Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Formalitati infiintare CMI

discutie din eugenol.ro : Buna ziua colegi si viitori colegi, Cam de o luna am inceput demersurile pentru infiintarea unui CMI, inainte de ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Management
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree78Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 18-06-10, 01:39   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     
Default Formalitati infiintare CMI

Buna ziua colegi si viitori colegi,

Cam de o luna am inceput demersurile pentru infiintarea unui CMI, inainte de astea am tot rasfoit topicurile de pe forum si mi-au fost de ajutor dar informatiile au fost rasfirate in mai multe threaduri asa ca m-am gindit sa le colectez si as adaug la ele experienta mea sperind sa fie de ajutor altora in viitor.
Fac precizarea ca demersurile sunt strict entru infiintarea unui CMI (pe un spatiu existent deja ca si cabinet dentar cu toate avizarile necesare).
Bine de stiut inca de la inceput - sa aveti la voi tot timpul copii dupa toate actele pe care le depunteti initial si dupa toate actele pe care le primiti pentru ca le veti depune din nou la rindu lor in repetate rinduri ( da stiu nu m-am exprimat corect dar e tirziu )

1. Pas 1 – Colegiul medicilor
- Cerere infiintare CMI- 1000 Ron (da ffff mult ) se asteapta intrunirea consiliului timp de asteptare aprox 1 sapt
- Acte necesare: dovada detinere spatiu (proprietate sau inchiriere), schita spatiului, copie libera practica, dovada platii la zi a contributiei CMDR
- Vi se elibereaza Certificatul de infiintare cu numele cabinetului
2. Pas 2 - Finante
- Trebuie completata declaratia 070 Declaratia de inregistrare fiscala – relativ simplu ar trebui sa va ajute daca nu intelegeti ceva si sa aveti la voi parafa ca aveti nevoie de ea
- Copie buletin ,dovada detinerii spatiului si Certif. de infiintare(CMDR)
- Vi se elibereaza Certificatul de Inregistrare Fiscala si primiti CIF-ul (puteti merge sa va faceti stampila nu are importanta forma si marimea)
- Nu va trebuie J, nu va trebuie casa de marcat si nu aveti treaba cu registrul comertului veti putea emite facturi si chitante doar cu CIF-ul
- Trebuie completata declaratia 020 – Declaratia privind venitul estimat – aici va ginditi bine ca in functie de asta veti plati impozit pe primul an si contributia la casa de asigurari – ajuta sa ai deja o contabila dar nu e absolut necesar, aceasta se depune impreuna cu Certificatul de infiintare si dovada spatiului
- Vi se elibereaza - Decizia de impunere pentru plati anticipate cu titlu de impozit esalonat pe 3 trimestre (intrebati unde trebuie sa mergeti pentru fiscalizare registre pentru punctul urmator)
- Trebuie sa cumarati un Registru de Incasari Plati si un Registru Inventar ( aveti grija sa fie legate daca nu sunt trebuie gaurite si legate si numerotate , costa aprox 10 lei fiecare); cu conditiile din paranteza inplinite si cu o cerere de mina pe care scrieti ca cereti sa vi se fiscalizeze Registrele mergeti si cereti sa vi se fiscalizeze
- Daca tot sunteti la finante Cumparati un Registru Unic de Control – 25 lei pe care il complectati si il dati la semnat (la ceva secretariat vi se spune unde cind il cumparati)

3 . Pas 3 - Registrul Unic al Cabinetelor Medicale
- se completeaza o cerere de mina cu ce zic ei si se depune impreuna cu Certificatul de infiintare (de la CMDR) ,dovada detinerii spatiului si copie buletin
- Vi se elibereaza Certificatul de inregistrare in Registrul Unic al Cabinetelor

4. Pas 4 – Directia de Sanatate Publica
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/management/11089-formalitati-infiintare-cmi/
- Se complecteaza o Declaratie privind conditiile igienico-sanitare pentru obiectivul cabinet medical
- se depune declaratie impreuna cu copie buletine, Certificatul de I nfiintare (CMDR), actul detinerii spatiului si schita spatiului
- sa aveti la voi sau in “cap” o lista de inventar cu instrumentar si aparatura pentru ca va trebui sa o treceti in declaratie
- inainte de a depune acesasta declaratie e bine sa aveti deja contract cu o firma de colectare de deseuri biologice ca va trebui sa treceti in declaratie numarul contractului
-vi se va elibera Autorizatia Sanitara de Functionare

5.Pas 5 – Colegiul Medicilor
- se depun : Cetificatul de Infiintare, Certificatul de Inregistrare Fiscala, Certificatul de Inregistrare in Registrul Unic al Cabinetelor, Autorizatia Sanitara de functionare, dovada spatiului si schita spatiului
- primiti un extras din titlul XIII/legea 95 din 2006 privind exercitare profesiei de medic dentist, precum si infiintarea,organizarea si functionarea Colegiului Medicilor Dentisti din Romania
- mai primiti 2 referate de constatare care vor fi completate de o comisie de medici care vor inspecta cabinetul ( aceasta inspecare va mai costa 300 lei)

In principiu din acest moment puteti functiona.
Pe linga acestea bine de stiut e :
un cmi este verificat “obligatoriu” o data la 3 ani (la unii trec si 10 ani si nu ii verifica nimeni) .
se platesc :
- trimestrial impozit anticipat pe baza declaratiei depuse la inceperea activitatii sau la inceputul anului
- regularizari pe baza veniturilor declarate in declaratiei 020
- se plateste cota de sanatate la casa de pentru cabinet in functie de decizia de impunere anticipata si se regularizeaza dupa emiterea deciziei de impunere anuala finala emisa de finante
- daca este activitatea lui de baza sau nu are un contract de munca intr-o alta unitate sanitara unde i se retine cotizatia pt CMR, va plati taxa la colegiul medicilor
- va incheia contract cu casa de pensii, daca nu are contract de munca in alta parte (optional daca doreste pensie in urma activitatii desfasurate)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11089

Dragi colegi sper ca aceste informatii sa va fie de ajutor, daca mai are cineva informatii pe care le-am omis sa le posteze si vom complecta unde e necesar pentru a face viata mai usoara pentru altii.

Modificat ultima data de Pop Gabriel; 18-06-10 la 15:58.
Pop Gabriel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-06-10, 11:40   #2
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

un simplu multumesc nu era de ajuns. foarte "tare"!
Vechi 18-06-10, 14:36   #3
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Ai uitat taxa de status profesional.Inca 500 ron.Desi am libera practica din 2002.Nu conteaza.
sweetvanilla este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-06-10, 13:47   #4
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sweetvanilla View Post
Ai uitat taxa de status profesional.Inca 500 ron.Desi am libera practica din 2002.Nu conteaza.
Ce taxa mai este si aceasta ca nu am auzit de ea.
claudiam este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-06-10, 15:03   #5
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Nici eu n-aveam habar de ea, dar a trebuit s-o platesc!Status profesional.
.
Vechi 30-06-10, 07:54   #6
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sweetvanilla View Post
Nici eu n-aveam habar de ea, dar a trebuit s-o platesc!Status profesional.
Si asta unde merg sa o platesc sau cine ma anunta ca trebuie sa o platesc ca eu nu stiam de taxa asta .
.
Vechi 30-06-10, 09:45   #7
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Pai, cand te duci la Colegiul Medicilor Dentisti din Bucuresti cu toate actele pt CMI achiti ,cele 2 taxe 1000 ron si 500 ron.Si dupa asta ti se da mai departe dosarul.
.
Vechi 30-06-10, 18:22   #8
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mie mi-au cerut doar taxa de 1000 de ron pe care am achitat-o la inceput
.
Vechi 08-07-10, 12:54   #9
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Ciudat.Nici mie nu-mi convine sa arunc cu bani.Esti din Bucuresti?
.
Vechi 18-08-10, 16:04   #10
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Scuze ca nu am mai intrat sa-ti raspund, dar am fost ocupata cu nunta; eu sunt din Ploiesti
.
Vechi 24-08-10, 01:02   #11
Ucenic timid
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.

Cat dureaza eliberarea dreptului de libera practica si cat dureaza infiintarea unui CMI?
elizadr86 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-09-10, 09:16   #12
La primele mesaje
Medic
Fara status.

.

Unde se depune D070, respectiv D020 in cazul in care domiciliul personaei fizice si sediul activitatii nu se afla in acelasi sector ?
sirandrei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-09-10, 09:57   #13
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Eu zic ca se tine cont de adresa de domiciliu - asa cred caci de ex. eu primesc corespondenta de la ANAF acasa si NU la cabinet.
.
Vechi 13-09-10, 17:53   #14
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de sirandrei View Post
Unde se depune D070, respectiv D020 in cazul in care domiciliul personaei fizice si sediul activitatii nu se afla in acelasi sector ?
La domiciliu.
Vechi 14-09-10, 12:31   #15
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

"Trebuie completata declaratia 020 – Declaratia privind venitul estimat – aici va ginditi bine ca in functie de asta veti plati impozit pe primul an si contributia la casa de asigurari ".Concret...cat ati estimat venitul astfel incat sa va fie mai usor la inceput?
Vechi 15-09-10, 16:33   #16
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de SELENA View Post
Concret...cat ati estimat venitul astfel incat sa va fie mai usor la inceput?
Sincer nu mai conteaza, pina sa fi aparut Ord.58 ti se calcula contributia la sanatate in functie de venitul estimat pe primul an si sineinteles ca platesti impozitul in functie de suma declarata. eu am declarat undeva la 6000 ron incepind activitatea din Iunie si platest 1000 de ron in 2 transe impozit.
Deci odata cu aparitia Ord.58 doar impozitul pe profit sa mai calculeaza in functie de de suma declarata, restul darilor la sanatate, pensii si somaj e infucntie de decalratia lunara depusa pina pe data de 25 a lunii anterrioare.( cel putin pina acum o saptamina asa a fost acum am auzit la pensii ca se va schimba ceva din nou....)
SELENA a multumit.
.
Vechi 16-09-10, 13:08   #17
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Buuun tocmai vin de la casa de pensii si mi se spune ca de luni s-a schimbat ordinea lumii si NU se mai plateste dupa ord 58. ci dupa legea 19 adica suma pe care fiecare vrea sa o plateasca dupa voia sa nu mai e in functii de venitul net lunar si nici nu se mai depun declaratiile lunare. Cei care au platit conform ord. 58 pe lunile Iulie si august vor primi o garoafa si o sticla de apa minerala de la domnul Boc.
Urmeaza sa ma mai informez la somaj si va comunic ce am aflat.
KLMircea si SELENA au multumit.
.
Vechi 16-09-10, 14:16   #18
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Nu sunt sanatosi la cap.
.
Vechi 17-09-10, 23:37   #19
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

[QUOTE=Pop Gabriel;182613]Buuun tocmai vin de la casa de pensii si mi se spune ca de luni s-a schimbat ordinea lumii si NU se mai plateste dupa ord 58. ci dupa legea 19 adica suma pe care fiecare vrea sa o plateasca dupa voia sa nu mai e in functii de venitul net lunar si nici nu se mai depun declaratiile lunare.QUOTE].Pai si care e suma de plata pana la urma?In functie de ce anume o platesti?Iti alegi tu suma?
(Ai rabdare cu mine,ca-s la inceput cu chestiile astea si nu prea inteleg anumite aspecte)
Am rugamintea ca dupa ce te lamuresti si la somaj si pe unde mai e cazul,sa ne spui exact cat anume achiti,unde,si in functie de ce anume(venit,chef,etc).
Vechi 18-09-10, 13:59   #20
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.
+1 (+1/-0)     

La CAS platesti cel putin la nivelul salariului minim pe economie, n-ai voie mai putin. Desigur ca daca platesti mai mult, ai putea spera, cel putin teoretic, la o pensie mai mare decit cea minima. In locul tau, insa, avind in vedere tara in care traim si cu drag si spor muncim, as plati la minim si mi-as asigura batrinetile prin alte metode, n-as sta la mila statului. La sanatate, n-ai de ales: cu decizia de impunere de la administratia financiara sau, dupa caz daca esti la inceput cu aia estimativa, te prezinti pe Mosilor din cite stiu eu, trimestrial, si platesti cit dracu' mai e acum procentul, urmind ca sa ti se regularizeze platile cind duci decizia de impunere anul urmator. De regula, o sa platesti in plus, caci, nu-i asa, traim in aceeasi fascinanta tarisoara. Nu intirzia cu platile, ca te ard la penalizari de nu te vezi. "Succesuri"! Sau, ca sa nu te doara capul, lipeste-te de o contabila si se ocupa ea.
SELENA a multumit.
Vechi 23-09-10, 11:03   #21
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Am fost si eu azi sa depun pentru mama (tot CMI de medicina generala) si am intrebat. Intr-adevar s-a schimbat schimbarea si se plateste ca inainte DOAR ca toti au obligativitatea ca pentru IULIE, AUGUST si PRIMELE 10 ZILE () DIN SEPTEMBRIE sa depuna declaratiile si banii conform OG 58 din 2010
.
Vechi 23-09-10, 15:40   #22
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Hmm ciudat eu cind am fost nu a zis nimeni nimic de primele 10 zile din sept... imi si bag picioarele in ordonantele lor eu nu mai depun nimic ... e de toata bataia de joc
dr forest a multumit.
.
Vechi 23-09-10, 15:51   #23
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Normal ca e bataie de joc. Cele zece zile sunt pentru ca abia din nu stiu ce data din sept s-a schimbat schimbarea. Iti dai seama ce bataie de joc e
.
Vechi 27-09-10, 21:37   #24
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Exclamation Pt cei care sunt in tema cu chestiile astea,HELP!!

Am o dilema:sa zicem ca vreau sa inchiriez o tura ca CMI intr-un cabinet(vreau sa fac CMI pe acel spatiu).Cand imi depun actele,am nevoie de acordul locatarilor din bloc pentru asta sau e suficient ca cel care imi inchiriaza cabinetul are deja acest acord?(Problema ar fi ca a aparut un locatar rauvoitor dupa infiintarea cabinetului,cu care proprietarul nu se intelege deloc,si acesta nu vrea sa-si dea acordul ca medicul sa mai faca nimic in cabinet,de ex:radiologie,pt care ai nevoie de tot felul de aprobari)E clar ca nu-mi va da in veci nici un acord!
A doua intrebare: pot functiona doua CMI-uri intr-un cabinet cu doua scaune?

Modificat ultima data de SELENA; 27-09-10 la 21:40. Motivul: omisiune
SELENA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-09-10, 08:39   #25
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Nu cred ca trebuie semnaturile. Chiar am discutat ieri la Colegiul din jud meu si daca angajezi un medic se face un contract de chirie/comodat.
.
Vechi 28-09-10, 14:03   #26
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Nu ai nevoie de nici un accord deoarece il are cabinetul deja, chiar si controlul CMD-ului este ciudat atunci cind faci un CMI pe un cabinet deja avizat dar nah trebuie si ei sa traiasca din ceva.
SELENA a multumit.
.
Vechi 28-09-10, 14:29   #27
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Exclamation

Citat:
Am o dilema:sa zicem ca vreau sa inchiriez o tura ca CMI intr-un cabinet(vreau sa fac CMI pe acel spatiu).Cand imi depun actele,am nevoie de acordul locatarilor din bloc pentru asta sau e suficient ca cel care imi inchiriaza cabinetul are deja acest acord?(Problema ar fi ca a aparut un locatar rauvoitor dupa infiintarea cabinetului,cu care proprietarul nu se intelege deloc,si acesta nu vrea sa-si dea acordul ca medicul sa mai faca nimic in cabinet,de ex:radiologie,pt care ai nevoie de tot felul de aprobari)E clar ca nu-mi va da in veci nici un acord!
Daca acel cabinet are deja semnaturile, nu e nevoie sa le iei si tu.Dar asta doar pt cabinetul stomatologic si nu pentru radiologie.Acolo se complica lucrurile.
Da. Pot functiona 2 CMI intr-un cabinet cu 2 scaune.Tu platesti hangaralele tale si celalalt pe ale lui.
Am si eu o intrebare: ma duc la financiar in sectorul unde am domiciliul si ce completez?Ce cer?Cum completez?Ma pot descurca?Sau trebuie sa iau un contabil cu mine?Multumesc!
SELENA a multumit.
.
Vechi 28-09-10, 14:56   #28
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+2/-1)     

NU trebuie contabil caci cei de la finante sunt obligati sa te ajute. Oricum nu e mare filozofie. O sa te sperii initial ca o sa vezi ca sunt multe pagini dar completezi ce sti si apoi intrebi ca fffff putin trebuie completat.

La finante trebuie sa cauti ghiseul unde este strada ta (adresa de domiciliu) si de acolo o sa fi indrumata cu ce trebuie sa cumperi si ce trebuie sa completezi.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11089

Inregistrare la Finante:
- 2 copii dupa Actul de inregistrare a cabinetului in Registrul Unic al Cabinetelor
- 2 copii dupa buletin
- 2 copii dupa certificat eliberat de CMDR si sa fie vizat

- ti se da de completat Declaratia Privind Venitul Estimat (nr.220)
- ti se da de completat Declaratia de Inregistrare Fiscala (nr.070)

Apoi ti se elibereaza certificatul de inregistrare fiscala unde este trecut codul fiscal. Cu o copie a acestui act mergi si iti faci stampila.

O sa ti se spuna sa cumperi:
- Registru Incasari si Plati
- Registru Inventar
- Chitantier
- Registru unde se trec controalele (pentru asta iar trebuie copie dupa buletin si certificatul de inregistrare fiscala)
Astea sunt de obicei de cumparat chiar de la ei.

O sa ti se dea (sau trimite acasa) o Foaie de Impunere - in care se scrie cat impozit trebuie sa platesti si in ce perioada. Asta este necesara sa platesti darile la Sanatate (Casa de Asig) si la Pensii (daca vrei ca s-a schimbat schimbarea). Dupa ce sti cat trebuie sa platesti iti faci internet banking si ceri conturile pentru Casa de Asig si Casa de Pensii si le platesti singurica de acasa si iti tiparesti Ordinele de Plata. Cheltuielile pentru Casa de Asig si Casa de Pensii SE DEDUC = sunt considerate cheltuieli.

Eu imi tin evidenta (care este foarte simplu de facut) SINGUR si pe computer. Nu am inteles inca daca trebuie neaparat ca Registrul de Incasari si Plati sa fie pe hartie sau e voie si pe comp. Eu le tin pe comp si o sa le copiez si in registru. Le tin pe comp in XCel ca e mai simplu de calculat. In el se trece tot ce ai incasari si tot ceea ce cheltuiesti - trebuie sa vezi la cineva si o sa intelegi. E un lucru atat de banal ca nu vad rostul unui contabil.
SELENA, sweetvanilla si irinas au multumit.

Modificat ultima data de KLMircea; 28-09-10 la 18:00.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-09-10, 19:10   #29
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Atentie! Tot ce zice Mircea e perfect valabil, cu mentiunea ca pentru cheltuielile deductibile de materiale tre' sa-ti faci un fel de inventar. Ideea este ca nu consumi tot ce cumperi anul asta, iti ramin ceva materiale la 31 dec, se numesc stoc. Cu ele intri in anul urmator, cind mai cumperi chestii. La sfirsitul anului viitor, faci o lista cu ce ai consumat(aici pot intra toate cele din stoc, sau nu, depinde ce sint ele) si o parte din ce ai cumparat in anul respectiv. Cu ce ai ramas se face stocul(pt anul viitor) si tot asa. Deductibile sint doar alea consumate in cursul anului. Nu's daca m-am facut inteleasa. Ai grija sa ai stoc cit mai redus la sfirsit de an, asta inseamna cheltuieli stomatologice cantitativ mai mari, deci deductibil mai multe.
irinas a multumit.
Vechi 28-09-10, 19:20   #30
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Cred ca ai dreptate si pare logic DAR mi s-a spus ca majoritatea produselor sunt consumabile. Adica, daca imi cumpar manusi cate o cutie, acea factura o trec la cheltuieli, logic, nu? Cred ca te complici ca poti sa treci TOATE la consumabile si atunci introduci orice factura de consumabile.

Da un exemplu de un produs care ar merge la ceea ce ai spus tu ca eu nu gasesc nimic ce sa cumpar si sa se intinda pe ani de zile. Chiar si instrumentarul nu-l tinem 100 de ani ca se rupe, strica,.......
.
Vechi 28-09-10, 19:37   #31
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.
+1 (+1/-0)     

Adica tu vrei sa spui ca n-ai stoc final? Adica intri in ianuarie cu sertarele si depozitul fluturind? La asta m-am referit. De regula ce cumperi in octombrie, noiembrie nu se consuma, oricit ai munci zi-lumina si noapte-neon. Deci, uite acum mi-a venit in cap un exemplu timpit: hirtia de articulatie. Si n-am scornit-o eu cu inventarul ci asta a rezultat in urma unei certe zdravene cu aia de la finante care, fara sa intrebe, a dedus doar ce era mai ieftin si nu mi-a dedus, de exemplu, Ney-pulpinul care costa in 1999 cam 4 bulioane. Si care era de mult infipt in parodontiul omului. Asta asa, 2 exemple rapide.
Vechi 28-09-10, 20:32   #32
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+2 (+2/-0)     

Nu te-am contrazis. Nici pe departe. Vorbim ca sa lamurim niste lucruri ca sa ne fie mai usor fie ca avem sau nu un contabil angajat. Am spus ca sunt convins ca ai dreptate si de aceea vreau un exemplu concret si cum si unde notam ca sa ne fie clar tuturor. Eu nu am inteles, e evident asta.

1. Stocul asta il facem noi si nu contabilul, nu?
2. Sa luam un exemplu: o trusa de compozit cumparata in OCTOMBRIE 2010. Spunem ca o platim cu 1000 lei. Nu o consumam pana in 2011 => o trecem in STOC.

Si ce se intampla in continuare?
Cum trec efectiv in STOC?
O parte din 1000 lei sunt deductibile in 2010 si o parte in 2011?

Tot noi trebuie sa intelegem astea pentru ca la Bucuresti sunt medici buni si finantisti buni. La Focsani am intrebat o groaza si am primit o groaza de variante => m-am decis sa invat eu.

Mi-am amintit ca in Registrul de Incasari si Plati se trece orice are valoare mai mica de 1800 lei - NU SUNT 100% sigur daca 1800 lei sau 18000 lei si nu stiu cum se amortizeaza (ca numar de ani) si unde se trece. Daca stiti va rog sa scrieti. Eu oricum o sa incerc sa aflu si daca aflu inaintea voastra scriu eu.
.
Vechi 29-09-10, 09:53   #33
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Pe mine m-au invatat asa: cutia de compo cumparata in 2010, octombrie, sa zicem, neterminata pina la 31 dec NU o deduci in 2010 ci in 2011. Acum, sa zicem ca ai o cutie de hirtie de articulatie cu 10 folii.Vezi cum e pe factura:daca e trecuta la cantitate 1 cutie, o deduci cind o termini pe toata(sigur ca poti sa faci treaba asta in anul in care ai cumparat-o ca nu se pricepe ala de la finante cita folosesti tu la adaptari). Dar, daca pe factura la cantitate sint trecute folii si tu ai consumat, sa zicem, 5, le deduci pe alea si ramii cu 5 pe stoc. Acum, desigur ca totul e discutabil. Cel mai in masura sa-ti faca stocul esti tu, ca stii despre ce vorbesti. Ideea de baza este sa nu deduci chiar TOT ce ai cumparat intr-un an, ca se umfla aia de la finante si te iau la puricat. E adevarat ca ei nu se pricep, dar devine enervant sa te lupti cu ei pentru o freza. Asa, daca suma consumabilelor stoma deductibile e mai mica( nu cu mult) decit aia totala(adica tot ce ai cumparat intr-un an), ar trebui ca onor finantele sa fie multumite. Daca tot nu e clar(si nici mie dupa 11 ani nu-mi e clar chiar mereu), explicam la cafea la Denta. Cu facturile in fata!

PS. cu amortizarile e altceva. acolo chiar tre' sa intrebi o contabila, fiindca ai de facut fishe tuturor chestiilor amortizabile si fiecare chestie se amortizeaza diferit:masina in 5 ani si apex locatorul in 10. Asa zic geniile din administratia financiara.
SELENA a multumit.

Modificat ultima data de dentist4u; 29-09-10 la 10:00. Motivul: completare
dentist4u este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-10, 10:47   #34
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Daca chiar e corect ca apex locatorul se amortizeaza in 10 ani si masina in 5 ani chiar suntem intr-o tara de cretini. Nu stiu de ce la finante nu angajeaza si cate un medic ca sa le explice ce si cum.
.
Vechi 29-09-10, 11:21   #35
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Pai n-ai prins esentialul! In tara asta tu vrei ca finantele sa tina cu tine????????? Cum sa angajeze medic? Asa o sa vrea si avocatii, si arhitectii, si contabilele si, ma iertati si moderati-ma, curvele, ca si ele tot liber profesioniste sint.
Vechi 29-09-10, 11:28   #36
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Pai asa ar fi logic. Nu fiecare sucursala DAR sa fie un set de consilieri nationali din fiecare meserie ca sa nu mai apara cretinisme. Adica, la Bucuresti sa aiba un consilier care sa fie medic dentist si care sa spuna ca un apex locator e absurd sa-l amortizezi in 10 ani. Dar sunt prosti ca si ei ar castiga ca acel consilier le-ar spune ca nu stiu ce se consuma muuuult mai greu decat declaram noi
.
Vechi 29-09-10, 11:40   #37
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Of, Doamne, in ce tara zici ca traiesti? )
Vechi 29-09-10, 13:10   #38
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

In tara Vrancei
.
Vechi 01-10-10, 14:27   #39
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Eu nu mai inteleg nimic.Imi trebuie sau nu semnaturile vecinilor conform CMDB,punctul 6?(Apartamentul are 2 scaune si e deja avizat)
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Modificat ultima data de SELENA; 01-10-10 la 14:31. Motivul: am scris o tampenie
SELENA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-10, 14:40   #40
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Eu zic ca nu. De ce nu intrebi la ei?
.
Vechi 01-10-10, 17:14   #41
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Eu nu mai inteleg nimic.Imi trebuie sau nu semnaturile vecinilor conform CMDB,punctul 6?(Apartamentul are 2 scaune si e deja avizat)
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Sigur nu!
SELENA a multumit.
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-10, 20:32   #42
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Eu zic ca nu. De ce nu intrebi la ei?
Am sunat si o tanti mi-a zis ca imi trebuie samnaturi atata vreme cat scrie ca trebuie.Mi-a mai spus ca atata vreme cat nu exista exceptia asta mentionata(ceva de genu':daca acel cabinet are avizele,nu mai trebuie samnaturi' scris pe site),trebuie samnaturi.
Altcineva a sunat si a pus aceeasi intrebare...si i s-a spus ca nu-s necesare semnaturile.Deci....ma doare neuronu
Nu exista nimeni pe aici care si-a facut CMI in cabinetul altuia,intr-un bloc?Au fost necesare inca o data semnaturile vecinilor?
Vechi 01-10-10, 20:46   #43
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+2 (+2/-0)     

Te cred Selena. Astia habar nu au pe ce planeta sunt. Regulile difera de la judet la judet ca le interpreteaza cum vor ei. Unele judete vor 50%+1 din nr de apartamente sa semneze, altele vor ca toate sa semneze. Tampiti ca daca e unul plecat in Brazilia doar nu zbori dupa el sa semneze. Nu stiu ce sa faci.

PS: sper ca nu cenzureaza cuvantul tampit si vad ca apare atentie la limbaj ca nu e un cuvant vulgar. Am vazut ca nici c.r nu avem voie sa scriem dar e cuvant din dex. A explicat CTP-ul ca si alte cuvinte pot fi scrise si spuse si ca sunt pudibonderii aiurea. Am auzit la tv pe una care se chinuia sa nu spuna Pestele de la cap se-mpute = Pestele de la cap incepe sa miroasa urat
stern a multumit.
.
Vechi 02-10-10, 17:41   #44
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Ceea ce spui tu Mircea, ca 'astia habar nu au pe ce planeta sunt',este irefutabil..Daca in aceeasi institutie nu se pun de acord,nu ma mira ca e diferit de la judet la judet.
Alta intrebare capcana pt voi:Un Cmi care are chirie pe 2 cabinete fulltime,poate sa subinchirieze 2 ture,altor 2 CMI-uri?Sau merge sa-ti faci PFA la faza asta(ca sa inchiriezi tura)?
Vechi 02-10-10, 21:50   #45
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

S-a mai spus ca PFA pt medical nu este legal. Ca sunt multi care au asa e alta poveste dar cred ca se va reglementa la un moment dat.
Vechi 09-11-10, 22:06   #46
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

salut! ok...am vazut cum se procedeaza in cazul in care exista deja un cabinet si se face un cmi in acelasi spatiu.eu sunt bagata putin la colt si va rog sa ma ajutati....vreau sa fac un cmi. am spatiul. imi trebuie banii pentru dotare si amenajare. nu-i am. trebuie sa-i iau de la banca , banca imi cere cif...la financiar nu pot sa ma inregistrez ca cmi fara avizul colegiului ? colegul am vazut ca a luat mai intai un certificat de infiinare de la colegiu cu care a mers la finante, dupa care la 15-30 de zile a venit colegiul si a vazut cabinetul...eu n-am cum sa fac cabinet intr-o luna...ce fac pentru a obtine cif-ul?cum ma inreg la financiar?

alicedarts este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-10, 08:39   #47
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

NU ai ce face. Am trecut si eu prin asta. Banca (cretina cum e) nu accepta creditul decat pe persoana juridica (CMI sau FIRMA).
alicedarts a multumit.
.
Vechi 10-11-10, 23:41   #48
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

am fost azi la fisc.i-am explicat ca nu am cmi infiintat,avizat de cmdr ok...n-a priceput.mi-a zis sa aduc...avizul...o intreb: avizul de libera practica raspuns: da.....m-a lamurit bustean...pe masa erau afisate urmatoarele:
acte necesare ptr inregistrare fiscala(activ. independente)
-dosar cu sina
-copie autorizatie,CUI ORC sau orice document de autorizare
-copie carte de identitate
-copie act de spatiu
-declaratii 220(2 exemplare)
-declaratii 070(2 exempl) care sa includa codul caen si postal
asta in dolj . sa nu-mi spuneti ca n-am alta sansa decat SRL!
.
Vechi 14-11-10, 20:21   #49
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Un SRL cu domeniu de activitate stoma,care are doua cabinete cu 2 unituri in acelasi apartament/spatiu,poate sa inchirieze unor CMI-uri..2 la numar?Un CMI pe un cabinet(camera cu unit),un CMI pe celalalt.
Sau aceeasi varianta...dar inchiriaza un cabinet unui CMI si celalalt altui SRL?
Vechi 19-11-10, 21:44   #50
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alicedarts View Post
am fost azi la fisc.i-am explicat ca nu am cmi infiintat,avizat de cmdr ok...n-a priceput.mi-a zis sa aduc...avizul...o intreb: avizul de libera practica raspuns: da.....m-a lamurit bustean...pe masa erau afisate urmatoarele:
acte necesare ptr inregistrare fiscala(activ. independente)
-dosar cu sina
-copie autorizatie,CUI ORC sau orice document de autorizare
-copie carte de identitate
-copie act de spatiu
-declaratii 220(2 exemplare)
-declaratii 070(2 exempl) care sa includa codul caen si postal
asta in dolj . sa nu-mi spuneti ca n-am alta sansa decat SRL!
ok....azi am depus dosarul la administratia financiara si chiar certificatul de membru cmdr era in cauza.deci cu el obtin cif ptr cmi la finante.in cazul asta.
.
Vechi 20-11-10, 20:14   #51
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alicedarts View Post
salut! ok...am vazut cum se procedeaza in cazul in care exista deja un cabinet si se face un cmi in acelasi spatiu.eu sunt bagata putin la colt si va rog sa ma ajutati....vreau sa fac un cmi. am spatiul. imi trebuie banii pentru dotare si amenajare. nu-i am. trebuie sa-i iau de la banca , banca imi cere cif...la financiar nu pot sa ma inregistrez ca cmi fara avizul colegiului ? colegul am vazut ca a luat mai intai un certificat de infiinare de la colegiu cu care a mers la finante, dupa care la 15-30 de zile a venit colegiul si a vazut cabinetul...eu n-am cum sa fac cabinet intr-o luna...ce fac pentru a obtine cif-ul?cum ma inreg la financiar?

Nu primesti avizul CMDR decat atunci cand ai cabinetul dotat cu unit si toate cele.
alicedarts a multumit.
.
Vechi 01-12-10, 00:46   #52
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Daca pe acel acord este trecut CMI Dr..... numele medicul care a cerut acordul, iar el nu iti inchiriaza tie,adica sa ai un contract de inchiriere cu el, atunci va trebui un alt acord de la vecini cu numele tau.
De exemplu eu sunt proprietare si am CMI. Cand am luat acordul nu am cerut ptr CMI Corina ci doar '' deschiderea cabinetului stomatologic ''. Si cu acel acord s-au mai facut inca 2 CMI-uri la aceea adresa (pe 2 scaune).
SELENA a multumit.
cgcorina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-12-10, 19:45   #53
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

La Administratia Financiara formularul 220(sa-l scoateti de pe net) se depune in sectorul de domiciliu, iar 070 la sectorul in care se afla adresa de cabinet.Pentru fiecare decizie se asteapta 7-10 zile.Cu decizia de impunere, eliberata dupa completarea formularului 220, se merge la CAS.
.
Vechi 18-04-11, 12:33   #54
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

Hello!
In primul rand multumiri pentru initiator, mi-a fost de mare folos tot ce-a scris.
Asa, acum problema cu care ma confrunt... am infiintat un CMI in urma cu 2 luni, pasii fiind urmatorii: depus acte la colegiu, venit in vizita, dat autorizatia. Apoi am depus la finante, primit CIF-ul. M-am dus sa-mi fac stampila, pentru ca la DSP nu vroiaiu sa-mi primeasca pentru Autorizatia Sanitara daca nu puneam stampila pe cererile ce trebuiau completate. In sfarsit am primit autorizatia sanitara, iar ultimul pas era tot la DSP - inregistrarea in registrul unic al cabinetelor.
Azi cand m-am dus la Colegiu, dintr-o intamplare secretara de acolo a observat ca eu pe stampila aveam trecut drept cod - CIF-ul. Mi-a spus ca nu ala trebuia trecut ci codul de parafa, pe care din cate stiu ei, l-as fi primit de la registrul unic al cabinetelor. Deci, cum e pana la urma? Asa era inainte, acum se trece pe parafa CIF-ul? Poate nu erau ei la curent...
Era si presedintele acolo, deci nu pot da vina doar pe secretara ca n-ar fi stiut!
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-04-11, 12:46   #55
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Nu stiu: eu am stampila cu CIF si parafa cu COD DE PARAFA - nu cred ca e tot aia si nici ca s-a schimbat ceva.
Dentamax a multumit.
.
Vechi 18-04-11, 12:54   #56
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Cred ca la orice intrebare legata de organizarea unui cabinet singurul raspuns, in tarisoara noastra, este ala cu bordeiul. Eu, de exemplu, in 1999 mi-am trecut pe stampila de cabinet(valabila si azi) doar numele CMI si adresa, fara cifuri, cenepeuri sau altele asemanatoare. Codul de parafa mi s-a dat de catre DSP Sibiu, in prima luna de stagiatura, cod scris de mina pe coperta interioara a cartii de munca. Asadar, cred ca ar trebui sa te apuci de munca si sa nu-ti mai bati capul, ca oricit ai face-o, tot in offside o sa fii. Ca noi toti, fiecare cu cite ceva. sa-ti mai dau un exemplu, tot din experienta proprie, ca sa-ti dai seama cum NU functioneaza sistemul. Am facut un punct de lucru al CMI-ului din Bucuresti, in Ilfov. De la Colegiul de Ilfov mi s-a spus ca, dupa inregistrarea in registrul unic, sa ma inregistrez si la administratia financiara Ilfov. Unde, surpriza, am fost trimisa la sectorul 2, ca nu se inregistreaza la ei. La sectorul 2 mi s-a spus: duceti-va la Ilfov! Ba nu ma mai duc, ca de acolo m-au trimis aici. A,da? Bine, pai atunci va inregistram aici. Cam asta e istoria. Nu mai pierde vremea sa intelegi ce si cum, ca nici ei nu au habar.
Dentamax a multumit.
Vechi 18-04-11, 13:23   #57
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Nu stiu: eu am stampila cu CIF si parafa cu COD DE PARAFA - nu cred ca e tot aia si nici ca s-a schimbat ceva.
Ahahaham, am inteles acum! Deci p-asta pe care am facut-o cu cif-ul e stampila cabinetului si mai trebuie sa-mi fac una cu codul de parafa. Pricepusi acum, e mai greu la inceput... mai ales cand m-am lovit numai de idiotenii cum spune si dentist4u...
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
activitati, ajutor, ati, autorizatia, buna, cmi, colegiul, colegiul medicilor dentisti, colegiului, contract, copii, cotizatia, cumpara, declaratie, dentist, finala, firma, grija, iga, inchiriere, infiintare, intrebare, luna, medic dentist, mergeti, nou, parte, platesc, primul, rece, simplu, taxa, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/management/11089-formalitati-infiintare-cmi/
Publicat de For Type Data
Formalitati infiintare CMI - RSShunt.ro This thread Refback 06-07-10 15:19
Formalitati Infiintare CMI - ultimele articole This thread Refback 18-06-10 16:17

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:28) timp.

Alegeti schema de culori preferata: