Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Dulce Romanie...

discutie din eugenol.ro : Ieri dimineata am fost cu masina in service....1 milion doar ca sa-mi spuna ca bateria e moarta si trebuie ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Management
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree3Multumiri
  • 2 Scris de cocolino
  • 1 Scris de augustin

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 18-04-07, 09:48   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Dulce Romanie...

Ieri dimineata am fost cu masina in service....1 milion doar ca sa-mi spuna ca bateria e moarta si trebuie sa-mi cumpar una noua. I-a luat 5 minute.

Tot ieri un pacient imi arunca pe jos 20 RON si iese trantind usa si injurand pt ca mi-am permis sa-i cer bani de consultatie, dupa 30 de min in care i-am evaluat statusul si am discutat planul de tratament.

Am iesit dupa el, dar deja se urcase in masina si pleca (da, avea masina!). Mai bine, ca ma mai faceam si cu cazier din cauza lui.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/management/1808-dulce-romanie/

Analizand situatia la rece, mi-am dat seama ca in afara de nesimtirea proprie pacientului (o fi o definitie a proprietarului de Logan???), o mare parte din vina pentru situatii de genul asta o au si dragii nostri colegi care si-au zugravit pe toate zidurile si toate gardurile " CONSULTATIE GRATUITA!!! RATE!!! REDUCERI!!! POMANA!!!", astfel incat pacientul ajunge sa se uite la tine ca la un escroc cand pretinzi bani de consultatie.

Dulce Romanie...tara in care un medic stomatolog e platit mai prost ca un muncitor in constructii necalificat (adica salahor!!!), si este privit ca un vanzator de dinti cu care poti negocia ca la piata (hai ca iau 3 legaturi, le dai la douajdemii?). E adevarat ca respectul se impune, nu se cerseste.Poate asta nu au stiut atatea generatii de medici, care de la Revolutie si pana astazi au reusit sa formeze in ochii pacientului roman (ca personaj colectiv) aceasta imagine cu care ne luptam astazi.

Si noi ce facem??? Ne injuram unii pe altii in cabinete, asistam la lupta penibila dintre UNAS si AMSPPR ca la desenele cu Tom si Jerry, cotizam cu drag la CMDR desi vedem ca nu fac aproape nimic in interesul nostru, practicam preturi de dumping cand in jurul nostru toate preturile cresc, platim o caruta de bani pentru participarea la cursuri de EMC care nu fac 2 bani si la care diverse firme isi fac reclama la propriile produse pe banii nostrii (asta e culmea publicitatii !!!), pregatim plicuri cu bani pentru o armata de functionari care vin in controale prin cabinet. Contraziceti-ma daca nu e asta realitatea pentru majoritatea practicienilor din Romania!
bolodoctoru si drvmihai au multumit.
Vechi 18-04-07, 10:25   #2
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

trist, trist, trist. Insa putem schimba incet lucrurile.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-04-07, 10:31   #3
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

tocmai imi faceam calculele sa ma angajez asistenta ca tot e mare cautare si vad ce bine e platita, as vrea si eu 10 milioane si bonuri de masa sa am si carte de munca sa nu am responsabilitati si nici sa nu alerg pe la administratia financiara si altele. Iti dai seama? Sa castig 10 milioane pe luna cu tot cu carte de munca, lux. Uite o sa dau anunt care ma vrea de asistenta. Mi-a cerut o tipa zilele trecute salariul asta si sa pic jos. Dupa ce i-am explicat cate tzepe mi-am luat si ca acum dupa 3 luni fac carte de munca si in astea 3 luni o chem 6 ore pe zi cu 6 milioane nici n-a stat pe ganduri, a plecat urgent. Mai sa fie
Vechi 18-04-07, 10:33   #4
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

augustine spui ca putem schimba lucrurile? care putem? hai sa fim seriosi.
Vechi 18-04-07, 10:52   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

putem schimba fiecare chestia asta:

"dragii nostri colegi care si-au zugravit pe toate zidurile si toate gardurile " CONSULTATIE GRATUITA!!! RATE!!! REDUCERI!!! POMANA!!!", astfel incat pacientul ajunge sa se uite la tine ca la un escroc cand pretinzi bani de consultatie. "

din ce zicea colegul nostru. Probabil ca vor trece zeci de ani pana vom schimba mentalitatea populatiei, dar un drum de o mie de mile incepe cu un pas.
bolodoctoru a multumit.
.
Vechi 18-04-07, 12:51   #6
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

cocolino, bine ai venit pe eugenol... din pacate, si eu fac parte dintre cei pesimisti care nu cred ca se va schimba mare lucru in urmatorii multi multi ani....
Vechi 18-04-07, 16:32   #7
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de rocsa
tocmai imi faceam calculele sa ma angajez asistenta ca tot e mare cautare si vad ce bine e platita, as vrea si eu 10 milioane si bonuri de masa sa am si carte de munca sa nu am responsabilitati si nici sa nu alerg pe la administratia financiara si altele. Iti dai seama? Sa castig 10 milioane pe luna cu tot cu carte de munca, lux. Uite o sa dau anunt care ma vrea de asistenta. Mi-a cerut o tipa zilele trecute salariul asta si sa pic jos. Dupa ce i-am explicat cate tzepe mi-am luat si ca acum dupa 3 luni fac carte de munca si in astea 3 luni o chem 6 ore pe zi cu 6 milioane nici n-a stat pe ganduri, a plecat urgent. Mai sa fie
tu ai putea sa traiesti cu 6 mil pe luna??????

si cum adica dupa 3 luni faci carte de munca? adica fata aia lucreaza la negru.... pai si genul de oameni ca tine trebuie schimbati mai rocsa.....
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-04-07, 17:17   #8
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

drimule si cat vrei sa le dai? pai stiu ceva? is lemn frateee, strica materiale si isi baga picioru. dupa o perioada is de acird sa le dai mai multi bani, da sa-i merite frate...

Daca ma iau dupa tine ca nu poa sa traiasca cu 6 meleoane asta e... sa isi faca reconversie profesionala....

Vrei sa iti scriu ce ar trebui sa faca o asistenta ca sa merte 12 meleoane sau mai mult?
Vechi 18-04-07, 18:52   #9
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dreame, aici si eu sunt de acord cu rocsa...Pana nu te lamuresti ce-i cu "sora", nu are niciun rost sa strici orzul pe gaste...Dupa perioada de proba, ok se mai discuta!
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-04-07, 19:52   #10
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

poti sa faci si carte de munca in care specifici perioada de proba... e mai elegant asa
Vechi 19-04-07, 23:13   #11
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

dar va e drag cand intre o programare la dentist si una la coafor, poporul o alege pe a doua? sau lectia copilului de engleza, cursurile de dans, patinoarul? sau cizmele noi din picioare asortate cu "vai ce scumpa extractia de 500 000 din cabinetul de peste drum, am iesit imediat de acolo"?
nu e vorba de schimbat mentalitati in timp util pentru noi cei prezenti, simt ca pierdem timp si energie degeaba, uneori te umpli de furie si frustrare, ca esti mic in fata unor cohorte de obraznici, rau platnici, miorlaitori care sunt gata gata sa napadeasca, sa afirme sus si tare ca-s pe aceeasi treapta cu tine, sa puna la indoiala cuvantul tau, sa negocieze cu tine pretul ca data viitoare sa-ti povesteasca de copilul din america
copperkey este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-04-07, 09:54   #12
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Imi pare rau ca primul meu post pe eugenol e intr-o nota atat de pesimista...dar faza pe care v-am povestit-o cu pacientul aruncandu-mi banii de consultatie pe jos a fost doar picatura care a umplut paharul. Am suportat multe alte magarii din partea pacientilor dar la asta am crezut ca o iau razna de nervi, n-am mai fost bun de nimic toata ziua :twisted:
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1808

Tnks! Copperkey, ....., ai inteles perfect natura frustrarii mele. Si ca sa mai pun putina sare pe rana mai daug cateva randuri la dosarul „profilul psihologic al pacientului roman”, extrase din arhiva personala: „Domnu’ doctor (asta e cazul fericit in care sunt „domnit”, in rest pentru pacientii tineri sunt „frate”, pentru cei de varsta medie „sefu’”, pentru cei mai in varsta „baietel” ) vreau sa-mi puneti ce e mai ieftin, ca am apartamentu’ in renovare si/sau trebuie sa-mi pun termopane”.
Sau dupa ce se aseaza pe scaun, fericiti de rezultatul negocierilor, incep sa-ti povesteasca cum au fost ei in Italia in vacanta cu Passatul cel nou si sau intors cu portbagajul plin de toale de la Roma, unde gasesti pantofi de firma la numai 150 E....si tu vrei 100 E pe elementul de ceramica, ca un escroc ce esti? Lasi la 80, ca trebuie sa mance si gura ta o bucata de paine si incepi sa slefuiesti....nu dai 2 ture cu freza ca incepe sa-i sune mobilul, incepe sa se agite, vrea sa vorbeasca, deh, o fi o urgenta....scoti aspiratorul ...si surpriza!!! din fundul buzunarului apare ultimul model de Nokia 3G cu Swarovski....din convorbire iti dai seama de dilema existentiala a prietenei/amantei care se plimba de dimineata prin Mall si nu se poate hotari la culoarea pantofilor cu care vrea sa rupa gura targului la defilarea de 1 mai din Nisipurile de Aur.
Alte clisee din acelasi film prost (sau cu prosti) : o sedinta la coafor 80 RON/ obturatia ta de compozit la care ai muncit o ora si ai folosit: diga pt izolare, acid cu dezinfectant, bonding cu desensibilizant, compozit bun, sigilant etc... la 50 RON e „scump, domne’, scump...dincolo era mai ieftin!”. O gaura pt. hota la aragaz e 100 RON, o extractie cu luxatoare de la SDI/Directa in care mai pui si un Gelatamp/Alvogyl/Neocones e scumpa la 50. M-a costat 60 RON sa-mi monteze „nenea de la gaze” furtunul la aragaz (cu furtunul meu!), dar o devitalizare cu obturatie pe molar (cu diga si tot tacamul) la 100 RON produce extrasistole pacientului, ca ti-e si frica sa nu-l bagi in spital.Un apartament de 2 camere in blocurile vechi a ajuns la 80 000 E, pretul la portelan e in cadere libera (cunosc multi colegi care fac cu 50-60E, dau mai mult la laborator decat le ramane lor!)
Si lista ramane deschisa....
Vechi 20-04-07, 10:10   #13
aci
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

E pacat ca permiti negocieri de genul asta.Cum sa te respecte pacientul daca tu ii permiti sa se comporte ca la piata?
aci este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-04-07, 10:12   #14
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Domnul pacient, la mine atat costa si nu se negociaza. vrei bine, nu.....mi-a parut bine!
.
Vechi 20-04-07, 10:25   #15
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Domnul pacient, la mine atat costa si nu se negociaza. vrei bine, nu.....mi-a parut bine!
din pacate nu toti isi permit sa spuna asta, in special "incepatorii". nu poti sa fi fidel principiilor cand ai buzunarul gol si facturi de platit
costin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-04-07, 10:27   #16
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

din experienta zic ca 90 % din pacienti vor pana la urma, chiar daca esti incepator. Tot ce trebuie sa faci e sa ii convingi ca primesc un lucru de calitate care e normal sa coste.
.
Vechi 20-04-07, 10:35   #17
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

oameni buni, problema e in alta parte, la cmd nimeni nu voteaza si ajung sa conduca oameni care nu sunt in stare sa aplice codul deontologic, in asociatii nici atat.... ma uit la medicii generalisit, aici in craiova este un medic oftalmolog, care cere 500 pe consultatie (e plin cabinetul) consultatia nu dureaza mai mult de juma de ora sunt convins ca sunt multi asa, pe le l-am dat doar ca exemplu, la cardiologie au niste tarife pe consultatie de nu iti vine sa crezi....

vine si doctorul stomatolog, mare pe firma consultatii gratuite.... unde scrie in cod ca ai voie sa faci asta????
cand am zis ca tarifele trebuie marite pentru ca omul sa aprecieze calitatea unui tratament ati sarit ca romania e saraca.... nu este saraca, e chiar bogata pentru cat cerem noi.... stiu instalatori care scot peste 1000 de euroi pe luna.... ala cu 5 clase a inteles ca munca lui trebuie platita si nu se sfieste sa ceara, dar stomatologul cu facultate nu.... trist...
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-04-07, 10:46   #18
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

sorry ca nu am fost explicit.
prin "incepatori" m-am referit in special la medicii tineri, fara nume, si fara o baza suficienta de pacienti, care trebuie sa lucreze orice pt a-si plati facturile.
asa ca faci si reduceri sau negociezi cu pacientul pt a face un ban...
personal urasc treaba asta, in special negocierea, de orice fel, dar inca nu imi permit sa renunt la unii pacienti.
asta e vina sistemului, sunt din prima promotie(2005) care a primit dreptul de libera practica imediat, dar asta e alta discutie....
.
Vechi 20-04-07, 10:54   #19
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

ai dreptate aurelian
eu propun : fiecare eugenol sa taxeze de azi inainte 50 RON minim pt o consultatie !
.
Vechi 20-04-07, 10:57   #20
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

hai sa iti zic ceva ce am invatat singur, fara sa imi zica altul inainte. Un pac ient iti aduce alti pacienti (daca il multumesti) cam la fel ca el. Si ei mai vorbesc unul cu altul, si cand iti aduce unul nou, ala cam stie ce preturi ai, cam ca se negociaza, si daca incerci la un moment dat sa nu mai negociezi sau sa tii la pret, noul venit automat rabufneste, stiind ca la cel dinainte a fost mai ieftin sau ca ai negociat. Adica daca intri in jocul asta greu mai iesi.

daca de la inceputul meseriei te respecti, toti pacientii o sa stie ca ai pretul care il ai ca nu se negociaza, iar pacienti care iti vor fi recomandati vor sti lucrul asta inainte sa vina la tine, si nici nu vor mai incerca negocieri.
.
Vechi 20-04-07, 12:49   #21
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cred ca dupa cativa ani de experienta, cu o baza mai mult sau mai putin solida de pacienti, cu investitiile amortizate, iti permiti sa privesti cu o oarecare detasare problemele de genul asta, sa-ti selectezi pacientii, sa nu negociezi, sa trimiti la plimbare pe oricine te trateaza ca la piata. Dar cand lucrezi in Bucuresti unde e scara de bloc si cabinetul si esti la inceput, e destul de greu. Mai ales ca pacientul bucurestean e cel mai dificil/impertinent/smecher/ in comparatie cu cei din alte orase din tara.

Problemele pe care le-am ridicat nu sunt numai ale mele, am curaj sa afirm ca sunt ale unei intregi generatii, din discutiile, intalnirile si legaturile pe care le-am avut cu multi dintre fostii colegi. Bineinteles ca exista si exceptii, dar cred ca repezinta mai putin de 20% (unii colegi talentati, altii „tari in tati”, care au reusit sa ajunga pe la Velvet/DentEstet/B.B Clinic etc..., altii care si-au permis o locatie proprie intr-o zona cu oameni mai spalati si mai luminati), dar pentru restul de 80% cred ca le sunt familiare situatiile descrise). La un calcul simplu reiese ca numai evaziunea fiscala (cine se considera inocent sa dea primul cu piatra) mentine multe cabinete peste pragul falimentului sau cu un minim de profit.

Augustin vede in calitate o solutie...teoretic asa e, hai sa vedem in practica: intra pacientul dupa ce a luat la rand toate cabinetele de pe bulevard si intreaba din sala de asteptare „Cat e o carie(cei mai cititi zic plomba, cand auzi de obturatie deja stai de vorba cu un geniu !)/extractie/dinte?”. Nu vrea sa intre, sa se aseze, sa te uiti, sa stea de vorba...e grabit, mai are inca 50 de cabinete de colindat, plus ca se teme sa nu cumva sa-i iei bani pe consultatie. II spui pretul...urmeaza invariabil „scump, domne’ scump, dincolo era mai ieftin!” si adio. Ce sa faci? Sa alergi dupa el, sa-i pui piedica pe scari ca sa-i explici : stiti la mine e putin mai scump pt ca folosesc diga la extirpari, si nu le fac prin saliva.Sau slefuiesc cu prag. Sau folosesc un compozit mai bun, nu rusesc.Sau matrici anatoforme.Sau lucrez cu un tehnician cu experienta, care are un anumit pret.Sau...
Il citez pe Aurelian :” stiu instalatori care scot peste 1000 de euroi pe luna.... ala cu 5 clase a inteles ca munca lui trebuie platita si nu se sfieste sa ceara, dar stomatologul cu facultate nu.... trist...”. Are dreptate. Mi se pare si mie aproape un paradox, dar instalatorii, zidarii, zugravii si alti „prestatori de servicii catre populatie” stiu sa tina stacheta sus, sa-si vada interesul comun, sa nu se faulteze intre ei.Nu sparge niciunul piata cu preturi de dumping.Am sunat odata la 3-4 instalatori pentru un sifon de chiuveta defect, mi-au spus aceleasi preturi –mari- si pana la urma am pus mana si l-am schimbat singur.
Costin zice: „fiecare eugenol sa taxeze de azi inainte 50 RON minim pt o consultatie !”. N-ar fi o idee si mai buna ca la nivelul CMDR sa existe un document intern, atasat codului deontologic cu preturi minime sub care nu ai voie sa lucrezi, sa existe controale si daca te-au prins cu 30-40 obturatia foto, 20 -30 extractia,30 extirparea, 50-60E portelanul (preturi reale, in Bucuresti, 2007, UE )sa gaseasca o modalitate sa te arda sa-ti treaca cheful de dumping? Daca acum la alegerile pt consiliul CMDR s-ar fi ales si colegi de-ai nostri mai tineri si nu tot aceiasi dinazaurii paraleli cu realitatea, poate ar fi existat o initiativa in sensul asta. Bineinteles ca se vor gasi multi sa sara ca arsi la aceasta propunere si sa-mi tina predici despre piata libera, cerere si oferta, libera concurenta....O sa ii rog sa se uite putin la cea mai libera piata din lume si sa se intereseze cat de puternica este ADA in State, ca are un cuvant greu de spus si face si desface multe, mai mult sau mai putin transparent!
Vechi 20-04-07, 13:05   #22
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

amin, frate cocolino!
cine nu a negociat in primul an de munca, avand cabinetul inchiriat, impozite si facturi de platit, concurenta la 10 m mai incolo, sperand la cei ce intra de pe strada fiindca sistemul personal de relatii nu e destul de extins, sa vina incoa' sa-si puna poza, sa-i ridicam ode si statui, sa ne plecam lui cu respect. si sa scoatem pe furis o oglinda sa-i privim nasul de pinocchio, ca doar nu l-om infrunta cu okii liberi
.
Vechi 20-04-07, 13:37   #23
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

lista cu preturi minimale nu limiteaza o piata libera. E un lucru normal, si il sustin cu tarie. Notarii au asa ceva si nu se plange vreunul ca nu e libera piata. daca ne-ar pune preturi maximale m-as plange, asa nu.

Dar poti stabili un pret minimal abia dupa ce stabilesti un protocol, cateva linii generale de tratament in fiecare afectiune, un fel de protocol operator.

Ex: carie proximala: diga optional, exereza dentina + smalt alterat, control indicator carie, matrice obligatorie, compozit minim generatia 3, finisare. timp minim necesar 20 minute, pret minim 55 RON.

Ex.2: rezectie apicala: anestezie, incizie, lambou, indepartare proces patologic, obturatie retrograda MTA, optional augmentare osoasa + membrana. sutura, medicatie. pret minim 300 RON

cred ca si-ar gasi timp cei de la colegiul medicilor sa faca asa ceva daca ar vrea. Sa publice propunerile, sa se lase 2-3 luni sa vina propunerile medicilor practicanti de modificarti, sa se publice in forma finala. O data pe an se poate reactualiza. Si asa poti judeca si clar cazurile de malpraxis.
.
Vechi 28-04-07, 19:26   #24
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Re: Dulce Romanie...

Citat:
Publicat initial de cocolino
afara de nesimtirea proprie pacientului (o fi o definitie a proprietarului de Logan??
..logan am si eu ,dar nu cred ca sunt nesimtit .... : ... in general politicos ,imi scot palaria in fata doamnelor ,incerc sa injur cat mai rar,imi platesc toate taxele ,ratele,amantele la zi.. duminica din cand in cand la biserica..am cei 7 ani de acasa....binee sunt uneori carcotas ,dar incerc sa reduc ...asa ca ma simt jignit....sau sunt exceptia care comfirma regula??
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-04-07, 23:03   #25
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

e mai lenes loganul decat solenza
.
Vechi 17-08-17, 12:15   #26
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Dupa 10 ani.

Au trecut 10 ani de la cele spuse mai sus. S-a mai indulcit viata?
drvmihai este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-08-17, 09:23   #27
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

cu siguranta unele lucruri s-au schimbat, insa intrebarea ta e foarte foarte grea daca o luam foarte in serios si vrem sa dam un raspuns general.

Pentru mine in mod particular, as zice ca da, insa eu sunt un caz aparte din multe puncte de vedere.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, angaja, angajez asistenta, ani, anunt, asistenta, bonuri, buna, car, carte, cas, cautare, eugenol, genul, lucru, lucrurile, luna, luni, masa, munca, oameni, ore, pacate, parte, plati, seama, urgent, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
guritza dulce sau guritza de 65 000 $ drcalinc Implantologie 11 22-05-07 23:06

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:55) timp.

Alegeti schema de culori preferata: