eugenol.ro

eugenol.ro (http://www.eugenol.ro/forum/index.php)
-   Odontologie (http://www.eugenol.ro/forum/odontologie/)
-   -   ceram-x + artiste(pentron) (http://www.eugenol.ro/forum/odontologie/8367-ceramx-artiste-pentron/)

sico 09-10-09 21:13

ceram-x + artiste(pentron)

6 Attachment(s)
un caz simplu dar in care s-a folosit d2 de la ceram-x si smalt A de la artiste pentron.

scuzati calitatea pozelor

artistul este un compozit superb,mai ales smaltul.

sico 09-10-09 21:14

p.s. 1.1 va fi schimbata si va veni o coroana si pe 3.1.

Dr.Mada 09-10-09 21:51

prima intrebare va fi, da diga unde e diga :)?

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Adrian Adn 09-10-09 21:57

Citat:

Publicat initial de Dr.Mada (Mesaj 130609)
prima intrebare va fi, da diga unde e diga :)?

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Nici eu n-as fi pus diga aici...la frontali si pt restaurarea treimii incizale...

In plus vezi mai bine culorile, transparentele , nuantele etc atat ale dintelui in cauza, cat si ale celor din jur...

eugenol man 09-10-09 22:49

Care e diferenta intre smaltul Artiste si cel de la Ceramx, de il folosesti pe primul?

sico 09-10-09 23:21

ala de la ceramx mi se pare prea transparent uneori,e ca o umbra.

eugenol man 09-10-09 23:36

Cred ca smaltul ceramx e translucid ca smaltul natural. Daca pui mai putin nu mai ies intunecate obturatiile :) (adica pui exact cat e smalt pe dinte, foarte putin... trebuie sa te joci putin cu el)

sico 09-10-09 23:39

smaltul de la ceramx se pune 1/3 din grosimea smaltului adevarat,asta o stiu de la un promotor(profesor) al dentsply.
nu prea imi mai place pentru ca e limitat mai ales in zona culorilor gri, in zona c-urilor.
astept sa vad noul Kalore de la gc...

eugenol man 09-10-09 23:52

De acord ca e usor limitat la culori neobisnuite. E facut sa lucrezi usor cu el.

Muller A. Norbert 09-10-09 23:55

Citat:

Publicat initial de eugenol man (Mesaj 130614)
Care e diferenta intre smaltul Artiste si cel de la Ceramx, de il folosesti pe primul?

Da' care-i diferenta dintre dentina de la ceramx si dentina de la artiste de-o folosesti pe prima? :g]

dr.Brata 10-10-09 01:52

sico, nu era mai sexy daca tot ii schimbi coronitza pe 1.1 banuiesc ca pui o integral ceramica sau zirconiu, sa ii faci o fatzeta de portzolan pe 2.1, asta daca isi permite financiar.
arata mult mai bine centralii amandoi ceramizati....
te salut

dr.Brata 10-10-09 02:28

da sa pui, ca doara slefui din el pana in 1mm si daca esti si mai conservatorist faci -no prep venner-sa nu sufere omu ca ai pilit dintisoru fracturat.....
ca daca nu avea si baiuri pe 1.1 nu ziceam nimica , acceptam minunea aia de compozit pe care is curios sa il vad cand pusca jos? la incizie sau in masticatie, numai ca nu voi fi acolo cand -it happends-.....hi hi...
oare l-am ofti p sico?

cristina ghita 10-10-09 02:48

@ brata: este interesant faptul ca ai reusit sa ma enervezi pe mine.
pai bine mai...

1.BPR in cazul ala? aia nu e indicc de "fateta" nici pe departe. asta e caz de restaurat direct prin compozit. daca prep e corecta (merge si fara niciun bizou...), daca pasii 1,2,3 la lipici sunt corect aplicati, si rest e adaptata in prop, compo ala nu cade. cel mult se abrazeaza. and stuff...

2.tu mesteci cu incisivii?:i]

@silviu:
eu nu as mai fi asezat discu ala acolo... pensula e de ajuns...cand esti multumit de textura, polimerizezi si drum bun.

sico 10-10-09 08:25

Dr.brata,fateta nu prea e rambursata. Compozitul ala o sa stea ;) cum zice crisstina.
Cristina... Stiu :) dar nu am folosit pensula... Pentru artiste e cam greu cu pensula. E mai ussor de scluptat decat de pensulat.
Norbert,incepusem cu ceramx si dupa dentina am zis sa pun artiste ca ala ma scoate din probleme.

cristina ghita 10-10-09 08:34

Citat:

Publicat initial de sico (Mesaj 130684)
Cristina... Stiu :) dar nu am folosit pensula... Pentru artiste e cam greu cu pensula. E mai ussor de scluptat decat de pensulat.
Norbert,incepusem cu ceramx si dupa dentina am zis sa pun artiste ca ala ma scoate din probleme.

e greu cu pensula pt ca artiste are consistenta crescuta...eu mai refac pereti cu el...:lol: si imi place ca trebe fulat bine..
dar exista si pensule mai...rigide...;), trecute usor prin lichid de modelare (adezivul de ofl), si ies niste profiluri de numa numa.

app de disc: in ultima poza se vede exact fateta pe care ai facut-o cu discul.

sico 10-10-09 10:55

Da cristina stiu dezavantajele discului,dar am o singura pensulita :) o sa mai caut la adf ceva instrumente de compozit,poate asa imi iese sub 15 minute :))
planurile facute cu discul le-am vazut la pozare... Se potrivesc cu 2.2 :)

dr.Brata 10-10-09 11:17

@cristina: oare cum am reusit sa te enervez?
pai nu am zis ca nu e corect ce a facut sico, ba mai mult a reusit un rezultat estetic foarte bun. daca nu era de refacut ceramica pe 1.1 ti-am mai spus nici nu ma gandeam la fateta pe 2.1 ca nu are indicatie de asa ceva, indicatia mea e pur estetica pe care o poate da ceramica....
ideea era ca acolo vor exista trei situsuri: 1.1-ceramica, 2.1 dinte natural si compozit. adica 2 materiale si naturalul. undeva candva vor aparea deficiente de estetica (cum ai zis si tu abrazie ca poate nu sare....compo)
in ideea asta era interesanta rezolvarea estetica prin ceramica. nu de alta, dar stii cam cat de dificil este sa potrivesti un central de ceramica cu unu natural (si ala cu obturatii p el) atat pt medic cat si pt tehnician....
si nu nu mestec cu incisivii, dar in timpul masticatiei, incisivii mai trec asa din cand in cand si prin miscare inversa propulsiei si lateralitatii, uare care or fi alea? ma....duc sa ma uit p diagrama.....
p.s. scuza-ma ca te enervez asa usor, am eu un dar asa al meu in sensu asta....youuu compozit lover .....

dr_molar 10-10-09 12:17

2 Attachment(s)
Citat:

Publicat initial de sico (Mesaj 130647)
smaltul de la ceramx se pune 1/3 din grosimea smaltului adevarat,asta o stiu de la un promotor(profesor) al dentsply.
nu prea imi mai place pentru ca e limitat mai ales in zona culorilor gri, in zona c-urilor.
astept sa vad noul Kalore de la gc...

Eu folosesc ceramxul si mi se pare bestial. Foloseste niste lupe ca sa poti decela mai bine linia de jonctiune smalt-dentina. Linia trebuie sa se pastrexe si in obtutatia ta. Mai simlu cat e grosimea smaltului pui compozit smalt si cat e grosimea dentinei pui compozit dentina dentina. Diferentele de culoare apar intradevar cand nu respecti aceasta limita

cristina ghita 11-10-09 23:21

Citat:

Publicat initial de dr.Brata (Mesaj 130700)
@cristina: oare cum am reusit sa te enervez?
pai nu am zis ca nu e corect ce a facut sico, ba mai mult a reusit un rezultat estetic foarte bun. daca nu era de refacut ceramica pe 1.1 ti-am mai spus nici nu ma gandeam la fateta pe 2.1 ca nu are indicatie de asa ceva, indicatia mea e pur estetica pe care o poate da ceramica....

ai sa razi, dar in cazul lui silviu, e mult mai usor sa obtii estetica printr-o banala obt de compozit. in plus, riscurile sunt considerabil mai mici.
stii cam cat de dificil este sa potrivesti un central de ceramica cu unu natural (si ala cu obturatii p el)

in cazul de mai sus, aveai suficienta dentina pe acolo, repet, trebuia sa fii atent doar la smalt. apoi la texturare si conturare. aceea NU e indicatie de BPR.poti sa zi tu ce vrei.

si nu nu mestec cu incisivii, dar in timpul masticatiei, incisivii mai trec asa din cand in cand si prin miscare inversa propulsiei si lateralitatii, uare care or fi alea? ma....duc sa ma uit p diagrama.....
sa imi zici si mie..te rog..care e miscarea inversa propulsiei si lateralitatii...si care e diagrama.
p.s. scuza-ma ca te enervez asa usor, am eu un dar asa al meu in sensu asta....youuu compozit lover .....

suna ciudat/ ca sa nu zic "repezit" ideea de fatetare pe un asa caz. de aici enervarea. dar acum astept info referitoare la masticatia pe incisivi.:lol:

sico 12-10-09 00:01

si fatetarea e o varianta,dar eu prefer variante conservatoare si daca nu merge cautam mai departe :)

dr.Octavian.D 12-10-09 12:48

ce abrazat e 2.3

Kariana 12-10-09 16:59

foarte frumos , sico!:lol:

am o intrebare: de unde se pot cumpara pensule pt compozit?

multumesc.

cristina ghita 12-10-09 18:13

Citat:

Publicat initial de Kariana (Mesaj 130981)
foarte frumos , sico!:lol:

am o intrebare: de unde se pot cumpara pensule pt compozit?

multumesc.

artist's shop...;)
ia-ti una scurta, lata si mai dura, sa poti apasa cu ea si raspandi compo pe suprafata.
apoi una subtire si mai moale.

tot cu astea poti face niste "dungi"/dare pe rasina de modelare...orizontale si verticale.
avantajul e ca te poti juca oricat, nu te grabeste nimeni.

ar trebui sa fie destul, ca sa nu mai pui freza pe suprafata.
succes.

cristina ghita 22-08-11 17:56

Citat:

Publicat initial de SBianca (Mesaj 225508)
da-mi un PM cu mailul tau si te ajut, pt a evita aici reclamele:)

probabil ca in doi ani, cati au trecut de la postare, si-o fi cumparat si kariana niste pensulici, nu?:lol:
oricum, vreau si eu mail ul tau, kariana!
multumesc!:lol:

sico 22-08-11 22:12

si pana la urma pacientul asta si-a facut numai coroana pe 3.1 si nici nu l-am mai vazut de atunci :) dar va reveni... toti revin :)

vladu 12-09-11 17:33

buna ziua. abia mi-am achizitionat o trusa de ceram x duo si am o mica nelamurire:
-mi se pare ca este foarte lipicios (am incercat si cu fuloar spatula de plastic si cu metal) dar sa zicem ca trec peste asta. In schimb mi se pare atunci cand il condensez cu un fuloar mic ca parca este atos, se trage in fire si ramane foarte rugos cu multe neregularitati dupa polimerizare din cauza asta. Puteti sa ma lamuriti cu un raspuns cei care folosesc ceram xul. Precizez ca nu il tin in frigider dar temperatura nu este mai mare decat specifica producatorul (26 sau 27 grade nu mI stiu exact)
Va Multumesc

eugenol man 12-09-11 18:34

Comportamentul lui nu e normal din ce descrii. Dupa polimerizare numai rugos nu trebuie sa fie. In mod normal suprafata finala trebuie netezita cu spatula inainte de polimerizare .
Faptul ca e lipicios e subiectiv de apreciat de catre mine desi e foarte obiectiv pt utilizator. La compozite e de preferat sa lucram cu spatule speciale pt a scapa de aceasta problema.

Contacteaza-ma te rog in privat cu un numar de telefon, adresa si mentioneaza te rog daca este CeramX normal sau CeramX+ ) si probabil ca vom schimba trusa. Eventual mentioneaza te rog despre care siringi e vorba, dentina sau smalt sau ambele.
Este posibil sa fi fost tinuta in conditii improprii pana sa ajunga la tine (o calatorie cu masina fara aer conditionat sau cutie de protectie termica il va fierbe si nu stiu cat de bine ii va face acest lucru).
O sa imi trebuiasca si factura de achizitie.

Ar trebui sa fie o placere sa lucrezi cu el :)

Mentiune, daca este primul compozit dentina / smalt cu care lucrezi atunci e bine sa incepem cu obturatii pe premolari in zone mai putin vizibile pana controlam exact grosimea straturilor pentru un rezultat estetic maxim.
Ca regula de inceput stratul de smalt trebuie sa fie foarte subtire altfel obturatia va iesi prea inchisa la culoare. Dar sa rezolvam cu trusa....

PS Eu sunt reprezentantul Dentsply si de asta sunt in masura sa pot ajuta, asta daca semnatura mea e prea stufoasa si nu e evident acest lucru :)

vladu 12-09-11 20:48

cel mai probabil mana e de vina nu produsul scuze daca am denigrat fara sa vreau ceram xul eu vruiam doar niste sfaturi cum sa-l folosesc mai bine nu sunt carcotas:)
Multumesc

eugenol man 12-09-11 21:26

Nu e nici o problema, e un compozit vandut in toata lumea si ma gandesc ca atunci cand sunt probleme trebuie sa fie ceva cu acea trusa si nu cu produsul in sine.

Revenind la manipulare, compozitele difera unul fata de altul si trebuie o perioada de acomodare pana invatam "chichitele" fiecaruia.

Daca abia a fost achizitionat eu propun o perioada de incerari (preferabil pe premolari, molari) pana la deprinderea cu el si apoi sa reveniti cu detalii despre comportamentul lui.
Nu este exclus sa fie o problema produsului. Eventual daca imi trimiteti adresa va pot trimite o siringa din alt kit pentru comparatie.
Nu se pune problema de denigrare, ci de remedierea prompta a unei probleme daca ea exista.

Revenind la manipulare, trebuie spatule tratate (titan...) pentru o manipulare facila sau compozitul livrat in compule (caz in care spatula se foloseste mai putin) dar acum e prea tarziu.
Sau puteti sterge cu spatula marginea cavitatii lasand compozitul in cavitate (asa cum stergeti ceva lipicios de pe cutit pe marginea farfuriei; alt exemplu nu imi vine in cap).

Alte compozite, din cauza incarcarii de particule sau a altor caracteristici (de ex Quixfil) sunt foarte nelipicioase.
Un compozit asa de chitos e mai predispus la aparitia voidurilor daca nu este fulat foarte bine (de ex.)

vladu 12-09-11 21:55

multumesc mult de sfaturi deci sa ma invat cu el ca intr-adevar e un pic mai lipicios:) No problem ma apuc pe niste dinti extrasi:)

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:57) timp.