Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Cum se platesc impozitele pe venit (CAS, somaj, fond de pensii)

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de Iriss23 Eu am fost acum o saptamana ca sa platesc contributia si asta mi s-a ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Management
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree18Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 19-12-11, 17:35   #58
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de Iriss23 View Post
Eu am fost acum o saptamana ca sa platesc contributia si asta mi s-a spus
Asta ti s-a comunicat de la Casa de Pensii?Ma intreb daca in Bucuresti i s-a comunicat cuiva la felOare cei care au declarat pe anul 2011 sub 8800 au primit somatii?
Vechi 19-12-11, 18:58   #59
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Eu nu am auzit de asa ceva
Oricum ceva nu e in regula ca declari o suma si apoi se recalculeaza cand ai veniturile la sf de an, daca depasesti 8800, probabil ca te pune sa platesti tot din urma si nu e chiar usor.
Daca ma intrebati pe mine, daca cineva castiga 8800 lei (clar ca e putin dar sunt altii cu mai putin) atunci nu vad de ce sa nu plateasca pentru pensie 222 lei.
.
Vechi 19-12-11, 19:25   #60
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Eu nu am auzit de asa ceva
Oricum ceva nu e in regula ca declari o suma si apoi se recalculeaza cand ai veniturile la sf de an, daca depasesti 8800, probabil ca te pune sa platesti tot din urma si nu e chiar usor.
Daca ma intrebati pe mine, daca cineva castiga 8800 lei (clar ca e putin dar sunt altii cu mai putin) atunci nu vad de ce sa nu plateasca pentru pensie 222 lei.
Vorbim de venitul estimat(brut) - 8800 lei
Si mie mi s-a parut in neregula,ca pe mine tot ma stresa o cunostinta sa platesc neaparat la Pensie ca e de naspa.Asa ca,ajunsa la ghiseu,am intrebat de nu stiu cate ori daca e sigur ceea ce imi zice(aratandu-i documentatia de la finante)...i-am zis ca,daca ma trezesc cu vreo amenda o pun pe ea sa plateasca
Acum,eu am depasit cat am declarat,dar faza e ca am cheltuieli deductibile ff muulte pe cabinet,deci..nu ar trebui sa mai platesc nimic,sper
Vechi 19-12-11, 23:47   #61
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pt ca nevasta mea e contabil am sa iti raspund direc: impozitul pe " banii"primit de la cas se impoziteaza la sursa. adica, nu ai niciun impozit.
preciado este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-12-11, 16:23   #62
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de preciado View Post
pt ca nevasta mea e contabil am sa iti raspund direc: impozitul pe " banii"primit de la cas se impoziteaza la sursa. adica, nu ai niciun impozit.
poti fi mai clar?
SELENA a multumit.
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-12-11, 01:55   #63
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

