Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

fatete lumineers

discutie din eugenol.ro : ce stiti despre fatetele lumineers?...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Materiale diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree2Multumiri
  • 1 Scris de camellleom
  • 1 Scris de Victor Turbina

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 21-01-07, 18:24   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default fatete lumineers

ce stiti despre fatetele lumineers?
rania este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-01-07, 21:15   #2
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nimic pina acum 10 minute , dar am gasit asta:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

sau

si mai sunt ....
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-01-07, 21:07   #3
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default multumesc pentru raspuns, Radu

am gasit si eu pagina respectiva...si inca o gramada pe google.

Dar ma intrebam daca stie cineva mai multe despre fatetele acestea. Stiu ca exista in USA, dar lucreaza cineva la noi cu asa ceva?!

:wink:
rania este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-01-07, 22:44   #4
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Re: multumesc pentru raspuns, Radu

Citat:
Publicat initial de rania
am gasit si eu pagina respectiva...si inca o gramada pe google.

Dar ma intrebam daca stie cineva mai multe despre fatetele acestea. Stiu ca exista in USA, dar lucreaza cineva la noi cu asa ceva?!

:wink:
nu cred.
Vechi 22-01-07, 23:06   #5
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ieri , tot cautind am gasit ca se fac in Ungaria si aveau si estimari de pret -800-1300 $! Dezarmant ...
.
Vechi 23-01-07, 08:14   #6
Ucenic Sef
Fara status.

.

Lumineers - nu sunt decat batranul portelan feldspatic, promovate de un lab din Santa Maria, California. Alte laboratoare au venit cu numele lor proprii (vezi/google "Vivaneers"). Sunt cele mai vechi tipuri de veneers care au un come-back puternic pe piata deoarece sunt promovate ca "no-prep" veneers. Succesul lor se bazeaza pe faptul ca bonding-ul se face exclusiv in smaltz (cel mai puternic/rezistent bond cunoscut. Daca vretzi sa faceti in romanica, nu trebuie decat sa prescrii laboratorului si sa selectezi cazurile potrivite (cazul ideal: incisiv lateral picnotic, Incisivi intrudati, etc, ce se preteaza pentru "no-prep".)
Vechi 23-01-07, 21:57   #7
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Victor Turbina
Lumineers - nu sunt decat batranul portelan feldspatic, promovate de un lab din Santa Maria, California. Alte laboratoare au venit cu numele lor proprii (vezi/google "Vivaneers"). Sunt cele mai vechi tipuri de veneers care au un come-back puternic pe piata deoarece sunt promovate ca "no-prep" veneers. Succesul lor se bazeaza pe faptul ca bonding-ul se face exclusiv in smaltz (cel mai puternic/rezistent bond cunoscut. Daca vretzi sa faceti in romanica, nu trebuie decat sa prescrii laboratorului si sa selectezi cazurile potrivite (cazul ideal: incisiv lateral picnotic, Incisivi intrudati, etc, ce se preteaza pentru "no-prep".)
Multumim ptr. aceste precizari si am aprecia daca ar mai veni si altele..
De exemplu ce fel de bondig se foloseste ?
Culoarea o da acest bondig sau nuantele alese de laborator. Am vazut ca sunt f. f. subtiri si am senzatia ca sunt parca ...transparente!
.
Vechi 24-01-07, 00:25   #8
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De exemplu eu folosesc Variolink la cimentarea fatetelor. Ai o gramada de "alifii" cu care dai pe dinte si pe fateta dar rezultatele sant ok, cel putin pana acum nu a cazut nici o fateta. Nu ca ar fi foarte multe insa... Culoarea de obicei o da laboraorul dar cu ajutorul bondigului-aici ma refer exclusiv la Variolink- poti sa inchizi sau sa deschizi nuanta ! Adica poti sa alegi cu ce sa cimentezi- fie cu ceva clear daca vrei sa pastrezi culoarea fatetei asa cum a venit din laborator fie un A3 sau A2 daca vrei sa inchizi un pic sau chiar un White daca vrei sa deschizi. Proba eu o fac cu putina apa pe fateta si hop pe dinte cu ea- daca preparatia e ok ea sta si iti dai seama daca mai e nevoie fie sa inchizi,deschizi sau sa ramana asa.
Sper ca am fost de ajutor.
bogdan.
camellleom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-01-07, 00:29   #9
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu m-am referit la fatetele clasice. Adica preparatia pe cat se poate in smalt dar daca intri in dentina un pic nu e capatul lumii. Oricum cred ca bondigul la lumineers e la fel.
.
Vechi 24-01-07, 00:37   #10
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Problema este ca am senzatia ca sunt mult mai subtiri si transparente ..
deci trebuie o sincronizare f. buna a culorii la bonding ... ciment!
Dintele nu se prepara deloc cu freze ci..doar se aplica fateta!
Unii posesori (pacienti) se pling de culori prea inchise si... de fracturi.
Altii spun ca pot avea viata lunga ...10 ani!

Cu ce laborator faci fatete clasice, camellleon?
.
Vechi 24-01-07, 05:27   #11
Ucenic Sef
Fara status.

.

Culoarea se imprumuta de la smatz. Trebuie sa albesti inainte. Folosesc RelyX translucent shade. Este totusi nevoie de un alb opac in armamentarium pentru cazurile cand vrei sa modifici culoarea existenta a smaltului
Vechi 24-01-07, 05:30   #12
Ucenic Sef
Fara status.

.

Da. Nu veneers-urile dau culoarea ci dintele de dedesubt.
Vechi 24-01-07, 05:38   #13
Ucenic Sef
Fara status.

.

Radu, dupa cunostintele mele, cel mai puternic agent de bonding in smaltz este PhotoBond (cred ca de Kuraray sau J. Morita). Este un agent cu priza duala (dual cure) si se aplica dupa total etch pe smaltz. Este o generatie veche de bonding; toate generatiile mai noi urmaresc sa imbunatateasca bondingul cu dentina, de cele mai multe ori in detrimentul bondingului in smaltz. Asa ca raspunsul variaza in functie de substructura dentara pe care vrei sa obtii adeziunea.
Vechi 24-01-07, 22:46   #14
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Radu

Cu ce laborator faci fatete clasice, camellleon?
Home made in laboratorul propriu. Oricum caut si eu un laborator pt fatete si/sau total ceramic frontali pt ca personal nu sant multumit chiar daca pacientii au fost. Care stie pe cineva sa numeasca, care se simte sa se autodenunte!
Bogdan.
Piulitzul a multumit.
.
Vechi 01-02-07, 00:54   #15
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

stiu eu un lab ,dar e in brasov,asa ca s-ar putea sa fie probleme legate de culoare; in rest, forma,adaptarea impecabile
trident este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-07, 21:53   #16
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@mtrifu
Citat:
un lab ,dar e in brasov
Ar fi util daca l-ai spune aici ...sau sa-mi trimiti un e-mail!
Laboratorul din Brasov executa fatete clasice sau si lumineers?
Multumiri !
.
Vechi 04-02-07, 06:04   #17
Ucenic Sef
Fara status.

.

Fatetele Lumineers sunt cele mai clasice . Empress sunt mai noi decat Lumineers. Pe vremuri, Lumineers se chemau "Cerinate", dupa numele laboratorului care le fabrica. Saptamana viitoare pun una pe numarul 22, care este picnotic. O sa afisez pozele pana la sfarsitul saptamanii.
cristianen a multumit.
Vechi 09-02-07, 00:05   #18
Ucenic Sef
Fara status.

.

Am postat cazul de Lumineers aici:
Vechi 06-05-13, 12:30   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Victor Turbina View Post
Da. Nu veneers-urile dau culoarea ci dintele de dedesubt.
dar nu inteleg ceva!
ei sustin la fatetele lumineers...ca pot schimba radical culoarea dintilor!
si atunci stau si ma intreb,cum de ajung la culori extrem de deschise...dupa ce pun fatetele....mai ales in cazurile cand anumiti pacienti au avut culoarea initiala c3...samd?!

stie cineva unde se tin cursurile acestea PT LUMINEERS??
am cautat si e totul parca intr un circuit inchis...

am inteles ca,daca nu treci prin filtrul lor...adica nu faci cursurile cu cineva omologat de ei,atunci n ar lucra cu tine...oare chiar asa sa fie?
robylein2002 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-05-13, 12:31   #20
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de robylein2002 View Post
si atunci stau si ma intreb,cum de ajung la culori extrem de deschise...dupa ce pun fatetele....mai ales in cazurile cand anumiti pacienti au avut culoarea initiala c3...samd?!
Fac albirea dintilor in prealabil.
Vechi 06-05-13, 12:34   #21
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
nu cred.
sunt cateva clinici care lucreaza! dar au oameni care au facut cursurile ori in anglia ,ori in america...cum?! cand? habar nu am,ca nici eu nu dau din casa
.
Vechi 06-05-13, 22:29   #22
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

au trecut mai bine de 6 ani de cand am zis ca nu cred
Vechi 07-05-13, 02:20   #23
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
Fac albirea dintilor in prealabil.
nu stiu ce albire ar putea face culoarea dintilor de la c3...la 1m1
.
Vechi 20-08-16, 23:13   #24
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multam Trident!
Ce lab e acela? Cum se numeste?
dentanova este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-09-16, 02:03   #25
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Victor Turbina View Post
-inclusiv dintii usor rotati,basculati...si chiar direct pe lucrari protetice deja existente !
- ce mai trebuie foarte clar si limpede stiut...este ca, daca medicul nu este ''certificat'' in urma unui curs care se tine in USA...Italia...Anglia...samd, adica nu apare in baza lor de date,atunci nu poate ''colabora'' cu ei!
MAI PE ROMANESTE...trebuie sa platiti aproximativ 800 euro pe an, ca sa fiti ''buni colaboratori''!
.
Vechi 23-04-17, 00:16   #26
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu am pus fatete insa as vrea sa incerc. Pentru cei cu experienta si rezultate bune,va rog recomandari....ce curs sa fac? gen eu cu tehnicianul meu? renumitii profi de la noi? va rog recoamndari unde chiar se face practica.
multumec anticipat
denisss este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-17, 12:51   #27
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de rania View Post
ce stiti despre fatetele lumineers?
se pot lipidirect pe lucrarile existente...si se pot lipi si direct pe dintii neslefuiti!
Dar...au si ele indicatiile si contraindicatiile lor! Nu se pun pe dintii cu obturatii mari...atentie!
In plus...trebuie sa platesti cam in fiecare an o taxa de membru cam 700 euro ...ca sa lucreze cu tine!
Au o baza de date...si pana nu faci cursul la ei...si nu te au in baza de date,nu vor lucra cu tine!
.
Vechi 24-04-17, 18:02   #28
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de robylein2002 View Post
se pot lipidirect pe lucrarile existente...si se pot lipi si direct pe dintii neslefuiti!
Dar...au si ele indicatiile si contraindicatiile lor! Nu se pun pe dintii cu obturatii mari...atentie!
In plus...trebuie sa platesti cam in fiecare an o taxa de membru cam 700 euro ...ca sa lucreze cu tine!
Au o baza de date...si pana nu faci cursul la ei...si nu te au in baza de date,nu vor lucra cu tine!
rania a postat in 21-01-07 ; in 10 ani cred ca s-a luminat
Vechi 25-04-17, 15:11   #29
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de denisss View Post
Nu am pus fatete insa as vrea sa incerc. Pentru cei cu experienta si rezultate bune,va rog recomandari....ce curs sa fac? gen eu cu tehnicianul meu? renumitii profi de la noi? va rog recoamndari unde chiar se face practica.
multumec anticipat
In Romania nu vei gasi un asemenea curs!
Doar in tarile '''civilizate'' si mai avansate...in care ''se renteaza'' pt lectorii dn California sa vina aici sa sa sustina acest curs!!!
Si pe mine ma luase valul cu ani in urma ...sa fac acest curs ''revolutionar'', dar mi-a trecut...
Uite...intra aici pe acest link si citeste cat de des se tine in America acest curs,aproape ciclic si in mai toate statele...:
-cei de la ''dentmat''..au reprezentanti in tarile mai ''rentabile'' pt ei!
-suna-i si intreaba-i efectiv unde si cand se vor tine urmatoarele cursuri in Europa!!!

Modificat ultima data de eugenol; 26-04-17 la 22:23.
.
Vechi 30-04-17, 09:11   #30
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca vrei un curs bun de fatete,poti sa il faci la dr Ionut Branzan,cauta pe net si vei gasi informatii;face cursuri cu hands on
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., brasov, buna, culoare, exista, forma, gasi, gasit, gramada, impecabil, incisiv, legate, lucreaza, lumineers, minute, pagina, porcelain, portelan, prep, pret, probleme, raspuns, rest, teeth, ungaria, usa, veneers

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Caz cu Lumineers Victor Turbina Estetica dentara 5 23-06-08 17:47
lumineers silvia kecseti Estetica dentara 7 23-04-08 12:13
Fatete zburate dr.daniela Protetica 10 14-11-07 23:14
fatete ceramice "no prep" (generic Lumineers) Victor Turbina Protetica 14 16-10-07 21:39
fatete Artglass dumitriu_diana Estetica dentara 21 28-07-07 15:28

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:14) timp.

Alegeti schema de culori preferata: