Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

GC G-aenial

discutie din eugenol.ro : Nu stiu daca a aparut de mult,eu acum il vazui..si caut competitor pt Miris.L-a incercat cineva?Ca am auzit numai ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Materiale diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree9Multumiri
  • 6 Scris de cristina ghita
  • 1 Scris de cristina ghita
  • 1 Scris de cristina ghita
  • 1 Scris de opreabogdan

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 29-08-10, 14:09   #1
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

Default GC G-aenial

Nu stiu daca a aparut de mult,eu acum il vazui..si caut competitor pt Miris.L-a incercat cineva?Ca am auzit numai laude..in Romania care e parerea generala?
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 29-08-10, 14:49   #2
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
Nu stiu daca a aparut de mult,eu acum il vazui..si caut competitor pt Miris.L-a incercat cineva?Ca am auzit numai laude..in Romania care e parerea generala?
ah, acum vin de-acasa!

Modificat ultima data de nicom; 29-08-10 la 17:37.
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-08-10, 14:55   #3
Ucenic
Medic Stomatolog
Between me, God and google
there's nothing we don't know

.

de asta nici nu am auzit, eu sunt fan al acestei firme, cred ca urmatorul compozit asta va fi merci de pont! daca pana atunci nu ai vreun feedback revin eu cu un post dupa 2-3 obturatii.

PS: nu spune nimic de duritate comparativ cu Gradia Direct, cel in seringile rosu cu portocaliu.
Vechi 29-08-10, 17:00   #4
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

e f nou nici nu a apararut pe piata la noi..nu stiam daca sa il comand sau nu..stiu despre Miris si posturile Cristinei...eu intrebam de asta daca stiti ceva...Cristina?
Vechi 29-08-10, 20:54   #5
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

este si in romania si sunt oameni pe forum care il folosesc deja
Vechi 29-08-10, 20:55   #6
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

da?atunci astept review-uri..vad ca nimic pana acum
Vechi 29-08-10, 20:59   #7
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

anduluta,tot cristina(mama compozitelor si a adeziunii) foloseste acest gaenial si este si un caz si niste pareri despre acest produs. unde? probabil in topicul ei cu sisteme avansate de... unul din ultimele cazuri,hai spor
Vechi 29-08-10, 21:14   #8
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

daca Cristina foloseste produsul,inseamna ca merita incercat..she knows best..o sa caut subiectul,mersi de pont
Vechi 29-08-10, 23:10   #9
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

salve
da, il stiu, l-am folosit.
de fapt, il folosesc.

acum sunt ff obosita dupa un drum lung, nu am energie sa povestesc.
te rog andu take a look la topicu ala cu sistemele evoluate, am scris ceva acolo. am si postat o fatetare a unui canin de lapte, si care s-a dorit a fi aranjat chiar si asa, efemer.

Gaenial este copilul mai destept al lui Gradia. de ce mai destept?
pt ca:
1. prezinta rxopacitate de invidiat, cel putin fara de Gradia, si utilizatorii stiu despre ce vorbesc.
2. are 3 smalturi sa le zic generice, cu pigment alb in el, fctie de varsta dintelui. si notate mai mult decat inteligent: Je junior enamel, cel mai "alb", luminos, stralucitor, AE adult enamel, si SE senior enamel (cel mai intunecat, transparent)
3. are un smalt ff interesant de simulare a jonctiunii amelodentinare, chestie care mi-a placut mult de tot. si stiti ce mult iubesc eu JAD.. mi s-a parut interesant ca s-a gandit cineva la aceasta simulare...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/materiale-diverse/11599-gc-gaenial/
4. are si smalturi fara pigment alb (transparente) DAR cu pigm colorati, pt simulari. sa le zicem smalturi trans sau mase incizale(baratieri).nu stiu acum exact denumiri.

sistemul de dentine e cel clasic, de la Gradia, notate A2, A3, B, C. eu inteleg deja altfel conceptul de culoare, asa ca nu vad rostul prea multor seringi de dentina, atat vreme cat avem asa de putine culori si difera doar saturatiile.
in fine. inlocuitor pt miris...hm
e un sistem placut de folosit, desi are si seringi de anterior si posterior. are in plus toata gramada de pigmenti (cunoscuta de la gradia, deci pt utiliz gradia asta e un avantaj in plus), are si un compo pt simulat gingia, care mi s-a parut....gaenial

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-08-10, 23:19   #10
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

pana la urma :miris sau G-aenial?care e cel mai g-aenial?(stiu ca nu exista grade,dar suna bine)Daca ar fi sa iei un sistem de la zero in care sa iti faci experienta,care ar fi din cele 2?Si de ce?
Multumim mult pt descriere,asteptam sincer aportul tau la topic.
Vechi 29-08-10, 23:36   #11
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
pana la urma :miris sau G-aenial?care e cel mai g-aenial?(stiu ca nu exista grade,dar suna bine)Daca ar fi sa iei un sistem de la zero in care sa iti faci experienta,care ar fi din cele 2?Si de ce?
Multumim mult pt descriere,asteptam sincer aportul tau la topic.
tu ai dorit un sistem care sa inlocuiasca miris. am descris in putine cuvinte G-aenial ul. mai departe, este optiunea ta.
mie imi place f mult miris, asta nu ar trebui sa faca genialul mai putin pretios decat este. si, in general, faptul ca mie imi place miris inseamna doar o anumita afinitate a mea pt sistem, care isi are radacini adanci. poate sunt eu extrem de subiectiva. nu as dori sa sa creada ca acest sistem este cel mei bun,doar ca in opinia si mai ales in mainile mele el functioneaza cel mai bine...

intrucat smaltul JE mi se pare ff usor si simplu de potrivit, il mai folosesc si peste s3 ul de la miris...
andreimine a multumit.

.
Vechi 29-08-10, 23:45   #12
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

minusuri si plusuri intre cele doua sisteme?care ar fi primele 3 sisteme de compozite pe care le-ai alege in top 3?
Vechi 30-08-10, 00:04   #13
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
minusuri si plusuri intre cele doua sisteme?care ar fi primele 3 sisteme de compozite pe care le-ai alege in top 3?
nu am inteles niciodata cum poti sa faci distinctia intre 3 femei frumoase, pe care sa le clasifici pe primele 3 pozitii...la compozite, nu cred ca am lucrat cu niciun sistem atat de mult, ca sa fac o clasificare pertinenta...ba chiar sunt compo pe care nu le-am folosit niciodata....

Imi e clar ca pt zona laterala optez pt Majesty posterior/Kuraray, Kalore/GC sau Miris/Coltene, desi mi-a placut si Quixfill/Dentsply... imi e clar ca sist adeziv care funct pt mine e ala pe care il stiti deja, dar la compozite de front...nu pot sa fac un poll. sau mai corect si sincer spus, nu doresc acest lucru. mi-am propus sa demonstrez ca se pot obtine rezultate similare cu diferitele sisteme daca intelegi conceptul de stratificare. de asemenea, baratieri ne sfatuieste ca, odata ce obtinem rez bune cu un sistem evoluat, sa ramanem alaturi de el. din mai multe considerente.

ne mai auzim.
ps. plusuri la miris: o singura culoare si mai multe saturatii la dentina; tabel de "amestecat" smalturile si dentinele fctie de restaurare: cls 3, 4, 1, 2, colet, fatetari...; timp suficient de modelat; consistenta mai "robusta", totusi deloc sfaramicioasa; nelipicios, dupa mine. nu are dentina core, ca nu are nevoie..
minusuri: codificare dificila, pt inceput a smalturilor, dar se rezolva pe parcurs. mai greu de combinat in prima faza seringile, tre sa stii exact cat smat si dentina sa pui, ceea ce e valabil pt aproape orice sistem.

la G aenial nu am atata expe cat sa pot dezvalui plusuri si minusuri. se manevreaza mai usor decat miris, mai simplu de aranjat combinatiie pt ca dentinele sunt notate pe sistemul ABCD, ceea ce uneori ajuta. pe mine ma incurca)
andreimine a multumit.

.
Vechi 30-08-10, 00:31   #14
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

nu am buton de multumiri dar rezolv aceasta mica problema .Mersi mult pt raspuns
O sa ma incumet si eu cu acest Kalore sa vedem ca nu l-am mai folosit,dar i-am tot dat tarcoale..eu raman fan Gradia,Amarisul nu imi mai place atat de mult..mergem pe GC sa vedem ce iese
Vechi 08-09-10, 13:49   #15
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
-1 (+0/-1)     

Prin intermediul Cristinei(thanks!!) am pus si eu mana pe niste Gaenial de proba,am luat un caz greu pe care l-am pastrat tocmai pt a pune la cazne grele un material cu pretentii si...mi-am rezervat cateva ore pt a ma juca cu el si cu nervii pacientului cobai)
Rezultatul:la sfarsitul sedintei imi cadea capul de somn,deci no pictures ca nu mai puteam!Dar promit ca le pun soon!
Reviewt fanii Gradia Direct-intr-adevar e un material cu care se lucreaza usor(mai ales daca folosesti si Composite Primer),imaginea este de dinte natural,translucent si rezolva o clasa a 4-a fara tenta de gri pe care o lasa Gradia Direct in general(nu e o tenta f evidenta in combinatie cu AO3,insa una usoara este).Deci mie mi-a placut,daca il cumparati nu veti fi dezamagiti dar trebuie sa te cam joci cu el un timp sa ii prinzi spielul)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11599
Am o singura problema cu el,si sunt un pic dezamagita ca nu mi-a satisfacut si doleanta astarectic trusa este compusa din seringi de opac,baza si enamel.E,mi-a fost laudat cum ca seringa de opac nu ar mai fi necesara pt clasa a 4-a si ca compozitul in sine este extrem de opac,doar cu doua seringi (A2 sau A3 si AE de ex.),rezolvi super bine..Ei,nu e chiar asa..fara opac se vede o tenta mai gri a obturatiei.
Deci ,ca o concluzie,thumbs up!
Vechi 08-09-10, 17:32   #16
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
dar trebuie sa te cam joci cu el un timp sa ii prinzi spielul)
Am o singura problema cu el,si sunt un pic dezamagita ca nu mi-a satisfacut si doleanta astarectic trusa este compusa din seringi de opac,baza si enamel.E,mi-a fost laudat cum ca seringa de opac nu ar mai fi necesara pt clasa a 4-a si ca compozitul in sine este extrem de opac,doar cu doua seringi (A2 sau A3 si AE de ex.),rezolvi super bine..Ei,nu e chiar asa..fara opac se vede o tenta mai gri a obturatiei.
Deci ,ca o concluzie,thumbs up!
1. cu orice sistem tre sa te joci ca sa ii prinzi spielhosen ul...
2. ia uite ce zic cei de la GC: Don’t take our word for it, try it yourself.

deci, succes la incercat.

trusa basic contine doar dentine (adica A1, A2, A3, B2) si 3 smalturi (JE, AE si SE).
in orice moment vrei sa ii adaugi un miez (AO2, AO3, AO4), poti sa o faci... dc vrei si mase incizale, da-i drumul: TE si parca mai era ceva dar am uitat...sau dc vrei compo pt simulare gingivala, sau poate fluide de opacifiere.. vreau sa zic ca sistemul e f permisiv, putand fi in permanenta upgradat.
ar mai fi o treaba...cred ca sunt destul de rare cazurile cand reusesti sa "blenduiesti" (nah ca l-am spart pe bogdan daraban ) din prima o restaurare a unei cavitati complicate cu un sistem nou...desi nu neg ca se intampla si minuni.

Modificat ultima data de cristina ghita; 08-09-10 la 17:54.
.
Vechi 08-09-10, 17:41   #17
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
-1 (+0/-1)     

eu am avut un caz destul de greu ..aveam opacul AO3 banal din trusa Gradia Direct..si a mers..Intr-adevar,trusa era basic de la Gaenial..Dar am facut o chestie care mie mi-a placut mult:Adica urmatoarele straturi-translucent fluid doar o pojghita in cheia siliconica pe palatinal,apoi AO3 miez,doua straturi intrepatrunse de Gaenial A3 si A2,un brush de fluid A2 Flo si AE..a iesit bestial!Nu tu tenta de gri la niste incisivi inferiori la care aveam emotii pt ca erau f subtiri si plati si opaci si practic fiecare strat conta in imaginea finala!
Vechi 08-09-10, 17:58   #18
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
eu am avut un caz destul de greu ..aveam opacul AO3 banal din trusa Gradia Direct..si a mers..Intr-adevar,trusa era basic de la Gaenial..Dar am facut o chestie care mie mi-a placut mult:Adica urmatoarele straturi-translucent fluid doar o pojghita in cheia siliconica pe palatinal,apoi AO3 miez,doua straturi intrepatrunse de Gaenial A3 si A2,un brush de fluid A2 Flo si AE..a iesit bestial!Nu tu tenta de gri la niste incisivi inferiori la care aveam emotii pt ca erau f subtiri si plati si opaci si practic fiecare strat conta in imaginea finala!
mai, imi lasa gura apa cand aud ce stratificari faci...da' poze??!! poze?! ce tre sa facem? vrem sa vedem un caz, oricat de mic, sau, in fine, orice doresti tu sa imparti cu noi!
tre' sa stai cu aparatul la picior, daca tot stai atat de mult la un caz complicat, fa, domle, poze, ca dupaia vezi clar si mare cat monitorul unde trebuia sa pui altceva, si ce efect direct are ceea ce ai pus tu...
am inteles ca ai aceeasi camera io, tot win 100, pot iesi poze tare bune cu camera aia...

.
Vechi 08-09-10, 18:02   #19
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
-1 (+0/-1)     

am un Nikon D 60 ..nu mi-am luat inca ring flash si imi ies cateodata cam rosii..de aia pt lucrari fac poze afara la manual..o sa fac poze Cristina,o sa fac!Stii ce ma gandeam eu:sa fac 20-30 cazuri si sa le postez pe toate nu unul cate unul..si visul meu este sa imi iau miris ,gaenial,kuraray si amaris si sa fac la o serie de incisivi inferiori cariati cate un dinte cu fiecare material..sa vedem diferentele..asta ar fi tare!Caut numai momentul potrivit si pacientul potrivit!
Oricum tare as vrea Cristina sa vii la mine in cabinet sa facem un brainstorming,cu poze si tot ce se poate!Ar fi fun!
Vechi 09-09-10, 11:24   #20
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@cristina... nu mai am buton de multumesc dar sunt aici....si invat
Vechi 10-09-10, 10:30   #21
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
am un Nikon D 60 ..nu mi-am luat inca ring flash si imi ies cateodata cam rosii..de aia pt lucrari fac poze afara la manual..o sa fac poze Cristina,o sa fac!Stii ce ma gandeam eu:sa fac 20-30 cazuri si sa le postez pe toate nu unul cate unul..si visul meu este sa imi iau miris ,gaenial,kuraray si amaris si sa fac la o serie de incisivi inferiori cariati cate un dinte cu fiecare material..sa vedem diferentele..asta ar fi tare!Caut numai momentul potrivit si pacientul potrivit!
Oricum tare as vrea Cristina sa vii la mine in cabinet sa facem un brainstorming,cu poze si tot ce se poate!Ar fi fun!
apropo de visul tau cu cele 20-30 de cazuri. daca le faci bine ar trebui sa nu se observe nici o diferenta. toate sunt compozite de top si nu ar trebui sa se vada diferente.
dar stii ce ar fi cu adevarat Genial?
un work shop cu 10 colegi si 10 truse de compozit diferite. fiecare medic sa faca cite douo restaurari cu fiecare compozit ( o fatetare si restaurare masiva pe un molar), apoi sa completeze un chestionar de satisfactie si apoi sa vezi rezultate si dicutii.
asteptam sponsori.!!!
anduluta81 a multumit.
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-10-10, 13:15   #22
Initiat bine
Medic Stomatolog

.
-1 (+0/-1)     

Ce NU m-a atras pe mine la GC (desi nu am folosit deloc pana acum si am inteles ca e f manevrabil) este impartirea pe opacitati: ai nuante ''universale'', deci ''body'', ceea ce inseamna ca sunt un pic mai opace decat nuantele de enamel (cel putin teoretic); nuante inside special - adica opac/dentina - asta e ok si nuante outside special, adica incizale/translucente - iarasi ok.
Asta inseamna ca fata de sistemele filtek si clearfill de exemplu (care au si body si enamel) este deja un dezavantaj. Daca iti trebuie o opaciatate de enamel, trebuie sa combini body cu putin translucent. Este o chestie de finete, dar mie mi se pare importanta.
Ca sa poti restaura cat mai multe cazuri cu cat mai putine seringi mie mi se pare ca imi trebuie opac/dentina+enamel+translucente - asta la nivelul meu de experienta. Daca chair imi trebuie o nuanta de body mi se pare mai usor sa mixez opac cu enamel decat daca mi-ar trebui enamel sa mixez body cu translucent. Si mi se pare ca body imi trebuie mult mai rar decat enamel, in plus, pt rezistenta mecanica maxima a obturatiei si polishare mai facila - daca pot sa evit mixarea de nuante, o fac.
La posteriori insa de obicei folosesc numai body, spre exemplu filtek z250 mi se pare excelent pt jobul asta (mai ales dupa ce am vazut review-ul de 10 ani pe dental advisor).
shooter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-02-11, 15:03   #23
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Am gresit in postul anterior - outside special la Gradia vad cu sunt defapt si translucente si enameluri, la fel Gaenialul are de-amandoua cum s-a mai spus. Am mai gresit si cand am zis ca body iti trebuie destul de rar, defapt se fol. destul de des... eh greseli doar pe ici pe colo prin partile esentiale ... asa e cand ''gandesti cu voce tare''... nu se pot totusi sterge cumva postarile neinspirate mai vechi?
Vechi 06-02-11, 15:13   #24
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

no problem..it happens
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., 36, afara, caut, cauta, compozit, direct, fan, feedback, firme, folosesc, forum, generala, incercat, iv, miris, nou, oameni, obtura, obturatii, piata, pont, post, posturile, review, roma, rosu, stiam

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:37) timp.

Alegeti schema de culori preferata: