Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

acte infiintare cmi

discutie din eugenol.ro : nu gasesc nicaieri o lista cu acte necesare infiintarii cmi ma ajuta careva? am dat un search si nu ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Management
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de dr.Octavian.D

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 16-05-09, 20:36   #1
Ucenic Sef
Medic Dentist
its show time !!

.

Default acte infiintare cmi

nu gasesc nicaieri o lista cu acte necesare infiintarii cmi ma ajuta careva? am dat un search si nu am gasit nimic.., nici google nu prea imi spune nimic...
Vechi 16-05-09, 21:17   #2
Avansat bine de tot
Medic Dentist
I see youuu !!!

.

uite aici un link poate iti foloseste la ceva

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-05-09, 22:53   #3
Ucenic Sef
Medic Dentist
its show time !!

.

Citat:
Publicat initial de dr.Octavian.D View Post
uite aici un link poate iti foloseste la ceva

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
mersi Octavian ... o alta intrebare ar fi daca eu pot sa imi fac "cumparaturile" mici (clesti materiale etc) inainte sa infiintez cmi si totusi sa pot sa le decontez??? sau ar fi indicat sa imi fac ziua de shopping dupa ce il infiintez??
Vechi 16-05-09, 23:08   #4
Avansat bine de tot
Medic Dentist
I see youuu !!!

.

Citat:
Publicat initial de dorin_chilintan View Post
mersi Octavian ... o alta intrebare ar fi daca eu pot sa imi fac "cumparaturile" mici (clesti materiale etc) inainte sa infiintez cmi si totusi sa pot sa le decontez??? sau ar fi indicat sa imi fac ziua de shopping dupa ce il infiintez??
la intrebarea asta nu iti poate raspunde un simplu student ca mine.
Dar ca si proprie parere, personal cred ca din moment ce ai ajuns medic dentist oricum vei avea nevoie de materiale. Eu am inceput sa mi le cumpar din facultate, nu am multe dar pentru ce am eu nevoie deocamdata este de ajuns.

Problema cu decontatul ma depaseste pentru ca nu stiu cine poate deconta ceea ce cumperi tu. In plus de asta am auzit o chestie cum ca daca vrei sa iti deschizi CMI intr-o zona rurala, te ajuta statul in sensul ca ti se pune la dispozitie locul, unitul si o parte din materiale.

Asta este tot ce stiu si ce am mai auzit si eu. In rest mult succes!!!
.
Vechi 17-05-09, 00:58   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

1. Intreaba la Colegiul local, cel putin in Iasi sunt afisati pasii necesari, n-am stat sa-i citesc ca nu m-a interesat, dar erau pe panou. Link-ul lui Octavian pare mai vechi

2. Intreaba un contabil. Daca ar fi vorba de persoana juridica (srl) e posibil sa faci cumparaturi pe cabinet din momentul in care acesta capata personalitate juridica (hotarirea judecatoreasca de infiintare). Inainte de asta poti sa le cumperi ca individ si dupa ce ai srl-ul i le poti vinde (posibil si ce scriu eu sa fie outdated). Pentru CMI cred ca e alta mincare de peste.
Vechi 17-05-09, 10:57   #6
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Octavian.D View Post
In plus de asta am auzit o chestie cum ca daca vrei sa iti deschizi CMI intr-o zona rurala, te ajuta statul in sensul ca ti se pune la dispozitie locul, unitul si o parte din materiale.
Din cate stiu eu , singurul material pus la dispozitie de statul roman e carnea de tun . Adica poporul edentat din zona.In ce priveste locul , nici macar ala de veci.Doar stiti bancul cu statuia : statu ia tot.Nu da.

Firmele de produse stomatologice sunt destul de flexibile , astfel incat le poti cere sa-ti factureze peste o perioada de timp , dupa ce-ti vei fi deschis cmi-ul.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-05-09, 12:28   #7
Avansat bine de tot
Medic Dentist
I see youuu !!!

.

De fiecare data cand citesc ceva scris de Radu e imposibil sa nu zambesc sau sa rad asa cum am facut cand am citit mesajul asta. mereu cand vad Tepordei citesc.

In legatura cu ce pune statul la dispozitie am auzit si eu asa decat zvonuri deaia nu am bagat mana in foc pentru ele.
Radu Tepordei a multumit.
.
Vechi 17-05-09, 20:45   #8
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dorin_chilintan View Post
Din pacate nu poti. In momentul in care ti se face vizita pentru aprobare de la CMI trebuie sa ai materiale si aparatura cumparate. In ceea ce priveste decontarea, cum a spus si Radu poti sa te intelegi cu firmele sa iti dea facturi dupa ce infintezi CMI-ul.
crazyleaf este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
acte, cabi, cabinet, capa, citesc, cmi, colegiul, con, cumpara, cumparaturi, cumperi, gasesc, gasit, iasi, infiintare, intrebare, juridica, link, lista, local, medic dentist, momentul, necesari, pare, persoana, personalitate, srl

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:38) timp.

Alegeti schema de culori preferata: