Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ajutor pentru licenta

discutie din eugenol.ro : Salut! Sunt student in anul 6 la Tg Mures si dupa cum stiti toti e anul licentei ) Subiectul ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Odontologie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 09-03-13, 12:40   #1
La primele mesaje
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.

Default Ajutor pentru licenta

Salut! Sunt student in anul 6 la Tg Mures si dupa cum stiti toti e anul licentei )
Subiectul pe care il dezvolt pentru aceasta minunata lucrare este Reconstituiri estetice ale frontalilor. Insa...m-am lovit de o anumita lipsa de materiale ( fie ca nu stiu cum sa caut, fie ca nu stiu unde) care ma cam impiedica sa avansez cu partea generala a lucrarii. Daca dispuneti de articole, carti, care sa se refere la patologia cavitatilor de clasa a3-a, a4-a si a 5-a; despre tehnicile de obturare ale acestora si mai ales despre tehnica aplicarii shade-urilor si importanta acestora...v-as ramane profund indatorat daca le-ati putea imparti cu mine!
Cu respect, Virgil!
Virgilescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-03-13, 16:30   #2
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

a cere pe eugenol asa ceva este lipsa de respect si denota din partea ta o nepasare cat casa de mare...sa spui asa ceva in anul 6 si mai ales aici intrece orice masura....asta ca sa fiu amabil
si ca sa vezi ca pe eugenol si suturile in dos sunt un pas inainte cauta in continuare la ODONTO mai bine...cel putin ai nimerit sectiunea
Vechi 09-03-13, 17:26   #3
La primele mesaje
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.

Departe de mine intentia de a fi nerespectuos, cat despre nepasare nu cred ca e cazul. Imi asum greseala, poate am formulat nefericit, din dorinta de a realiza o lucrare cat mai complexa si interesanta. Aveam nevoie doar de niste adaugiri legate de subiectele de mai sus si cum stiu ca pe acest forum sunt foarte multi medici priceputi si cititi pe deasupra imi vor putea recomanda cateva lucrari care sa imi imbogateasca si mie cunostintele. Nu cred ca am cerut ceva atat de deplasat...doar ajutorul unor oameni mult mai experimentati decat mine...
.
Vechi 09-03-13, 18:53   #4
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Poate ca vroia sa spuna ca este frumos sa cauti intai (pe forum) si apoi sa ceri ajutorul si nu invers.
Un fel de eticheta a utilizarii forumurilor mai ales ca ai ce cauta din urma. In dreapta sus gasesti cautarea.

Bine ai venit pe eugenol
Vechi 09-03-13, 21:26   #5
La primele mesaje
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.

Merci! Va citesc de multa vreme, dar abia acum mi-am facut curaj sa postez! Sper ca nu am suparat pe nimeni!
.
Vechi 09-03-13, 21:40   #6
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Nu superi, dar putin botez tot trebuie sa iei. Daca stii de cand vaneaza liviu2008 un nou venit sa il taxeze (glumesc desigur).

Un weekend placut
Vechi 10-03-13, 10:35   #7
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Virgilescu View Post
Salut! Sunt student in anul 6 la Tg Mures si dupa cum stiti toti e anul licentei )
Subiectul pe care il dezvolt pentru aceasta minunata lucrare este Reconstituiri estetice ale frontalilor. Insa...m-am lovit de o anumita lipsa de materiale ( fie ca nu stiu cum sa caut, fie ca nu stiu unde) care ma cam impiedica sa avansez cu partea generala a lucrarii. Daca dispuneti de articole, carti, care sa se refere la patologia cavitatilor de clasa a3-a, a4-a si a 5-a; despre tehnicile de obturare ale acestora si mai ales despre tehnica aplicarii shade-urilor si importanta acestora...v-as ramane profund indatorat daca le-ati putea imparti cu mine!
Cu respect, Virgil!
Si indrumatorul tau de lucrare ce zice?
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-03-13, 12:55   #8
La primele mesaje
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.

Ma ajuta, ce sa zica?Dar vreau sa arat ca si singur reusesc sa fac ceva!
.
Vechi 13-03-13, 15:21   #9
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Bine, hai sa-ti spun cum se face: ne arati ce ti-a dat indrumatorul, ce ai gasit tu la biblioteca, pubmed, colegi etc ce ai citit pana acum, ce cunostinte ai in domeniu, apoi poate s-a gasi un compozitor pe eugenol care sa-ti mai ofere ceva.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-04-13, 17:26   #10
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Buna! Eu sunt studenta in anul 5 si ma stresez cu gasirea unei teme pt lucrarea de licenta. M-am gandit la atitudinea postextractionala care sa ofere o vindecare cat mai buna si mai sigura si sa impiedice o resorbtie haotica a osului care sa permita o protezare mai devreme sau mai tarziu. e vorba de atitudinea pe care sa o iei in sedinta cu extractia.m-am gandit la mai multe cazuri....cu fir de sutura...cu gelaspon....cu augmentare osoasa...nu stiu ....nu vreau nici sa ma complic prea tare....poate ma poate ajuta cineva? cu un sfat
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/odontologie/17568-ajutor-licenta/

Scris dupa 24 minutes:

Mi-ar place sa fac un studiu in aprox 6 luni....sa urmaresc clinic vindecarea locului de extractie si radiologic resorbtia osoasa ( am citit k in primele 2-3 luni de la extractie se resoarbe aprox 40-50% din inaltimea corticalei alveolare).Sa iau diferite atitudini asupra alveolei postextractionale. Cineva mai experimentat ma poate ajuta cu ceva sfaturi?

Modificat ultima data de Petra_; 11-04-13 la 17:26.
Petra_ este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ajutor, anul, articol, cavitatilor, generala, tehnica

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:35) timp.

Alegeti schema de culori preferata: