Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

vreau sa schimb bond-ul ce parere aveti?

discutie din eugenol.ro : helo, vreau sa schimb bondingul sa trec de la Optibond solo plus la Bond 1 de la pentron(si pt ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Materiale diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree26Multumiri
  • 2 Scris de eugenol man
  • 1 Scris de BorYs
  • 1 Scris de Radu Tepordei
  • 1 Scris de amarij
  • 1 Scris de balica andrei
  • 1 Scris de aurelian
  • 1 Scris de eugenol man
  • 1 Scris de Dr.dre
  • 1 Scris de uscat stefan
  • 3 Scris de Muller A. Norbert
  • 3 Scris de gamflorin
  • 1 Scris de mcwin2020
  • 2 Scris de gamflorin

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 04-06-13, 18:43   #1
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default vreau sa schimb bond-ul ce parere aveti?

helo,

vreau sa schimb bondingul sa trec de la Optibond solo plus la Bond 1 de la pentron(si pt ca are varianta de dual cure cu activator si mi-ar fi util la pivoti) si mi se pare mai economic la pret pt ca Optibondul s-a tot scumpit in ultima vreme si pierd mult pe la capac(cei ce-l folosesc inteleg ideea).

voi ce parere aveti , din experienta voastra legat de acest Bond 1? ati avut obturatii pierdute cu el sau pivoti decimentati

repet mie mi-ar fi util si pt ca e dual cure, momentan pun pivoti numai cu optibond si nu stiu daca e intarit bondingul pe canal

many thanks

Modificat ultima data de radualionte; 04-06-13 la 20:16.
mcwin2020 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-06-13, 20:16   #2
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Nu este întărit pe canal.

eman telefonic
Vechi 04-06-13, 21:17   #3
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ok,poate nu stiu zice corect ca nu am terminologia.in engleza stiu cum se zice. if it's cured inside the canal. nu stiu sincer sa zic in romaneste. pe bune ( ma gandesc la polimerizare, da nu stiu daca e ok).

mai simplu, trebuia sa nu postez asa stufos, intreabarea mea e: ma intereseaza daca foloseste cineva Bond1 si ce rezultate are.
.
Vechi 04-06-13, 21:34   #4
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Nu poti polimeriza un light cure in canal.

Pentru polimerizare se folosesc numai adezivi dual cure.

Citeste te rog prospectul la indicatii. Crezi ca un producator nu s-ar bucura sa poata scrie in prospect ca polimerizeaza pana la rotula daca storci lampa de fotoni?
BorYs si amarij au multumit.
Vechi 04-06-13, 22:04   #5
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

acum inteleg ce ziceai pai stiu ca nu poti polimeriza,dar eu am incercat si asa am lucrat nu am bani de 3 sisteme adezive pt ca daca as zice ce putin iau eu pe un post & core s-ar ridica tot forumul in capul meu ( eu nu am pacienti cu bmw etc alta discutie) de aceea vreau sa trec pe dual cure si vreau pareri despre produs( 2 in unu sa am in cabi). sper numai sa fie cineva cine-l foloseste. wish me luck! nu va suparati pe mine pt ca vreau sa lucrez mai bine
.
Vechi 05-06-13, 07:30   #6
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

se poate inchide topicul, o sa mi-l comand nu poate sa fie asa rau
.
Vechi 05-06-13, 08:32   #7
Initiat
Medic Stomatolog
Marius Novac

.
-1 (+0/-1)     

Cumpara-l, pentronul are materiale bune, dar respecta indicatiile pproducatorului ca nu le scrie in lipsa de ocupatie.
mcwin2020 a multumit.
BorYs este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-06-13, 16:09   #8
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de mcwin2020 View Post
pai stiu ca nu poti polimeriza,dar eu am incercat si asa am lucrat nu am bani de 3 sisteme adezive pt ca daca as zice ce putin iau eu pe un post & core s-ar ridica tot forumul in capul meu ( eu nu am pacienti cu bmw etc alta discutie)
Deci tu vrei sa afli daca a ratat careva vreo reconstituire pt. ca a folosit bonding dual, in conditiile in care tu ai folosit bond foto? Adica impartasim din experienta proprie?
Ce alte compromisuri mai faci pt. ca n-ai pacienti cu BMW? Si-apoi, de ce trebuie sa beneficieze toata lumea de ce e mai scump in domeniu? Probabil stii ca daca pacientul nu plateste, tu esti cel care de fapt suporta costurile tratamentului de top.

Daca vrei un sistem rezonabil ca pret, vezi Encore ( rasina duala ) si Connexio ( bond + catalizator ) de la Centrix. Problema e ca, desi n-am avut niciun esec cu ele, nu-s convins de faptul ca adezivul dual face priza ( ca tot intrebai cum se zice ) in canal.
mcwin2020 a multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-06-13, 16:27   #9
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
se poate inchide topicul, o sa mi-l comand nu poate sa fie asa rau
Eu nu te inteleg, de ce trebuie sa iti iei ceva care o fi mai ieftin cu 100 de lei decat ceva foarte bun?

Uite cum gandesc eu...eu am vreo 4 tipuri de adezivi si 2 tipuri de cimenturi pentru fiberpost. E adevarat, am dat cateva milioane bune pe ele dar pun cu ele pivoti de-mi scot banii de 20 de ori mai mult.
Pentru mine pretul nu a fost niciodata un secret si am sa-ti impartasesc informatia asta, eu pun cu 120 pivotii din fibra. Pe cimenturi si pe adezivi am dat hai sa zicem 1500-1800 de lei dar crede-ma ca am pus pivoti de nu le mai stiu numarul si mai imi ajunge de inca pe atat.

Nu te calici la 100 de lei in plus, ca apoi daca pica pivotul vei vei suporta daunele pe banii tai si cand vei calcula pierderile o sa vezi ca depasesc cu mult diferenta de pret.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-06-13, 18:34   #10
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

pai eu gresesc eu platesc . nu stiam ca este ceva mai bun.cu timpul si eu o sa investesc dar deocamdata nu vreau sa va spun ce pacienti imi vin gen urgenta nu e gratis? baiatul meu(care arata de 25 ani) e sub 18 ani ... si ma intreaba cum de nu e gratis in rest nu restaurez des dinti tratati endo. nu-mi plangeti de mila. eu sper vremuri mai bune. si nu sunt singurul coleg care sufera de criza.sunt mai multi ca si mine dar ei nu spun nimic si nu se plang ca si mine.multe scaune stoma stau acum goale cred prin tara. ca-s chiar multe cabiuri
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/materiale-diverse/18013-vreau-schimb-bondul-parere-aveti/

daca ar sponsoriza firmele de distributie aici pe forum produse am fi mai bine informati si s-ar putea posta recenzii etc. da asa nu-mi ramane decat sa-mi iau inima in dinti si sa intreb pe forum.

o sa trec oricum de pe built-it pe encore pt ca se poate aplica direct in canal. asta dupa ce-mi termin build-itul, desi maine de ex il folosesc pt core-buildup fara pivot ca sa pot aplica clema pe molar.

120 lei pt un post& core nu e deloc mult!chiar e ok.insa eu am platit 200 lei la dentista mea.si am mai vazut preturi de 200 lei pe diverse siteuri. nu spun ca 200 e mult, de fapt daca un MOD compozit e 150 cu matrici si tot tacamul ,e normal ca un post&core sa fie si 300.( si nope, nu mi-a facut reducere )

Modificat ultima data de mcwin2020; 05-06-13 la 19:47.
.
Vechi 07-06-13, 13:41   #11
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post

Daca vrei un sistem rezonabil ca pret, vezi Encore ( rasina duala ) si Connexio ( bond + catalizator ) de la Centrix. Problema e ca, desi n-am avut niciun esec cu ele, nu-s convins de faptul ca adezivul dual face priza ( ca tot intrebai cum se zice ) in canal.
Si eu folosesc Encore de la Centrix dar impreuna cu Futurabond DC de la Voco, unidoze. N-am avut nici un esec. Cel putin pana in momentul asta nu s-a decimentat/fracturat niciunul. E ceva mai scump adezivul, dar mi-am scos banii de la pacienti trimisi ulterior de pacientii tratati. Il folosesc si la obutratii.
mcwin2020 a multumit.
amarij este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-06-13, 17:29   #12
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sau, mai ai si varianta de la bisco, cel self etch care cica e compatibil cu compozitele auto si nu are nevoie de activator. All bond ii zice si e 191 ron 6ml. Foarte acceptabil zic.
mcwin2020 a multumit.
Vechi 08-06-13, 11:22   #13
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

All bond e adeziv foto. Deci n-ai ce cauta cu el prin canale, decat daca n-ai, nici tu, pacienti cu bmw .

Si ca veni vorba, il foloseste careva? Ca sa lipeasca rasinile si de alumina, si de zirconiu, si de dentina etc, e atat de universal, incat nu-mi inspira incredere. Iar toate astea doar cu 191 roni?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-06-13, 13:49   #14
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
+1 (+1/-0)     

Intervin si eu are dreptate Radu Tepordei despre ce vb? adezivitate in canal?unde avem dentina? sau in general de suprafata? (smalt dentina).Daca vb de canal pentru cimentare fiber post un sistem ieftin si destul de bun (pina la proba contrarie) ar fi kitul de la Angelus, gen 4-a doar ca in canal se pune doar primer si catalizator care polimerizeaza fara cure light (am citat din prospect).Costa 170 ron se pot lua si separat daca vrei numai pentru canal.Obigatoriu insa ca si cimentul sa fie DC,au tot de la Angelus "cement post" dar merg si altele.Daca ai de creat adeziune numai pe smalt (obturatii) folosesti numai adezivul,daca ai si dentina si smalt tot tacimul ca la sistemele de gen 4.Sper ca am fost de ajutor.Oricum trebuie sa fie dual cure sistemul pentru fixare pivoti

spor
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-06-13, 14:38   #15
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Tot Angelus am si eu de 2 ani, iar ciment Encore DC Minimix de la Centrix. N-am avut belele niciodata.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-06-13, 20:15   #16
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu prea inteleg care ar fi diferenta sub o coroană metalica sau in canal. Ori polimerizeaza in ambele situatii ori nu. Stiu ca mai era ceva asemanator de la kerr de care la fel ziceau ca nu e nevoie de activator si polimerizeaza doar cu cimentul lor nexus. Acum daca astia mint n-am de unde sa stiu.
Vechi 10-06-13, 19:53   #17
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Va salut. Fiindca e vorba de experienta cu adezivii ma bag si eu in vorba. All Bond 2 si All Bond 3 de la bisco sunt dual cured, primul e cotat pe locul 2 de Reality Esthetics, sub Optibond FL, iar al doilea pe locul 4, peste toate numele pe care le-ati pomenit. De multi ani nu am avut nici o problema cu nici unul din ele
delia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-06-13, 23:28   #18
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Daca nu sunt bani de adezivi dual si rasina de ce nu mai bine un ciment rasinic autogravant/adeziv. Ok nu e aceasi adeziune ca la dual, dar suficient de buna....
mcwin2020 a multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-06-13, 13:03   #19
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.

Citat:
Publicat initial de delia View Post
All Bond 2 si All Bond 3 de la bisco sunt dual cured, primul e cotat pe locul 2 de Reality Esthetics, sub Optibond FL, iar al doilea pe locul 4, peste toate numele pe care le-ati pomenit. De multi ani nu am avut nici o problema cu nici unul din ele
Eu unul nu le-am folosit niciodata. La prima vedere am observat ca sunt oarecum diferite. In acelasi clasament sunt 2 si 4? Adica pe locul 2 e cel vechi de generatia a 4-a iar pe locul 4 e cel mai nou imbunatatit?
amarij este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-06-13, 19:54   #20
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ce bine ar fi sa primim niste mostre

gen : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

uite ce foloseste cu succes un coleg din state. cica nu a avut nici o problema. cu acid sau fara

ALL-BOND UNIVERSAL
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

mai zicea cineva de Surpass(l-am avut si eu dat nu mi-l mai permit) si altcineva zicea de futurabond , la doza si zicea de el ca e intotdeauna proaspat in acest fel
.
Vechi 12-06-13, 01:31   #21
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Evaluarea 'cică nu a avut probleme cu el' nu cred că se încadrează la argumente științifice pentru alegerea adezivului.
Nici sample-uri nu sunt utile. La compozit este altă poveste.

eman telefonic
mcwin2020 a multumit.
Vechi 12-06-13, 08:59   #22
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

sugerez un research pe pubmed
mcwin2020 a multumit.
Dr.dre este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-07-13, 20:08   #23
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ati auzit cumva ca pentron s-ar retrage de pe piata la noi in tara?
.
Vechi 26-07-13, 14:19   #24
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
ati auzit cumva ca pentron s-ar retrage de pe piata la noi in tara?
Nu se retrage, a fost cumparat de Spofa si toate produsele Pentron vor fi rebranduite Spofa.
Cel putin eu asa am auzit.
mcwin2020 a multumit.
uscat stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-07-13, 00:14   #25
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de uscat stefan View Post
Nu se retrage, a fost cumparat de Spofa si toate produsele Pentron vor fi rebranduite Spofa.
asta ar fi bine, adica sa nu dispara produsele
.
Vechi 27-07-13, 01:02   #26
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Amu nici chiar Spofa...care-i vândut de mult.
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Viitorul distributiei in Ro nu e chiar foarte clar.
Citat:
Publicat initial de uscat stefan View Post
uscat stefan, BorYs si mcwin2020 au multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-13, 17:26   #27
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pentru cimentarea pivotilor avem neaparata nevoie de adezivi cu priza duala (dual cure ) atat foto cat si auto, atat datorita faptului ca nici o lampa oricat de puternica ar fi nu reuseste sa trimita fotonii pana in strafundurile canalului preparat cat si datorita faptului ca nu toti adezivii sunt compatibili cu cimenturile cu priza duala care se folosesc la cimentarea pivotilor.
Daca se pune problema costului exista monodoze de astfel de adezivi care pot fi achizitionate in cantitati foarte mici si numai la nevoie.
De altfel sistemul de monodoza ne ofera, pe langa un control eficient al costurilor, si ceea ce americanii numesc "fresh chemistry", practic avem garantia unui produs "proaspat" si corect dozat la fiecare folosire pentru ca eu personal nu cred ca, din punct de vedere calitativ, adezivul din flacon este acelasi in ziua in care am deschis flaconul cu cel de peste doua luni dupa ce am deschis flaconul de cateva zeci sau sute de ori.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=18013
Acestea ar fi pe scurt motivele pentru care eu prefer monodozele in special in cazul adezivilor.
gamflorin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-13, 08:29   #28
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am trecut si eu pe monodoze.acum folosesc de la voco futurabond U monodoza. e compatibil cu metacrilati ,cu bisgma adica, si deci cu build-it pentron si altii pe baza de metacrilati

voi ce folositi?
KLMircea a multumit.
.
Vechi 05-10-13, 17:28   #29
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Si e bun si pentru cimentari?
Ca si eu vreau fix din motivele prezentate de Florin si pentru ca acum am deja compozite in compule si la fel ionomer de sticla in capsule pentru amalgamator.
.
Vechi 05-10-13, 21:10   #30
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
ma gandesc ca intrebi de futurabond U. a, e foarte ok pt ca e dual(cred ca asta intrebai). cel putin nu am followupuri ca de o saptamana il folosesc mi s-a terminat bond 1 de la pentron, si mi-am facut calculele si ies foarte bine cu futurabond U , acum e la promotie, pacat ca nu pot sa-ti spun firma, eventual la privat. la pret de 1 primesti 2.
.
Vechi 08-10-13, 15:02   #31
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Ca si eu vreau fix din motivele prezentate de Florin si pentru ca acum am deja compozite in compule si la fel ionomer de sticla in capsule pentru amalgamator.
Futurabond U este cel mai nou adeziv de la Voco si , dupa spusele lor, este cel mai cel...
Acum, lasand marketingul la o parte, daca se inscrie in linia produselor de la Voco si mai ales daca este cel putin la fel ca si Futurabond DC pe care eu il folosesc pentru cimentat pivoti de fibra de aproape 3 ani, lucrurile nu pot fi decat foarte bune.
Si, ca sa raspund si la intrebare, da este bun pentru pivoti fiind un adeziv cu priza duala, de asemenea este si autogravant ceea ce iar ne ajuta foarte mult in canale pentru ca, daca gravam acid separat, nu vom fi aproape niciodata siguri ca am indepartat in totalitae acidul din canale.
De asemenea in ceea ce priveste gravarea acida , Futurabond U este unul din putinii adezivi de pe piata care pot fi folositi atat ca si autogravanti cat si cu gravare acida selectiva sau totala fara a exista riscul supragravarii.
Ufff...gata...
gamflorin este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ajutor, ati, legat, obtura, pivoti, pun

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (16:45) timp.

Alegeti schema de culori preferata: