Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Colaborare medic ortodont

discutie din eugenol.ro : Buna ziua, suntem o echipa tanara de medici stomatologi (cu diferite specialitati) si cautam colaborare cu un medic ortodont ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Ortodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree19Multumiri
  • 1 Scris de tiptop
  • 1 Scris de dentist4u
  • 1 Scris de dentist4u
  • 1 Scris de dorian
  • 4 Scris de tiptop
  • 4 Scris de tiptop
  • 1 Scris de dorian
  • 3 Scris de coco_chanel
  • 2 Scris de tiptop
  • 1 Scris de domident

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 21-01-11, 01:20   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     
Exclamation Colaborare medic ortodont

Buna ziua,
suntem o echipa tanara de medici stomatologi (cu diferite specialitati) si cautam colaborare cu un medic ortodont serios, cu preturi rezonabile, cabinetul este situat central in Bucuresti. Am avut zilele trecute 3 cazuri pentru aparat fix, auzind preturile cerute de un anumit coleg, s-au retras unul cate unul.
Inteleg ca ortodontia este o specialitate mai speciala decat altele, dar traim totusi in Romania, si nu multi pacienti pot plati 2000 E pentru un aparat fix, fie el si cu bracket uri din ceramica. Asa ca mai bine stam degeaba dar tinem la pret?
Multumesc.
Ioana75 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-01-11, 01:43   #2
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
0 (+2/-2)     

Era pret de inceput sau era pretul intregului tratament?
Ce inseamna pentru tine un cost rezonabil?
Ce intelegi prin "specialitate mai speciala"? Ce anume iti lasa impresia ca ar fi nejustificat de scump?
Ortodontistul care a cerut pretul respectiv nu avea nimic de facut? Consideri ca ar fi trebuit sa cada la invoiala cu pacientul pentru un pret mai mic decat cel propus initial?
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-01-11, 18:50   #3
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.
+1 (+1/-0)     

Denisa, scuza-ma, dar realitatea romaneasca pare sa-ti fi fugit din memorie. Si eu caut de 6 luni ortodont pentru colaborare si nu gasesc. Nu comentez cit de grea a fost pregatirea sau citi bani a costat ea, dar "rezonabil" inseamna sa incerci sa faci in asa fel incit nici tu, medic ortodont sa nu faci munca patriotica prea multa ca dauneaza, dar nici pacientii sa nu-si vinda casa numai ca sa-si indrepte dintii. "Rezonabil" se refera la gasirea unei cai de rezolvare a acestei probleme. Dar atita timp cit exista pacienti destui care nu clipesc cind aud 2000 de euro, evident ca si disponibilitatea ortodontului de a incasa bani poate mai putini si aia in rate, scade simtitor.
Vechi 21-01-11, 19:15   #4
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentist4u View Post
Denisa, scuza-ma, dar realitatea romaneasca pare sa-ti fi fugit din memorie. Si eu caut de 6 luni ortodont pentru colaborare si nu gasesc. Nu comentez cit de grea a fost pregatirea sau citi bani a costat ea, dar "rezonabil" inseamna sa incerci sa faci in asa fel incit nici tu, medic ortodont sa nu faci munca patriotica prea multa ca dauneaza, dar nici pacientii sa nu-si vinda casa numai ca sa-si indrepte dintii. "Rezonabil" se refera la gasirea unei cai de rezolvare a acestei probleme. Dar atita timp cit exista pacienti destui care nu clipesc cind aud 2000 de euro, evident ca si disponibilitatea ortodontului de a incasa bani poate mai putini si aia in rate, scade simtitor.
Multumesc mult, ai raspuns in locul meu .
Pretul acela era pt inceput, pt aplicarea aparatului, la care se mai adaugau costurile lunare etc.. Nu am zis ca ortodontul sa cada la invoiala cu pacientul, ca nu suntem la piata, cred ca din start trebuia ales un pret un pic mai accesibil.
--------------------------
Citat:
Publicat initial de Ioana75 View Post
Buna ziua,
suntem o echipa tanara de medici stomatologi (cu diferite specialitati) si cautam colaborare cu un medic ortodont serios, cu preturi rezonabile, cabinetul este situat central in Bucuresti.
Multumesc.
Multumesc pt mesajele private, din pacate eu fiind mai noua pe aici nu pot raspunde inca fiecaruia, daca puteti, va rog mult, scrieti-mi pe mail: Link [Necesita inregistrare pentru acces.].
Astept sa vorbim mai multe.
Weekend placut!
.
Vechi 21-01-11, 20:03   #5
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
-1 (+1/-2)     

Am pus 6 (sase) intrebari, din care mi-ai raspuns la 2 (doua).
Nu am pus intrebarile respective ca sa ne paruim ci ca sa imi fac o idee despre realitatea aia romaneasca cu care m-a inghesuit dentist4u. Nu mi-a fugit din memorie, vreau sa realizez dimensiunea ei.
Si nu inteleg de ce luati pozitie defensiva de cate ori cineva zice ceva ce nu e in mod direct dezmierdator.
Revin: unde se situeaza costul unui tratament ortodontic cu aparat fix, ca ordin de marime? Vorbesc de pret/tratament.
Si ma astept la raspunsuri si la celelalte intrebari. Ma intereseaza dialogul, nu sa am sau nu dreptate.
Citat:
Denisa, scuza-ma, dar realitatea romaneasca pare sa-ti fi fugit din memorie.
Cand am plecat din Romania, pretul unui apartament de 3 camere in Cluj era la paritate cu al unuia in buricul Budapestei... ajungea la 70-80000 euro. Ce case costa 2000 euro? Alea de marcat?
.
Vechi 21-01-11, 20:21   #6
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de tiptop View Post
Era pret de inceput sau era pretul intregului tratament?
Ce inseamna pentru tine un cost rezonabil?
Ce intelegi prin "specialitate mai speciala"? Ce anume iti lasa impresia ca ar fi nejustificat de scump?
Ortodontistul care a cerut pretul respectiv nu avea nimic de facut? Consideri ca ar fi trebuit sa cada la invoiala cu pacientul pentru un pret mai mic decat cel propus initial?
Hai ca iti raspund si eu desi stiu ca nu pe aici imi fierbe oala.
1. Un cost rezonabil inseamna un cost pe care o oarecare parte din pacienti si-l poate permite (>10%)
2. Nejustificat de scump ar fi diferenta dintre pretul afisat si costul de productie. mai exact, onorariul ortodontului. E o specialitate mai 'speciala' pentru ca nu e accesibila omului de rand (exceptand Bucurestiul)
3. Ba da, avea de facut, dar probabil ca pentru cat avea de facut a cerut un pret in dezacord cu realitatea economica si efortul lui personal.
4. Nu. Dar ar fi trebuit sa isi evalueze munca si efortul la adevaratele lor valori fara sa le supraestimeze, daca nu era cazul, si asta depinde de feed-back-ul medicilor si al pacientilor.
Cine presteaza o munca de calitate, indiferent care ar fi ea, e indreptatit sa pretinda preturile pe care le considera, atata timp cat are cerere.
Vechi 21-01-11, 20:25   #7
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
-1 (+1/-2)     

Citat:
Publicat initial de dorian View Post
Cine presteaza o munca de calitate, indiferent care ar fi ea, e indreptatit sa pretinda preturile pe care le considera, atata timp cat are cerere.
Cu afirmatia asta le-ai demontat pe toate celelalte.
Cand mi-am bagat nasul in topicul asta imi planuisem deja dialogul pentru restul saptamanii, de aceea astept cu interes argumentele voastre.
.
Vechi 21-01-11, 20:27   #8
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Cand am plecat din Romania, pretul unui apartament de 3 camere in Cluj era la paritate cu al unuia in buricul Budapestei... ajungea la 70-80000 euro. Ce case costa 2000 euro? Alea de marcat?
Cred ca stie toata lumea cum e cu imobiliarele in Romania si cum s-a ajuns ca un apartament in Cuca Macaii sa coste cat unul in Vest.
Dar de ce nu compari salariile, sa vezi acolo asemanare. Diferenta e doar de un zero.
Ok, dar crezi ca un ortodont care cere preturi prea mari, fie si pentru o munca de calitate, va avea o cerere nebuna si va fi coada la usa lui?
Vechi 21-01-11, 20:38   #9
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Ok, dar crezi ca un ortodont care cere preturi prea mari, fie si pentru o munca de calitate, va avea o cerere nebuna si va fi coada la usa lui?
Eu am intrebat prima!
Ce-ai raspuns tu acolo e abureala...
Cost rezonabil: 100-200-500-1000 euro? sau 100-200-500-1000 RON?
Cost de productie... a cui? vorba alora de la Divertis
Care e valoarea adevarata? La ce se raporteaza? Daca pun un fix pe luna si costurile de productie sunt 0 inseamna ca am un castig net de 2000 euro/luna si pot sa ma plimb in restul timpului. In concluzie, exista o cerere pe piata si chiar daca sunt in dezacord cu realitatea, care o fi ea, o duc bine. Sau?
.
Vechi 21-01-11, 20:41   #10
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Nu am pus intrebarile respective ca sa ne paruim ci ca sa imi fac o idee despre realitatea aia romaneasca cu care m-a inghesuit dentist4u. Nu mi-a fugit din memorie, vreau sa realizez dimensiunea ei.
Si nu inteleg de ce luati pozitie defensiva de cate ori cineva zice ceva ce nu e in mod direct dezmierdator.
Revin: unde se situeaza costul unui tratament ortodontic cu aparat fix, ca ordin de marime? Vorbesc de pret/tratament.
Si ma astept la raspunsuri si la celelalte intrebari. Ma intereseaza dialogul, nu sa am sau nu dreptate.
Pe mine sincer ma intereseaza sa rezolv problema, sa vad pacientii multumiti si rezolvati, nu sa fac filosofia chibritului. Si eu am fost 2 ani in strainatate cu o specializare, dar nu mi-au cazut galoanele sa fac tratamente si cu preturi mai mici. Insa asta e altceva.
Pot sa-ti raspund si la celelalte intrebari. Desi a raspuns Dentist4u f bine si nu am vrut sa mai repet.Ortodontia este scumpa, presupune diverse cursuri suplimentare, deci prin asta e mai speciala. Nu am zis ca pretul e nejustificat, dar trebuie sa te gandesti si la cat pot plati pacientii. Oricum, eu vad pretul undeva cu vreo 7-800 E mai mic decat cel mentionat. Vorbesc de cabinete normale, la clinici de fitze nu stiu.
.
Vechi 21-01-11, 20:49   #11
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Eu am intrebat prima!
Care e valoarea adevarata? La ce se raporteaza? Daca pun un fix pe luna si costurile de productie sunt 0 inseamna ca am un castig net de 2000 euro/luna si pot sa ma plimb in restul timpului. In concluzie, exista o cerere pe piata si chiar daca sunt in dezacord cu realitatea, care o fi ea, o duc bine. Sau?
Poate o duci bine, nu am de unde sa stiu, si ma bucur pentru tine.
Dar daca de exemplu erai in tara, aveai un salar de 1400 lei pe luna si un copil la facultate, sincer, ai fi platit 2000E pt un aparat ortodontic? Asta vrea sa zica si Ioana, ca nu e raportat pretul la posibilitatile pacientilor. Ma rog, mare lor majoritate.
Vechi 21-01-11, 20:52   #12
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:

Tiptop, acum inteleg ca nu esti in tara, nu am stiut. Oricum colegii ti-au dat niste raspunsuri f bune.
.
Vechi 21-01-11, 20:55   #13
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
0 (+1/-1)     

Ioana, nu stiu ce specialitate ai tu, dar ia-o asa: daca ai avea suficienti pacienti la usa pentru ceramica de 200 euro bucata, ai scadea pretul la 120 ca sa-si permita cat mai multi?
In rest, imi cer scuze ca ti-am deranjat topicul, sper si eu sa-ti rezolvi problema.
coco_chanel a multumit.
.
Vechi 21-01-11, 20:56   #14
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Poate o duci bine, nu am de unde sa stiu, si ma bucur pentru tine.
Dar daca de exemplu erai in tara, aveai un salar de 1400 lei pe luna si un copil la facultate, sincer, ai fi platit 2000E pt un aparat ortodontic? Asta vrea sa zica si Ioana, ca nu e raportat pretul la posibilitatile pacientilor. Ma rog, mare lor majoritate.
Din 1400 Ron nu tii un copil la facultate! Mai incearca o data!
.
Vechi 21-01-11, 21:03   #15
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Eu am intrebat prima!
Sigur, costurile de productie nu pot fi 0; daca pui un ap fix pe luna cu 2000 E, banuiesc ca o duci binisor, dar daca pui 5 cu 1300 E, o duci si mai bine. Colegii ortodonti sper sa fie de acord..
.
Vechi 21-01-11, 21:05   #16
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Citat:
Din 1400 Ron nu tii un copil la facultate! Mai incearca o data!
E greu de crezut ca se poate, dar eu sunt la facultate si stiu cazuri. Ingrijorator de multe.
Dar ideea era ca un procent foarte mic din pacienti isi permit calitatea pe care ca un medic o ofera pe un pret mare, justificat sau nu, depinde de la caz la caz.
Vechi 21-01-11, 21:10   #17
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Ioana, nu stiu ce specialitate ai tu, dar ia-o asa: daca ai avea suficienti pacienti la usa pentru ceramica de 200 euro bucata, ai scadea pretul la 120 ca sa-si permita cat mai multi?
In rest, imi cer scuze ca ti-am deranjat topicul, sper si eu sa-ti rezolvi problema.
Inteleg f bine ce zici tu, insa nu cred ca ortodontii, daca nu sunt renumiti, au f multi pacienti la aparate cu 2000E... ce putin asa cred eu.. poate ma insel..
.
Vechi 21-01-11, 22:56   #18
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.
+2 (+2/-0)     

Denisa, mai acu' ceva vreme pricepeai subtilitatile de limbaj...nu mi-ai lasat impresia ca ai lua ad literam tot ce se scrie, vezi "a vinde casa ca sa indrepte dintii". Ma intreb insa de ce ai sarit asa tare. Ai inteles foarte exact care e problema aici. Ca tu nu esti de acord cu ea, e dreptul tau constitutional(n-o lua nici pe asta ad literam), dupa cum noi nu sintem de acord ca niste copii, in cazul meu copii de la sat, sa nu-si poata permite serviciile unui ortodont, desi parintii ar vrea, fiindca aceste servicii costa , hai sa zicem, cit juma' de casa de la sat. Multumita cu pretul imobiliarelor la 11 km de Bucuresti in 2011?
Mona Lisa a multumit.
Vechi 21-01-11, 23:19   #19
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
-1 (+1/-2)     

Citat:
Ma intreb insa de ce ai sarit asa tare.
Am pus niste intrebari colegei noastre care facuse niste afirmatii legate de ortodonti. Ma asteptam la o discutie argumentata, nu la ''realitatea romaneasca pare sa-mi fi fugit din memorie'' si nici la ''am sarit asa tare''. Te-am jignit cu ceva? Am spus ca pretul e prea mic si sa moara toti cu dintii strambi?
Daca ati fi avut bunavointa sa imi raspundeti, punctual, la intrebari, discutia ar fi fost cu totul alta. Ma gandeam sa incercam sa justificam, fiecare dintre noi, nevoia actului medical si sa echivalam cumva alternative terapeutice si costuri.

Citat:
Ai inteles foarte exact care e problema aici.
Tocmai ca n-am inteles si de-aia intreb. Multam fain de ajutorul acordat. O sa ma bazez pe el si-n viitor.
Citat:
dupa cum noi nu sintem de acord ca niste copii, in cazul meu copii de la sat, sa nu-si poata permite serviciile unui ortodont, desi parintii ar vrea, fiindca aceste servicii costa , hai sa zicem, cit juma' de casa de la sat. Multumita cu pretul imobiliarelor la 11 km de Bucuresti in 2011?
Raportat la pretul casei, propune tu un pret rezonabil, sa facem repede niste calculele.

Later edit, off pe deasupra: judecand prin prisma celor spuse de tine, ajung incet la concluzia ca tot ce vad pe acest forum, toata endodontia facuta la microscop, protetica ireprosabila cu sau fara implanturi, obturatiile ultrafizionomice etc. sunt doar praf in ochelari, ca pacientii oricum nu-si permit asa ceva si pe din dos toti medicii fac gaudent cu acrilat si plombe de evicrol.

Modificat ultima data de tiptop; 22-01-11 la 13:13. Motivul: implanti
.
Vechi 21-01-11, 23:56   #20
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.
+1 (+2/-1)     

Foarte bine, i-ai pus colegei niste intrebari, nu inteleg de ce astepti raspunsurile de la mine. Eu am spus ca inteleg ce o doare, ca ma doare si pe mine la fel. Vrei cu majuscule? NU cred. Concluzia mea si, probabil si a altora, aici, in tara asta in care ma aflu, este ca tratamentul ortodontic fix nu si-l pot permite decit cei cu portofelul bine garnisit, indiferent ca el ar costa 2000 sau 15000 de euro. Nu fac analiza de caz, citi bani baga ortodontul in ghidusiile alea mici pe care le lipeste pe dinti, nu comentez nici citi bani l-a costat scolarizarea, comentez doar ca, asa cum ti s-a mai spus dar ai zis ca sint bla-bla-uri, poate doar 10 % din potentialii pacienti isi pot permite aparat fix, cu banul jos. Dupa cum nu comentez nici reactia ta din seara asta care suna cam asa: "daca nu-mi raspundeti punctual la intrebarile mele, in numar de 6(sase), inseamna ca nu aveti argumente, sau daca aveti, eu ma fac ca nu le pricep". Si nu te-a inghesuit nimeni, cel putin eu nu ador sa ma inghesui cu fete, daca nu te superi. Dar e posibil sa fie vreo aliniere strimba de planete in noaptea asta si d-aia nu pricepem noi ce zici tu si tu ce zicem noi. Cit despre calcule, vad ca-ti place tie sa le faci, deci succes, io nu le pot suferi.

Later edit si eu: prin prisma a ce am spus eu, unii isi permit endo sub microscop(10%), ailalti 90 poate au sansa de un doctor ca lumea care ricii si spala canale la ochi de vultur la pret sub nivelul marii, ca sub nivelul pregatirii e clar. Plombe sint pe alese si pe toate buzunarele,dar sint; implantele si le pune doar cine are bani si teren bun osos, zirconiile la fel, dupa cum nu spune nimeni ca nu poti face si proteze acrilice si crom. Ba, uneori, la cite un caz social, platesti de la tine din buzunar si ai satisfactia poate mai mare decit daca incasai 2000 de euro. Cum spuneam prin alte parti, boala romanului este sa generalizeze. Eu ma lupt cu boala asta... si ma retrag la nani pui, pe mine te poti baza la "ajutorul acordat" abia pe miine dupa amiaza. Noapte buna!
Mona Lisa a multumit.
Vechi 22-01-11, 00:08   #21
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Foarte bine, i-ai pus colegei niste intrebari, nu inteleg de ce astepti raspunsurile de la mine. Eu am spus ca inteleg ce o doare, ca ma doare si pe mine la fel. Vrei cu majuscule? NU cred. Concluzia mea si, probabil si a altora, aici, in tara asta in care ma aflu, este ca tratamentul ortodontic fix nu si-l pot permite decit cei cu portofelul bine garnisit, indiferent ca el ar costa 2000 sau 15000 de euro. Nu fac analiza de caz, citi bani baga ortodontul in ghidusiile alea mici pe care le lipeste pe dinti, nu comentez nici citi bani l-a costat scolarizarea, comentez doar ca, asa cum ti s-a mai spus dar ai zis ca sint bla-bla-uri, poate doar 10 % din potentialii pacienti isi pot permite aparat fix, cu banul jos. Dupa cum nu comentez nici reactia ta din seara asta care suna cam asa: "daca nu-mi raspundeti punctual la intrebarile mele, in numar de 6(sase), inseamna ca nu aveti argumente, sau daca aveti, eu ma fac ca nu le pricep". Si nu te-a inghesuit nimeni, cel putin eu nu ador sa ma inghesui cu fete, daca nu te superi. Dar e posibil sa fie vreo aliniere strimba de planete in noaptea asta si d-aia nu pricepem noi ce zici tu si tu ce zicem noi. Cit despre calcule, vad ca-ti place tie sa le faci, deci succes, io nu le pot suferi.
Cat la suta dintre pacienti isi permit endodontie de calitate, ceramica de toate felurile, proteze scheletate, implanturi? Procentele alea nu te dor?

Ca tot imi plac mie calculele si voua nu, procentul ala e evidence based?
Vad ca toti imi fluturati acelasi procent pe sub ochi si ma intreb cum de v-a dat la fel?

Modificat ultima data de tiptop; 22-01-11 la 13:13.
.
Vechi 22-01-11, 00:19   #22
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
ajung incet la concluzia ca tot ce vad pe acest forum, toata endodontia facuta la microscop, protetica ireprosabila cu sau fara implante, obturatiile ultrafizionomice etc. sunt doar praf in ochelari, ca pacientii oricum nu-si permit asa ceva si pe din dos toti medicii fac gaudent cu acrilat si plombe de evicrol.
Nu sunt praf in ochelari, dar reprezinta o particica mica-mica din toata stomatologia practicata la orice nivel meleagurile noastre. Si crede-ma ca nivelul e mult mai jos decat se vede de pe eugenol. Ce vedem pe aici sunt bijuteriile spre care toti tindem, si de care am vrea sa poata beneficia cat mai multi pacienti, dar foarte putini pot si vor.
Mona Lisa a multumit.
Vechi 22-01-11, 00:45   #23
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Default Tema de gandire

Pacienta din imaginile alaturate este deranjata de aspectul inestetic al zambetului, isi tine mana in dreptul gurii atunci cand rade. Isi doreste foarte mult o ameliorare a acestei situatii dar nu isi permite costul unui tratament ortodontic cu aparat fix. Deci varianta aceasta este exclusa.
Ma intereseaza ce alta solutie de tratament ati propune si care ar fi costul estimativ?
Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Modificat ultima data de tiptop; 22-01-11 la 01:08.
.
Vechi 22-01-11, 01:11   #24
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Brackets autoligaturante: aprox 2500RON pt ambele arcade. Ai dreptate, nu este alta solutie.
Cred, de fapt nu cred, ci sunt sigur, ca ai inteles gresit ce am vrut noi sa-ti explicam. Tuturor ne-ar face placere sa avem doar cazuri reusite in cel mai mic detaliu si pacienti multumiti, dar asta e imposibil in foarte multe cazuri, si nu din cauza noastra.
Am si eu o intrebare, si sa sti ca nu te intreb cu rautate: daca ai lucra in Ro, si zilnic ti-ar veni pacienti precum cea din imagine si ti-ar spune ca si-ar dori sa zambeasca dar nu are bani pt aparat fix..si ar veni maine altul care ar vrea un endo bun dar venitul lui e modest, s.a.m.d...cum te-ai simti?
Vechi 22-01-11, 01:41   #25
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
Brackets autoligaturante: aprox 2500RON pt ambele arcade. Ai dreptate, nu este alta solutie.
Cred, de fapt nu cred, ci sunt sigur, ca ai inteles gresit ce am vrut noi sa-ti explicam. Tuturor ne-ar face placere sa avem doar cazuri reusite in cel mai mic detaliu si pacienti multumiti, dar asta e imposibil in foarte multe cazuri, si nu din cauza noastra.
Am si eu o intrebare, si sa sti ca nu te intreb cu rautate: daca ai lucra in Ro, si zilnic ti-ar veni pacienti precum cea din imagine si ti-ar spune ca si-ar dori sa zambeasca dar nu are bani pt aparat fix..si ar veni maine altul care ar vrea un endo bun dar venitul lui e modest, s.a.m.d...cum te-ai simti?
Ar mai fi 6 (sase) coroane solo ceramice sau zirconii, cum va place voua sa le spuneti, niste devitalizari datorate rotatiilor mari ale dintilor... te las pe tine sa faci calculele, sa vezi cu cat mai ieftin ar iesi.
Nu am inteles gresit si nici n-am uitat tot: am lucrat 6 (sase) ani in Ro si m-am confruntat cu tot felul de situatii. Am facut si pomeni. Dar a fost alegerea mea sa le fac si n-am/n-as fi indraznit niciodata sa ii spun unui coleg sa o lase mai usor cu preturile pentru ca pacientii sa-si permita.
Daca ati fi fost deschisi dialogului pe care eu mi l-am dorit si nu ati fi fost atat de preocupati sa imi amintiti cum e realitatea romaneasca, v-as fi spus ca 2000 euro pentru aplicarea aparatului mi se pare un pret porcesc, ca este absolut inutil sa chemi pacientul la control o data pe luna, in afara de utilitatea de a-i incasa banii pe ''consultatie'' si ca e etic ca inainte de inceperea tratamentului sa ii faci pacientului un calcul general, gen 2000 aparat, x radiografii, y consultatii, z contentie, w controale ulterioare si ce mai vrei tu, total-Bingo!
Dar Ioana a inceput cu ''specialitate mai speciala'', ''stam degeaba dar tinem la pret'', ''nu mi-au cazut galoanele sa lucrez la preturi mai mici'', acompaniata de dentist4u ai carei pacienti ''isi vand casa'' sa plateasca ''ghidusii''.
Eu le fac pacientilor un studiu de caz, pentru care imi platesc, in urma caruia vin cu o propunere concreta de tratament, durata estimativa a tratamentului cu marja de eroare de 6 luni si un pret adaptat la complexitatea si durata tratamentului. E pret/tratament!
Pacientul plateste la aplicarea aparaului un procent oarecare (10-20%), restul se imparte in rate lunare corespunzator duratei tratamentului, in asa fel incat suma sa fie achitata integral inainte de indepartarea ap.
Intervalul intre doua vizite e de aprox. 8-12 saptamani, cu unele variatii. In 4 saptamani nu se intampla nimic.
P.S. Pe vremea cand lucram in Ro aveam o mica pacienta care avea o oarecare inghesuire si careia ma gandisem eu sa ii pun ceva aparat mobilizabil. Mama ei mi s-a tanguit ca e scump si ca nu-si permit (vreo 2 milioane jumate prin 2003-2004) si ca daca nu se poate mai ieftin. In paralel, mama fetei isi ''facea dintii'' la colega mea. Cand a venit vremea sa ii slefuiasca dintii si colega mea a intrebat-o ''ce dinti vrea'', acea doamna a raspuns fara sa clipeasca ''ceramica!''. Ii trebuiau v'o 6(sase)
Cum crezi ca m-am simtit?

Tara, tara, vrem ostasi!

Nu ma pot hotari cand sa inchei: exista o conceptie adanc inradacinata cum ca tratamentele pentru copii ar trebui sa fie ieftine sau gratis. Multor parinti li se pare mult mai normal sa se dichiseasca in portolane, cuie si alte fineturi. Sunt produse finite al caror pret li se pare mai justificat.
Tot pe vremea cand eram in Ro, o mama mi l-a adus pe fiul ei sa ''ii fac ceva''. I-am propus tot un aparat mobilizabil, un pret si am lasat-o sa rumege. Dupa ce a rumegat un pic, s-a imbatosat si mi-a zis ''Si ce fac cu aparatu' ala dup-aia, il arunc? Dupa ce-am data atatia bani pe el??''

Nu am nimic impotriva ideii de generozitate, n-am lucrat dintotdeauna pe bani multi, la un moment dat, pe ceva topic, chiar am propus colegilor ortodonti sa faca un calcul de rentabilitate ap. mobilizabil vs ap. fix la pret accesibil pacientului, tocmai in ideea de a nu pierde pacientul, a oferi un tratament bun si a castiga experienta. Reputatia de om si medic bun ti-o creezi cu grija, din aproape in aproape.
Daca e vorba de un act de generozitate, vreau sa pot sa hotarasc eu daca il fac sau nu, fara sa fiu conditionata.
Si iau foc cand un coleg isi da cu parerea despre nivelul preturilor practicate de un altul. Sa nu ma intrebati de ce.
cosminaG, udem, dany76 si alti 1 au multumit.

Modificat ultima data de tiptop; 22-01-11 la 02:57.
.
Vechi 22-01-11, 10:12   #26
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Ar mai fi 6 (sase) coroane solo ceramice sau zirconii, cum va place voua sa le spuneti, niste devitalizari datorate rotatiilor mari ale dintilor... te las pe tine sa faci calculele, sa vezi cu cat mai ieftin ar iesi.
Nu am inteles gresit si nici n-am uitat tot: am lucrat 6 (sase) ani in Ro si m-am confruntat cu tot felul de situatii. Am facut si pomeni. Dar a fost alegerea mea sa le fac si n-am/n-as fi indraznit niciodata sa ii spun unui coleg sa o lase mai usor cu preturile pentru ca pacientii sa-si permita.
Daca ati fi fost deschisi dialogului pe care eu mi l-am dorit si nu ati fi fost atat de preocupati sa imi amintiti cum e realitatea romaneasca, v-as fi spus ca 2000 euro pentru aplicarea aparatului mi se pare un pret porcesc, ca este absolut inutil sa chemi pacientul la control o data pe luna, in afara de utilitatea de a-i incasa banii pe ''consultatie'' si ca e etic ca inainte de inceperea tratamentului sa ii faci pacientului un calcul general, gen 2000 aparat, x radiografii, y consultatii, z contentie, w controale ulterioare si ce mai vrei tu, total-Bingo!
Dar Ioana a inceput cu ''specialitate mai speciala'', ''stam degeaba dar tinem la pret'', ''nu mi-au cazut galoanele sa lucrez la preturi mai mici'', acompaniata de dentist4u ai carei pacienti ''isi vand casa'' sa plateasca ''ghidusii''.
Eu le fac pacientilor un studiu de caz, pentru care imi platesc, in urma caruia vin cu o propunere concreta de tratament, durata estimativa a tratamentului cu marja de eroare de 6 luni si un pret adaptat la complexitatea si durata tratamentului. E pret/tratament!
Pacientul plateste la aplicarea aparaului un procent oarecare (10-20%), restul se imparte in rate lunare corespunzator duratei tratamentului, in asa fel incat suma sa fie achitata integral inainte de indepartarea ap.
Intervalul intre doua vizite e de aprox. 8-12 saptamani, cu unele variatii. In 4 saptamani nu se intampla nimic.
P.S. Pe vremea cand lucram in Ro aveam o mica pacienta care avea o oarecare inghesuire si careia ma gandisem eu sa ii pun ceva aparat mobilizabil. Mama ei mi s-a tanguit ca e scump si ca nu-si permit (vreo 2 milioane jumate prin 2003-2004) si ca daca nu se poate mai ieftin. In paralel, mama fetei isi ''facea dintii'' la colega mea. Cand a venit vremea sa ii slefuiasca dintii si colega mea a intrebat-o ''ce dinti vrea'', acea doamna a raspuns fara sa clipeasca ''ceramica!''. Ii trebuiau v'o 6(sase)
Cum crezi ca m-am simtit?

Tara, tara, vrem ostasi!

Nu ma pot hotari cand sa inchei: exista o conceptie adanc inradacinata cum ca tratamentele pentru copii ar trebui sa fie ieftine sau gratis. Multor parinti li se pare mult mai normal sa se dichiseasca in portolane, cuie si alte fineturi. Sunt produse finite al caror pret li se pare mai justificat.
Tot pe vremea cand eram in Ro, o mama mi l-a adus pe fiul ei sa ''ii fac ceva''. I-am propus tot un aparat mobilizabil, un pret si am lasat-o sa rumege. Dupa ce a rumegat un pic, s-a imbatosat si mi-a zis ''Si ce fac cu aparatu' ala dup-aia, il arunc? Dupa ce-am data atatia bani pe el??''

Nu am nimic impotriva ideii de generozitate, n-am lucrat dintotdeauna pe bani multi, la un moment dat, pe ceva topic, chiar am propus colegilor ortodonti sa faca un calcul de rentabilitate ap. mobilizabil vs ap. fix la pret accesibil pacientului, tocmai in ideea de a nu pierde pacientul, a oferi un tratament bun si a castiga experienta. Reputatia de om si medic bun ti-o creezi cu grija, din aproape in aproape.
Daca e vorba de un act de generozitate, vreau sa pot sa hotarasc eu daca il fac sau nu, fara sa fiu conditionata.
Si iau foc cand un coleg isi da cu parerea despre nivelul preturilor practicate de un altul. Sa nu ma intrebati de ce.
Imi permit sa imi dau cu parerea despre pretul colegului, atata timp cat eu ii furnizez pacientii si tratamentul se petrece in cabinetul meu, eu platesc utilitatile, asistenta etc. Si crede-ma si eu iau foc, cand stau sa lucrez pana la 10 seara sa racai canale, vorba colegei; incerc sa adun mai multi pacienti pentru aparate, ca altfel pt 1-2 nimeni nu se deranjeaza, si vine cate un inchipuit care a terminat de 1 an specializarea, si cere preturi de prof universitar, iar evident pacientilor le pica fata si nu mai vin.. Dar e greu de explicat si de inteles, traim in tari diferite, cu probleme si mentalitati diferite.
.
Vechi 22-01-11, 10:40   #27
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Tiptop, avand in vedere cele spuse de tine, ca facand parte din practica de zi cu zi, mai merita sa ramai? Ca mie mi-au sarit multi in cap cand am incercat sa pun problema asta.
Eu nici nu am terminat facultatea si m-am saturat de acte de caritate, sa platesc eu materiale si multe altele dar nu am de ales...vreau sa pot invata ceva. Nu vreau sa ma gandesc cum va fi peste ani.
Vechi 22-01-11, 13:11   #28
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Imi permit sa imi dau cu parerea despre pretul colegului, atata timp cat eu ii furnizez pacientii si tratamentul se petrece in cabinetul meu, eu platesc utilitatile, asistenta etc. Si crede-ma si eu iau foc, cand stau sa lucrez pana la 10 seara sa racai canale, vorba colegei; incerc sa adun mai multi pacienti pentru aparate, ca altfel pt 1-2 nimeni nu se deranjeaza. Dar e greu de explicat si de inteles, traim in tari diferite, cu probleme si mentalitati diferite.
Mentalitate 1: Ioana, esti medic. Un pacient il trimiti ortodontului pentru ca are o nevoie reala de tratament sau pacientul insusi este nemultumit cu aspectul propriilor dinti. Adica din empatie, nu ca sa faci tu bani.
Mentalitate 2: Nu stiu cum te-ai gandit sa reglezi partea de economie cu colegul, dar cere-i procent din banii incasati, asa iesi cel mai bine. Si daca gasesti unul cu preturi usor mai rezonabile si ii arzi un procent gros, poate scapi de racait canale pana la 10 seara si traiesti bine mersi din ortodontie, chiar daca nu facuta de tine dar in terenul tau, ca doar tu furnizezi pacientii. Ai dracului ortodontii astia, isi imagineaza ca tre' sa aiba negru in agenda ca sa se deranjeze sa arunce o privire pe un pacient.

Am expus doua mentalitati diferite, nu neaparat din tari diferite. In care te regasesti?
Citat:
... si vine cate un inchipuit care a terminat de 1 an specializarea, si cere preturi de prof universitar, iar evident pacientilor le pica fata si nu mai vin...
P.S. Sa nu vorbesti niciodata in felul asta fata de/despre colegii tai, nu se stie cand se intoarce roata si poate mentalitatea ta sanatoasa nu ajunge sa iesi la liman.
.
Vechi 22-01-11, 14:09   #29
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Tiptop, avand in vedere cele spuse de tine, ca facand parte din practica de zi cu zi, mai merita sa ramai?
Eu sa raman sau tu sa ramai?
La prima varianta raspunsul e da, merita sa raman. Daca era vorba de tine, tu esti propriul tau stapan, nimeni nu poate hotari in locul tau. Ca unii ti-au sarit in cap tine de mentalitate, ca tot se scoate cuvantul asta la inaintare in orice context.
.
Vechi 22-01-11, 15:53   #30
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Nu era vorba de mine sau de tine ci vorbeam la modul general, la ceea ce ar putea determina pe cineva sa plece sau nu.
Totusi cum poti spune ”da” la intrebarea mea, cand ai plecat deja? Ai plecat cu forta, impinsa de la spate si plangand in hohote?
Evident ca nu, si nici eu nu voi face la fel.
Vechi 22-01-11, 16:24   #31
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Nu era vorba de mine sau de tine ci vorbeam la modul general, la ceea ce ar putea determina pe cineva sa plece sau nu.
Totusi cum poti spune ”da” la intrebarea mea, cand ai plecat deja? Ai plecat cu forta, impinsa de la spate si plangand in hohote?
Evident ca nu, si nici eu nu voi face la fel.
Raman aici, in Ro nu mai pot ramane. Suntem off...
.
Vechi 22-01-11, 16:30   #32
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Citat:
Raman aici, in Ro nu mai pot ramane. Suntem off...
Mea culpa, am inteles aiurea. Iti respect sinceritatea pentru ca nu am vazut prea multi care sa nu se ascunda dupa degete.
Suntem off rau de tot.
Succes.
tiptop a multumit.
Vechi 08-02-11, 23:21   #33
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

1. Ioana, daca ai constatat ca se castiga atat de mult din ortodontie, ce te impiedica sa dai rezidentiatul in loc sa racai canale pana la 10 seara? Decat sa pierzi timpul pe forum cautand un ortodont cat mai accesibil ca pret, din cate vad ca scrii un "amarat" care probabil a terminat de un an si are preturi de profesor universitar nu te-ar interesa..... Dar cine esti tu sa judeci cat valoreaza omul respectiv? Stii cumva la cate cursuri, congrese a participat sau cat a investit in pregatirea lui? Sau din cate inteleg vrei unul cu experienta de profesor si daca se poate cat mai ieftin?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/ortodontie/12929-colaborare-medic-ortodont/
2. O idee destul de intalnita printre colegi(unii dintre ei) este de a avea ortodont la procent in cabinet. Ok, pentru cei care nu-si permit altceva. Dar ortodontul daca trimite pacientul pentru tratament colegului medic dentist cere procent? Nu. Dar poate ca ar trebui, avand in vedere ca viceversa e valabila.
Concluzie: Suntem colegi si ar trebui sa ne comportam ca atare, gandindu-ne la binele pacientului, nu la cum sa ne denigram unii pe altii.
Tooth Fairy, dany76 si yolla au multumit.
coco_chanel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-11, 19:56   #34
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de coco_chanel View Post
1. Ioana, daca ai constatat ca se castiga atat de mult din ortodontie, ce te impiedica sa dai rezidentiatul in loc sa racai canale pana la 10 seara? Decat sa pierzi timpul pe forum cautand un ortodont cat mai accesibil ca pret, din cate vad ca scrii un "amarat" care probabil a terminat de un an si are preturi de profesor universitar nu te-ar interesa..... Dar cine esti tu sa judeci cat valoreaza omul respectiv? Stii cumva la cate cursuri, congrese a participat sau cat a investit in pregatirea lui? Sau din cate inteleg vrei unul cu experienta de profesor si daca se poate cat mai ieftin?
2. O idee destul de intalnita printre colegi(unii dintre ei) este de a avea ortodont la procent in cabinet. Ok, pentru cei care nu-si permit altceva. Dar ortodontul daca trimite pacientul pentru tratament colegului medic dentist cere procent? Nu. Dar poate ca ar trebui, avand in vedere ca viceversa e valabila.
Concluzie: Suntem colegi si ar trebui sa ne comportam ca atare, gandindu-ne la binele pacientului, nu la cum sa ne denigram unii pe altii.
Ai pus punctul pe "i"!
.
Vechi 16-02-11, 02:56   #35
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Deci, Ioana, pretul aparatului depinde mult de tehnica folosita si de felul aparatului, si alte accesorii care te ajuta sa iti faci treaba cum trebuie.
De exemplu, o tehnica linguala, din start e mai scumpa, pentru ca trimiti modelul in Germania ca sa iti confectioneze ei. Sau cumai mentionat si tu, aparatul ceramic iti ajunge cateodata si 400euro doar setul de bracketuri sau chiar mai mult.
Si mai este o chestie: depinde ce scop ai in munca ta: sa castigi cat mai mult, ceea ce inseamna ca mai bine lucrez la un singur pacient si castig cat pentru 4, am si mai mult timp liber astfel. Dar daca scopul este ca pe langa castigul banilor sa faci si un bine, chiar daca asta ar presupune sa muncesti mai mult pentru acelasi castig, atunci vei mentine preturi rezonabile pentru zona in care stai.

Eu de exemplu, daca stau intr-o zona mai saraca, degeaba pun aparatul 2000euro ca nu voi pune niciunul, si as face doar stoma generala.

O sugestie ar fi sa cautati un ortodont din alt oras in apropierea bucurestiului care sa fie dispus sa vina la buc la cabinetul vostrusi atunci voi gasiti pacientii si ortodontul va face treaba. Eu asa fac 2-3zile/luna ortodontie la hunedoara, la 25km de orasul meu si imi convine (acolo nu e alt ortodont)

@ Denisa: ziceai ca tu nu ai un pret fix pentru aparat, ci in functie si de complexitate... Ce marja de eroare pot sa ai din aceasta evaluare? Daca apar greutati pe parcurs, reevaluezi situatia financiara? Sunt chiar curioasa de asta... Trebuie sa ai o experienta destul de mare pentru a face astfel de evaluari, sau sa pui un adaos destul de mare ca sa fii acoperit sa nu pierzi

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto

Modificat ultima data de sonila stefoni; 16-02-11 la 04:14.
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-11, 13:44   #36
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de sonila stefoni View Post
@ Denisa: ziceai ca tu nu ai un pret fix pentru aparat, ci in functie si de complexitate... Ce marja de eroare pot sa ai din aceasta evaluare? Daca apar greutati pe parcurs, reevaluezi situatia financiara? Sunt chiar curioasa de asta... Trebuie sa ai o experienta destul de mare pentru a face astfel de evaluari, sau sa pui un adaos destul de mare ca sa fii acoperit sa nu pierzi
Sunt medic specialist de 7 ani. De 4 fac numai ortodontie. Lucrez intr-un sistem organizat, structurat, cu reguli clare si probate de multa vreme. Nu consider ca iti trebuie o experienta extraordinara, doar timp de gandire sa faci o evaluare corecta a cazului. Sunt niste linii ghid, gen ''tratament simplu intr-o arcada, 6 luni, costa x'', ''tratament bimaxilar cu extractii, 2 ani, costa y'', ''tratament bimaxilar fara extractii, un an jumate, costa z''.
Nu pui nici un adaos mare, facand doar ortodontie poti sa ai eroare cu + sau - care in ansamblu se compenseaza. Un tratament merge mai repede decat ti-ai propus si acelui pacient nu-i dai bani inapoi, altul merge mai greu si se compenseaza cu ala rapid. Si nici nu faci reevaluare pe parcurs. Altfel, la ce fel de greutati te gandesti?
sonila stefoni si dany76 au multumit.
.
Vechi 06-12-11, 21:14   #37
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Hai sa ma bag si eu, deocamdata lucrez la Budapesta cu specialisti in ortodontie...un bracket costa intre 6 si 10 euro de metal, composit ptr lipire vreo 4 euro, aparatul fix numai materialele ar, fi cu indulgenta, 150 de euro, maxilar, fara complicatii, adica simplu, 2 tuburi pe 1 6, 2 6 si simple brackets for the rest.. OPG 25 de euro la privat, vizita lunara 30 de euro desi gasesti si cu 20, gumele in sine, mai nimica...
Onorariul ortodontului poate ajunge si la 100o de euro upper, 1000 lower, dar eu am pus si cu 250. Deci, se poate...eu preturile din Romania nu le cunosc, cele de aici astea sunt! Cele din America exorbitante in jur de 15 000 dolari upper and lower fixed, pe 2 ani, fara operatii, etc.
oanaolson este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-11-12, 22:21   #38
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Hai sa nu exageram dar 15000$ poate la cel mai scump orthodont din LA. Oricum nu poti compara N. America la stomatologie cu nici un alt continent. Locuind pe acolo vreo 20 de ani le cam stiu preturile dar si pretentiile pacientilor. Urmarind discutia de mai sus trebuie sa marturisesc ca peste tot ortodontia e scumpa, e cea mai scumpa. In Ro e vorba mai mult de educarea pacientilor in privinta ortodontiei decat de cat ar costa. In Canada de exemplu, oamenii isi pun bani deoparte de cand se naste un copil ptr ca acel copil sa poate sa beneficieze de anumite lucruri pe parcursul anilor. Daca si la noi s-ar incepe cu o educatie despre importanta igienei orale, a indreptarii dintilor, etc poate parintii si-ar duce copilul la stomatolog inainte de a aparea prima carie sau de a se depasi perioada de crestere cand inca lucrurile se rezolva mult mai usor si poate si mai ieftin. Doar o parere....
cosminaG a multumit.
domident este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-10-13, 16:27   #39
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu stiu unde sa postez intrebarea asta.
Ma poate ajuta cineva cu o recomandare pentru un medic ortodont din Hamburg? Am o pacienta (ce lucreaza in Hamburg) ce necesita tratament ortodontic.
Multumesc!
Vechi 07-05-21, 21:03   #40
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Ce procent se da la ortodont intr- o colaborare?

Buna ziua! Am un cabinet stomatologic deschis de 15 ani, care merge f bine si incerc mai nou o colaborare cu un medic ortodont. Ce procent se ofera? Pretul pe aparat ar fi cam 2000 metalic.multumesc
dorusdent este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., aparat, ati, buna, cabi, cabinetul, cazuri, central, ceramica, colaborare, coleg, contentie, diferite, echipa, endo, fix, iga, intrebare, medic, medic dentist, medici, oala, ortodont, ortodontia, pacienti, plati, preturi, preturile, ras, serios, specialitate, stoma, stomatologi, vand, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (03:32) timp.

Alegeti schema de culori preferata: