Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Sensibilitate la periaj la un dinte obturat

discutie din eugenol.ro : Buna ziua!In urma cu 6 luni mi s-a facut o obturatie foto la 46.A fost destul de adanca cavitatea, ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Odontologie
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 27-05-09, 00:31   #1
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Sensibilitate la periaj la un dinte obturat

Buna ziua!In urma cu 6 luni mi s-a facut o obturatie foto la 46.A fost destul de adanca cavitatea, dar nu s-a ajuns in camera pulpara.Am ramas cu o usoara sensibilitate la periaj pe patea distala.Problema e ca mi-am pus aparat ortodontic si e mai greu de dezobturat.Sa incerc o pasta de dinti pentru hipersensibilitate?
BALABAN GEANINA-Catalina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-05-09, 01:37   #2
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Oral-B Sensitive cu hidroxil apatita. Efectul se instaleaza mai lent dar dureaza mai mult
Sensodine Sensitive cu ceva agent cauterizant. Actioneaza mai repede decat cea de mai sus. Nu se recomanda in cure lungi ca pateaza dintii.
...

Exista si apa de gura sensitive (Oral_B Colgate ...) dar nu as folosi in cure lungi.

Nu in ultimul rand bine ai venit pe forum

Ai mai jos cateva linkuri utile pentru inceput. Mai multe gasesti si in anunturile din partea de sus a forumului.
Te poti inscrie in Grupul studentilor respectiv al tehnicienilor dentari Link [Necesita inregistrare pentru acces.].

Nu uita ca poti citi mesajele noi scrise de la inregistrarea ta pe forum accesand linkurile Noi si Mesaje noi in din bara albastra de sus.
In Link [Necesita inregistrare pentru acces.] si in Link [Necesita inregistrare pentru acces.] sunt detalii despre cum se foloseste forumul.
Daca esti student poti cere Link [Necesita inregistrare pentru acces.] in forumurile private ale studentilor.
Poti alege sa sprijini eugenolul folosind serviciile noastre: Link [Necesita inregistrare pentru acces.], Link [Necesita inregistrare pentru acces.] , Link [Necesita inregistrare pentru acces.] sau Link [Necesita inregistrare pentru acces.].

Modificat ultima data de eugenol man; 27-05-09 la 08:19.
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-05-09, 08:15   #3
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de BALABAN GEANINA-Catalina View Post
Buna ziua!In urma cu 6 luni mi s-a facut o obturatie foto la 46.A fost destul de adanca cavitatea, dar nu s-a ajuns in camera pulpara.Am ramas cu o usoara sensibilitate la periaj pe patea distala.Problema e ca mi-am pus aparat ortodontic si e mai greu de dezobturat.Sa incerc o pasta de dinti pentru hipersensibilitate?
1. ce fel de cav?
2.ce fel de tehnica de obturare? ce fel de adeziv?
3.izolare cu diga?
4.ce fel de sensib? doar la periaj?
5.rx pre si postop? sau macar postop.

pasta pt desensibilizare nu cred sa te ajute. decat psihologic....alta este cauza...

asteptam amanunte. CONCRETE.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-05-09, 23:32   #4
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu stiu cat de mult te va ajuta un produs desensibilizant, dar incearca Sensitive Pro-Relief de la Colgate.
mobi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-05-09, 13:58   #5
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Cavitate de clasa a II-a,fara diga,nu stiu ce adeziv s-a folosit.Fara rx pre sau post;intentionez sa fac una acum.Sensibilitatea doar la periaj,cand mananc nu am nici o problema.Multumesc pentru urarea de intampinare,sper sa cresc impreuna cu voi!
BALABAN GEANINA-Catalina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-05-09, 19:25   #6
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Ciao Catalina !
Incearca Sensodyne, poate dispare sensibilitatea...eu am avut succes cu Sensodyne verde cu fluorura de Na (la fel am avut, hipersensibilitate dupa obturatie)...si nu cred c-a fost placebo eventual, inspectat cu sonda inchiderea marginala...daca se mai poate, ca am inteles ca ai aparat..
Totusi, mi se pare ca intensifica producerea de tartru Sensodyne verde, cel putin asta am observat la mine, in conditiile in care igienizarea a avut loc la fel...mai sunt persoane care au observat asta pe aici ?
Vechi 29-05-09, 19:19   #7
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

o fi ceva cu inchiderea pe pragul gingival...fluidul gingival impiedica adeziunea obturatiei,dat fiind faptul ca e lucrat fara diga
madag este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
agent, albastra, anunt, apa, buna, colgate, cumparare, dentari, eugenolul, folosi, forumului, forumurile, galbene, gura, inceput, inregistrarea, inscrierea, linkuri, mesajele, noastre, pagini, partea, recomanda, regulamentul, repede, size, vanzare

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (23:43) timp.

Alegeti schema de culori preferata: