Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Hipersalivatia

discutie din eugenol.ro : Am nevoie de cuparea secretiei salivare la o pacienta careia trebuie sa-i cimentez o lucrare mandibulara.In conditii normale salivatia ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Medicatii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree3Multumiri
  • 1 Scris de Adrian Adn
  • 1 Scris de luky22
  • 1 Scris de Moise

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 19-09-10, 19:21   #1
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Hipersalivatia

Am nevoie de cuparea secretiei salivare la o pacienta careia trebuie sa-i cimentez o lucrare mandibulara.In conditii normale salivatia e de nestapanit.
Din informatiile mele , ar fi indicate :
-atropina inj. i.m. 1/2 fl. inainte cu 30 min. de interventie
-atropina tb. 1/2 tb. ,la fel
-scopolamina (Scobutil compus ) fl. inj. i.m. 0,04 mg /kg. corp /tb. a 0,5 mg /plasturi
-glicopirolat (folosit in secretia sudoripara excesiva, cu efect secundar uscaciunea gurii )
-Driptane

Atropina e cea mai indicata. Are contraindicatii, dar nu e cazul aici. Din pacate nu se gaseste in farmacii, ci numai in regim special, in serviciile de urgenta.
Voi ce folositi in cazurile astea ?

De asemeni, am nevoie si de un departator de limba (sunt off topic ), si nu gasesc nicaieri .
Vechi 19-09-10, 19:44   #2
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu m-as incurca cu medicatia asta pentru o fixare.

Noi am vorbit mai demult despre un aspirator chirurgical.Inteleg ca inca nu ti-ai luat?

Cu un departator de obraji (si comprese pe stenon) si un aspirator chirurgical rezolvi orice salivatie.Capul pacientei sa fie usor inclinat spre partea opusa lucrarii, iar aspiratorul apasa limba.

Desigur 4 maini(iar altcineva sa pregateasca cimentul)

Eu, in locul tau, (daca nu ti-ai luat inca aspirator) as ruga un coleg cu care ma inteleg bine si as face fixarea in cabinetul lui/ei.

Daca e vorba de o potcoava(ca nu ne-ai zis cat e de mare) , s-ar putea sa fie nevoie de 6 maini.(plus inca 2 pt ciment).
cristina ghita a multumit.
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-10, 20:20   #3
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

E vorba de o lucrare compozita (fixa +scheletata ), pe care vreau sa o cimentez adeziv.
I-am facut si lucrari maxilare.A fost un chin sa pun firele, etc., datorita salivei, cu toate ca era anesteziata.
Isi misca limba permanent, si arunca afara tot ce inseamna rulou in cateva secunde.Amprenta de asemeni a fost ingrozitor de greu de luat.
Departator de obraji folosesc curent, stiu ca exista si pentru limba, dar nu se gaseste.
Nu, nu mi-am luat aspiratorul ala, dar sunt pe cale ...
Vechi 19-09-10, 20:47   #4
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Uneori ajuta si guma de mestecat, fara sa faca minuni. Daca este folosita vreo ora inainte de programare foarte constiincios (asta depinde de pacient).
Mie imi place mai mult Optragate decat departatorul de obraji din plastic (cand nu e de lucru prea distal).
Mihai Gaureanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-10, 22:29   #5
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pentru asemenea pacienti inca va-shi recomenda , pentru premedicatie pastile Pipalfen sau Dedalon , sau Becarbon - 1 p.inainte cu 30 minute de interventie endodontica sau de extractie .
cristina ghita a multumit.
luky22 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-10, 23:01   #6
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Lucky, tu mi-ai dat aici niste denumiri comerciale care nu se gasesc in nomenclatorul romanesc (pesemne nu profesezi aici ).
Care e substanta activa ? ( poate o sa le gasesc asa )
Vechi 19-09-10, 23:11   #7
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In farmaciile particulare , cred caci le veti gasi macar unile dintre pastilele prescrise mai sus ....
luky22 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-10, 23:20   #8
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sper sa gasesc, merci ! ( si cred ca e Pipolfen , asa am gasit eu in dictionarul medical ).
Vechi 20-09-10, 22:53   #9
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Laura, incearca asta: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Are efect imediat, nici nu trebuie sa te gandesti la pacient inainte sa-l pui in scaun. Are rol de departator, absorbant, stabilizator de parti moi... numai nu-ti amesteca cimentul, in rest stie de toate.
Exista in patru marimi: diferite lungimi si grosimi.
Poti sa le indoi si asimetric in asa fel incat unul dintre capete sa everseze buza superioara sau inferioara, dupa caz.

I-am scris si lui Patra, nu stiu daca se comercializeaza acasa, in caz ca nu... toate au un inceput.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-09-10, 23:48   #10
RAT
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Adrian Adn View Post
Nu m-as incurca cu medicatia asta pentru o fixare.

Noi am vorbit mai demult despre un aspirator chirurgical.Inteleg ca inca nu ti-ai luat?

Cu un departator de obraji (si comprese pe stenon) si un aspirator chirurgical rezolvi orice salivatie.Capul pacientei sa fie usor inclinat spre partea opusa lucrarii, iar aspiratorul apasa limba.

Desigur 4 maini(iar altcineva sa pregateasca cimentul)

Eu, in locul tau, (daca nu ti-ai luat inca aspirator) as ruga un coleg cu care ma inteleg bine si as face fixarea in cabinetul lui/ei.

Daca e vorba de o potcoava(ca nu ne-ai zis cat e de mare) , s-ar putea sa fie nevoie de 6 maini.(plus inca 2 pt ciment).
lasa mai adi ca eu stiu un medic care ,disperat de atata saliva , a strigat la pacient : nu mai salivati domnule atata!!!
si cred ca a functionat
Vechi 20-09-10, 23:50   #11
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am avut o tentativa de a cumpara acum cativa ani rulouri Parotisroll, le-am vazut in catalogul unei firme , dar mi-au zis ca nu se aduc ( de ce le-or fi pus acolo ? ). Multzu ' !

In alta ordine de idei , azi am sunat la cateva farmacii sa caut toate medicamentele de mai sus .Surpriza (sau nu ? ) :nu se gaseste nimic.
Vechi 21-09-10, 00:02   #12
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

O sa imi descos colegele la cabi sa vad ele ce secrete au... daca nu prind nici un fir, poate ma apuc de contrabanda cu parotis via Atlassib. Mai tine-te de capul lor, poate se indura sa aduca si daca incep sa vanda poate prind si curaj. Adevarul e ca sunt scumpe, dar sunt eficiente si nu trebuie sa le folosesti la fiecare pacient. Eu le folosesc cand fac bonding.
.
Vechi 21-09-10, 00:41   #13
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ha, ha ,ha ! Stiu autogara aia de Atlassib din Malmo :la capatul lui Oresund bridge ,nu-i asa ? (daca retin bine numele podului ....). Mi te inchipui ducandu-te la sofer cu pachetul de Parotisroll sub brat.
A propos :stiai ca inca mai exista Dacos ?
Vechi 22-09-10, 22:40   #14
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Am rezolvat problema :
-aspirator chirurgical (dat comanda ieri, sosit azi, felicitari firmei Halmadent Brasov pentru promptitudine ! )
-canule de aspiratie cu departator pentru limba (DVT Sweflex )
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
(foarte utile !!)
-departator obraz
-0,5 ml atropina i.m. (am " facut rost " de la ATI ) ,fara de care as fi lucrat foarte greu
-4 maini
Parotisroll n-am gasit pe stoc.

Aspiratorul e o minune .Merci, Adrian !
Vechi 22-09-10, 23:01   #15
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Incearca la Tehnical Dent
laura tanase a multumit.
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-10-10, 01:17   #16
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Am rezolvat problema :
-aspirator chirurgical (dat comanda ieri, sosit azi, felicitari firmei Halmadent Brasov pentru promptitudine ! )
-canule de aspiratie cu departator pentru limba (DVT Sweflex )
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
(foarte utile !!)
-departator obraz
-0,5 ml atropina i.m. (am " facut rost " de la ATI ) ,fara de care as fi lucrat foarte greu
-4 maini

Aspiratorul e o minune .Merci, Adrian !
Laura, in link-ul de l-ai dat mai este si celalalt tip de aspirator, format dintr-o spira mai subtire. La ala poti sa adaptezi adaptor cu doua iesiri si sa il cuplezi la aspiratorul chirurgical. Partea cool e ca iti tine limba bilateral.

Da adresa cabinetului sa iti trimit niste parotis
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, apa, cazul, cazurile, conditii, contraindicatii, corp, departator, folosi, folosit, folositi, forma, gasesc, gaseste, indicate, limba, lucrare, mandibulara, mele, nevoie, pacienta, regim, salivare, secundar, topic, urgenta

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:53) timp.

Alegeti schema de culori preferata: