Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

carii de colet

discutie din eugenol.ro : Buna seara, vreau si eu o parere Am un pacient in varsta de 24 ani cu predispozitie pentru cariile ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Odontologie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree5Multumiri
  • 1 Scris de Luminita R.
  • 1 Scris de nico
  • 1 Scris de dentapro
  • 1 Scris de cristina ghita
  • 1 Scris de vlad

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 06-04-09, 22:20   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default carii de colet

Buna seara, vreau si eu o parere
Am un pacient in varsta de 24 ani cu predispozitie pentru cariile de colet. Are recidive de carii de la 1.3. la 2.3 fata vestibulara. Ma gandesc sa-i schimb obturatiile vechi si sa curat procesul cariat nou format. Procesele sunt usor extinse si sub gingival. Stiu ca CIS este indicat pentru cariile de colet, dar as vrea un material care sa-mi dea posibilitatea sa aleg si culoarea, mai ales ca este vorba despre un pacient tanar si sunt interesati dintii frontali. In realizarea obturaliilor ar trebui sa folosesc si ata de retractie gingivala si diga?(lucrez in timpul stagiilor si am nevoie de ceva usor de folosit, dar de calitate).
Va multumesc!!!

dentapro a multumit.
Luminita R. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-09, 22:31   #2
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

vezi aici.... e vorba de leziuni de colet de natura necarioasa, dar ideea de baza la tratament e aceeasi (ai in plus doar curatarea leziunii carioase)...
Ali Baba a multumit.
Vechi 06-04-09, 22:37   #3
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

ms pentru mesaj.Vreau sa fie totul perfect pentru ca este un pacient f impostant pentru mine.Am pus si la capitolul de protetica o intrebare...daca vrei sa te dai cu parerea as fi foarte incantata.Mersi
.
Vechi 07-04-09, 09:34   #4
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Cea mai sigura cale spre esec este sa vrei mai binele binelui.
Motivul esecului sau complicatiilor la prieteni rude (daca mai sunt si stomatologi si mai rau) este ca doresti sa faci mai bine decat faci uzual.

Nu ar trebui sa fie asa. Ar trebui ca la fiecare pacient sa lucrezi foarte bine si daca vine un astfel de pacient important sa ... lucrezi la fel ca la ceilalti pacienti.
Astfel mintea medicala nu este zapacita de sentimentele avute pentru persoana respectiva. (stiu sunt fara inima dar mai bine fara inima si cu tratament foarte bun decat cu inima mare si cu esecuri garla )

(am tratat prieteni, parintii .... asa ca nu vorbesc din carti)
Vechi 07-04-09, 11:25   #5
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Multumesc pentru sfat. Am vb si eu cu medicul cu care fac practica si mereu imi spune ca daca ceva nu-ti iese nu o sa-ti iasa atunci cand lucrezi la cineva foarte apropiat. Eu nu vreau sa fac mai bine decat in general....vreau doar sa aleg metoda cea mai buna dintre toate metodele.Si asta o s-o decid singura dupa ce o sa am mai multe pareri. Nu am lucrat foarte mult, deci nu am pretentia ca stiu....si tocmai asta e problema mea...vreau sa stiu, dar nu din carti pentru ca in practica nu e ca in carti.Asa cum am auzit la o prezentare "mie imi plac cartile pentru ca nu exista sange, durere sau complicatii". Eu vreau toate astea, dar vreau sa stiu cum sa le fac fata.
Multumesc inca o data
.
Vechi 07-04-09, 17:04   #6
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

ca si material iti recomand asta : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

pentru hemostaza iti recomand vascostat....se gaseste intr-o seringa rosie pe la dealeri
vlad este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-09, 17:58   #7
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Foarte interesant materialul propus de tine, dar nici nu vreau sa-mi imaginez cat costa, iar ca studenta o sa-mi fie mai greu sa-l cumpar. As vreaceva bun si totusi "palpabil"!!! Ce-mi recomanzi?
.
Vechi 07-04-09, 19:01   #8
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

voi ce folositi pt hemostaza la facultate? ceva "palpabil" la noi la facultate inseamna un fir imbibat in apa oxigenata sau anestezic cu vasoconstrictor.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-09, 19:35   #9
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de vlad View Post
pentru hemostaza iti recomand vascostat....se gaseste intr-o seringa rosie pe la dealeri
cateva informatii suplimentare
Viscostat este un hemostatic pe baza de clorura de Fe, are o culoare maronie-aurie, coloreaza/impregneaza mirific orice: manusi, adeziv, compozit, gingie libera...
deci..atentie mare...

este un produs al firmai Ultradent, livrat intr-o seringa maro.nu este chiar scump, dar nici indicat in cazul propus de tine.

eu as aseza cu multa blandete un fir negru ultradent(000) uscat, atentie! sa nu curga fir de sange..orice urma de umezeala din sant sau, mai rau, de sange din gingia libera atrage dupa sine necesitatea repetarii tuturor manevrelor adezive, incepand cu gravarea acida...firul il pui dupa ce gravezi, normal.

el are rolul atat de a indeparta usor gingia in sens apical, cat si mai ales acela de a proteja insertia epiteliala de adeziv.

succes!

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide

Modificat ultima data de cristina ghita; 07-04-09 la 19:57.
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-09, 20:03   #10
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

asta e ...ma grabeam si n-am avut timp sa caut pe google....ca de asta l-am cumparat

A viscous 20% ferric sulfate coagulative hemostatic gel. Unsurpassed for control and healing. Excellent for vital pulpotomies. Eliminates sulcular fluid contamination for optimal bonding. Available in non-flavored and Wintermint flavored versions.
.
Vechi 07-04-09, 20:13   #11
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

io n-am cautat pe "gugal". v-am spus doar cu ce se mananca si ce probleme pune. trait pe pielea mea. mai vad si acu obt puse acu cativa ani cu lizereul ala odios periferic...

nu eram sigura dc e al sau fe. da logica feminina invinge...e maro? e fier.hihihi.

.
Vechi 07-04-09, 20:13   #12
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Luminita R. View Post
Multumesc pentru sfat. Am vb si eu cu medicul cu care fac practica si mereu imi spune ca daca ceva nu-ti iese nu o sa-ti iasa atunci cand lucrezi la cineva foarte apropiat. Eu nu vreau sa fac mai bine decat in general....vreau doar sa aleg metoda cea mai buna dintre toate metodele.Si asta o s-o decid singura dupa ce o sa am mai multe pareri. Nu am lucrat foarte mult, deci nu am pretentia ca stiu....si tocmai asta e problema mea...vreau sa stiu, dar nu din carti pentru ca in practica nu e ca in carti.Asa cum am auzit la o prezentare "mie imi plac cartile pentru ca nu exista sange, durere sau complicatii". Eu vreau toate astea, dar vreau sa stiu cum sa le fac fata.
Multumesc inca o data

1........daca vrei sa faci bine trebuie sa vrei sa faci mai bine decat in general..........2...........majoritatea metodelor sunt bune daca respecti instructiunile....ideea e sa folosesti si materiale de calitate care sunt foarte scumpe.......3......gasesti si matrici anatoforme special pentru colet(care nu sunt scumpe) si ia culoarea dintilor ......4 incearca fuji IX de la GC care costa 270 ron si pe care il poti folosi cu succes si in restaurarile posterioare
.
Vechi 07-04-09, 20:20   #13
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
io n-am cautat pe "gugal". v-am spus doar cu ce se mananca si ce probleme pune. trait pe pielea mea. mai vad si acu obt puse acu cativa ani cu lizereul ala odios periferic...

nu eram sigura dc e al sau fe. da logica feminina invinge...e maro? e fier.hihihi.

eu il vad caramiziu...m-i se pare miraculos cand ma iau nervii ca am atins gingia....dar se gasesc si niste prafuri coagulante folosite in chirurgia mare pe care le folosesc.....si mai bag si cate o infiltratie cu ubi forte la1 mm de gingia "Sfasiata" de freza sa am vasoconstrictie....daca nici asa nu merge data viitoare taica.....
.
Vechi 07-04-09, 22:19   #14
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

La noi cu hemostaza e cam...intr-un mare fel. Eu o data a trebuit sa slefuiesc un 1.1. pentru o coroana si nu aveam fir de retractie, asa k profa mi-a zis sa-mi fac un filament subtire subtire din vata si sa-l pun subgingival. In rest...anestezie cu vasoconstrictor si hiperol altceva....nu avem. De fapt nu avem mai nimic, trebuie sa ne cumparam noi daca ne trebuie ceva.
.
Vechi 07-04-09, 22:59   #15
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
el are rolul atat de a indeparta usor gingia in sens apical, cat si mai ales acela de a proteja insertia epiteliala de adeziv.
Cristina, in ce fel afecteaza adezivul insertia epiteliala?
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-09, 23:41   #16
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
La noi cu hemostaza e cam...intr-un mare fel. Eu o data a trebuit sa slefuiesc un 1.1. pentru o coroana si nu aveam fir de retractie, asa k profa mi-a zis sa-mi fac un filament subtire subtire din vata si sa-l pun subgingival. In rest...anestezie cu vasoconstrictor si hiperol altceva....nu avem. De fapt nu avem mai nimic, trebuie sa ne cumparam noi daca ne trebuie ceva.

Luminita asa ziceam si eu in facultate cand nu aveam chef sa lucrez....ca nu avem nimic....sa stii ca toate facultatile duc lipsuri dar asta nu ar trebui sa te impiedice sa lucrezi....eu in facultate mi-am cumparat absolut tot.......asa ca nu te mai plange si treci la treaba si la achizitii daca vrei intr-adevar sa faci treaba!!!
.
Vechi 07-04-09, 23:42   #17
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Adrian Adn View Post
Cristina aici . Cred ca ca un tartru da' mai transparent

Citat:
Eu o data a trebuit sa slefuiesc un 1.1. pentru o coroana si nu aveam fir de retractie, asa k profa mi-a zis sa-mi fac un filament subtire subtire din vata si sa-l pun subgingival.
2-3-4-5-- fire din comprese pe care le rasucesti, fir de macrame daca este pe acasa
Luminita R. a multumit.
Vechi 08-04-09, 08:16   #18
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de vlad View Post
eu il vad caramiziu...m-i se pare miraculos cand ma iau nervii ca am atins gingia....dar se gasesc si niste prafuri coagulante folosite in chirurgia mare pe care le folosesc.....si mai bag si cate o infiltratie cu ubi forte la1 mm de gingia "Sfasiata" de freza sa am vasoconstrictie....daca nici asa nu merge data viitoare taica.....
t-i se pare caramiziu? ok. asa e.

asta e reteta perfecta pt retractia gingivala...

prafuri coagulante
infiltratie cu ubi forte la 1 mm de gingie
vasoconstrictie
gingie sfasiata

au, inima mea.....
vlade, io plang de 10 minute, de cand am citit ce ai scris.
Luminita R. a multumit.

.
Vechi 08-04-09, 10:15   #19
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu nu ma plang ca nu vreau sa lucrez....pentru ca incerc sa lucrez cat mai mult si cu ce am...cu parere de rau o spun ca am folosit si materialele expirate pe care le avem de la scoala. Te cred ca ti-ai cumparat materialele singur in facultate pentru ca am si eu colegi care si-au cumparat. Problema la mine e ca nu am posibilitatea sa-mi cumpar toate materialele de care am nevoie, ca sa nu mai punem la socoteala faptul ca eu imi cumpar materialele si pacientii platesc la scoala materialele pe care nu le-am folosit. Oricum ma bucur ca am onoarea sa fac practica acasa cu un medic care-mi spune "Luminita invata sa lucrezi fara nimic si o sa ai foarte mare satisfactie cand o sa ai cu ce sa lucrezi, oricum nu stii unde te duce viata!"
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/odontologie/6760-carii-colet/

Dentapro, multumesc pentru sfatul cu firele de comprese sau de macrame, o sa tin minte si cred ca o sa-mi fie de folos.
.
Vechi 08-04-09, 13:19   #20
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
t-i se pare caramiziu? ok. asa e.

asta e reteta perfecta pt retractia gingivala...

prafuri coagulante
infiltratie cu ubi forte la 1 mm de gingie
vasoconstrictie
gingie sfasiata

au, inima mea.....
vlade, io plang de 10 minute, de cand am citit ce ai scris.
Cristina tu esti mai catolica decat papa....."gingie sfasiata" = gingie atinsa punctiform in timpul prepararii cavitatii....

Planul B
M-am mai gandit (daca esti presat de timp) sa fac o anestezie plexala foarte aproape de zona cu probleme cu un anestezic cu vasoconstrictor. Ischemia iti va limita sangerarea. Din pacate nu mi-am adus aminte niciodata cand am avut nevoie. Merita incercat.

Poate ne spune cineva care a incercat asa ceva... daca e valabila metoda. Cred ca ar fi foarte practica.

kauter, viscostat gel, fir de retractie gingivala (imbibat in ceva substanta astringenta), temporizare, diga ... depinde de situatie... un ic bine plasat poate face multe, asa cum a zis si eman...

Am facut anestezie la 4.6- distal...si a tinut figura vreo 10 min. Asta din cauza ca sangerarea mea era si de cauza parodontala ( punga). Asa ca pana la urma cred ca e buna varianta doar pentru parodontiu marginal cat de cat integru...treaba cu ischemia nu stiu cat e de valabila in rutina. Tot firul de retractie e mai bun, sau...daca ai rabdare, sa "cladesti" un perete de foz sau CIS, atat cat sa nu iti intre sange sau limba pe acolo!

te apreciez foarte mult si faptul ca avem aceasta discutie nu poate decat sa ma bucure
cristina ghita a multumit.

Modificat ultima data de eugenol man; 08-04-09 la 14:23. Motivul: am sters link cu sursa ...
.
Vechi 09-04-09, 09:56   #21
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Adrian Adn View Post
firul ala plasat in sant, deasupra insertiei epiteliale(si care insertie epiteliala, dc ma intrebi pe mine, este unul dintre tesuturile cu adevarat inteligente ale complexului odonto-parodontal, alaturi de jad, de ex) protejeaza epiteliul de actiunea chimica/iritanta care este adezivul insusi.

apoi, prin polimerizarea filmului adeziv, acesta se intareste in sant, preseaza pe insertie, mecanic vorbind acuma, si, prin combinatia invingatoare a celor 2 efecte: chimic si mecanic obtinem o reactie inflamatorie variabila ca si rasunet clinic, dar cu siguranta nemultumitoare la nivel vascular si celular.

.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., baza, buna, cale, carti, colet, doresti, esec, esecuri, ideea, important, inima, intrebare, lucrezi, medicala, mm, natura, necarioasa, pacient, pacienti, persoana, prieteni, ratat, rau, sigura, stoma, stomatologi, tea, tratament

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:40) timp.

Alegeti schema de culori preferata: