Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Chiar si Iisus (actorul din film) avea obturatii de amalgam ...

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de sico Si amalgamul este antiseptic? Pt cat timp? tot timpul... contine argint (ca apa sfintita ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Odontologie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Rezultatul chestionarului: Puneti obturatii de amalgam
Frecvent 8 7,14%
Ocazional 6 5,36%
Rar 14 12,50%
Cred ca am pus odata .... 25 22,32%
Nu, deloc si nici nu intentionez 50 44,64%
Sunt student, inca nu prea obturez 9 8,04%
Au votat: 112. You may not vote on this poll

Like Tree40Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 27-01-09, 11:26   #115
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
Si amalgamul este antiseptic? Pt cat timp?
tot timpul... contine argint (ca apa sfintita )
Vechi 27-01-09, 11:26   #116
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Pro:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Si ada.org in care putem avea incredere:

Contra:

ulimele 2 linkuri au acelasi articol!
Vechi 27-01-09, 12:56   #117
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In ultimul link de la pro este o comparatie cu glasionomerii imbogatiti cu rasini...
Pentru mine nu e o surpriza sa vad ca glasionomerul este materialul de electie,mai putine carii secundare...
Vechi 27-01-09, 13:15   #118
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Tot in ultimul link de la pro este chiar ultimul studiu de jos...Oare ce zice?
Aaa,un studiu pe 10 ani intre bonded and sealed composite si amalgam.
Oare cine castiga?
Apropo,cati din cei care pun amalgam folosesc bonded amalgam si cati fac cavitatile ca la carte.(este si un studiu despre importanta formei cavitatii la amalgam.)
Vechi 27-01-09, 13:38   #119
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Oare argumentele sunt prezentate pentru a justifica o alegere de mult facuta (in facultate) sau alegerea se face in permanenta pe baza argumentelor de pana la acel moment?

Cand hotaram ca o convingere (vis a vis de un material tehnica, solutie de tratament) este imuabila si trebuie doar sa cautam argumente pentru a confirma decizia noastra (in cazul in care ne mai obosim sa o facem)?

De cate ori facem asta si in viata de zi cu zi de parca am fi definiti ca om de ce tehnici folosim si daca descoperim ca nu este bine nu schimbam pentru ca am accepta ca am gresit. Adica cum tu pui amalgam? Iacs nu cred ca mai vorbim cu tine filoamalgamatorule!!! Burn him, burn him , ups asta era acum cateva putine sute de ani in urma.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/odontologie/5743-iisus-actorul-film-obturatii-amalgam/

PS Nu sunt impotriva compozitelor la posteriori (cum s-ar putea intelege avand in vedere polarizarea discutiei) doar ca eu nu am exclus si aceasta varianta de tratament. Ai fi surprins sa afli ca am chiar 2 obturatii de compo la posteriori, nu accidental. Cele ocluzale si cls 2a sunt de amalgam.
Cand mai scade aurul la pret poate ca le schimb cu incrustatii
Vechi 27-01-09, 16:26   #120
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
eugenatul si amalgamul nu se aplica in aceeasi sedinta...
Pai normal,ca nu te-apuci sa indesi amalgamul peste chitul ala care n-a facut priza .
Da' eugenatul tot elastic ramane si dupa priza in comparatie cu un glass.
Asa am citit pe undeva ,no!
Vechi 28-01-09, 00:06   #121
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
cati fac cavitatile ca la carte.
Intodeauna ,,au fost altii mai destepti ca mine care au studiat problema ...insemna ca asa este bine ! nu cred ca este loc de autodidacticism ...bineinteles sunt leziuni carioase de asa natura ,incat comporta prepararea mai complexa ,dar incerc sa aplic si aici caracteristicile de preparare cunoscute...

nu fac amalgam decat cavitati mici si medii clasa 1 si 2 black + clasa 5 la molari ..rar altceva la pacientii facuti cu casa .
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-01-09, 19:41   #122
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ieri mi-a venit o pacienta care a stat 6 ani in tara lui susi,sashimi si wasabi(hrean verde). Avea superbe obturatii cl 1-a si a 2-a de aliaj de argint pe mai multi dinti din zona laterala. Erau puse acum 4 ani, medic japonez. Am incercat sa le fotografiez dar nu am reusit sa setez apar foto.Poate pt alta data.Credeti ca va reveni moda?Nu cred.
Ali Baba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-01-09, 21:00   #123
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default revenire la moda!

Citat:
Publicat initial de Ali Baba View Post
Avea superbe obturatii cl 1-a si a 2-a de aliaj de argint pe mai multi dinti din zona laterala. Erau puse acum 4 ani, medic japonez..Credeti ca va reveni moda?Nu cred.
nu stiu dc se poate pune problema de a reveni la moda...

amg face totusi parte din grupul "oldies but goldies".

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-09, 15:24   #124
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Nah, ca tot va duelati cu sabii de compozit v. de amalgam, iaca ma bag si io cu o radigrafie de azi. Endodontii sa inchida un ochi, retrat de forfenan, va bag si OPT-ul preop de vreti dar banuiesc ca vedeti si voi destule, dinte asimptomatic, vestibulara blocata la curbura,split,sau ce-o fi, m-am predat dupa o cutie de precurbate aruncate...doar am si bisturiu la nevoie (sa ma ierte oh, chirurgii!) single session endo si refacere coronara. Ce o fi? Gaudent sau crom?
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Coldea Ene 24.jpg (43,6 KB, 4 vizualizari)
robbycarlos, aurelian, daniii si alti 4 au multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-09, 16:23   #125
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Banuiesc ca e amalgam core acolo...Khademi? Ai mai facut pana acum sau e primul caz?

Interesant!
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-09, 16:31   #126
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Fain,pune si o foto a dintelui ...
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-09, 16:54   #127
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

e misteaux.
auci...ce limbaj degravant...sau degradant??
io nam nevoie de poze.

.
Vechi 26-02-09, 23:48   #128
SUNT BANAT!
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default Invatati-ma si pe mine va rog...!

Sunt student anul IV la stomatologie. In f putin timp voi avea pacienti ( sunt sigur ca multi ) la OTR ( restaurari cu compozit sau amalgam). Am o problema si o recunosc: cum imi dau seama cand vine omu' si deschide gura daca caria e profunda / superficiala? Cum pun diagnostic de pulpita seroasa totala..pulpita de tipul X paritala etc..chiar nu mi-a zis cineva iar in carte e zero..nu inteleg nimic...va rog ajutati-ma ( sigur stiti ) asa pas cu pas ce trebuie sa fac ca sa nu gresesc vreunui pacient. Nu stiu dc am plasat bine acest mesaj aici ( sunt fff obosit acum..nu am dormit de aprox 80 de ore.....) si va multumesc anticipat pentru ajutor.!
Reynhard este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-09, 00:17   #129
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit Reinhard
Nu prea e incadrat bine dar ne descurcam noi cumva
Vechi 27-02-09, 00:23   #130
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Bine ai venit Reynhard.

probabil ti se va raspunde in alt loc nu aici.

Dar un mic sfat: inainte sa te apuci sa lucrezi in gurile oamenilor, ar fi bine sa intrerupi un pic sirul de 80 de ore de nesomn....

Spor la invatat si la tratamente !
Vechi 27-02-09, 08:57   #131
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Reinhard,in primul rand dormi un pic.sper ca nu ai aceste insomnii datorita scolii,adica mai bine zis intrebarilor la care nu gasesti raspuns.
La intrebarea cu profunzimea cariilor: o carie profunda de obicei se observa,avand si o distrugere mare in suprafata,dar exista carii care par superficiale,insa pe masura ce cureti tesutul carios realizezi ca este o carie profunda,asa ca trebuie sa le iei pe rand si uneori ce descoperi pe perioada tratamentului poate sa nu fie in concordanta cu diagnosticul initial.

Acum in legatura cu pulpitele... De ce te intereseaza daca o pulpite e partiala,totala,seroasa sau purulenta? Tratamentul este acelasi chiar daca unele carti romanesti dau ca varianta de tratament la cele partiale extirparea partiala. Cum poti sti sigue unde se opreste inflamatia pulpei si cat sa elimini.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5743
Exista doua tipuri de pulpite: reversibile(hiperemia pulpara) si ireversibile(celelalte pulpite). Din punctul meu de vedere exista un tratament pt cele reversibile si unul pt cele ireversibile. Pare usor,insa de multe ori greutatile nu sunt la diagnosticare(nu ca acesta ar fi facil tot timpul) ci la tratament
cristina ghita a multumit.
Vechi 27-02-09, 16:59   #132
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Reynhard View Post
Am o problema si o recunosc: cum imi dau seama cand vine omu' si deschide gura daca caria e profunda / superficiala? Cum pun diagnostic de pulpita seroasa totala..pulpita de tipul X paritala etc..chiar nu mi-a zis cineva iar in carte e zero..nu inteleg nimic...va rog ajutati-ma ( sigur stiti ) asa pas cu pas ce trebuie sa fac ca sa nu gresesc vreunui pacient.

si asistentii univ au o problema, numa ca ei n-o recunosc..

cum iti dai seama?
pai..vazand si facand.
s-o luam oarecum metodic, si fara sa te privam in continuare de somn...

1.simptomatologie subiectiva (ce acuza pacientul), altfel spus caracterul durerii, daca ea exista... si apoi obiectiva (inspectie, palpare usoara cu sonda a proc carios, daca pac acuza dureri spontane, te abtii...percutie, teste de vitalitate, aspectul mucoasei, etc).

caracterul durerii: SUBIECTIV
a. provocata(rece, dulce, masticatie:in corelatie cu dimens proc carios: carie, de ob medie/profunda) sau spontana(deseori afectare pulpara, coroborat cu rx)

b. durata: cateva minute (carie)/ore/continua(afectare pulpara de ob ireversibila, +rx)
c. remisiunea durerii spontan/la analgezice (discutabil, subiectiv...)
d. tipul durerii: intepatoare, pulsatila, surda, difuza, etc
e. localizarea durerii: interesant e ca deseori, la prez unei carii simple, pac are oarece probleme in a localiza dintele respectiv...intr-o pulpita, dintele e indicat clar.

percutie: +, de obicei indica fie o pulpita, sau o afectare a parodontiului apical(asta faci la anu...)

2.ex paraclinic, desigur: rx periapicala sau bitewing

3.te pui pe treaba: anestezie, diga, incepi forajul explorator: scoti toata caria, in smalt lucrezi cu turbina, ca sa iti deschizi convenabil procesul carios, in dentina ar fi bine doar la rotatie conventionala, cu freze sferice de marime adaptata dimensiunii cav. freze mari, in principiu. oblig cu racire!
daca te pierzi in cav si dentina e moale, coroborat cu rx, si cu semnele subiective, ai o cav profunda, si te afli in fata a 2 abordari: chemi asistentul...

totusi...voi ce faceti acolo, la facultate, la otr?????????

de indata ce am un feedback de la tine, incerc sa iti pun cateva poze.

.
Vechi 27-02-09, 19:38   #133
SUNT BANAT!
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default Ajutati-ma:)

Chiar nu ma asteptam sa primesc rasp asa rapid. E ok ptr k eu de obiceipun multe intrebari..asa ca o sa va bat la cap. Sunt genul care "vazand si facand" invat dar de asemenea vreau sa am si o baza serioasa. EU cel mai bine pricep si invat cand mi se da asa..pasul 1 pasul 2 cu liniute etc...Eu personal m-am tot bagat pana acum in fata acolo..am facut vreo 50 si ceva de extractii in 3 luni, la pedo am lucrat serios la vreo 30 de pacienti iar acum incep otr si..nu ca nu stiu...ca ma descurc dar nu stiu ce sa zic..cand ma asez in fata pacientului imi vin atat de multe idei de tratament si de ce ar putea avea incat...trebuie sa -mi dau reset si sa o iau asa mai organizat. A vorbit cineva de pulpita reversibila si ireversibila. ZIceti-mi si mie asa pe puncte diagnostic ( subiectiv / obiectiv, plan de tratament si tratament la fiecare...ca cu asta o sa ne ocupam zilnic in meseria noastra k dc n-ar fi inflamatie pulpara n-ar durea pe om dintele). DUpa ce imi veti spune voi ce v-am cerut cred ca o sa am o baza ( cu ce mai stiu eu ) si voi fi si eu la stadiul de a putea incepe sa lucrez la pacienti. La mine e un paradox Lucrez endo destul de serios pe pacienti ( am facut vreo 60 de obt de canal pana acum cred ) si chiar nu am avut plangeri de la pacienti dar la carii si cavitati ( OTR ) inca nu ma stiu asa..cunoscator cum trebuie. De fapt asta cam este singura lipsa a mea la otr..ma tot incurc la faza asta cu diagnosticul ( ca doare la rece ca nu stiu ce). Si sunt si presat de timp k din toamna voi lucra intr-un cabinet pedo extractii si obturatii si vreau sa nu ma duc papa - lapte acolo. va multumesc ca ma ajutati si astept mai departe mesajele voastre ( eventual va dau si adresa de mail..sper sa fie de folos: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]). Multumesc mai dinainte !!!
.
Vechi 27-02-09, 20:55   #134
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

deci:
cincizeci si ceva de extractii
+
30 de pacc la pedo
+
60 de obturatii (de canal cred)

mmm...pai...neai lasat MAF...

reynhardt, iti multumim ca neai dat adresa de meil. sigur sigur ne va fi de folos...
acu, poate ne dai si adresa cabinetului unde vei face pedo, si endo...avem si noi copii.
multumim. spor la otr. o nimica toata.
titiluka si Dr.Mada au multumit.

.
Vechi 27-02-09, 21:43   #135
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

adevaru e unu singur, la urma urmei...e chestie de optiune cum il dam pe sticla.
uneori, insa, viata bate filmul...
cat despre colegul nostru, care nu doarme de circa 80 de zile, e de inteles...pai, sa vedem:
e in anul pqtru, adica a inceput din oct sa lucreze, circa 5 zile pe saptamana, scoti vacantele si apsentele, socotiti tot ce a muncit, si poate ca inca nu ne-a spus tot...ce mai ramane???
atata munca...e firesc.
sa ma scuzati.ca sint ofticotopic.

.
Vechi 27-02-09, 23:33   #136
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Reynhard,daca ai facut atatea tratamente fara sa stii diagnostice diferentiale si chestii de baza inseamna ca esti inconstient.
Am mai lucrat si eu in facultate si in practica de vara,dar in anul 4 nu aveam atatea manopere...spor in continuare si la lucru si la citit.
Vechi 27-02-09, 23:48   #137
SUNT BANAT!
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default Rectificare

Pardon...m-am incurcat putin...oboseala asta Am lucrat endo doar la copii si acolo cu ajutorul asistentei ( e vb de d-na Mihaela Tanasa care chiar m-a ajutat mult) dar la dintii permanenti nu ma descurc. Fac rectificarea asta k sa nu intelegeti aiurea..era chiar o contradictie..stiam endo si nu otr..non sens....scuze..acu' m-am trezit dupa 80 si ceva de ore de nesomn..ce bine ee..astept ajutorul vostru..k cu asistentii de la facultate m-am lamurit. Singurul de pana acum kre m-a ajutat cu ceva a fost dragos smarandescu si cea de la pedo..in rest ori nu stiu ori nu vor sa spuna mai mult de nivelul de a b c d...
.
Vechi 28-02-09, 08:50   #138
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

lasa ca e bine... in anul 5 incepi sa pui implante? Sau faci doar rezecti?
Vechi 28-02-09, 13:32   #139
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
nu stiu dc se poate pune problema de a reveni la moda...

amg face totusi parte din grupul "oldies but goldies".
Si totusi m-am gindit sa pun la lateralii definitivi la copii obtur de amalagam.Pina ajung mari au timp sa se gindeasca daca le pastreaza sau nu.
Ali Baba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-09, 20:42   #140
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Ali Baba View Post
Si totusi m-am gindit sa pun la lateralii definitivi la copii obtur de amalagam.Pina ajung mari au timp sa se gindeasca daca le pastreaza sau nu.
eu una nu ma gandesc cum ca obturatiile mele vor trebui schimbate...eventual, reparate pe ici pe colo. sau endo si coroane, la momentul adevarului....

m-as mai gandi la varianta cu copiii...

.
Vechi 28-02-09, 22:26   #141
SUNT BANAT!
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default what happened?

Chiar..what happened? Nu inteleg de ce ma luati peste picior. Mi-ati zis ca ma ajutati ( imi luasem si hartie sa notez sa caut etc..) si acum?!?!?!? Ce pisici am facut? Adik nu am voie sa pun mana pe pacient sau ce? N-am facut nimanui nici un rau dar nu stiu dc trebuie acum sa demonstrez asta..doar v-am cerut ajutorul la ceva ce nu stiu si d-na dr Cristina Ghita si cu Sico parca au zis k ma ajuta ( de fapt d-na dr mi-a raspuns la mesaj si ii multumesc ) dar apoi brusc imi intoarceti spatele...ce voi nu ati pus mana pe nici un pacient in anul IV? Nu am chef sa fiu k altii kre nu au pus mana pe turbina nici in anul 5 " ca le e frica ca taie limba omului". Chiar voi ati zis vazand si facand..Nu stiu sa fi gresit cuiva ..acolo unde am stiut am facut unde nu..nu m-am bagat. Sau poate ar trebui sa imi cer scuze ca un amarat de student k mine a avut curajul sa va deranjeze pe voi..medici cu tot felul de specializari si diplome ( ptr kre ii respect sincer caci stiu ca muncesc) si sa va ceara sfatul k sa mai avanseze si el? Nu stiu de ce va purtati asa..daca nu imi veti raspunde voi nu-i bai..voi invata in cele din urma in alta parte ..dar stiind ca aici e un forum unde scriu multi medici stomatologi am sperat sincer ca voi fi ajutat...sau poate voi erati super meseriasi si nu ati trecut pe aici..in fine ma simt prost dupa faza asta..nu stiu daca veti posta acest mesaj dar chiar mi-ati lasat un gust amar..asta e..daca ai tupeul sa vrei sa stii mai mult iti iei capace..poate nu asta a fost intentia unora de aici..maybe maybe not. O sa invat si din alta parte si nu ma indoiesc ca bine...cand ma da lumea afarape usa eu intru pe geam si tot stau la caldura..si sa inteleg ca dc am participat la realizarea in laborator a unei proteze scheletate..slefuirea dintilor in prealabil ...planul de tratament si cimentarea ei..sau scoaterea unui molar de minte semi - inclus sunt criminal sau ce?!??!?! Gata nu mai scriu...si multumesc k v-ati chinuit sa imi cititi mesajele. Mult succes mai departe in cariera. Winners don't do different things they do things differently.
.
Vechi 28-02-09, 22:41   #142
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Reynhard View Post
Winners don't do different things they do things differently.
ei!
numai si pt acest citat, si stimabilul nostru (speram) viitor coleg merita un raspuns...

si, pt ca mi-am storcit creierii si am pierdut destul timp ca sa pun cateva fraze dezlanate despre dg + al cariei, si inca nu am terminat...(prilej cu care, va intreb si pe voi...oare mai stim noi exact exact dg + al cariei simple??? nu vrb de ala diferential...)...
as dori sa ii spun colegului nostru cu nume de ofiter nazist (o coincidenta nefericita, desigur..) ca, exact in ideea "vazand si facand" tocmai am hotarat sa incep postarea unui tutorial "how to approach caries"...motivul e stupid de simplu (kiss: keep it stupid simple...): daca stim sa diagnosticam corect o carie, sa o diferentiem de alte afectiuni si sa tratam in consecinta, reducem incidenta complicatiilor pe termen scurt si lung.

acu, desigur ca nu as vrea sa intru in competitie cu textbook-urile consacrate, dar..poate ca, vazand azi un caz, maine altul, invata si viitorii nostri colegi actualmente pe bancile scolii, si vom putea sa facem fata cu destoinicie provocarii unei amaraqte de carii..

capul sus, stimate coleg...beauty springs eternally...

.
Vechi 28-02-09, 23:47   #143
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drcalinc View Post
nesimtitilor, de ce il persecutati pe nazist?
pai cine sa il persecutEZE, frate? ca io imi dau sufletu acilea, pe tava, ca sa doarma omu linistit...

i-am pus si o carie, care nu se vede, da' totusi exista...deci?!
ia, hai, mai moale cucu vintele astea rautacioase, da?
acu...ce sa zic...si el are neshte probleme mici, mici..de coerenta..ii cam fug gandurile in fata la pacient, deci...ma ingrijoreaza oarecum. fuga de idei. se poate lasa cu ...nesiguranta, poate scoate direct dintele, bate naibii un cui. si de cuie no zis nik..doamne iartama!

a zis ca nu mai scrie. poate se tine de cuvant. poate nu. creca nu. sau mu.continentul mu.

.
Vechi 28-02-09, 23:51   #144
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

AT sau VF
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-03-09, 09:18   #145
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Caline,da-i tu niste sfaturi
Vechi 10-03-09, 16:20   #146
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Adrian Adn View Post
Banuiesc ca e amalgam core acolo...Khademi? Ai mai facut pana acum sau e primul caz?

Interesant!
Hmmm, cred ca am uitat de postul asta. Scuze.
Dap, dap e core amalgamat Khademi, Levin, Terry P. sau cum vrei tu sa-i zici ....(as vrea io )
Nu e primul caz, am mai facut dar cu endo atat de prost ca mi-e rusine sa le pun ...apoi n-am mai avut materie prima pt Duomat.
Da' drep recompensa va mai bag doua mai recente...PM inferiori...retrat+ un necrotic, dinti simplii de GP, 10 min endo, 5 min core, forfenan, of course ....sau am pus invers rx-u??
Sorry, dar nu am poze.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Mustiuc preop.jpg (49,5 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Mustiuc postop.jpg (55,0 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Deac postop.jpg (43,2 KB, 1 vizualizari)
Cosminf a multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-02-10, 15:51   #147
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

In sprijinul sigurantei amalgamului Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Quack watch este o organizatie ce vaneaza inselaciuni legate de domeniul medical (potiuni minune, tratamente "magice" ... ) Nu ma asteptam sa aiba un articol pro amalgam ...

Mai sunt si:
Vechi 22-02-10, 16:10   #148
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

la mine nu merg linkurile
Vechi 22-02-10, 17:14   #149
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

@nico: cred ca ai ceva la PC...
Unii pun amalgam, altii refuza cu desavarsire...Degustibus...
In schimb, ceea ce m-a suprins (as spune chiar contrariat) a fost faptul ca medici tineri (pana in 35 de ani) nu stiu sa puna amalgam (fie n-au avut prilejul in facultate, fie nu i-a interesat fiind de domeniul "istoriei"). Chiar si asa (ca istorie) cred ca un medic (sa zicem tanar) ar fi bine sa stie macar cum, chiar daca in practica nu-l foloseste. Totusi, fata de compozite, are o istorie lunga de vreo 150 de ani si rezultate bune si f. bune. De ce sa-mi schimb obturatiile de compozit cam la 5-7 ani, cand o obturatie de amalgam m-a tinut 25? Sunt multe de discutat, pro si contra...Daca ar fi sa angajez un tanar absolvent, as fi "sadic" si l-as pune sa-mi demostreze o fulare de amalgam intr-o cavitate MOD...
Vechi 22-02-10, 17:20   #150
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Hai, Radu, nu generaliza... Eu am pana in 35, dar stiu sa fulez amalgamul. Ma angajezi?

PS: Am pus ceva amalgam la viata mea, cel mai mult in facultate, recunosc. Ar trebui sa-i fiu recunoscatoare pentru asta asistentului din anul IV de la Odontoterapie.
Vechi 22-02-10, 17:41   #151
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Nu am vrut sa generalizez, sorry daca s-a inteles asa...dar ma refeream la muuulti care nu stiu si, poate, nici nu-si doresc sa stie (si nu sunt de condamnat- asta ca sa nu declansez polemici nedorite).
Cum e, in schimb, sa faci zirconii si ceramica integrala si sa nu stii ca a existat, candva, si wipla? Sau folosesti compozite de ultima generatie dar nu stii sa pui un amarat de amalgam? Sau faci proteze flexibile si n-ai auzit de precursorul vulcanizat al protezelor?
Ideea mea era doar de a atrage atentia asupra "precursorilor" care ne-au adus aici, acolo unde suntem acum. Sunt doar discutii? Poate ca nu...Noi, astia mai batraiori, ne-am facut manualitatea pornind de la fapte "istorice" pentru voi...
Esti angajata , daca stii sa-l pui bine si rezista suficient de mult la proba timpului si al adaptarii marginale...ca sa nu mai vorbesc de morfologie, finisare, etc. deja vorbim in chineza...
Vechi 22-02-10, 17:49   #152
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ma bag si la morfologie si la finisare... .

PS: In postul de mai sus, glumeam referitor la angajare. Asa este, nu stim multe si visam numai cai verzi pe pereti.

Modificat ultima data de ann; 22-02-10 la 19:31.
ann este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-02-10, 19:27   #153
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Mi-a "picat" in mana zilele astea o carte "Vindecarea tuturor formelor de cancer" de Hulda Regenhr Clark, in care este si un capitol de stomatologie care este abordata din perspectiva holistica fiind o parte in care un anume dr Frank Jerome (chirurg) spune ca trebuie indepartate din practica toate metalele, amalgamu`, materialele compozite. Ce accepta este acrilatul transparent (nu cel roz pt ca are Sudan IV, un colorant cancerigen),pt "plombe" recomanda cimenturile, Zoe, post-extractii solutie Lugol, evitarea tuturor componentelor protetice care implica metal, evitarea aparatelor ortodontice...in cazul in care exista dinti compromisi, acestia se extrag, in cazul in care exista coroane, lucrari protetice - la fel...aaaaaa, recomanda diga.. macar e de acord cu ceva...toate acestea din motivul ca metalele/componentele lor le-a gasit in tumorile maligne. El foloseste un aparat denumit Sincrometru care depisteaza metale din maduva, splina, timus, ganglioni.Asadar, el spune "extractiile salveaza vieti" eu aici m-am oprit cu cititul...am pus frumos cartea-n raft, pt ca mi s-a parut ca mi-am cam pierdut timpul.
Cartea are 656 pagini...eu n`am citit decat vreo 100(partea de stoma)...a-nnebunit lupu` prin SUA ?
Vechi 22-02-10, 19:44   #154
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Dupa un astfel de tratament holistic bagam o guma de mestecat cu cel putin 10 E-uri greu de pronuntat, un burger din vita antibiotizata si hormonalizata si sterilizata cu cobalt pentru maximum de distractie.
tiptop a multumit.
Vechi 22-02-10, 20:26   #155
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

O fi n-o fi...

Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-05-12, 10:00   #156
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

"Dentiştii care au absolvit în ultimii 5 ani aplică amalgam în 61% din leziunile pe care le tratează. O explicaţie ar putea fi faptul că tinerii medici sunt mai probabil angajaţi în clinici mari unde primesc salarii fixe mai degrabă decât procent din munca prestată, spune dr. Makhija. Tipul de material ar putea fi dictat de managerii clinicilor. În clinicile cu 4 dentişti sau mai mulţi, 79% dintre restaurări au fost din amalgam. "Este mai rapid, mai uşor şi mai ieftin să lucrezi cu amalgam" spune dr. Makhija."

Citat din sectiunea de stiri eugenol:
Vechi 13-11-13, 23:53   #157
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Un studiu canadian referitor la relatia dintre numarul de obturatii de amalgam si cantitatea de mercur eliminata prin urina:

Concluzie:

Citat:
For the vast majority of Canadians, the mean urinary mercury concentrations are below a level of concern regardless of the number of amalgam surfaces they have. It is arguable that from a population health standpoint, dental amalgam remains a safe restorative material.
Onesta afirmatia finala ca nu poate judeca siguranta folosirii amalgamului in general (pentru ca sunt si alti factori) dar dpdv al eliminarii mercurului din urina nu sunt modificari corelate cu numarul de obturatii si concentratiile sunt mult sub cele de risc.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ajutor, amalgam, ani, atentie, ati, buna, cavitati, con, contra, dinte, endo, filmul, gasi, gasit, iga, iisus, intrebare, isus, iv, medic dentist, mie, molarii, munca, obtura, obturatie, obturatii, prima, pro contra, pune, puneti, repede, tehnica, vara, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Daca ati avea de ales ...? eugenol man Loc de joaca 53 16-01-16 08:30
amalgam de 30 de ani! Odontologie 100 10-02-09 12:50
amalgam versus compozite tooth21 Odontologie 56 08-04-08 21:30
pot avea doua CMI-uri? floridebeatrice Jurisprudenta 3 05-07-07 15:40
adezivi pentru amalgam? Phoebe Odontologie 3 09-04-07 23:46

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (06:31) timp.

Alegeti schema de culori preferata: