frumos sacul folicular al lui 45 si rizaliza incompleta

Va urma...

Modificat ultima data de SELENA; 15-12-11 la 01:01.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., anestezia, contentie, endodontie, ortodontie, radiografie, supranumerar

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:37) timp.

Alegeti schema de culori preferata: