Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Durere post obturatie

discutie din eugenol.ro : Mda, am acum recent 2 astfel de cazuri. De fiecare data cand pun compozitul incerc pe cat posibil (fie ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Odontologie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree2Multumiri
  • 1 Scris de Ileana
  • 1 Scris de Stefan Z

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 16-12-06, 00:00   #1
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Default Durere post obturatie

Mda, am acum recent 2 astfel de cazuri.
De fiecare data cand pun compozitul incerc pe cat posibil (fie chiar si prin folosirea unui glass sa inlatur efectul de pompa de vacuum asupra tubulilor dentinari sau asezarea compozitului in straturi fara sa acopere total camera pulpara dintr-un singur strat ceva gen |\ /|.) (nu pot reda schematic prea bine)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/odontologie/1017-durere-post-obturatie/

Nu prea imi dau seama ce s-a intamplat dar eu cred ca m-am apropiat foarte mult de nerv si cam asta a fost cauza. In ambele cazuri am folosit indicator de carie si am avut ceva de curatat insa am cautat sa nu deschid camera pulpara. Am pus in ambele cazuri un start fin de Ca(OH)2 (liner Septocal foto)

Folosesc mereu turbina cu racire si contra< in dentina la viteze micute.

Pe scurt:

Caz 1. Premolar 45, (dureri usoare la rece dar nu insuportabile) distructie foarte adanca, curat cat pot de bine ajungand foarte aproape de camera pulpara dar fara sa o deschid. Liner Ca(OH)2, compozit peste.A doua zi dureri foarte mari - insuportabile.

Dat jos compozit si pus pe baza cavitatii glass, in speranta ca poate compozitul a facut acea pompa de vacum cu tubulii. Rezultat....nu se schimba nimic, dintele doare in continuare. Dat jos glass si extirpare.

Caz 2. Curatat tot asa bine, un 11, pus liner ajungand tot aproape de camera pulpara, compozit peste. 2-3 zile dupa obturatie totul ok, insa la o muscatura din ceva mai tare pacientul simte o durere insuportabila. Durerea continua 2 zile (pacientul neputand ajunge la cabinet). In a treia zi durerile cedeaza si acum urmeaza sa vedem cum evolueaza. Pacient chemat la control.

Ceva sfaturi ?

Incerc de fiecare data sa nu fac extirpare dar nu prea stiu cum sa procedez pentru ca nici nu as vrea sa-mi chinui pacientii. Solutii, pareri ?

Vechi 16-12-06, 00:08   #2
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cateva posibilitati

diagnostic incorect de la inceput - poate era o pulpita cronica cu camera pulpara inchisa care s-a acutizat cu tratamentul

lipsa izolarii la aplicarea obturatiei

adaptare ocluzala incorect - mai ales la incisiv, atentie si in propulsie- ceea ce a declansat durerea in ocluzie
Vechi 16-12-06, 00:12   #3
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pare ok, tot ce ai descris la cele 2 cazuri!

Uneori nu se poate chiar asa cum ne dorim noi sa evolueze toate f. bine ....
Parei:
Cu ce faci toaleta cavitatii?
Ce fel de demineralizre faci? Cit timp?
Uneori si daca uscam prea puternic dupa demineralizre nu e prea bine ..
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-12-06, 00:42   #4
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

cel putin la cazul 1, cred ca era deja depasit, cum a spus si dacris...

in general vorbind, la o carie simpla eu cred ca secretul in a nu avea dureri postobturatie e in realizarea adeziunii... adica demineralizare, uscare, aplicare bonding (ai citit atent prospectul? sint 2 tipuri de bonding: unele care necesita o uscare riguroasa a cavitatii si altele care pretind un dinte umed, inainte de aplicare)... eu, pt siguranta efectului, aplic 2 straturi de bonding...

folosesti si un strat subtire de compozit flow, dupa ce ai pus bondingu'?

ai incercat sa faci si restaurativa cu diga, nu doar endo?
Vechi 16-12-06, 01:49   #5
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Radu
Pare ok, tot ce ai descris la cele 2 cazuri!

Uneori nu se poate chiar asa cum ne dorim noi sa evolueze toate f. bine ....
Parei:
Cu ce faci toaleta cavitatii?
Ce fel de demineralizre faci? Cit timp?
Uneori si daca uscam prea puternic dupa demineralizre nu e prea bine ..
1. Nu fac toaleta cavitatii. Am citit despre asta si este un subiect controversat.

2. Demineralizare etch-gel, in mod normal cat scrie in prospectul produsului in functie de concentratia demineralizantului insa se intampla uneori sa-l las putin mai mult. Posibil si asta sa fie o cauza.

3. Nu usuc puternic.(nu usuc sa se vada acel alb cretos) Las un pic cavitatea umezita tocmai pentru ca aderenta bonding-ului ar fi mai buna. Folosesc Opti Bond Solo Plus.

4. Nu folosesc flow. Uneori in loc de flow folosesc glass. (are dezavantaje - solubilitate dar si avantaje- fara contractie de priza, aderenta buna)

5. Nu folosesc diga la odonto. Poate ar fi totusi timpul sa incep.

O mica problema ce ar fi putut aparea ar fi din cauza peretului parapulpar pe care la cazul 1 l-am neglijat.

Multumesc foarte mult pentru sfaturi si opiniile voastre.
Vechi 15-04-07, 18:47   #6
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

bine ..[/quote]

1 Nu fac toaleta cavitatii. Am citit despre asta si este un subiect controversat.

Nu faci toaleta cavitatii????????????Eu cred ca este extrem de importanta neica.
silviupanescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-04-07, 22:18   #7
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default dar

dar tu silviu cu ce o faci?

ca vad ca-i important ,

de fapt si MDSK o face dar cu acid, si multi considera aceasta suficient, ( ai citit oare topicul invocat ?)

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-04-07, 22:28   #8
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sunt de acord ca unii spun ca este suficient doar toaleta cu acid.Dar eu am mai avut urme de "praf"dentinar si dupa gravaj.Asta cred eu ca influenteaza negativ adeziunea.Toaleta o fac simplu,cu ser fiziologic,dar cu multa meticulozitate.este foarte important,zic eu.poate ca foarte multi nu vor fi de acord cu mine,dar asta e....
.
Vechi 15-04-07, 22:35   #9
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am cazuri tratate de mine ,care se pare ca trec proba timpului:tratamente de carii cu obturatii cu materiale compozite tratate in urma cu 5 ani.Obturatiile sunt intacte,nu au "picat".Si asta pentru ca,zic eu, am tinut foarte mult la chestia asta cu toaleta foarte riguroasa a cavitatii.trebuie sa spun ca am obturatii si cu Te-Econom,si cu Herculite,si cu Synergy.In legatura cu acest subiect,pregatesc o prezentare mai ampla,dar am s-o expun mai tarziu.Cu mult respect
.
Vechi 15-04-07, 22:43   #10
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default interesant

acum ca tot suntem offtopic,

interesanta chestia cu serul, insa nu stiu in ce masura ai putea sa indepartezi cu acesta praful dentinar ( banuiesc ca o faci cu o buleta ),

bineinteles pentru fiecare conteaza experienta personala, eu am avut o perioada in care foloseam pentru toaleta cavitatii produsul de la Septodont, acum insa consider ca nu-mi aduce beneficii suplimentare,

legat de sensibilitatile amintite nu cred , ca putem sa le legam pe acestea de toaleta cavitatii,

salutari

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-04-07, 23:39   #11
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de silviupanescu
Am cazuri tratate de mine ,care se pare ca trec proba timpului:tratamente de carii cu obturatii cu materiale compozite tratate in urma cu 5 ani.Obturatiile sunt intacte,nu au "picat".
daca nu au picat nu inseamna ca sunt un succes, eu am la mine in gura obturatie de 8 ani, ciment ionomer, nu a picat, dar are carie secundara... e mai este OK??? eu cred ca nu!!!
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-04-07, 00:11   #12
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de silviupanescu
bine ..
1 Nu fac toaleta cavitatii. Am citit despre asta si este un subiect controversat.

Nu faci toaleta cavitatii????????????Eu cred ca este extrem de importanta neica.[/quote]

S-au schimbat multe in tehnica mea de obturatie de cand am scris acel mesaj si am avut rezultate foarte bune din punct de vedere al sensibilitatii. (ca despre asta era topicul)

Imi place ca dai o atentie desosebita toaletei cavitatii dar ce faci tu cu serul fiziologic este pentru impresia artistica si nimic mai mult. :P

Daca vrei sa faci toaleta pentru a diminua numarul de bacteriute ce mai raman pe acolo folosesti hipo sau clorhexidina.

Daca vrei sa indepartezi cat mai bine praful dentinar pentru a deschide si pregati tubulii dentinari ca la carte folosesti un sistem adeziv de generatia a 4 cu primer-ul separat.

In rest.....ser fiziologic.....are acelasi efect ca si apa simpla de la scaun.
Daca ai succes clinic, el se regaseste cu totul in alta parte si nu la serul fiziologic.

P.S. Nu fac toaleta cavitatii decat in carii foarte profunde unde desi nu mai am dentina moale as mai vrea sa curat putin si nu m-as duce sa deschid camera pulpara.
Vechi 21-04-07, 20:10   #13
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si pana la urma madaline, cum ai rezolvat cu sensibilitatea?
molnar_ro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-07, 23:38   #14
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Cazul 1. Extirpare

Cazul 2. Extirpare

Cauze posibile: uscam prea tare cavitatea, dadeam o singura data cu bonding, verificare ocluzie doar pe inchiderea finala si nu pe toata traiectoria.

Asa cum spuneam mi-am schimbat mult tehnica si am rezultate frumoase chiar si in cavitati foarte adanci. (din punct de vedere al sensibilitatii)

Am avut chiar si deschidere de camera pulpara obturata cu o mica picatura de Ca(OH)2 doar pe deschidere (singurul caz in care mai folosesc hidroxid), apoi flow pe restul peretului pulpar si apoi compozit.

Pacientul nu a avut nici un fel de sensibilitate.
(nu discut daca sunt sanse mici/mare sa reziste nervul. Ma refer din punct de vedere al sensibilitatii)

Folosesc diga acum 100% la endo si cam 90% la odonto.
Vechi 24-04-07, 00:49   #15
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Madalin,
in cazurile prezentate de tine cred ca nu tehnica a fost de vina,ci diagnosticul nu a fost de carie simpla.

In greseli de tehnica, apare mai ales durerea la masticatie sau la rece,dar dureaza cit actiunea factorului.

Am avut multe cazuri de carii simple(simtomatologic)dupa curatarea carora obtineam cavitati f. profunde,cu perete parapulpar ff.subtire,"roz",mergeam pe un tratament conservator si dupa o perioada variabila de timp dintele durea inexplicabil pt. mine;la extirpare gaseam o inflam. puternica.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1017

M-am gindit ca exista 2 posibile cauze:
-un dgn."mascat",o stare de inflamatie existenta,dar nemanifestata clinic,chiar daca camera este inchisa(din experienta mea asta se poate intimpla in cav.profunde,de aceea eu avertizez pac. ca d. poate sa doara,iar in cazul asta trebuie extirpare)
-lipsa izolarii in timpul e.d.a.;asta poti sa o consideri o greseala de tehnica,intr-adevar ;
ange_la a multumit.
Ileana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-07, 00:50   #16
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Cit despre toaleta cavitatii,eu sunt mai linistita daca o fac;folosesc Consepsis.
Ileana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-07, 06:25   #17
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Me too.Si oare de la cine am invatat asta?De la Rx
cgcorina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-07, 22:52   #18
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Si cum ramane cu toaleta cavitaii?
Ce spuneti de neofalina?
Sensibilitate la rece in primele doua zile poate sa apara
daca folosesti icul si ranesti papila.Este insa o durere trecatoare...
agrohnean este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-07, 23:43   #19
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de agrohnean
Si cum ramane cu toaleta cavitaii?
Ce spuneti de neofalina?
Sensibilitate la rece in primele doua zile poate sa apara
daca folosesti icul si ranesti papila.Este insa o durere trecatoare...
...mai de la ic si papila nu are ce sa doara la rece.
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-04-07, 22:28   #20
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu cred ca poate sa apara durere la rece daca papila este ranita! Cum se explica altfel durerea la rece care dureaza cel mult doua zile uneori in urma folosirii penei
.
Vechi 25-04-07, 22:31   #21
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de agrohnean
Eu cred ca poate sa apara durere la rece daca papila este ranita! Cum se explica altfel durerea la rece care dureaza cel mult doua zile uneori in urma folosirii penei
ti-ai raspuns singur: uneori.....
iar alteori, apare sensibilitatea la rece fara sa fi folosit pana.... concluzia? nu exista nici o legatura intre cele doua ...
dupa tine, care ar fi logica?
Vechi 25-04-07, 22:40   #22
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

in ritmul asta multi dintre voi o sa ajungeti sa folositi diga si la anamneza, chiar nu conteaza de ce; e marfa frate!
Vechi 25-04-07, 23:24   #23
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

De cele mai multe ori poti sa pui icul fara sa ranesti papila ci doar sa o presezi.....nu exista durere.
Daca gingia e ranita de matrice si ic....apare durere pana papila isi reocupa locul.Sau nu?!
adela.
.
Vechi 30-04-07, 22:17   #24
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Poate ar fii bine ca in timp ce curatati cavitatea cu instrumente rotative
, asistenta sa puna in permanenta un spray aer-apa pe freza.Asa zic americanii si cica nici asta nu ar fii f suficient pt a evita supraincalzirea pulpei,dar ai multe sanse sa scapi fara probleme.
vvpier este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-05-07, 00:30   #25
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de vvpier
Poate ar fii bine ca in timp ce curatati cavitatea cu instrumente rotative
, asistenta sa puna in permanenta un spray aer-apa pe freza.Asa zic americanii si cica nici asta nu ar fii f suficient pt a evita supraincalzirea pulpei,dar ai multe sanse sa scapi fara probleme.
si poate ar fi bine sa mai puneti mana pe niste gramatica de cl a 6-a
Vechi 01-05-07, 10:27   #26
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@dr.louis, multumesc de incurajari
vvpier este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-05-07, 20:45   #27
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

luisule, iti depasesti atributiunilii da serviciu
Vechi 03-05-07, 15:17   #28
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default parere

in cazul 1 ar fi fost cazul sa aplici Ca(OH)2 inainte de a grava,apoi gravajul +obturatie izolatorie+obturatie foto
:wink:
data viitoare!!
lilianaz82 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-05-07, 15:42   #29
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Re: Durere post obturatie

Citat:
Publicat initial de lilianaz82
in cazul 1 ar fi fost cazul sa aplici Ca(OH)2 inainte de a grava,apoi gravajul +obturatie izolatorie+obturatie foto

data viitoare!!
Hidroxid a pus precum spune

Citat:
Publicat initial de MDSK
... Caz 1. Premolar 45, (dureri usoare la rece dar nu insuportabile) distructie foarte adanca, curat cat pot de bine ajungand foarte aproape de camera pulpara dar fara sa o deschid. Liner Ca(OH)2, compozit peste.A doua zi dureri foarte mari - insuportabile.
...
Ce este "obturatie izolatorie"?
Vechi 03-05-07, 22:49   #30
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

cred ca obturatia izolatorie este baza noastra
.
Vechi 04-05-07, 10:02   #31
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ca(oh)2 inainte de a grava ?
pai acidul plus baza = sare si apa
atunci de ce mai pui hidroxidul ?
alin dinca este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-07, 11:23   #32
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default parere

deorece cavitatea era foarte profunda,pentru a proteja pulpa aplicam Ca(oh)2(m am exprimat asa deorece sint mul;te produse pe baza Ca(Oh)2)
explic de ce inainte de gravaj,deoarece tubulii dentinari parapulpari in stratul de tesut subtire de pe fundul cavitatii ar fi absurd sa i "deschidem"prin etapa de gravaj (rezultatul ar fi o pulpita)
.
Vechi 04-05-07, 11:29   #33
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default parere

exlus nerespectarea termenilor de gravaj(autorul subiectului a strecurat momeentul:citeodata lasa mai mult timp gelul pt gravaj)
30 sec-timpul pt dentina
60 sec-timpul pt smalt

P.S.prelungirea timpului de contact al gelului cu tes.dentare ar fo o cauza a sensibilitatii post-oburatorii
.
Vechi 04-05-07, 11:55   #34
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default tehnica coafajului indirect

pt a crea un strat protector (izolator) parapulpar se aplica obt.izolatorie(de ex ionosit)
deoarece Ca(Oh)2 se aplica punctiform pe proiectia cornului pulpar plus la asta se stie ca in timp el se absoarbe,atunci vine intrbarea cum ramine cu pulpa care ramine neprotejata
aici" intervine" obt.izolatorie

p.s:mai discutam d-lor Dentisti!!!
.
Vechi 04-05-07, 15:50   #35
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Re: parere

Citat:
exlus nerespectarea termenilor de gravaj(autorul subiectului a strecurat momeentul:citeodata lasa mai mult timp gelul pt gravaj)
30 sec-timpul pt dentina
60 sec-timpul pt smalt

P.S.prelungirea timpului de contact al gelului cu tes.dentare ar fo o cauza a sensibilitatii post-oburatorii
Trei dintr-o lovitura! Bang! Bang! Bang!

Liliana,ai dreptate. Gravajul acid pentru smalt 60 sec. Numai ca asta se intampla in 1960! Prin anii '80 s-a ajuns la concluzia ca gravajul pentru smalt este suficient daca se face pentru 30 sec. Mai mult, unii producatori spun ca 15 sec este suficient (Barkmeier)!
Iar dentina nu ar trebuyi gravata mai mult de 15 secunde.
Reducerea timpului de gravare acida are trei mari avantaje.
In primul rand, dpdv biologic - reducerea timpului de gravare - mai putina "liza" a structurilor dentare. Diferentele intre aplicare acidului pentru 15 secunde si pentru 30 secunde sunt foarte mici. Recatia chimica de demineralizare are loc foarte rapid, acidul scazandu-si din eficienta (de aceea e bine sa il "mozolesti", nu sa astepti si sa te uiti la el )
Numarul doi, daca faci conditionare acida totala (smalt+dentina), tot la 15 sec ajungi; poti sa pui eventual intai pe smalt, si dupa 15 secunde pui si pe dentina.
Si nunarul trei - ai mai mult timp pentru modelat compozitul!
Ideea este ca pentru un smalt instrumentat, 15 sec sunt suficiente pentru realizarea unei adeziuni bune.

Personal il tin 20 secunde, mai ales daca este vorba de gravare totala.

PS Normal ca mai discutam, ca de aceea e forumul!!!
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-07, 15:59   #36
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Erata - Barkmeier e prof, nu producator...
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-07, 16:16   #37
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Re: tehnica coafajului indirect

Citat:
pt a crea un strat protector (izolator) parapulpar se aplica obt.izolatorie(de ex ionosit)
deoarece Ca(Oh)2 se aplica punctiform pe proiectia cornului pulpar plus la asta se stie ca in timp el se absoarbe,atunci vine intrbarea cum ramine cu pulpa care ramine neprotejata
aici" intervine" obt.izolatorie

p.s:mai discutam d-lor Dentisti!!!
eu nu mai vad rolul hidroxidului la coafaje...., sincer... pai pulpa oricum produce singura dentina secundara si de reactie, apoi se rezoarbe si deci nu mai ramane, prin urmare imi pare mai bine ca dupa prepararea cavitatii, pentru protectie (cine vrea) ionomer.... cred ca e super suficient...
bacteriile care determina caria nu produc inflamatia pulpei...., altele de prin saliva da.... deci mai important in cavitatile profunde ar fi diga si nu hidroxidul....

p.s.: pe forum sunt mai mult medici nu dentisti... e posibil sa se simta jigniti
.
Vechi 04-05-07, 18:23   #38
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Re: tehnica coafajului indirect

Citat:
...p.s:mai discutam d-lor Dentisti!!!
Pai hai sa vorovaim un pic.
1. hidroxidul de calciu exista in 2 forme "setting" si "non-setting" paste. Din punctul meu de vedere (si dupa unele studii de prin Quintessence), coafajul eficient este cel cu "non-setting paste" intrucat cel care face priza, nu stiu ce mai elibereaza ca ioni...cel mult sa reduca din surpafata disponibila adeziunii
2. succesul este conditionat de obliterarea tubulilor dentinari. cu alte cuvinte, protectia pulpei cu hidroxid devien un non-sens iar dupa standardele actuale este "old fashion". sigilarea prin bonding este suficienta si eficienta
3. in carii profunde, vechi, cu raport de vecinatate cu cornul pulpar, coafajul devine inutil...pulpa dentara este intr-o forma sau alta afectata iar mai devreme sau mai tarziu tot la pulpectomie ajunge. Asa ca folosim asa numitii indicatori de carie. nu sunt grozavi, mai induc in eroare (al meu stiu ca imi coloreaza si colagenul partial degradat) dar totusi ajuta
4. gravaj 60 secunde? ar insemna sa fiu nebun. se colabeaza reteaua colagenica si adio strat hibrid. 15 secunde, maxim 20 pt dentina sclerotica.
Incepi pe smalt (5 sec) si termini pe dentina (10 sec); 5 + 10 = 15
5. obturatie "izolatoare" cu ionosit? Obturatia este "izolatoare" cu diga, bonding si flow pt inchidere marginala. In rest, glassul e folosit ca material de inchidere provizorie sau daca nu vrei sa consumi mult compozit.
6. pt sensibilitate ? a) nu uscam in disperare ca de aia avem bonding, sa faca legatura intre un substrat hidrofil (dentina) si unul hidrofob (compozit); b) mai schimbam frezele cu altele noi; c) mai putem prescrie unele antiinflamatorii

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
Stefan Z este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-07, 18:28   #39
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Observatie, ca sa fie clar pe "romaneste": la coafajul cu hidroxid care nu face priza este d ebun simt ca obturatia sa fie provizorie. Eu am renuntat de mult la el si il folosesc doar pe canal. Hidroxidul care face priza merge cu obturatia definitiva, izolatorie sau care o mai fi...si iarasi am renuntat la el de ceva vreme.
JANE DOE a multumit.

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
Stefan Z este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-05-07, 11:38   #40
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

multumesc,citi oameni atitea pareri!!!
am fost si eu la un curs unde se vorbea de scurtatrea timpului de gravaj..... sint de acord
eu insa am scris despre
.....cauzele unei eventuale sensibilitati dentare....parerea mea pt subiectul autorului!!!
.
Vechi 06-05-07, 12:16   #41
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

TE REPETI d.Stefan,(pe "romaneste")
cu suficienta bondingului....discutabil!!!!
:P
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., bule, buna, cabi, carie, cauta, cavitatii, cazuri, compozitul, control, curatat, deschid, doare, endo, folosit, foto, gand, glass, indicator, nerv, obtura, obturati, pacientii, pacientul, pulpara, pun, rece, recent, vacuum

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Obturatie cu depasire Sealevel Endodontie 15 15-10-16 12:05
durere dupa obturatie anatooth Odontologie 30 24-03-09 22:22
Obturatie gigantica dentapro Odontologie 9 19-06-07 01:52
Materiale de obturatie de canal zeno_florita Endodontie 26 12-04-07 21:18
obturatie canal ronin Endodontie 4 15-11-06 19:58

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:00) timp.

Alegeti schema de culori preferata: