eugenol.ro

eugenol.ro (http://www.eugenol.ro/forum/index.php)
-   Odontologie (http://www.eugenol.ro/forum/odontologie/)
-   -   Cheia 3 D Master - asa cum o vad eu... (http://www.eugenol.ro/forum/odontologie/5880-cheia-3-master-vad/)

cristina ghita 26-01-09 20:32

Cheia 3 D Master - asa cum o vad eu...

4 Attachment(s)
buna seara!

motivul pt care scriu randurile astea despre cheia de culori 3D Master este acela ca, de cand am invatat sa o folosesc, am rezultate mult mai bune in determinarea culorii lucrarilor protetice. si sunt deosebit de incantata ca am inceput sa inteleg un graunte din frumusetea si intelepciunea culorilor. si din complexitatea perceptiei lor.

motivul pt care am ales sa asez topicul la odonto, este pt ca am inteles cum "functioneaza" aceasta cheie din cartea despre restaurari anterioare prin compozite a lui baratieri.

Am mai scris eu aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.] cele 3 "proprietati" (ma rog, nu sunt multumita de ac denumire) ale culorii:
1. luminozitatea(valoarea, stralucirea)
2. saturatia(croma)
3. culoarea propriu zisa (hue).

si alt motiv pt care ma gandesc totusi sa scriu despre ac cheie eu, si nu un ceramist este acela ca...ac cheie este pt dentisti, si nu pt ceramisti:lol::lol::lol:. ei inteleg mult mai mult ca noi despre culori. asta e!

multi au ras cu lacrimi zicand : ce folos sa ai cheia asta, cand tehnicienii nu o au??

ei bine, m-am gandit si io la asta, dupa ce am luat cheia:i], si...apoi am primit raspunsul de la un baiat destept(sa traiesti, Barbone):

"Draga, dar cheia asta este pt voi, nu pt noi"...

eu cred ca barbone are dreptate.

1. cel mai important aspect al culorii (asa scrie in cartea asta:i], nu e inventia mea....), este luminozitatea/valoarea. sa ii zicem valoare. ea e in stransa leg cu textura suprafetei respective, deci cu modul diferit in care lumina pleaca (se reflecta) de pe o suprafata neregulata fata de una neteda. (in fine, e muult mai complex decat atat..)

2. apoi vine saturatia culorii: cam cat pigment din culoarea resp avem. cat de diluata e culoarea resp(pe vitapan classical A1, A2, A3, A3,5). aici e o explicatie draguta cu "efectul kiwi": o felie mai subtire e mai putin saturata decat una groasa:lol::lol:

3. si in final, dar abia in final, vine culoarea propriu zisa: adica ceea ce cheia vitapan classical diferentiaza prin A, B, C si D.(galbui, rozuliu, gri, etc)

asa.

cine are cheia 3d master si o foloseste cu cap, stie ca in primul rand alege valoarea(gradul de luminozitate al dintilor), apoi saturatia, si la final culoarea propriu-zisa(daca mai e cazul...daca vrem altceva decat M, resp L sau R).

1. cheia e organizata in 5 grupe de luminozitate(valoare):1-5.
cine nu crede, sa puna poza color a cheii in greyscale, si o sa vada ca la stga e mai luminoasa si la dreapta mai intunecata.

2.fiecare grupa are aceeasi valoare, chiar dc acest lucru e greu de inteles...difera doar de sus in jos saturatia si de la stga la dreapta culoarea(hue), respectiv rosiatic R sau galben L. in fiecare grupa se afla 3 randuri, M, L si R. exceptie fac grupele 1 si 5.

3. cum se face determinarea?

asezam ghidul intreg la o dist de 30-40 cm de ochiul nostru, apropiat de dintiii pac. o sa vedeti ce usor alegeti grupa de valoare. sa zicem 2.
privim acum doar grupul 2. si anume scoatem lama centrala, codificata cu M. adica 2M in cazul nostru. acum alegem saturatia, de la diluat spre concentrat. de ex 2M1, 2M2 sau 2M3.
mai mult sau mai putin colorat, la aceeasi valoare si aceeasi culoare. Mie imi place foarte tare treaba asta...

4. in final, dc am dubii (si e normal sa am:lol:), ma uit si in stga si in dreapta ghidului central M, resp la rosu R sau galben L.

5. acum , nu in ultimul rand, este absolut normal sa gasesc pe suprafata dintelui natural mai multe determinari. e vorba de leg intre lumina, saturatie, grosime, transluciditate..in fine..asta a arta cu adevarat. Unica si ireproductibila.

desigur ca as dori sa ma corectati dc am gresit, desigur ca ii astept pe ceramisti sa vina in completarea postului meu.

va rog fara offtopice, la obiect.
va multumesc.

cristina ghita 26-01-09 21:14

motivul pt care am pus orhideea e acela ca este alba(valoare maxima), deci reflecta mult mai multa lumina decat mediul galben din jur. acest lucru se vede insa mult mai bine in greyscale. e f simplu! nu???

drLouis 26-01-09 21:44

ma, chiar nu vad de ce atata teorie; e chiar o treaba care tine de basic instincts; ai ureche muzicala...cânţi, n-ai, nu cânţi;

e ca si cum ii dai unei maimute un patrat si o dresezi sa aleaga corespondenta din 15 alte piese, si-i dai recompensa (banana) daca reuseste :lol:

ce atata homa broma croma, iaca aci instructiuni de folosire: "Draga utilizator, ghici care dinte seamana mai bine cu dintii de portzelanuit ai pacientului"; evident, fara atata teorie nu s-ar justifica banu pe muzicutza aia de 2 lei.

le: orhideea aia e una carnivora? adica digera mustele de le prinde prin cabi?

drcalinc 26-01-09 21:45

ce ma bucur ca mi-ai adus aminte de Vita 3D. mai exista cheia asta?!:shock: eu nu mai lucrez cu ea de 5 ani.

drLouis 26-01-09 21:56

pe bune, as baga proba la examenu de admitere; s-ar intitula asa : proba de ginire a culorii (eliminatorie); pai cand te faci muzician nu te pune aia sa canti?

drLouis 26-01-09 22:18

cahlin a avut vreun eshec azi, o fi batut un cuiu stramb iCnorand faptu ca se sculase cu fatza la perna si trea sa fie cu bagare de seama;

totusi cre ca e jelos ca ai zis ca dai pm, pe viitor just duit ;)

mihai.s 26-01-09 22:19

mersi de postare

intr-adevar, multa lume nu prea stie cu ce se "mananca" 3d master. asa cum ai aratat si tu, este un sistem logic.

mai exista o varianta de cheie, care arata ca o cutie - ceva mai spectaculoasa. alegi cum ai zis grupa de luminozitate, dupa care scoti un sertaras cu hue si saturatie.

easy shade iti e utila doar daca tehnicianul tau lucreaza cu ceramica vita, pentru ca foarte rar iti da o culoare de pe cheie (iti dau un exemplu de culoare luata cu easy shade: 3,5 M 2,5

ce-i drept iti da si corespondentul in vita clasic, dar din nou nu prea sunt pe cheie culorile alea, deci nu prea stii cum arata pana nu amesteci prafurile si le arzi

P.S. dupa cum ai zis si tu, nu prea are ce cauta topicu asta la odonto, ci mai degraba la protetica. la odonto folosim cheile de culori specifice fiecarei truse de compozit

Adrian Adn 26-01-09 22:40

Foarte util postul.Poate nu toti care fol aceasta cheie au avut rabdarea sa citesca instructiunile si sa si inteleaga bine cum se face.

Asta nu inseamna ca e si usor ( nu pt mine, in orice caz ).Pt mine alegerea culorii e un stres ; diferentele mici le corectez din glazura pt ca am grija sa nu iasa dintele prea "saturat" :) , ca atunci nu mai am ce face , dar au fost si cazuri cand n-am mai avut ce corecta...

cristina ghita 26-01-09 22:45

Citat:

Publicat initial de Adrian Adn (Mesaj 96862)
Foarte util postul.Poate nu toti care fol aceasta cheie au avut rabdarea sa citesca instructiunile si sa si inteleaga bine cum se face.

Asta nu inseamna ca e si usor ( nu pt mine, in orice caz ).Pt mine alegerea culorii e un stres ; diferentele mici le corectez din glazura pt ca am grija sa nu iasa dintele prea "saturat" :) , ca atunci nu mai am ce face , dar au fost si cazuri cand n-am mai avut ce corecta...

uneori e tare greu sa corectezi deficitul din profunzime cu glazura... cred ca dc ai imprumuta cheia asta putin putin de la un coleg care poate nu o foloseste, s-ar putea sa fii surprins de capacitatile ochiului tau...
totul tine doar de ordinea prioritatilor cand alegi culoarea. sa imi spui te rog dc te-ai descurcat cu ea...

cristina ghita 26-01-09 22:47

@mihai s:
eu nu fac foarte multa protetica la cabinet. nici macar multa. am pus postul la odonto pt simplul fapt ca pe mine m-a ajutat in intelegerea conceptului de stratificare a culorilor la compozite. si inca sunt atat de departe...

Adrian Adn 26-01-09 22:56

Citat:

Publicat initial de cristina ghita (Mesaj 96865)
uneori e tare greu sa corectezi deficitul din profunzime cu glazura... cred ca dc ai imprumuta cheia asta putin putin de la un coleg care poate nu o foloseste, s-ar putea sa fii surprins de capacitatile ochiului tau...
totul tine doar de ordinea prioritatilor cand alegi culoarea. sa imi spui te rog dc te-ai descurcat cu ea...

Pai folosesc cheia asta de aproape un an pt ca tehnicianul a schimbat ceramica si a fost spre binele amandurora sa nu-i mai zic a3 si b2 cand el nu mai avea culori din astea...

Continuu sa cred ca sunt oameni (eu, de ex) care nu vad bine culorile, chiar cu ochiul meu bun (ala care vede...):)

cristina ghita 27-01-09 00:43

Citat:

Publicat initial de Adrian Adn (Mesaj 96869)
Pai folosesc cheia asta de aproape un an pt ca tehnicianul a schimbat ceramica si a fost spre binele amandurora sa nu-i mai zic a3 si b2 cand el nu mai avea culori din astea...

Continuu sa cred ca sunt oameni (eu, de ex) care nu vad bine culorile, chiar cu ochiul meu bun (ala care vede...):)

nici eu nu le vad. cat despre ochiu din frunte...:lol:, cu ala nu e de glumit...

lasand gluma deoparte, desi eu aleg culoarea cu 3dmaster, ceramista lucreaza dupa vita classic. asta e faza cea mai tare...lor le e simplu sa vada din prima ceea ce eu vad mai greu.

cristina ghita 27-01-09 01:50

n-am somn.
v-as ruga pe cei mai FOTO priceputi sa modifice 3 poze color in greyscale, ok? puneti modificarile intr-un post separat, sa se vada impreuna.
1.cheia 3d master singura
2. cele 2 chei
3. "orhideaua" si jaluzeaua.:lol:

va multumesc. astept!

drLouis 27-01-09 01:59

hai, nimeni nu se pricepe la gayscale? n-are fata somn. :lol:

cristina ghita 27-01-09 02:24

cheie vitapan classic

1 Attachment(s)
iaca si pozele. merci, cui le-o facut:g]

disparand culoarea, ramane in principal valoarea.

sus se vad petele de lumina disparate, intrucat criteriul de clasif e altul.

cristina ghita 27-01-09 02:26

vita 3 D Master

1 Attachment(s)
cred ca imaginea vorbeste de la sine.
in capatul din stga e grupa 1, care are un singur sir cu doar 2 saturatii.. in dreapta extrem e gr 5, tot cu cu un singur sir si 3 saturatii.

cristina ghita 27-01-09 02:30

grupul de luminozitate 2(nu am stiut sa ii zic altfel)

1 Attachment(s)
ok.
aici toti dintii au aceeasi valoare. apartin toti aceleiasi grupe, 2 in acest caz. saturatii diferite, si culoare diferita.

cristina ghita 27-01-09 02:32

floarea mea din cabinet

1 Attachment(s)
cred ca deja e clar...

"nu exista culoare fara lumina.
culoarea nu e proprietatea obiectului, ci este lumina reflectata de acel obiect si care patrunde in ochiul nostru." Baratieri

laura tanase 28-01-09 01:23

Multumesc,Cristina!Ca de obicei,o incantare.
Dar dragi colegi,nu a pomenit nimeni de cheia de dentina 3D Master ,despre care vreau sa intreb daca se gaseste de cumparat la noi in Rom si daca are vreo utilitate intradevar,adica daca se foloseste tehnicianul de informatia asta sau dau banii de pomana:roll: , si:
Mai intreb si daca exista in comert chei de nuante de transparent,sau astea pot fi doar custom-made,ca tare mi-as cumpara una(nu le am cu transparentele astea ,trazni-le-ar...::wall::)
Daca doriti,mutati in alta parte,sa nu fim off.

nest 29-01-09 10:18

Luiggi, ce naiba mi-ai facut, ca dupa ce ti-am citit postul, cand iau culoarea pacientului cu cheia si i-o plimb pe langa dinti, ma abtin sa nu rad, imi vine sa le zic "Suflati!", amintindu-mi de analogia cu muzicuta. Da-o-ncolo, anunta si tu inainte!:)

cristina ghita 13-02-09 11:28

1 Attachment(s)
@laura:
singura cheie de dentina despre care stiu ceva mai mult si pe care o fol este cea de la miris, si care poate fi utilizata si in lab, deoarece miris are ca indicatii si restaurarile indirecte in lab sau in cabinet.
cheia de dentina miris are 7 saturatii si o singura culoare.(S1-S7).
SUPERTARE!
pt ca, asa cum am auzit pe la niste cursuri, dentina se gaseste in f putine culori, ziceau ca cu A2 si A3 ne facem cam toata treaba. si dc ne gandim, A2 si A3 nu sunt decat saturatii diferite ale aceleiasi culori.

s3 si s2 sunt cel mai des utilizate.

laura tanase 01-03-09 20:51

Cristina,cheie de dentina este si de la Ivoclar, si de la Vita,ambele pentru determinarea culorii bontului. La integral-ceramica,unii spun ca am face bine sa determinam si asta,cu toate ca avem nuante de incercare la rasinile de fixare.Da' eu n-am vazut de cumparat cheile astea,cu toate ca pe cea de la Vita am vazut-o la un curs.

VASIU CRISTINA 02-03-09 02:32

Slut

Pe mine ma surprinde ca vorbesti acum de cheia 3D.Eu o folosesc din 2004 si nu pot sa cred ca nu se foloseste in mod frecvent.Nu vreau sa intelegi decat ca sunt uimita.
--------------------------
Ar mai fi o caracteristica a culorii,a patra,transluciditatea.
Incearca sa alegi mai intai partea saturata si apoi sa vii spre translucenta.Pe mine ma ajuta.ex.2M2 cu 2M1 .

laura tanase 02-03-09 03:14

Citat:

Publicat initial de VASIU CRISTINA (Mesaj 102787)
Pe mine ma surprinde ca vorbesti acum de cheia 3D.Eu o folosesc din 2004 si nu pot sa cred ca nu se foloseste in mod frecvent.Nu vreau sa intelegi decat ca sunt uimita.
Incearca sa alegi mai intai partea saturata si apoi sa vii spre translucenta.Pe mine ma ajuta.ex.2M2 cu 2M1 .

Ar mai fi si alte caracteristici: opalescenta,fluorescenta si caracterizarile.
Aici s-a vorbit de cele trei caracteristici fundamentale ale culorii,alea care "incap" pe cheia 3D.Transluciditatea n-o inregistrezi cu cheia.

laura tanase 09-06-09 02:49

Deci nu eczxista...
Mi-ar place sa-mi faca tehnicianul una,ca la culoarea pe care o inregistrez pt ceramica gasesc bube.Si vreau sa inteleaga omul ce vreau sa-i transmit.
La stratificarea compozitului o mai dau cu pigmentii prin masa transparenta,doar sa nu picur prea mult(mov,albastru ,oops :mrgreen:).
Interesanta ideea cu efectul de adancime al obturatiei,si eu pun transparent peste masa de smalt dar inconstient,am descoperit singura chestia.
Merci!

Si nu inteleg unde a disparut mesajul la care am raspuns....Cristina vorbea despre cheile de transparent ,cum ca n-ar fi de cumparat,daca chiar vrem,sa ne facem singuri una...

cristina ghita 09-06-09 10:34

Citat:

Publicat initial de laura tanase (Mesaj 116238)
Deci nu eczxista...
Mi-ar place sa-mi faca tehnicianul una,ca la culoarea pe care o inregistrez pt ceramica gasesc bube.Si vreau sa inteleaga omul ce vreau sa-i transmit.
La stratificarea compozitului o mai dau cu pigmentii prin masa transparenta,doar sa nu picur prea mult(mov,albastru ,oops :mrgreen:).
Interesanta ideea cu efectul de adancime al obturatiei,si eu pun transparent peste masa de smalt dar inconstient,am descoperit singura chestia.
Merci!

Si nu inteleg unde a disparut mesajul la care am raspuns....Cristina vorbea despre cheile de transparent ,cum ca n-ar fi de cumparat,daca chiar vrem,sa ne facem singuri una...

neata, laura!
azi noapte am scris postul acela, insa eram obosita rau si nu mi-a placut aranjamentul in pagina. l-am editat de cateva ori, dar n-avea logica. totusi, se pare ca tu ai inteles...promit ca azi revin cu unul mai coerent. de fapt, l-am sters pt ca ma gandeam sa fac un topic separat pt smalturi.
si, ca sa zic asa, ce naiba faceai tu la ora aia pe forum?:lol::lol::lol:hihihi. glumesc, desigur.

totusi, ideea cu smalturile era asa:
1) smalturile generice, se folosesc pt reconstituirea smaltului natural pierdut. sistemele evoluate de compozite au smalturi cu transluciditati diferite. deci cu valori diferite. mai pe romaneste, smalturile mai "laptoase" si mai putin translucide se fol la dintii tineri, care au oricum mai mult smalt si el e mai alb, mai opac. urmeaza apoi smalturile "ivory", care merg la dintii "adulti", si mai sunt cele cu transluciditate mare de tot, si care sunt cele mai intunecate...alea merg pe dinti ff uzati, sau pe dintii perss varstnice, la care oricum e putin smalt, pt ca s-a abrazat, dar e si f multa dentina, care s-a tot depus in timp.

2) smalturile transparente, (se mai cheama mase incizale), spre deosebire de alea de sus, nu au deloc pigment alb in ele, deci nu au valoare, dar au tot soiul de pigmenti colorati (oranj, bleu, violet...tente de culoare, desigur...) si care confera diferite efecte optice de finete restaurarilor.

ziceam ca smm astea transparente prez opalescenta crescuta, si ca asta duce la senzatia de adancime a obturatiei, chiar dc sm e pus in strat ff subtire...

despre cheile de smalt, ziceam ca e cel mai bine sa fie facute in cab de catre medic, dar tre sa fie mai multe esantioane, cu diferite grosimi ale smaltului, pt ca grosimea dischetelor duce la diferite rezultate optice.

nu ma pot abtine sa va spun ca miris este exact descrierea clinica a celor spuse de mine aici, teoretic.

eh. acu arata mai bine textul...revin dc va intereseaza.
scuze, laura!:oops:

laura tanase 11-06-09 01:55

Citat:

Publicat initial de cristina ghita (Mesaj 116249)
neata, laura!
azi noapte am scris postul acela, insa eram obosita rau si nu mi-a placut aranjamentul in pagina. l-am editat de cateva ori, dar n-avea logica. totusi, se pare ca tu ai inteles...promit ca azi revin cu unul mai coerent. de fapt, l-am sters pt ca ma gandeam sa fac un topic separat pt smalturi.
si, ca sa zic asa, ce naiba faceai tu la ora aia pe forum?:lol::lol::lol:hihihi. glumesc, desigur.

totusi, ideea cu smalturile era asa:
1) smalturile generice, se folosesc pt reconstituirea smaltului natural pierdut. sistemele evoluate de compozite au smalturi cu transluciditati diferite. deci cu valori diferite. mai pe romaneste, smalturile mai "laptoase" si mai putin translucide se fol la dintii tineri, care au oricum mai mult smalt si el e mai alb, mai opac. urmeaza apoi smalturile "ivory", care merg la dintii "adulti", si mai sunt cele cu transluciditate mare de tot, si care sunt cele mai intunecate...alea merg pe dinti ff uzati, sau pe dintii perss varstnice, la care oricum e putin smalt, pt ca s-a abrazat, dar e si f multa dentina, care s-a tot depus in timp.

2) smalturile transparente, (se mai cheama mase incizale), spre deosebire de alea de sus, nu au deloc pigment alb in ele, deci nu au valoare, dar au tot soiul de pigmenti colorati (oranj, bleu, violet...tente de culoare, desigur...) si care confera diferite efecte optice de finete restaurarilor.

ziceam ca smm astea transparente prez opalescenta crescuta, si ca asta duce la senzatia de adancime a obturatiei, chiar dc sm e pus in strat ff subtire...

despre cheile de smalt, ziceam ca e cel mai bine sa fie facute in cab de catre medic, dar tre sa fie mai multe esantioane, cu diferite grosimi ale smaltului, pt ca grosimea dischetelor duce la diferite rezultate optice.

nu ma pot abtine sa va spun ca miris este exact descrierea clinica a celor spuse de mine aici, teoretic.

eh. acu arata mai bine textul...revin dc va intereseaza.
scuze, laura!:oops:

Adica,vrei sa zici ca Mirisul are smalturi generice pentru diferite varste dentare?Deci nu-i suficient sa calculam "la ochi" cam cata grosime de smalt ne trebuie pt un dinte tanar/adult/batran/uzat-abrazat?Si cam cata dentina?Maai,mai!
Si vrei sa zici ca mai are si transparenturi "pigmentate",cu tenta?

aurelian 11-06-09 15:59

nesuferit de jmeker miris-ul asta

cristina ghita 11-06-09 19:44

pt laura!

Citat:

Publicat initial de laura tanase (Mesaj 116479)
Adica,vrei sa zici ca Mirisul are smalturi generice pentru diferite varste dentare?Deci nu-i suficient sa calculam "la ochi" cam cata grosime de smalt ne trebuie pt un dinte tanar/adult/batran/uzat-abrazat?Si cam cata dentina?Maai,mai!
Si vrei sa zici ca mai are si transparenturi "pigmentate",cu tenta?

vreau sa spun ca mirisul are smalturi pt dinti tineri (white regular, wr), pt dinti adulti, (NR si NT), si pt oldies: IR. deci are 5 smalturi. pardon, are si WB, pt albiti. pt tot ce vrei...

acuma, are doua tipuri de efecte: cele din trusa is in seringa, sub forma de compo fluid, sunt: alb opac, pt imitarea petelor albe de smalt, albastru(transparenta) si gold. a! si alb si atat.
nu are mase incizale in trusa de smalturi. da nici nu are nevoie. dc mai citeste cameleo p-aici, poate ne zice de trusa aia de Enamel HFO.

daca nu stii sa "calculezi",nu iti iei miris. exista zeci de alte compozite, dar numai cateva care fol conceptul de tristratif naturala. cred ca miris, enamel hfo si artemis. parca.

cristina ghita 17-07-09 08:04

Citat:

Publicat initial de VASIU CRISTINA (Mesaj 102787)

din pacate, nu se foloseste deloc in mod frecvent. si asta pt ca nu se cunoaste in amanunt teoria culorii...nici de catre vanzatori si cu atat mai putin de catre medici.

transluciditatea este reprezentarea tridimensionala a valorii...

folosirea cheii 3D ajuta determinarea acurata a culorii intrucat te obliga sa urmezi pasii in ordinea importantei lor:alegi mai intai valoarea(cantitatea de pigment alb dintr-un dinte), apoi saturatia(cantitatea de pigment colorat ) si la final culoarea propriu-zisa. cheia clasica te face sa cauti mai intai culoarea (A, B, C,D), la gramada cu saturatia (A1, A2, A3, A4)...

cristina ghita 17-07-09 08:59

pe cati ati auzit voi sa vorbeasca despre valoare sau saturatie? toti ii dau inainte cu culoarea, cu nuanta...

am un pac pe scaun si unul in sala...si eu ma joc cucu lorile.......

cristina ghita 27-07-10 22:46

1 Attachment(s)
pt andreia, aka anatooth:

atunci cand folosesti cheia 3D, nu te mai gandesti la D3. cauti sa depistezi intai grupa de valoare, apoi sa vezi daca te incadrezi in registrul de mijloc, tableta din mijloc a fiecarei grupe, si alegi saturatia, resp cantitatea de pigment.

daca nu te simti confortabil pe mijloc, cauti in dreapta sau in stanga, resp R (rosiatic) sau L(galben). uneori culoarea propriu zisa conteaza prea putin, mai ales in cazul valorii mari/saturatiei mici, pt ca e prea putin pigment prezent. asa se face ca e greu sa distingi intre b2 si a2.
ca sa intelegi mai bine, te rog priveste cheia vita classic, aranjata altfel, asta pana te inveti sa gandesti 3M2 in loc de A3....

pt alte lamuriri, pls email, nu mp. ;). sau tel, cu placere!
e interesant faptul ca (in sfarsit) tot mai multe sisteme de rasini compozite gasesc tot soiul de alte denumiri pt smalturi, in functie de gradul de luminozitate/pigment alb si resp saturatie, corespunzatoare varstelor dintilor: de ex: JE junior enamel pt ceea ce miris are denumit WR, adica white regular...

AE adult enamel respectiv NT, miris sau gradia

etc...exista o singura clasificare viabila, si aia este a varstei dintelui, cu tot cortegiul de modificari pe smalt si dentina.
chestia cu A1 si C4 e mai clara la masini, pt mine cel putin. dar eu am avut mereu tendinta de a ma complica, dovada fiind pana si acest raspuns...

CIOBOTEA LIVIU 28-07-10 00:43

e cel mai complex sistem de redare a aspectului coloristic in cazul unei lucrari protetice. il folosim de vreo 5 ani. se preteaza cel mai fregvent insa uneori simt nevoia "nuantelor" clasice. oricum 3d master e mult peste.
toata teoria mai sus amintita se gaseste in intructiunile din cutie. e mai dificil de inteles si implicit de lucrat cu acest sistem. e normal sa nu fie f apreciat. sigur ca merge si "dupa ureche" doar suntem un neam manelistic, nu?

eugenol man 28-07-10 09:23

Citat:

Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU (Mesaj 176186)
... sigur ca merge si "dupa ureche" doar suntem un neam manelistic, nu?

As prefera sa pastrezi aprecierile/judecatile generale pt tine. Multumesc pt intelegere.

CIOBOTEA LIVIU 28-07-10 13:47

offtopic: e ceva in neregula cu exprimarea aprecierilor (oricare ar fi, pozitive, negative)? adica mai e forum sau nu? asta nu presupune aprecieri/judecati (unele generale, altele punctuale) din partea celor care discuta?

eugenol man 28-07-10 14:11

Aprecieri generale despre toti romanii (in special negative si in mod special cele gen natiune manelista) nu sunt agreate. Nu de alta dar cand spui toti romanii ma simt direct vizat si cred ca nu sunt singurul :D (poti sa inlocuiesti romanii cu , tiganii, italienii, evreii ...)
In rest libertate maxima :)

PS Sa nu imi spui ca suntem natiune manelista pt ca multi asculta manele ca stiu ca nu la asta te-ai referit. :D

CIOBOTEA LIVIU 28-07-10 15:33

ei, nare rost sa te simti vizat. stii ca am dreptate ;) . d'aia suntem unde suntem.
gata cu offtop. peace :D

ncrstus 28-07-10 16:27

3D Master vs Vita Lumin
Pro 3D Master, contra VL:
Avand mai multe culori, indicatiile care ajung in laborator sunt mult mai precise si e mult mai simplu de obtinut culoarea. Culorile intermediare gen A2 + A3 in cheia VL sunt prezente in 3D Master ca nuante, iei borcanele si iese.

Pro VL, contra 3D Master
Vita Lumin acopera o marja ceva mai mare, cea mai inchisa nuanta fiind mai inchisa decat cea smilara din 3D Master.
Strict economic:
In conditiile in care uzual se folosesc 5-6 culori, restul trusei reprezinta stoc si bani blocati. E bine ca trusa sa fie completa pentru a nu alerga in ultimul moment dupa ceramica, dar B4 am facut doar o singura lucrare si 5M 1, 2 si 3 n-am folosit absolut niciodata.
Asta inseamna ca la VL am 10 culori care practic stau degeaba, la 3D Master am 20 fiindca sunt foarte rar folosite.

Estetic: culoarea de baza este orientativa, nu prea mai conteaza ce cheie va fi folosita. Culoarea va fi modificata drastic in functie de particularitatile situatiei si e bine ca un profesionist (medic sau tehnician) care cunoaste foarte bine ceramica sa faca harta culorii, inarmat cu cheia Master (nu 3D Master). Contine cam 80 de culori, mostre din absolut fiecare strat separat: opace, dentine opace, dentine, incizale, T-uri, gingiva, cervical dentine, modificatori si machiaje.

cristina ghita 28-07-10 23:26

manelismul ca si sinonim pt lipsa de profesionalism...sau nu.

ian te uita ca pana si eman mai face offtopicuri...pen' ce?

extrapoland termenul "manelism", ducandu-l dincolo de manele & seminte, exista ceva dreptate in afirmatia lui liviu. nu are rost sa ne simtim vizati, mi se pare absurd si inutil... putem fi manelisti un minut pe zi,prin simplu mod in care gandim, scriem sau ne manifestam personalitatea...nu e o rusine, e un fapt.
e loc pt toata lumea, de ce atata ofensa pt nimic?!

maneaua muzical vorbind este o chestie de neconceput pt unii, si de viata si de moarte pt altii. prin manelism in stomatologie inteleg superficialitate si lipsa de gandire in viitor, aplecare asupra ideilor/tratamentelor cu utilitate de moment, prea putin importante sau durabile, dar care dau bine al dracu si de pe urma carora iese o caruta de bani....
manelismul insemana sa ma duc la doctor cand imi crapa capul de durere, sa am numa gauri in gura dar sa vreau albire si bijou pe dinte, si tot manelism inseamna sa gasesc pe cineva care sa accepte sa imi faca toate astea...deci manelismul ca si principiu de viata exista, pretutindeni la niv speciei umane.
asa ca eu l-am inteles pe liviu, pt ca manelismul poate deveni in aceste conditii sinonim cu superficialitatea, neprofesionalismul sau indolenta...cu toate acestea, sunt manele care mie imi plac...ce sa faci?!
sunt sigura ca liviu a inteles ce am vrt sa zic.

CIOBOTEA LIVIU 29-07-10 22:22

rezumand: "dupa ureche"

bodentist 04-08-10 03:18

2 Attachment(s)
sa revenim

cheia 3D Master are la baza precum s-a scris mai sus parametrii culorii
acestia sunt
1. luminozitatea (value engl. termenul valoare e putin impropriu)
2. nuanta (numele culorii)
3. saturatia (cantitatea de pigment din nuanta respectiva)

cu toate ca nu este o cheie dificil de utilizat (parerea mea), pe plan mondial s-au costatat dificultati in utlizarea ei. Tocmai de aceea in 2009 a aparut pe piata cheia de culori linear guide 3D Master, ceva mai usor de utilizat.

Diferenta intre cheia VitaPan Classical si Vita 3D Master e f mare.Anul aparitiei de exemplu 1956 respectiv 1999 de ex;
dar problema cea mai importanta este distributia esantioanelor celor doua chei in spatiul culorilor.

ce e cu spatiul culorilor asta? Cuprinde totalitatea culorilor existente, din care culorile folosite in medicina dentara reprezinta doar o mica parte.
atasez 2 imagini cu parametrii culorii definiti de Munsell si sp culorilor.
scuze daca am plictist pe cineva...daca credeti pot intra in detalii.

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (03:54) timp.