se plateste impozit cu restul incasarilor, nu separat. nu ai nicio treaba daca ai contabil
.
Vechi 22-12-11, 02:39   #64
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu poti fi mai clar
Iriss23 a multumit.
.
Vechi 22-12-11, 14:26   #65
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pai nu ai contabil?
.
Vechi 22-12-11, 15:08   #66
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu stiu sigur daca postez in sectiunea corespunzatoare, aceasta informatie fiind prezentata ca un ajutor pentru viitorii proaspeti absolventi sau pentru cei ce vor sa angajese un proaspat absolvent.
Am sa va zic cum am procedat eu pas cu pas pana acum.
Am absolvit in septembrie 2011...dupa absolvire am mers sa imi depun dosarul de somaj( nu pentru ca sunt dornica de a sta de poamana ci pentru ca oricum nu puteam profesa fara sa ma inscriu in colegiu si deci fara diploma). Acolo am facut primul dosar pt neindemnizabil si dupa o luna inca un dosar pt indemnizabil.
Am ales aceasta varianta pentru ca atunci cand ma voi angaja vor exista beneficii si pt mine si pt angajator. Acestea fiind: 500 ron prima de angajare pt mine si 700 ron timp de un an pt angajator.Din acesti bani angajatorul poate plati toate contributiile pt mine. Cu alte cuvinte el ma angajeaza cu salariul minim pe economie, adica 1250 ron( pt. full-time) si statul imi plateste toate taxele si impozitele.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/management/11182-platesc-impozitele-venit-cas-somaj-fond-pensii/
Nu e mult dar macar pt. cineva care este la inceput ca si mine conteaza si ma gandesc ca poate asa este si angajatorul motivat sa ma angajeze.
Credeti ca am procedat corect?
drzuza este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-12-11, 00:38   #67
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Cred ca ai procedat minunat, cu amendamentul ca s-ar putea ca statul sa acorde aceste facilitati pe principiul "iti dau cu o mina si-ti iau cu 10", in traducere libera insemnind ca firma(valabil si la srl, nu numai CMI) care angajeaza un "somer" si solicita aceste facilitati va fi calcata cu gratie de diverse institutii abilitate cu controale,mai ales fiscale, de asa fel incit sa-i iasa pe nas(firmei) faptul ca a vrut sa fie in ton cu legea. Acum pe bune, tu esti tinara si entuziasta(si asa sa ramii), dar eu ma lupt cu deja celebrul "sistem" de prea multa vreme ca sa nu fi invatat deja ca statul NU pierde (aproape) niciodata. Dar te-as ruga sa ne tii la curent cu evolutia situatiei, fiindca si eu am angajat pe cineva venit din somaj si cind contabila a intrebat de aceste facilitati, a fost discret sfatuita sa uite ca exista sau sa fiu eu pregatita cu toate hirtoagele in stare perfecta(ceea ce in iubita noastra tara, nu se poate).
Gombo a multumit.
Vechi 23-12-11, 01:15   #68
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de preciado View Post
pai nu ai contabil?
nu si credeam ca poti sa-mi dai o idee...
.
Vechi 24-12-11, 14:08   #69
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Stati linistita dentist4u ca nici eu nu am scapat de birocratie si oameni batuti in cap. Eu am buletin pe un domiciliu si viza de flotant( resedinta) in alt judet. Cand m-am dus la A.J.O.F.M.-ul din locul unde aveam domiciliu am dat de niste oameni exacrabili, pana si directoarea era o femeie cu IQ -2. Nu vroiau sa inteleaga ca eu chiar daca sunt medic nu sunt obligata sa dau la rezidentiat si deci beneficiez de prevederile legii...mi-a luat 30 de min sa le explic si tot ceea ce am primit in schimb au fost tipete. Apoi mi-am facut transfer de dosar in jud. unde aveam resedinta si aici am gasit o cu totul alta tipologie de oameni, cu zambetul pe buze si dornici de a te ajuta si informa.
Cu mare drag voi mai posta evolutia actelor pas cu pas pentru ca sunt convinsa ca sunt altii oameni interesati de aceste informatii.
Ceea ce stiu sigur este ca agajatorull tb sa te tina minim un an agajat, daca nu va trebui sa restitue suma.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11182
Cat despre entuziasm, il am si este mare, dar el vine la pachet cu mult stress, incertitudini si perspectiva unui viitor nu prea roz.( realitatea imaginata inainte de a termina facultatea nu seamana deloc cu cea adevarata)
.
Vechi 24-12-11, 14:46   #70
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drzuza View Post
Cat despre entuziasm, il am si este mare, dar el vine la pachet cu mult stress, incertitudini si perspectiva unui viitor nu prea roz.( realitatea imaginata inainte de a termina facultatea nu seamana deloc cu cea adevarata)
De obicei viata bate filmul, dar ramii optimista si va fi soare si pe "strada" ta :-))
drzuza a multumit.
Vechi 11-01-12, 23:48   #71
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

In Constanta s-a introdus taxa de liniste. CMi-urile platesc aceasta taxa?
Multumesc!
anima este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-12, 00:12   #72
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de anima View Post
taxa de liniste
Ce mai e si asta???E precursoare taxei pe aerul inspirat????
Vechi 12-01-12, 02:03   #73
Ucenic
Medic Dentist
dinte peste dinte si deasupra
inca un dinte...

.

Citat:
Cat de adevarat si de trist in acelasi timp...
.
Vechi 12-01-12, 10:37   #74
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

In legatura cu aceasta subventie de la somaj pt absolventii unei forme de invatamant, va spun ca nu-i de speriat. Am angajat al 5-lea absolvent pentru care am primit aceasta subventie si nu au fost probleme. Conditia este sa ramana angajati timp de 3 ani. Cu alte cuvinte, ca angajator nu poti renunta la acest post pe perioada mentionata; atata tot.
Vechi 12-01-12, 11:54   #75
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

este valabil si pentru asistente sau doar pentru medici / abs. de studii superioare?
.
Vechi 13-01-12, 08:59   #76
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Subventia este valabila pentru prima angajare a unui absolvent indiferent de specialitate.
KLMircea a multumit.
Vechi 16-01-12, 22:10   #77
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Mie mi s-a explicat astfel : angajatorul tb. sa iti faca contract de munca cu norma intreaga, cu un salariu minim de 1250 lei, timp de 3 ani.
Subventia se acorda doar pentru un an. Daca eu( angajatul) vreau sa plec inainte de acel an, eu tb. sa dau banii inapoi, daca el( angajatorul) ma da afara inainte de implinirea acelui an, el va trebui sa dea banii inapoi.
Daca dupa un an de zile vreau sa imi dau demisia, nimeni nu tb. sa dea nici un ban. Asa ca o varianta optima ar fi sa stai un an angajat in felul acesta, apoi iti dai demisia si faci cu angajatorul un contract de colaborare sau ceva de genul.
.
Vechi 17-01-12, 17:09   #78
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Mie mi s-a explicat astfel : angajatorul tb. sa iti faca contract de munca cu norma intreaga, cu un salariu minim de 1250 lei, timp de 3 ani.
Subventia se acorda doar pentru un an. Daca eu( angajatul) vreau sa plec inainte de acel an, eu tb. sa dau banii inapoi, daca el( angajatorul) ma da afara inainte de implinirea acelui an, el va trebui sa dea banii inapoi.
Daca dupa un an de zile vreau sa imi dau demisia, nimeni nu tb. sa dea nici un ban. Asa ca o varianta optima ar fi sa stai un an angajat in felul acesta, apoi iti dai demisia si faci cu angajatorul un contract de colaborare sau ceva de genul.
Asa e,subventia se acorda doar pentru un an.Contabilul meu mi-a spus ca salariul minim,brut, poate sa fie de 750 lei.A verificat in mai multe legi.
Vechi 08-02-12, 13:07   #79
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Am si eu o intrebare: Daca salariul minim pentru full-time este de 1400 ron si eu primesc acea subventie de la stat prin angajator...asta inseamna ca la sf. lunii tb sa primesc in mana 1400 ron pt. ca statul mi-a achitat deja toate contributiile...gresesc?
.
Vechi 29-09-12, 12:34   #80
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Am si eu o problema. Am discutat cu un expert contabil dar trebuie sa mai studieze legislatia.
Mi-a venit in cap, ca poate as mai face un copil. Asta insemnand ca inainte si dupa nastere vreo 2 luni sa nu muncesc. Pe langa asta m-am gandit ca nu mi-ar strica sa primesc ajutorul de crestere al copilului, lunar.
Ajutorul asta este 85% din media netului pe ultimele 12 luni. Netul la mine ar fi vreo 700-800, din brutul de 1400 lei. M-am gandit cum sa cresc suma asta. Sa-mi fac salariul pe 2-3 luni 8000 lei, ar insemna sa platesc taxe vreo 2000-3000 euro, ca apoi sa primesc vreo 10 milioane. Nu merita.
Contabila mi-a zis ca pot plati mai mult doar la CAS. Ce suma ar trebui sa declar si sa platesc, ca sa am o indemnizatie de crestere a copilului de vreo 20-30 milioane. Mi-ar trebui banii astia macar pt ratele pe care le am ca sa nu stau in stres.
Apoi daca imi fac CMI, si platesc doar CAS-ul mult (fara pensie, somaj), as putea primi o indemnizatia mai mare? Cica doar CAS-ul i-ar interesa in ceea ce priveste indemnizatia.
CMI-ul poate merge paralel cu statutul de angajat?
Daca nu, CMI-ul trebuie sa-l am de 12 luni ca sa ma incadrez in conditiile legii, sau poate fi o prelungire a statutului de angajat?

Nu stiu daca s-a inteles ceva . Ideea e ca vreau o indemnizatie de crestere a copilului de 20-30 milioane. Dar nici nu merita sa dau 3000-5000 de euro taxe la stat.
Cum as putea obtine indemnizatia aia ?

BTW - in momente din astea ma enerveaza ca nu sunt o corporatista cu totul platit de companie. Si cu salariu mare, normal .
Ana_Karr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-12, 23:29   #81
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Ana_Karr View Post
Am si eu o problema.
Daca ai brut de 1400, nu ai cum sa ai net de 800, ca ai avea taxe mai mari ca in Norvegia si ma cam indoiesc. Vezi ca ai gresit la calcule. Pe de alta parte, daca nu vrei sa dai taxe la stat ca nu merita, din ce sa se adune alea 20-30 milioane pe care sa stai acasa? Sau stai, ca o sa vrei sa si lucrezi in paralel, cum te-ai gandit, ca iei bani de la stat pentru concediu in timp ce si lucrezi la cabinet? Asta e cool!!

Si inca o intrebare: afar' de salariul de 700-800 ron pe care il iei din cabinet, profitul cabinetului unde se duce? Ca n-o sa-mi spui ca asta e tot ce produci. In mod normal, si acel venit ar trebui adaugat la salariul tau si ar contribui la ridicarea mediei anuale (cel putin aici asa e). Doar ca atunci ar trebui stabilit un plafon, pentru ca altfel limita ar fi cerul pentru unele mame cu venit gras. Intreaba si de asta.

Modificat ultima data de tiptop; 30-09-12 la 00:27.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
36, 38, afara, ajutor, asigurare, bani, boala, cabi, cabinet, cartea, caz, con, contract, eugenol, forum, iga, infiintarea, intrebare, legatura, logic, macar, munca, nevoie, nou, obligatorii, permis, platesti, primesti, profesionist, salariu

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:51) timp.

Alegeti schema de culori preferata: