Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

cavitati de clasa a V a

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de SELENA Imi cer scuze daca mesajul meu anterior a deranjat.M-am gandit ca poate intereseaza pe ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Odontologie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree103Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 16-02-10, 21:28   #58
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SELENA View Post
Imi cer scuze daca mesajul meu anterior a deranjat.M-am gandit ca poate intereseaza pe cineva(In special pe Cristina).Mesajul a fost strict informativ si fara intentia de a fi aroganta.Nici eu nu stau in fiecare zi pe net sa vad ce materiale noi au mai aparut...le descopar si eu in timp.
nu ai ofensat pe nimeni, stai linistita.

mai am mult la cazul ala pana sa ma preocup de caninul de vampir.. multumesc pt info.
SELENA a multumit.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-02-10, 11:10   #59
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

A propos de etiologia leziunii de la dintele tratat (4.3), cred ca in cele din urma este din cauza periajului intempestiv. Pac. este probabil stangace, si incepe sa perieze harnic dintii din partea dreapta jos - asta comparativ cu 3.3 care nu are astfel de leziuni.
Probabil a folosit / foloseste o periuta de dinti dura, care impreuna cu tehnica exagerata de periaj si inceputul periatului dintilor la 4.3, a dus atat la lez., cat si la "zborul" relativ rapid al primei obturatii.

Modificat ultima data de Mona Lisa; 17-02-10 la 11:11. Motivul: modif.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-02-10, 12:20   #60
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Mona Lisa View Post
A propos de etiologia leziunii de la dintele tratat (4.3), cred ca in cele din urma este din cauza periajului intempestiv. Pac. este probabil stangace, si incepe sa perieze harnic dintii din partea dreapta jos - asta comparativ cu 3.3 care nu are astfel de leziuni.
Probabil a folosit / foloseste o periuta de dinti dura, care impreuna cu tehnica exagerata de periaj si inceputul periatului dintilor la 4.3, a dus atat la lez., cat si la "zborul" relativ rapid al primei obturatii.
daca ar fi vorba de abraziune de cauza periaj intempestiv, ar trebui sa regasim aceleasi leziuni la nivelul tuturor coletelor, mai accentuat pe HA dreapta fata de stga....ceea ce nu se chiar intampla, sau nu la fel. caninul nu e cine stie de aruncat in afara, ca sa explice dimensiunea defectului. greu de spus.
prima (mea) obturatie a zburat SI pen'ca nu am putut sa obtin camp uscat...si pentru ca nu am stratificat, si pentru ca am folosit doar chitos.

mai mult ca sigur ca este vorba de o etiologie combinata...

esti tare cu editarile tardive dupa postare..parca ai fi eu
Mona Lisa a multumit.

.
Vechi 17-02-10, 13:43   #61
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cu dedicatie pentru cristina. Un caz similar cu al tau izolat cu diga. Din nou scuze pentru claritatea pozelor dar esentialul se vede. Nu m-am nascut fotograf
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.jpg (103,7 KB, 23 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.jpg (87,9 KB, 15 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 3.jpg (98,8 KB, 13 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 4.jpg (55,9 KB, 18 vizualizari)
radu2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-02-10, 13:57   #62
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radu2009 View Post
Cu dedicatie pentru cristina. Un caz similar cu al tau izolat cu diga. Din nou scuze pentru claritatea pozelor dar esentialul se vede. Nu m-am nascut fotograf
radu, multumesc pt feedback.
la ce cazuri frumoase ai, e pacat sa nu imbunatatesti si pozele.
sper sa te gandesti la asta, in egala masura in care ma gandesc si eu sa incep izolarea acestor cavv cu diga.
ma bucur nespus ca evoluam cu totii impreuna. Asta este scopul meu declarat.
radu2009 a multumit.

.
Vechi 17-02-10, 14:19   #63
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cristina problema e de bani . Pai cu 30 mil mi-as cumpara altceva care sa aduca un beneficiu tratamentului. Nu sunt pozele prea grozave da merg si asa. Cand am sa termin sa ma dotez cu toata aparataura de care am nevoie atunci o sa imi cumpar si un aparat foto bun cu siguranta . Cand am timp o sa trag ceva poze cu cavitati de cl ll ca mi-am cumparat si eu V-ring de la Camellleom
cristina ghita a multumit.
radu2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-02-10, 18:09   #64
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

stiu ca e offtopic dar nu iti trebuie 30 mil pentru un aparat foto. Poti sa iti iei un second DSLR cu 8-9 mil care iti creste semnificativ claritatea pozelor. Apoi in timp iti poti lua un ring flash si un obiectiv... asa ca nu vei simti asa de tare investitia. Si eu sunt de acord cu Cristina ca ar fi foarte fromos sa iti imortalizezi cazurile cu imagini mai de calitate...
radu2009 a multumit.
Vechi 10-11-10, 21:50   #65
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

N-am stiut unde sa pun poza, asa ca aici mi s-a parut a fi cel mai bine, chiar daca nu sint si nu vor fi obturatii. Eu una nu am mai avut ocazia pina acum in 15 ani sa vad asa ceva si mi s-a parut interesant. Leziunile de colet linguale se intind pe tot grupul lateral, chiar daca premolarii nu sint prinsi in poza. Scuze pentru calitatea imaginii.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC03655.jpg (308,5 KB, 64 vizualizari)
Vechi 17-12-10, 12:38   #66
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentist4u View Post
N-am stiut unde sa pun poza, asa ca aici mi s-a parut a fi cel mai bine, chiar daca nu sint si nu vor fi obturatii. Eu una nu am mai avut ocazia pina acum in 15 ani sa vad asa ceva si mi s-a parut interesant. Leziunile de colet linguale se intind pe tot grupul lateral, chiar daca premolarii nu sint prinsi in poza. Scuze pentru calitatea imaginii.
Are ocluzie incrucisata in zonele laterale?daca are,e clara...
Vechi 17-12-10, 12:49   #67
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Jay Murano View Post
Are ocluzie incrucisata in zonele laterale?daca are,e clara...
Adica mananca dublu?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-12-10, 08:34   #68
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

@jay: am avut multi pacienti cu ocluzie incrucisata bilateral si n-aveau carii de colet linguale. Mai mult, pacienta se trateaza la mine de ani buni, nu a avut aceste leziuni. Mi-a spus ca pe timpul sarcinii a cam dat rasol la periaj ca "i se parea" ca o dor gingiile si singereaza. Eu as pune mai degraba asta la cauze, dar ar fi interesant sa-mi zici si mie de ce crezi ca e clara legatura cu ocluzia incrucisata.
Vechi 07-01-11, 22:44   #69
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

eu am intalnit carii de acest tip la dintii laterali maxilari,juxta si subgingival palatinal
madag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-01-11, 19:58   #70
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Palatinale am intilnit si eu destule. Linguale nu mai vazusem.
Vechi 12-01-12, 21:52   #71
Ucenic Sef
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.

Buna seara.Imi cer scuze ca postez pe topicul dumneavoastra dar mi-a fost oarecum rusine sa creez un subiect nou pentru astaSi scuze pentru calitatea pozelor cred ca am facut vro 20 dar doar astea au iesit cat de cat. O sa mai fac cand revine pac la finisajul 2 eventual cand o sa fie lumina mai buna de afara.
Printre primele mele obturatii cls V cu diga..si am pus si comprese de tifon sub diga, buza sa fiu mai sigur
Va rog ceva sugestii, critici sa pot face mai bine pe viitor. Pe incisiv nu am reusit diga si am pus fir impregnat( greseala mea dar sangera gingia si..)la clema mea fluture luata recent s-au indepartat cam mult aripioarele si imi scapa de pe dinte. Oricum n-am sa mai folosesc fir impregnat ..e prima si ultima oara cand folosesc face urat gingia..
--------------------------
--------------------------
pe canin a fost destul de profunda cavitatea..am dat de 3 ori cu indicator cred a 4-a oara n-am mai verificat
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg initial 2.JPG (149,7 KB, 6 vizualizari)
Felul fisierului: jpg final canin.JPG (147,1 KB, 6 vizualizari)
Felul fisierului: jpg final canin 2.JPG (128,4 KB, 6 vizualizari)
Felul fisierului: jpg izolare canin.JPG (159,4 KB, 7 vizualizari)
Felul fisierului: jpg final incisiv central.JPG (140,4 KB, 5 vizualizari)
vladu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-11-12, 20:35   #72
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

BUNA SEARA.Am o pacienta care prezinta la nivelul 11 si 21 la colet vestibular eroziune cauzata de periajul agresiv.as vrea sa le acopar cu obturatii foto.ce parere aveti,cat timp vor rezista,sau este vre-o tehnica speciala?
oana vulcu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-11-12, 21:20   #73
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

oana, tehnica obisnuita, clasa 5, doar sa ai un adeziv si un compozit bun. Succes si bine ai venit!
oana vulcu a multumit.
Vechi 25-11-12, 13:25   #74
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default izolare

si o izolare buna
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 3d, absolventi, afara, ajutor, ati, bruxism, buna, caria, cauza, cavitati, cazurile, clasa, colet, conteaza, durata, endo, fapt, invata, invatat, mari, materiale, mica, mie, obtura, pacientul, pare, place, posta, postate, recomanda, repara

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:04) timp.

Alegeti schema de culori preferata: