Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Sisteme evoluate de rasini compozite: in dorinta de a imita natura

discutie din eugenol.ro : azi la Congresul de Estetica am avut ocazia sa stau pt prima oara de vorba cu rep Micerium din ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Odontologie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree170Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 26-05-11, 20:04   #115
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default despre chichite si bibiluri...

azi la Congresul de Estetica am avut ocazia sa stau pt prima oara de vorba cu rep Micerium din partea noastra de Europa; am aflat cateva raspunsuri pe care nu mi le puteam da singura, referitoare la redarea cu succes a smaltului natural folosind smalturi generice artificiale: marea majoritate a sistemelor de rasini compozite prezinta un indice de refractie similar cu al dentinei atat pt masele de smalt cat si pt dentine;
cu cat indicele de refractie al smaltului folosit este mai apropiat de indicele smaltului natural, si nu de al dentinei, cu atat mai usor imi este sa evit aparenta aceea gri care survine in urma excesului de smalt artificial. ori, deseori excelam cu smaltul pt a masca, vezi doamne, un exces dentinar...si dupa ce ca excesul dentinar imi creste saturatia, un exces suplimentar de smalt care apare gri pune bomboana pe coliva!

Micerium considera ca produce un smalt care are un indice de refractie egal cu cel al smaltului, iar cresterea grosimii acestuia permite cresterea valorii si nu invers. ramane de incercat. au si ei smaltul de reprezentare al stratului proteic.

imi place ca prezinta un sistem personal de lustru, constituit din 3 paste: doua de finisare, care se folosesc cu periute rotative din par de capra (se gasesc si la ultradent), si una de lustru, cu oxid de Al, actionata cu filturi. mai au, de asemenea, dentine cu fluiditate redusa, iar cuptorasul ala e chiar o bijuterie, pt cei pasionati, care prefera sa dea banii pe asa ceva in loc sa faca un shopping serios la Parndorf

in acelasi context, am priceput de ce nu am voie sa pensulez/modelez stratul ultim cu rasina de modelaj, care are si ea indice de refr asem dentinei si nicidecum smaltului natural, pe langa dezav clar ca imi schimba structural compozitul...asa ca devine necesar sa incalzim smalturile si doar smalturile la 39 grade, incalzire care permite, printre altele, o asezare facila in consistenta joasa, fara a mai fi necesara rasina de modelaj. incalzit la 65 de grade, devine numai bun de lipit pe ici -colo bepereuri.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/odontologie/9924-sisteme-evoluate-rasini-compozite-dorinta-imita-natura/

uite un avantaj asupra mirisului, si un motiv suficient in a ma determina sa incerc si acest sistem... evoluat, caruia ii dau tarcoale de cativa ani

cu aceasta ocazie, pe care o asteptam, de altfel, va recomand cu caldura cartea lui Lorenzo Vanini &Mangani, "Conservative restorations on anterior teeth". It's a must pt front. Nu e axata pe plombe si atat, pe compozite si atat, ci ofera o privire bine structurata asupra indicatiilor si modalitatilor de restaurare a sectorului frontal! Tocmai de am primit-o si nu ma mai satur de ea. Pt ca astfel de lucruri nu se pot invata/practica studiind pe iutub sau pe dxp ci numai avand o baza teoretica serioasa.
parerea mea
si ca tot veni vorba de congres, prezentarea lui Mauro Fradeani a fost incantatoare, m-am simtit onorata sa il vad live!
radualionte, aurelian, Ileana si alti 9 au multumit.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Modificat ultima data de cristina ghita; 26-05-11 la 22:21.
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-05-11, 21:30   #116
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cristina ,dau un shopping de Parndorf pe cuptorasul ala , numai sa stiu despre ce-i vorba !

Si l-ai vazut pe Fradeani, ai ? Ca eu n-am facut rost de bilet , desi m-am caznit...
Vechi 26-05-11, 21:42   #117
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Cristina ,dau un shoping de Parndorf pe cuptorasul ala , numai sa stiu despre ce-i vorba !

Si l-ai vazut pe Fradeani, ai ? Ca eu n-am facut rost de bilet , desi m-am caznit...
cuptorasul ala e chiar frumos, are "pregatire" atat pt seringile groase de chitos cat si pt alea fine de pigmenti. azi, in timp ce il studiam prin toate gaurile, ma gandeam la luis: ce o sa zica el, ce chinezism are in loc si cat de tare o sa ne amuzam pe tema asta!
cat despre fradeani...a fost relativ greu de urmarit prezentand toate analizele (faciala, dentara, etc etc), laolalta cu cazurile extreme . in 5 ore a facut un maraton extrem..cateva dintre cazurile prezentate se gasesc si in carte, dar m-a impresionat cazul unei paciente careia i-au fost extrasi cei 6 frontali ghici de ce? in urma unor albiri interne repetate, cu rezorbtie radiculara consecutiva. m-am ingrozit, pt ca finalul neasteptat a fost inserarea a 6 implanturi, by special request din partea pac, care a tinut mortis sa aiba coroane solo...

a accentuat conceptul de MIPP (minimally invasive prosthetic procedures), dar despre asta desigur ca stiti asa ca n-are rost sa mai fac eu offtopicuri pe aici, desi vorba aia, invatam mai mult din offtopicuri decat din posturile ontopic. hehe.

Modificat ultima data de cristina ghita; 26-05-11 la 22:17. Motivul: autoedit
.
Vechi 26-05-11, 22:04   #118
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Lasa vorba ! Cuptorasul !!! Firma, poze, pret, de un' l-ai luat ? Chiar la 65 de grade ?Da' suporta biata pulpa ?
cristina ghita a multumit.
Vechi 26-05-11, 22:23   #119
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Lasa vorba ! Cuptorasul !!! Firma, poze, pret, de un' l-ai luat ? Chiar la 65 de grade ?Da' suporta biata pulpa ?
ceva cu 5 in coadaoare 55?!

.
Vechi 26-05-11, 23:51   #120
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+2 (+2/-0)     

Da' cartea??Cat e cartea???De unde luam cartea??

M-ai facut curioasa si am cautat ceva care sa-mi dea senzatia,macar pentru cateva minute,ca am fost si eu la curs
Macar pe Youtube sa-l vedem pe maestru in actiune.Despre asta e vorba,nu?(smalturile,cuptorasul,pastele si sistemele de finisare)

Modificat ultima data de SELENA; 27-05-11 la 02:06.
SELENA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-05-11, 21:55   #121
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default rectificare

Citat:
cuptorasul are 2 temperaturi de functionare: 39 pt restaurari si 55 de grade pt lipire adeziva.
multumesc, Laura!
laura tanase a multumit.

.
Vechi 28-05-11, 02:39   #122
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

De unde ai luat cartea?
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-05-11, 07:58   #123
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cosminf View Post
De unde ai luat cartea?
celor interesati de acest sistem si de carte le recomand sa ia legatura cu rep Micerium Romania, care in scurt timp isi va "intari" prezenta si in bucuresti. au oferte, cred eu, pt fiecare, unele dintre ele incluzand si cartea sau cuptorasul!
succes si sa ne revedem cu bine pe acest topic, pe care am sa il continui/imbogatesc cat de curand cu Enamel Plus HRi/Micerium.
Cosminf si SELENA au multumit.

Modificat ultima data de cristina ghita; 28-05-11 la 12:39.
.
Vechi 28-05-11, 08:25   #124
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

In afara de chestia interesanta cu indicele de refractie al smaltului asemanator cu cel al sm natural ,care sunt punctele forte ale acestui sistem?Ce are ce nu exista pe piata inca?Pastele de finisare sunt interesante,dar nu elementul wow sper.La fel si cuptorasul,insa..care este punctul wow al Miceriumului?De ce am lasa sistemele de compozit avansate estetice pt el?
Sunt f curioasa sa vad niste rezultate ale colegilor nostri cu el,ca maestri facand obturatii wow pe frontali am mai vazut.
Inca nu am vazut si nu am cunoscut acel compozit minune inca..dar timp mai e Astept cu nerabdare niste obturatii pe frontali cu Micerium pe forumul nostru.
Cartea e un must.
Vechi 28-05-11, 09:27   #125
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
celor interesati de acest sistem si de carte le recomand sa ia legatura cu rep Micerium Romania, care in scurt timp isi va "intari" prezenta si in bucuresti. au oferte, cred eu, pt fiecare, unele dintre ele incluzand si cartea sau cuptorasul!
succes si sa ne revedem cu bine pe acest topic, pe care am sa il continui/imbogatesc cat de curand cu HRi/Micerium.
unde o gasesti pe doamna Micerium, ca eu nu am dat de ea, mai caut acum!
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-05-11, 12:43   #126
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

probabil in curand o sa putem citi pagina de facebook (ca tot iubesc eu rau de tot feisbucu...), pe care iubitorii, utilizatorii dar si reprezentantii acestei companii vor putea schimba impresii, furniza informatii, posta cazuri si discuta ontopic)) despre aceste lucruri. a da informatii comerciale aici si acum nu e de dorit, asa ca mai aveti si voi putina rabdare. cei care au avut ocazia sa participe la congresul de estetica, derulat pe parcursul zilelor de joi, vineri si sambata (azi) l-au putut audia pe dr Gregory Brambilla explicand detaliat lucrul cu acest compozit, nu inainte de a explica pe scurt importanta intelegerii culorii si a parametrilor ei.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9924
din pacate vrem toti sa punem plombe frumoase asa, din prima; e adevarat ca poti sa ai talent cu carul, si un material performant, dar asa cum ziceam si in inceputul acestui topic, daca avem si cunostinte teoretice solide putem deveni mult mai predictibili (ca sa fol un cuvant preluat de la Camil!)

cat despre indicele de refractie nu asemanator ci egal cu cel al smaltului, adica 1,62...vorba ta, andu...WOW!

revin. salutari de la agigea!

Modificat ultima data de cristina ghita; 28-05-11 la 19:48.
.
Vechi 28-05-11, 15:06   #127
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
In afara de chestia interesanta cu indicele de refractie al smaltului asemanator cu cel al sm natural ,care sunt punctele forte ale acestui sistem?Ce are ce nu exista pe piata inca?Pastele de finisare sunt interesante,dar nu elementul wow sper.La fel si cuptorasul,insa..care este punctul wow al Miceriumului?De ce am lasa sistemele de compozit avansate estetice pt el?
Sunt f curioasa sa vad niste rezultate ale colegilor nostri cu el,ca maestri facand obturatii wow pe frontali am mai vazut.
Inca nu am vazut si nu am cunoscut acel compozit minune inca..dar timp mai e Astept cu nerabdare niste obturatii pe frontali cu Micerium pe forumul nostru.
Cartea e un must.
Andu,primele cazuri care imi vin in minte acum sunt cele ale lui Kenny

Vechi 28-05-11, 20:04   #128
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cristina , asta-i cuptorasul ?

Vechi 28-05-11, 21:05   #129
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default smaltul are n=1.62

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
in primul rand, nu trebuie sa lasam niciun sistem avansat pe care il folosim deja si care ne multumeste pe deplin pt acesta despre care vorbim acuma, resp Enamel Plus HRi. ca asa se cheama el cu totul.

e doar un alt sistem evoluat care imi place, fara sa fi lucrat cu el pana acuma decat demo acum vreo 3 ani ( e vorba de HFO). si atunci mi s-a parut ca am obtinut un aspect prea gri...

fara sa stiu, dadusem nas in nas cu exact problema lui Enamel Plus HFO, si care de fapt este problema tuturor compozitelor: indicele de refractie mai mic decat al smaltului si care face ca atunci cand punem prea mult smalt (si mereu punem prea mult smalt...) totul sa para gri.

dentina are n=1,45 iar smaltul n=1.62. si ieri la prezentari si azi am vazut acelasi tabel cu mai toate compozitele pe care le folosim, in mod curent, si la care ne plangem de aspectul gri final al obturatiei. absolut toate aceste compozite se invart cu smalturile in jurul valorii de 1,5, cu diferite zecimale: 1,52, 1.51, 1.53 etc.
nu mi-ar fi dat prin cap ca e atat de grav indicele asta...(mai in gluma mai in serios)

mirisul de ex are 1.52...departe de 1.62. tot in acesti parametri se incadra si HFO (initialele vin de la: hibrid, fluorescent, opalescent), si asta e motivul pt care a fost imbunatatita compozitia noilor smalturi generice, asa a aparut HRi, care, pus in oarece exces, creste valoarea restaurarii in loc sa o scada.
lucrul acesta neplacut se poate remedia mai simplu decat daca aspectul e gri, pt ca in loc sa dam totul jos, nu trebuie decat sa indepartam putin din smalt, si cu asta mai reducem valoarea (stralucirea). asta, desigur, daca am pus suficienta dentina si nu am compensat lipsa ei prin smalt...

treaba este insa mai complicata, si anume: nu e suficient sa ne bazam pe propr culorii descrise de munsen, si anume triada value chroma hue.

pt ca in lipsa reproducerii corecte a texturii, microondulata si denivelata subtil, in niciun caz neteda ca in palma, refractia luminii se va face "mirror like", adica toata gramada ca de pe o oglinda neteda si lucioasa, in loc sa se faca asa cum place ochiului, difuz si neregulat, asa cum este ea reflectata de pe suprafata dintelui natural, sporind voios luminozitatea.
un motiv in plus ca aspectul obt supernetede sa bata in gri...

pe langa parametrii descrisi de Munsen in schema culorii, Vanini descrie in 1991 dc nu ma insel inca vreo cateva aspecte strans legate de aspectul final al restaurarii, pt care confectioneaza o harta complexa a culorii pe care regasim urmatoarele aspecte de studiat si notat amanuntit:
1. cromatica de baza (saturatia treimii medii): pt asta alegem dentina potrivita: avem dentine cu aceeasi culoare si saturatie diferita, notate UD (dentina universala:nu B, C sau D pe vita ci pur si simplu A si atat...o singura culoare): avem o gramada de dentine, UD 0.5 si UD 1 pt dd americani, apoi pana la UD6 inclusiv.
2. valoarea: aleg smaltul potrivit ca si luminozitate: simplu de ales intre cele 3 smalturi: UE3 cel mai luminos, apoi UE2 si UE1 cu transluciditatea cea mai mare
apoi
3. intensivele (sa le zicem generic pete): pete albicioase sau de a dreptul albe opace: avem doar 3 variante: IW, IWS, MI :dif intre ele? doar gradul de opacitate milky white e ca laptele, intensive white e cel mai putin opac, in functie de aspectul petelor albe...
si
4. opalescentzele (pe care le vizualizam ca un fel de portiuni transparente ce bat in oranj galbui in lumina transmisa si in bleu in lumina reflectata, si care, fctie de varsta dintelui, se pot prezenta la dd tineri sub forma haloului incizal curbat, aflat intre mameloanele dentinare, ca apoi conturul accentuat sa diminue pana la disparitie pe masura uzurii dintelui) : pt astea avem niste mase incizale numite OBN si OA, resp opalescent blue pt copii si tineri si opalescent amber pt ceilalti
si
5. caracterizarile: aici avem pe langa intensivele de mai sus (IW, IWS, MI) alte efecte galbene, bleu si sau maro de dif saturatii...

e un mod aparent complicat dar si fidel de a reda particularitatile dintelui, cu care probabil ca te obisnuiesti in scurt timp. esti silit sa dai atentie in mod organizat tuturor detaliilor care compun culoarea dintelui.

e o harta pe care, de ce nu, am putea o folosi si pt a transmite info in laborator, nu???

ceea ce imi place mie e ca pe langa sistem exista si cartea, cu explicarea amanuntita a stratificarii, chiar daca e explicat hfo ul, avem un sistem de finisat si de lustruit, care e si el explicitat in carte, cu tehnici cu tot, ba mai mult, sistemul permite pe langa utilizarea in restauratoria directa si de lab chiar si lipirea adeziva a diferitelor restaurari integral ceramice, prin incalzire...am auzit ideea asta si la fradeani, si la brambilla, asa ca ...se poarta, si exista si justificari in acest sens.
in plus, mi se pare foarte cool (cum suna...) sa invat sa lucrez si cu acest material, de care se leaga istoric vorbind conceptul de stratificare naturala pe care eu il iubesc atat de mult...

dar deja v-am plictisit. si imi pare rau daca e asa...incercati sa cititi rabdatori si sa scrieti ceva pareri, sau sa intrebati...om reusi sa ajungem la o concluzie, nu?

saptamana viitoare il voi folosi, asa ca probabil am sa va spun amanunte.
--------------------------
--------------------------
Citat:
Cristina , asta-i cuptorasul ?

chiar el...de fapt e doar un simplu heater, sau incalzitor. dar zi tu ca nu e dragalas...si o sa imi incalzesc si mirisul in el, sper sa nu se strice. hehehe

Modificat ultima data de cristina ghita; 28-05-11 la 21:34.
.
Vechi 29-05-11, 11:51   #130
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default standardizarea procedurii intru predictibilitate:)

buna dimineata!
revin obsesiv cu ideea ca noi suntem de vina atunci cand o restaurare nu iese perfect, iar cauzele sunt multe si intrepatrunse, tocmai de aia si greu de punctat; prima eroare survine din selectia cazului, apoi incep celealte: necunoasterea proprietatilor smaltului si a dentinei, neintelegerea aplicabilitatii indicelui astuia de refractie in practica, apoi necunoasterea grosimii reale a dentinei si smaltului la colet,in treimea medie, incizal....de aici punem noi smalt si dentina cat ne trece prin cap.

saturatia dentinei scade dinspre palatinal inspre vestibular, de aia incep stratificarea cu un miez mai saturat inspre palatinal, si in cartea asta sunt niste poze atat de explicite ca te gandesti unde naiba erai de nu ti-ai dat seama singur...
ca sa nu mai zic ca nu sunt clare notiuni de baza cum ar fi saturatia, valoarea si culoarea.
alta eroare e aia ca nu avem exact in cap ceea ce trebuie sa obtinem si ce trebuie sa stratificam ca sa obtinem exact aspectul omologului, ca asta ne intereseaza.

de retinut doar 3 idei:

1. vrem un smalt cu acelasi indice de refractie ca al sm, adica 1.62, si deocamdata singurul care poate acest lucru este Ena HRi...

2. compozitia cromatica a dintelui inseamna mai mult decat doar saturatie, valoare si culoare(hue), adica si intensive(pete), opalescente (bleu sau oranj) si caracterizari (simulari ale omologului). apoi in egala masura inseamna textura.

3. lucrul organizat inseamna folosirea hartii cromatice a dintelui, pe baza careia oricine o are sub ochi poate construi un dinte, fara sa il vada. cromatic vorbind. si harta asta a gandit o lorenzo vanini, si desi o stiam in mare mi se parea poate un pic prea complicata. de fapt, ea e doar f predictibila!

despre asta e vorba:
Kitty1604, cristaldental si silvic au multumit.

Modificat ultima data de cristina ghita; 29-05-11 la 22:01.
.
Vechi 07-06-11, 21:30   #131
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

asta era cazul de acum un an, pe care acum l-am chemat la revizia de 12 luni.
printre lucrurile spuse la curs de Gregory Brambilla, am retinut faptul ca toate compozitele ar tb refinisate si relustruite la 4-6 luni. WOW!

Sunt putine cele care permit o atat de buna lustruire incat maintenance ul sa se faca la 10-12 luni...
foarte tare!
daca mariti pozele o sa vedeti si explicatiile pozelor. finisarea si lustruirea s-a facut cu sistemul celor 3 paste de la Micerium, notate A, B si C, cu granulatii de 3 si 1 micron, pasta c continand ox de aluminiu.

totusi, cu cat suprafata reuseste sa ramana neteda, pastrand microtextura, avem sanse maxime sa pastram compozitul superficial cat mai putin alterat de mediul bucal.
cazul finalizat il gasiti dc va intereseaza cateva pagini mai sus.
n-am pretentia ca am excelat in finisare si lustru, dar am pornit pe drumul sinuos al cunoasterii

11 are majesty esthetic iar 22 miris in stratificare.

revenind la titlul acestui topic, scopul este sa povestim si sa aratam cazuri cu diverse sisteme, unele mai performante, altele poate mai putin, dar in principiu stratificare frumoasa se poate face cu aproape orice. totul e sa stim sa finisam, sa dam textura macro si micro si sa mentinem compozitul de suprafata prin interventii regulate folosind sisteme de finisare si lustru fiabile.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg aspect la prezentare.JPG (407,2 KB, 33 vizualizari)
Felul fisierului: jpg textura obosita dupa un an de functie si finisare necoresp.jpg (181,6 KB, 29 vizualizari)
Felul fisierului: jpg profil dreapta.jpg (143,8 KB, 25 vizualizari)
Felul fisierului: jpg aspect palatinal in im.jpg (147,1 KB, 23 vizualizari)
Felul fisierului: jpg pastele A B si C.jpg (131,1 KB, 25 vizualizari)
Felul fisierului: jpg lustruire cu pasta B si perie moale din par de capra.jpg (214,8 KB, 27 vizualizari)
Felul fisierului: jpg aspect al suprafetelor dupa pasta B 1 micron Micerium.jpg (156,5 KB, 24 vizualizari)
Felul fisierului: jpg pasta C cu Al2O3 si filt moale din pasla Micerium.jpg (151,5 KB, 24 vizualizari)
Felul fisierului: jpg aspect final 11 Majesty Esthetic si 21 Miris.jpg (141,6 KB, 30 vizualizari)

.
Vechi 24-10-11, 14:09   #132
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

A aparut distribuitorii de Micerium? Un link please.
nokx83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-12, 16:27   #133
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Enamel Plus HFO Tender Pink Dark

era un topic pe care se punea intrebarea care este cel mai bun material de restaurat cavv de clasa a Va. se emiteau diferse opinii cum ca cis, compo, etc. eu as fi vrut sa scriu ca grefele libere...

cazul de azi este unul demo, facut pt placerea de a ma juca cu trusa de compozite roz Tender pink, si anume cu pink dark, corespunzator culorii gingiei pacientului.

acest 34 este clar in trauma ocluzala: vezi fisura vestibulara si fateta de uzura. am pozat cate putin din fiecare.
nu ma inteleg de ce am izolat asa de precar...ma rog. se mai intampla.

ceea ce e interesant este modul in care se "revigoreaza" gingia, la doar 6 zile de la inchiderea cav cu compozit.

ideal aici ar fi trebuit sa primeasca o grefa. stiu asta. am putina gingie fixa, am un biotip subtire si predispus retractiilor, dar am edentatii si migrari consecutive. am, deci, TO. grefele facute inaintea unei AOF corecte si a unui tratament de echilibrare ocluzala imi par un sacrificiu inutil de orice.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC_0023.jpg (352,8 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC_0024.jpg (221,1 KB, 23 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC_0026.jpg (188,4 KB, 23 vizualizari)
Felul fisierului: jpg acid fosforic 37.jpg (167,8 KB, 22 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC_0039.jpg (238,5 KB, 30 vizualizari)
Felul fisierului: jpg aspect la 6 zile.jpg (259,0 KB, 27 vizualizari)

.
Vechi 10-01-12, 16:56   #134
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Foarte faine poze !
Mai precis, ce fel de TO avea dintele ?
Vechi 10-01-12, 19:06   #135
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

salutare!

unde-i izolarea precara?

unde-i pinkul darkul? ca imi pare cam palid asa.

Ce e aia AFO, TO?

Pfffffff!
ange_la si pup au multumit.
Vechi 11-01-12, 11:33   #136
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

AOF analiza ocluzala functionala
TO trauma ocluzala.

ce inseamna POE?!(glumesc; stiu)

TPD tender pink dark este mai dark decat TPL tender pink light. am sa fac niste ghiduri din compozitele trusei de rozuri si am sa le postez.

.
Vechi 11-01-12, 14:31   #137
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mie tot nu mi-ai raspuns la intrebare !
Vechi 11-01-12, 17:06   #138
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Mai precis, ce fel de TO avea dintele ?
este greu de raspuns la intrebarea asta "din gura", eventual "din mana"...dupa inreg de rc, im, prop, lat plus progr articulator...suntem in curs de...

oricum, dupa o sumara analiza statica (IM) si dinamica(L,P) am sesizat un contact mai puternic (rosu) asa dupa cum se vede in poza 0026, exact in varful cuspidului;

de revenit asupra subiectului. am intarziat cu rasp din lipsa datelor coerente...
nokx83 a multumit.

Modificat ultima data de cristina ghita; 11-01-12 la 18:05.
.
Vechi 14-01-12, 08:17   #139
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

Default intrebare

Dupa ce am citit cu mare placere topicul Cristinei si al lui Augustin(si din care am invatat ceva)am o nelamurire pe care poate mi-o elucideaza careva fara sa fiu luat"pe sus",scuzata-mi fie ignoranta!
Cazurile prezentate mi s-au parut "selectionate" ,lucru foarte bun pentru a intelege anumite principii de lucru.Eu insa as fi curios sa vad cum rezolvam un caz in care in afara de caria aproximala de regula,sau de colet avem papila interdentara sifonata rau, invaziva in procesul carios sau macar hiperemica si deranjanta prin singerarea la cea mai mica atingere.Uneori chiar in lipsa situatiilor enumerate daca pragul preparatiei e juxta ging sau subging atingerea zonei cu pana,matricea provoaca singerarea si "adio plomba".Am vazut la Sico ca pune fir (n-am vazut diga decit la Augustin).Deci cum procedati?
Multumesc anticipat si scuze poate trebuia pe topicul lui Augustin pusa intrebarea dar cred ca merge si aici ca doar Cristina n-o lucra doar pe frontali
cristina ghita si ange_la au multumit.
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-01-12, 08:33   #140
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cu bisturiu, cauter si diga.
ange_la a multumit.
Vechi 14-01-12, 10:38   #141
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de pup View Post
Dupa ce am citit cu mare placere topicul Cristinei si al lui Augustin(si din care am invatat ceva)am o nelamurire pe care poate mi-o elucideaza careva fara sa fiu luat"pe sus",scuzata-mi fie ignoranta!
Cazurile prezentate mi s-au parut "selectionate" ,lucru foarte bun pentru a intelege anumite principii de lucru.Eu insa as fi curios sa vad cum rezolvam un caz in care in afara de caria aproximala de regula,sau de colet avem papila interdentara sifonata rau, invaziva in procesul carios sau macar hiperemica si deranjanta prin singerarea la cea mai mica atingere.Uneori chiar in lipsa situatiilor enumerate daca pragul preparatiei e juxta ging sau subging atingerea zonei cu pana,matricea provoaca singerarea si "adio plomba".Am vazut la Sico ca pune fir (n-am vazut diga decit la Augustin).Deci cum procedati?
Multumesc anticipat si scuze poate trebuia pe topicul lui Augustin pusa intrebarea dar cred ca merge si aici ca doar Cristina n-o lucra doar pe frontali
hai buna de dimineata!
foarte pertinente intrebarile si multumesc in acest sens!
e foarte adevarat ca in prea putin dintre situatiile clinice avem cavv de cls I, si in mult mai multe ne confruntam cu papile sangerande, hipertrofiate, inflamate, etc.
in ceea ce ma priveste pe mine, foarte rar (ca sa nu zic niciodata) obturez in sedinta...si totusi, obturez in sedinta atunci cand asez bine matricea intr o cav de cls IIa de ex, si observ o geana de papila care protruzeaza intre marginea cav si matrice; asez o pana, evidentiez bine (ca sa nu zic ca storcesc gingia ...) fragmentul gingival si il indepartez cu o freza sferica micuta in piesa unghi, sau cu un bizotator gingival, caci mie imi plac mult aceste instrumente si le folosesc constant; daca obtin o cav bine izolata, fara zeama, presupunand ca sunt sub diga (si eu NU lucrez intotdeauna cu diga...am mai zis si o repet...), atunci pot sa obturez lejer si fara niciun stres.
alta solutie pe care o agreez este aceea de a taia excesele gingivale cu bisturiul. prefer taiatura curata oricarui electrocauter. dar asta e parerea mea.
ar mai fi varianta care ne ofera (uneori) o hemostaza decenta desi usor riscanta si pe durata scurta, si anume aceea de a aplica punctiform bulete imbibate in peroxid de hidrogen 35%. ca sa previn intrebari inflamatorii, precizez ca nu folosesc in cab clorura de zinc...

a mai scris si dan lazar prin posturile lui ca poti sa combini diga si bisturiul in sensul in care tai si apoi pui diga...
daca nu si nu, daca am prea multa gingie care ar trebui indepartata din varii motive, si totusi consider ca doresc sa recuperez dintele, pot sa tai cu bisturiul cata gingie se poate, dupa ce sondez sa vad unde e osul, ca sa mentin latimea biologica. trebuie doar sa astept cateva zile vindecarea gingiei. eu am remarcat ca atunci cand tai papila si refaci un punct de contact corect, in cateva sapatamani se reformeaza tesut gingival acolo unde mai ieri era doar o mare gaura neagra. (cuvant cheie: Tarnow si studiul sau: a avea sau nu papila depinde de distanta dintre punctul de contact interdentar si varful septului osos.)

daca totusi distructia dintelui se duce bine subgingival, si ma apropii prea mult de os, si totusi vreau sa salvez dintele, atunci chem un parodontolog sau fac singura daca stiu o modelare gingivo si usor osoasa, ca sa plasez marginea cervicala a preparatiei la suficienta distanta de os.
asadar:
diga, bisturiu, perhidrol, chiru paro .
augustin avea o vorba, in egala masura buna dar putin exagerata: el scoate orice dinte pe care nu poate puna diga...daca tinem cont de faptul ca in jurul oricarui dinte se afla un om, desi ma gandesc de fiecare data cand nu pot pune diga la ce a zis el, am, totusi, o multime de dinti care rezista eroic in serviciu clinic desi nu i-am indiguit si poate ar fi trebuit scosi.

.
Vechi 14-01-12, 12:53   #142
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Pt mine cea mai eficienta metoda de management a situatiilor expuse de Pup este cu ajutorul laserului dioda. Fara sangerare (cauterizeaza instant), fara dureri mari post operatorii (in majoritatea cazurilor deloc) si vindecare impecabila.
Costa ceva investitia initiala dar eu zic ca face toti banii...

Pre-endo build-up:
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg IMG_0067.JPG (107,5 KB, 14 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMG_0068.JPG (113,4 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMG_0070.JPG (113,6 KB, 15 vizualizari)

Modificat ultima data de Cosminf; 14-01-12 la 13:55.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-01-12, 15:18   #143
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

multumesc ati raspuns excelent.Am ridicat aceste "probleme"nu atit ca n-as fi stiut dar mi s-a parut important a fi mentionate deoarece ne intilnim mai mult decit ne-am dori(din pacate,cu aceste situatii) si nu te poti apuca de minunatele obturatii ,altfel atit de frumos descrise de Cristina,in lipsa unei papile curate.Fie vorba intre noi si montarea matricei de multe ori daca nu esti foarte atent poate provoca lezarea unei papile usor iritate de procesul carios.Nu mai vorbesc de situatia cind avem cavitati vecine(atunci cu siguranta papila e intr-o suferinta mai mare sau mai mica).Foarte interesanta utilizarea laserului dioda.Poti detalia Cosmin un pic?cit costa?eu stiam de citava mii de euro?poate gresesc.Daca asa e pare a fi inaccesibil unui gp din Romania,asta e.Ne descurcam cu ce avem

Inca odata va multumesc
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-01-12, 15:38   #144
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

cosmin, nu contest avantajele laserului pentru tesuturi moi, dar din experienta mea pacientii nu s-au plans de dureri dupa electrocauter sau bisturiu sau perhidrol... in cel mai rau caz o usoara jena. la alungiri coronare folosesc bisturiu, apoi frezez cu racire osul si iar durerile sunt suportabile... in cel mai rau caz se apeleaza la nurofen... in 3 ani un singur pacient mi-a spus ca a folosit ceva ibuprofen in prima zi.... mai mult de frica.
pup, diga combinat cu matrice plus pana de lemn. pentru mine astea sunt cam sfinte. o matrice bine, da bine adaptata apoi un pic de anestezic cu adrenalina in papila urmat de o pana iar bine adaptata imi cam rezolva mereu problemele. treaba asta o am confirmata sub micro.
tinand cont ca multi pacienti imi vin cu distructii subgingivale, molari si de cele mai multe ori molarul 2 cu distructie distala, sunt nevoit sa reconstitui dintele inainte de endo fara diga. matricea bine adaptata, un flow si mai mereu am observat ca nu am infiltrat.
ca si matrici fie great curve in toflemaier fie ivori asta pentru refaceri pre endo
pup a multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-01-12, 15:42   #145
Initiat
Medic Stomatolog
Marius Novac

.

de cand folosesc diga n-am mai avut probleme cu sangerarea, mai ales la frontali, unde-i leg bine si in felul asta tractionez un pic marginea gingivala apical
BorYs este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-01-12, 17:18   #146
Initiat
Medic Stomatolog
Marius Novac

.

Cristina lamureste-ma si pe mine intr-o privinta - compozitele microhibride se preteaza in restaurarile anterioare in detrimentul celor nanohibride, sau care ar trebui sa fie alegerea dintre cele doua. Spun asta pt ca anumite firme desi au compozite nano de rasunet, au si unul micro de renume pt frontali. Sau poate am inteles eu gresit.
.
Vechi 14-01-12, 18:00   #147
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default mili, micro, nano, pico

Citat:
Publicat initial de BorYs View Post
Cristina lamureste-ma si pe mine intr-o privinta - compozitele microhibride se preteaza in restaurarile anterioare in detrimentul celor nanohibride, sau care ar trebui sa fie alegerea dintre cele doua. Spun asta pt ca anumite firme desi au compozite nano de rasunet, au si unul micro de renume pt frontali. Sau poate am inteles eu gresit.
desigur, placerea mea

nu zic ca nu e importanta si dimensiunea particulelor (conteaza, desigur, daca suntem micro sau nano, desi de la o anumita dimensiune in jos ...totul este atat de mic incat...), totusi e foarte important pt un compozit cat poate fi el de incarcat cu umplutura anorganica;

si pt a putea incarca matricea rasinica cat mai mult (peste 85%.. in volum...), trebuie ca acele nanoparticule sa NU se lipeasca intre ele, sa NU formeze agregate; cu alte cuvinte ele trebe sa ramana solitare, pt ca doar asa le putem ingramadi en gros intr-o matrice rasinica...ei, oarecum asta ar fi diferenta majora intre compozitele microfile (care nu se mai folosesc...) si cele cu nanoumplutura: ambele tipuri au particule fffff mici, dar microfilele nu permit o incarcare deloc mare a matricei intrucat formeaza microagregate, de aici si dezavantajele mari de tot: contr mare de priza, porozitate, modiff de culoare semnificative comparativ cu compozitele moderne, intrucat matricea rasinica imbatraneste, "trage" apa, retentioneaza placa si as putea continua..

pe de alta parte, avantajele lor pt front ar fi lustruirea impecabila, datorata tocmai dimenss mici ale particc....asa, asta cu microfilele. istorie, oricum!
dar asa cum cimenturile silicat si cele policarboxilat au stat la baza copilulul destept denumit CIS, tot la fel si microfilele au stat la baza nanocompozitelor minunate de azi...

sa revenim la nanocompozite: si sa povestim ca pana ca ele sa se infiinteze zdravan in piata, au fost precedate de microhibridele modificate cu nanoumplutura ( Ceramix, Filtex supreme), si care oricum faceau un pas in fata microhibridelor clasice, sa le zicem asa, prin aceea ca asociau particulelor de sticle prezente in mod obisnuit in structura compo microhibride (si cu dimenss intre 1-10 microni) si nanoparticule silanizate neagregate, reusind astfel incarcarea mult mai buna, deja, a matricei organice si reducand cantitatea de monomeri rasinici....uraa!!!

daca vreti sa stiti cateva denumiri comerciale de compo microhibride, iata-le: lucrati permanent cu ele: Ceramix(mai destept decat un microhibrid obisnuit pt ca are deja tehnologie nano...), Filtek (Filtek Supreme are si el deja tehnologie nano), Prodigy, Miris, Herculite XRV, Spectrum, Z250, Venus, Tetric, etc.

De ce sa nu zicem si de Enamel Plus HRi? asta are si el o jmekerie, si anume aia ca dentina e microhibrida iar smaltul este nano..in fine!

asa ca, raspunsul meu la intrebarea ta este ca folosesc cu placere compozitele microhibride, cu completarea ca as prefera pe front (dar si pe lateral, pt ca acum folosesc un singur compo indiferent pt ce...) un smalt nano, pt toate avantajele prezentate: contr redusa de priza, incarcare mare, lustruire buna de tot, servisare clinica la un an (ceea ce e mare lucru...), imbunatatirea proprr mecanice, reducerea eliberarii de monomer, etc. si poate mai completeaza si andrei ivan cate ceva, ca el e tare pe chimii.
BorYs si pup au multumit.

.
Vechi 15-01-12, 00:01   #148
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

cazurile nu sunt selectionate. ale mele cel putin. Ar fi si greu sa selectionez cand restaurez cate o arcada o data. Insa in 95% din cazuri, se poate controla totul cu diga si eventual pene . Sangerarea apare (uneori abundent) in cazurile indicate de pup, dar DUPA ce se scoate diga, adica cand deja nu mai conteaza.

Insa in celelalte 5% din cazuri e distractie ( cautere, lambouri, alungiri coronare, extractie, sau altele care nu-mi vin acum in minte, ca e rascoala la universitate).
pup a multumit.

Modificat ultima data de augustin; 13-12-12 la 11:57.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-08-12, 23:45   #149
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna seara,

Intrebare pt dr. Cristina Ghita: aveti cumva planificat in toamana un hands-on cu Micerium? Or prezentare, ceva. Am ratat-o pe cea de la Denta primavara. M-ar interesa pentru ca ii tot dau tarcoale pe forumuri si youtube de ceva vreme. Mai urmeaza cartea lui Vanini( nu neaparat legata de Micerium), dar tare m-as bucura sa vad live cum se lucreaza cu el...inainte de a face investitia.
Multumesc!
Alexander1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-08-12, 02:18   #150
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

vezi ca adaradent face cursuri despre micerium..
Vechi 18-08-12, 19:09   #151
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Vazut si site-ul adaradent, dar nu zic nimic de prezentari/cursuri in toamna. Ma oftica doar cu alea de au fost. Astept sa se intoarca lumea din concedii.
Multam de info!
Alexander1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-12-12, 22:49   #152
Initiat
Medic Stomatolog
Marius Novac

.
+4 (+4/-0)     

Am fost la curs!
Cristina este superba!
Lucram de 2 luni cu HRi-ul si intampinam unele probleme pe care nu le-am putut rezolva, dar am venit acasa cu tema invatata. Ma bucur ca sunt oameni ca tine si ca-i pot intalni
Multumesc de ajutor si tinem legatura
.
Vechi 13-12-12, 14:27   #153
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     
Default curte

tu ii faci curte lui Cristina aici?
sau iti place materialul?
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-12, 16:04   #154
Initiat
Medic Stomatolog
Marius Novac

.
+1 (+2/-1)     

Si una si alta
.
Vechi 11-12-13, 00:48   #155
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
+2 (+2/-0)     

am inceput si eu - firav, ce-i drept, sa invat sitemul Micerium - intr-adevar e o diferenta enorma de calitate in ce priveste" imitatul "structurilor naturale dentare. Azi am refacut o obturatie, folosind putin UD3, UD2, UE3, paper disc, pasta finisare Diamond polish Ultradent, varnish . Pt inceput, imi pare simpatic

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-12-13, 18:01   #156
Initiat
Medic Stomatolog
Marius Novac

.

Citat:
Publicat initial de k.Adina View Post
paper disc, pasta finisare Diamond polish Ultradent, varnish . Pt inceput, imi pare simpatic
incearca sistemul de la Micerium de finisat si lustruit ca-i absolut fabulos.
k.Adina a multumit.
.
Vechi 11-12-13, 18:22   #157
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

am sa-l comand, merci
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-13, 02:22   #158
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de BorYs View Post
incearca sistemul de la Micerium de finisat si lustruit ca-i absolut fabulos.
buna dimineata!

finisarea e de baza, si pentru asta ai nevoie de o freza tip "periocare", un fel de flacara cu varf rotunjit, cu inel albastru, poate fi si rosu, cu prindere in contraunghi sau in piesa cu multiplicare, ca sa ai turatie redusa (5000 rot/min), cu care faci ce e mai important in sensul finisarii: definitivezi forma si conturul.

Tot aici se mai poate folosi o piesa tip EVA, cu cu inserturi de diferite granulatii, transformand miscarea de rotatie in miscare de translatie. Astfel, in loc sa fac santuri cu freza de finisare, obtin o suprafata usor de finisat, cu risc scazut de accidente...

Mai apoi, prelustruirea e importanta, abia apoi lustruirea propriu zisa.

Daca nu obtii luciul dorit pe compozitul finisat si lustruit, revii din nou la freza...
BorYs si k.Adina au multumit.

.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ajutor, buna, caninului, cazuri clinice, ceramx, clasa, coloreaza, contur, culoare, dintele, distala, endo, evident, greseala, iga, inalta, intrebare, lucrez, macro, masina, mie, mm, obtura, obturatia, obturatie, pacienti, pacientul, partea, placa, prima, pune, rasini compozite, sistem, smalt, stiam, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (23:25) timp.

Alegeti schema de culori preferata: