Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Un sfat salvator

discutie din eugenol.ro : Pacientul (eu) carie profunda cl 2 pe 46. Incerc sa il salvez cu Ca(OH)2 si peste eugenat de zn...tin ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Odontologie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree5Multumiri
  • 2 Scris de Cosminf
  • 1 Scris de cristina ghita
  • 2 Scris de cristina ghita

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 21-11-09, 12:39   #1
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Un sfat salvator

Pacientul (eu) carie profunda cl 2 pe 46. Incerc sa il salvez cu Ca(OH)2 si peste eugenat de zn...tin sa precizez ca la deschidere s-a curatat dentina alterata pana aproape de camera pulpara..intrebarea ce alt stimulator de neodentinogeneza credeti ca as putea folosi? Si ce parere aveti dupa o eventuala reusita de un inlay pe empress?....

PS:va rog sa ma scuzati pentru eventualele greseli sunt anul 3 si nu posed cunostinte abundente... deocamdata
cristi.md este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-11-09, 12:54   #2
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Daca ai curatat toata caria si nu ai ajuns la nerv as merge pe liner si apoi obturatie compozit. Fara hidroxid si eugenat.
Vechi 21-11-09, 12:56   #3
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

fa-i un rx si pune-l aici sa vedem cam ce rapoarte sunt acum intre obturatie si pulpa...

si daca e asa cum spui, nu mai bine ii faci obturatie foto...ca daca se enerveaza dintele candva si doare ...vrei sa spargi un inlay?
.
Vechi 21-11-09, 13:01   #4
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca vrei sa foloesti ca si compozit empress direct-ul, felicitarile mele ! esti primul pe care-l aud, vad, ca-l foloseste
--------------------------
--------------------------
ma refer la compozitul de cabinet cu nanoparticulele de zirconiu
etty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-11-09, 13:06   #5
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Se referea la un inlay empress nu la compozit
Vechi 21-11-09, 13:24   #6
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Exista compozit cu particule de zirconiu?
gabiana13 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-11-09, 13:26   #7
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Daca spune cineva ca da ... sunt dume
D&D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-11-09, 13:43   #8
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

voi face o vizita la facultate luni ptr un rx la 4.6. cat despre inlay este departe...am de 2 ore caoh2 -ul si eugenatul si ...le simt acolo. sper sa fie ok. Luni pun poza cu rx

@sico : caria nu e total curatata... ultimul strat de dentina era nu tocmai bun.. nu scartaia sonda pe dansa....acum daca se mai continua cu freza=> deschiderea camerei pulpare si nu prea doresc asta...si cu un coafaj direct inteleg ca nu e o solutie chiar definitiva...
.
Vechi 21-11-09, 14:02   #9
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Cristi, tinand cont ca esti student ma gandesc ca esti inca tanar. Deci se pot incerca diverse pana sa sari la endo.
Clasicul eugenat cu hidroxid de Ca nu e asa de rau, o problema cu eugenatul ar fi ca nu sigileaza extraordinar de bine. In acelasi timp ai putea sa pui in loc de eugenat ciment glassionomer. Ambele se chemau odata coafaj indirect, in literatura actuala s-ar chema Step-wise. Asta presupune o reinterventie in cateva luni sa se indeparteze complet dentina infectata diminuand riscul expunerii pulpare si bineinteles teste de vitalitate.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/odontologie/8975-sfat-salvator/
O alta metoda e coafajul direct, ani de zile s-a folosit batranul hidroxid. Astazi se prefera MTA-ul. Din nou teste de vitalitate in cateva luni si abia apoi poti face reconstructia finala.
Orice metoda ai alege, ideea este sa se realizeze in conditii de asepsie- adica diga...
AndreeaC si cristina ghita au multumit.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-11-09, 14:12   #10
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cosminf View Post
Cristi, tinand cont ca esti student ma gandesc ca esti inca tanar. Deci se pot incerca diverse pana sa sari la endo.
Clasicul eugenat cu hidroxid de Ca nu e asa de rau, o problema cu eugenatul ar fi ca nu sigileaza extraordinar de bine. In acelasi timp ai putea sa pui in loc de eugenat ciment glassionomer. Ambele se chemau odata coafaj indirect, in literatura actuala s-ar chema Step-wise. Asta presupune o reinterventie in cateva luni sa se indeparteze complet dentina infectata diminuand riscul expunerii pulpare si bineinteles teste de vitalitate.
O alta metoda e coafajul direct, ani de zile s-a folosit batranul hidroxid. Astazi se prefera MTA-ul. Din nou teste de vitalitate in cateva luni si abia apoi poti face reconstructia finala.
Orice metoda ai alege, ideea este sa se realizeze in conditii de asepsie- adica diga...
se discuta /se spera ca si cis urile ar avea proprietati neodentinogenetice. este tot mai clar ca nu este asa.

intre substantele ce induc neodentinogeneza se afla, clasic , eugenolul si caoh2. mai nou mta.

ceva important, totusi..este greu de imaginat calitatea si cantitatea neodentinei formate atata vreme cat acolo sunt inca bacterii.
s-a mai discutat despre asta.

totul depinde de inchiderea marginala si de cat de bine se indeparteaza bb.
Cosminf a multumit.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-11-09, 14:22   #11
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
se discuta /se spera ca si cis urile ar avea proprietati neodentinogenetice. este tot mai clar ca nu este asa.
Pai eu n-am zis sa se foloseasca numai GI.

Citat:
totul depinde de inchiderea marginala si de cat de bine se indeparteaza bb.
Perfect de acord. Apropos, care ar fi atitudinea ta terapeutica?
.
Vechi 21-11-09, 14:29   #12
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Da....aveam de ales intre CIS si eugenat...numai ca din cunostintele mele de la materiale...CIS urile au comp lichida din acid polialchenoic(care e din ac acrilic + ac maleic) sau mai rau doar acrilat.....intr adevar in pulbere sunt floruri multe care stimuleaza dentinogeneza dar... acele resturi acrilice nu sunt oare pulpotoxice si fac mai mult rau decat bine .. ? nu stiu ... zic si eu ...acum gandesc mai mult chimic
.
Vechi 21-11-09, 14:31   #13
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cosminf View Post
Pai eu n-am zis sa se foloseasca numai GI.

Perfect de acord. Apropos, care ar fi atitudinea ta terapeutica?
ar fi una de risc.

diga, curatat la sange, si, chiar in caz de deschidere, buleta cu chx pt cateva minute.
a) dc se deschide, incerc sa vad cum si cat sangereaza...aici apare riscul..dc sangereaza cum stiu eu, si se opreste imediat, coafez direct cu primer si adeziv. baseliner, compo.

b) dc nu de deschide, tot la fel. dar stau eu mult mai linistita. )

acid fosforic pe toata dentina, strict 20 secunde.
mai rau decat un endo n-are ce sa se intample.

macar stim ca e sigilata corect dentina.
mai departe, cu dumnezeu inainte.

odata curatat corect, e important sa nu recontaminez cu microbi, ceea ce se intampla aproape sigur in cazul inchiderii cu eugenat.

acum 2 ani as fi gandit altfel...eram cu ionomerii in brate...ce chestie...

si, ca tot vb de cis uri..
ieri am scos niste ionomeri(fuji 2 lc) pusi acum vreo 4 ani, cred. i-am scos de tot pe unii, si pe altii i-am lasat pe loc, acoperind cu compozit. nu am gasit deloc dentina moale. imi place de mor chestia asta. mi-ar placea sa am rezultate la fel de bune in timp si cu tehnica "total etch".
Cosminf si laura tanase au multumit.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-11-09, 15:21   #14
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post

acum 2 ani as fi gandit altfel...eram cu ionomerii in brate...ce chestie...

si, ca tot vb de cis uri..
ieri am scos niste ionomeri(fuji 2 lc) pusi acum vreo 4 ani, cred. i-am scos de tot pe unii, si pe altii i-am lasat pe loc, acoperind cu compozit. nu am gasit deloc dentina moale. imi place de mor chestia asta. mi-ar placea sa am rezultate la fel de bune in timp si cu tehnica "total etch".
Eu is exact pe dos. Acum 2 ani sa nu fi auzit de ionomeri
In schimb am inceput MSc endo si se discuta mult despre metode de protectie ale pulpei dentare. There is always time for endo
.
Vechi 22-11-09, 08:51   #15
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default sfat

Citat:
Publicat initial de gabiana13 View Post
Exista compozit cu particule de zirconiu?
este pe ultima coperta din viata stomatologica si chiar la o oferta foarte buna
etty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-12-09, 18:44   #16
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

as vrea si eu cateva informatii DE BAZA despre MTA ! acum aud de el.
BogdanC este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., bule, buna, caria, chx, coafajul, compozit, conditii, cont, curata, curatat, direct, diverse, empress, endo, endodontie, eugenat, finala, gandesc, glassionomer, hidroxid, indirect, inlay, loc, merge, metoda, nerv, nou, obtura, obturatie

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/odontologie/8975-sfat-salvator/
Publicat de For Type Data
Un sfat salvator - news Today! This thread Refback 08-02-10 12:16

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:23) timp.

Alegeti schema de culori preferata: