Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Chiar si Iisus (actorul din film) avea obturatii de amalgam ...

discutie din eugenol.ro : dr mada, aceasta bomba cu neutroni a forumului nostru, nu iarta nimic. il rugam respectuos sa fie mai rabdator ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Odontologie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Rezultatul chestionarului: Puneti obturatii de amalgam
Frecvent 8 7,14%
Ocazional 6 5,36%
Rar 14 12,50%
Cred ca am pus odata .... 25 22,32%
Nu, deloc si nici nu intentionez 50 44,64%
Sunt student, inca nu prea obturez 9 8,04%
Au votat: 112. You may not vote on this poll

Like Tree40Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 25-01-09, 20:27   #58
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dr mada, aceasta bomba cu neutroni a forumului nostru, nu iarta nimic.

il rugam respectuos sa fie mai rabdator cu medicii stomatologi practicieni, caci ei e mai batrani, mai bolnavi si vede mai prost. plus ca citeste mai greu ...in acest capitol m-am inclus pe mine, pe laura si pe nico...

A! si eu una l-as mai ruga sa fie atent cum vorbeste...apelativul "draga" e ....usor nepotrivit, ca sa nu zic nerespectuos...

parerea mea
titiluka a multumit.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-01-09, 20:30   #59
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
dr mada, aceasta bomba cu neutroni a forumului nostru, nu iarta nimic.

il rugam respectuos sa fie mai rabdator cu medicii stomatologi practicieni, caci ei e mai batrani, mai bolnavi si vede mai prost. plus ca citeste mai greu ...in acest capitol m-am inclus pe mine, pe laura si pe nico...

parerea mea
Vechi 25-01-09, 21:25   #60
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

"Zona posterioara ,la barbati", era un exemplu,adica unde consider eu ca ar fi forte ocluzale mai mari ,unde am observat eu uzura compozitului si m-a luat dragul de riscul de egresiuni...Nu ca as scuti femei ...
Folosesc pe posteriori Tetric evo ceram sau Premise.Dar obturatiile abrazate le-am facut cu Herculite acum ceva ani.
Deci sa nu bizotam??,cum ne-a spus tata Black?!
salve!
Vechi 25-01-09, 21:30   #61
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr.Mada View Post
pai daca bizotezi ocluzal si apoi stopurile ocluzale ti se fac pe materialul de pe bizou nu zboara.....??
Si daca bizotezi ocuzal si stopurile nu-s pe bizou?
Si daca nu bizotezi,si stopurile-s la marginea cavitatii?
Duci marginile cavitatii in afara punctelor de contact ocluzal,daca nu ma insel.Dar io-s batrana si uituca...
Vechi 25-01-09, 21:41   #62
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
"Zona posterioara ,la barbati", era un exemplu,adica unde consider eu ca ar fi forte ocluzale mai mari ,unde am observat eu uzura compozitului si m-a luat dragul de riscul de egresiuni...Nu ca as scuti femei ...
Folosesc pe posteriori Tetric evo ceram sau Premise.Dar obturatiile abrazate le-am facut cu Herculite acum ceva ani.
Deci sa nu bizotam??,cum ne-a spus tata Black?!
salve!
1.
2. herculite xrv ULTRA e nou aparut. am primit la expo o "monstra". mie una ...nu mi-a placut, si nici mai stiu io cui, care a preferat CeramX...duo.nah! nu avem gusturi rele...
3. io stiu ca tata black zice sa bizotam ocluzal in unghi de 30. da' eu is si mai batrana. de uituca...nu mai zic nimic. si in plus, nu ma pricep la amalgame...inca

.
Vechi 25-01-09, 21:42   #63
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Si daca bizotezi ocuzal si stopurile nu-s pe bizou?
Si daca nu bizotezi,si stopurile-s la marginea cavitatii?
Duci marginile cavitatii in afara punctelor de contact ocluzal,daca nu ma insel.Dar io-s batrana si uituca...
Vechi 25-01-09, 21:53   #64
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
1.
2. herculite xrv ULTRA e nou aparut. am primit la expo o "monstra". mie una ...nu mi-a placut, si nici mai stiu io cui, care a preferat CeramX...duo.nah! nu avem gusturi rele...
3. io stiu ca tata black zice sa bizotam ocluzal in unghi de 30. da' eu is si mai batrana. de uituca...nu mai zic nimic. si in plus, nu ma pricep la amalgame...inca
mosu black zice sa inmultesti 30 cu 3
Vechi 25-01-09, 21:54   #65
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am fost la un curs care facea comparatie intre uzura a 3 elemente in urma fortelor ocluzale: un compozit pt posterior(filtek z100 parca) un compozit pt zona frontala(filtek suprem xt) si smaltul vecin obturatiei.
Concluziile studiului care se intindea pe 5 ani.
-z100 este mai rezistent decat suprem xt,dar doctorii respectivi recomandau datorita diferentei mici de rezistenta folosirea lui suprem xt datorita altor avantaje estetice si de finisare perfecta fata de z100
-reducerea verticala cat si in volum a smaltului este aproape egala cu suprême xt
-punctele de contact pot fi facute fara problème pe zonele smalt-obturatie daca exista un bizou de 30 grade.(bizoul nu este obligatoriu)
Vechi 25-01-09, 23:13   #66
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Niet,Mada.Dupa Black,bizotam.Dupa noii Iliescu&Gafar,nu.Aici e dilema.
De ce as bizota:1.la sedinta de finisare si lustruire,as brunisa marginea obturatiei fara riscul de a-mi sari material ca sa raman cu minusuri
2.e mai mic riscul de percolare din start
Vechi 25-01-09, 23:16   #67
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Niet,Mada.Dupa Black,bizotam.Dupa noii Iliescu&Gafar,nu.Aici e dilema.
De ce as bizota:1.la sedinta de finisare si lustruire,as brunisa marginea obturatiei fara riscul de a-mi sari material ca sa raman cu minusuri
2.e mai mic riscul de percolare din start
nu mai am chef de certuri inutile.....in cartea mea de odonto scrie cum zic eu... in fine.... gata cu eugenolul... ca mai trebuie sa si invat .. doar sunt in sesiune
cristina ghita a multumit.
Vechi 25-01-09, 23:51   #68
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Rar am vazut amalgam perfect adaptat la marginile caviatii ...eman are dreptate, aceasta deficienta nu cred ca se coreleaza cu aparitia cariei marginale ,mai important insa mi se pare protejarea peretilor subtiri de smalt de fracturare(sau mai rau.. vrf) care este un accident relativ frecvent prin scurtarea acestora si refacerea morfologiei ocluzale din material :

daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-01-09, 00:00   #69
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

interesant ca nu s-a fracturat la istm... e destul de ingust... fain cuspidul ala din amalgam
Vechi 26-01-09, 00:07   #70
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-01-09, 00:26   #71
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
interesant ca nu s-a fracturat la istm... e destul de ingust... fain cuspidul ala din amalgam
practic nu-i un istm "clasic" e o prelungire a obt,,dintele e devital asa ca e destul de groasa obt la nivelul ala ..

oricum pt retentie la cazul asta am facut un sant in dentina langa pragul gingival mezial...
.
Vechi 26-01-09, 00:37   #72
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

dinte devital??? hmm, oare un pivotel si o coroana nu era mai buna, sau o coroana simpla??
.
Vechi 26-01-09, 00:38   #73
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

daniii, ce vechime are obturatia aia? de curiozitate...
Vechi 26-01-09, 08:56   #74
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
dinte devital??? hmm, oare un pivotel si o coroana nu era mai buna, sau o coroana simpla??
am pus cazul pt ca discutia este despre amalgam...acum daca te intereseaza baiatul are 13 ani si este facut cu CAS-ul (in prealabil am vorbit cu parinti cea mai buna solutie ,dar nu am obtinut de la ei suplimentarea financiara ... am obtinut promisiunea ca in momentul cand isi vor permite aplicam solutia cea mai buna... )unde sunt preturi ridicole...si asa sunt in pierdere !!

Nico@vreo 7-8 luni ,am lustruit-o recent pt.poza .....fi linistita cred ca va tine mult si bine ...oricum, promit sa fac public momentul cand "cedeaza" !
.
Vechi 26-01-09, 16:23   #75
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am obturatii de amalgam de 28 de ani si n-am nici cea mai mica problema. Vreau sa vad si eu o obt. de foto ca rezista atita!
cangurul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-01-09, 16:53   #76
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@cangurul:
si eu am avut o obturatie de amalgam de 15 ani si eram asa de multumit...ma gandeam ca am sa o schimb vreodata cu una de compozit,dar... a inceput sa se miste si a zburat cu jumatate de dinte,sub ea era dezastru...acum astept implantul...
Vechi 26-01-09, 16:59   #77
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@sico;
te cred dar depinde cit de constiincios a fost medicul! de ex mie mi le-a facut tatal meu !
oricum n-as trece pe compozit in zona molarilor pt nimic in lume
.
Vechi 26-01-09, 17:03   #78
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

fiecare cu preferintele lui.
eu am schimbat multe amalgame la cererea pacientului,pentru estetica...
nu am gasit nici o obturatie sub care sa nu gasesc carie recidiva/secundara.
nici macar una. se pare ca sunt putini medici constiinciosi.
eu am folosit amalgamul in facultate de vreo 2 ori,dar de atunci nu. sunt destule alternative la amalgam.
Vechi 26-01-09, 17:12   #79
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sunt multi factori de luat in calcul dar deocamdata dupa cum spun mai toti nu exista o alternativa mai durabila la amalgam! sunt de acord cu tine in ce priveste fizionomia dar si inchiderea marginala este net inferioara la compozit ! chestia cu schimbatul obturatiilor se datoreaza isteriei in masa produsa de catre o firma de materiale foto acum vreo 10 ani si s-a dovedit a fi o mare baliverna !
florin dediu a multumit.
.
Vechi 26-01-09, 17:19   #80
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cangurul View Post
sunt multi factori de luat in calcul dar deocamdata dupa cum spun mai toti nu exista o alternativa mai durabila la amalgam! sunt de acord cu tine in ce priveste fizionomia dar si inchiderea marginala este net inferioara la compozit ! chestia cu schimbatul obturatiilor se datoreaza isteriei in masa produsa de catre o firma de materiale foto acum vreo 10 ani si s-a dovedit a fi o mare baliverna !
pe ce te bazezi cand zici asta despre inchiderea marginala??
apoi schimbarea de amalgame la cerere nu are a face cu firma de compozit... pentru ca nu stiu cati pacienti stiu de nu stiu ce studiu facut de X sau Y.... hai sa fim seriosi... oamenii nu mai vor negru si punct... foarte greu accepta o coroana partial fizionomica... asta este... vremurile se mai schimba...
.
Vechi 26-01-09, 17:24   #81
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

corect in ce priveste argintiul si nu negrul ! aici nu este vorba de vremuri ci mai degraba de functionalitate ! mai citeste un pic putina bibliografie amalgam versus composite si studiile efectuate !
.
Vechi 26-01-09, 17:31   #82
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

la chestia cu inchiderea marginala gresesti...si la chestia cu durabilitatea...
se stie ca amalgamul are o rezistenta mai mare decat a compozitului,dar asta e un dezavantaj ...pentru ca, compozitul are aceeasi rezistenta cu dintele,deci amalgamul are rezistenta mai mare decat dintele...adica in timp smaltul coboara si amalgamul ramane...de unde rezulta multe.
"Amalgam has served exceptionally well for restoration of posterior tooth defects, ranging from tiny holes in teeth to amalgam full crowns. High strength and low wear have allowed this success. Composite restorative resin has strength properties lower than amalgam, but similar to tooth structure."
Vechi 26-01-09, 17:44   #83
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
la chestia cu inchiderea marginala gresesti...si la chestia cu durabilitatea...
asa crezi tu? nu vreau sa intru in polemica despre asta pt ca as veni cu o gramada de argumente pt amalgam vs compozit. Clar este faptul ca amalgamul rezista mult mai mult decit compozitul ! Faptul ca pacientii nostri vor compozit este altceva! Vom avea de cistigat mai multi bani la inlocuirea lor.
.
Vechi 26-01-09, 17:46   #84
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Faptul ca ai facut recidiva de carie la o obturatie (indiferent de material) este ca nu ai curatat tot ce trebuie sub sau ca a existat o carie marginala care a progresat.

Din fericire amalgamul fiind antiseptic, desi aparent nu inchide marginal asa de bine face recidiva de carie mult mai rar.
Daca ai baza de eugenat ce este si ea antiseptica atunci sansele sunt si mai mici de recidiva.

PS Amalgamul este probat clinic cu foarte mare succes cu mult inainte sa ne fi nascut multi dintre noi
Ca nu este aplicat corect sau ca la scoala invatam altceva e alta poveste.
Eu am prins cand scoala ne invata sa punem Evicrol fara baza si la un an reveneau cu pulpite purulente ...
Vechi 26-01-09, 17:54   #85
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
salut, cangure!
1. cu durabilitatea sunt perfect de acord atata timp cat se asociaza cu adaptarea corecta a amalgamului la marg cavitatii.

2.cu "inchiderea marg a amg net superioara celei a compozitului", oricat as incerca, nu pot fi de acord, pt simplul fapt ca vorbim despre modalitati diferite de realizare a inchiderii. asta nu inseamna ca nu sunt de acord cu amalgamul. si nici nu consider ca rasinile compozite sunt o alternativa durabila comparativ cu un amg BINE pus.

in final, totul se rezuma la corectitudinea tehnicii de aplicare. sunt maestri in amalgame si maestri in compozite. ce e mai sanatos pt viitorul unui molar? un amg pus prost, cu dezadaptare marginala si percolare, carie sec marg etc etc sau un compo de calitate, pus bine, si care se uzeaza dupa 5-6 ani si poate fi inlocuit?

hai, urca o obt faina de amalgam...

cat despre balivernele firmelor...cu cat stim mai multe amanunte teoretice despre materialele noi ce apar, cu atat mai greu suntem de fraierit.. cred ca aici tre' sa lucram noi, doctorii.

.
Vechi 26-01-09, 17:55   #86
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

"The major deficiency of each material was rough or chipped margins of the amalgams (38%) and worn surfaces of the composites (26%). The use of conservative cavity preparations and the acid-etch technique with bonding agent and final glaze improved the longevity of the composite restorations compared to previous studies. However, the improvement does not suggest that this method will have a long-term effect on clinical success nor does it indicate that composite is superior to amalgam other than in marginal integrity and esthetics"
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/odontologie/5743-iisus-actorul-film-obturatii-amalgam/
adica aici zice ca amalgamul are ca dezavantaje "fracturarea marginilor" si compozitul "uzura" suprafetei(in acest studiu este vorba despre compozite vechi,mai nou noile compozite pentru zona posterioara au aceeasi uzura cu amalgamu si anume in jur de 10 microni pe an.
si mai zice ca,un compozit nu putem zice ca este superior unui amalgam decat in materie de integritate marginala si estetica...
cristina ghita a multumit.
Vechi 26-01-09, 18:04   #87
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mai pun un citat...care zice cat de cat ceva.
"1) Mercury, a toxic poison, can be released into the body tissues while chewing.
Studies have shown that the presence of mercury fillings can cause an increase
in mercury levels to the brain and other vital organs. This is important
because it has become a concern that mercury may be linked to an increased
risk for Alzheimer’s and Multiple Sclerosis. In fact, our staff, due to their
own health concerns, do not even wish to handle silver-mercury filling
material in order for us to use it as a restorative material.
2) Amalgams have a lower wear resistance than “correctly placed” (tooth
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5743
colored), resin filings. New materials based on adhesive dentistry last longer
and offer all the same advantages of amalgams without the drawbacks.
3) Amalgams break teeth! The primary reason there are so many crowns out
there, is that amalgam fillings expand with time and cause teeth to break.
When a tooth breaks, it usually results in a fractured cusp, which must be
restored with an onlay or crown. A bonded (tooth colored) resin filling
actually strengthens the tooth to nearly its original strength.
4) Amalgam fillings leak causing recurrent decay! Because amalgam fillings do
not bond to tooth structure, there is a gap between the filling and the tooth.
This gap provides a pathway for bacteria and acids to reach the dentin and
cause decay. Under virtually every amalgam we remove, there is decay! Left
untreated, this decay will destroy healthy tooth structure and could result in
the need for root canal treatment. Since amalgams stain the tooth dark, early
signs of micro leakage are undetectable. Composite resins actually bond to
the tooth structure, creating a seal between the tooth and the filling. This seal
reduces micro leakage and increases the life of the restoration.
5) Amalgams are less attractive in appearance than tooth colored fillings.
Amalgams cause the tooth to appear gray from the front and stain teeth
permanently so that in the future, additional healthy tooth structure may have
to be removed in order to restore teeth to a more natural appearance.
It is for the forementioned reasons that we do not place silver-mercury fillings in our
patients mouths.

Please note that, although studies have proven that tooth colored fillings are the superior
material, insurance companies do not fully compensate for the expense of these fillings.
It is the patient’s responsibility to pay for the amount that the insurance will not cover.
Insurance companies want the patient to have the cheapest treatment possible and are
more concerned about their “bottom line” than the quality of materials used, quality of
treatment or for that matter, the health of the patient."

Thomas A. Dawson, D.D.S., F.A.G.D.
Vechi 26-01-09, 18:19   #88
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu vorbesc de compozite de ultima generatie ,nu de acelea care apar in cercetarile de acum 10 ani care la randul lor au inceput cu 10 ani inainte.
in nici unul din cursurile la care am fost in ultimul an nu s-a vorbit de material de restaurare pentru zona posterioara decat de glassionomeri si compozit.
Vechi 26-01-09, 18:26   #89
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
eu vorbesc de compozite de ultima generatie ,nu de acelea care apar in cercetarile de acum 10 ani care la randul lor au inceput cu 10 ani inainte.
in nici unul din cursurile la care am fost in ultimul an nu s-a vorbit de material de restaurare pentru zona posterioara decat de glassionomeri si compozit.
Normal. Cine sa vorbeasca de amalgam la pretul la care vine

Le fel e si cu Vit C si companiile farmaceutice. Nimeni nu vorbeste ca Vit C in cantitati f. mari scade perioada de convalescenta (si evident si cheltuielile tratamentului) pana la jumatate! Si cate si mai cate ...

Dar datoria noastra ca medici este sa aflam ce este cel mai bun pentru pacientii nostri, sau nu ?
Vechi 26-01-09, 18:29   #90
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sa nu crezi ca eu pun amalgam pt ca nu-l vrea nimeni ! dar d.p.d.v al meu amalgamul este rege pe zona posterioara iar in legatura cu acel d.d.s care a scris articolul ala sa ne spuna si ce suma a incasat pt el !
.
Vechi 26-01-09, 18:33   #91
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

puneti, domle, poze!!!
acta, non verba!
cati bani ia cine, asta e treaba celui care ii ia, nu??? sau???

am sa pun eu amalgamele mele, adica ale pac nu ale mele: m-am straduit sa aleg pozele in asa fel incat sa nu se vada greselile:

A! si nu ma intrebati unde e a treia
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 240-1474.jpg (59,6 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 240-1477.jpg (52,7 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 240-1478.jpg (59,6 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 240-1480.jpg (57,6 KB, 2 vizualizari)

.
Vechi 26-01-09, 18:41   #92
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Asa e,orice articol care nu ne convine e facut la comanda sau pe bani.
Tipic gandirea romaneasca.
Vechi 26-01-09, 18:47   #93
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sico, adevarat au ba, e offtopic!!!

.
Vechi 26-01-09, 18:48   #94
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cristina draguta ca deobicei .
Faceti ce obturatii vreti.eu personaal fac ce vad la ultimele cursuri si ce citesc in ultimele carti.
Sunt curios despre ce se discuta la intalnirea quintessence in legatura cu amalgamul si odonto in general.
Vechi 26-01-09, 18:49   #95
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@sico ;
hai sa-ti spun eu ceva apropos de gindirea romaneasca ! din pacate pt tine eu n-am gandire romaneasca si mi-am echivalat si studiile prin Australia iar daca le spui asa ceva anglo-saxonilor cu referire la compozite poti sa-ti iei adio de la examene baiatu'. Faptul ca sunt in Romania este altceva dar voi pleca in Anglia ! inca un amanunt cred ca am mai multi ani afara decit ai tu !
.
Vechi 26-01-09, 19:00   #96
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@cristina;

nota 10 cu felicitari pt obturatii ! superbe!!!!!!!!!
.
Vechi 26-01-09, 19:11   #97
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
sa nu crezi ca eu pun amalgam pt ca nu-l vrea nimeni ! dar d.p.d.v al meu amalgamul este rege pe zona posterioara
auzi, stii cum e cu treaba asta "nu-l vrea nimeni"??
pai, eu cred ca in primul rand nu il mai vor medicii...

numa eu stiu cat s-a rugat omu' asta de mine, sa ii pun amalgam...si cat m-am "agitat" sa il fac cat de cat bine...si cum s-a rupt un pic, picul ala care conteaza...nah...

eu am considerat chestia asta cu amalgamul ca o provocare, pt ca e simplu sa refuzi din start ceva...

si acum, caut freze de lustruit amalgamul, ca mai am cateva de pus...

.
Vechi 26-01-09, 19:15   #98
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cu riscul de a lua ban pentru off topic:
@cangurul nu stiu de ce zici ca din pacate pentru mine nu ai gandire romaneasca,...pe mine nu ma afecteaza gandirea ta.
anglo-saxonii sunt cunoscuti pentru conservatorismul lor...
daca vrei sa vorbim de echivalari si examene iti scriu ceva pe privat.
da probabil ai mai multi ani afara decat mine...
eu nu am nevoie sa imi iau examen de echivalare pt anglia...
eu vorbesc din franta...aici e ca la tara...
Vechi 26-01-09, 19:21   #99
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cat scrii tu privatu', sterg io offtopicu', da?

ok. nu e vorba de ban, nu se da asa usor cu banu, suntem in criza...
discutati si voi politicos, ca de la francez la australian, ok?

.
Vechi 26-01-09, 22:49   #100
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Faptul ca ai facut recidiva de carie la o obturatie (indiferent de material) este ca nu ai curatat tot ce trebuie sub sau ca a existat o carie marginala care a progresat.

Din fericire amalgamul fiind antiseptic, desi aparent nu inchide marginal asa de bine face recidiva de carie mult mai rar.
Daca ai baza de eugenat ce este si ea antiseptica atunci sansele sunt si mai mici de recidiva.

PS Amalgamul este probat clinic cu foarte mare succes cu mult inainte sa ne fi nascut multi dintre noi
Ca nu este aplicat corect sau ca la scoala invatam altceva e alta poveste.
Eu am prins cand scoala ne invata sa punem Evicrol fara baza si la un an reveneau cu pulpite purulente ...
Baza aia de eugenat nu-mi suna bine.Eugenatu'-i elastic fata de glassionomeri,obturatia de amalgam poate sa sara tocmai din cauza asta.Eu stiu ca dai afara eugenatul si pui o baza dura de ciment,daca chiar l-ai folosit.
Vechi 26-01-09, 23:01   #101
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

eugenatul si amalgamul nu se aplica in aceeasi sedinta...
Vechi 27-01-09, 00:12   #102
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

profu bratu spunea ca nici macar producatorii nu indica ZOE (zinc oxid eugenol) ca baza

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-01-09, 00:42   #103
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de raulsiladi View Post
profu bratu spunea ca nici macar producatorii nu indica ZOE (zinc oxid eugenol) ca baza
Producatorii de ce?
Baza de eugenat e suficient de dura pentru amalgam. Nu am avut probleme si am pus suficient de multe obturatii incat sa remarc daca ar fi asa. Evident ca nu lasi 1 metru de obturatie de baza. (spun lasi, pentru ca la eugenat cavitatea pt amalgam se sclupteaza in urmatoarea sedinta)
Vechi 27-01-09, 01:13   #104
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Thumbs down

E super amalgamul,ce tot atata discutii?
Nu-s in stare sa descopere oamenii astia ceva mai bun de atata timp.
Vechi 27-01-09, 01:26   #105
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
E super amalgamul,ce tot atata discutii?
Nu-s in stare sa descopere oamenii astia ceva mai bun de atata timp.
domnu, domnu! ce aveti? n-o fo' fain filmul cela?

.
Vechi 27-01-09, 01:34   #106
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Inca e fain cam de plans scriu de pe celula
Vechi 27-01-09, 01:58   #107
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

hmm... o polemica buna... ceva asemanator citeam pe roots despre resilion si gutaperca.... ambele dau rezultate bune, dar cu toate astea, care e mai bun???
comparam doua masini super dar nu tinem cont de cel care piloteaza
de ce oare nu zice nimeni.. bai cum fac deosebirea intre dentina afectata si cea infectata?? la palpare cu sonda, care scartaie???
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5743
ambele materiale dau rezultate remarcabile in mainile unora care stiu ce vor de la ele...
incercam sa ne ascundem slabiciunile din tehnica in bietele materiale...
ca dintele nu e nimik, hai sa lasam chestiile astea...
e-man in urma cu o saptamana am dat jos o obturatie de amalgam cu baza de eugenolat de zn si surpriza.. carie secundara, si puroi in camera pulpara.. fantana arteziana?? de ce??? ca doar materialul e super nu?? cum de si-a permis caria aia sa apara acolo, exact sub, daca amalgamul a reusit sa inchida perfect, iar ZOE e si antiseptic??? pentru ca probabil era de mult acolo???
robbycarlos a multumit.
.
Vechi 27-01-09, 02:37   #108
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Ai spus tu singur. E chestie de tehnica. Partea buna la eugenat este ca e mai permisiv la mici scapari sau infiltratii spre deosebire de alte materiale.
Este irelevant ca ai gasit puroi. Poate ca a fost obturat cu degetul, la propriu si fara izolare. (asa cum, incredibil, dar am vazut)
Evident ca sunt diverse materiale cu diverse indicatii si sunt mai multe moduri pentru a ajunge la un rezultat bun.
Vechi 27-01-09, 10:30   #109
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Huooo, pacatoasa sa fie arestata! Sa fie jertfita zeilor adezivi!
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-01-09, 11:34   #110
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu continui sa dau jos amalgame si niciodata nu am regretat dupa ce am gasit sub ele. Poate acum 10 ani nu folosea lumea diga...
Vechi 27-01-09, 11:36   #111
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Si compozite nu ai dat jos la fel ?
daniii a multumit.
Vechi 27-01-09, 11:52   #112
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ma mir ca dupa 6 pagini de discutii nu s-a discutat despre toxicitate sistemica a amalgamului ,principala arma a antiamalgamistilor !

sico@ saptamanal schimb douazeci obt. necomforme din compozit si daca..una lunar din amalgam....
.
Vechi 27-01-09, 11:55   #113
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine punctat.
Am googalit odata pe tema asta si am gasit in afara de referinte diverse foarte scurte un articol cu mici modificari publicat pe 2-3 situri care mai pe larg explica de aceasta toxicitate dar nu prezenta nici un fel de data stiintifica (grup de studiu , durata, metoda ... )

Si cum joaca cu frica noastra e cel mai bun mod de a propaga informatie ...
Vechi 27-01-09, 11:59   #114
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Composite am dat jos doar cele cu carii secundare sau necorespunzatoare ca adaptare.amalgame am dat jos si care erau bine adaptate. Dar de ce facem comparatia cu amalgam,iubitorii de amalgam ziceau ca nu se compara cu compozitul.
Sunt studii comparative care arata ca amalgamul e mai tare, dar nu se uita nimeni ca acolo se compara cu compozite de acum 15 ani.
De atunci au evoluat putin treburile,compositele pt posterior nu se mai uzeaza cu 20 microni pe an ci cu sub 10 microni...dar cine se uita la deteliile astea.
Si amalgamul este antiseptic? Pt cat timp?
Cer a multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ajutor, amalgam, ani, atentie, ati, buna, cavitati, con, contra, dinte, endo, filmul, gasi, gasit, iga, iisus, intrebare, isus, iv, medic dentist, mie, molarii, munca, obtura, obturatie, obturatii, prima, pro contra, pune, puneti, repede, tehnica, vara, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Daca ati avea de ales ...? eugenol man Loc de joaca 53 16-01-16 09:30
amalgam de 30 de ani! Odontologie 100 10-02-09 13:50
amalgam versus compozite tooth21 Odontologie 56 08-04-08 22:30
pot avea doua CMI-uri? floridebeatrice Jurisprudenta 3 05-07-07 16:40
adezivi pentru amalgam? Phoebe Odontologie 3 10-04-07 00:46

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (09:11) timp.

Alegeti schema de culori preferata: