Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Estelite, Tokuyama

discutie din eugenol.ro : L-am tot testat pe frontali. Din punctul meu de vedere se lustruieste perfect si mie mi se pare peste ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Odontologie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree40Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 16-09-11, 12:30   #58
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

L-am tot testat pe frontali. Din punctul meu de vedere se lustruieste perfect si mie mi se pare peste Gaenial din toate punctele de vedere(s-ar putea sa fiu subiectiv pentru ca din fan GC am devenit fanul celorlalte japoneze - Tokuyama si Kuraray).
Neaparat trebuie folosit un opac altfel toate obturatiile ies "gri".
Nu cred ca-l voi abandona prea curand.
shooter a multumit.
stern este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-11-11, 13:52   #59
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Publicat initial de anduluta81 View Post
pensuleaza f fin si usor discurile la finisare sa nu lase unghiuri, fa-o f usor si de jur imprejur

eu nu prea inteleg metoda...cu ce pensulam discurile?multumesc
madag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-11-11, 14:10   #60
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de madag View Post
eu nu prea inteleg metoda...cu ce pensulam discurile?multumesc
Si eu iti multumesc!Ai fost adorabil(a)!
Anduluta se refera la miscarea pe care o faci cand folosesti discurile,similara cu folosirea unei pensule.Miscarea e usoara si intrerupta,pentru a nu strica morfologia pe care ai realizat-o cu compozit.
madag a multumit.
Vechi 05-11-11, 07:29   #61
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de SELENA View Post
Si eu iti multumesc!Ai fost adorabil(a)!
Anduluta se refera la miscarea pe care o faci cand folosesti discurile,similara cu folosirea unei pensule.Miscarea e usoara si intrerupta,pentru a nu strica morfologia pe care ai realizat-o cu compozit.
cea mai tare miscare atunci cand vrei sa folosesti discurile pe frontali vestibular e sa te legi de maini sau sa la bagi adanc in sertarul cu nefolosite

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-11-11, 19:26   #62
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
cea mai tare miscare atunci cand vrei sa folosesti discurile pe frontali vestibular e sa te legi de maini sau sa la bagi adanc in sertarul cu nefolosite
De ce?
nona catana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-11, 13:54   #63
Initiat bine
Medic Stomatolog

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de nona catana View Post
De ce?
Este vorba de estetica avansata, cand redai si detaliile de morfologie ale fetei vestibulare. Chestia asta nu prea se impaca cu folosirea discurilor- sau cel mult se folosesc discuri f flexibile cu granulatie f fina; acum lumea e impartita, unii zic ca toata chestia este o exagerare, ca oricum biofilmul acopera detaliile morfologice, pacientul nu baga de seama deci le faci mai mult pentru propria satisfactie sau pentru prezentari , unde mai pui ca se cunsuma timp pretios; altii nu pot trai fara detalii morfologice si au cam aruncat discurile, iar altii decid de la caz la caz.
Vechi 07-11-11, 22:48   #64
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

In primul rand,ca este pe frontali sau nu o obturatie pe frontali este tot o obturatie. Asta inseamna ca o finisare de cea mai buna calitate prelungeste estetica si previne aparitia cariei sec. Estetica la care tindem sa ajungem si cu detaliile de morfologie.
Eu folosesc discurile pe frontali, dar intr-adevar nu ma duc pe toata fata vestibulara ci doar pe linia de demarcatie obturatoe dinte, si intr-adevar cu dicuri de granulatie fina si f fina. Doar discurile de pasla cu pasta de diamant sunt folosite pt finisarea intregii fete vestibulare. Morfologia fetei vestibulare,daca este facuta cu pensula nu necesita finisare cu discurile.
Cam atat am avut de spun ca si completare. Oricum daca discurile ies din discutie pt frontali,gumele de orice gen ies din discutie primele.
Vechi 16-03-16, 18:53   #65
CNC
La primele mesaje
Selectati pregatirea dvs.
Fara status.

.

Salutare , deci cum a rama cu Estelite Sigma Quick ? Ma gandeam sa il folosesc si mai vroiam niste pareri actuale , a trecut ceva timp
CNC este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-17, 02:17   #66
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Si eu sunt curios. L-am gasit prin cabinet si l-am folosit de 3 ori pe frontali, am ramas mirat de rezultatul estetic- f bun. si eu sunt in negocieri pt frontali intre: Venus, Gaenial, Empress Direct acum Estelite. poate primesc o recomandare

Will Smith
LonMar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-03-17, 15:20   #67
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

estelite se finiseaza f bine si are un bun mimetism;apoi venus ;genialul pe frontali nu mi=a placut;empress nu am folosit
LonMar a multumit.
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., adeziv, ajutor, ati, aveti, buna, colegi, con, dimensiuni, discuta, estelite, exista, gasi, inalta, incantati, lucrat, lustruire, mica, mici, obt, permite, personal, priza, reduse, rest, restorative, superioara, supra, tokuyama

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:28) timp.

Alegeti schema de culori preferata: