Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

deschidere cabinet

discutie din eugenol.ro : Salut, Am si eu o scurta intreabre deocamdata.. in functie de raspunsul ei, apoi, poate mai multe Nu sunt ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Management
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree58Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 29-10-11, 21:45   #1
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     
Default deschidere cabinet

Salut,

Am si eu o scurta intreabre deocamdata.. in functie de raspunsul ei, apoi, poate mai multe

Nu sunt medic stomatolog dar intentionez sa deschid un cabinet stomatologic.

Pot face lucrul asta? (evident, voi avea cel putin un medic stomatolog angajat)

Multumesc mult,
O seara buna,
Nicolae
nicolaae este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-10-11, 00:44   #2
Avansat bine de tot
Medic Dentist
I see youuu !!!

.

Da, poti. E de ajuns sa iti faci un SRL caruia sa ii dai ca obiect de activitate unic Servicii de asistenta stomatologica. Pe tine te intereseaza sa fii OK dpdv fiscal numai ca acel srl poate functiona doar daca cel putin 1/3 din angajati/administratori sunt medici stomatolog.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-10-11, 02:20   #3
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+4/-6)     

N-am cum, da' te-as ajuta sa faci un pas inainte.
Ai cam gresit forumul. Incearca la fotbalisti.

P.S. Cum va sa dai legatura de plombe? Ceva oferte de sezon? Ca poate aflam si noi cum merge geambaşlâcu' in domeniu.
P.P.S. Octaviane, ca bussines advisor, ce parere ai: ma procopsesc daca pun o masina de popcorn in sala de asteptare?
Dentamax, coolcean, ALEX20 si alti 2 au multumit.
Vechi 30-10-11, 13:04   #4
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.
Apreciat  +8 (+9/-1)     

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
N-am cum, da' te-as ajuta sa faci un pas inainte.
Ai cam gresit forumul. Incearca la fotbalisti.

P.S. Cum va sa dai legatura de plombe? Ceva oferte de sezon? Ca poate aflam si noi cum merge geambaşlâcu' in domeniu.
P.P.S. Octaviane, ca bussines advisor, ce parere ai: ma procopsesc daca pun o masina de popcorn in sala de asteptare?

Radu, imi sugerezi sa intru pe un forum de fotbalisti sa intreb daca-mi pot deschide un cabinet stomatologic? ...

..cat despre oferte de sezon... tu, n-ai facut niciodata oferte clientilor dati fideli?

corecteaza-ma te rog daca gresesc... incerci sa ma iei la misto doar pt ca nu sunt medic stomatolog... si din acest motiv nu ar trebui sa ma apropii de domeniul asta doar atunci cand stau intins pe spate cu gura deschisa?

eu am pus o intrebare simpla si plina de bun simt formulata intr-un mod destul de politicos..

Un weekend cat mai placut,
N
titiluka a multumit.
.
Vechi 30-10-11, 13:24   #5
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.
Apreciat  +8 (+8/-0)     

Ok, din postura ta n-ai cum sa intelegi ce-a zis Radu. Ce-a spus n-a fost niciun misto la adresa ta, a fost o refulare a unei frustrari pe care o traiesc multi stomatologi, din pacate.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/management/14949-deschidere-cabinet/
Da, normal ca-ti poti deschide, cum sunt alte o gramada de cabinete in toata tara.
Problema e ca tu ai impresia ca-i o "afacere" extrem de banoasa. Adica tu vrei un business, ceea ce scade enorm calitatea acestei meserii. Vei angaja niste medici, evident tineri si fara experienta, le vei pune la dispozitie cele mai ieftine materiale, pentru ca de, tu le cumperi si vrei profit maxim, etc. Vei incepe cu fel si fel de oferte, vouchere si promotii, ca la piata sau-n Carrefour, pentru ca tu vrei sa-ti mearga afacerea, sa ai profit. Vei face parte dintre cei care trag in jos mult de tot aceasta meserie. Niciodata nu se va duce vestea ca acolo e un medic bun, pentru ca-i vei schimba de 2 ori pe an, poate si mai bine. Daca asta vrei, bafta inainte. Iar da, pentru noi sunt o frustrare cei ca tine.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-10-11, 13:42   #6
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+2/-1)     

Si in plus trebuie sa mai stie ceva: RECLAMA IN DOMENIUL MEDICAL ESTE INTERZISA DE COLEGIUL MEDICILOR (in functie de caz, aici cel al medicilor dentisti) + NU E NORMAL/ETIC sa faci reduceri gen cupoane si altele - vezi ca sunt topicuri pe acest sens. Poti sa anunti un cabinet dar nu poti sa spui avem cele mai cele materiale si cele mai bune manopere si cele mai bune preturi - asta pe scurt...
.
Vechi 30-10-11, 13:57   #7
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Este o afacere, da, dar nu va grabiti sa trageti concluzii.

Nu am pus la punct un plan in care sa vand iluzii.. ba dimpotriva.

Si mai mult, nu orice bun dentist este si un bun afacerist, si nici invers.

Trebuie sa recunosc.. cel mai probabil, la inceput voi schimba cativa medici dentisti, in nici un caz nu voi lua pe cineva proaspat absolvent (si eu ca inginer m-am lovit de "nu ai experienta" ), fiecare ne lovim de ea la un moment dat in viata. Voi incerca sa am un medici dentisti anagjati exacat cum este al meu, adica extraordinar... chiar ma duc intodeauna din placere...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=14949

Cat despre materiale/servicii oferite si tot restul.. daca voi alege sa "ma carpesc" nu voi rezista pe piata, iar investitia mea initiala va fi pur si simplu "bani aruncati in vant"..

.... si nu, nu voi vinde popcorn in sala de asteptare, dar voi vinde cu siguranta altceva.. altceva ce puteti vinde si voi, fara sa fiti aratati cu degetul... am stat destul timp printre niste oameni care spuneau asa "orice este mai bun decat nimic"..

eu imi cer scuze daca am adus cumva cuiva vreo ofensa, si va doresc un weekend cat mai bun tuturor ..

Nicolae
.
Vechi 30-10-11, 14:14   #8
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
+1 (+1/-0)     

Ma bag si eu in discutie.Faptul ca vrei sa deschizi un cabinet mi se pare ok daca dispui de niste bani da ai grija ca-ti trebuie multi pentru unul obisnuit si fooooarte multi pentru unul de top.Trebuie obligatoriu sa ai un consilier din domeniu adica un medic cu ceva experienta(ma bag eu daca platesti bine ha am glumit) si acel medic ar fi bine sa si lucreze in el sa coordoneze activitatea eventual sa-l cooptezi ca si actionar adica sa intre si el cu niste bani asta l-ar motiva sa se implice serios.In orice caz documenteaza -te indelung inainte e primul pas apoi mai vezi si neaparat cauta un asociat medic

bafta
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-10-11, 14:16   #9
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Nu e nicio ofensa, din contra imi place subiectul ca nimeni nu a intrebat asta si am fost intrebat si eu dar nu am stiut sa dau un raspuns. Ai dreptate ca totul trebuie combinat cu afacerea dar trebuie sa ti cont de ceea ce am spus mai sus cu RECLAMA si restul.

Cat despre angajatul medicilor tineri: de ce nu? Toti am fost tineri absolventi si ne-am lovit de faza asta: NU AI EXPERIENTA Poate o combinatie ar fi ideala: medic tanar + cineva cu experienta. Dar in lumea asta medicala suntem invatati ca suntem SEFI, NOI NU AVEM SEFI asa ca e aiurea sa fi tanar absolvent pe langa cineva care lucreaza de 10-20 ani si iti reteaza LASA CA STIU EU MAI BINE.
.
Vechi 30-10-11, 14:43   #10
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+4/-2)     

Citat:
Publicat initial de nicolaae View Post
Radu, imi sugerezi sa intru pe un forum de fotbalisti sa intreb daca-mi pot deschide un cabinet stomatologic? ...

..cat despre oferte de sezon... tu, n-ai facut niciodata oferte clientilor dati fideli?

corecteaza-ma te rog daca gresesc... incerci sa ma iei la misto doar pt ca nu sunt medic stomatolog... si din acest motiv nu ar trebui sa ma apropii de domeniul asta doar atunci cand stau intins pe spate cu gura deschisa?

eu am pus o intrebare simpla si plina de bun simt formulata intr-un mod destul de politicos..

Un weekend cat mai placut,
N
Vad ca pricepi mai greu. In oarecare masura ti-a raspuns Dentamax. Incerc si eu.
In primul rand nu ai ce cauta, ca srl, pe acest forum, decat in anumite conditii. Citeste regulamentul si vei afla la ce ma refer.
In al doilea rand, in opinia mea, pt. corpul profesional este la fel de periculoasa investitia in domeniu, venita dinafara profesiei, cum este incompetenta.
In al treilea rand, inainte de a investi, ar trebui sa citesti Codul Deontologic, ceea ce e evident ca n-ai facut-o. Daca vrei sa respecti acest cod ( si in mod normal asa ar trebui ) iti cam trece cheful de businesuri dentistice. Macar pt. faptul ca nu ai voie sa-ti faci reclama, nu ai voie sa faci reduceri sau promotii pt. atragerea pacientilor, nu ai voie sa vinzi altceva decat servicii de specialitate ( asta ar fi trebuit sa stii dinainte de a infiinta srl-ul, care nu poate fi altfel decat cu obiect unic de activitate - deci adio comert ).

Te-ai gandit ca ai putea face mai multi bani deschizand un cabinet notarial?

A, am uitat sa-ti spun de ce te-am trimis la fotbalisti - parca Hagi isi deschisese o astfel de clinica, chestie care ne-a umplut pe toti de respect .
kos2188 a multumit.
Vechi 30-10-11, 16:43   #11
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.
+4 (+5/-1)     

Citat:
Vad ca pricepi mai greu. In oarecare masura ti-a raspuns Dentamax. Incerc si eu.
In primul rand nu ai ce cauta, ca srl, pe acest forum, decat in anumite conditii. Citeste regulamentul si vei afla la ce ma refer.
In al doilea rand, in opinia mea, pt. corpul profesional este la fel de periculoasa investitia in domeniu, venita dinafara profesiei, cum este incompetenta.
In al treilea rand, inainte de a investi, ar trebui sa citesti Codul Deontologic, ceea ce e evident ca n-ai facut-o. Daca vrei sa respecti acest cod ( si in mod normal asa ar trebui ) iti cam trece cheful de businesuri dentistice. Macar pt. faptul ca nu ai voie sa-ti faci reclama, nu ai voie sa faci reduceri sau promotii pt. atragerea pacientilor, nu ai voie sa vinzi altceva decat servicii de specialitate ( asta ar fi trebuit sa stii dinainte de a infiinta srl-ul, care nu poate fi altfel decat cu obiect unic de activitate - deci adio comert ).

Te-ai gandit ca ai putea face mai multi bani deschizand un cabinet notarial?

A, am uitat sa-ti spun de ce te-am trimis la fotbalisti - parca Hagi isi deschisese o astfel de clinica, chestie care ne-a umplut pe toti de respect .

haideti sa lamurim un lucru de la inceput... mai ales hai sa lamurim un lucru Radu,

exceptand cazul in care medicul este si "patron", "renumele" (bun sau rau) al oricarei clinici/cabinet este dat FIX de cel cu care "clientul" intra in contact, adica, "tipa" de la receptie, asistenta si nu in ultimul rand MEDICUL .... eu, ca "patron" nu voi sta in picioarele medicului sa se impiedice de mine, sa voi face misto de clinti ca eu carii sau mai stiu eu ce... eu voi conduce "afacerea" din spate... pun pariu ca orice cabinet stomatologic cu un renume prost il are din cauza medicului, asistentei, receptionerul.. ...

eu am spondilita de la 19 ani... adica de vreo 11, in 11 ani am intalnit multi medici, si cand spun multi, inseamna multi... ... pe o mare majoritate dintre ei i-am vizitat o singura data, si asta am facut-o din cauza atitudinii, arogantei. lipsei de repsect, de profesionalism etc..

asa ca, indiferent daca eu imi voi deschide sau nu cabinet stomatologic, imaginea lui va fi reflectata de cateva persoane, si cel mai mult de medic...

in postul precedent , cand am spus "evident ca voi schimba cativa memdici la inceput", exact la asta m-am referit... daca esti demn sa fi "om" inainte de a fi medic, am putea colabora in conditii mai mult decat bune si decente, dar daca-ti bati joc de munca mea... pa, si cauta-ti de lucru in alta parte...

nu stiu cum esti tu in cabinetul tau, dar daca acid ca aici, nu m-as lasa pe mainile tale... as lua un ketonal, as baga mainile in buzunar, m-as mai plimba cateva minute, si ma voi impiedica de un alt cabinet stomatologic, voi intra, si daca voi fi tratat cu respect, ma voi aseza pe scaun, iar apoi, daca lucrarea a fost ok, voi reveni, daca nu, voi alege altul... (asta daca nu as avea nici un prieten sa-mi recomande si mie un cabinet si un medic EXCELENT )...

deci, ca o concluzie, nu patronii sunt cei care dau un renume prost Stomatologiei.. sau cel putin nu cred ca ei dau un renume prost in aceeasi masura ca medicul ce trateaza pacientul.... parerea mea...

si apropos.. daca reclama este interzisa, cum de exista siteuri ale cabineteleor de stomatologie si profile pe facebook si tot restul...

p.s. serviciul google adwords si un web site inseamna reclama... (serviciul addwords oferit de google este un serviciu prin care platesti ca unele cuvinte cheie cautate pe google ex"cabinet stomatologic" sa apara in primele 3 rezultate ale cautari... este o forma de reclama.. )
.
Vechi 31-10-11, 01:31   #12
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+4/-3)     

Citat:
eu voi conduce "afacerea" din spate...
Fiind om de afaceri iti vei face niste calcule.Initiale, dar si ulterior, cand vei constata ca lucrurile nu merg asa cum ai crezut. Si e foarte probabil sa nu mearga asa cum scontezi ( daca nu ti-ar da cu plus nu te-ai gandi la o astfel de investitie ) pt. ca piata e suprasaturata cu cabinete stomatologice. Spun asta pt. ca presupun ca nu vei investi in rural. Ca sa-ti faci o idee, uite, iti dau si prima informatie utila: densitatea de stomatologi, in Bucuresti, e cu 50% mai mare decat cea din cea mai populata zona cu dentisti din Franta ( evident, Parisul ), o tara cu nivel de trai si educatie mult superior Romaniei si, mai mult, o tara unde sistemul de asigurari chiar functioneaza. Revenind la idee, iti vei pierde repede rabdarea asteptand profitul estimat ( care roman investeste pt. profit peste 5 ani? ) iti vei revizui calculele initiale si vei incepe sa barbieresti din cheltuieli. Asta va duce inevitabil la imixtiune in treaba doctorului.

Citat:

nu stiu cum esti tu in cabinetul tau, dar daca acid ca aici, nu m-as lasa pe mainile tale...
Ph-ul meu variaza conjunctural, iar afirmatia ta este cel mai bun exemplu, de pana acum, in sprijinul restrictiilor impuse pe acest forum neavizatilor.

Citat:
deci, ca o concluzie, nu patronii sunt cei care dau un renume prost Stomatologiei.. sau cel putin nu cred ca ei dau un renume prost in aceeasi masura ca medicul ce trateaza pacientul.... parerea mea...
Stomatologia este o stiinta, deci nu poate fi renumita sau nu. Cat de bine este ea cunoscuta de catre cei ce o practica, asta-i alta poveste. In acelasi cabinet sau clinica pot profesa medici mai buni sau mai putin buni, la fel cum "patronul" poate fi sau nu un bolovan legat de picioarele celor ce-si doresc evolutie in profesie.
In mod normal, corpul profesional, daca si-ar cunoaste interesele, ar trebui sa reglementeze foarte strict accesul la investitie in stomatologie. Ar trebui permis cel mult un parteneriat ( desi eu sunt lecuit de asa ceva ), pt. ca actul medical, in urma deciziilor gresite de management impuse de actionari, sa nu devina criminal.

Citat:
si apropos.. daca reclama este interzisa, cum de exista siteuri ale cabineteleor de stomatologie si profile pe facebook si tot restul...
Asa cum sunt aspecte ale vietii profesionale nereglementate, exista si aspecte reglementate dar neaplicate. Tine de paradoxurile societatii in care traim, unul dintre ele fiind si libertatea oricarui portofel de a-si deschide propriul cabinet stomatologic.
coolcean, KLMircea si SELENA au multumit.
Vechi 31-10-11, 09:25   #13
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
exceptand cazul in care medicul este si "patron", "renumele" (bun sau rau) al oricarei clinici/cabinet este dat FIX de cel cu care "clientul" intra in contact, adica, "tipa" de la receptie, asistenta si nu in ultimul rand MEDICUL .... eu, ca "patron"
Daca iti faci cabinetul ca afacere atunci si medicii angajati trebuie sa vada totul ca pe o afacere. Ei bine, medicina nu inseamna doar afacere ci si AJUTOR. De aia noi nu avem CLIENTI ci PACIENTI.

Citat:
nu stiu cum esti tu in cabinetul tau, dar daca acid ca aici, nu m-as lasa pe mainile tale... as lua un ketonal, as baga mainile in buzunar, m-as mai plimba cateva minute, si ma voi impiedica de un alt cabinet stomatologic, voi intra, si daca voi fi tratat cu respect, ma voi aseza pe scaun, iar apoi, daca lucrarea a fost ok, voi reveni, daca nu, voi alege altul...
Aici ai atins o tema preferata a mea. Si eu am pH-ul ca al lui Radu si imi e bine asa, multumesc.
Sunt o groaza de cabinete cu bomboane in sala de asteptare si miere in glasul medicului DAR asta este o chestiune DE IMAGINE SI ATAT IN MUUUUUUUUUUUUUULTE CAZURI, e o chestiune oportunistica de a atrage CLIENTI (asa cum spui tu, ca astia nu sunt pacienti in ochii mei) - e ca mierea pusa sa atraga mustele.

Citat:
daca esti demn sa fi "om" inainte de a fi medic
La mine asta echivaleaza cu a spune NU unui pacient. Adica spun NU vreau sa fac asta asa cum doriti dumnevoasta - va explic cum vad eu problema - nu e o chestiune EL VINE CU BANI SI EU FAC CE VREA EL. Si daca e nevoie si pH-ul vireaza spre acid daca vad ca nu ne intelegem.

Mai e ceva ce nu intelegi: un medic intra in contact cu atat de multi oameni extrem de diferiti ca si scoala, cultura, bani.................... incat ajungi in momente in care sti ca pH-ul trebuie sa fie acid (DAR DOAR CU ANUMITE PERSOANE).
Dentamax a multumit.
.
Vechi 31-10-11, 14:05   #14
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.
0 (+2/-2)     

Citat:
....
(refuz sa mai continui polemica asta...)

asadar...

Domnule Doctor Radu Tepordei, imi dati va rog frumos voie sa deschid un cabinet stomatologic in ciuda faptului ca nu sunt medic stomatolog?

Multumesc,
Nicolae
.
Vechi 31-10-11, 19:36   #15
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+4/-2)     

Citat:

Domnule Doctor Radu Tepordei, imi dati va rog frumos voie
Domnule Nicolae, anul acesta a fost unul foarte prost in materie de voie. Oricat de generos as fi, nu va pot oferi decat nevoie intrucat belsugul din aceasta directie, pe noi, ca "breasla", nu ne-a ocolit. Probabil veti reusi sa transformati nevoile in voi, iar la o adica ( sau nevoie), si invers .

Cu voia d-voastra,
R.T.
coolcean si KLMircea au multumit.
Vechi 31-10-11, 21:52   #16
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.
-4 (+2/-6)     

Buna seara. Studiez si eu eu acest forum de aproape un an.Sunt in situatia user-ului Link [Necesita inregistrare pentru acces.] . Sunt student in anul 3 si intentionez sa imi deschid un cabinet stomatologic in care sa angajez un stomatolog si o asistenta. Sunt foarte pasionat de aceasta meserie dar o vad si ca pe o oportunitate business. IN ORICE daca esti serios si lucrezi cum trebuie fara sa jegmanesti omul ai doar de castigat! Legat de promo-uri... si reclame nu inteleg logica. Publicitatea este necesara in domeniu care are clientela! Cu atat mai mult daca piata este suprasaturata. Pe langa publicitate mai trebuie inca ceva cu totul special.... ceva ce nu exista in Romania. Ceva unic! Mi-a luat 2 ani ca sa pun cap la cap acest plan si sunt nerabdator sa il demarez.Sper ca pe saptamana viitare sa se inceapa lucrarile. Totul este gandit de mine si facut de mine. Sprijin 0 ! Fara credite fara ajutor financiar. Nu vad care este problema daca fac tot posibilul sa ies din tipar-ul cabinetelor normale si sa fac o publicitate agresiva...Este dreptul meu si nu vreau sa risc sa merg in pierdere mai ales ca este o piata saturata si nu dispun de fonduri nelimitate. Din cate stiu ( si va rog sa ma corectati daca gresesc ) in strainatate publicitatea este admisa. Publicitate se face si pe aeroporutile din Romania. Publicitate se face si in strainatate.In strainatate se promoveaza chiar si turismul stomatologic romanesc. Nu inteleg care este problema.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=14949

Acum 2 luni am vazut intr-o oferta primita o 'chestie' care suna ceva de genu... lasi 200 ron la dentist si poti sa castigi o excursie la Roma (cred... nu mai sunt sigur trimitea pacientul) Desigur cand ma refer la publicitate nu ma refer la astfel de gainarii....

Oricum una peste alta... daca nu face X face Y... and again... Cu cat piata e mai saturata cu atat trebuie sa iesi mai mult din tipar (in sensul pozitiv)

Poate o sa radeti de mine tinand cont de faptul ca sunt doar un student de 22 de ani la stoma dar daca am ajuns pana aici nu vad de ce nu se poate mai mult.Link [Necesita inregistrare pentru acces.] follow your dreams si fa treaba de calitate!
SBMG este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-11, 21:46   #17
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Nu inteleg de ce nu a fost aprobat primul mesaj, nu cred ca m incalcat regulamentul, am fost on-topic. Probabil ca inca nu a apucat medratorul sa sa il verifice

Oricum pentru dr. Radu Tepordei:

Am citit multe posturi in care sustineti ca sunteti impotriva reclamelor cu atat mai mult daca sunt reclame de genul "Va oferim seviciile cele mai ..."

De ce anuntul de pe site-ul cabinetului unde lucrati suna asa?
"Venim în întâmpinarea dumneavoastră cu servicii de cea mai bună calitate"
.
Vechi 01-11-11, 22:03   #18
Moderator eugenol
Aspirant la MD
Puie monta!

.

Citat:
Publicat initial de SBMG View Post
Nu inteleg de ce nu a fost aprobat primul mesaj
continea linkuri, de aceea.

Până n-ai simţit scârba cea mai profundă pt un politician, nu ai cum s-o înţelegi. PUIE MONTA!!!!!!
nico is online now   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-11, 22:39   #19
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+3/-2)     

Citat:

Pai ce-ai fi vrut sa scrie? Ca venim in intampinarea dvs cu o stripteoza? Era mai bine, nu? Nu vad legatura cu reclama agresiva... sau cu ce discutam noi aici legat de vouchere si alte chestii de genul, legaturi de plombe la 19 lei, samd.

Un lucru trebuie clarificat... reclama e ceva normal, benefic. Mai ales pentru un incepator. Problema apare atunci cand se cade in penibil, se degradeaza o si anume, aceasta frumoasa meserie, care vrand-nevrand, ar trebui sa redea zambetul pe buze oamenilor. Pai tu ca doctor care investesti in materiale bune, in pregatire, cursuri, aparatura, etc, te chinui sa-ti faci un renume, te chinui sa tratezi oamenii cat mai corect posibil, ITI PRETUIESTI munca la adevarata ei valoare, te pomenesti intr-o zi ca vine Ghita, cu spirit de business adevarat, avand ori 10 clase, ori 10 facultati, nu conteaza, dar niste bani destul de multi pregatiti pentru o afacere, si se apuca si-si pune bannere pe parterul blocului vis-a-vis de cabinetul tau, cu 20 de lei 3 plombe si sansa unei excursii la Baicoi, daca nu stiu ce, nu te trece asa un fior de nerv? Ok, tu ai un renume, te stiu o gramada, etc, pe Ghita nu-l stie nimeni si nici pe doctorii care se tot perinda p-acolo. Dar el are cabinet nou, cu oferte, speculeaza ce-i place romanului cel mai mult. Si aici ajungem la codul ala deontologic, pe care daca l-ar respecta, ar fi toata lumea fericita. Aici nu-i vorba de concurenta neloiala, ca la piata. E ceva mult mai subtil, ceva ce din pacate nu multi reusesc sa judece. Asta e, cu parere de rau, situatia. Nu cred ca-i de vina nici Colegiul, nici nimeni. Nici Ghita.
Bafta in continuare si sa ai puterea sa reusesti ce ti-ai propus!
Si nu uita, spune NU la plombe cu 3 la zece mii, chiar daca trebuie sa-ti faci reclama!
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-11, 23:15   #20
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Pe mine atitudinea asta m-ar deranja mai mult decat un flyer impartit pe strada sau un banner. Desigur nu este chiar cazul lui Radu. Dar e pe aproape.Este amuzant este fapul ca el nu agreaza astfel de slogane dar totusi...

Turb cand aud stomatologi care isi denigreaza colegii. Eu sunt cel mai cel mai. Ala e scump eu sunt de 2 ori mai ieftin si mai bun.... Nu cred ca este normal. Asta nu este publicitate...este nesimtire.Am intalniti multi stomatologi care au rostit aceste cuvinte...

Off-topic and still funny
Intr-un oras am intalnit o domana stomatoloaga care facea comert gen....
1 obturatie= X oua
Proteza = X gaini

Asta este daca nu sunt bani...

Citat:
Publicat initial de Dentamax View Post
Si nu uita, spune NU la plombe cu 3 la zece mii, chiar daca trebuie sa-ti faci reclama!

Cand ma refream la reclama am precizat ca nu ma refer la tampenii de genul acesta. Intradevar, Ghita este o problema foarte mare in Romania. Faza cu 2 plombe la 3 lei eu zic ca se datoreaza institutiilor de invatamant si a pietei care este suprasaturata. Foarte multi colegi de facultate habar nu au ce fac.. unii sunt la facultate ca ii obliga parintii altii au venit pentru bani.Nu cred ca poti sa inveti aceasta meserie daca nu te pasioneaza. In 3 ani o sa termine o sa le puna mamica taticu bani la dispozitie, o sa isi deschida cabinet, vor vedea ca sunt VARZA si ca nu sunt capabili sa faca munca de calitate si uite asa incep sa apara ofertele si mancatorie. Cum ziceai tu... 2 la pret de 1. In lumea asta exista oameni cu bani si oameni fara bani.Daca omu nu are o sa mearga la oferta.

Una peste asta cei care au astfel de practici sincer nu cred ca au un trai lung pentru ca un cabinet este o investitie pe termen lung unde se presupune ca iti faci o clientela stabila de durata deoarece, again se presupune ca iti cunosti meseria si pui si suflet. Tu daca faci munca de 2 lei ti se duce vestea si ai cam dat-o in bara... Un om cu scaun la cap nu cred ca se uita la astfel de promotii... Sunt alte criterii mai eficiente dupa care se aleg cabinetele stomatologice.

Cand m-am referit la reclame, m-am referit la carti de vizita, flyere ( nu gen cele: cele mai, cel mai, the best, oferte, loz in plic castiga iphone..) spoturi publicitare..bannere.. Sunt de acord cu aceasta practica cu atat mai mult daca ai facut o facultate de 6 ani, ti-ai pus la bataie toate economiile, viitorul tau depinde de asta. Pentru ca daca tu iti deschizi o clinica la periferie, lumea fara o informatie nu are cum sa stie ca acolo a aparut o clinica si atunci stai si belesti cariciu... Publicitatea este vitala!
.
Vechi 02-11-11, 00:02   #21
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
Studiez si eu eu acest forum de aproape un an..... Publicitatea este necesara in domeniu care are clientela! ..... Nu vad care este problema daca fac tot posibilul sa ies din tipar-ul cabinetelor normale si sa fac o publicitate agresiva...Este dreptul meu .....

Oricum una peste alta... daca nu face X face Y... and again... Cu cat piata e mai saturata cu atat trebuie sa iesi mai mult din tipar (in sensul pozitiv)
Cristina incepuse la un moment dat un topic despre analfabetismul functional. Se pare ca e o "maladie" mult mai raspandita decat s-ar putea crede.
Tinere student, daca spui ca citesti ce se scrie pe acest forum de aproape un an, nu crezi ca ar fi trebuit sa intelegi cum stau lucrurile cu reclama? Nu crezi ca ar fi trebuit deja sa faci diferenta intre clientela si pacientura? Codul deontologic interzice reclama, deci dreptul tau in acest sens e nul. Tot ce e, in ultima vreme, la vedere in jurul serviciilor stomatologice tine mai mult de comert decat de profesionalismul in domeniu. In ochii publicului larg, dentistii nu mai concureaza intre ei prin ceea ce fac la pacient, ci prin cat mai colorata e firma si prin cat de frecvent si mare e discountul. Sa supui serviciile medicale regulilor comertului e o mare greseala. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa existe competitie, insa una corecta, strict legata de profesie. Din pacate lucrurile sunt scapate de sub control, disperarea medicilor e mare iar cei care vor simti cel mai crunt acest lucru vor fi pacientii pt. ca nimeni nu face treaba de 150 de lei pt. 20.
Chiar sunt curios ce intelegi tu prin "iesit din tipar".
Citat:

Oricum pentru dr. Radu Tepordei:

Am citit multe posturi in care sustineti ca sunteti impotriva reclamelor cu atat mai mult daca sunt reclame de genul "Va oferim seviciile cele mai ..."

Hmm! Inca unul care sapa dupa mine pe internet.
Cabinetul la care faci referire l-am inchis pe 31 decembrie 2007. Am sunat atunci la firma ce se ocupa de site si le-am spus sa-l inchida. O perioada nu a mai functionat, insa dupa o vreme a reaparut. Nu stiu care este cauza, nu mai dau de it-istii respectivi, oricum situl nu foloseste nimanui si, oricum, nu contine nimic din ceea ce codul deontologic interzice, ca sa nu mai spun de faptul ca, atunci cand a fost lansat, actualul cod deontologic nu era inca in vigoare. Serviciile in acel cabinet chiar erau de top iar aparatura, in acel moment, tinea de sf-ul medicinii dentare. Laserdent a fost un vis frumos ce a devenit in mai putin de 2 ani un cosmar groaznic datorita unui parteneriat total neinspirat. Atunci am invatat ce inseamna sa faci echipa cu un nespecialist, atunci am inteles pe deplin ca painea mancata de dentist nu va fi inteleasa niciodata de cei ce nu fac acelasi lucru. De aici si opinia mea in ce priveste auslanderii cu bani bagati in teritoriul nostru.

Anyway, ce am spus mai sus e doar o opinie venita din lucruri traite. La urma urmei, daca aceasta opinie se lipeste de unii ca lumina de oglinda, ar fi si pacat sa ma fi prajit numai eu.
KLMircea a multumit.
Vechi 02-11-11, 00:04   #22
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Citat:
Buna seara. Studiez si eu eu acest forum de aproape un an.Sunt in situatia user-ului Link [Necesita inregistrare pentru acces.] . Sunt student in anul 3 si intentionez sa imi deschid un cabinet stomatologic .....Sprijin 0 ! Fara credite fara ajutor financiar...... tinand cont de faptul ca sunt doar un student de 22 de ani la stoma dar daca am ajuns pana aici nu vad de ce nu se poate mai mult.

Acum ceva timp citeam in Academia Catavencu ceva absolut genial, ceva de genul ,,mama, as vrea sa am copii de bani gata!,,

Radu, aici e cu totul altceva, e o mare diferenta de mentalitate pe de-o parte a ta, a mea, care suntem (dupa cum mi-am dat seama din postarile tale ) din aceeasi generatie, si a ,,tinerei generatii,,inca studeta, care cu sprijin financiar 0 face un cabinet de 150000-200000 de coco(spatiu si aparatura se presupun a fi decente). E un asa mare non- sens, ca nu ma pot abtine sa nu te intreb, tu iti mai aduci aminte ce faceai prin anul 3 de stoma? Eu, de ex, cu sprijin financiar 0, numaram zilele pana cand trebuia sa primesc bursa, ca sa-mi pot lua de mancare. Nu zic ca e un exemplu demn de urmat, vremurile s-au schimbat ,au evoluat inspre bine, iata cate poti face azi cu sprijin financiar 0.
Vechi 02-11-11, 00:34   #23
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+5 (+5/-0)     

Citat:
Publicitatea este vitala!
In mod normal nu ar trebui sa ai voie sa deschizi propriul cabinet imediat ce ai terminat facultatea, pt. un motiv foarte simplu: nu stii ce sa faci cu el. Peste tot in lume mai intai lucrezi asistat un numar de ani, abia apoi poti sa-ti iei zborul presupunandu-se ca esti in stare sa nu faci rau.
Publicitatea e vitala daca vinzi tampoane, detergenti sau vulcanizezi non-stop. In stomatologie e vital ( si nu doar pt. tine ) sa stii ce faci, sa raspunzi de ce faci, sa uiti compromisul si, nu in ultimul rand, sa crezi in Dumnezeu pt. ca in majoritatea cazurilor e singurul care vede ce faci.
Vechi 02-11-11, 00:48   #24
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Nicolae poti orice in tara asta atentie daca nu ai nici cea mai vaga idee cu ce se mananca mai bine iti deschizi o covrigarie !!
Vechi 02-11-11, 00:53   #25
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de SebastianF View Post
Nicolae poti orice in tara asta atentie daca nu ai nici cea mai vaga idee cu ce se mananca mai bine iti deschizi o covrigarie !!
Langa o canisa.
laura tanase si DrGC au multumit.
Vechi 02-11-11, 09:57   #26
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+3 (+3/-0)     

Este laudabil spiritul de antreprenor determinarea si curajul lui sbmg. Daca ar fi mai multi ca el in Romania ne-ar fi mai bine.
Din pacate partea comerciala din stoma este (sau ar trebui ) doar o mica parte din practica stoma si ea oricum nu dicteaza conduita medicala asa cum intr-o afacere profitul este singurul element de interes si serviciul sau produsul pe loc secundar. In medicina sanatatea pacientului e pe primul loc .
Bafta si sper sa intelegi acest aspect si sa ai succes.
Stoma nu este o afacere din care sa faci bani ci o vocatie. Sunt multe alte moduri in care poti face bani mult mai usor.

eman cu telefonul
Vechi 02-11-11, 10:08   #27
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Nu stiu ce tot discutam lucrurile astea la nesfarsit
Deja e penibil. Nu vedeti ca sunt oameni care nu inteleg? Mai si spun ca citesc si tot degeaba.

A intrebat daca reclama e permisa in strainatate: in unele cazuri DA (putine) iar in unele NU (majoritatea).

Nu inteleg ce e asa de greu de priceput ca medicina si publicitatea sunt incompatibile.
Ma enerveaza cumplit si nu cred ca o sa scapam de mentalitatile astea prea repede.
--------------------------
Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Stoma nu este o afacere din care sa faci bani ci o vocatie. Sunt multe alte moduri in care poti face bani mult mai usor.
Doamne de cand tot explic asta la unul si altul si aici pe forum.
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 02-11-11, 10:24   #28
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Nu este penibil ca nu inteleg. Aparent suntem singurii care sustinem ca reclama nu are legatura cu stoma si probabil ca nu suntem destui sa fim crezuti.
Din pacate de multe ori pentru a fi crezut nu e de ajuns sa ai dreptate. Iti trebuie fie autoritate fie un numar covarsitor de adepti ai acelei idei.

eman cu telefonul
Vechi 02-11-11, 11:58   #29
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Reclama este sufletul oricarui buiz, dar sa nu confundam publicitatea din Stoma cu publicitatea din alte domenii de activitate, este totusi medicina, nu ii vinzi ceasuri ce se pot strica dupa 1 luna, ai treaba cu sanatatea pacientului, ca esti renumerat pentru asta pai da faci si vreo 6 ani de facultate + x ani de practica, cursuri, investitii in aparatura si materiale, ce iti ramane "y" nu este chiar atat de mult(e mai rentabil sa vinzi masini din germania la second hand timp de 6 ani cred ca faci mai mult sincer), si o sa ajungi la un 5x "y" dupa cativa ani cand o sa ai si pacienti loiali si multe altele care nu tin numai de tine.

SBMG e foarte bine ca in anul 3 te gandesti la marketing cum sa "spargi" piata dar mai bine te-ai gandi ce ai de invatat la odonto.(sau preventie ce faceti voi), sa iti deschizi acum clinica(poti sa fi si anu 6) si sa angajezi dr. o sa faci "super afacere", nu iti pun ramane surpriza. , Cu investitii 0 poti sa iei si premiul nobel la finante si nu o zic la "mishto", vezi ca, grecii sunt disperati poate ii scoti din criza.Daca ai tai iti dau capital mai bine iti cumpara BMW sau toci banii prin club ca oricum si cu clinica o sai faci praf la varsta ta.
Desi sunt anul 5 m-am gandit si eu la zeci de metode de marketing cum sa atrag pacientii daca deschid clinica,(am dat si eu peste aceste retete minune de care altii incredibil nu stiau ) dar cu omul nu merge numai asa nu te uita dupa gruppon sau fundeal care mai sunt pe piata ca o sa faci meserie asa.Cu preturi mici care sparg piata o sa dai incet dar sigur faliment, a daca ai o clinica de vreo 4 etaje cu multe scaune sa mergi pe regim de spital (si sa nu fie criza, romanii sa aiba bani si o educatie precum vesticii pe parte oro-dentara vorba unui coleg) atunci iti poti permite sa mergi pe preturi f atractive dar avand si un nr f mare de pacienti.

Nu o lua ca un atac acid sau nu stiu eu ce nebunii ti-o zic de la student la student uite mai bine intrebai de o carte, doua de un curs de un aparat, care sa te ajute ca si astea nu se cumapra ca primesti de la (nu dam nume) catalog cu produse.Uitate pe subiectul meu cand am cautat compozit ca sa-l folosesc la pacientii mei de la facultate (si le multumesc pe aceasta tuturor care m-au ajutat de pe forum) am stat 2 saptamani sa citesc zeci de articole ca sa deschizi un cabinet... trebuie mai mult

La fel si pt domnul Nicolae nu va suparati pe domnii dr. ca va zic in fata realitatea stiu si dr si pers care nu au o legatura cu stoma care au mers pe princpiul deschid clinica angajez merge treaba pai nu ne-ar fi si noua usor sa angajam alti medici sa lucreze pt noi pe 25% din profit,teoretic stam bine practica ne omoara.Cabinete in Rom sunt foarte multe (poate prea multe) pacientii mai putini in fiecare an, dar daca dispuneti de capital care sa va permite poate un an de zile sa mergeti pe - poate nul in cel mai bun caz,foarte bine fiecare face ce vrea. Dar sa nu ajungeti la vorba dr. Teopordei.

Mai bine deschideti o clinica MG cu o anumita specializare cred ca este mai rentabil. Si eu vreau sa deschid un restaurant cu un amic ceva care nu prea exista la noi dar daca nu sunt acolo fizic 12h se alege praful.
kos2188 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-11-11, 19:56   #30
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Cristina incepuse la un moment dat un topic despre analfabetismul functional. Se pare ca e o "maladie" mult mai raspandita decat s-ar putea crede.
Am scris in graba si am facut o greseala. Nu cred ca isi avea rostul comentariul facut.Pot si eu sa ma umflu in pene si sa fiu ironic, sarcastic.

Citat:
Nu crezi ca ar fi trebuit deja sa faci diferenta intre clientela si pacientura?
Din moment ce omul vine la tine iti lasa niste bani se transforma in client. Conform dex-ului, o carte foarte interesanta pe care aparent nu toata lumea a avut timp sa o citeasca, CLIÉN//T ~tă (~ti, ~te) m. și f. - Persoană care apelează la serviciul cuiva (medic, avocat etc.), luată în raport cu acest.
Vroiam doar sa arat ca si eu pot sa fiu 'smecher'. Nu imi place aceasta atitudine pe care am abordat-o si nici nu ma caracterizeaza. Mai mult de atat, am inteles exact ce ati vrut sa spuneti si va inteleg punctul de vedere.Totusi eu consider ca omu cand vine este in primul rand pacient dar si client.

Citat:
Chiar sunt curios ce intelegi tu prin "iesit din tipar".
Cabinetul de pe acel site avea ceva ce il scotea in evidenta.Iesea din tipar pentru ca la vremea respectiva nu cred ca se gasea la tot coltul dotari cu laser.
Chiar sunt curios care a fost problema. Am avut mai multe discutii despre beneficiile acestei dotari. Si din nou, in urma unei investitii de acest gen este nevoie de publicitate si informarea publicului. Sa stie pacientul ca atunci cand vine la tine o sa aiba parte de un tratament mai placut, fara anestezie fara zdranga zdranga. Daca faci achizitia, dai 60000 de coco, si nu informezi lumea despre smecheria din cabinet sanse mari sa nu iti scoti investitia. La asa ceva eu zic ca e nevoie de reclama hardcore.Pentru ca publicul nu are habar despre ce e vorba.

Citat:
Publicat initial de dr. patricia View Post
Acum ceva timp citeam in Academia Catavencu ceva absolut genial, ceva de genul ,,mama, as vrea sa am copii de bani gata!
As vrea sa am parinti de bani gata...
Am uitat sa precizez ca spatiul in care imi propun sa deschid cabinetul il detin si trebuie doar renovat.Sprijin financiar 0. Trebuie sa exite neaparat sa te sprijine cineva?Trebuie sa iti si doresti nu sa astepti sprijin din partea altor persoane sau a statului. Pentru un cabinet entry level nu ai nevoie de zici de mii de coco. Traim intr-o alta lume. Asftel poti ca tu singur sa devi propriul tau sprijin financiar.Si cand spun asta nu ma refer la vandut tigari in paracari.

Citat:
In mod normal nu ar trebui sa ai voie sa deschizi propriul cabinet imediat ce ai terminat facultatea...
Sunt 100% de acord cu dv. Iti tai craca de sub picioare. EU nu am spus ca vreau sa imi deschid cabinet in care sa lucrez dupa ce termin...Mai sunt muuulte de invatat. Faclultatea nu stiu daca te invata 50% din ce te asteapta.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Din pacate partea comerciala din stoma este (sau ar trebui ) doar o mica parte din practica stoma si ea oricum nu dicteaza conduita medicala asa cum intr-o afacere....
I agree... Pacient inainte de client.Tratament inainte de comert. Eu le vad ca pe 2 chestii total diferite. Dpmdv comertul nu face deloc parte din stoma.Face parte atunci cand sunt practici de genu, 2 plombe la 3 lei, loz in plic, castiga o excursie. Asta e alta mancare de peste cu care nu sunt ok. Repet, prin publicitate inteleg reclama, flyere, bannere and so on (fara sloganuri care incep cu "CELE MAI"... reclama cu caracter informational despre cabinetul deschis)... nicidecum loz in plic. Studentii care termina nu au nici o sansa fara pic de reclama. Pentru ca dupa ce iti faci practica si decizi ca esti apt sa iti deschizi cabinet, te trezesti ca nu ai clienti si mergi in jos cu toate saving-urile tale care le-ai facut pe parcurs. Chiar daca esti super bun in domeniu si sti carte. Tu trebuie sa il anunti pe om sa vina si sa vada cum sa streaba. Iar daca intradevar esti bun acel om se va intoarce si data viitoare.Daca nu, iti meriti soarata...Total failure.Daca poti sa oferi ceva aparte, apratura laser, tehnologie de ultima ora, ai nevoie de publicitate deoarece publicul trebuie informat! Si nu vreau sa fac bani din asta... NU DIN ASTA. Doresc sa ma specializez in endodontie asa ca nu visez la parai.Stiu bine cum sta treaba cu endodontia si m-am impacat cu gandul.

Kos imi cer scuze daca ne-am intalnit pe strada sau pe alt forum si te-am luat la "mijto"
andddd:
-nu vreau sa "sparg' piata, )
-chiar la odonto invatam dar am luat o pauza, (prea mare) )
-nu vreau sa imi deschid clinica si nici restaurant cu 12 angajati (unde dupa cum spuneai si tu daca nu esti acolo se alege praful). Vreau un cabinet cu un stomatolog bun si cu experienta care sa punsa suflet in ceea ce face!Chiar daca castiga mai mult el.. Vreau sa simt FAC CEVA!
-ai mei nu stau prea bine cu banii. De la ei primesc doar banii de chirie si atat.
-daca as primi $ nu mi-as cumpara masina si nici nu m-as da prin cluburi(nu sunt adeptul stereotipului bamboo).
-Eu ma gandesc din anul 1 la metode de marketing si pana acuma mi-a mers foarte bine... daca vrei poti!
-Nu o iau ca pe un acid da sunt distrat de sfaturile care le dai unui om pe care nu il cunosti...dar continuam...
-Carti sunt.. la 2 luni imi dau comanda la ce o carte de specialitate de pe amazon pe care evidet o si citesc in timpul liber
-Aparatura stomatologica este punctul meu forte...Ador tech-ul si tot ce este inovator.
-M-am uitat peste toate subectele legate de compozit chiar daca doar in smestrul viitor voi lucra pe pacienti.

Oricum discutia a degenerat putin si am dat-o in off-topic. Pana la urma fiecare ramane cu parerea lui. Probabil in viitor imi voi schimba si eu parerea... In alta ordine de idei, petru moderatori si cei care adiministreaza acest site, faceti o treaba de milioane.M-am indragostit de Eugenol
.
Vechi 02-11-11, 20:13   #31
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Probabil in viitor imi voi schimba si eu parerea...
Ar fi bine mai ales ca oamenii aceia chiar nu sunt CLIENT.

Chiar daca ai citat din DEX o sa-ti dau un exemplu foarte elocvent.
Prietenul meu cel mai bun este asistent universitar la Facultatea de Litere si oivestea cum la un curs studiau greselile de gramatica pe care le fac oamenii in anumite meserii. Dar ei greseau, asa ca mai sunt si lucruri care pot fi corectate in DEX.

Exemplul era ca lor li se parea pleonasm sa spui INFARCT MIOCARDIC dar INFARCTUL nu e doar miocardic
Citat:
Conform dex-ului, o carte foarte interesanta pe care aparent nu toata lumea a avut timp sa o citeasca,
Probabil nici tu ca altfel nu ai fi folosit CTRL+C CTRL+V.
.
Vechi 02-11-11, 20:43   #32
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.
0 (+1/-1)     

Hm...interesanta discutie.
Ma bag si eu un pic.
Mi-am deschis clinica la 24 de ani,abia terminasem.. Habar nu aveam nici eu cu ce se mananca,dar am invatat. Orice se invata.
In ceea ce il priveste pe d-l Nicolaae,sau pe cei care se afla in aceeasi situatie de a dori sa isi deschida o clinica...am o parere:
Este foarte greu nefiind in domeniu,sa stii ce materiale sa alegi si ce aparatura. . Vei avea nevoie clar de un consilier.
Stomatologia poate fi o afacere,dar doar in momentul in care poti angaja stomatologi la procent. Un medic extrem de bun deja are o pacientura a lui, si de obicei il gasesti mai rar sub forma de angajat,ci mai degraba il gasesti pe propriile picioare intr-o tura inchiriata. Este doar un calcul financiaro-logic : un medic care face multi bani nu va dori sa imparta cu tine din castiguri,ci va prefera sa plateasca 200-350 de euro pt o tura inchiariata,asta in cazul in care nu isi face propriul cabinet.
Deci revenim: nu zic ca nu gasesti medici buni care lucreaza la procent,dar vei avea surpriza sa vezi,cautand medici ca ei vin neavand deloc pacienti ,ci vor cauta ca tu sa le dai pacienti. Chestie mai grea,mai ales in cadrul unui cabinet nou deschis. Si este posibil sa plece dupa un timp.
Inainte,intr-adevar se faceau bani multi anagajand niste medici mai mult sau mai putin la inceput de drum,preturi mici si strada era buluc la tine in cabinet. Se lucra in masa,ieftin,se faceau bani. Nu comentez asupra calitatii ca dau in frustrarea lui Radu,frustrare pe care o am si eu.
Dar iata ca criza nu loveste pe medicii scumpi, ci culmea, tocmai pe cei care lucrau ieftin si in principal cu strada. Mi-a plecat un medic din tura inchiriata,am dat anunt,si telefoanele suna. Deja m-am plictisit de aceeasi placa: " Eu lucram pana acum intr-un cabinet la procent si lucram in principal cu strada.Inainte intrau multi pacienti din strada ,acum nu mai intra nimic.Si vreau sa plec.Daca inchiriez la dvs,aveti pacienti sa imi dati?"
Imi pare rau ca iti spun,nu sunt un om rau si nu ti-o zic nici cu rautate nici cu invidie. nu e momentul acum sa faci o investitie de genul.S-ar putea sa iti blochezi banii in ceva ce mai mult iti aduce batai de cap si bani mai putini decat te asteptai. Cu tot cu cupoane ,cu vouchere,piata este deja suprasaturata de ele.
KLMircea, cristaldental si kos2188 au multumit.
Vechi 02-11-11, 21:33   #33
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+6 (+6/-0)     

Citat:
Am scris in graba si am facut o greseala. Nu cred ca isi avea rostul comentariul facut.Pot si eu sa ma umflu in pene si sa fiu ironic, sarcastic.
Din moment ce omul vine la tine iti lasa niste bani se transforma in client. Conform dex-ului, o carte foarte interesanta pe care aparent nu toata lumea a avut timp sa o citeasca, CLIÉN//T ~tă (~ti, ~te) m. și f. - Persoană care apelează la serviciul cuiva (medic, avocat etc.), luată în raport cu acest.
Vroiam doar sa arat ca si eu pot sa fiu 'smecher'.
Tinere societate comerciala, ironia, atunci cand e meritata si vine de la unul care, atunci cand tu erai tavalit prin talc, deja lucra la pacient, e binevenita. Aceasta ironie nu e manifestare de "smecher", e o constatare care ma ingrijoreaza pt. ca voi ajunge si eu la varsta cand voi avea nevoie de medici. Eu nu am nici un motiv sa ma manifest in felul pe care tu-l traduci drept "smecher". nu am nici o multumire din asta. Ego-ul meu se hraneste cu altceva. Ceea ce ai scris, poate gresit ( am obosit sa atrag atentia tinerilor ca nu stiu sa scrie romaneste ), reflecta ceea ce ai inteles. Iar daca ai inteles gresit sau deloc, inseamna ca degeaba esti alfabetizat. Aceasta e una din marile probleme ale societatii in care traim, si anume analfabetismul functional, o consecinta directa a procesului de invatamant haotic si a timpului infim acordat de parinti copiilor. Mai ieri, in spatiul meu auditiv, o tanara, studenta la filozofie, afirma ca nu a reusit sa termine nici o carte in viata ei. Cam asta e dimensiunea dezastrului.
Si ca veni vorba de carti, dex-ul se consulta, nu se citeste. La fel si biblioteca universitara, nu te apuci sa citesti toate cartile luandu-le la rand. Sau poti s-o faci daca vrei sa fii luat drept model pt. o noua versiune Rainman.

Stiu ca am fost off-topic, insa trebuia sa inchei cumva dialogul cu tine.
daniii si Mona Lisa au multumit.
Vechi 02-11-11, 21:56   #34
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

SBMG pentru ca nici nu suntem in acelasi oras nu am de ce sa fiu invidios sau nush ce ofitci sa am eu pentru tine(clarific nu ai evocat asa ceva dar ca sa fim siguri) ti-am zis la faza cu cabinetul, crezi ca nu se gandesc si alti coelgi de ai tai sa faca la fel, probabil ca vrei sa aduci aparatura china (care nu am nici-o problema chiar din contra e ok mai ales la inceput) ai facut calcule pe hartie cam cat iti trebuie etc. Foarte frumos faza cu un dr. mai cu experienta este 100% adevarata dar m-ai bine te angajezi undeva vezi cum merge o clinica ce nevoi are zilnice si mai ales de ce probleme medicale te lovesti la pacienti. Decat sa fi stresat zilnic ca nu ai pacineti destui ca sa platesti un Dr. mai cu experienta m-ai bine ai gasi un job de asistent cum zicea si mai sus domnul dr Teopordei nu e rea acea trecere asistent, dr junior (cazuri mai simple) si apoi dr plin.
Problema la un cabinet nu este ce flori sa alegem, ce banere sa punem, cred ca toti facem parte din noua generatie cu FB(sa nu zic hi5), crescuti cu reclama de la tv , generatia Pro, cam pe toata lumea o duce capu sa faca "neste meleoane"(Mircea Badea) din marketing (de care avem nevoie unii mai mult, atii mai putin).
Sunt foarte bucuros ca, cumperi carti de pe Amazon pot sa te intreb titlul cartii?(din pura curiozitate fara tenta)

Cu "mishto" nu am vb sau sa avem conflict, e long story prietenii stiu de ce nu ai vreo vina.

Si ce spune doamna dr este 100% adevarat cum ti-am zis si eu cabinetele si in constanta care au pierdut pacineti nu sunt cele care aveau tarife mai mari dar ofereau ceva sau ceva mai mult in plus, ci cabinetele mici de strada, dr. cu procentul(pe care ii respect pentru ca e greu in breasla asta) voucheristii )

Partea cu aparatura ... no comment nu are sens sa iti zic ce stiu eu despre aparatura (si aici nu vb china vb despre Heavy Weapons of MD) sau ce stiu unii din dr care au postat pe acest subiect . E foarte bine ca esti informat un lucru pozitiv dar nu de asta o sa deschizi cabinetul. Pentru binele tau citeste, invata , practica sa deschizi cabinet si sa lucrezi oho pana la 60 de ani minimum tot o sa ai timp. La faza cu restaurantul si cu alesul prafului ma refeream ca fie faci scoala fie faci buiz sa deschizi cabinet nu merge 2 in 1 , si daca nu ma crezi o sa vezi (aici nu ma refer daca lucrezi la un cabinet ma refer sa detii ca student in anul 3 un cabinet fara un sprijn financiar bine aici poate ai tu bani nu ma pot pronunta pentru ca bugetul unui cabinet mic e destul sa cumperi un BMW cateodata).

In incheiere
Sa iti dea Dz sanatate sa deschizi dupa ce termini fac. clinica ( nu acum vine iarna, sarbatori ) si sa ai parte de mult succes. Si daca deschizi cabinet neaparat sa ne spui si noua sa venim la inaugurare ( nu e o gluma).

P.S ok deci nu citisem commentul tau la ce a spus domnul dr, deci baiete eu chiar credeam ca ai o reteta fantastica, laserul de 60000 de "coco" nu e ca nu faci anestezie citeste tata pentru ce e, si zdranga zdranga(hai ca imi amintesti de GIGI cu Tiki Taka Barcelona). Pai eu chiar credeam ca vrei sa fii "smecher" pai ma dezamagesti.... fi smecher in medicina rezolva niste cazuri posteazale si inchidei gura si lu dinozaurul care te enerveaza acum(Dr tepordei) care are si curaju sa se ia de tine ), mai bine l-ai ruga sa iti recomande ceva de invatat , si m-ai tarizu la un caz, doua sa iti dea o parere pentru ca o sa ai nevoie.

Vezi ca stoma nu se opreste la carii superficiale, albiri dentare si detartraje o sa vina si "Heavy" Stoma incurand in anul 4,5,6,si tot asa...

Acum La final (da asta e .. FIN ) DE ce voi dinozaurilor(si eu ca-s cu 2 ani mai in varsta) descurajati copilu sa va fie rusine, va e frica ca o sa va fure CLIENTELA.
Vreti sa ii ziceti cika de bine dar de fapt aveti otrava in suflet. Daca asta ai inteles din ce am vrut noi sa iti spunem e rau....

Modificat ultima data de kos2188; 03-11-11 la 11:50.
.
Vechi 03-11-11, 09:05   #35
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
-1 (+1/-2)     

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
Dar iata ca criza nu loveste pe medicii scumpi, ci culmea, tocmai pe cei care lucrau ieftin si in principal cu strada. Mi-a plecat un medic din tura inchiriata,am dat anunt,si telefoanele suna. Deja m-am plictisit de aceeasi placa: " Eu lucram pana acum intr-un cabinet la procent si lucram in principal cu strada.Inainte intrau multi pacienti din strada ,acum nu mai intra nimic.Si vreau sa plec.Daca inchiriez la dvs,aveti pacienti sa imi dati?"
Super adevarat. Chiar ma intrebam in trecut ca de ce nu am pacienti de pe strada dar se pare ca asta e de bine. Uffff, m-am linistit. Toti pacientii mei vin pe baza de recomandari si nu conteaza daca e mai scump ca la alte cabinete (la mine nu e scump totul dar sunt lucruri care sunt mult mai scumpe).
.
Vechi 03-11-11, 12:02   #36
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
-2 (+1/-3)     

Da,da,este o chestiune generala. Stai fara grija.
Eu in locul lui Nicolaae(desi el nu mai scrie observ ca tot ii adresez posturi..ma rog..e o chestie compulsiva cred) as deschide un salon de masaj erotic. E putin mai complicat, dar odata pus pe roate, si spatele acoperit...ka-ching! Investitie minima: niste felinare rosii ,un decor sexy,fetele sunt mai ieftine acum.Paranteza : am pe unul in bloc, intre doua varste asa, nu pare genul cu bani,ci omul din clasa medie. In fiecare sambata vin la asta ,pe la 1-2 noaptea, super bucati..eu stau la parter si aud tocurile: tzac-pac,tzac pac..ma uit pe vizor sa le vad (nu ma pot abtine). Clar sunt de clasa lux,la cum arata. Si ma gandeam ca daca unul ca ala isi permite fetite de lux in fiecare sambata,inseamna ca fetele au tarif de criza.
O sa cer procent pt ideile astea de afaceri geniale,sa stiti.
Va rog pt ce am scris mai sus nu ma citati zicand : "doamna doctor a zis.." . Sunt incognito.
kos2188 a multumit.
Vechi 03-11-11, 12:42   #37
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Nebuno
sau alta idee de afacere dar avem un topic al nostru despre bani: spalatorie auto EROTICA cu baieti pentru doamne si fete pentru domni sau dupa caz si invers
.
Vechi 03-11-11, 12:50   #38
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

auzi, explica aici: spalatorie -auto erotica sau spalatorie auto-erotica? Ca e cu doua sensuri.Pentru primul sens cred ca investitiile sunt mai mici si necesita doar un jacuzzi,pt a doua trebuie sa iei si ditai spalatoria autoo. Sunt tot incognito.
PS: ideea ta de afacere are un minus- finalul ( o masina curata) nu este atat de fericit.
KLMircea a multumit.
Vechi 03-11-11, 21:48   #39
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.
-1 (+1/-2)     

Citat:
auzi, explica aici: spalatorie -auto erotica sau spalatorie auto-erotica? Ca e cu doua sensuri.Pentru primul sens cred ca investitiile sunt mai mici si necesita doar un jacuzzi,pt a doua trebuie sa iei si ditai spalatoria autoo. Sunt tot incognito.
PS: ideea ta de afacere are un minus- finalul ( o masina curata) nu este atat de fericit.

DA de ce nu facem asa: merge domnul cu doamna (sotie/prietena) la cab. dentar acolo ce il astepta 20 min relaxare la masaj (asistente thailanda china filipine) la final daca doreste mai facem o obturatie la care ne asista tot aceste fete ca sunt harnice, m-ai temporizam eu zic ca ii iese domunului N mai bine asa .cabinet dentar +masaj "relaxare" win win situation uite "smecherie".
.
Vechi 03-11-11, 22:53   #40
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de kos2188 View Post
cabinet dentar +masaj "relaxare" win win situation uite "smecherie".
Si reclama va fi:"Megaoferta!!!Obturatii cu finalizare!!"
cristaldental si anduluta81 au multumit.
Vechi 03-11-11, 23:14   #41
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default high-style spa/dentist office.:))

Eu n-as ride chiar asa de tare de treaba asta.
Uite-i pe americanos ce mai trateaza : "Body, Mind & Teeth".
Mie mi-a placut si aproape m-a convins. A propos, oare cati dintre colegi utilizeaza inhalo-sedarea in cabinet? )

Iata ce mai spun altii:

"In the last 20 years, dentists have been focusing more and more on the needs of the patients attached to the teeth" .

In U.S.A. nu cred ca e ceva neobisnuit:

Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-11-11, 23:24   #42
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de Mona Lisa View Post
Eu n-as ride chiar asa de tare de treaba asta.
Eu as rade daca ii vine unui 'patron' ideea de a face asa ceva prin mediul rural(sus la munte).Parca-l si vad pe badea Gheorghe in urgenta,dandu-si jos opincile cu care a facut transhumanta ca sa fie masat in punctele reflexogene(Asta ca sa nu dau un exemplu mai clar de genu:cabinet spa prin Ferentari)
Vechi 04-11-11, 12:48   #43
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+2 (+2/-0)     

Nu jigni cartierul:mai nou ii zice Ferentexas.
Auzi,am senzatia ca am facut praf topicul domnului inginer. Nu cred ca mai calca pe la stomatolog dupa ce a citit pe aici.
Vechi 04-11-11, 13:51   #44
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Auzi,am senzatia ca am facut praf topicul domnului inginer
Nu cred!Au fost 'trasate' niste idei,sau comunicat niste pareri...daca a priceput,e bine.Ii doresc sa castige!Nu bani,ci respectul medicilor pe care ii va angaja!(mission almost impossible)

Revenind la Ferentexas...adica al nostru Wild Wild West din sud,locul unde:
-daca vrei sa cobori din autobuz trebuie sa sari din mers ca soferu' nu opreste
-unde cizmele de cowboy sunt inlocuite de slapi
-unde toti 'capii' sunt samurai pentru ca au cel putin o sabie sub perna.Bulibasa are si o halebarda
-unde valuarea ti-o arati ranjind cu dintii de aur.
-unde caii sunt ori la caruta cu fiare vechi ori sub capota bemveului
Si uite asa putem naste o idee de afacere de genu' Cabinet stomatologic in Ferentexas.Pai n-ar fi rau.Ai pune 'potcoave' de aur toata ziua.Pentru ca orice Texas are blacksmith-ul sau,nu?Bani..fara numar!
pup a multumit.
Vechi 04-11-11, 16:53   #45
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+1 (+1/-0)     

Si tratamentul stomatologic pe trilurile astea: hopa hopa
Vechi 04-11-11, 17:31   #46
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Eu sincer m-as duce la un cabinet ... cu relaxare (profi nu va ganditi la prostii), in privinta domnului inginer am dat si eu (nu cu masina) peste un alt electronist care se da mare CEO (pai ori suntem sefi ori...) de cabinet dentar(nu are rost sa dau nume etc dar e jalnic) si este o amestecatura multilateral dezvoltata, intrebare credeti ca lui ii pasa de pacienti sau de profit? Credeti ca are vreo remuscare daca ceva nu iese cum trebuie (inafara de posbile pierderi financiare) raspunsul este NU .

Sincer imi este mila de pacientii aceia care trec pragul cabinetului. Pentru ca acolo doar o sa-si rezolve portofelu.

De aceea persoane care nu au licenta in acest domeniu nu ar trebui sa fie lasati sa-si deschida cabinet dentar, (da stiu povestea cu drepturile europene si alte bazaconii ) NU NU NU pentru ca marea majoritate din ei se gandesc numai la profit prin orice metoda(este o afacere), sacrifici azi un dr, maine iei niste materiale no name si tot asa (poimaine folosesti CM9 la cimentari).Daca apare o problema dai vina pe acel dr. il concediezi si gata altu...
De multe ori cred ca la multi dintre noi tratarea unei probleme (dpdv functional, estetic, etc) aduce cu ea o bucurie sufleteasca mai mare decat cea a banilor poate, ca si de aceea vrem sau suntem medici dentisti, banii se fac oricum si daca vinzi sosete la targ, sa tratezi o persoana e mai complicat.

Modificat ultima data de kos2188; 04-11-11 la 22:34.
.
Vechi 04-11-11, 22:29   #47
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Hey... nu va mai certati si contraziceti fara sens... fiecare are dreptate in felul lui .

Nu am mai raspuns de cateva zile pt ca din al 2-lea post am aflat raspunsul si am demarat "actiunea".

Am scris la un moment dat ca refuz sa mai particip la aceasta polemica.

Cine are dreptate si ce nu.

Radu, si inca 2-3 useri care ati mai scris, imi aduceti aminte de 2 lucruri (da, lucruri).

1. un profesor care m-a lasat pe toamna pt simplul motiv ca aveam si job... si mi-a spus "eu cand am fost student, am fost student..." (sincer.. mi s-a parut un frustrat.. .. serios acum.. chiar era... munceam sa-mi platesc facultatea pt ca ai mei parinti nu aveau bani sa ma tina in bucuresti la Politehnica [simteam nevoia sa fiu putin penibil acum] )

2. Fostul meu manager (tip la vreo 45 de ani ce jeleste vechiul regim) de la o Corporatie din Romania (corporatie i se spune acum unei companii care are sedii peste tot in lume [ex: Microsoft, Oralce, Nokia, IBM, HP etc]), ce nu suporta ideea ca eram mai iteligent decat el si puteam mai mult.

.. si asa.. am facut ce a facut orice roman cu cap, mi-am bagat picioarele si am plecat "peste" (..peste hotare)... mi-am folosit intelectul, si in cateva luni m-am "imbogatit" (poate chiar mai mult spiritual decat material.. si destul de mult si intelectual... intelectual nu in sensul ca stiu mai multe cuvinte intortocheate,).. am studiat niste "chestii" de managemnt, tehnici ce se aplica in orice "industrie" , da, stomatologia ca orice alt domeniu ce PRODUCE SI BANI este o industrie. (p.s. continuand sa fiu penibil, acum castig de vreo 5 ori mai mult decat fostul meu manager)

Vreau sa fiu taran si arogant .. vreau sa demonstrez ca pot, limita imi este cerul si imaginatia. Limitele mi le stabilesc eu Radu, nu tu si nici alt medic frustrat caruia ii este teama sa ajunga sa fie un simplu "angajat"

In domeniul in care eu lucrez, performantele sunt masurate. Sunt masurate de indicatori reali. Adica, tot ce fac eu pe perioada unui an este constant masurat si analizat (spre deosebire de tine.. care faci de capul tau in cabinetul tau).. si da, daca vreodata vei ajunge angajatul meu, vei fi intr-o constanta monitorizare si testare pt ca, pana la urma urmei insasi selectia naturii spune "suprevietuieste cel mai puternic si cel ce se poate adapta cel mai usor"

Ca o prima lectie de management, intr-o afacere exista 4 entitati:
- tu
- partenrii/furnizorii,
- cleintii/pacientii,
- produsele/tehnologia (materialele, apartura, etc)
- procesele (ceea ce tu faci mai exact, ex: pui plombe)

Ca "bisnisul" sa fie ideal si sa supravietuiasca competitiei si inflatiei trecbuie sa existe un echilibru perfect intre cele 4 entitati.

Acum, in cazul meu:

- eu (arogantul taran ce vrea sa intre pe piata stomatologica [da, este o piata, pt ca se vand si cumpara servicii] )

- partenrii/furnizorii (medicul stomatolog, asistenta, celelate companii de unde fac aprovizionarea cu materiale, etc)

- cleintii/pacientii, (stim cu totii cine sunt... dar hai sa spun, cei care au nevoie de serviciile noastre )

- produsele/tehnologia (materialele, apartura, softurile de monitorizare si evidenta etc)

- procesele (felul cum medicul dentist, asistenta, receptionera isi desfasoara activitatile)

Ceea ce este interesant la aceasta prima regula, este faptul ca fiecare "entitate" parte in parte se poate divide in cele 4 din nou .. intelegi?

Vezi tu Radu, urmand reguli si procese in felul asta, eu nu fac decat sa optimizez totul, adica creez ordine in hoas.

Ideea este ca un medic bun, sa faca treaba cat mai buna in cel mai scurt timp posibil (real) cu cele mai bune materiale (calitate/pret), iar clientul (dar pentru tine ii voi spune pacient) sa fie cat de mult se poate multumit, caci NICI O RECLAMA NU ESTE MAI BUNA DECAT CLIENTUL MULTUMIT.

Acum, totusi, imi cer scuze ca nu sunt medic stomatolog si ca vreau sa am un cabinet stomatologic. Dar nu am facut decat sa calculez riscuri, variabile, constante, probabilitati, resurse... iar rezultatul a fost "cabinet stomatologic"

Acum, Radu, vorbind in felul acesta si exprimandu-ma asa, am simtit ca vorbesc de la egal la egal cu tine.

.. si mai mult Radu, daca tu esti un profesionist in tot ceea ce faci, n-ar trebui sa te temi de un manager incapatant si un stundet la anul 3... probabil ca nu vom rezista prea mult pe piata, iar investiitle noastre vor fi bani aruncati in vant, decepti, esecuri si remuscari..

Eu v-am salutat pe toti, si.. cum spune la protv "ganditi liber".. mergeti cu valul , nu va impotriviti lui.

O seara buna tuturor.
.
Vechi 01-12-11, 17:28   #48
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.
+2 (+2/-0)     

=))) nu am putut sa ma abtin dupa ce am citit tot , asta a pus capac )) obturatii cu finalizare=))
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-12-11, 08:58   #49
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

Default Optiune...

Derutante polemici in acest topic.Ii inteleg si pe unii si pe ceilalti dintre"combatanti" prin prisma argumentelor invocate.Ce nu inteleg e inversunarea unora contra altora.Exista libera exprimare,initiativa privata poate fi in orice domeniu,mai pe romaneste "fiecare pasare pe limba ei piere"care-i problema?Optiunea de a investi in domeniu a dlui mi se pare legitima,e problema lui cum o va gestiona si cit de bine o va face,iar colegii medici care atit il combateti e optiunea voastra daca sa- l luati in seama sau nu.Va deranjeaza=ignorati.Principial e firesc sa aveti alte vederi visavis de subiect dar parca prea va inflamati.I-am citit atent cele citeva principii de management si nu mi s-a parut nimic nou sub soare.Daca poate completa cu detalii sint dispus sa citesc cu atentie de la oricine se poate invata ceva.Aveti ceva de pierdut daca sinteti toleranti?Nu cred
e chiar putin patetic dl inginer ,lasati domle omul sa viseze ce naiba?
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-12-11, 12:34   #50
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Pentru domnul Nicolae am cateva intrebari:

- ce fel de workshop de antreprenoriat a urmat?
-unde doreste sa deschida cabinetul?

Si daca suntem tot la capitolul management va rog sa facem o analiza constructiva din punct de vedere al calculelor pe hartie.
D-nule Nicolae dispuneti de banii cash pentru a demara investitia in totalitate? Care este structura personalului? Cum garantati independenta medicului in deciziile de tratament ?
Ar mai fii multe intrebari dar sunt curios pe parcurs daca d-nul Nicolae are cunostinte despre "afacerea cabinet stomatologic"
Din punctul meu de vedere nu vad nici o problema ca la infiintarea unui SRL cu activitate in stomatologie sa fie persoane care nu sunt medici. Cel mai important lucru este ca administratorul sa fie medic dentist .El trebuie sa aibe tot controlul asupra cabinetului sa fie un om ferm si sa conduca acel cabinet numai prin ratiune medicala ( NU comerciala) Administratorul poate sa faca parte si din actionariatul firmei.La orice neregula acel administrator raspunde pentru tot ce se intampla in acel Srl , raspunde de toti angajatii el tine relatia si cu CMDR-ul .
Acel administrator poate cere sprijin cmdr-ului cand patronul vrea sa-i impuna anumite proceduri medicale la care el ca medic nu este dispus sa le faca doar din ratiuni economice.
Deci daca domnule Nicolae esti un tipic de patron roman sau un taran inganfat cu bani facuti pe afara si te intereseaza cat mai repede sa castigi bani si sa-ti bagi toata ziua nasul in mersul normal al functionarii unui cabinet dentar sa comanzi sa sa execute asa cum vrei tu (ca tu ai dat banu si ai dreptul sa faci cum vrei tu ca tu stii cel mai bine si restul sunt niste fraieri care habar nu au sa face afaceri) mai bine stai linistit in banca ta si fa altceva .NU intra in lumea asta a medicilor ca-ti sar toti in cap !!!!!
Freud este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-12-11, 16:23   #51
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Problema este ca sunt multi care nu pricep ca medicina nu este o afacere (sau nu ar trebui sa fie) pentru ca insanatosirea pacientului nu poate fi o afacere.

Acel pacient este vulnerabil si o organizare bazata doar pe profit ca unica valoare va ajunge inevitabil sa profite de acesta si el sa nu aiba alternativa.
Nu mai vorbesc ca pe langa actul medical in sine trebuie sa fie si ceva compasiune / empatie lucru greu de pretuit.

Mai simplu, se poate profita de pacient in nenumarate feluri si acest lucru nu este moral corect.
In medicina se profita de mult si la un nivel care ma dezgusta. unii medici sunt dusi la traning de vanzari sa recomanda mai multe proceduri / investigari decat cele necesare, % in plic din cate retete prescrie dintr-un anumit medicament ...

Sper sa nu vedem in curand Cora dental sau Metro dent&carry ...

Pt domnul inginer. Toti termenii de care vorbiti imi sunt familiari, aveti dreptate in ce spuneti pana la actul terapeutic ajuns doar in slujba profitului ce iese rapid in afara deontologiei medicale in aceste conditii.

Cand spun ca aveti dreptate ma refer la marile oportunitati pe care le au medicii din Romania legat de managementul cabinetului. Cateva cursuri in acest sens ar fi utile marii majoritati. De asta la Summit a fost o sectiune legata de management.

Nu este nimic personal aici, ci o discutie de principiu legata de cine trebuie sa faca medicina si cine nu. Sper sa fie cat mai multe oferte de cursuri de management sau chiar servicii de management si interes pentru ele.
Vechi 06-12-11, 20:17   #52
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+3/-1)     

Nicolae, daca tu deschizi cabinet eu vin sa lucrez la tine...Din motive personale mi-am facut studiile prin strainatate. Am doi copii.Am avut parte de stomatologi foarte buni si de altii dezastruosi, ambii costand la fel.
Eu voi lucra pe mai putin. Tocmai pe motivul ca pot. Pot sa nu casting din prima luna, pot sa astept profitul chiar si un an. Da, meseria este importanta, sanatatea pacientilor la fel...dar medicii, de prea multa vreme se cred deasupra omului simplu...
Si as face si 3 plombe la 100, daca o mamica cu 4 copii imi calca pragul, muncitoare, curata si care vrea sa isi dea tot salariu de 700 de lei pe tratamentele celor 4 copii. Am vazut profite exorbitante pe oriunde am fost. Si eu am facut aceeasi scoala, tot multa ca si cei de aici, de pe forum. Si mi-am crescut copiii cu putin. Am fost uneori si pusa in situatia sa dau 800 de dolari pe un RCT, dupa care am extras dintele...deci sunt unii medici care fac ravagii. Sper sa pot lucra si frumos, curat, sanatos si sa nu ii iau omului si banii de paine. Idealistic? I dont think so...
oanaolson este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-12-11, 12:15   #53
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de oanaolson View Post
Si as face si 3 plombe la 100, daca o mamica cu 4 copii imi calca pragul, muncitoare, curata si care vrea sa isi dea tot salariu de 700 de lei pe tratamentele celor 4 copii.
Si eu am lucrat "la patron " inginer si nu prea puteam face asemenea "cadouri". La cabinetul tau poti face ce crezi ca e mai bine, dar la al altuia..
Vechi 08-12-11, 01:36   #54
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Sincer tot salonul de masaj (cu Happy ending) )) este mai simplu de deschis si pe vremea asta mai profitabil.

Si domnule Nicolaae unde doriti sa deschideti cabinetul si cat doriti sa investiti in el? (cu amenajare cu tot). Cate cabinete sunt in zona, ce fel de zona, cate unituri? in cat timp doriti sa va amortizati investitita? Si care ar fi profitul anual care v-ar multumi?
.
Vechi 15-12-11, 01:01   #55
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Salut!
E primul meu mesaj pe forum si mi-as fi dorit sa fie unul cu prezentarea unui caz din respect pentru toti cei care au postat cazuri de la care eu am avut multe de invatat. Dar mai este timp pentru asta...
Si pentru ca este primul mesaj (citesc eugenol de cativa ani) vreau sa ii felicit pe cei care au avut initiativa crearii acestui forum si pe toti care tin nivelul dialogurilor la un standard decent al bunului simt si profesionalismului.
Postez acum pentru ca ma aflu in iuresul deschiderii unui cabinet si sincer am foarte multe dileme.
In primul rand, medicul dentist care profeseaza in Romania (si cred ca nu numai) se afla in fata unei duble raportari: mai intai cea de medic si mai apoi cea de adiminstrator al unei afaceri. Ca un cabinet medical nu trebuie sa fie o afacere cred ca este o afirmatie ipocrita.
Haideti sa ne intrebam cu totii de ce ne-am facut medici? Ca sa restabilim functiile sistemului stomatognat pierdute sau alterate prin diverse patologii? Ce stiam noi despre asta cand am dat admiterea la facultate? Cred ca ne-am gandit mai mult ca da bine sa fii medic, ai statut social, daca iti vezi de treaba poate o s-o duci bine s.a.m.d. Nimeni nu ne-a spus (sau poate cei care au in familie medici au fost mai pusi in tema) ce inseamna cu adevarat aceasta profesie, cate sacrificii cere, cata rabdare necesita si cat de greu si anevoios e drumul crearii unui nume ca medic (nume care eu cred ca face mai mult la noi decat multe preparatii cu prag, multe clasa II facute cu matrice si pana, multe digi, multe condensari verticale si laterale etc.).
De aici pleaca, cred eu, si frustrarea multora dintre noi care ne chinuim sa facem lucruri de calitate (m-am inclus si pe mine in categorie desi cred ca mai am un pic pana la arta stomatologica) si suntem aruncati intr-un mediu concurential (piata serviciilor medicale dentare), in conditiile in care calitatea actului medical nu poate fi evaluata de cel care suporta costurile, pacientul evident, decat pur subiectiv si de multe ori total arbitrar.( legat de ce s-a spus mai sus despre amabilitatea excesiva si disimulata a multor medici).
Dilema! Ce facem?
Scadem preturile cand intram pe piata ca sa atragem clientela, cum scrie in codul deontologic sa nu facem, clientela dornica de dat bani putini pe dinti ca si asa nu-s importanti decat cand se suie pe pereti de durere, in rest se poate molfai si ranji si cu gingia; sau punem preturi decente pe masura manufacturii, echipamentului, materialelor etc. si riscam sa privim pe geam cum se plimba oamenii susotind ca "asta are preturi ca si cutarica care lucreaza de inspe ani... cine se crede?"
Eu cred ca piata (pentru ca da, domnilor si doamnelor atat timp cat discutam depre preturi, incasari si plati, taxe si altele ne alfam in mijlocul acestui concept economic care se numeste PIATA) trebuie reglementata. Cum? Nu stiu. Lucrez de trei ani la un cabinet medical si acum vreau sa incep pe cont propriu... nu cred ca sunt in masura sa vin cu idei permisive avand experienta mea. Dar simt ca ceva se bate rau cap in cap si ca ma aflu mai mult sau mai putin intr-o jungla in care fiecare se descurca cum poate.
De la numarul exorbitant de absolventi de stoma, la pacientii mega figuranti care au tot timpul impresia ca iti schimbi masina cu fiecare plomba pe care le-o pui, simt ca lucrurile necesita o schimbare.
Pana la acea schimbare, eu voi lasa preturile jos pentru ca am rate la banca si o familie de intretinut, mi-am pus reclama cu led sa se vada (chiar arata misto reclama) si o sa bag la dinti ca ursu ca n-am alta solutie. Norocul meu ca imi place ceea ce fac, desi am zile, cum e azi cred, cand ma intreb daca merita efortul.
eugenol man si dzStom au multumit.
florinbogd este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-12-11, 11:58   #56
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Florin, bine ai postat (ca venit inteleg ca esti de mai mai mult timp).

Din experienta proprie iti pot spune ca asa cum incepi asa vei continua. Astfel daca iti faci pacienti dintr-o anumita patura sociala (mai exact care vin la anumite preturi, mici) atunci numai astfel de pacienti vei avea.

Mai tarziu nu vei mai putea schimba pentru ca iti vor pleca f multi pacienti.

Poti face altceva fara rabat la pret si cu randament mare. Insista in reclama pe profilaxie (detartraj, periaj, control) pentru ca pe langa chirurgie si implante este cea mai profitabila manopera din stoma.

Asa ai sanse sa aduci multi pacienti in cabinet (doar pt profilaxie) si iti vor ramane doar un anumit tip de pacienti (selectati de pret si implicit de calitatea actului prestat de tine).

Asta evident merge mana in mana cu perfectionarea ta continua pentru ca nu poti cere mai multi bani decat media fara sa oferi calitate si profesionalism.

Bafta si te rog asteapta sa ne mutam cu situl si apoi posteaza poze. Multumesc pt intelegere.
KLMircea si florinbogd au multumit.
Vechi 15-12-11, 23:13   #57
Avansat bine de tot
Medic Dentist
I see youuu !!!

.

Citat:
Publicat initial de florinbogd View Post
... Norocul meu ca imi place ceea ce fac, desi am zile, cum e azi cred, cand ma intreb daca merita efortul.
Nu te descuraja. O zi ca asta am avut si eu azi si aceeasi intrebare mi-am pus-o dar maine am zi deaialalta...adica mai buna. uite asa e la inceput. asteapta sa treci printr-o vara sa te stie lumea incet incet...in rest mult succes.Si eu sunt in aceeasi situatie (fara rate la banca )
O sa fie bine o sa vezi...
florinbogd a multumit.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
ajutor, evident, iga, intrebare, la inceput de drum, medic, medic dentist, raspunsul, seara, stoma, vand, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (12:00) timp.

Alegeti schema de culori preferata: