Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

punti metal-compozit pro-cons

discutie din eugenol.ro : De la subiectul cu estenia mi-a venit ideea sa propun acest subiect. Nu de alta dar eu cred ca ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Materiale diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree6Multumiri
  • 1 Scris de drdream
  • 2 Scris de vicmac
  • 2 Scris de ncrstus
  • 1 Scris de sico

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 08-07-06, 09:08   #1
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Default punti metal-compozit pro-cons

De la subiectul cu estenia mi-a venit ideea sa propun acest subiect. Nu de alta dar eu cred ca am facut doar 2, silit de pretul mai mic si de pacient. Am vazut in schimb o punte totala mov de la oxizii de sub compozit. Si de atunci m-am lecuit.
A gasit cineva o varianta fezabila de a folosi compozitul intr-o punte?
Vechi 08-07-06, 09:15   #2
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

eu sunt contra metalocompozite:
1. trebuie sa slefuiesc mai mult, ca am 0.5mm capa de metal, 0.mm5 perlutzele de retentie, si minim 1.5 mm stratul de compozit
2. retentia compozitului pe capa metalica se face fizic, spre de osebire de portelan care se face chimic
3. fracturi mult mai usor ca la portzolan, linia de fractura mai mare, se desprind bucati bucati
4. infiltratia opacului de sup compo duce la niste discoloratzii infioratoare(asta "coloreaza" compozitul in mov, albastru si mai stiu eu ce, ca transpare prin compozit)
anduluta81 a multumit.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-07-06, 09:47   #3
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

si retinerea mea in ce priveste metalo-compozitele e legata tot de retentia compozitului pe capa metalica...
Vechi 08-07-06, 10:04   #4
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

subscriu pentru toate cele 4 motive ale lui drdream...dintre toate incercarile cele mai reusite au fost in colaborare cu dr Fischer,facind o analiza in timpdar la dinti cu volum coronar mare,igiena bucala impecabila si masticatie ingrijita(nu la rozatorii de zgarciuri :P )Insa,in general nu-l recomand pacientilor decit poate ca fatete V
michelle este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-07, 00:59   #5
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu intotdeauna am vazut m-c ca o solutie intermediara din punct de vedere financiar. Unii nu vor metalo-acrilic (nici eu nu as vrea), dar li se pare scumpa solutia metalo-ceramica.
saankarite este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-07, 09:08   #6
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Problema este ca pacientii pentru respectiva suma de bani solicita o lucrare integral fizionomica, caz in care duritatea mai redusa a compozitelor duce la pierderea stopurilor ocluzale in timp, cu aparitia insulelor metalice, mai ales la persoanele cu un tonus muscular crescut.
Retentia redusa poate fi legata si de slefuirea insuficienta, care nu ii permite tehnicianului realizarea de retentii corespunzatoare, iar o slefuire accentuata duce la pierderi mari de tesut, cu eventuale depulpari sau complicatii pulpare ulterioare.
Oricum, eu am renuntat la ele de vreo 3 ani, dupa niste probleme legate de exfolierea unor fasii din compozit si fracturi ale acestuia, fara desprinderea de pe capa metalica.
ovidiufodor este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-07, 13:03   #7
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Fac deja de 3 ani met-comp , numai semifizionomice, si probleme nu am avut. Tehnicianul foloseste compozit de la Shofu.
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-07, 18:09   #8
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Compozitu se toceste si se impregneaza. Nasol. In state aia nu au auzit de asa ceva. Numai metcer.Or sti ei ceva
Vechi 28-02-07, 12:41   #9
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am renuntat la inventiile astea cu compozit ...se pot face doar pe frontali , in zona lateral nu rezista la fortele ocluzale si mai au o mare problema - desi producatorii de compozit si tehnicienii sugereaza ca se pot repara intraoral eu unul n-am reusit in nici un fel .... concluzie : nu merita .
k-nin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-06-07, 16:37   #10
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Colegul meu foloseste MAI ALES metalo-compozit, isi da si aere de superioritate - el crede ca e mult mai bun ca ceramica. Si tatal lui a beneficiat de tratament.
Desigur ca ma contrazis (e ceva normal la el) - zice ca nu se sparge ca ceramica - si sa stiti ca ii merge bine - are mai multi pacienti care prefera aceste lucrari.
Eu astept si rezultatele negative. ( NU i le doresc ca asa e baiat bun dar NU prea citit)
Cam cat dureaza pana apar rezultatele negative?
.
Vechi 08-06-07, 18:51   #11
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Cam cat dureaza pana apar rezultatele negative?
Bine ai venit , Mircea!
Asta-i din categoria " capra vecinului" ?!!??
Sau te bate gindul sa treci si tu la compozite total fizionomice ?
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-06-07, 19:27   #12
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu acum am pus de prima data pe lista de preturi metalo-compozitul, ce ziceti sa-l si scot?
ppeter_ms este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-06-07, 19:49   #13
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ppeter_ms
eu acum am pus de prima data pe lista de preturi metalo-compozitul, ce ziceti sa-l si scot?
te apuci si il faci gratuit????
Vechi 09-06-07, 02:52   #14
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pentru lucrari definitive nu folosesc decat metalo-ceramica integral fizionomice sau fatzete de ceramica
restul ... nu exista la mine
alin dinca este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-06-07, 13:23   #15
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Numai pareri bune despre compozit pana acum .
Eu folosesc estenia de vreo 3 ani si nu au aparut probleme. Mai nou am un tehnician care lucreaza si Adoro.

Probabil multi cei care au avut probleme au folosit compozite mai slabe/tehnica incorecta. Solidexul de la shofu e dezastru, se abrazeaza la grele, desi de sarit nu prea sare. M-am pacalit si eu cu o lucrare din el.

Mie nu mi s-a colorat nici o lucrare, iar de fracturat doar la un pacient cu bruxism: cand a venit la trat avea edentatie extinsa si nu am putut diagnostica bruxismul. S-a putut repara intraoral si a tinut vreo 2 ani, dar din cauza bruxismului a recidivat.
Am mai reparat o lucrare compozit facuta de altcineva, nu cunosc materialul. A tinut 1,5 ani, acum am refacut-o din nou si vad ca inca tine ca nu s-a intors pacienta. Eu sper ca strange bani de portelan

Sincer, eu nu mi-as face. Dar daca e sa optezi intre acrilat si compozit, e o diferenta mare spre bine. De slefuit nu slefuiesc diferit fata de ceramica.
stef_ank este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-08-10, 22:42   #16
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Legatura intre metal si compozit este si chimica , dar ea nu poate sari cu mult de 20 MPa. Reparatie intraorala poti face doar cu izolare corspunzatoare si un sistem bonding adecvat (de exemplu All Bond 3) sau orice bonding cu valoare mare a adeziunii precedat de primer de metal. Evident trebuie si un opac (exista de la Amelogen sau in diverse kituri de reparatii intraorale, pe langa deja celebrul -nu stiu de ce- Solidex).
La portelan se schimba treaba, nu degeaba ii zice englezu porcelain FUZED to metal: valoarea adeziunii e cu 1-2 ordine de marime mai mare decat la metalo-compozit (asta daca nu cumva ceramica e slefuita intempestiv dupa coacere).
Concluzie: la mine pe lista de preturi scrie negru pe alb: in acest cabinet nu se efectueaza lucrari metalo-acrilice sau metalo-compozite. Acestea sunt considerate solutii tehnice depasite, disponibile in prezent la un cost nejustificat de mare versus calitate.
Nu neg ca se pot executa si lucrari metalo-compozit de buna calitate si daca sunt respectate cateva conditii, pot avea succes pe termen lung. Consider insa ca ''nu se merita''.
shooter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-08-10, 17:15   #17
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Nu prea inteleg cum ar putea sa existe o legatura chimica intre compozit si metal.
La ceramica legatura chimica este clara, prin stratul de oxizi, dar la compozit cum sa se realizeze?
La compozit, pe langa clasica legatura mecanica formata prin retentionare, ar mai exista si o oarecare legatura fizica. Mai exact in timpul sablarii, scheletul metalic se incarca electrostatic si in felul acesta opacul se aplica mai usor plus e mai durabil (cica)
Opacul se aplica imediat dupa sablare, fara a mai atinge scheletul metalic cu nicio sursa de apa. Se poate curata doar cu jetul de aer comprimat.
Ps- chestia cu incarcarea electrostatica nu e `inventia` mea. Mi-a `vandut` pontul un demonstrator de la VITA, insa parerea mea este sa nu te bazezi decat pe legatura mecanica. (asta in cazul ca ai sa mai faci vreodata, desi eu nu-ti doresc asta)
palicari si ncrstus au multumit.
Vechi 18-08-10, 17:25   #18
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

o mica precizare:
Nu pui direct opac, e un foto-primer inainte, care are legatura cu incarcarea electrostatica si mareste aderenta pe microretentiile facute la sablare. Unii producatori sustin ca reactioneaza chimic cu suprafata metalului (???). Chiar si la ceramica legatura chimica (oxizi) e pe la 4%, cea fizica 5-6%, restul e legatura mecanica. Sper sa reusesc sa gasesc studiul. La compozit se lucreaza pe otel-inox sau alte aliaje cu rezistenta chimica mare - nu prea vad cum se impaca asta cu legatura chimica. Ar trebui sa existe elemente corozive in compozit care sa genereze o reactie... Slabe sanse...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/materiale-diverse/254-punti-metalcompozit-procons/
--------------------------
--------------------------
@Stef_Ank
folosirea in exces a lichidelor de modelaj scad mult calitatile materialului - rezistenta la abraziune, imbatranire (tot de prin instructiunile producatorilor). E frustrant, fiindca e mult mai usor de lucrat cu el si tentatia sa-l inmoi cat iti convine e mare. Depinde de cine si cum utilizeaza materialul. Oricum, liantul intre particule fiind o masa plastica, tot imbatraneste si tot se abrazeaza. Numai sa nu faca asta prea repede
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-08-10, 17:55   #19
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cristi_N View Post
o mica precizare:
Nu pui direct opac, e un foto-primer inainte, care are legatura cu incarcarea electrostatica si mareste aderenta pe microretentiile facute la sablare. Unii producatori sustin ca reactioneaza chimic cu suprafata metalului (???). Chiar si la ceramica legatura chimica (oxizi) e pe la 4%, cea fizica 5-6%, restul e legatura mecanica. Sper sa reusesc sa gasesc studiul. La compozit se lucreaza pe otel-inox sau alte aliaje cu rezistenta chimica mare - nu prea vad cum se impaca asta cu legatura chimica. Ar trebui sa existe elemente corozive in compozit care sa genereze o reactie... Slabe sanse...
Producatorii care vand acel foto-primer spun ca reactioneaza chimic. Cei care vand materialul compozit,nu. Sau poate or fi unii mai entuziasti de materialul lor.
Chiar daca ar exista elemente corozive in compozit, tot nu vad unde e legatura chimica. O eventuala corodare ajuta tot la o retentie mecanica mai buna. De aici si pana la legatura chimica e cale lunga.
Vechi 18-08-10, 18:03   #20
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

si un secret profesional:
Se poate pregati metalul ca la ceramica, neted si curat. Neavand retentii turnate, se poate prelucra la minim in zonele sensibile (avantaj clar). Ceramicile Ivoclar, Ceramco si Carmen (probabil si altele, dar pe astea le stiu) au un opac granulat: se da un strat de opac subtire - ca la wash-opac - peste care se preasara granulele si se arde in cuptor. Genereaza o suprafata neregulata care foloseste ca retentie mecanica pentru compozit si legatura cu metalul este ca la ceramica.
vicmac si palicari au multumit.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-08-10, 00:14   #21
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

pai, daca i-ai dat opac si ardere in cuptor, arunca si o ceramica pe el, ca scapi mai repede de lucrarea de "compozit". Nu cumva si mai ieftin?

Si poti sa zici ca e compozit, ca nu se supara nimeni.
Vechi 22-08-10, 02:56   #22
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Ba da. E si mai ieftin si mai comod. Si se practica.
Problema apare atunci cand devine obisnuinta si primesti o comanda: fa-mi si mie un `compozit` d`ala de care mi-ai mai facut.
Daca medicul spune sau nu pacientului ce material s-a folosit, nu pot sa comentez, dar nu mi se pare normal ca tehnicianul sa nu-i spuna medicului din ce material a fost facuta lucrarea, chiar daca a folosit un material mai scump decat cel pentru care plateste.
Si de aici pana la obisnuinta e doar un pas.
Vechi 22-08-10, 11:51   #23
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca e mai ieftina ceramica atunci de ce o vindeti mai scump? eu aia nu inteleg.
augustin a multumit.
Vechi 26-10-10, 11:19   #24
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Daca legatura e chimica sau fizica sau fizico-chimica mie mi se pare mai putin important, desi primerul ala nu il vad cum poate actiona fizic, ma rog... nu conteaza. Importanta mi se pare valoarea neta a adeziuni, adica ce forta trebuie sa o exerciti pe unitatea de suprafata sa disloci respectiva ''lipitura'' si in ce mod (flexural, compressive, etc). Eu am gasit in literatura valori pentru PFM de ordinul sutelor de MPa. Pe de alta parte sistemele bonding ce merg si pe metal ajung maxim pe la 20-30 MPa - asta fara mijloace ajutatoare gen sablari etc care nu stiu cat pot ajuta. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.
.
Vechi 29-10-10, 11:24   #25
Ucenic
Tehnician Dentar
ajutor de incepator

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
daca e mai ieftina ceramica atunci de ce o vindeti mai scump? eu aia nu inteleg.
Se poate spune si asa:

Daca compozitul e mai scump decat ceramica de ce il vindeti mai ieftin?eu aia nu inteleg.

Probabil vicmac se referea doar ca scapi mai ieftin(adica mai repede) nu ca si costa mai ieftin, era 3 noaptea cand a scris.Mai jos in mesajul lui iti da si explicatia cum ca foloseste material mai scump:

@vicmacaca medicul spune sau nu pacientului ce material s-a folosit, nu pot sa comentez, dar nu mi se pare normal ca tehnicianul sa nu-i spuna medicului din ce material a fost facuta lucrarea, chiar daca a folosit un material mai scump decat cel pentru care plateste.
Si de aici pana la obisnuinta e doar un pas.

Modificat ultima data de palicari; 29-10-10 la 11:28. Motivul: precizare
palicari este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-10, 15:48   #26
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

Eu una nici macar provizoriile la laborator nu le fac din compozit,ci tot met-cer..tehnicianul mi-a zis ca daca vreau provizorii le face din ceramica ca iese mai ieftin si ca el nu mai cumpara compozit..deci clar e mai ieftin cred cu ceramica.
uite am acum un caz in care este nevoie de orto...si fac toate coroanele provizorii met compozit pe laterali si total compozit pe frontali,le cimentez definitiv pt ca bracketii sa se lipeasca mai bine..apoi peste 2 ani cand se termina tratam orto le tai si pun coroanele de zirocniu ,resp met -cer.Dar numai in cazuri de genul asta.
Vechi 29-10-10, 17:29   #27
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

in unele cazuri cu probleme de ocluzie, parafunctii, pacientii cu lucrari metalo-ceramice isi abrazeaza dintii antagonisti (naturali) intr-un mod atat de brutal incat raman cam 4-5 mm din coroane. daca se foloseste compozit in astfel de cazuri se abrazeaza lucrarea dar omul ramane cu dintii lui intacti. mi se pare un compromis acceptabil.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=254
nici o lucrare nu are voie sa "sara" daca ocluzia e echilibrata iar pacientul nu sbarge nuci sau nu deschide sticle de bere cu dintii.
am avut un caz de lucrare "albastrita"...de la albastru de metil.
categoric sunt lucrari inferioare celor m-cer. dar nu toti pacientii isi permit m-cer.
nici eu nu am cumpara vreo data dacia sau jelly, dar unii doar de atat au bani. ce sa facem, sa oprim productia autoturismelor de clasa inferioara calitativ pt ca nu se ridica la nivelul audi?
clasele de materiale sunt pentru diefrite buzunare si diferite cazuri. ele coexista din motivele enumerate mai sus.
.
Vechi 30-10-10, 21:31   #28
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
in unele cazuri cu probleme de ocluzie, parafunctii, pacientii cu lucrari metalo-ceramice isi abrazeaza dintii antagonisti (naturali) intr-un mod atat de brutal incat raman cam 4-5 mm din coroane. daca se foloseste compozit in astfel de cazuri se abrazeaza lucrarea dar omul ramane cu dintii lui intacti. mi se pare un compromis acceptabil.
In cazurile astea eu as prefera un compozit armat cu fibre sticla fara suport metalic - dar inca nu am tehnician sa faca bine asa ceva si la un pret care sa merite. Avantajul: e gata mai repede, dezavantajul: rezistenta flexurala slaba - poate crapa usor la proba si adaptare.
Alta varianta ar fi metalo-ceramica cu insule metalice in punctele de contact, eventual si pe pantele de ghidaj in functie de specificul parafunctiei ... dar deja am impresia ca vorbesc de SF-uri ...

Modificat ultima data de shooter; 30-10-10 la 22:06.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., buna, capa, compozit, compozitele, compozitul, compozitului, con, estenia, folosi, frontali, gasi, gasit, ideea, lateral, metal, metalica, mm, mov, ocluzale, pacient, pro, pun, punte, punti, repara, tehnicienii, totala, vand

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Punti colate drdream Protetica 60 20-06-12 00:21
proba la metal nico Protetica 124 08-10-10 18:25
curs de perfectionare -parte de metal? antoni melinda Tehnici 0 03-12-08 16:16
punti ancorate pe incrustatii cristina ghita Protetica 9 20-04-08 17:01
metal versus plastic nico Materiale diverse 5 26-10-07 13:35

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:35) timp.

Alegeti schema de culori preferata: