Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

nu tocmai empiric!

discutie din eugenol.ro : Facem o anestezie! Va prezint 2 posibile interventii care NU sunt invatate in facultate dar sunt "furate" de la ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Metode empirice
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree2Multumiri
  • 2 Scris de radualionte

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 03-05-06, 21:25   #1
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Default nu tocmai empiric!

Facem o anestezie! Va prezint 2 posibile interventii care NU sunt invatate in facultate dar sunt "furate" de la altii.
1. Femeie lauza, in primele 2 luni post partum. Sau femeie (pana la menopauza) care nu a mai avut contact sexual de minimum 2 luni (nu e indicat s-o intrebati de activitatea sexuala inainte de anestezie si nici dupoa; e traba ei!). I se face rau, asemanator cu o stare de lipotimie. Diagnostic diferential cu spasmofilia: nu are contractii tonico-clonice. Respira linistit, superficial, puls bine batut dar rar, TA normala.
Simplu si eficient: masaj in diagonala, adica: masaj pe un san, cu palma, si masaj pe ovarul de partea opusa cu cealalta mana stransa pumn. Este foarte eficient si isi revine imediat. Se pare ca, prin masaj, se declanseaza o secretie hormonala benefica pt. pacienta. Este cunoscut printre stomatologi ca sdr. Hy. Bineinteles, asistenta de cabinet trebuie sa fie prezenta in cabinet pentru a nu fi acuzat, ulterior, de alte intentii (daca sunteti de sex M).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/metode-empirice/136-empiric/
2. Indiferent de pacient, i se face anestezie si, imediat, pacientul acuza o oarecare stare de rau, i se face greata, il ia ameteala dar NU are lipotimie, inca. I se spune pacientului sa desfaca picioarele (el fiind asezat pe fotoliul stomatologic), sa-si puna capul intre picioare si medicul ii tine o mana pe ceafa. Pacientul este rugat sa se ridice impotriva fortei exercitate de medic pe cefa lui. Manevra mobilizeaza foarte rapid sangele stagnat in diafragm si il repune in circulatie. Revenirea pacientului este spectaculoasa!
Metodele nu sunt chiar empirice, au un substrat fiziopatologic, sunt logice dar va pot ajuta in cazuri usoare. Pentru cazuri dificile, o sa mai revin.
Radu
gptr si SELENA au multumit.
Vechi 06-06-06, 09:24   #2
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Default masaj

Nu stiu ce sa zic de masajul de la pct. 1. Mie imi miroase a un mic proces pentru hartuire sexuala. Nu stiu de ce, dar asa imi pare. Si in afara de asta cum aflii ca nu a avut contact sexual cu 2 luni inainte??? O intrebi? Pai nu cred ca o sa inteleaga interesul pur profesional si ne mai trezim si cu o palma in regiunea occipitala.

O zi buna.
sorsirbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-07-06, 06:41   #3
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Default Re: nu tocmai empiric!

Citat:
Publicat initial de radualionte
Simplu si eficient: masaj in diagonala, adica: masaj pe un san, cu palma, si masaj pe ovarul de partea opusa cu cealalta mana stransa pumn. Este foarte eficient si isi revine imediat. Se pare ca, prin masaj, se declanseaza o secretie hormonala benefica pt. pacienta.
Trebuie sa fie interesanta imaginea respectiva

Si in plus se pot detecta anumite formatiuni tumorale la nivelul sanilor :wink:

Eu daca as fi femeie cred ca m-as "scula" de jena mai mult
Vechi 16-10-06, 00:52   #4
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Radu,
la pct. 1 de ce sa te pui intr-o situatie ambigua cand poti sa o eviti, folosind alte metode? In unele situatii sunt sigura ca e eficienta, dar nu as rosca. Pentru barbati ca barbati, dar ca femeie nu m-as pune sa-i masez sanii alteia nici sa ... crap.
la 2. Stiam metoda asta din facultate. Am incercat-o. Nu o recomand la nimeni!
Am fost cu prietenul meu sa i se recolteze pentru analize. In sala de asteptare, pe scaun fiind, il apuca lesinul. Semnele premonitorii se aratau de o vreme asa ca mi-a venit ideea sa-i apas ceafa. In momentul ala a lesinat. Nu vrei sa stii cum m-am simtit!
El ar fi lesinat oricum, dar totusi, l-am ajutat un pic.
dreal este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-10-06, 01:12   #5
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

bine ai venit pe forum dreal.....
prima metoda are unele indicatii extra: se aplica numai de catre barbati, la femei peste 18 ani si de 90-60-90( ceea ce este cam greu la o lauza)
in ce priveste a doua tehnica , cred ca este minunat cand esti cu prietenul tau la analize si te simti pe post de barbat :wink: ......poate daca o sa mergi mai des o sa vrei sa practici si tu prima tehnica a lui Radu

lasand gluma la o parte te asteptam sa partici activ pe forum, bafta multa
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-10-06, 12:35   #6
La primele mesaje
Selectati pregatirea dvs.
Fara status.

.

Referitor la prima metoda a lui Radu...mi se pare firesc s-o scoli pe d-na si din morti cu un astfel de masaj avand in vedere abstinenta de minimum 2 luni...Nu m-as mira sa lesine la fiecare sedinta... Oricum, cu o astfel de tehnica o castigi de pacienta pe viata

P.S. Ca sa scapi de acuzatii (asta in cazul in care doctorul este barbat...desi nici ca femeie nu esti ferita) iti poti pune asistenta sa efectueze masajul...iar tu...doar sa te uiti :wink:

P.S.2 Imi place forumu'...mai vorbim
diadent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-10-06, 12:51   #7
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Bine ai venit diadent!
Imi place cum gandesti...
Vechi 20-10-06, 21:15   #8
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Default Re: nu tocmai empiric!

Trebuie sa fie interesanta imaginea respectiva

Si in plus se pot detecta anumite formatiuni tumorale la nivelul sanilor :wink:

Eu daca as fi femeie cred ca m-as "scula" de jena mai mult
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-02-07, 23:18   #9
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

intr-adevar, interesanta prima idee.. momentan nu am asistenta, inca ma descurc singur.. asa ca nu o sa o pun in aplicare.
cea de-a doua metoda am incercat-o o singura data.. O pacienta tanara, cu usoare semne de lipotimie. Si-a revenit destul de repede, si curios, nu a mai avut probleme la anesteziile ulterioare.
saankarite este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-05-08, 22:02   #10
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu stiu ca daca unui pacient i se face rau ar trebui intins pe spate , eventual cu picioarele in sus pentru o mai buna oxigenare a creierului, in nici un caz cu capul apasat in jos
pitar diana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-09, 18:01   #11
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Intins pe spate,cu picioarele mai sus decat nivelul capului,respirat adanc si rar sa i se oxigeneze creierul asta recomand pacientilor lesinosi:-)Da rezultate bune!
Jane25 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-09, 20:45   #12
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 22-12-09, 06:48   #13
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de patratica View Post
ok, trendelenburg e varianta ... academica. creste TA prin cresterea intoarcerii venoase (presarcina);
varianta Radu 2 (deloc "pseudo-empirica"!) conduce la cresterea TIC prin valsalva (expiratie cu glota inchisa)
ambele la fel de bune; trendelenburg aduce rezultat putin mai lent, dar e mai eleganta: suntem calmi, doar manevram comenzile scaunului si parem ca avem totul sub control.
Cu Radu No.2 rezultatul e mult mai rapid, dar pacientul trebuie "prins" inaintea instalarii lipotimiei (altminteri se "impatura" pe jos); am si o - come ca veux dire - varianta la varianta: rog pacientul sa-si bage singur capul intre genunchi (in felul asta evit sa ma implic activ (cum a patit dreal), mai ales daca am manusile sterile)

Modificat ultima data de nico; 23-12-09 la 10:35.
tibia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-10, 23:39   #14
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Metoda 2 cunoscuta "din batrani" si folosita cu rezultate ok...
Daca ai manusi sterile le poti schimba dupa ce-si revine clientu...
gamflorin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-10, 12:37   #15
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

...e adevarat ca nici una din metodele astea nu au fost prezentate vreodata in scoala,mai ales prima ...imaginati-va cum ar fi fost sa faceti practica intre colegi .
Eu unul nu m-as risca la prima varianta.Cea de-a esta foarte logica dar parca mai bine merg pe Trendelenburg ,poate cand voi avea mai multa experienta o sa diversific unpicutz tehnicile..
Vechi 11-03-10, 12:44   #16
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

1. Singurul risc este sa primesti o palma de la pacienta sau sa te dea in judecata (conform colegilor din vest, pt. agresare sexuala)...
2. Metoda este mai rapida decat poz.Trandelenburg pentru ca pompeaza rapid sangele de la nivelul plexului solar in toata circulatia...Remarca importanta: medicul se opune miscarii de ridicare a pacientului, deci este necesar un pic de efort din partea lui, de aici si rapiditatea cu care isi revine (fata de Trandelemburg care nu implica nici un efort).
Vechi 11-03-10, 19:11   #17
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

se discuta in ghid si in clinica de chirurgie buc.de pozitii specifie pt.bolnavii cardio-vasculari,pt.bolnavii cu afectiuni respiratorii pt. edemul pulmonar acut...etc majoritatea excluzand pozitia trandelenburg.
de fapt se discuta de pozitii de siguranta pt.grupuri de patologie si afectiuni in conformitate cu recomandarile societatii europene de chirurgie cranio-maxilo-faciale.
va recomand cursul care va avea loc la constanta organizat de societatea romana de chirurgie omf si eacmfs in 16-17 aprilie 2010.
cristina_oltean este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-03-10, 07:29   #18
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Cristina, ai mai multe date despre curs? Ca mi-e dor de mare...scuze de off-topic.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acte, afara, asistenta, buna, cabi, capul, cazuri, diagnostic, dificile, eficient, facultate, fura, interventii, invata, linistit, lipotimie, luni, masaj, pacienta, pacientul, pare, partea, prezenta, primele, rar, stoma, stomatologi

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:21) timp.

Alegeti schema de culori preferata: