Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Cum se platesc impozitele pe venit (CAS, somaj, fond de pensii)

discutie din eugenol.ro : Pentru dentisti incepatori care n-au inca contabil Cum se platesc impozitele pe venit (CAS, somaj, fond de pensii), si ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Management
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree18Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 30-06-10, 22:21   #1
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Cum se platesc impozitele pe venit (CAS, somaj, fond de pensii)

Pentru dentisti incepatori care n-au inca contabil Cum se platesc impozitele pe venit (CAS, somaj, fond de pensii), si in mare cat ar fii aceasta suma?
Mersi
KLMircea a multumit.
trunx este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-06-10, 22:52   #2
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit pe eugenol trunx
Intrebarea ta e mai bine daca formeaza un subiect nou ca nu prea are legatura cu infiintarea unui cabinet (desi e urmatorul pas logic )
Mi-am permis eu sa fac subiectul ...
Vechi 01-07-10, 20:11   #3
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de trunx View Post
Pentru dentisti incepatori care n-au inca contabil Cum se platesc impozitele pe venit (CAS, somaj, fond de pensii), si in mare cat ar fii aceasta suma?
Mersi
poi trebuie sa platesti:
-impozitul trimestrial la finante
-sanatatea trimestrial la CNAS judeteana sau faci un OP la banca unde ai contul de cabi spre CNAS(oricum trebe sa mergi pe la CAS sa te calculeze la inceput de an)
-pensia trebe sa faci un OP din ala de trezorerie si-l platesti la banca unde ai contu de cabi
OP de trezorerie poti sa-l faci chiar tu daca te stii un pic pe PC si ai si un IQ de doctor mediu , adica downloadezi programu de OP de pe site de la Finante, sau varianta mai simpla prin care mergi la un contabil si te rogi de el sa-tii faca un OP
Toate aceste sume depind de declaratia estimativa pe care o faci la finante, in afara de pensie care nush cat este dar te lamuresc aia de la casa de pensii
uscat stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-07-10, 20:37   #4
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

cam in total platesti 50% din salariul declarat la fisa de angajare
--------------------------
cu alte cuvinte daca salariul e 1000. platesti in total 500

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-07-10, 11:07   #5
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sint obligatorii, contributiile pentru pensie, somaj in conditiile inexistentei unui contract de munca?
skydive este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-07-10, 11:12   #6
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Nu! Doar daca esti trecut in cartea de munca cu salariu, platesti contributiile respective. Daca esti liber profesionist, este la latitudinea ta daca ai nevoie de pensie sau asigurari sociale. Dar macar astea ar fi bine sa le platesti ca sa nu scoti prea multi bani din buzunar in caz de boala sau sa ai un viitor cat de cat Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat la batranete...
Apropo, bine ai venit pe forum, skydive!
Vechi 07-07-10, 11:13   #7
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de skydive View Post
Sint obligatorii, contributiile pentru pensie, somaj in conditiile inexistentei unui contract de munca?
Nu dar nici nu primesti ajutor de somaj sau pensie.
Bine ai venit pe eugenol
Vechi 07-07-10, 11:44   #8
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ce pensie vom mai primi noi de la stat cand va ajunge generatia noastra la momentul pensionarii ?
drShimoN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-07-10, 13:14   #9
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+2 (+2/-0)     

Depinde cu cat va fi cotat punctu de pensie atunci...
S-a mai discutat pe forum si de posibilitatea de a investi in ceva care sa fie (relativ) sigur si sa-ti papi banii pe care-i primesti lunar (inchirieri, imobiliare, bursa, etc.).
Vechi 07-07-10, 14:25   #10
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Dupa infiintarea CMI-ului trebuie sa margi la CAS cu o declaratie de venit (proprie si personala din 2005-2010), decizia de impunere de la finante (in care ai declarat ce incasari preconizezi sa ai in anul curent) si copie dupa cartea de munca. In functie de decizia de impunere ti se va stabili cotizatia CAS care se plateste trimestrial.
La casa de pensii trebuie as mergi cu cartea de munca in original si i-ti faci contract pe ce suma vrei tu intra 1-9999999999999 RON care o platesti lunar.
Pop Gabriel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-07-10, 14:45   #11
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Art. III. -
(1) Orice venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, se impoziteaza cu cota de impozit pe venit.
(2) Asupra veniturilor prevazute la alineatul precedent se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si asigurari de somaj.
(3) Baza de calcul la care se aplica aceste contributii este limitata la 5 salarii medii brute pe economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale.

Asta e ce am citit pe net nu in monitorul oficial (desi era scris ca si cum ar fi fost de acolo)
Intrebarea era daca au devenit obligatorii aceste contributii pentru venitul anual.
Stiu sigur ca acum sint obligatorii -impozitul pe venit(16%), contributia de asigurari de sanatate(5,5%).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/management/11182-platesc-impozitele-venit-cas-somaj-fond-pensii/
Optionale ar fi contributia pentru fondul de pensii(bugetul asigurarilor sociale), si contributia pentru fondul de somaj
skydive este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-07-10, 15:50   #12
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
0 (+1/-1)     

Citat:
OP de trezorerie poti sa-l faci chiar tu daca te stii un pic pe PC si ai si un IQ de doctor mediu , adica downloadezi programu de OP de pe site de la Finante, sau varianta mai simpla prin care mergi la un contabil si te rogi de el sa-tii faca un OP
Toate aceste sume depind de declaratia estimativa pe care o faci la finante, in afara de pensie care nush cat este dar te lamuresc aia de la casa de pensii
Trebuie doar sa stii ce si unde platesti (conturile de la Trezorerie), apoi iti faci un cont de internet banking si urmezi pasii si => un OP => Nu-ti trebuie program special, contabil....

Modificat ultima data de KLMircea; 07-07-10 la 19:15.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-10-10, 15:38   #13
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Daca esti liber profesionist, este la latitudinea ta daca ai nevoie de pensie sau asigurari sociale.

Mai bine pensie privata decat pensie de la stat.
Andrush este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-10-10, 00:09   #14
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

eu mi-am facut SRL....si am contract de colaborare....intrebarea mea este daca pot face contract cu CAS bucuresti daca lucrez doar cu contract de colaborare...stiu ca noile contractari se fac teoretic la inceputul fiecarui an!
vlad este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-11-10, 23:13   #15
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Save energy...sleep in school

.

din cate am inteles s-au bagat ca obligatorii contributiile la sanatate si pensiept pfa.stie cineva ceva despre asa ceva?daca e adevarat nu e de bine... deloceu acum vreau sa-mi fac pfa si ma gandesc cu groaza cu cat am sa raman dupa toate taxele astea...of
coryna2005 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-11-10, 06:21   #16
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
-1 (+0/-1)     

Mergi in Germania sa vezi ce groaza te apuca acolo ... (ramai cu mai putin de jumate). Asa ca nu te mai plange ca se poate mult mai rau.
La noi e chiar bine.
Cum se spunea pe alt topic PFA nu este legal in medicina chiar daca te lasa sa faci. Posibil sa se desfinteze la un moment dat...
Vechi 24-11-10, 16:47   #17
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Ce naiba??????? Io nu mai inteleg nimic. Cum adica acum au devenit obligatorii? In 99 cind am deschis CMI nu m-a intrebat nimeni daca vreau sau nu sa platesc, tot ceea ce mi s-a permis a fost sa aleg la ce suma sa mi se incaseze CAS-ul, ca nu aveam voie la mai putin decit salariul minim pe economie. Apoi a crescut contributia de cite ori a crescut si salariul minim. Iar contributia la sanatate este variabila in functie de veniturile declarate. Sau nu vorbim aceeasi limba?
Vechi 24-11-10, 19:57   #18
Avansat
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Mergi in Germania sa vezi ce groaza te apuca acolo ... (ramai cu mai putin de jumate). Asa ca nu te mai plange ca se poate mult mai rau.
La noi e chiar bine.
Cum se spunea pe alt topic PFA nu este legal in medicina chiar daca te lasa sa faci. Posibil sa se desfinteze la un moment dat...
da man dar in germania castigi mult mai mult ca acilea...ashea ca nu mai comparati cu impozitul de acolo...
ca si in suedia unde impozitul ajunge pe la 60 % dar acoolo chiar functioneaza sistemulk de asigurari sociale...si oricum tot ramai cu mai mult decat ramai aici...cand tragi linie la sfarsitul lunii
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-11-10, 21:13   #19
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Pai ai dreptate fara sa iti dai seama. In Germania castigi mai mult dar platesti la stat si mai mult (in valoare reala). Aici stiu care castiga ca in germania si nu platesc impozit si tot se vaita ca e mare impozitul de aici si nu il platesc.
Normal ca daca platesti mai mult la stat poti avea pretentia la mai mult.
De unde nu e nici nu ai de unde cere.
Gombo a multumit.

Modificat ultima data de eugenol man; 24-11-10 la 22:02.
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-10, 08:45   #20
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Save energy...sleep in school

.

Citat:
Publicat initial de dentist4u View Post
Ce naiba??????? Io nu mai inteleg nimic. Cum adica acum au devenit obligatorii? In 99 cind am deschis CMI nu m-a intrebat nimeni daca vreau sau nu sa platesc, tot ceea ce mi s-a permis a fost sa aleg la ce suma sa mi se incaseze CAS-ul, ca nu aveam voie la mai putin decit salariul minim pe economie. Apoi a crescut contributia de cite ori a crescut si salariul minim. Iar contributia la sanatate este variabila in functie de veniturile declarate. Sau nu vorbim aceeasi limba?
in cazul cmi era altfel situatia probabil...eu vorbeam de pfa
coryna2005 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-11, 18:09   #21
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

A devenit obligaorie si contributia la CAS care de la 1 ianuarie a crescut la 222 ron.Mi-au zis ca a crescut salariul minim la 708 ron.Acum trebuiesa platim in functie de el.In septembrie mi s-a spus sa depun price suma vreau si sa-mi fac o alta pensie privata, diferita de contributia de 2% din CAS care mergea la pensii private .Somajul nu este obligatoriu.
claudiam este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-11, 18:39   #22
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Salariul minim stiam ca este la 670 lei, nu de 708 cum a zis claudiam...(??).
Vechi 08-01-11, 23:04   #23
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am aflat asta si eu miercuri cand am fost sa platesc.Ca a crescut salariul minim si acum ne raportam la el, nu mai platim cat vrem noi.
claudiam este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-01-11, 23:55   #24
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

-contractul cu Casa judeteana de pensii este obligatoriu asa cum mi s-a zis mie de acolo , intervenind chiar si amenzi daca nu iti faci . Contractul individual se face in cazul in care ai optat sa nu iti faci carte de munca pe CMI. Contributia este de 31,3 % dintr-o suma pe care o declari tu ...cat vrei . Si mie mi-au zis ca este inca in discutii ( dar aproapeaprobat ) sa platim 31,3 din salariul minim care va fi 708 lei adica 222 lei din ian 2011.
-contractul cu cas este obligatoriu daca vrei sa beneficiezi vreodata de tratamente suportate de CAS ( spre ex eu am avut o pacienta pe care nu am putut sa o tratez pe CAS din cauza ca o perioada nu lucrase si nu isi platise contributiile, adica nu avea continuitate , cu toate ca in prezent avea carte de munca deci i se retineau cei 5,5 % si au obligat-o sa-si plateasca din urma ca sa beneficieze de tratament...). Contributia este de 5,5 % din profitul net de pe declaratia 200 ( de la finante ) in care iti estimezi venitul pe anul viitor , urmand a fi regularizate dupa depunerea declaratiilor de venit (real , nu cel estimat)pe anul trecut si dupa ce iti vine declaratia de impunere fiscala acasa.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11182
- somajul a fost obligatoriu din iulie 2010 pana in sept sau oct 2010, legea fiind abrogata deci acum nu mai e obligatoriu contributia era de 0,5%
- si mai e impozitul pe venit 16 %
Eu am prezentat birurile in varianta in care ai CMI. care sunt undeva pe la 60% din profit !!
CAS e f nasol sa nu ai, pt ca o zi de spitalizare fara nici un fel de tratament, doar cazare +mancare + personal = 800 ron. + tratamente care au niste preturi SF comprativ cu stomatologia....

Vezi si : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
mariC este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-02-11, 21:48   #25
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@maric: bun, am inteles cum e anul asta. dar daca sa zicem esti cmi din 2007 si nu ai avut contract de Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare pt pensie, ce spune lege ?...trebuie sa platesti retroactiv? ....si daca da, la ce venit ? in 2007 era o lege, i n2008 s-a schimbat (ma refer la articolul de lege...23, parca)....multumesc anticipat
SilverZeus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-04-11, 00:49   #26
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am primit o somatie de la casa de pensii care zice ca trebuie sa incep sa platesc contributia pt pensionari altfel primesc amenda intre 5-10 mil. dupa care urmeaza control garda financiara. Cabinetul il am CMI.
Am fost la casa de pensii si aia vor sa le dau banii din 2007 pana azi la tariful minim dupa legea veche adica undeva la 120 ron pe an, iar din 2011 sunt obligat la minim 222 ron pe luna. Mi-au zis ca vreau / nu vreau pensie - trebuie sa platesc.
Voi platiti?
pitzy00 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-04-11, 08:42   #27
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Ti-au zis corect. Nu moare nimeni la Casa de Pensii de grija pensiei tale, dar mor toti sa cotizezi ca sa aiba de unde sa plateasca pensia bunicii tale, daca ma intelegi. Mi-a luat si mie niste ani lungi pina sa pricep treaba asta, ca eu o tineam pe a mea cu nu vreau pensie de la stat, ca mi-am facut 2 pensii private. Intr-o buna zi, cineva calm si cu cunostinte asupra legii, mi-a explicat ca nu cotizam obligatoriu la pensii pentru noi, ci pentru cei aflati acum la pensie. Dupa cum merg lucrurile cu generatia pro, ma tem ca noi o sa raminem fara pensie de la stat, adica si batuti, si ...tuti si cu banii luati. Concluzie: da, platesti retroactiv cu penalizari cu tot, altfel amenzile si garda iti vor face paguba mult mai mare. Bun venit in Romanica!
Gombo a multumit.
Vechi 08-04-11, 09:40   #28
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Asa e, daca mai ai nevoie de o confirmare atunci si eu confirm ce a scris dentist4u.
dentist4u a multumit.
.
Vechi 08-04-11, 13:08   #29
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-4 (+0/-4)     

Stiu ca banii dati acum sunt pt pensionarii de acum, nu pt noi la pensie. Dar nu exista nici o varianta legala sa nu platim nimic? Adica totusi ...gasesc eu ce sa fac cu 222 ron pe luna...imi iau tigari.
.
Vechi 08-04-11, 17:26   #30
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.
+1 (+1/-0)     

Pui cam urit problema. Cu putin noroc sau, mai stii, ghinion, o sa ajungi si tu la pensie si s-ar putea ca pensia aia pe care o sa ti-o plateasca statul atunci sa-ti ajunga de tigari. La felul cum vezi lucrurile, meriti si penalizarile si amenda. Dar asta e doar parerea mea.
KLMircea, SELENA si Mona Lisa au multumit.
Vechi 08-04-11, 19:12   #31
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Fiecare avem dreptul la o parere. Eu nu vreau sa platesc pt pensionarii de acum si nici nu vreau ca etnobotanicii de acum sa plateasca pt mine la batranete. Mi se pare ca e o afacere proasta pt mine. Si ar trebui sa am dreptul legal sa aleg daca vreau sau nu sa fac afaceri cu casa de pensii.
.
Vechi 08-04-11, 21:04   #32
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Sigur ca fiecare are o parere. Daca tu nu vrei sa platesti pt. pensionarii de acum, poate ar trebui sa studiezi care e sistemul prin alte tari, caci aici n-ai cum sa scapi. Nu uita ca platesti la minim pe economie, cind ar putea sa li se nazare intr-o zi sa ne puna sa platim la veniturile incasate, nu la cele nete. Atunci ce ai mai avea de zis, daca 222 ti se pare prea mult?
Vechi 08-04-11, 21:25   #33
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dentist4u
Nu intelegi.
Nu e vb ca e mult sau putin. Ai dreptate..e putin. Dar nu conteaza. Conteaza ca e fortat.
Si impozitul e fortat...dar el se regaseste teoretic in alte lucruri pe care statul ni le ofera. Contributia la pensie nu se regaseste in nimic, e doar o promisiune ca o sa primesc si eu niste bani odata...daca e.
In alte tari - Elvetia - ti se dau banii inapoi daca ii ceri. Oricand.
.
Vechi 08-04-11, 21:44   #34
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
In alte tari - Elvetia - ti se dau banii inapoi daca ii ceri. Oricand.
Hai pe bune.....
Sistemul asta de pensii cum este si in Ro a fost inventat de Bismarck si asa bun sau rau cum e el o sa-l gasesti in foarte multe tari din lume.
.
Vechi 08-04-11, 21:47   #35
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.
+2 (+2/-0)     

Inteleg sau nu. Dar tu intelegi ca totusi traiesti intr-o societate, buna,rea, nu conteaza? Si ca orice societate, cit de timpita ar fi ea, are niste reguli, mai mult ca sigur mai timpite decit ea insasi? Si ca, pe ici, pe colo, prin partile esentiale trebuie sa te supui acestor reguli timpite? Decit sa pierzi vremea argumentindu-mi, partial corect, mai bine ai pune o obturatie sau doua,sau poate chiar trei si ai scoate banii de contributie la pensii. Simplu. Asta e. Uneori cistigi, de multe ori pierzi.
KLMircea a multumit.
Vechi 08-04-11, 21:54   #36
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Tolerat  -5 (+0/-5)     

Deja incep sa ma simt un infractor. Respectele mele, sunteti cetateni model pt regimul Boc ) Daca toata lumea ar gandi asa am ajunge sa lasam statul sa ne gestioneze castigurile si sa ne dea inapoi cat cred ei.
Oricum...intrebarea mea era daca cineva cunoaste o portita legala prin care sa raman rauplatnic la stat.
.
Vechi 08-04-11, 22:03   #37
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.
+3 (+3/-0)     

Eu m-as fi oprit la "sa ma simt". Raspuns la intrebarea ta: nu.
Vechi 08-04-11, 23:28   #38
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

"In alte tari - Elvetia - ti se dau banii inapoi daca ii ceri. Oricand. ".
De curiozitate, un calcul exact, dupa niste tabele existente pe net, a impozitelor pe salar in Germania:
Un cetatean casatorit, salariat, fara copii, care are o clasa de impozitare buna (cls. III), si care nu doreste sa plateasca impozit pentru biserica (poti sa alegi sau nu daca il platesti), primeste la sfarsitul lunii un fluturas exact ca acesta:

Salar brut: 3000 euro
- impozit pe salar: 238,66
- impozit solidaritate DDR: 13,12 (majoritatea sunt impotriva lui, dar sunt obligati sa-l plateasca!)
--------------------------------
suma: 251,78

-Asigurare de sanatate: 246
-asigurare de ingrijire in caz de boala: 36,75
-pensii: 298,50
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11182
- somaj: 45
------------------------------------
suma: 626,25
Astfel, ramane "in mana" cu 2121,97. (din 3000!).

La sfarsitul anului, se poate completa un formular special de la Finante si se primesc inapoi o parte din bani.

La salarii foarte mici si impozitul e foarte mic, si la sfarsit de an nu mai recuperezi nimic.
Asa ca ma indoiesc daca elvetienii iti dau banii inapoi cand vrea muschiul tau.
(Sursa:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]).
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-04-11, 23:52   #39
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-4 (+0/-4)     

Nu vad rostul comparatiilor cu alte tari, pt ca in alte tari banii pe care ii dai se materializeaza in jurul tau sub forma de autostrazi sau curatenie pe strada.
Cu Elvetia nu e basm. Impozit pe profit nu se plateste iar restul intra intr-un procent de 12-14-16%, tu alegi, din profit. Restul adica sanatate si pensie. Si daca iti ceri banii inapoi ii primesti.
.
Vechi 09-04-11, 00:16   #40
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Eu cred ca habar nu ai ce vorbesti. Daca stii germana, franceza sau macar intelegi ceva italiana, uite o pagina unde poti sa te lamuresti. Stai ca e chiar si pe inglish pentru poligloti ca tine
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Mi se pare de bun simt sa-ti platesti impozitele si taxele in tara unde traiesti. Schimbarea incepe cu schimbarea atitudinii fiecaruia dintre noi si cu speranta ca va fi candva mai bine pentru toata lumea, nu cu figuri in cap ca "io n-am chef sa platesc".
Nu vrei sa platesti?? = Amenda nene, de sa te arda!!! Numai asa se poate schimba ceva cu adevarat in tara asta.
eugenol man, SELENA si dentist4u au multumit.
.
Vechi 09-04-11, 01:02   #41
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-3 (+1/-4)     

Tu esti genul de om care se bucura la scumpirea benzinei? Ca poate se face ceva cu banii aia ? ))))))
Si vezi ca nemteasca pe care ai facut-o in clasa a 5-a te-a ajutat doar la un gugle idiot in care pension fund e trecut cu "-" adica liniutzen ca sa intelegi .
.
Vechi 09-04-11, 08:27   #42
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.
+1 (+1/-0)     

Iar ai vrut sa pari destept si n-ai reusit decit sa te faci de ris! Altminteri, lucrul cel mai usor din toate. NU mai pierdem vremea explicindu-ti cum e cu "nemteasca" Mona Lisei, ca tot pe a ta o tii, in spritul de Titi contra pe care il ai de cind ai aparut pe aici. Asadar, fa ce vrei si pune osul la treaba sa stringi bani de amenzi. Ca asta te asteapta. Succes!
Vechi 09-04-11, 10:39   #43
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de pitzy00 View Post
Tu esti genul de om care se bucura la scumpirea benzinei? Ca poate se face ceva cu banii aia ? ))))))
Si vezi ca nemteasca pe care ai facut-o in clasa a 5-a te-a ajutat doar la un gugle idiot in care pension fund e trecut cu "-" adica liniutzen ca sa intelegi .
Si ce te opreste sa mergi sa traiesti/muncesti in Elvetia?!
Du-te acolo,daca crezi ca-i mai bine. E o tara foarte frumoasa.
Pacat ca-i locuita...
.
Vechi 09-04-11, 12:56   #44
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
in spritul de Titi contra pe care il ai de cind ai aparut pe aici
Te referi la topicul asta sau in general pe forum? In general sunt "Titi contra" cand citesc ineptii aplicate la pacient. Aici nu am fost contra nimanui.
Una peste alta la intrebarea mea despre pensie am primit lectii de morala. Amuzant.
.
Vechi 09-04-11, 17:03   #45
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.
+2 (+3/-1)     

Nu, tinere. Ai primit raspunsuri la intrebare. Daca te-a mincat in fund(scuzata fie-mi expresia, dar asta e cea mai potrivita) sa faci comentarii cum face fii-meu de 3 ani, dar el e la virsta potrivita pentru "da' io nu vreau asta" , atunci asuma-ti si posibilitatea sa primesti si lectii de morala de la cei mai batrini. Amuzant sau nu, este evident ca-ti trebuie. Si asta este opinia mea de parinte, nu de dentist. In rest, da-i-nainte!
Vechi 09-04-11, 17:32   #46
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Ne place sau nu sa dam bani la stat in acest sistem, ca vrem sau nu pensie, ca vrem sau nu sa platim pentru un pensionar pensie, trebuie sa ne gandim si la cei mai apropiati (parinti, bunici) ca unul din motivele pentru care nu sunt bani de pensie este tocmai acesta ca nu vrem sa dam - cinstit nici eu nu vreau dar asta este si ca sa ma linistesc cu nervii capului cand dau banii ma gandesc la bunicile mele care au pensie mizerabila si la mama care o sa ajunga si ea acolo repede dar ea e un caz particular fata de bunicile mele pentru ca are si o pensie privata si economii.

Modificat ultima data de KLMircea; 09-04-11 la 18:48.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-11, 18:34   #47
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Nu te mai enerva la nervii capului, Mircea, ca maninci i-uri. Si nu mai da lectii de morala tineretului, ca nu se lipeste nimic. Decit amuzament si iar te enervezi la nervii capului. Scuze pt off.
Vechi 09-04-11, 18:49   #48
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Am vazut iiiiiii lipsa. Sper ca se vede ca e cu italice la nervii capului
dentist4u a multumit.
.
Vechi 09-04-11, 23:27   #49
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Tolerat  -6 (+0/-6)     

Citat:
Nu, tinere. Ai primit raspunsuri la intrebare. Daca te-a mincat in fund(scuzata fie-mi expresia, dar asta e cea mai potrivita) sa faci comentarii cum face fii-meu de 3 ani, dar el e la virsta potrivita pentru "da' io nu vreau asta" , atunci asuma-ti si posibilitatea sa primesti si lectii de morala de la cei mai batrini. Amuzant sau nu, este evident ca-ti trebuie. Si asta este opinia mea de parinte, nu de dentist. In rest, da-i-nainte!
Acum imi dau seama de unde si placerea de a da lectii...totusi pastreaza-le pt acasa unde esti obisnuit/a sa faci morala. Si nu mai apela la varsta pe care ai afisat-o, 41 am vazut, ca aici era vb despre contributia la pensie. Pt varsta fa-ti un subiect separat.
.
Vechi 10-04-11, 00:16   #50
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.
0 (+1/-1)     

Cum spui tu. Cel mai intelept cedeaza. Fura-ti caciula linistit si freaca-ti miinile de satisfactie. La urma urmei,timpul meu e prea pretios ca sa-l pierd cu cine nu e cazul. Iti doresc o seara placuta in club. Tot ce sper e sa nu fie Bamboo,ca la asta ma duce gindul cind iti citesc nick-ul.
Vechi 10-04-11, 03:34   #51
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Acum imi dau seama de unde si placerea de a da lectii...totusi pastreaza-le pt acasa unde esti obisnuit/a sa faci morala. Si nu mai apela la varsta pe care ai afisat-o, 41 am vazut, ca aici era vb despre contributia la pensie. Pt varsta fa-ti un subiect separat.
Citat:

Mai..tu esti medic?Pe bune?Ma intreb cum iti tratezi pacientii..daca iti tratezi colegii de breasla in felul asta.
Ai pus o intrebare pe forum,ti s-a raspuns mai mult decat suficient... de ce arunci cu kkt?(O fi din cauza acelui 00 de la nick)
Judecatile tale exprimate pe-aici par a fi rezultatul unui onanism mononeuronal(ca sa nu zic altfel) decat al unei gandiri intelectuale

A..esti frustrat ca te obliga statul la plati??Stai la coada...nu esti singurul.
De ce ne obliga statul sa platim pensie?Pai daca n-ar fi constrangere..n-ar plati nimeni nimic...si pensionarii ar muri de foame,de boli netratate din cauza lipsurilor financiare etc.
Cei care ti-au raspuns aici,au experienta mai multa in ceea ce priveste practica privata si birocratia aferenta ei,iar aparentele "resemnari" de genul "trebuie sa platesti,n-ai incotro",vin in urma concluziei la care au ajuns,si anume: ca ai mai multe de pierdut(mental,financiar) daca te opui legilor statului roman.

Modificat ultima data de SELENA; 10-04-11 la 04:37.
SELENA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-04-11, 11:42   #52
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-3 (+1/-4)     

Acest mesaj a fost moderat pentru nerespectarea regulamentului prin devocalizare.
Sctr....
.
Vechi 10-04-11, 13:18   #53
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Sa trecem peste injuraturile de pe forum (apropos, poate se sesizeaza vreun moderator si le da delete) si sa revenim la fondul problemei.
Am inteles ca pana la 1 iulie cei de la casa de pensii trebuie sa ne returneze cartile de munca. Am si eu niste intrebari
1. Cum ne anunta, ca banuiesc ca nu dam toti buluc o data ca sa ne ridicam cartile de munca de la ei, colac peste pupaza eu am cartea de munca la Ploiesti, iar angajatul la Campina
2. Cine face inregistrarile in cartea de munca, (pana acum erau oameni platiti din comisioanele pa care le viram lunar la cartile de munca), dar mie nu-mi convine ca pentru singurul angajat pa care il am sa mai platesc in plus nush-ce inspector care sa scrie o data pe an ca am marit salariul angajatului cu 5 lei.
Vechi 10-04-11, 13:46   #54
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Eu am avut societate pana anul trecut asa ca Cartea mea de Munca statea la ITM. Dupa inchiderea ei am fost programat sa o ridic - programat e mult spus pt ca am trecut pe acolo ca-mi trebuia copie pt actele CMI si asa am aflat.

De acum inainte toate datele sunt digitale si in continuare se introduce digital - in cazul tau de cei de la Casa de Penii daca acolo e cartea ta de munca - mama are tot CMI si cartea ei e tot acolo si nu plateste pe nimeni nimic in plus. Daca ai marit salariul (tu sau statul pe cel minim) trebuie sa mergi si sa completezi tu o hartie si gata - stiu asta ca am fost cu mama - e suma minima de plata si peste tu hotarasti cat platesti si cand maresti si pentru asta se completeaza o hartie la fata locului.

=> trebuie sa faci un drum sa intrebi
dr. patricia a multumit.
.
Vechi 10-04-11, 20:57   #55
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am cartea de munca acasa in sertar. O tineam acolo in ideea ca oricum nu vroiam pensie. Dar acum daca ma obliga astia la plata ce ar trebui sa fac cu ea? O mut in sertar la cabinet? )
.
Vechi 17-12-11, 02:20   #56
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Problema cu contributia la fondul de pensii este foarte delicata. Ganditi-va ca sunt multi medici tineri care si-au deschis CMI-uri si au profit anual de 10-20 mil vechi! Asta in conditiile in care contributia minima anuala la pensii ar fi de 27 mil. Deci, cum e, fratilor? Iei credit ca sa platesti contributia CAS? E o aberatie imensa, care trebuie reglementata...pana atunci, nu putem plati aiurea!
vlad99 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-12-11, 16:31   #57
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de vlad99 View Post
Problema cu contributia la fondul de pensii este foarte delicata. Ganditi-va ca sunt multi medici tineri care si-au deschis CMI-uri si au profit anual de 10-20 mil vechi! Asta in conditiile in care contributia minima anuala la pensii ar fi de 27 mil. Deci, cum e, fratilor? Iei credit ca sa platesti contributia CAS? E o aberatie imensa, care trebuie reglementata...pana atunci, nu putem plati aiurea!
Platesti la fondul de pensii doar daca ai declarat la finante venit mai mare de 8800 lei noi/an. Eu am fost acum o saptamana ca sa platesc contributia si asta mi s-a spus. La inceputul anului 2012,trebuie sa merg la finante,declar un venit (cel estimat) si daca e mai mare de 8800lei ,merg la pensii si platesc contributia.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
36, 38, afara, ajutor, asigurare, bani, boala, cabi, cabinet, cartea, caz, con, contract, eugenol, forum, iga, infiintarea, intrebare, legatura, logic, macar, munca, nevoie, nou, obligatorii, permis, platesti, primesti, profesionist, salariu

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:18) timp.

Alegeti schema de culori preferata: