Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

inregistrarea ocluziei

discutie din eugenol.ro : Cu tip de material de amprenta utilizati pt inregistrarea ocluziei?(inafara de cazul in care cereti sablon daca ocluzia e ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Ocluzologie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree22Multumiri
  • 2 Scris de sorsirbu
  • 3 Scris de sico
  • 3 Scris de sico
  • 1 Scris de Mona Lisa
  • 1 Scris de nickelblack
  • 3 Scris de CIOBOTEA LIVIU
  • 3 Scris de Dani Sîrbu
  • 1 Scris de anduluta81
  • 1 Scris de CIOBOTEA LIVIU
  • 1 Scris de ncrstus
  • 1 Scris de anduluta81
  • 1 Scris de CIOBOTEA LIVIU
  • 1 Scris de anduluta81

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 16-02-07, 15:46   #1
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default inregistrarea ocluziei

Cu tip de material de amprenta utilizati pt inregistrarea ocluziei?(inafara de cazul in care cereti sablon daca ocluzia e instabila).
dana10 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-07, 17:35   #2
Ucenic Sef
Medic Dentist
its show time !!

.

cu zeta plus...
dododent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-07, 20:11   #3
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Pai aici e o problema, dorine. Cand vrei sa inregistrezi ocluzia ai nevoiede materiale cat mai rigide si mai putin deformabile... zeta, se cam deformeaza rau de tot si nu iti da date fidele. Pt asta exista materiale speciale pt inregistrarea ocluziei.
veghesa si nickelblack au multumit.
Vechi 16-02-07, 20:22   #4
Ucenic Sef
Medic Dentist
its show time !!

.

ok... si ce material imi recomanzi?
dododent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-07, 20:39   #5
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu folosesc Green Bite -Detax - face priza repede (60 sec parca ) insa la transport am mai avut neplacuta surpriza sa se fractureze.... Se pierde si destul de mult pe tubul de mixaj ... dar , asta e.
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-07, 21:09   #6
Ucenic Sef
Fara status.

.

Default Re: inregistrarea ocluziei

Citat:
Publicat initial de dana10
Cu tip de material de amprenta utilizati pt inregistrarea ocluziei?(inafara de cazul in care cereti sablon daca ocluzia e instabila).
Ceara Moyco.

Amicalement.

Peter
drpstern este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-07, 21:22   #7
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am luat numai cu Zeta si a fost ok.
Am vazut in Franta ca se ia cu ceara(nu stiu daca moyco sau cum ii zice),preformata dupa forma arcadei,mi s-a parut mult mai comod si mai rapid(in RO nu am vazut,unde se poate gasi?).Ce alte materiale mai sint?
dana10 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-07, 21:45   #8
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

oclufast de la zeta.
ceara se cam deformeaz
.
Vechi 16-02-07, 22:07   #9
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

am incercat aproape toate materialele in scopul inregistrarii ocluziei, dar mi s-a dovedit ca proba la biscuit este de fapt cea mai sfanta...
asta daca nu fac ocluzia in articulator cu hirtie de 25 microni pusa in doua...
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-07, 22:12   #10
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

rx a scris :
Citat:
oclufast de la zeta.
Seamna f. mult cu cel de la Detax ( Green Bite - dor ca asta are gust de mere- mofturi!) .

Vreu sa te intreb daca este tot asa de fragil ?

Cum faci la transportul catre laborator sa nu se fractureze ?
.
Vechi 16-02-07, 22:14   #11
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Subscriu la ce a spus Adrian. Indiferent de material, invariabil apar deformari, chiar si mici, dar cu rasunet mare in functie de amplitudunea si tipul lucrarilor. Probele intermediare sunt esentiale... Mai mult, nu stiu cat conteaza materialul, cat inregistrarea propriu-zisa...
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-02-07, 11:18   #12
Ucenic Sef
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dana10
Eu am luat numai cu Zeta si a fost ok.
Am vazut in Franta ca se ia cu ceara(nu stiu daca moyco sau cum ii zice),preformata dupa forma arcadei,mi s-a parut mult mai comod si mai rapid(in RO nu am vazut,unde se poate gasi?).Ce alte materiale mai sint?
Moyco sau Aluwax exista in foi de dimensiune standard, sunt foarte usor de decupat utilizand port-amprenta ca sablon. Procedeul este simplu, rapid, corespunde criteriilor amintite de Sorsirbu la care asi adauga ca aceste materiale nu opun nici-o rezistenta la inregistrare. Nici-un material de tip silicon nu produce acelasi rezultat la acelasi cost.

Marele avantaj este ca daca inregistrarea fetelor ocluzale si al relatilor intre ele nu corespunde exact intre modele si ceara, ceara se sparge si nu lasa nici-un dubiu. Intra perfect, se poate continua fara probe suplementare, nu intra perfect sau se sparge, ne intoarcem la amprentat.

Amicalement.

Peter
drpstern este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-02-07, 18:19   #13
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Radu
rx a scris :
Citat:
oclufast de la zeta.
Seamna f. mult cu cel de la Detax ( Green Bite - dor ca asta are gust de mere- mofturi!) .

Vreu sa te intreb daca este tot asa de fragil ?

Cum faci la transportul catre laborator sa nu se fractureze ?
oclufast nu mi s-a p
.
Vechi 17-02-07, 18:23   #14
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

rx a scris :[quote]
.
Vechi 23-03-10, 20:42   #15
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.
-3 (+0/-3)     
Default "Muscatura" perfecta

Nu stiu cum sa fac,sau ce varianta sa aleg pt a inregistra ocluzia.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/ocluzologie/1446-inregistrarea-ocluziei/
Varianta siliconi nu mai imi place de mult,mai ales ca este destul de inexacta si avand in vedere ca imi place sa am coroanele la gata fara probe intermediare,nu imi place sa pun freza pe coroana pt a ajusta ocluzia.
Varianta de capacel de acrilat pe vf bontului este un pic anevoioasa pt ca trebuie sa fie exact pe fata ocluzala fara sa atinga peretii bontului..e enervanta solutia in cazul in care dintele nu are o fata ocluzala intacta ca sa fac solutia cu jumi juma-slefuit si fata ocluzala intacta.
Occlufastul nu imi place pt ca atunci cand inchide,simtind o masa intre arcade,pacientul isi schimba modul de inchidere.
Ma gandeam daca as pune occlufast numai in bresa sau numai deasupra bontului astfel incat pacientul sa nu sesizeze corpul strain..nu stiu,e o idee buna?Cam asta vreau sa incerc acum,sa imi schimb un pic stilul.
Vechi 23-03-10, 20:48   #16
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

anduluta,daca pui numai deasupra bontului nu e suficient. protezistul aseaza modelele in functie de amprenta pe mai multe puncte de pe arcada. si nu in functie de contactul intre bont si dintele antagonist(sau mai bine zis de lipsa acestuia)
eu am incercat de la occlufast,jet blue bite si altele dar pana la urma am ramas la ramitec.
jet blue fast face priza foarte repede ceea ce e foarte ok,dar este foarte casanta dupa.

eu amprenta ocluziei o iau cu pacientul la 90 de grade si cred ca ajuta enorm pacientul orientandu-se mai bine
Vechi 23-03-10, 21:02   #17
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

punctele de ocluzie le pozez.Si trimit tehn.nu asta e problema.Te referi la ce pun pe vf bontului la ce?la acrilat sau occlufast?
Vechi 23-03-10, 21:09   #18
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

de ce sa ii pozezi punctele de ocluzie?
ocluzia se ia cu materiale de ocluzie. eu pun pacientul sa inchida fara material. iau doi dinti antagonisti si trag o linie din treimea incizala a unuia pâna in treimea incizala a celuilalt.
apoi pun sa muste cu materialul de ocluzie si urmaresc daca linia se reformeaza. daca da inseamna ca a inchis cum trebuie,daca nu inseamna ca a miscat asa ca repet amprenta.
Gerula, alexia4m si veghesa au multumit.
Vechi 23-03-10, 21:35   #19
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
-1 (+0/-1)     

da,e o idee
nu m-am gandit la asta
sa vad ce fac
Vechi 23-03-10, 22:54   #20
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
trag o linie din treimea incizala a unuia pâna in treimea incizala a celuilalt.
cu ce?
Vechi 23-03-10, 22:58   #21
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cu freza )
nu,serios,cu un creion chimic.
titiluka, veghesa si k_robert au multumit.
Vechi 23-03-10, 23:06   #22
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
de ce sa ii pozezi punctele de ocluzie?
ocluzia se ia cu materiale de ocluzie. eu pun pacientul sa inchida fara material. iau doi dinti antagonisti si trag o linie din treimea incizala a unuia pâna in treimea incizala a celuilalt.
apoi pun sa muste cu materialul de ocluzie si urmaresc daca linia se reformeaza. daca da inseamna ca a inchis cum trebuie,daca nu inseamna ca a miscat asa ca repet amprenta.
Si in functie de marcajul pe care-l faci poti sa-ti dai seama si daca musca usor diferit in sens sagital? (in rest e limpede)

merci.
Kariana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-10, 23:09   #23
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pai poti sa iti dai seama in toate axele.daca te uiti din lateral si din fata vei observa.
linia vine desigur si pe muchia incizala a incisivului superior si apoi coboara direct pe incisivul inferior. eu alta metoda mai buna nu am gasit
Vechi 24-03-10, 00:18   #24
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

e super metoda si foarte exacta; eu folosesc marker negru (de-ala de scris pe radiografii, de ex.), singura problema e ca sunt cam uituca si uit sa sterg pe urma dungile de pe dinti, asa ca nu uitati sa le stergeti!!!
veghesa a multumit.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-10, 00:32   #25
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

tre sa mai fie si altceva
vad eu
Vechi 23-10-10, 03:44   #26
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Dati un exemplu de caz atunci cand vorbim despre inregistrarea ocluziei.
Ex 1. 14 x 16 ,unde x reprezinta edentatie,are sau nu are 17 , SI are sau nu are antagonist.
Ex 2. 14,13 x x 21 x x 24,25,(26).,cu toti dintii mandibular(14buc)
Ex 3. 44 x x 47 si 34 x 36,37 mandibular (nu are molarii de minte) ,iar maxilar are arcada integra,inclusiv molarii de minte.
Astept variante,apoi va spun ce se primeste IN GENERAL de la cabinete(la mine,dar si la alti colegi) SI dupa aceea sa va zic si cum ne invata pe noi la cursuri,varianta corecta.

Nu trebuie sa va enervati ca unii nu dorm noaptea bine si stau pe calculatoare.

Modificat ultima data de simone; 23-10-10 la 04:32.
simone este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-02-13, 19:14   #27
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Cheile din materiale elastice pt inregistrarea RC sau IM conduc la erori. I-as invita pe medicii care folosesc asa ceva sa si articuleze modelele in articulator. Apoi sa foloseasca materiale rigide. Diferenta se observa in final la slefuirea punctelor de contact ocluzale ale lucrarilor finite. O alta “minune” sunt materialele rigide dar casante. Din nou invitatia de mai sus. Pana acum cel mai multumit am fost de materialul foto pt lingura individuala . Ieftin, nu e casant, f usor de manipulat fiind ca o plastilina inainte de fotopolimerizare,rigid si usor de prelucrat/slefuit dupa, atat in cabinet cat si in lab. Se mai poate folosi pe scheletele metalice, la proba de metal pentru redeterminarea relatiei intermaxilare.
Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
Varianta de capacel de acrilat pe vf bontului este un pic anevoioasa pt ca trebuie sa fie exact pe fata ocluzala fara sa atinga peretii bontului.
De ce sa nu-i atinga ? Poti face o semicapa de material si apoi slefui din ea tot peretele vestibular si lingual ca sa verifici adaptarea ocluzala pe bont si cu antagonistii.
Citat:
eu amprenta ocluziei o iau cu pacientul la 90 de grade si cred ca ajuta enorm pacientul orientandu-se mai bine
he he, poate in somn. In felul asta poti ajunge sa schimbi chiar clasa de unghiuri. Mai multe despre interferentele dintre pozitia capului si cea a planului de ocluzie gasesti aici :
AReviewOfTheOcclusalPlane.pdf (application/pdf-Objekt)
Aurum - OCCLUSAL PLANE INDEX Ver 2.pdf (application/pdf-Objekt)
Linkurile din subiectul lui Dani Sarbu…
veghesa a multumit.
nickelblack este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-02-13, 19:47   #28
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Tot eu revin cu un raspuns "updatat" : Pi-ku-plast de la Bredent, in cele 3 puncte lateral si frontal
Vechi 18-02-13, 11:30   #29
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

un material foarte rigid cum e pi-ku-plast nu rezolva problema. el reda f fidel toate depresiunile morfologiei si devine f neprietenos cu modelele pe care trebuie sa fie aplicat la montare. de ce? simplu. pentru ce 99 % din amprente nu sunt o reproducere perfecta a morfologiei amprentate, din diverse motive cum ar fi bule de aer, saliva, amprente miscate pe camp etc., fiecare dintre acestea induc modelului plusuri minore in zonele cele mai joase, adanci ale morfologiei (fosete, santuri). cand vom solidariza un model imperfect cu o ocluzie perfecta iese nimic.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1446
procedura e corecta, nu contest, insa in viata reala de cele mai multe ori montarile sunt defectuase din cauza acestor neajunsuri, iar medicii considera tehnicianul incapabil pentru ca , evident ocluzia lui este buna, doar e inregistrata cu un material performant.
veghesa, ncrstus si Dumitru au multumit.
.
Vechi 18-02-13, 15:10   #30
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

E adevarat ca modelul cu imperfectiuni nu poate fi montat in ocluzie cu o cheie rigida. Insa, tot atat de adevarat este ca acest model imperfect, cu orice metoda ar fi montat, tot da probleme de ocluzie. Cu cheia de silicon ne mintim pe noi ca ocluzia e buna. Cheia de acrilat reprezinta momentul adevarului. Solutia este: amprente perfecte, ocluzie rigida, si modele perfecte. Asa obtinem o relatie interarcadica identica cu situatia intraorala.
anduluta81, veghesa si nickelblack au multumit.
Vechi 18-02-13, 15:52   #31
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Exista la momentul actual materiale de amprentare suficient de bune , f scumpe adevarat, care iti redau morfologia dentara in limite corecte. Cu o asisitenta la fel de scumpa si buna iti permiti sa ai un camp de amprentat destul de uscat zic eu. Eu cand zic ca metoda cu pi-ku-plast e buna, o zic tinand cont de niste amprente ale arcadelor corecte. Lucru nu imposibil de realizat. Un camp miscat, bule de aer si alte asemenea, cu muscatura in zeta sau fara ,compromisuri de genul "occlu-bite" dau oricum o ocluzie "la ochi". Eu ma refeream pur si simplu la un material de ocluzie bun pentru un medic care da o amprenta corecta.
Multumesc Dani pentru feedback.
veghesa a multumit.
Vechi 18-02-13, 16:00   #32
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

da si nu.
de ex. o zona de foseta, in care nu este un contact cu un antagonist, deci nu inalta dimensiunea verticala daca modelul era un mic plus pe acea zona, un material mai elastic permite o infundare pe acea zona, lasand modelul sa coboare putin, lucru asta nu se intampla cu un material rigid, care va distanta putin arcadele in acea zona.
sunt situatii si situatii, in unele cazuri ajuta, in altele incurca. da, ideal ar fi modele f fidele cu ocluzii rigide. din pacate se intampla destul de rar....ambele, asa ca incercam sa ajungem la un compromis SI sa ne facem colegii medici sa constientizeze situatiile, altfel noi suntem magareata.

Citat:
Eu ma refeream pur si simplu la un material de ocluzie bun pentru un medic care da o amprenta corecta.
in viata reala sunt asa de putine situatiile incat risti sa ramai la o discutie teoretica.
Dani Sîrbu a multumit.
.
Vechi 18-02-13, 16:11   #33
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+1 (+1/-0)     

Din punctul meu de vedere , treaba cu magareata e relativa.
Exista doua situatii:
1) in care medicul stie bine ce vrea , taxeaza tehnicianul cand lucrarile pe model nu sunt ce trebuie, dar primeste taxari cand ce e pe model nu concorda cu ce e in gura . Si atunci magareata cade pe cine merita sa cada, adica pe cel care a gresit. Se intampla greseli la toate casele , cat de mari sa fie.
2) cand medicul lucreaza la oha si habar nu are ce ar trebui sa ceara tehnicianului, moment in care ori e mirosit de catre tehnician instant si i se da tot la oha si nimeni nu comenteaza, ori tehnicianul face la ochi ce i se da si se roaga sa nu existe comentarii,si daca exista sta sa refaca "dupa doleante' pana behaie fara sa riste sa supere medicul de teama sa nu il piarda.
Situatia in care medicul stie ce vrea si ce ofera si tehnicianul nu ofera se intampla maximum o data, adica prima oara, si dupa aia nu se mai intampla niciodata. Ca nu mai exista o a doua oara. E simplu.
Deci cam asa e cu magareata asta. E discutabila.

PS: din fericire vad in jurul meu cazuri asa zis ideale , deci se poate, incat ma face sa am dubii asupra ideii de cazuri teoretice. Stim cu totii ca unele cazuri nu sunt doar teoretice , ci doar mai rare, adevarat. Si nu imposibil de realizat.

PPS: ah, si inca ceva. Eu ma refer DOAR la cazurile de slefuire cu prag,unde poti sa vorbesti de adaptare, nu la tangentiale unde lucrarea se "infige" si "se apasa sa intre bine sub gingie". Acolo, daca o infigi bine, daca o ciocanesti bine, n-ai tata probleme de ocluzie o impingi pana musca fain. Mai iei si din bont, din metal, pana la urma o potrivesti "sa intre bine".
Vechi 18-02-13, 16:17   #34
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
+1 (+1/-0)     

ce de inginerii genereaza noptile pe net...
de ocluzograma nu pomeneste nimeni nimic?

daca lipsa dintilor in distal face ca ocluiza sa fie instabila, trebuie sablon de ocluzie...

daca numarul dintilor de pe arcada dau ocluzie stabila:
domnul sau doamna doctor ia frumusel o foita de 0,00000... nu stiu cat, verifica delicat fiecare angrenaj in parte, si noteaza pe fisa laboratorului pentru fiecare dinte, daca are contact cu antagonistul sau nu, pe mezial, pe distal...
ca d-aia fisele de laborator au arcade schitate, ca medicul sa indice angrenajele
nu sa se incercuiasca dintii stalpi si sa se taie cu x dintii lipsa... de parca ar face cineva lucrare pe dintii neslefuiti si coroane in edentatii...

dupe aia, robotu de tehnician ia muscatura luata in orice o fi ea, face ochii cat cepele si incepe sa verifice corespondenta dintre contactele de pe muscatura cu alea din ocluzograma, sa se asigure ca n-a primit iar avioane. chestie pe care in mod normal ar putea s-o faca medicul in cabinet si sa nu trimita in laborator orice cu ochii inchisi. da' o mai face si tehnicianul odata ca deh, cine s-a fript cu bors sufla si-n iaurt!

dupe aia, robotu monteaza in articulatorul cel bun, in cel prost, in ocluzor sau in ce mai are si el p-acolo din alea care inca nu i-au fost confiscate de cabinete.

dupe aia, se aseaza impreuna cu agregatu cu modele sub un bec de 200W, lipeste ocluzograma pe perete cu un scoci in dreptu ochilor, ia si el o foita d-aia de care a folosit medicul, d-aia de 0,00000... nu stiu cat, si incepe sa verifice ocluzia, angrenaj cu angrenaj.
ocluzograma zice:
16: contacte pe distal, centru, mezial toate cu 46... este? este.
46: contact distal nimic, contacte pe centru cu 16 si mezial cu 15... este? este.
15: bla-bla-bla

dupe aia. cand a terminat de verificat toate angrenajele:
1: corespund toate ocluzogramei => totul ok, se poate apuca de treaba.
2: unele contacte nu corespund => cautat sursa erorii. daca amprenta nu e stramba din nastere, de obicei sunt plusuri datorate bulelor din amprente sau soclarea incorecta face ca distalul modelelor sa intre in contact inainte ca dintii sa ajunga in ocluzie. oricum, monteaza si remonteaza pana cand situatia din articulator corespunde ocluzogramei.

in plus, se pare ca pica cerul daca medicul mai ajusteaza un contact prematur in ocluzie...
pikuplastu e varza. rajketeaza modelu :P

PSSSSS(T)
konkluzia: fara ocluzograma, puteti lua ocluzia in si in chitos de geamuri, ca nu exista nici o informatie care sa permita verificarea montarii in afara muscaturii. da' las' ca merge si fara, ce sa ne mai batem capul!
veghesa a multumit.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-02-13, 16:26   #35
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Chestia cu "ocluzograma" se face de mult. Nu e tocmai SF. Dani Sirbu, care pentru mine a fost un deschizator de drumuri, acum 5 ani (CINCI),cand aveam inca douazeci si ceva si nu peste treizeci ca acum ( , mi-a zis pentru prima oara ca are nevoie de poze cu contactele dentare. Doar ca nu cu pixu' pe schita ci cu "hartii de 0,0000 sau nu stiu cat" si poze . In mod normal , o poza sau mai multe cu contactele dentare ale ambelor arcade este obligatorie , alaturata pozelor de culoare.
PS: poftim, atunci Pattern resin-ul de la GC poate te coafeaza mai bine.
PPS: si da, pica cerul. Pentru ca daca eu stau sa dau buzz-uri pe fata ocluzala, poate nu imi convine sa dau cu guma peste ci vreau glanz . Si iata cum mai pierd eu o sedinta degeaba.
PPPS: si inca ceva, nu zi ca nu se fac punti pe dinti neslefuiti. Nu te grabi. Unii dau modelul cu dintii neslefuiti, vine puntea si slefuiesc dupa aia dupa punte. Nu zi zau.Ca te grabesti.
PPPPS: discutia m-a amarat , pentru ca mi-am amintit ce tanara eram cand incercuiam si eu cu pixul. Acum ,chiar daca iau pixul, tot nu devin mai tanara. Bai, ce nasol. Ne desteptatim si ne uratim. Eeeeeewwww
veghesa a multumit.

Modificat ultima data de anduluta81; 18-02-13 la 23:56.
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-02-13, 18:12   #36
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

[quote=anduluta81;260062 medicul stie bine ce vrea , taxeaza tehnicianul cand lucrarile pe model nu sunt ce trebuie[/QUOTE]

eu nu am intalnit inca medicul care stie bine ce vrea decat pe cei care se supraevalueaza. nu o spun ca un repros, spun doar ca sunt multe aspecte de laborator pe care medicul nu le poate intui sau cunoaste din simplu motiv de lipsa practicii pe acel segment. e ca si cum un tehnician ar pretinde ca stie f bine ce sa-i ceara unui medic la partea clinica.
ca sa le stii pe toate, terbuie sa le patesti pe toate ceea ce e cam greu.

Citat:
Din punctul meu de vedere , treaba cu Se intampla greseli la toate casele , cat de mari sa fie........................................

intampla maximum o data, adica prima oara, si dupa aia nu se mai intampla niciodata. Ca nu mai exista o a doua oara. E simplu.
ori te contrazici, ori doar tu poti beneficia de a doua sansa.
mi s-a intamplat ca prima lucrare sa nu iasa tocmai bine, motive diverse, celelalte sa fie ok

Citat:
PS: din fericire vad in jurul meu cazuri asa zis ideale
te felicit, eu nu vad

Citat:
la tangentiale unde lucrarea se "infige" si "se apasa sa intre bine sub gingie". Acolo, daca o infigi bine, daca o ciocanesti bine, n-ai tata probleme de ocluzie o impingi pana musca fain.
dracia dracu, ce metal elastic ai descoperit?

criti trai-ti-ar, eu cand interb daca ocluzia e invresa sau incrucisata mai aud "nu stiu, nu m-am uitat". dupa proba mai intrebi, corespunde montarea cu ce e in cavitate...." nu stiu, nu m-am uitat". vine lucrarea la glazura "totul ok" pui in cavitate sa vezi si tu ce ai facut si inalta pana la cer sau interfereaza in functionalizare....
v-am spus eu ca o dati in teorie :P
Dani Sîrbu a multumit.
.
Vechi 18-02-13, 19:29   #37
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Citat:
PPS: si da, pica cerul. Pentru ca daca eu stau sa dau buzz-uri pe fata ocluzala, poate nu imi convine sa dau cu guma peste ci vreau glanz . Si iata cum mai pierd eu o sedinta degeaba.
atunci proba la biscuit e degeaba, si uite cum trimitem noi curierii dupa cai verzi pe pereti prin tot orasul sau mergem sa mentolam cabinetele la probe in loc sa ne vedem de treaba in laborator.

Citat:
PPPS: si inca ceva, nu zi ca nu se fac punti pe dinti neslefuiti. Nu te grabi. Unii dau modelul cu dintii neslefuiti, vine puntea si slefuiesc dupa aia dupa punte. Nu zi zau.Ca te grabesti.
ba zic "nu, zau?"
la definitive?? si cu praguri pe deasupra? precizeaza cand e vorba de temporare, altfel unii deja aplauda si se simt bine in pielea lor!

Citat:
Chestia cu "ocluzograma" se face de mult. Nu e tocmai SF.Dani Sirbu, care pentru mine a fost un deschizator de drumuri
nu stiu cine e sfantu indrumator, dar ocluzograma a fost inventata acum vreo 60 de ani.
si probabil ca d-aia cerea poze cu contactele, sa faca economie la tiparnitza, ca degeaba si-o fi facut fise de laborator profesionale ca oricum nu i le completa nimeni.
liviu, da' fisa de laborator pa bilet de tramvai folosit ai primit vreodata? io am primit! o postez, ca sigur le am pe undeva, le pastrez pentru posteritate...

in rest ce sa mai zic... amaraste-te acum cat poti ca dupa ce treci pragul critic devii zen si n-o sa te mai deranjeze molecula... nici in plus, nici in minus! iti zic din experienta proprie

Modificat ultima data de ncrstus; 18-02-13 la 23:20.
.
Vechi 18-02-13, 20:02   #38
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

prietene, de mult trecut-am de importanta biruintei profesionale. sa faci pe cineva bun cu forta e o mare gresala iar arsul pe rugul corectitudinii ma strange putin.
.
Vechi 18-02-13, 21:36   #39
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
-2 (+0/-2)     

@ Cristi:
Nu fac proba la biscuit. Primesc lucrarile la gata. Nu fac nici proba la metal la coroane solo. Fac proba la metal numai la punti. Daca exista probleme la amprentare sau la preparatie tehnicianul ma anunta fara sa se apuce sa lucreze. Si eu repet amprentarea sau preparatia. Primesc coroana la gata,vad daca corespunde pe model, , fac proba adaptarii cu silicon si in ocluzie si o cimentez. F rar modific ceva ocluzal. Cand punctele de contact snt prea stranse le atenuez cu o guma adevarat. Dar in rest...asta e pragul evident amprentat, ia-ti microscopul si da-mi o adaptare f buna. Daca am gresit eu cu ceva nu te apuci de lucrare. E simplu.
Cand m-am referit la medici care fac puntile si apoi slefuiesc dupa ele pana intra, ma refeream la cazuri extrem de reale si nu la temporare din pacate.
De aceea ma si zis ca treaba cu ocluzograma e de mult timp. Am si subliniat ca nu e SF. Reciteste . Pentru mine personal Dani a fost un decshizatori de drumuri, nu al lumii intregi. Si nu am zis ca ar fi inventat el ocluzograma.
In rest nu am ce sa raspund, nu vad ce.
Vechi 18-02-13, 22:17   #40
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Pentru ca daca eu stau sa dau buzz-uri pe fata ocluzala, poate nu imi convine sa dau cu guma peste ci vreau glanz . Si iata cum mai pierd eu o sedinta degeaba.
degeaba.....nici macar eu ca tehnician nu pot spune ca e DEGEABA. e o etapa in lantul de manopere care ne fac sa ne justificam banii
..... degeaba....serios...

Citat:
nu zi ca nu se fac punti pe dinti neslefuiti. Nu te grabi. Unii dau modelul cu dintii neslefuiti, vine puntea si slefuiesc dupa aia dupa punte. Nu zi zau.Ca te grabesti.
jur pe mahomed ca n-am auzit asa ceva. e prima data.

Citat:
acum 5 ani (CINCI),cand aveam inca douazeci si ceva si nu peste treizeci ca acum (
nu ne mai invalui in mister ca e scris la avatar
.
Vechi 18-02-13, 23:07   #41
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
-2 (+0/-2)     

Da, e scris si la avatar..cu atat mai trist. Cica femeile dupa 30 sunt misterioase. Atata placere nu imi lasi si mie, sa zic si eu ca mai invalui cu mister. Eheeee...macar vorba ceea anduluta batrana face preparatia buna. Si mai si trozneste. Ce vrei. Asta e. Oricum partea buna e ca pragul de 30 cere o adaptare ca la carte. Nu? Ce naiba.
BorYs a multumit.
Vechi 18-02-13, 23:30   #42
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

lol deci "SF" nu era sfantu'... oooki, scuze pentru interpretarea eronata!
Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
jur pe mahomed ca n-am auzit asa ceva. e prima data.
eu jur pe laptop ca am vazut! punti pe dinti neatinsi de freza! uite cum se intoarce roata in urma invierii amintirilor si ajungi sa te gandesti ca mare-i gradina lui Dumnezeu dar sunt multi si cei care merita sa intre in ea... cat mai repede!
.
Vechi 28-10-14, 22:17   #43
Ucenic
Tehnician Dentar
VEG INTERDENT

.

Dupa parerea mea unul dintre cele mai bune este PSV Oclusulfat e fantastic dar trebuie sa ai niste modele perfecte.
veghesa este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, amprenta, buna, date, dinti, dori, exista, functie, gust, inchis, inregistrarea, laborator, lingura individuala, materiale, materialul, mere, misca, molarii, ocluzia, ocluzie, ocluziei, pacientul, problema, rau, rezi, rx, seama, sens, zeta

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
arcul facial - inregistrarea cu arc Td. Micky Protetica 27 14-12-08 17:06

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:44) timp.

Alegeti schema de culori preferata: